Hoogtepunten uit het K.R.O. -programma Ontevredenheid nver werkgeversbeleid bij handelsvertegenwoordigers Voortvarende Rijkswaterstaat wil rijksweg door Vogelenzangs loofbos Scherpe protesten Op de grote Edese heide dwaalt VVV eenzaam rond Toren van 125 m. in Goes ZATERDAG 14 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Jaarvergadering St. Christoffel Veren, tussenpersonen in oprichting Vandaag heeft de Rooms-Katholie- ke vereniging van vertegenwoordi gers, handelsagenten en verzeke ringsinspecteurs St. Christoffel haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer P. J. M. de Graaf, kon geen juichkreten laten horen, want hij vond daartoe geen aanleiding. Al is de economische si tuatie gunstig en komt de toenemen de welvaart o.a. tot uiting in een ge stegen productie en afzet en in een hoger nationaal inkomen, is de situa tie van vele leden van St. Christoffel toch niet zo gunstig. Afgezien van soms tijdelijke stagnaties in de afzet in bepaalde bedrijfstakken, veroor zaakt door vroegtijdig aangekondigde belasting wijzigingen waarvan uiter aard ook de handelsreizigers de na delen ondervinden, is er meer dat hun positie ongunstig beïnvloedt, zo zeide de voorzitter. Verslechtering of ontslag. In de loonronden der laatste jaren hebben vele leden geen aandeel ge had. Een eventuele inkomstenver meerdering door een verhoging van het provisiebedrag als gevolg van een stijging van prijzen en afzet, is in vele gevallen teniet gedaan door in krimping van het rayon of door een nadelige wijziging van het provisie percentage. De practijk heeft geleerd dat bij niet aannemen van deze ver slechtering vaak ontslag dreigt. Bij het uitbrengen an zijn jaarver slag merkte de secretaris, de heer F. J. G. Werter op, dat het met de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie niet gaat, zoals St. Christoffel het graag zou zien. Vooral in de indus triële bedrijfstakken wil de P.B.O. maar niet op gang komen. Hij betwij felde of de vakorganisaties van werk nemers nog jaren geduld zullen we ten op te brengen. Nieuwe organisatie. De laatste jaren is ten aanzien, van de groep handelsagenten in St. Chris toffel een nieuwe vereniging van Ka tholieke tussenpersonen in uitzicht gesteld. Deze indertijd opgerichte vereniging kon maar niet tot de nood zakelijke uitbouw komen. Nu kon de secretaris de verheugende medede ling doen, dat juist de laatst gevoer de onderhandelingen tussen de initia tiefnemers en de hierbij betrokken Naar de Volkskrant verneemt zou de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de KAB, candidaat gesteld wor den voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Zoals bekend is ook de voor ganger van de heer Middelhuis, de huidige minister voor PBO, de heer A. C. de Bruijn, jarenlang lid der Eerste Kamer geweest. Dit jaar treedt de helft van de 50 leden van de senaat af. De Eerste Kamerleden worden voor zes jaar gekozen. Elke drie jaar treedt de helft af. Dit jaar zijn het de leden, die ge kozen zijn door de provinciale staten van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord-Holland en Friesland. Op de tweede Dinsdag in Juli ge schiedt" de candidaatsstelling. Precies 22 dagen daarna heeft in elk der zes provincies de stemming plaats. NIEUW LABORATORIUM NED. INSTITUUT VOOR ZUIVEL- ONDERZOEK. Op 2 Juni a.s. zal het nieuwe labo ratorium van het Nederlands Insti tuut voor Zuivelonderzoek worden geopend. Het nieuwe laboratorium staat te Ede aan de Rijksweg Utrecht Arnhem. Het laboratorium bevat ongeveer duizend vensters, gecombineerd tot raamvlakken van twee of vier ven sters. Het gebouw bestaat uit drie vleugels, die feitelijk los van elkaar staan. De noordelijke is de technische vleugel. Hierin is o.m. ondergebracht de afdeling algemene zuivelberei ding met twee kaasbakken van 200 li ter, een centrifuge met een capaci teit van 500 liter, twee tanks a 500 liter en een pasteur. De westelijke vleugel bevat de bacteriologische en administratieve afdelingen, terwijl in de oostelijke vleugel de scheikun de is ondergebracht. BEDEVAARTEN NAAR HEELOO EN POLITIEKE CONTACTDAG IN BAARN De Diocesane Kath. