De Leidse peuëraar heeft de hengelsport met vele wonderlijke verhalen verrykt ten êiazaen met piet en peutótak Attytietieuze a&detóetó danh&ie nachten EET DE PALING AARDBEIEN? Ut de Gouden echtpaar in Oud Ade Sltijiu-taay DE STENEN SPREKEN Se Ulacvtdytacfit te £eiden ap een maódag, in 1890 ZATERDAG 21 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Hildcbrand zei, dat in het Leidse zegt, dat 't nog al meeviel. Ik had altijd wapen de sleutel van St. Petrus beter door een vissig embleem vervangen beddegoed in de schuit", zegt hij. Een gevoelskwestie. Pouw had in die tijd een pieren- kwekerij en een palingrokerij, de twee voornaams re installaties van de beroepspeuëraar. Van het pierenrijgen gee£t hij een omstandige uitleg We zijn blij, dat hij zijn uitleg nie; met eon demon stratie vef-.uideljj11 Als de peuëraar alle wormen van kop tot teen met een koperdraadje doorregen heeft, maakt hij van de anderhalve meter lange wormensnoer een tros, die als een waaier neer hangt. Een peurkwast. Peuren is een gevoelskwestie, zegt „Wat doet het weer morgen, vroe gen wij, want we stellen ons nog al iets van een vrije Hemelvaartsdag voor. Hij kijkt even naar de laag hangende wolken door het raam. „Slecht", zegt hij, „koud, wind en hagel". Hij kreeg gelijk. „Ik zal je wat leren", zegt Pouw. „Kijk 's avonds naar de ster, die het dichtst bij de maan staat. Uit de richting van deze ster ten opzichte van de maan komt de volgende dag de wind". We geloven niet, dat het K.N.M.I. in de Bilt zich bij het weervoorspel- len door zulke volkswijsheden laat leiden. Maar zou dat niet misschien de oorzaak zijn, dat het zich zo dik wijls het ongenoegen van vacantie- gangers op de hals haalt. Een paar jaar geleden is Jan Pouw, die volgende week met zijn nog kwieke vrouw,, het vijf en vijftig jarig huwelijksfeest viert, onderschei den met de medaille van de Leidse Jan Pouw. Hij toont met handen en Hengelsportbond. Voor zijn vérdien- vingers welk effect het zachtjes met sten voor het hengelaarsleven. peurstok op en neer bewegen sor teert. Bij het neergaan waaieren de pieren uit en dat schijnt de paling wel bijzonder vraatzuchtig te ma ken. Hij bijt zich met zulk een kracht in het aas vast, dat hij aan het snoer blijft hangen. Hier ligt hét moment voor de visser om de stok met kracht óp te slaan en de paling in de boot j te zwiepen. Wonderlijke instrumenten worden bij de palingvangst gebruikt. Zo heeft de peuëraar aan de waterkant van een paraplu en een kous een soort landingsbasis voor zijn paling ge maakt. Zwaar bestaan. Jan Pouw rookte zijn paling en ging er op de Zaterdag mee langs de deur. Levendige paling, dertig cent per pond. Ook al weer in tegenstelling met wat Hildebrand in zijn Camera be weert, wanneer hij zegt, dat de peu- eraars hun eigen paling in de schuit bakten en begoten met spiritualiën in de fuik van hun maag lieten ver dwijnen. De brood peuëraar had een zwaar bedrijf, dat met inspanning van alle krachten een bescheiden in komen kon opleveren. Jan Pouw heeft al lang het broodpeuren er aan gegeven. Wel is bij nog steeds lid van de Leidse Hengelsportbond en zijn adviezen worden door de jon gere vissers als een orakel beluis terd. Onderscheiden. Een veelkleurige kan siert nog de schoorsteen, de laatste prijs die Jan Pouw met prijsvissen gewonnen heeft. In de vrije natuur heeft hij ook voldoende tijd gehad om de ge heimen van het weer te doorgron den. se peuëraars, die de plassen met hun bootjes bevolkten en de hengellite- ratuiir