©eft2idóe(Bou/fca/nt Conferentie over „kleine blokkade" mislukt Scheiding van Kerk en Staat in Argentinië Waarmee Moskou de Duitsers lokken wil ZATERDAG 21 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13504 KATHOLIEK DAGBL AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. NAAR CANOSSA DINNENKORT ZULLEN EEN PAAR van de hoogste Russische leiders een bezoek aan maarschalk Tito bren gen en glimlachend handjes schud den met de man, die zij zeven jaar geleden uit de rode gemeenschap van de Kominform geworpen heb ben. Dat was nog onder de dictatuur van vadertje Stalin, wiens toorn Tito zich op de hals had gehaald, niet om dat hij van de leer van Marx was afgeweken, maar omdat hij niet slaafs aan de leiband van Moskou 0 wilde lopen. Stalin heeft van alles geprobeerd, inti midatie en een economische blokka de, om Tito er onder te krijgen, maar het is hem niet gelukt. Sindsdien is Tito de lieveling geweest van de Westerse diplomaten. Opportunist als hij is, heeft Tito daarvan geducht we ten te profiteren, zonder dat hij zich evenwel aan het Westen heeft willen binden. Rood op de graat is hij altijd gebleven. De nieuwe heersers in het Kremlin gaan nu een andere koers volgen en zien er niet tegenop om in hoogst eigen persoon naar Canossa (in dit geval naar Belgrado) te gaan, waar Tito wel zo vriendelijk zal zijn om alles te vergeven en te vergeten. Wat is de reden van deze boetetocht naar de man, die in Rusland talloze malen voor aartsverrader is uitge scholden? Men vermoedt en dat klinkt zeer waarschijnlijk dat de Russen Joe- go-Slavië willen overhalen tot de pro clamatie van zijn neutraliteit, net als de Oostenrijkers dat hebben gedaan. Het schijnt, dat Moskou na zich eerst omringd te hebben met een stootkus sen van satellieten, nog verder wil gaan en rond dat satellietenkussen nog een beschermende laag neutralen wil groeperen Oostenrijk was de eer ste, die zich daartoe leende met toestemming overigens van de Wes terse geallieerden. Joego-Slavië zal dan de tweede zijn en als West- Duitsland ook nog zou willen, zou er een prachtig rijtje neutralen zijn om het Öost-Europese bloc te isoleren, n.l. Zweden (dat reeds jarenlang een principiële neutraliteitsepolitiek er op na houdt), Duitsland, Oostenrijk en Joego-Slavië. Nu hebben de Westelijke mogend heden geen bezwaar gemaakt tegen een neutraal Oostenrijk, maar een neutraal Duitsland kunnen zij be zwaarlijk goedkeuren, daar dit zou betekenen een loswrikkep van West- Duitsland uit het Europese verdedi gingssysteem. Ook een neutraal Joe go-Slavië is niet bepaald naar de zin van het Westen, want men begrijpt hier zeer wel, dat een neutraal Joe go-Slavië meer in het voordeel van Moskou werkt dan in het voordeel van het Westen. Tito heeft zijn Westerse vrienden haastiglijk verzekerd, dat Joego-Sla vië hen niet ontrouw wil worden en alles wat met de Russen besproken zal worden nauwkeurig aan hen zal mededelen. Maar de Amerikanen hebben van hun kant Tito een wenk gegeven, dat de Verenigde Staten bij een eventuele neutraliteit van Joego- Slavië zullen moeten overwegen, of zij hun steun, aan dat land wel zul len voortzetten. Het ziet er naar uit, dat wij on danks de schijn van terugkeer tot een gematigde en vredelievende po litiek toch niet al te blij behoeven te zijn over dit blijk van Russische vre delievendheid en vergevingsgezind heid tegenover Tito. Tito is en blijft communist en zal practisch ondanks alle neutrali- teitsverklaringen het Oosterse bloc steunen. Belgrado zal dan in het Wes ten dezelfde positie innemen als Pe king in het Oosten; satellieten zijn het niet, maar zij ziin toch opgeno men in de communistische sfeer en spelen onder één hoedje. Wij vragen ons alleen af: hoe zal West-Duitsland reageren op een even tuele neutraliteitsverklaring van Joego-Slavië. Tot nu toe wijst Bonn elke neutraliteits-gedachte af. Zuilen ify- een nieuw kabinetje kunnen bouwen? Russen hielden 't been stijf De eerste bijeenkomst sinds zeven jaar van de hoogste Westelijke en Russische vertegenwoordigers in Duitsland is gisteren op niets uitge lopen. De zogenaamde kleine blok kade van Berlijn de buitensporige hoge Oost-Duitse belasting op het wegverkeer tussen West-Duitsland en Berlijn blijft gehandhaafd. Te vergeefs