Rusland stemt in met een conferentie op hoogste niveau DE VIER zijn vrijheid Voorbereiding door de vier ministers van buitenlandse zaken Koniew opperbevelhebber van rode „Navo" Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 16 MEI 1955 46ste JAARGANG komen bijeen, maar uiaar: Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Tefeloontjes fl.50 CRISIS IV. jyiORGEN zal waarschijnlijk wor- den beslist wat er zal gebeuren met het wetsontwerp aangaande huurbelasting, dat reeds een week lang voorwerp van bespreking in de j Tweede Kamer is geweest. Het is na die week debatten dui delijk gebleken, dat niet de verande ring in het sociaal-economisch beleid van de regering oorzaak is gewor den van de zwakke conceptie, waar voor de Kamer thans inzake de huur verhoging wordt gesteld, maar dat dit op de eerste plaats een gevolg is van het kunstmatig compromis, waarmee de regering ten slotte is gekomen en dat als uiteindelijk re-1 sultaat van een discrepantie van me- i ningen, waaruit geen oplossing mo gelijk bleek, tenslotte geen afwijking of wijziging meer mogelijk maakt. Dat is de zwakte van een politiek compromis, dat erop gericht was het kabinet bijeen te houden. Er kon nu niet meer gemarchan- deerd worden, dit was blijkbaar alles wat binnen het kabinet kon worden bereikt en dat bij gebrek aan beter tenslotte ook door miniser Witte werd geaccepteerd, ofschoon dit ont werp van geen enkele betekenis was voor zijn beleid inzake de woning bouw en evénmir» voor het huurbe leid zelf. Minister Witte heeft het aldus geïnterpreteerd, dat dit ont werp geen kwantitatieve betekenis had voor het woningbezit, maar een kwalitatieve betekenis, omdat door deze matige huurverhoging van 5 en 10 de zorg voor en het onderhoud van de huizen zou zijn gediend. Maar dit argument houdt dan tevens in een erkenning, dat door deze huur verhoging de woningbouw niet wordt bevorderd. LIET ZLJN DUS politieke redenen, die de oorzaak zijn, dat het com promis binnen de boezem van het ka binet nu aan het parlement is voor gelegd met het doel het voortbestaan van de regering te verzekeren. De Kamer wordt daarmee in een dwang positie gebracht, omdat de regering de belastingverlagingen, welke men wel wenst, als een stok achter de deur heeft gezet. Er zat voor de re gering, die eenmaal dit compromis met dit doel had bereikt, weinig an ders meer op, wilde zij tenminste haar bestaan redden. Men kan zich alleen afvragen of de wijze waarop dit nu geschiedt met een wetsont werp, dat in het Voorlopig Verslag door de Kamer unaniem is afgewe zen, het gezag van het parlement ten goede zal komen. Maar toen dat afwijzende Voorlopig Verslag er een maal was, had de regering moeten kiezen tot terugnemen van het ont werp of de binding maken met de belastingontwerpen. Een andere keuze was er niet. Had zij het eerste gedaan dan zou het waarschijnlijk ook tot een scheu ring binnen het kabinet zijn geko men, omdat, indien men een oplos sing zocht er geen andere was dan dit compromis. Het merendeel der Kamer verzette zich immers tegen een huurbelasting en van de andere kant wilden de socialisten in dat ge val geen belangrijke huurverhoging zelfs niet van 10% over de gehele linie. Het was dus eigenlijk een keu ze tussen dit magere voorstel en af treden. Na 10 jaren werd Oostenrijk gister officiéél weer vrijj Oostenrijk herkreeg gisteren Het was weer groot feest op Schoenbrunn De ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" en hun Oosten rijkse ambtgenoot dr. Figl hebben Zondagochtend om half twaalf Ned. tijd in het paleis Belvedère te Wenen hun handtekening gezet onder het staatsverdrag, dat aan Oostenrijk zijn souvereiniteit hergeeft. Het stuk werd het eerst getekend door minister Molotof, gevolgd door minister Dulles, minister Figl, minister MacMillan en minister Pinay. Ook de ambassadeurs van de „Grote Vier" ondertekenden het verdrag. De vijf ministers van buitenlandse zaken zetten hun handtekening met gouden pennen, waarin de inscriptie „Wien 15-5-1955" was aangebracht. De ministers kregen ieder een pen als souvenir. Een zesde exemplaar zal in het Oostenrijkse staatsarchief worden bewaard. Overzicht van de plechtigheid tijdens de ondertekening van het Oostenrijkse vredesverdrag. De foto werd genomen op het moment, dat minister Molotov tekent: v.l.n.r. Thompson, Dulles, Molotov, Figl, MsMillan, Wallinger, Pinay en Lalouette. P.v.d.A.