DE IJZEREN SCHELVIS Welke plannen heeft Moskou met Belgrado? DE PRIJS Herdenking Rhenus-ramp Herdenking geva"enen v.m, 4 RJ. te Katwijk en Valkenburg Vissers te Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen zijn in staking Drrn!:en chauffeur beroofde dertig huizen van licht MAANDAG 16 MEI 1955 EERSTE BLAD - PAGINA Een neutrale bufferzone Uit de Westelijke commentaren op de komende Russisch-Zuidslavische besprekingen blijkt, dat men over het algemeen in het Westen de op vatting huldigt, dat het voorgenomen overleg te Belgrado een onderdeel vormt van een Sovjet-plan om van Zweden in het Noorden, via Oosten rijk en Duitsland, tot Zuid-Slavië in het Zuiden een zóne van neutrale landen te vormen. Het Zondag ondertekende Oosten rijkse staatsverdrag en de hierop volgende verklaring van de regering te Wenen, dat Oostenrijk „ten eeuwi ge dage" neutraal zal blijven, ziet men als een eerste phase van dit plan om tussen de communistische staten en de Westelijke mogendheden een bufferzone te vormen. Een volgende stap zal, volgens Westelijke waarnemers, tegen het einde van de maand te Belgrado wor den gedaan, wanneer de Sovjet-de- der vrijheid Thans is bekend gemaakt de „Aide memoire", die te Moskou is getekend na de Oostendijkse-Russische onder handelingen, welke aan het sluiten van de overeenkomst inzake Oos tenrijk voorafgingen. Zij bevat een aantal economische clausules, waar over radio-Moskou thans de volgen de bijzonderheden heeft bekend ge maakt. 1. Als vergoeding voor de Russi sche ondernemingen in Oostenrijk zal de regering der Sovjet-Unie de levering aanvaarden van goederen met een totale waarde van 150 mil- lioen dollar. De levering zal in een periode van 6 jaar geschieden. Voor einde Mei 1955 zal een Oostenrijkse delegatie naar Moskou gaan om deze kwestie te regelen. De prijzen en de kwaliteit der te leveren goederen zullen ieder jaar worden vastgesteld. De Oostenrijkse regering zal op de Nationale Bank van Oostenrijk wis sels tot een totaal van 150 millioen dollar trekken. Deze wissels, die voorlopig als betaling zullen dienen, zullen worden gehonoreerd met de goederenleveranties. 2. Als betaling voor de overdracht aan Oostenrijk van de olievelden, de olieraffinaderijen en de Ruf ische gl^d. ie BelgShTde"ln^mTng legatie onder partij secr Chroesjtsjef en premier Boelganin maarschalk Tito zullen trachten te bewegen de banden met het Westen losser te ma ken. Het welslagen van deze Russische politiek hangt evenwel tenslotte ge heel af van de vraag of de voorgeno men onderhandelingen „op het hoog ste niveau" tussen Oost en West deze zomer zullen leiden tot een verenigd, neutraal Duitsland. Indien maarschalk Tito toezegt een „absolute neutraliteit" tussen Oost en West in acht te zullen nemen zul len de Verenigde Staten zich genood zaakt zien hun militaire en economi sche bijstand aan Zuid-Slavië aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, al dus heeft de voorzitter van de Ame rikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse zaken, de democraat Wal ter George, Zaterdag tot verslagge vers gezegd. Op Tweede Pinksterdag herdenkt Willemstad voor de tiende maal de 134 Belgische militairen, die bij het Hollands Diep en Bastion 3 het le ven lieten in de fatale Rhenus-ramp. 30 Mei 1940, vlak na dc capitulatie dus, werden enige honderden Bel gische soldaten op Duitse schepen geladen en via het Hollands Diep naar de Noordzee gevaren, om van daar overgebracht te worden naar Duitsland. Ter hoogte van Willem stad liep een der schepen op een magnetische mijn en verging na wei nige ogenblikken. Willemstad