Tentoonstelling van energie, die na oorlogs Nederland kenmerkte, opende haar poorten Binnenkort bouw van eerste houtrijke" huizen .Blijf meester! Ook 't Hof vond draai om de oren tuchtiging en geen mishandeling Klapzoen 10 laar Nederlandse Gidsen Beweging rWEKDE BLAD - PAGINA 3 KONINGIN JULIANA ONTSLOOT DE „E 55" Dankbare terugblik op 10 jaren inspanning moge een inspiratie zijn voor de toekomst Het stormachtige weer van heden kan als symbool beschouwd worden van de stormachtige werkzaamheid, die Nederland in de 10 na-oorlogse jaren beheerst en die demonstratief tot uiting is gekomen in de groots op gezette tentoonstelling ..E 55", welke vandaag te Rotterdam haar poorten geopend heeft. Deze demonstratie, waaraan maan den voorbereiding voorafgegaan zijn, is hedenmorgen door Hare Majesteit Koningin Juliana geopend en uit alle maatschappelijke groeperingen van Nederland waren vertegenwoorders aanwezig om deze plechtigheid bij te wonen. Rotterdam had er een feestdag van gemaakt en onder de honderden vlag gen, die een doorlopende strijd met de storm voerden, stonden de met oranje getooide burgers en schoolkin deren in grote getallen de binnen komst van het koninklijk paar af te wachten. Omstreeks kwart over tien werden de hoge gasten in het stadhuis op de Coolsingel officieel door het gemeen tebestuur verwelkomd. Spoedig na men de koningin en de prins plaats in een calèche, bespannen met zes paarden. Begeleid door een escorte van twee groepen rijkspolitie te paard, elk van 24 ruiters in ceremo nieel tenue en voorafgegaan en ge sloten door ruiters van de bereden brigade, reed de stoet met de vorste lijke personen door de nieuwopge- bouwde binnenstad naar de terreinen van de ,.E 55". Uit alle geledingen. In de nabijheid van het Erasmiaans gymnasium was voor deze gelegen heid een tent opgesteld, waarin 2000 genodigden de komst van koningin en prins afwachtten. Onder hen be vonden zich verscheidene leden van het corps diplomatique, het Neder landse kabinet, de staatssecretarissen, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen, de com missarissen der koningin van alle provincies, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, de recto- res- maganifici van de Nederlandse universiteiten en hogescholen, de di recteur van de Nederlandse Bank. Terwijl de koningin en prins Bern. hard zich met hun gevolg naar de tent begaven, bracht de Marinierska pel van de Koninklijke Marine on der leiding van Gij bert Nieuwland het Wilhelmus ten gehore. Onder het baldakijn bij de ingang van de tent werd het koninklijk ge zelschap ontvangen door het dage lijks bestuur van de „E 55", en de organisator Jac. Kleiboer, vergezeld van hun dames. Voorts waren ter be groeting aan wezig de minister-pre sident dr. Drees, de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land mr. L. A. Kesper en mr. H. Vlug, voorzitter van de commissie van ontvangst, vergezeld van hun da mes. Fenna Corthuys uit Amsterdam, een der Nederlandse kinderen die op bevrijdingsdag 5 Mei 1945, werden geboren, bood H.M. een veldbouquet aan, samengesteld uit bloemen uit elk der elf Nederlandse provincies. Groei tegen verdrukking. Onmiddellijk, nadat d plaatsgenomen hadden, sprak de al gemeen voorzitter van de ,,E 55" een openingsrede uit, waarin hij in ruime lijnen de bedoeling en het ontstaan van de tentoonstelling schetste. Met als startpunt de trieste toestand, waarin Nederland zich bij de bevrij ding bevond, en de veranderde toe stand in onze voormalige overzeese gebiedsdelen, toonde spreker aan, dat slechts