-fractie in alle ernst te gen dit voorstel zal stemmen en daarbij haar socialistische ministers in de steek zal laten. De anti-revolu tionairen hebben de socialisten ver leden week Vrijdag intussen in een niet zeer benijdenswaardige positie gebracht. Het zag er naar uit, dat met de stemmen van de anti-revolutionairen de zaak zou worden beslist, dat wil zeggen, dat deze, zo zij de regering en hun bekwame A.R.-minister Zijl stra niet naar huis wilden zenden zo vlak voor het einde van de vierjari ge periode en ook om de belasting verlagingen niet in gevaar te bren gen, de socialistische ministers zou den moeten redden. Het is begrijpelijk, dat dr Schou ten daar niet veel zin in had. Hadde hij Vrijdag reeds de mening van zijn fractie bekend gemaakt, dan zou het voor de P.v.d.A. een koud kunstje zijn geweest een bere kening te maken en, zo de A.R. zou voorstemmen, uit te rekenen, dat met een tegenstemmen van de so cialisten het huurontwerp tóch een meerderheid zou krijgen. Zij zouden dan dus rustig tegen kunnen stem men in de wetenschap, dat de rege ring toch zou zijn gered. Nu heeft de heer Schouten dat niet gedaan en de P.v.d.A. zit dus met de moeilijkheid, dat mét de mogelijk heid, dat de A.R. of enkele leden van de A.R. zouden tegenstemmen het huurontwerp zou kunnen duike len, indien ook de P.v.d.A. tegen stemt. Wisten zij dit van te voren, dan zouden zij nog altijd zoveel leden afwezig kunnen doen zijn, dat het ontwerp toch een meerderheid zou krijgen. Nu weet men dat van P.v.d.A.-zijde niet en de stemming, welke Dinsdag middag wordt verwacht, zal ei slechts des te spannender om zijn. Tijdens een voetbalwedstrijd te Nieuwstad (Limburg) is de 19-jarige D. Alma op het veld door een hart verlamming getroffen em ter plaatse overleden. Plaats der ontmoeting nog niet vastgesteld De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft Zaterdag avond te Wenen ingestemd met het bijeenroepen van een conferentie van de regeringsleiders van de Grote Vier. Minister Molotof deed deze mededeling op een bespreking met de minis ters van buitenlandse zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ten huize van de Amerikaanse ambassadeur in Oosten rijk, Thompson. OVEREENSTEMMING OVER DOEL j lijke nota van Dinsdag j.l. aan Mos- EN PROCEDURE. kou was voorgesteld. Een Britse ambtenaar zeide, dat; De Westelijke Grote Drie stelden algemene overeenstemming was be-in die nota voor, dat president Eisen- reikt over het doel en de procedure hower, sir Anthony Eden, Edgar van de conferentie, die in de Weste-1 Faure en maarschalk Nikolai Boel- O .-Duitsland doet mee voor spek en bonen Zetel te Moskou Officieel is bekend gemaakt, dat de Sowjet-Russische maarschalk Ivan Koeniew is benoemd tot opperbevel hebber van de verenigde strijdkrach ten der acht landen, die het pact van Warschau hebben getekend. j Moskou zal de zetel van de ver enigde generale staf zijn. Radio-Mos- kou meldt, dat het verdrag van War schau een geldigheidsduur van 20 jaar heeft. Het voorziet in een ver enigd opperbevel en ook in overleg in politieke aangelegenheden de le den betreffende. Het verdrag verbiedt de deelne mers zich bij andere coalities aan te sluiten of overeenkomsten aan te gaan, die stiijdig zijn met de bepa lingen van het pact. Bij een aanval of een dreigende aanval op een der leden zullen de anderen onmiddellijk hulp bieden. De kwestie van mili taire bijdrage van Oost-Duitsland zal later worden bezien. WEST-DUITSE REACTIES De stichting der „Oostelijke Navo" heeft in de politieke wereld van Bonn zeer sterk uiteenlopende com mentaren uitgelokt. De officiële reactie in regerings kringen is tot dusverre geheel en