heeft sindsdien de doden van deze ramp, die in twee massagraven zijn begra ven, telkenj are geëerd met een her denkingsplechtigheid! op Tweede Pinksterdag. Uit België komen de nabestaanden van de slachtoffers, alsmede de militairen, die de ramp overleefden, de gesneuvelden een posthume hulde brengen. Dit jaar zal boven de plaats, waar de Rhenus 127 verging, van een pipercub een krans worden afgeworpen. Mgr. H. J. van Straelen, hoofdlegeraalmoeze nier, zal in de openlucht een H. Mis celebreren. Het monument dat ter nagedachte nis aan de slachtoffers nabij het Hol lands Diep werd geplaatst en dat van de jongste watersnood ernstig te lijden heeft gehad, is geheel ver- aan verkoopmaatschappij voor oliepro ducten (Orop) zal de Oostenrijkse regering gedurende een periode van 10 jaar een millioen ton ruwe olie per jaar aan de Sovjet-Unie leveren. 3. Tegen een vergoeding van 2 mil lioen dollar zal de regering der Sov jet-Unie de bezittingen van de Do- nau-scheepvaartmaatschappij aan Oostenrijk overdragen. Hierin zijn begrepen de scheepswerf te Korneis- burg en alle schepen en haveninstal laties. 4. Oostenrijk en de Sovjet-Unie zullen een handelsovereenkomst voor de duur van 5 jaar sluiten, die auto matisch wordt verlengd behoudens opzegging door één der partijen. Verder zal er voor de duur vap België en Nederland. 5 jaar een protocol inzake de goede-1 ren-uitwisseling worden gesloten. De goederenlijsten zullen van jaar tot jaar worden herzien. de herdenking zal dit jaar groter zijn dan ooit te voren. INDIA'S KARDINAAL NAAR NEDERLAND. Kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay, is per vliegtuig op weg naar Rome voor een bezoek aan de H. Vader. Dit is de tweede maal sinds zijn opname in het H. College LEIDERDORP Zuster De Boer 25 jaar aan Voor dorp. Onder grote belangstelling is Zaterdag in het Kinderhuis Voor dorp het 25-jarig jubileum van zus ter L. de Boer herdacht. Daartoe werd zuster De Boer door een drie tal kinderen van het huis, voorzien van een grote ruiker bloemen, per auto afgehaald en in de door oud pupillen fraai versierde ontvangzaal binnengeleid waar talrijke familiele den en al het personeel en alle kin deren aanwezig waren. Hier werd zij toegesproken door de derectiece, iriej. H. A. Siddré, die haar dank bracht voor de grote hulp en steun, die zr. De Boer steeds heeft gegeven. Ver volgens mocht zij de geschenken in ontvangst nemen van het personeel en de kinderen, wat vanzelfsprekend met hartelijke gelukwensen gepaard ging. Onder het koffie drinken werd van het gehele gezelschap, alle kin deren inbegrepen, een foto gemaakt, waarna alle zich verenigden aan een feestmaaltijd. Des middags half drie vond de officiële receptie plaats waar het woord gevoerd werd door de voorzitter van het bestuur der stichting, dr. P. M. de Planque uit Leiden, die het een voorrecht noem de dit te mogen doen. Hij dankte br. De Boer voor het vele werk dat in stilte is gedaan maar waar veel van uitging. Bij dit werk zijn de gaven van zr. De Boer voor de dag geko men waarvan de kinderen hebben geprofiteerd. Spr. vertrouwt dat het geen verloren werk is geweest en zr. De Boer er met dankbaarheid op mag terugzien. Als blijk van waar dering bood hij een enveloppe aan met inhoud. Een persoonlijk woord werd gesproken doo:r een mede-be stuurslid, de heer W. J. Batist. Na mens het gemeente-bestuur richtte burgemeester v. Diepeningen, die vergezeld was van zijn echtgenote, zich tot de jubilaresse en zegde haar zeer hartelijk dank voor het moei lijke, maar uitermate dankbare werk .Ma-verqelm schelmen pleet- mor m uitkïk door haar in