energie Nederland van de on dergang konden redden. Het Neder landse volk heeft getoond, deze ener gie op te kunnen brengen en de ten toonstelling is hiervan het bewijs. Er zijn op alle gebied nieuwe we gen gezocht en gevonden en de in dustrialisatie speelde hierbij een hoofdrol. Spreker was overtuigd, dat Neder land nog intensiever zal moeten in dustrialiseren om ook in de toe komst de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. De tentoonstelling achtte spreker vooral van belang voor de jeugd, die mogelijk door haar geïnspireerd kan worden en die door haar zal kunnen leren, dat via kennis en inspanning voor Nederland een veilige toekomst kan worden verzekerd. BLOEMEN VOOR KOITINGIN EN PRINSES WILHELMINA. Koningin Juliana en prinses Wil- helmina hebben een bouquet seringen ontvangen, die was gezonden door de gemeente Rochester in Amerika. Rochester ligt aan het meer van On tario en houdt jaarlijks een zoge naamd seringenfestival. De bloemen werden per K.L.M. naar Nederland gezonden en via de Amerikaanse am bassade te Soestdijk en op het Loo overhandigd. Het idee van de bloemengroet was van de heer Ostertag, die zijn district in de Amerikaanse volksvertegen woordiging vertegenwoordigt en wiens vrouw ook zorgde, dat een bouquet werd gezonden aan de echtge note van de president van Amerika. Het beslissende handletje. Toen koningin Juliana na deze openingsrede met een kleine hand beweging de handle omhaalde, waar door het kleurige energieteken in be weging kwam, was de „E 55" officieel geopend. Onmiddellijk daarna zette het Westkappelse vrouwenkoor, dat gekleed was in traditionele kleder dracht, het lied „Holland is een heer lijk land" in. Om ongeveer vijf minuten voor half twaalf begaf het gezelschap zich naar het in de nabijheid gelegen Elf- provinciënplein. Daar begroette de koningin de 24 jongens en meisjes kinderen die op 5 Mei 1945 zijn ge boren die bij de hoge vlaggemas- ten stonden opgesteld. Zodra de ma rinierskapel de tonen van het vlagge- lied „O schitt'rende kleuren" liet klinken, gingen langzaam de Neder landse driekleur en de elf provincie- vlaggen omhoog. Tegelijkertijd wer den van het dak van een der pavil joens 3000 postduiven losgelaten om in alle provincie-hoofdsteden te gaan melden, dat de „E 55" geopend was. Daarna speelde de marinierskapel de E 55-mars van Jan Masseus. Nadat het hoge gezelschap vervol gens een rondgang over het uitge breide tentoonstellingsterrein ge maakt had, nam het vorstelijk paar omstreeks kwart voor een afscheid van de „E 55" en van Rotterdam. Proeven in enkele provinciesteden Het is vrijwel zeker, dat over en kele maanden kan worden begonnen met een proefneming in zake het bou wen van houtrijke huizen, zo heeft de heer A. Prins, directeur van het Houtvoorlichtingsinstituut te Amster- terdam aan „Trouw" medegedeeld. Van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting bestaat veel belangstelling voor deze proefhuizen, die zullen verrijzen in een aantal provinciesteden. Deze woningen zullen uiterst zorg vuldig worden gebouwd, waarbij men gebruik zal maken van de ervaring, die men in binnen- en buitenland met houten woningen heeft opgedaan. Waar deze huizen worden gebouwd, kon ons nog niet worden medege-, deeld. Gaarne had het Houtvoorlichtings instituut het in voorbereiding zijnde „houtrijke huis" willen tonen op de „E 55" in Rotterdam, maar men wil in dit opzicht niet voorbarig zijn, al dus de heer Prins. Overigens zal de „E 55" belangrijke dingen te zien ge ven op het gebied van de toepassings