Betonnen nalatenschap ligt zwaar op de maag „Hollandse molens" schonden het landschap Dragline, drilboor en dynamiet - enige werktuigen bij 't noodzakelijk sloopwerk DOOD aan de motten! Gezondheid van t schoolkind 0 r 0 zatfrdag 21 mei 1955 DE LEIPSB COURANT tweede bi.ad - P'GI.\' Voor elke Duitse soldaat werd 70 m3 beton gestort Nadat hitler het lied „una wir fahren" voorlopig van het repertoire geschrapt had en de Duit se invasievloot langzamerhand in oud-roest verkeerde, besloot hij het gewonnen gebied, n het Westen tegen de Engelse indringer te beveiligen. Hier en daar werd reeds een één- mansputje gegraven en een bos prik keldraad ontrold maar verder ging men nog niet. De gedachte dat En geland op het continent nog eens vaste grond onder de voeten zou krij gen kon immers zonder meer opzij gezet worden. Het leek onmogelijk dat John Buil de luchtaanvallen en Duinkerken ooit nog te boven zou ko men. De troepenconcentratie aan de Russische grens maakte echter enige beveiliging noodzakelijk. Eerst toen de aanval op Rusland mislukt was en de Wehrmacht het lot van de troepen van Napoleon onder ogen moest zien, richtte Hitier de Organisatie Todt op, die voor het krijgshaftige en technische gedeelte van de Atlan- tikwal verantwoordelijk zijn zou. Vissersplaatsen werden ontruimd en gesloopt. De Scheveningse pier die als een loopplank voor de Engel sen uitnodigend in zee lag werd in brand gestoken en vernield. Betonmolens in plaats van vormpjes. De vesting holland, zoals WIJ DIE IN 1940 gekend hadden, was in vergelijking met wat in en kele jaren opgebouwd werd slechts een wrakke schuur. Het zonnige hart van vele Nederlandse kustplaatsen (ICó dank maat het vetp a zen Ounfïetö en de pilCendazen DE VERMETELE, die in het najaar van 1943 nog tot de boulevard van Katwijk wist door te dringen, kon daar een staaltje waarnemen van onvervalste humor en groot geloof aan de vaderlandsliefde van de Hollandse bunkerbouwers. Op de brede muur van bewapend beton, die zijn weg nam over het strand en de duinen, waar eens de Nederlandse jeugd het pad der liefde bewandelde, stond met kalk geschreven: verboden tegen aan te leunen. Dat deze muurreclame echter niets zei van de gehoopte sabotagezin van de aannemers bewezen de honderden kilo's dynamiet die na de oorlog nodig waren om bunker en muur weer plaats te laten maken voor bord en prikkeldraad van onze vooroorlogse .samenleving. Zoals eens de oermens zijn land zuiverde van de keien, die een barre tijd er op achtergelaten had, zo heeft Nederland jarenlang zijn strand en duinen moeten zuiveren van de uitwerpselen der Hitlercultuur. Millioenen kubieke meters gewapend beton spleten uiteen tot grillig gevormde brokken en een verwrongen skelet dat met zijn ijzeren ledematen machteloos de lucht inklauwde. Millioenen andere_ vierkante meters beton en staal vormen echter nog steeds een combinatie, die als een steen ligt op de maag van de staat en van de natuurliefhebber. werd vervangen door een kern van beton. Op de plaatsen waar vroeger kinderen zandkastelen bouwden maalden in 1943 de betonmonesl. On afgebroken braakten deze machines een dikke brij tussen ijzer en bekis ting. De boulevards van Katwijk en Noord wijk veranderden ingrijpend van karakter. Inplaats van de afge broken huizen aan de landzijde werd nu aan de zeekant een muur opge worpen. De zee en de vrijheid ver dwenen achter een gordijn van be ton en staal. Strandleven 1943. JUIET ALLEEN NEDERLAND mocht zich in een dergelijke twij felachtige aanwinst van onroerend bezit verheugen. Langs de kusten van Frankrijk, België en Nederland verrees een vestinggordel, die