Voordorp verricht. Hier na was het een komen en gaan van vele oud-pupillen die hun voormalige leidster kwamen gelukwensen en dit vergezeld deden gaan van bloemen en fruitmanden. Na afloop van de receptie verenig den alle huisgeroten van Voordorp en de gasten zich wederom aan een gezamenlijke maaltijd en werd de dag besloten met een feestavond. Gisteren herdachten de oud-strij ders van het v.m. 4e regiment infan terie hun kameraden, die in de oor logsdagen van Mei 1940 hun leven gaven in de strijd voor het vaderland. Deze herdenkingen, welke werden gehouden te Valkenburg, op het Ma rine Vliegkamp Valkenburg en te Katwijk, vingen aan des voormiddags om 9 uur met het halfstok hijsen van de Vaderlandse Driekleur op de Ere begraafplaatsen te Valkenburg en Katwijk. Te 10.15 uur werden vervolgens 'n tweetal kerkdiensten gehouden, voor de Prot. deeinemers in de N.H. Kerk te Valkenburg en voor de Rooms- Katholieken in de kapel van het Ma rine Vliegkamp. In de N.H. Kerk te Valkenburg gingen voor ds K. v. d. Staay, leger- predikant van het v.m. 4 R.I. en ds D. Veldkamp te 's Gravenhage, in 1940 N.H. predikant te Valkenburg. Muzikale medewerking in deze dienst van kardinalen dat hij zich naar Ro- verleende het Chr. Gem. Zangkoor me begeeft. van Valkenburg o.l.v. de heer M. Op zijn reis die ongeveer twee en Kroon. halve maand duurt, zal de Indiase kardinaal ook korte tijd verblijven Engeland, Frankrijk, W.-Duitsland Koning boudewijn naar de Congo In de kapel van het vliegkamp werd de H. Mis voor de zielerust van de gevallenen opgedragen door Vloot- aalmoezenier Even, die, i.v.m. ziekte van de oud-Legeraalmoezenier van het v.m. 4 R.I. J. de Boer tevens de predicatie hield. JDe wisselende ge zangen werden gezongen door leden in Delft de autoband jvan het Madligaaiw uit Leiden- Bijeenkomst op het Marine Vlieg kamp Valkenburg. 15 Landen bespraken Vlaggetjesdag (nog) niet in gevaar Leden van de centrale bond van Na de godsdienstoefeningen bega- Op het te Delft gehouden interna tionale congres over de autoband, ge organiseerd door de rubber-stichting, was een sprekersforum samengesteld, i ven de deelnemers zich vervolgens Koning Boudewijn van België is dat bestond uit: Amerikaanse, Duit- Per militair transport naar de grote Zondagmiddag om kwart over vijf j se, Engelse, Franse en Nederlandse bangar van het Vliegkamp Valken- met een „DC-6" van de Sabena naar i experts. Onder het auditorium wa-1uFjv waaf. tijdens de gezamenlijke de Belgische Congo vertrokken, waar ren bovendien geïnteresseerden uit: koffiemaaltijd de voorzitter dm- Ver. de vorst oneeveer vier weken zal Argentinië. Beltrië. Finland. Indone- Y_an oud-strydersv.m. 4 R.I., de res. de vorst ongeveer vier vertroeven. Hij werd uitgeleide gedaan koning Leopold, prinses Liliane, ko ningin Elisabeth, prins Albert en de kinderen van koning Leopold en prinses Liliane, prins Alexander en prinses Marie-Christine. Het vorste lijke gezelschap werd door de dui zenden Belgen, die zich bij het vlieg veld Meisbroek hadden opgesteld, hartelijk toegejuicht. Koning Boudewijn zou vandaag in Leopoldstad aankomen. Hier bevin den zich sedert een week reeds een 70-tal Franse, Belgische, Engelse, Amerikaanse en Duitse journalisten, die de vorst op zijn tocht door de Belgische kolonie zullen vergezellen. C. D. U. meerderheid in Rijnland-Palts Zondag is in de bondsrepubliek weer een landelijke verkiezin? ge houden. Ditmaal was het Zuidelijke Rijnland met de Rijnpaltz aan de beurt, een der kleine staten van de Bondsstaat, waarvan het bestaans recht vaak bestreden is. De staat telt slechts ruim twee