mogelijkheid van hout. Een fotoserie toont bijvoorbeeld de betekenis van het Nederlandse bos, dat binnen afzienbare tijd vermoede lijk 15 pet. van onze behoefte aan hout zal kunnen dekken. Faillissementen op laagtepunt Het aantal faillissementen in ons land bewoog zich in April j.L op een laagtepunt. In vergelijking met de voorafgaande maand trad n.l. een be langrijke vermindering, op in het aan tal uitgesproken faillissementen, waardoor dit over de afgelopen maand op 89 kwam. Slechts in Augus tus 1954 werden nog minder faillisse menten uitgesproken, t.w. 86. In Maart beliep het aantal faillissemen ten 106 en in April van het vorig jaar 119. Het totaal aantal uitgesproken fail lissementen in de eerste vier maan den van het lopende jaar beliep 405, tegen 475 in de overeenkomstige maanden van 1954. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. bedroeg het aantal fail lissementen in de provincie Noord- Holland (excl. Amsterdam) in April 6 (vm. 16; v.j. 12), Amsterdam 18 (15; 18), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 5 (12; 10), Den Haag 2 (6; 11), Rotterdam 10 (15; 8), Utrecht 6 (8; 8), Gelderland 10 (15; 8), Noord-Brabant 11 (9; 16), Limburg 5 (7; 7), Zeeland 5 (1; 3), Friesland 1 (2; 9). Groningen 5 (3; 2), Drente 2 (4; 2) en Overijsel 5 (6; 5). 'OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC Op de ..E 55" zal men voorts twee olifanten kunnen zien, die er zware teakstammen verplaatsen zoals dat in Birma en Siam nog steeds gebeurt. Het „stiltecentrum" toont de bestrij ding van hinderlijk geluid door mid del van de meest moderne materia len. INVALIDEN VAN BOLLENSTREEK NAAR O. L. VROUW TER NOOD. De afdeling Bollenstreek van de R.K. Bond voor Invaliden „St. Lidui- na" organiseerde gisteren een bede vaart naar O. L. Vro' w ter Nood in Heiloo. Zij vertrok uit Noordwijk met 50 personen, voor het merendeel invaliden. In Heiloo droeg de geeste lijk adviseur van de afdeling, kape laan v. Wel uit Lisse, een plechtige H. Mis op. Na de middag was er een kruisweg en een Plechtig Lof met zegening van de zieken. Om half zes keerden de bedevaartgangers huis waarts. De verzorging van de invali den was bij de afdeling Noordwijk van het Roode Kruis in goede handen. over Uw zenuwen. Neem MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Advertentie i De Eerste Kamer heeft gistermid dag met 24 tegen 17 stemmen de wij ziging van de bepalingen in het wet boek van burgerlijke rechtsvordering, teneinde lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan, goedgekeurd. Tegen stemden P.v.dJA, V.V.D. en C.P.N. PRINSES MARGRIET LEGT EERSTE STEEN. Op 14 Juni a.s. zal Prinses Mar griet de eerste steen leggen van de nieuwe kanselarij van de Canadese ambassade, die in den Haag gebouwd wordt. De prinses is hiertoe door de Ca nadese ambassadeur namens diens regering uitgenodigd in het biizon- der omdat zij, zoals men zich zal her inneren, gedurende de oorlog in Ca nada geboren is. MONTGOMERY KOMT IN NIJMEGEN. Over de aanstaande feesten in Nij megen kan worden medegedeeld, dat op 19 en 20 Augustus veldmaarschalk Montgomery van El Alamein een be zoek zal brengen aan Nijmegen. ALGEMENE JAARVERGADERING VAN BEJAARDEN IN HET BISDOM HAARLEM. Op de algemene jaarvergadering van de Katholieke Bond van Bejaar den en Gepensionneerden in het bis dom Haarlem, gisteren in de bis schopsstad gehouden, heeft mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, gewezen op het belang van een goe de en verantwoorde bejaardenzorg. De ouden van dagen worden niet al leen bezig