hebben de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frank rijk er voor gepleit dat Rusland zou ingrijpen om de belasting te verlich ten. De Russen hielden vol dat de £en Rusland te vragen in te stern- gering der Sowjetzóne te verkrijgen. Het Westen heeft het standpunt van Poesjkin verworpen, daar noch de. Westelijke geallieerden noch de! Westduitse bondsregering de Oost- duitse regering erkennen. Volgens het Westen heeft de rode Oostduitse regering geen wettige basis en zou zij bij vrije verkiezingen worden weggevaagd. Wordt Doenitz vrijgelaten De Westelijke Grote Drie overwe- belasting alleen de Oostduitse com munistische autoriteiten aangaat. De drie Westelijke ambassadeurs waren speciaal uit Bonn naar Oost- Berlijn overgekomen om hun stand punt aan de Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, G. M. Poesjkin, ter kennis te brengen. Zij confereer den niet minder dan vier uur. Poesjkin verwierp een geallieerd voorstel dat de vier mogendheden die Berlijn bezetten Duitse deskun digen zouden aanwijzen die tot taak zouden krijgen het belastingprobleem te bestuderen en een oplossing aan te bevelen. Hij herhaalde dat de kwestie uit sluitend opgelost zou kunnen wor den door rechtstreekse onderhande lingen tussen Oost- en West-Duits land. Na de vruchteloze bespreking ga ven de geallieerde ambassadeurs een verklaring uit, waarin zij zeiden de kwestie thans door te zullen geven naar hun regeringen, zodat deze di rect contact met Moskou kunnen op nemen. De Franse ambassadeur, Fran$ois- Poncet, zei na de vergadering dat de kwestie misschien doorde ministers van Buitenlandse Zaken zal worden besproken. „Van het zogenaamde. Sowjet-vredes-offensiet hebben wij niets gemerkt". De eis van Poesjkin, dat de kwes tie in directe onderhandelingen tus sen de Oost- en Westduitse 'regering wordt opgelost, heeft ten doel een diplomatieke erkenning van de re- Terreur rond Makassar Grote ongerustheid is ontstaan in het stadje Sindjai, ongeveer 95 km ten oosten van Makassar gelegen, sinds geruchten de ronde doen, dat Kahar Moezakkar met zijn benden op slechts 10 km van de stad af staat Het districtshoofd van Sindjai, die met een militair convooi uit Sindjai in Makassar aankwam, heeft dit mee gedeeld. Reuter meldt uit Djakarta, dat guerrilla's de plaats Sindjai heb ben bezet Het te Makassar verschijnende dagblad Tindjauan beschrijft hevige gevechten, die zich hebben afge speeld in het gebied van Bonthain, in Zuid-Celebes, nabij Kadjang. Hierbij zouden minstens 500 burgers om liet leven zijn gekomen, niet ge rekend de verliezen bij de guerril la's, die onder de persoonlijke leiding van Kahar Moezahkar staan. Volgens het blad omvat de bende thans vijf bataljons. De gevechten speelden zich af tussen volgelingen men met spoedige vrijlating van groot-admiraal Karl Doenitz, de op volger van Hitier tijdens de laatste dagen van nazi-Duitsland. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de geallieerde ambas sadeurs de kwestie voorgelegd heb ben aan Washington, Londen en Pa rijs, nadat de zaak door de verdedi ger van Doenitz aan de orde was ge steld. De straf van Doenitz als oorlogs misdadiger loopt op 1 October 1956 af. O, die politieke professoren De Joegoslavische rechtbank van Fiume heeft bevel gegeven het ka tholieke theologische instituut te Fiume voor 5 jaar te sluiten. De rector en verscheidene profes soren van deze school zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen, die va riëren van 6 maanden tot 6 jaar. Volgens het officiële Joegoslavi sche blad „Borba" worden de rector en de professoren er van beschul digd het godsdienstig onderricht tot „politieke doeleinden" te hebben aangewend. BRITSE SPOORWEGSTAKING A.S. De vakbond van de machinisten en stokers van de Britse spoorwegen heeft aangekondigd, dat 28 Mei, twee dagen na de verkiezingen, een sta king zal uitbreken. Als de staking doorgaat zullen de Britse spoorwegen in één week tijds vrijwel tot stilstand gekomen zijn. De staking heeft ten doel looneisen kracht bij te zetten. Vrijwel ononderbroken ging Vrijdag j.l. het bezoek van vooraanstaande Nederlandse politici aan H.M. Konin gin Juliana in het paleis aan de Lan ge Voorhout in Den Haag voort, maar Vrijdagavond was nog niet