millicen kiezers, waarvan driekwart ter stembus is gegaan. De bevolking van het in overgrote meerderheid Katholieke gebied heeft ook deze keer weer haar trouw aan dr Adenauer betuigd. De Christelijk-Democratische Unie heeft de absolute meerderheid der zetels behaald. Zij zal voortaan 51 van de 100 zetels bezetten. Tot dus ver had 'de C.D.U. slechts 43 zetels. Een tweede overwinning van dr. Adenauer wordt uit Neder-Saksen gemeld. Na wekenlange strubbelin gen is het eindelijk „Adenauers trouwste minister", Heinrich Hell- wege, gelukt een anti-socialistische regering in Neder-Saksen te vormen. De socialisten, verreweg de grootste partij in Neder-Saksen, zijn in de oppositie gedrongen en de nieuwe regering is volgens „Bonns model" gemaakt. weken zal Argentinië, België, Finland, Indone siè, Italië, Luxemburg, Noorwegen, door I Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, zodat in totaal 15 nationaliteiten wa ren vertegenwoordigd. Kapt. H. Vlug, de aanwezigen wel kom heette. Hij richtte zich hierbij in het bijzonder tot Kol. W. de Boer, vertegenwoordiger van de territori aal bevelhebber, Lt. Gen. H. D. Buur- T-, man van Vreeden, de oud comman- De voordrachten der 12 sprekers, dant h t 4 R J K j fa d betroffen: Het gedra? van de bandH D_ Bl]urIran, de vertegenwoordi- op de weg, de onderlinge betrekking de Bond van Ned Mi, Oor. tussen de resultaten van beproeving fogsslachtof£ers ?n die van het vun. in het laboratorium en op de weg,,28 RI en het oude 4 R I Tens!otte de band van de toekomst en econo- herdacht spr. de adjudant Hoogeveen, mische bijzonderheden over de auto- penningmeester der vereniging die 'dezer dagen is overleden en in hem Ten aanzien van het slippen kwam age overige leden, die na 1940 door men tot de conclusie, dat een band I dood werden weggerukt, van waterafstotende rubber op elk wegdek zal slippen. De bandenfabri-1 kant zal er in de toekomst voor kun- j nen zorgen, dat zijn rubber een be- paalde aantrekkingskracht tot water heeft, nog beter zal het zijn, wan- J neer ook het wegdek deze water- j aantrekkende eigenschap bezit. Voorts werd verteld, dat banden uit synthetische rubber meer ben zine vragen, terwijl voorts kon wor den vastgesteld, dat de slijtage af hankelijk is van de temperatuur der buitenlucht. In landen met een ge matigd klimaat is het voordeliger orr met natuurrubber banden te rij den. Onder invloed van sterke drank is een automobilist uit Zwolle te Achterveld met een gehuurde auto tegen een tweetal lichtmasten op gebotst. Het gevolg was dat een woonwijk van dertig woningen ver stoken werd van electriciteit. In be wusteloze toestand werd de automo bilist naar het ziekenhuis vervoerd. De auto werd ernstig beschadigd. Het nieuwe klederdrachtenge bouw in het openluchtmuseum te Arnhem is Zaterdagmiddag door een vertegenwoordiger van het Ministe rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen officieel open gesteld. Plechtigheden op de Erebegraaf plaatsen te Valkenburg en Kat wijk Vervolgens begaf men zich naar de Marinus Poststraat te Valkenburg, alwaar de deelnemers zich in defilé- vorm opstelden, voor de tocht naar de Erebegraafplaats. De stoet werd voorafgegaan door de M.L.D.