gehouden, maar zij maken zich zelf ook nuttig, en zo bezien is de toestand nu gelukkig veel beter dan vijftig jaar geleden. De bisschop wees echter evenzeer op de noodzaak van de katholieke or ganisatie, waardoor de geestelijke be langen van de bejaarden doeltreffend kunnen worden geregeld. Daarom heeft hij er bij de pastoors op aange drongen, om de bejaardenzorg in hun parochies alle mogelijke steun te ver lenen. In zijp openingswoord deelde de diocesaan voorzitter, de heer W. He selaars mede, dat de Bond in het bis dom Haarlem nu dertig afdelingen telt met totaal tien duizend leden. Er zijn thans honderd twee en twintig sociëteiten in bedrijf. Drie leidsters schrijven ons: Wat hebben wij een paar dagen met bezorgde blikken naar de lucht gekeken. De weerberichten waren ook al niet gupstig: storm, mogelijk hagelbuien en onweer! Maar wat is dat meegevallen! 15 Mei Gidsendag in het Zuiderpark in Den Haag, vanwege het 10-jarig bestaan van de Gidsenbeweging. Ruim 1500 gidsen uit Zuid-Holland waren op deze herdenkingsdag aanwezig. Per fiets, trein of bus kwamen allen op de plaats van bestemming. In de grootste orde namen de gidsen op de voor hun gereserveerde banken plaats om deel te nemen aan het H. Misoffer in de openlucht. Iedere gids mocht zelf de ongecon- secreerde hostie in de ciborie leggen en van elke groep was er een gids die de offergave ging aanbieden nl. van de actie „Heitje Karweitje" voor de kerkenbouw van de Bisschop, terwijl zongen de overige gidsen hun Belofte-lied. Na de H. Mis moesten wij voor Guido Wies gaan staan voor ONDERWIJZERES IN HOGER BEROEP Vijf ondernemende jongens 0 liepen Zaterdagavond door de Q Haagse Koningstraat en zagen Q daar enkele dames staan, die met Q - smacht de komst van hun echt- - Q genoten verleidden. 5: Een van de jongens werd zo r n geboeid door een der dames, dat p 3 hij op haar toestapte en smeekte: y 0~ „Schat geef mij een zoen!" 71 De dame meende deze gunst te U 0~ moeten weigeren, waarop de jon- gen zijn rol van smekeling ver- U r wisselde voor die van gewelde- U naar. Hij leg zijn armen om de U jjr dame heen en poogde zo te krij- 0 gen, wat hem geweigerd was. 0 De dame kon dit optreden nog 0 minder waarderen, dan het ne- Q derige verzoek en gaf de jongen 0 een klap in het gezicht. Q t Toen bleek weer hoe dicht O liefde bij haat leeft, want ineens Q waren alle tedere gevoelens uit n het hart van de jongen verdwe- nen; hij gaf de dame een klap, r n zodat deze kwam te vallen. p r De echtgenoot kon even later y 0" de dame troosten en de politie p ontfermde zich over de doortas- U q tende jongeman. 3IIOIIOIIC Wederom vrijspraak Toen in Februari van het vorig jaar een onderwijzeres aan een volks- school te Utrecht door enkele herrie- j schoppers in haar klas de toestand niet meer meester dreigde te wor den, gaf zij een van de rebellen een flinke draai om zijn oren, hetwelk een volkomen bevredigend resultaat had; de klas zag weer duidelijk in wie de baas was en het „oproer" was gedempt. Enkele maanden later moest de onderwijzeres echter voor de recht bank verschijnen, want in het recht- volle Nederland heet een dergelijke klap mishandeling. Het hoofd van de school vertelde toen aan de politierechter, dat de on derwijzeres een van de weinigen was, die met bedoelde klas om kon gaan en gaf tevens als zijn mening te kennen, dat een dergelijke klap wonderen kon verrichten. De politierechter toonde hier be grip voor, meende, dat de onderwij zeres geen mishandeling gepleegd had, doch slechts een tuchtiging had toegepast en