langer was dan de Chinese muur en vele malen breder. Natuurlijk was het be ton niet alleen gewapend maar ook bewapend. Op elke 25 meter stak ten minste een kanonloop in de milde zeelucht. De zee leek alleen nog bij vloed op de zee die door Louis Davids en zo vele anderen bezongen werd. Het strand legde bij elk kerend getij een verzameling oud ijzer bloot, waarvoor zelfs de kwallen op de loop gingen. IJzeren binten en brokken rails met mijnen bekroond moesten de Engelsen het landen onmogelijk maken. Verder op het strand onge veer op de grens van zeegras en zand verrees een betonnen tankmuur. Langs het fietspad tussen Katwijk en de Wassenaarse Slag. Links en rechts de betonnen en stenen cada vers van de Atlantische wallen bereiken. De klap van een houweel is in dit milieu niet veel mr waard dan het hameren van een specht op ebbehout. Dragline, drilboor en dy namiet zijn de enige werktuigen waaraan het beton geen weerstand kan bieden. vertakte ondergrondse had als de duinen aan de Cantineweg zou er van een Haarlemmerstraatvraagstuk geen sprake zijn. Nu bijna al deze gangen uitgegraven zijn wordt eerst duidelijk wat een enorm aantal ar beidsuren aan het bouwen van dit vestingwerk verloren zijn gegaan. De kilometerslange gemetselde gan gen, de verzamelplaatsen en de on dergrondse kwartieren zijn nooit meer geweest dan een wapen tegen de angstdroom van een leider, een De bunker is uitgegraven en zal weldra opgeblazen worden. Jongetjes bron inkomsten voor de bunkerbou wer en later een eldorado voor de jeugd. Op de plaats waar nu drilbo ren en dynamiet het werk van de be tonmolens ongedaan maken, zal ech ter binnen afzienbare tijd weer de kijken weemoedig neer op het verloren speelparadijs. molen haar grauwe brij uitspuwen. luc)- tkasteél van zovele jonge men- Dit keer echter niet omwille van het sen tot een reëel huis te laten wor- visioen van een dwaas, maar om het 1 den. Honderd keer in één week dreu nen de ruiten in Katwijk en blaast een stuk muur of een m3 beton een ontploffingswolk als laatste adem de lucht in. Vreemde visvangst. Tegen de duinen en rot sen hingen netten van prik keldraad en deden op een afstand even denken aan de vooroorlogse jaren toen de vissers hun netten op de duinen te drogen legden. Als grote voorwereldlijke mon sters overgebleven van een vreemde visvangst, hingen ech ter om de 25 meter bunkers in de camouflage-netten; hun ka nonnen als tentakels in het lucht ruim stekend. Alle steunpunten stonden onder de grond met el kaar in verbinding en dekten el kaar met flankerende vuren. Daken van twee meter beton be schermden de kostbare kanonnen en de levens van het Herrnvoik. Ander halve kilometer landinwaarts dekte een zware batterij op haar beurt weer de kustopstellingen. Deze in bunkers ondergebrachte 21 om.-kanonnen leverden bij ontmante ling de meeste moeilijkheden op. Onbeschadigd en ongebruikt. OP DE DAG VAN DE INVASIE in Normandië werd 99 pet. van de zorgvuldig opgebouwde Aliantikwali waardeloos. Het Amerikaanse scheeps geschut ramde een bres in de linies en met veel bloed werden de forten genomen. Eenmaal achter de verde- digingswal werd op de verdere veld tocht de kust angstvallig gemeden. Het materiaal dat ongeveer 40 pet. van de Duitse oorlojgsinspanning ge vergd had, was gericht op lucht en zee; het binnenland lag onbeschermd. De mijnenvelden kostten alleen het leven van de enkele Duitsers die de droge kuch met een mals konijnen boutje wilde afwisselen. De schaduw van de oorlog vergleed van het kust gebied naar het achterland. Toen op 8 Mei in Reims de capitulatie gete kend werd, lag de Atlantikwall on beschadigd en