met rijpe vertelsels verrijk ten, werden geëerd. Gewestelijk Arbeidsbureau Geringe daling van het aanbod Zoals verwacht mocht worden, daalde het aanbod gedurende de pe riode van 9 t/m 14 Mei 1955, na de lichte stijging in de vorige periode en wel van 485 tot 430, t.w. 380 als geheel werkloos ingeschrevenen en 50 bij objecten voor aanvullende werken gepalatsten. De schommeling waaraan het aan bod onderhevig is kan als een nor maal verschijnsel worden aange merkt, dat ontstaat door zgn. wrij vingsfactoren overgang van het ene naar het andere werk, gepaard gaan de met zeer korte perioden van werkloosheid) Wel is het niet van betekenis ont bloot, dat nu reeds het laagtepunt werd bereikt, hetgeen vorig jaar eerst in de tweede helft van Juli het geval was. Hieruit kan het gunstige en vaste karakter van de arbeids markt worden opgemaakt. Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijke ar- Op 6 Juni hopen de heer en me vrouw G. C. v. d. Geest en A. P. Tijs- sen hun gouden huwelijksfeest te vie ren. De bruidegom, geboren en ge togen in de parochie Oud-Ade, woont en woonde steeds in de gemeente Warmond. De ouderlijke boerderij stond op de plaats van de huidige Kaag-sociëteit. In zijn jonge jaren vond de bruidegom hier dan ook zijn arbeidsterrein, dat later uitgebreid op 14 Mei j.l. 75. Ook de vraag daal de enigszins en beliep 320 aanvragen. Nog steeds staat het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten aan de top, gevolgd door administratief personeel (steno-typistes en typistes) Overigens bestaat in vrijwel alle be- beidskrachten onderging geen wijzi- drijfstakken goede tot ruime plaat- We geloven, dat in hem alle Leid- ging van enige betekenis en bedroeg singsmogelijkheid. Waar kan men dit beeld van de opvliegende eend in Leiden vinden? Nog niet zo lang geleden is dit beeld in één van Leideiis tuinen ge plaatst. 1 De vorige week Bravo goede inzenders, deze foto was inderdaad van de Burchtroton de genomen. Uit het geringere aan tal inzenders bleek wel, dat dit geen gemakkelijke opgave was. De daken van de huizen in onze Sleutelstad vormen dan ook tezamen een atlas apart. U zag nog juist een gedeelte van de Oude Rijn, daarachter de Hartebrugskerk, daarnaast de Mare- kerk. B(j opgaven als deze is het wel raadzaam om even de platte grond van Leiden te raadplegen. De 'waardebon van ƒ5.-— ging naar B. Overdek, Nieuwe Rijn 110, Leiden. had kunnen worden. Als we dan de Leidse peueraar, waarover hij schreef, de eer, die hem toekomt,, willen ge ven, dan zou dit embleem een pier en een peurstok moeten worden, want dit zijn de attributen, waarmede de beroemde Leidse peurder of peueraar eeuwenlang triomfen heeft gevierd. Als men vandaag de dag een Leids burger met een hooivork en een lan taarn langs de Kanaalweg aantreft, kost het moeite in hem een nazaat van de Leidse Peueraar (met een hoofdletter) te herkennen. Sinds jaar en dag immers is het peuren door acte- en belastingbepalingen min of meer een peur-de-luxe geworden. Vroeger was dat anders. Drijvende kade. Er is eens een tijd geweest, dat in de Waard gracht, de Oranjegracht, de Uiterstegracht om er een paar te noemen zo veel bootjes van d« Leidse peuëraars lagen, dat zij teza men een soort drijvende kade vorm den. Toen waren er nog vele Leidenaars, die het geheimzinnige nachtelijke be drijf van peuëraar uitoefenden, en in de mysterie van de nacht ontsponnen zich de verhalen over aal en paling. „Brampie Crama had een paling ge vangen, zó dik als zijn