-kapel van het Vliegkamp Valkenburg, die treurmuziek ten gehore bracht. Op de begraafplaats, waar de Doden wacht was betrokken door een de tachement der Mariniers, werd een herdenkingswoord voor de gevalle nen uitgesproken door burgemeester W. M. van der Horst, die in zijn toe spraak de Meidagen van 1940 in her innering bracht en de verliezen die daarbij, ^owel onder de militairen als onder de burgerij van Valken burg waren geleden. De kransleg- ging geschiedde, namens de Ver. oud strijders 4 R.I., door de oud-comman dant, Kol. b.d. H. D. Buurman. De plechtigheid, tijdens welke enige lie deren ten gehore werden gebracht door het Chr. Gem. Koor van Val kenburg, begeleid door de kapel van de M.L.D. Valkenburg, o.l.v. serg. J. Keilman, werd besloten door ds D. Veldkamp met het lezen van het eer ste gedeelte van Openbaringen 2)1 en het bidden van het Onze Vader, waarna door koor en kapel het Volks lied ten gehore werd gebracht. Hierna ging een deel der aanwe zigen naar Rijswijk, voor de krans- legging op de Erebegraafplaats al daar, terwijl de overigen per mili tair transport werden vervoerd naar Katwijk, waar men zich aan de Cantineweg opstelde voor de tocht naar de Erebegraafplaats aldaar. Het eerbetoon had hier op overeenkom stige wijze plaats als op de mill be graafplaats te Valkenburg. De krans- leggingen werden verricht, namens de Ver. oud-strijders 4 R.I. door kol. W. de Boer en namens het gemeente bestuur van Katwijk door de loco burgemeester, wethouder H. P. Bloot. In verband met ziekte van aalmoe zenier J. de Boer, besloot ds K. v. d. Staay deze plechtigheid met Schrift lezing en het bidden van het Onze Vader. Slotbijeenkomst. Vanaf de Cantineweg vertrok men daarna naar het Vliegkamp Valken- i werd besloten. 500 betrokken (allen leden van de centrale bond) niet op het werk ver schenen. Voordat gemonsferd wordt eist de centrale bond een garantieloon van 75,per week en een afrekening werknemers in het transportbedrijf over besommingen per maand. Tot dusver bedraagt het garantieloon 55,65, terwijl eens per twee maan den wordt afgerekend over de be sommingen. De reders wensen tot dusver te gaan tot een garantie-be drag van 57,50, doch menen, dat afrekenen per twee maanden vol doende is. Zij willen dus aan de eisen van de centrale bond maar in gerin ge mate tegemoet komen. Op Woens dagmorgen 18 Mei a.s. zal om half elf opnieuw een bijeenkomst plaats vinden, waarbij de stichting van de arbeid beide partijen zal horen. hebben op advies van hun bestuur vanochtend het werk in de vissersha vens Scheveningen, Katwijk er Vlaardingen neergelegd. Dit als ge volg van een verschil van mening met de reders over: a) het graailoon dat is het loon dat wordt uitbetaald bij het klaar maken van de visschersschepen en b) Over het garantieloon ter vis serij. Naar van bestuurszijde van de centrale bond werd verzekerd, zal dit meningsverschil niet leiden tot een verbod om cp vlaggetjesdag het per soneel van de schepen te laten deel nemen aan de vlootparade te Sche veningen. Men wil het begin van dit seizoen niet door staking vertroebe len. In Scheveningen en Vlaardingen, waar resp. ongeveer 700 en 150 man, grotendeels in de centr. bond geor ganiseerd, bij de arbeid betrokken zijn, wordt niet gewerkt. In Katwijk is slechts een deel van de ongeveer VOORSCHOTEN ADELANTE SLOOT SEIZOEN MET EEN PRIMA UITVOERING. Gisteravond gaf de toneelgroep „Adelante" haar laatste uitvoering van dit seizoen in het R.K. Vereni gingsgebouw. Opgevoerd werd het toneelspel „Als een Poesje" (Bedtime story), blijspel van Walter Ellis. Het verhaal doet denken aan Assepoester, maar dit keer Assepoester in moder ne stijl. Het nichtje Judy is de ver- stotelinge van de „deftige" familie Blundell, maar jong en levenslustig als zij is weet zij de haar geboden kans om naar Amerika te gaan te ne men en al komt zij niet in Amerika, de zeer in aanzien zijnde minnaar van haar nichtje Isabel weet zij door haar charme en intrige voor zich te winnen, mede dank zij de aanzienlij