bekend, of men er in de loop van de dag in was geslaagd een weg naar een op lossing van de kabinetscrisispuzzle te vinden. Deze fotor-combinatie toont van links naar rechts bij het verla ten van het Haagse paleis, na ver moeiende besprekingen, dr. W. Drees, dr. J. Schouten, mr. J. R. H. van Schaik en H.M. Koningin Juliana. Lawaai in Huis van Afgevaardigden Het Argentijhse huis van afge vaardigden heeft met 121 tegen 12 stemmen een wetsontwerp goedge keurd, waarin de katholieke Kerk van de staat wordt gescheiden. Aan de stemming was een debat van twee dagen vooraf gegaan. De zitting ein digde met een luidruchtige demon stratie ten gunste van Peron. De president zelf is ziek en moet zijn kamer houden. De afgevaardigden van de kamer riepen Peron, Peron en klapten met hun lezenaars om de eerste belangrijke overwinning van Overdracht van „vaste goederen" Atliur Dean, een intiem medewer ker van minister Foster Dulles, heeft de mogelijkheid geopperd, dat Rus land West-Duitsland „vaste goederen" zal aanbieden om de neutraliteit van dit land te kopen. Hij betoogde, dat de Ver. Staten zich vertrouwd moe ten maken met het denkbeeld, dat zij van Kahar Moezakkar en een soort nog. minstens 50 jaar hulp aan het dorpsrrulitie, genaamd Amma Toa. buitenland zullen moeten verlenen. Deze gevechten duurden drie dagen en eindigden pas, toen een legeraf deling van een nabije post werd aan gevoerd. Vijf honderd leden van de Amma Toa werden gedood. De ver liezen van de bende zijn 'onbekend. De benden vernielden zeven bruggen en staken een koffiepakhuis, een rubberpakhuis en 2 autobussen in brand. Dean meende dat Rusland thans, nu het een „vredesoffensief" heeft in gezet, gevaarlijker is dan in de felste periode van de koude oorlog en dat thans groter gevaar van een scheu ring onder de anti-communistische geallieerden bestaat. „Rusland", zo zeide hij, „heeft de Jtatefa aan £ang,e Vamkout fa ttefpiaatö noot neten l voelhorens uitgestoken om Duitsland neutraal te maken en de Sowjet-Unie heeft in Europa heel wat vaste goede- re de Peronistas op de Kerk te vieren. Het wetsontwerp, dat intussen met algemene stemmen ook door de se naat werd goedgekeurd, voorziet in bijeenroeping van een constitueren de vergadering met volledige be voegdheid om alle artikelen van de Kamers blijven bijeenkomen De Eerste Kamer zal - ongeacht de ka binetscrisis - met haar lopende werk zaamheden voortgaan. Het wetsont werp op het cadeaustelsel, zal waar schijnlijk op 31 Mei a.s. aan de orde komen. Bij voortduring van de kabinetscri sis zal er waarschijnlijk ook geen be zwaar tegen zijn de begroting van O. K. en W. en die voor Nieuw-Guinea in Juni a.s. met de af te treden be windslieden resp. minister mr. Cals, staatssecretaris, mij. A. de Waal en minister prof. mr. Kernkamp af te voeguneiu om ane <u woeien van uc hnnrtalpn grondwet te wijzigen die betrekking j nan«eien- hebben op de Kerk. De galerijen van het huis van af gevaardigden zaten vol toeschou wers, die het debat tot het einde wil den bijwonen. De afgevaardigden van de Peronista partij en enkele ra dicale oppositieleden voerden tijdens de zitting een heftige woordenstrijd. Het grootste lawaai ontstond toen de aanhangers van de regering protes ten lieten horen tegen de rede van de radicale afgevaardigde Francisco Rabanal. Rabanal zei: „De regering gelooft, dat het huis een nationale Peronista kerk heeft gestioht De rest van zijn woorden ging verlo ren in het rumoer dat opsteeg van de banken, waar de aanhangers van de regering zaten. Terwijl het debat aan de gang was, verzamelden zich duizenden katho lieken in de kathedraal en 70 ande- kerken van Buenos Aires om ren, waarmee zij Duitsland kan lok ken". Als voorbeelden noemde Dean het Sudetenland van Tsjechoslowa- kije en de Poolse corridor van Danzig, twee gebieden, waarvoor Hitier tegen Polen en Tsjechoslowakije ten oorlog is getrokken. Hij gaf ook te verstaan, dat Rusland zou trachten Frankrijk tot neutraliteit te bewegen. BON HAPT NIET Met nieuwe afwijzing van elke ge dachte aan een neutralisatie van Duitsland heeft men in Bonn gerea geerd op Amerikaanse berichten over concrete Russische plannen voor een veilingheidsgordel in Europa. De bondsregering blijft, naar een offi ciële woordvoerder