al voorbij gegaan aan de grote verras sing, die in Warschau opgestelde tek- j sten ook voor West-Duitslands po- litici he'bben gebracht, namelijk het feit, dat de Oostduitse republiek vooreerst zonder eigen militaire bij- i drage tot het pact is toegetreden. De officiële woordvoerders in Bonn be perkten zich tot de korte opmerking, dat het verdrag van Warschau alleen het uiterlijk van een sedert lang be staande toestand zou veranderen. Het pact bevestigt overigens vol gens regeringskringen weer eens op nieuw de absolute politieke en mi litaire heerschappij der Sowj et-Unie over haar satellietstaten. De beperkte rol, die aan Oost-Duitsland vooreerst in de militaire organisatie van de Oostelijke landen is toebedacht, maakt het volgens politieke kringen in Bonn duidelijk, dat de So wj et- Unie de vrije hand wil houden voor komende besprekingen over 't Duitse probleem. De vorming van het Oostelijke blok dient volgens de socialistische leider Ollenhauer de bondsregering nog meer aanleiding te geven alles te doen, om de Duitse eenheid bij komende onderhandelingen op de voorgrond te stellen. gaiiin spoedig bijeen zullen komen, teneinde „een nieuwe poging" te doen om de grote problemen van de wereld op te lossen. De ministers van buitenlandse zaken, die de regerings leiders zouden vergezellen, zouden kort vooraf bijeenkomen, om de con ferentie op het hoogste niveau voor te bereiden. Volgens Franse kringen stelde Molotof voor, dat de conferentie van regeringsleiders in Wenen zou wor den gehouden. De Westelijke minis ters wezen dit af, omdat zij, aldus genoemde kringen, vreesden, dat bij een bespreking van het Duitse pro bleem het voorbeeld van een neu traal Oostenrijk te veel op de voor grond zou staan. De Westelijken zijn namelijk krachtig gekant tegen de gedachte van een neutraal Duitsland. Volgens Amerikaanse kringen stelde minister Dulles,gesteund door Macmillian en Pinay, Lausanne (Zwitserland) voor. Men was het er algemeen over eens, dat de conferentie omstreeks Juli moet worden gehouden, even tueel in Augustus. Molotof maakte geen bezwaren. Hij deed, in tegenstelling tot som mige verwachtingen, ook niet het voorstel óm premier Tsjoe En Lai van communistisch China t'ot de con ferentie uit te nodigen. Volgens Amerikaanse kringen kwam men overeen, dat te San Francisco door de ministers van bui tenlandse zaken of hun vertegen woordigers verder over de conferen tie zal worden gesproken. In Juni wordt te San Francisco nl. de tiende verjaardag van de oprichting van de V.N. gevierd. Tijdens de bijeenkomst der minis ters heerste er een „buitengewoon hartelijke sfeer". Er werden tijdens het diner vele toasts uitgebracht. LAATSTE CONCESSIE Molotof had op het laatste ogen blik nog een concessie aan Oostenrijk gedaan. Hij stemde er mee in, dat een passage uit het verdrag werd ge- schrapt,waarin stond, dat Oostenrijk zich niet kon onttrekken aan een ze kere verantwoordelijkheid voor dc in de oorlog gespeelde rol. Het sluiten van een staatsverdrag I met Oostenrijk zal bijdragen tot een ontspanning in de internationale ver- I houdingen, zo verklaarde minister Molotof na de ondertekening. I Tussen de V.S.,' Engeland, Frank rijk en de So wj et-Unie zijn onder handelingen gaande met het oog op een conferentie van de vier regerings leiders, zo voegde hij hieraan toe. Na te hebben verklaard, dat het gevaar van een wedergeboorte van het Duitse militarisme is ontstaan, verzekerde de Sowjetminister, dat zijn land blijft streven naar een vreed zame en democratische regeling van de Duitse kwestie. De eenheid van Duitsland moet z.i. tot stand komen zonder een herleving van het Duitse militarisme. Denk aan God. Kanselier Raab en alle leden van zijn regering hebben Zondagmiddag in de kathedraal van St. Stephan, in het centrum van het oude Wenen, een dankdienst bijgewoond, welke werd geleid door de kardinaal-aarts bisschop dr. Theodor Innitzer. De plechtigheid werd ook bijgewoond door de Britse minister van buiten landse zaken, Macmillan en diens Franse