ongebruikt als een mo nument van onmacht langs de kust der vrije landen. Vast en onverzettelijk. MAANDEN HEBBEN DE MANNEN van de opruimingsdienst werk gehad om de mijnenvelden te rooien. Eerst in het najaar van 1945 kon met de afbraak van de vestingen be gonnen worden. Wat door molens als brij opgeworpen was, lag echter vast en onverzettelijk in het zand. Drilbo ren en dynamiet moesten er aan te pas komen om het beton uit zijn dom mel op te schrikken. Honderden bun kers kwamen als ordeloze puinhopen uit de ontploffingswolk te voorschijn. Duizenden bleven echter over en lig gen nog steeds als de schillen eh.do zen uit de vooroorlogse tijd tegen de duinen aan. In de duinen tussen Katwijk en de Wassenaars Slag zal de luchtmacht nog deze zomer en kele van de bunkers als radarpos ten in dienst nemen. Het getij keert en de uniformen van de zeeverkenners die tot nu toe in deze bunkers hun hordeholen hadden, zullen versomberen tot het veldgrijs van de oorlog. Specht op beton. Gelukkig heeft men, el ders in de duinen het uitgtayën van de wijdvertakte vestingsgmriels niet aan de archeologen van over duizend jaar bijvoorAan de Cantineweg bijvoorbeeld zijn enkele tientallen mannen bezig de duinen be ton en gangvrij te maken. Met hand arbeid valt hier echter niet veel te U H*j IIÜJÜ tairmfcr ÏHfnim fij-H u ÉÉÊrË xfcro -j-H H :"i r'i v'tr tiXUÜ::. -rt xmi IJ. IWrfli ixlu; ,:U Op eenvoudige en goedkope wijze kunt u een moderne thee tafel maken. Het aantrekkelijke van deze tafel is de vorm; een perfecte ovaal, die gezaagd is uit één stuk multiulex. De poten als kleine klassieke bogen, worden gevormd door het agezaagde ge deelte van het hout. Op deze wijze gaat practisch géén hout verloren. Gebruik een goed kwalteit multiplex van ongeveer 114 tot 2 cm. dikte met een mooie te kening in het hout, vrij van knoesten en oneffenheden. U heeft een rechthoekig stuk hout nodig van 60 bij 90 cm. Blad. Maak een papieren copie van het ovale blad, zoals aangegeven op het diagram. Elk vierkantje vertegenwoordigt 2,5 cm. Knip de ovaal uit en breng hem over op het stuk multiplex, zaag deze vervolgens uit. De af stand tussen de ovaal en de rand van het hout moet bij A en B 5 cm, zijn, bij C en D bijna 2 cm. De poten: Zaag het stuk hout, dat is overgebleven door bij C en D. Deze twee stukken worden ge- kruisd, zodat zij samen de po ten vormen. De verbinding wordt gemaakt door inkepingen te maken van 1.3 cm. breed en 2 V* cm. diep op de plaatsen A. en B. zoals op de tekening is aangegeven. Zaag vijf centime ter af van iedere poot bij C en D om de juiste hoogte van de tafel te verkrijgen. U kunt het hout zelf zagen met een boogzaag, of dit werk laten doen door een timmerman, die werkt met een machinale bandzaag. Schuur de randen zacht, de laatste maal met een fijne soort schuurpapier. Smeer enige lagen lijnzaadolie over het oppervlak uit met een zachte doek, totdat u een zacht satijn- j achtig oppervlak verkregen heeft. Dit gezellige meubel voor uw woonkamer hoeft niet meer dan dien a twaalf gulden te kosten. Borstelen en kloppen helpen veelal ter bescherming tegen motten. Motteneitjes zitten heel los op het weefsel. Door regelmatig kloppen vallen ze er af. Indien te lang gewacht is met kloppen, dan boven dien borstelen. Uithangen in licht en lucht is ook aan te bevelen. Motten- larven zijn bang voor licht. In dien men goederen in de zon hangt, kruipen de larfjes er af en zijn' dan ten dode opge schreven. Regelmaat is een dringende eis. Bovenstaande maatregelen helpen niet, als zij niet regel matig, b.v. om de 2 of 3 we ken herhaald worden. Wassen is nodig, zodra winter- kleding