pols en toen laatstgenoemde óp de buikdenning van het bootje lag, richtte hij drei gend zijn slangachtige bovenlijf op en stootte een sissend geluid uit." En W.as er niet een tuinder onder Rijp- wetering, die er over klaagde, dat zijn aardbeiden in palingbuiken wa ren verdwenen: want de rode vruch ten waren weg en om de plantjes streepten slijmige sporen? Uit het buitenland? Ja, de paling was €en vreemd we zen. Is het misschien, omdat men nooit de afkomstvan de paling heeft kunnen achterhalen, dat dit gladde waterwezen het onderwerp was van de wonderlijkste verhalen? Eeuwenlang heeft men zelfs gedacht, dat de paling zich onder bepaalde om standigheden spontaan uit de mod der kon vormen. Een geleerde als Pasteur, die bewees, dat leven le ven voortbrengt, was nodig om deze verhalen uit de wereld te helpen. En later nog ontdekte men, dat de paling de opvoeding van zijn kroost verzorgde in wateren heel ver weg in de Sarragossazee namelijk waar de baby-paling, het glasvisje, de gelukkigste jaren van zijn leven slijt. Maar dat wil niet zeggen, dat de vissers toen al geloofden, dat de pa ling van zo ver weg kwam. Bal van glasaaltjes. Jan Pouw, een van de weinige nog levende Leidse beroepspeuëraais, ge looft het ook nu nog maar half. „Jan, ze zeggen, dat de paling uit het buitenland komt", zei de grote peuëraar Kerseboom eens tegen hem. „Maar ik zal je eens iets laten zien waar de geleerden wel van ach terover zullen slaan". En Kerseboom roeide hem naar een sluis en diep te onder uit het water een slijmige bal Op. „Allemaal kronkelende glas- vissies, meneer", verklaart Jan Pouw. Zou hiermee de theorie van de palingtrek gevallen zijn? Maar wij moeten u nog even aan de tachtigjarige Jan Pouw voorstel len. Hij wopnt aan de Oranjegracht in een huigje, dat de aandacht van monumentenzorg heeft getrokken. Het is dan ook een typisch huis. Als men de deur ontsluit, staat men in het voorhuis. Een soort hal met een ste nen vloer, waarop een mat, een ta fel en wat stoelen. Achter dit voor huis ligt pas de eigenlijke woonka mer. Dag en nacht op het water. Jan Pouw is jarenlang beroeps peuëraar geweest. Dat wil zeggen, dat hij de hele week dag èn nacht met zijn schuitje op het water was. Maar we krijgen nu niet de indruk, dat die schuit zo'n „smulkoit" was, als Hildebrand de verbolgen Leidse huisvrouw laat zeggen. Op die bootj stond een overklap, een houten schot met een klein dakje, dat de visser recht overeind kan zetten. Met een lange stok en een kleed, voltooide de peuëraar zijn opstalletje. „Dat zal wel eens bitter koud geweest zijn", veronderstellen wij medelijdend. Maar Pouw, die er niet naar uit ziet, U ziet op doze foto het oude Lei- tijd, dat de eenvoudige Leidenaar 'n 1 ning van onze grootouders was im- J Het is waarschijnlijk Maandag op dat hij door dit nachtelijk bedrijf den, dat in de grachten nog veel boot had zoals hij thans in het bezit mers het hengelen en op de eerste deze prent. De vrouwen hebben de veel aan gezondheid heeft ingeboet, I peuëraars gemeerd lagen. Dat was de J is van een fiets. De grote ontspan- J plaats het peuren. heldere was op de keien uitgespreid. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. De foto stelt voor De inzendingen worden ingewacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. werd met een kruideniershedrijf. De bruid stamt uit Zoeterwoude van de bekende muldersfamilie. Waarschijn lijk onder deze Zoeterwoudse invloed heeft de bruidegom zich geworpen op de veevoederhandeL En met succes. Immers 6 Juni herdenkt de heer G. v. d. Geest ook het 50-jarig bestaan van zijn veevoederbedrijf. Nog steeds heeft hij daarvan de administratieve leiding. Inkoop, verkoop en expedi tie worden verzorgd door twee zoons, terwijl een .andere zoon nog steeds het kruideniersbedxijf voortzet. Van de drie dochters van het gou den paar trad er een in bij de Zus ters Ursilinen en is al meer dan 25 jaar werkzaam in pension Eikenburg. De bruidegom vervult al heel veel jaren met veel ambitie de functie van kerkmeester. We wensen het krasse paar nog heel veel gelukkige jaren. F. Grimbergen veertig jaar bij het onderwijs Op Donderdag 26 Mei a.s. herdenkt de heer F. Grimbergen de dag, waar op hij voor veertig jaar zijn onder wijzersloopbaan begon. Gedurende de eerste 11 jaar was hij verbonden aan de R.K. Parochiële School te Oegstgeest. In 1926 kwam •hij naar Leiden en werkt daar nu reeds 29 jaar aan de scholen van de Inrichting van Liefdadigheid voor Rooms-Katholieken. Vele Leidenaars hebben hem gekend als onderwijzer van de R.K. school aan het Rapen burg, waar de heer Grimbergen meer dan tv/intig jaar zijn krachten gaf aan de opvoeding der jeugd. Ook aan de School Potgieterslaan heeft hij enkele jaren voor de klas gestaan, terwijl 'hij bij de stichting van de Pacelli-school aan de Damlaan naar deze school overging. Wie de heer Grimbergen als mens en als onderwijzer kent, zal van me ning zijn, dat er bij dit jubilé reden is voor een passende feestviering. Zo denken schoolbestuur, ouders en col lega's er over. Daarom vermeldt het programma van de feestdag: een ge zongen H. Mis te 9 uur in de St. Leonarduskerk, bijgewoond en ge zongen door de schoolkinderen, ge volgd door een feestelijk ontbijt voor de jubilaris, zijn familie, afgevaar digden van schoolbestuur, parochie geestelijkheid, het onderwijzend per soneel en de feestcommissie, gevormd uit de ouders der schoolkinderen. Van half twaalf tot kwart voor een is er een receptie in de Pacelli- school aan de Damlaan. Daar zal de feesteling worden gecomplimenteerd en zal o.a. het geschenk der ouders door een der leden van de feestcom missie worden aangeboden. Ieder, die dit wenst, kan de jubilaris al daar zijn gelukwensen aanbieden, ook oud-collega's, oud-leerlingen en ouders. Des middags heeft in het parochie huis een feestmiddag voor de kinde ren plaats. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden (Advertentie) WAT LEIDEN VERLOOR en VOND IN HET TIJDVAK VAN 1—15 MEI. Handschoenen, portemonnaie met inhoud, wit kindersokje, broche, lap stof, bankbiljet, overhemd, vulpen, sjaal, doublé schakelarmband, jon gensbroek en blouse, duimstok, cein tuur, kinderringetje waarin rood steentje, jongenspetje, padvinders- riem waaraan een mes, sleutels, masker, alpinomuts, autostep, grote bal, rozenkrans in étui, kinder schoentje, doos inhoud paar kinder schoenen, zakmes, portefeuille met inhoud, vlag, loonzakje, bril, badtas zonder inhoud, kindermuts, zwem broek en badhanddoek, rubber rech- terlaars, damesvest, deurmat (nieuw) paar nylonkousen (nieuw), kinder hengselmandje, waarin een wagen tje, hoes van paraplu, zonnebril, Frans woordenboekje, kwartjes arm band, blauw kussentje, schoolétui, wiegendekentje, étui inh. foto's, zil veren 'oorbel, verstelbare gereed schaptang, dictaat cahier, dames mantelpakje (nieuw). Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van Politie, Zonneveld straat 10 op Woensdag en Zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10