ontsloeg haar van rechtsvervolging; de openbare aan klager meende echter, dat het recht zijn beloop niet gehad had en teken de hoger beroep aan. Gisteren diende deze zaak voor het Amsterdamse gerechtshof, waar de zelfde verklaringen, als voor de po litierechter, tot dezelfde conclusie leidden. De onderwijzeres vertelde, dat zij van het merendeel der ouders geen enkele medewerking ontving, en dat de goedwillende ouders tegen een ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip. Argentinië: s.s. Paraguay Star (23 Mei), m-s. Yapeuya (31 Mei) Australië via Engeland (21 Mei), via Engeland (28 Mei). Brazilië s.s. Pa raguay Star (23 Mei), m.s. Alioth (31 Mei). Canada s.s. Grote Beer (25 Mei), m.s. Prins Willem van Oranje (26 Mei), s.s. Nieuw Amsterdam (28 Mei). Chili m.s. West er dam (26 Mei), s.s Aalsdyk (1 Juni). Indonesië m.s. Willem Ruys (31 Mei). Ned. Antil len: s.s. Baarn (24 Mei), sa Triton (31 Mei). Ned. Nw Guinea m.s. Wil lem Ruys (31 Mei). New Zeeland via Engeland (21 Mei), via Engeland (28 Mei). Suriname s.s. Trajanus (1 Juni). Unie van Z. Afrika en Z W. Afrika m.s. Winchester Castle (21 Mei), m.s. Bloemfontein (31 Mei). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge- HIOIIOIIOIIOIIOi ven de postkantoren. klap geen enkel bezwaar maakten. De proc.-gen. achtte de stelling van de klap wel 'n beetje gewaagd, maar vond aan de andere kant, dat van mishandeling geen sprake was en vroeg daarom wederom vrijspraak. De verdediger vroeg of het Hof di rect vonnis wilde vellen, maar men besloot dit over veertien dagen te doen. Dronken glazenwasser stak politieman neer Een jaar geëist Op 15 Augustus van het vorig jaar viel een 18-jarige Haagse glazenwas ser in de Haagse Vlamingstraat een meisje lastig en politiemannen, die hem verzochten door te lopen, ont vingen niet bijster veel waardering voor hun verzoek. Daar de glazenwasser dronken was en het publiek zich met de zaak ging bemoeien, zagen de politiemannen zich tenslotte genoodzaakt, gebruik te maken van hun sabels. Dit maakte de glazenwasser zo driftig, dat hij een dolkmes trok en een der agenten een steek in de buik toebracht, die een ernstige perforatie tengevolge had. De agent moest in een ziekenhuis opgenomen worden en alhoewel hij na een maand zijn werk weer kon hervatten, onder vond hij nog steeds hinder van de hem toegebrachte steek. Gisteren verklaarde verdachte voor de Haagse rechtbank, dat hij zich van de steekpartij niets meer herinnerde en drie getuigen kwamen vertellen, dat zij niet gezien hadden, dat de glazenwasser gestoken had. De president meende echter, dat de getuigenissen van de beide agenten betrouwbaar geacht moesten worden, te meer, daar verdachte al meerdere malen wegens dronkenschap met de politie in aanraking is geweest en bekend staat als een zeer lastig heer schap. De eis luidde tenslotte 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek; de verde diger bepleitte clementie en de recht bank besloot over 14 dagen uitspraak te doen. KINDJE DOOR PAARD GEDOOD. Het twee-jarige dochtertje van de familie Naalden te Etten is gedood door de trap van een paard. Het kind speelde met een vriendinnetje in de weide waar het paard graasde en moet bij het spelen in de buurt van het dier zyn gekomen. de vlaggenparade, dit ging erg plech tig en mooi. Vier vlaggen werden ge hesen en wapperden boven de bomen uit. Na het ontbijt in de buitenlucht gingen we naar het buitenterrein waar de spelen werden afgewikkeld. Het was een maskerspel en er werd gekeken naar de verschillende karak ters, die