moet worden opge borgen. De larven houden van zweetplekken, etensresten, over het algemeen van alles wat vlek is. Mottenballen. De damp van naftalineballen, kamfer of r»a- radichloorbenzol is dodelijk voor mottenlarven. Men heeft er veel van nodig, zodat deze middelen niet geschikt zijn voor gebruik in open ruimten. Zij helpen goed, indien de goederen bewaard worden in goed gesloten kisten of kof fers, mits men deze niet te vaak opent. Poeder ontwik kelt meer damp, zodat be- strooiïng der kleren met poe der als D.D.T. beter is. Strooipoeders. Weefsels die lan ge tijd opgeborgen moeten worden, dienen bestrooid te worden met strooipoeder. Voor weefsels, die regelmatig gebruikt worden, of geborsteld worden, zijn strooipoeders niet doelmatig, het poeder valt er nl. af. Sproeimiddelen. Met een flit spuit wordt het middel op het weefsel gesproten. Hierdoor wordt een goede bestrijding verkregen, omdat het vocht vrij diep in het weefsel door dringt. Regelmatig herhalen, vooral bij meubels. 0 Een gezellige en eenvoudige theetafel Q.OIIOIIOUOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICOIIOIIOIIOhOIIOlK IN ZIJN ANTWOORD op vra gen van het Tweede Kamerlid Mol heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid gezegd, dat de gezondheid van vele schoolkinderen ofschoon er geen abnormaal veelvuldige ziekte is vast te stellen, te wen sen overlaat. Dit verschijnsel wordt in het gehele land aangetroffen, bo vendien komt het voor bij kin deren uit alle bevolkingsgroe pen. De oorzaak schijnt niet zo zeer in het beschikbare gezins inkomen te moeten worden ge zocht. Een nader onderzoek zal moeten uitwijzen of het ver moeden van de autoriteiten, dat betere voorlichting op voedings- gebied verbetering in de toe stand zal brengen, juist is. In ieder geval is er in ons land nog heel wat te verbeteren als het gaat om een goede en verantwoorde voeding. Het gaat daarbij eigenlijk om drieërlei beginselen. Allereerst moeten de voedselbestanddelen dienen als „brandstoffen", die energie en lichaamswarmte verschaffen. Ten tweede dient het voedsel bepaalde stoffen te bevatten, die een beschermende werking uit oefenen, in die zin, dat ze weer stand verlenen tegen besmette lijke ziekten en andere stoor nissen. Voor de groei TENSLOTTE moet het voed sel bouwstoffen leveren, die er voor dienen om de talloze cellen van het lichaam telkens weer te repareren, dat wil zeggen de schade te herstellen, die door het geregelde gebruik wordt te weeggebracht. Bij kinderen zijn bovendien de bouwstoffen ook nog nodig om hen te doen groeien. Bij de Nederlandse jeugd be staat over het algemeen geen tekort aan „brandstoffen", aan gezien vrijwel alle ouders hun kinderen voldoende brood, aard appelen, peulvruchten en vet kunnen laten eten. Het ontbreekt evenwel bij ve len waarschijnlijk aan de even zeer noodzakelijke eiwitten en vitamines, die voornamelijk die nen voor groei en bescherming. Goede raad. IN VERBAND daarmee zou het aanbeveling verdienen, dat ervoor wordt gezorgd, de school jeugd althans driekwart liter melk of melkkost per dag te doen gebruiken. Verder mag wel eens de aandacht worden gevestigd op het feit dat bruin- brood om verschillende redenen de voorkeur verdient boven wit. Overdreven kosten maken voor fruit is niet noodzakelijk, als men er zorg voor draagt, dat aardappelen en groenten in ver se toestand worden gebruikt en niet worden opgewarmd of lang gestoofd en dat zoveel mogelijk iedere dag iets rauws wordt ge bruikt, bijvoorbeeld een paafr worteljes, een stukje knolraap of een appel. Dr. Alfreda Briedé.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5