ambtgenoot, Pinay. NEUTRALTTEITS VERKLARING De Oostenrijkse regering heeft Zon dag, overeenkomstig een Zaterdag j.l. aan de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Molotof gedane belofte, een ontwerp-verklaring ge publiceerd, waarin zij zegt dat Oos tenrijk „ten eeuwigen dage" neutraal Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te 's Heerenhoek, C. P. M. Holtkamp. Pastoor te de Rijp, J. J. Suyker, die kapelaan was te Scheveningen (O.L.Vr. Lourdes). Tot kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. v. Alt. Bijst.), Th. A. Tulen. Kapelaan te Den Helder (H.H. Pe trus en Paul-usM. Rutte, die kape laan was te Rijpwetering. Kapelaan te Bloemendaal, V. G. Nij-man. Kapelaan te Schoonhoven, J. C. Koopman. Kapelaan te 't Kalf (Zaandam), J. S. N. Hoes, die kapelaan was te Nib- 'bixwoude. Medetland h uiedewtn een koningin tgkei gewonden zal blijven en geen militaire bond genootschappen zal aangaan. De verklaring zal door de volks vertegenwoordiging moeten worden goedgekeurd. FEEST OP SCHOENBRUNN In het prachtige paleis van Schoen brunn heeft de Oostenrijkse regering Zondagavond ongeveer 1.200 gasten, onder Avie de ministers van buiten landse zaken van de „Grote Vier", ontvangen, nadat aan de buitenlandse gasten en hun gevolg een diner was aangeboden. Deze grootse ontvangst ric,p her inneringen op aan de tijd, dat het paleis bewoond werd door de keizers van Oostenrijk en enige tijd tot ver blijf diende van Napoleon, die er in 1809 de vrede van Wenen tekende. In de reusachtige spiegelzaal met haar geweldige kaarsenkronen en wit met gouden muren dansten honder den paren oude Weense walsen, ter wijl in de grote galerij, waar Mozart placht te spelen voor keizerin Maria Theresia, de ministers der „Grote Vier" zich te midden \'an de andere gasten bewogen. Ook buiten het paleis, dat thans als museum wordt gebruikt, was het feest, waarbij de duizenden Weners zich niet lieten afschrikken door de gestaag vallende regen. AMERIKANEN GAAN WEG Van Amerikaanse zijde wordt ver nomen, dat de zonder gezinnen in Oostenrijk verblijvende leden der Amerikaanse bezettingstroepen bin nen een maand naar de Verenigde Staten zullen worden teruggezonden. De andere militairen en hun gezin nen zullen naar West-Duitsland of Spanje worden overgebracht. Tijdens een botsing tussen motor en vrachtauto werd het 9-jarig zoon tje van de motorrijder S. v. d. Bor uit Driedorp, dat voorop de motor zat, Zaterdagmiddag te Nijkerk zo ernstig gewond, dat het op weg naar het ziekenhuis overleed. weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 1 uur). PLAATSELIJK NACHTVORST. Aanvankelijk opklaringen, ma- tige tot zwakke Zuidwestelijke 5 wind en plaatselijk nacntvorst, Later vrij koud Aveer met toene- 2 mende bewolking. Plaatselijk enige regen en matige tot vrij krachtige Zuidoostelijke wind. 17 Mei zon op 4.47, onder 20.31 min maan op 2.18, onder 15.03 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 17 Mei v.m. 11.15; n.m. 23.50 uur. Het weer in Europa De {en 7 stockholm oslo kopenhagen amsterdam londen luxemburg parijs eordeaux grenoble - nice GENEVE zürich locarno berlijn frankfort MiiNCHEN wenen innsbruck rome ajaccio hedenmor- onbewolkt 12 c. zwaar bew. 10 half bew. 9 regenbui 11 regen 13 regenbui 11 onbewolkt 14 zwaar bew. 16 licht bew. 15 onbewolkt 25 half bew. 14 regenbui 10 onbewolkt 19 onbewolkt 14 half bew.' 14 zwaar bew. 8 geheel bew. 19 zwaar bew. 10 onbewolkt 23 half bew. 22 Tot besluit van de „Mayfair" in Sneek is Zaterdag op grootse wijze de Zeilkoningin in het Friese watersport centrum Sneek ingehaald. Bij deze gelegenheid waren o.a. niet minder dan acht „collega-koninginnen" aan wezig, onder wie de Heidekoningin, de Textielkoningin, de Druivenkoningin en de Lentekoningin. Op deze foto zien we de Sneker Zeilkoningin, mej. I. Weissenbach met de Sneker Burgervader op het bordes voor het «tadhuis te Sneek. .„Mm Korreltje Het is gemakkelijker wijs te zijn voor anderen dan voor zich zelf.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1