men in het masker zag. Het district Den Haag was de gelukkige. Maar de tijd vloog om en het was tijd om weer naar het Openluchtthea ter te gaan. Daar kregen wij een toe spraak van mr. B. v. Twaalf hoven. Na deze rede kregen wij een toneelstuk „De schelmenstreken van Scapin" door het toneelgezelschap „Puck". Op het programma stond 4 uur slui ting, dus dat moest gebeuren en zo kwam er een eind aan deze prettige dag. Onder tromgeroffel en trompet geschal werden de vlaggen gestreken en klonk uit 1500 monden het „Wil helmus". Guido Wies bedankte allen, die hadden meegeholpen om deze dag te doen slagen. Schoolgeldwet aangenomen De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag de regeling van heffing van schoolgeld, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd met aantekening dat prof. A. N. Molenaar tegen was. Bij het debat bleek dat prof. Mole naar niét namens de V.V.D.-fractie sprak en dat hij tevreden was met de bestaande regeling. Door dit wetsontwerp zal geen schoolgeld worden geheven voor het gewoon lager onderwijs, het voort gezet l.o. en het buitengew. l.o. Even min zal schoolgeld worden geheven van dagonderwijs aan leerlingen van het eerste en tweede leerjaar van scholen voor U.L.O., voorbereidend hoger- en middelb. onderwijs, lager nijverheidsonderwijs alsmede voor het verstrekken van dagonderwijs aan leerlingen van het eerste leerjaar van lagere land- en tuinbouwscholen. Bij Driebergen regende het gisteren duiveneieren Een hevig onweer gepaard gaande met een zware hagelval, ontlastte zich Dinsdag omstreeks vijf uur bo ven de Stichtse Heuvelrug. De hagel veroorzaakte schade aan de bloe sem van de fruitbomen, terwijl ook sommige kassen het moesten ontgel den. Op vele plaatsen stonden de wegén, tengevolge van de heftige re genval, geheel blank en hier en daar liepen kelders onder water. In Drie bergen vielen op enkele punten van de gemeente hagelstenen ter grootte van duiveneieren, terwijl na de bui alles met een dikke laag hagel was bedekt, zodat het even wit zag of het hartje winter was. Drie uur later had de riolering de watermassa pas verwerkt; tot zolang reden de auto's op verschillende plaatsen soms tot aan de motorkap door het water. Mo torrijders, die midden in de vloed niet verder konden, stapten tot aan hun knieën in het nat. Het op het land staande gewas liep eveneens schade op. Hoogte- en dieptepunten in koffie- en theeprijs In de laatste maanden is de kof fie- en theeprijs in Nederland en op de gehele wereld aan grote schom melingen onderhevig en een gunsti ge stroom heeft thans voor beide producten weer goedkopere prijzen gebracht, die een vervolg zijn op de prijsdalingen, welke de laatste we ken voor deze genotsartikelen opge treden zijn. Sinds Januari 1953 heeft de koffie- en theeprijs hoogte- en dieptepunten gekend in een spectaculaire wisse lingen en de prijzen vooi deze pro ducten veranderden maar liefst 10 en 13 maal. Thans kost de thee weer 810 cent per onspakje minder en de koffie daalde 810 cent per half pond. Het volgend staatje geeft een over zicht van de prijsschommelingen sinds Januari 1953: THEE (per ons) begin Januari 1953 0.73 9 Januari 0.68 21 Maart 0.72 3 December 0.76 13 Januari 1954 0.82 3 Maart 0.88 1 Juni 0.92 18 September 0.96 8 October 1.02 5 November 1.10 19 Maart 1955 1.12 23 April 1.04 16 Mei 0.94 Blus dat Znurbranden op Uw maag. Rog beter: voorkom het Het Renoies. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen." 