verklaarde, van mening, dat neutralisatie van Duits land de spanningen niet zal kunnen verminderen, doch deze integendeel in de korts mogelijke tijd gevaarlijk zal doen toenemen. Daarnaast blijft de bondsregering ervan overtuigd, dat een veiligheids systeem in Europa, waaraan de Ver. Staten niet zouden deelnemen, zijn naam niet zou verdienen, daar zon der de Ver. Staten voor onafzienbare tijd geen enkele veiligheid voor Europa mogelijk zou zijn. Nadat de beide grote partijen der bondsrepubliek, de Christelijke en de Socialistische, een neutralisatie heb ben afgezworen, heeft thans ook de Liberale partij deze zijde gekozen. „Wij voelen generlei roeping voor neutraliteit. Maar ook de gedachte zich tot derde macht te ontwikkelen heeft voor Duitsland niets aanlok kelijks", aldus de persdienst dezer partij. In verband met de kabinetscrisis maakten gisterochtend de fractie voorzitters van de A.-R., V.V.D., C.P.N., K.N.P., C.H.U., Staatsk. Ger. hun opwachting bij H.M. Koningin Juliana. Onze foto toont de fractie leiders op de trappen van het paleis. V.l.n.r.: Welter (F N.P.), Oud (V.V. D)., ds. Zandt (St. Ger.), Gortzak (C.P.N.). avondmissen bij te wonen. Na de kerkdiensten trokken honderden jongeren in optocht naar het kapi- tool, waar het huis van afgevaardig den in zitting bijeen was. De demon stranten lieten leuzen horen zoals: .Argentinië is katholiek" en „Lang leve Christus Koning". De politie dreef de betogers uiteen, zonder dat er incidenten plaatsvonden. De ka tholieke geestelijkheid had gewaar schuwd na de kerkdiensten rustig naar huis te gaan en incidenten te vermijden. De meesten gaven hier aan gehoor. Volgens de parlementaire proce dure gaat het voorstel nu naar pre sident Peron om te worden onder tekend. Vervolgens zal de regering verkiezingen moeten uitschrijven om een nationale vergadering samen te stellen die de grondwet herziet. Ook de Tweede Kamer zal na Pink steren een aantal spoedeisende onder werpen afhandelen. Op de agenda staat op de eerste plaats de eerste Rijkswet tot goedkeuring der inter nationale tinovereenkomst. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot 2 Zondagavond. Opgemaakt te 2 10 uur). WEINIG VERANDERING. Opklaringen maar ook enkele buien. Zwakke tot matige wind 2 tussen West en Noord. Nog steeds koud weer met opnieuw 2 op vele plaatsen nachtvorst. 2 22 Mei zon op 4.40, onder 20.38 min maan op 4.45, onder 21.54 min. 23 Mei zon op 4.38, onder 20.39 min maan op 5.45, onder 22.54 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water - - - - s 22 Mei v.m. 3.15; n.m. 15.45 uur. INO§ steeds koud j 23 Mei v.m. 4.—; n.nn 16.35 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Met Noordelijke winden is in de J Het weer in Europa afgelopen dagen zeer koude lucht uit1 de Poolstreken naar de Britse eilan den gestroomd. Vandaar stroomde deze lucht met Westelijke winden naar ons land. De temperaturen kwamen daardoo^ in de middag nauwelijks boven 10 graden. Op de meeste plaatsen vielen enkele regen- en hagelbuien, waarbij hier en daar ook onweer werd waargenomen. In de nanacht kwam zowel Vrijdag als Zaterdag plaatselijk nachtvorst voor, maar deze was over het alge meen licht. De depressie, die de oorzaak is van de koude luchtstromingen is lang zaam over Scandinavië, naar het BERLIJN Noorden getrokken, terwijl de baro- vrantcttort meter in ons land geleidelijk steeg. Dit had tot gevolg dat de wind zwak ker werd. Een hogedrukgebied, dat ten Westen van Ierland lag, is eohter maar weinig dichterbij gekomen. Zwakke storringen,1 die over de Britse eilanden naar het Zuidoosten trekken, blijven daarom het wder in ons land bepalen. De kans op buien blijft daardoor bestaan en de temperaturen worden nog niet veel hoger. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. half bew. 12 C. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO MüNCHEN WENEN ROME AJACCIO zwaar bew. 13 half bew. 11 onbewolkt 10 mist 12 zwaar bew. 10 zwaar bew. 14 onbewolkt 18 onbewolkt 17 zwaar bew. 20 onbewolkt 15 onbewolkt licht bew. 19 licht bew. 11 zwaar bew. 13 licht bew. 11 geheelbew. 16 half bew. 23 licht bew. 21 Korreltje Dikwijls zijn de bespotten heel wat vrolijker1 dan de spotters.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1