ke hulp van oom Tobias. De vertol king van dit blijspel was prima. De assepoester rol van July werd uit stekend vertolkt door Mia Steine- bach, die met haar talent zowel het gewone nichtje al de elegante Myra Hoffmann magnifiek wist te bren gen. Haar grote tegenhanger was on- burg, alwaar, na een rondrit over het terrein, in de grote hangar de herdenking met een bijeenkomst getwijfeld Oom Tobias, gebracht door August Wagtendonk, die van deze komische rol een voortreffelijke crea tie bracht. De chique mevrouw Blun dell was 'n prachtrol van Bep Wohr- mann. De beide „oosterse" groothe den waren bij de heren A. en C. v. d. Peet in goede handen. De dochter Isa bel, vertolkt door Greet van Aken, kattig en arrogant gespeeld, voldeed uitstekend. De in aanzien zijnde min naar Sir John Shale werd gespeeld door de regisseur Bert Peeters met flair en tact. Het was een rol die hem lag. De onderdanige dienaar Dickson, de butler was bij N. van Os in goede handen en Pauline v. d. Werf gaf van het dienstmeisje een goede vertolking. Zo werd deze slot- uitvoering van „Adelante" een prach tig succes. De decorverzorging was prima, waarvoor een applaus gegeven werd. In de zaal werd van het stuk met zijn komische inhoud en van het spel heerlijk genoten. Na afloop mochten de spelers en speelsters een hartelijk en dankbaar applaus in ont vangst nemen. 45 Jaren N.P.V. De Beatrixgroep en de Leif Ericsongroep hebben Za terdagavond bij het troephuis in de Elstlaan ter herdenking van het 45- jarig bestaan van de Nederlandse Padvinders Vereniging een gezamen lijk kampvuur gehouden. Voor deze herdenking waren tevens uitgenodigd de leden van de Plaatse lijke Commissie en de leidsters van het Ned. Padvindsters Gilde. Hopman De le Bije van de Beatrix groep opende het kampvuur, geassis teerd door een verkenner en een welp. Een der leidsters las het ge dicht „Indien" van Rudyard Kipling, wat alle welpen en verkenners later in de vorm van een „rijmprent" mee kregen, ter herinnering aan dit 45- jarig bestaan. De A.D.C. Oubaas A. de Groot ver telde de geschiedenis van de padvin derij, waarbij hij de nadruk legde op het belangrijke werk dat Lord Ba den Powell verricht heeft en op de grootheid van diens persoon. Gymnastiekuitvoering van S.V.L.V. In de gymnastiekzaal achter het gemeentehuis heeft de afdeling gym nastiek van SVLV Zaterdagavond een eerste uitvoering gegeven. De af deling bestaat pas anderhalf jaar en j de voorzitter, de heer J. H. v. Om men, zei dan ook dat er met enige huiver besloten was tot het geven van een uitvoering. Ondanks deze huiver is het echter een aardige avond gev/orden voor de grote scha re aan\ve_igen, hoofdzakelijk ouders en familieleden van de excutanten, het gebrek aan ruimte had in ieder 1 geval dit voordeel dat men de ver- richtingen goed kon volgen. De ge- j zamenlijke opmars toonde het grote aantal leden en het verdere pro- 1 gramma zat aardig in elkaar en ver- liep door een goede ox-ganisatie zeer j vlot. Er waren een groot aantal oefe- ningen die werden uitgevoerd door kleuters, meisjes, jongens of dames en het was interessant te zien hoe de oefeningen waren aangepast aan de verschillende groepen. De verrichtin gen van de kleuters waren hartver- overend, de jongens wisten met een estafette de zaal op hun hand te krij gen, by de dames viel reeds een be gin van de gratie te bespeuren die een grotere geoefendheid zeker te zien zal geven. Het was een geslaagde avond, de leiding van de heer A. Sloekes met as-istentie van mej. M. j Paardekooper leverde daarin een groot deel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2