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel alle maal Rennis gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuurbrand tot het verleden De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. Advertentie RECHTZAKEN DIEFSTAL VAN AFVAL. Overeenkomstig de eis van de offi cier van Justitie veroordeelde de Haagse Politierechter een koopman uit Leiden tot 25.boete of 10 da gen en veertien dagen gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Hij had zich schuldig gemaakt aan herhaalde dief stallen in vereniging van afvalstof fen. HARDHANDIGE BOEKHOUDER. Wegens mishandeling van zijn 14- jarige buurjongen werd een 43-jari ge boekhouder uit Noordwijk door de Haagse Politierechter veroordeeld tot 50.boete of 25 dagen. De verdach te had de jongen geslagen en ge schopt, omdat deze zijn zoontje zou hebben geplaagd. HET LAATSTE KWARTIER VAN HET JAAR. Een week gevangenisstraf legde de Haagse Politierechter conform de eis op aan een visser uit Katwijk. Deze had op 31 December j.l. in de Bad- straat zekere J. v. d. P. mishandeld. Verdachte had eerst ruzie met een ander. Hierop had het slachtoffer, dat toevallig passeerde, gezegd: „Moeten jullie het laatste kwartier van het jaar nog ruzie maken". De verdachte had zich toen omgedraaid en meteen zo'n klap uitgedeeld, dat het kunst- gebid van J. v. d. P. in tweeën brak. De verdachte voerde aan dat hij uitgescholden was voor „stuk vullis". De Politierechter kon zich voorstel len dat een ander daardoor beledigd zou zijn, maar hij meende dat dit in Katwijk niet zo was, omdat dat de gewone omgangstaal schijnt te zijn. „Anti-inenterj" krijgen boete en geen vee terug KOFFIE (per 250 gram) begin Januari 1953 21 Maart 6 Juni 25 December 13 Januari 1954 3 Maart 1 Juni 8 October 15 Februari 16 Mei 1.98 2.10 2.04 2.12 2.26 2.48 2.62 2.42 2.27 2.17 WIJDINGEN BIJ PATERS JEZUÏETEN Op 30 en 31 Mei a.s. zal Mgr. dr J. M. J. A. Hanssen in de kapel van de paters Jezuieten te Haastrecht de wijding van het subdiaconaat en dia conaat toedienen. Onder de wijdelin gen is de weleerw. Heer P. Pinxter uit Lisse. De meervoudige economische ka mer van de Zutphense rechtbank heeft een aantal strafzaken behan deld tegen veehouders, die weiger den zich aan te sluiten bij dc gezond heidsdienst voor dieren in de pro vincie Gelderland, voor de TBC-be- strijding onder het rundvee. Een veehoudersbearijf te Eefde bleef weigeren te tekenen, ook nadat de hoograad arrest gewezen had in j zfjn zaak. Het gevolg was dat er op nieuw proces-verbaal werd opge maakt, waarbij 31 koeien in beslag werden genomen. De officier van justitie eiste nu tegen elk van de drie veehouders een boete van 150 maar bovendien verbeurdverklaring van de inbeslag genomen veestapel, echter met teruggave van de op brengst daarvan. Een veehandelaar uit Apeldoorn hoorde 150.boete tegen zich eisen, want ook hand'laren worden als veehouders beschouwd Een land bouwer uit Uddel en diens zuster hoorden 125 boete eisen. Zij wilden zich wel bij de dienst aansluilen, maar ze wilden er geen handteke ning voor zetten. Uitspraak over 14 dagen. MOEDIGE DAAD BELOOND. Vorig jaar op een Zc ndag in Juli redde de jeugdige P. Koole te Schip luiden, nadat hij gekleed te water was gesprongen, de vierjarige Leo de Wit aldaar van de verdrinkingsdood. Als dank voor dete daad kon burge meester F. R. M. Meltzer hem. namens het Carnegie-heldenfonds, ten ge meentehuize een polshorloge en een bedrag in geld uitreiken. De kleine Leo was met zijn ouders bij de nlech- tigheid aanwezig en beloonde zijn redder met een doos sigaretten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6