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem orga niseert dit jaar twee bedevaarten naar Heiloo en wel op Dinsdag 7 Ju ni a.s. en op Zondag 26 Juni a.s. De Hoogmis vangt aan om 10 uur. De predicates in de kerk en in de openlucht zullen worden gehouden door rector J. Th. Kraakman en pa ter Rembertus. De bedevaarten wor den besloten met een processie in de openlucht. Vervolgens wordt op Dinsdag 14 Juni a.s. een politieke contactdag ge organiseerd voor het kader in het K.V.P.-centrum te Baarn. Als spre kers zullen optreden de heer Th. S. j. Hooij, hoofdbestuurslid en lid van de Tweede Kamer over: „Midden stand en Fiscus sinds 1945" en mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de Kath. Volkspartij over „De Katho liek en de Politiek". organisatie van Katholieke tussen personen er toe hebben geleid, dat binnen enkele weken de nieuwe orga nisatie van Katholieke tussenperso nen haar plaats zal innemen in de rij van Katholieke sociale Organisaties. Bij de bestuursverkiezing werd de algemeen voorzitter, de heer P. J. M. de Graaf, zonder tegencandidaat herkozen.. Als algemeen penning meester werd benoemd de heer P. G. Walter uit Arnhem, die deze functie reeds sinds December 1954 tijdelijk waarnam. SPOORMAN VERGAT OVERWEG TE SLUITEN. Tot drie maanden voorwaardelijke gevangenistraf met twee jaar proef tijd veroordeelde de Utrechtse recht bank de 28-jarige stationsambtenaar E. K. te Huis ter Heide, wie het ver oorzaken van dood door schuld ten laste was gelegd. Op de avond van 7 Februari had de verdachte vergeten de spoorbo men te sluiten op de Noordelijke overweg te Den Dolder toen om 19.34 uur de sneltrein uit Amersfoort pas seerde. Ds. F. J. Dieleman uit Ierseke, die per auto de spoorwegovergang passeerde, werd door de trein gegre pen en uit de wagen geslingerd, ten gevolge waarvan hij bijna onmiddel lijk overleed. De ambtenaar had in de overtuiging verkeerd, dat hij de spoorbomen tijdig had gesloten. De officier van Justitie had drie maanden voorwaardelijk geëist. Blinde kruidenier behaalde gisteren te Utrecht zijn vakdiploma Het plan van Rijkswaterstaat om een tachtig meter brede verkeersweg aan te leggen dwars door het prach tige loofbos bij het landgoed „Het Huis te Vogelenzang" zal vermoede lijk nog heel veel tegenstanders ont moeten. Op een persconferentie noemde dr A. F. P. Portielje ver werkelijking van dat plan zonder meer een ramp. Hij laakte daarbij de autoritaire manier van optreden door Rijkswaterstaat. De situatie is namelijk zo, dat het provinciaal be stuur van Noordholland ter verkrij ging van een Noord-Zuidverbinding ten westen van Haarlem een tracé heeft uitgezet langs de spoorbaan. Rijkswaterstaat wil de weg echter laten aanleggen langs de duinvoet bij Vogelenzang, dan pas zal het pro ject in aanmerking komen voor sub sidiëring vanwege het Rijk. Kennelijk heeft Rijkswaterstaat zich niets aangetrokken van alle be sluiten, die reeds op lager niveau waren genomen. Men is zelfs zover gegaan de rijksdienst van het natio nale plan te passeren, die het land- ,V,. J r. 1 t!Il VV U'ltJlölcltH. KC£>WrXLl UVCl UC£C ïSSSL? J? kwestie. Hfo' heeft daarbij geragd of de minister niet wil bevorderen, vele vogels, waaronder nachtegalen een eerste plaats innemen, voor een muzikale omlijsting van het schone geheel zorgen. Weliswaar zijn hon derden konijnen, die eens het bos bewoonden, ten onder gegaan aan de myxomatose, maar het hazenvolk heeft hun plaats ingenomen. Boven dien is het bos thans twee reeën rijk. Andere mogelijkheden. Het is dus de bedoeling van Rijks waterstaat het prachtige buiten in tweeën te verdelen, waardoor veel van de schoonheid verloren gaat. Vele bomen zullen derhalve moeten sneuvelen en diat alles is voglens de natuurbeschermers teveel. In deze kringen zal men derhalve ook tot het uiterste vechten om het natuurschoon volkomen te bewaren, ofschoon men natuurlijk inziet, dat de aanleg van een westelijke randweg noodzakelijk is. Maar andere ontwerpers hebben inmiddels wel bewezen, dat er ook andere mogelijkheden zijn om tot de aanleg van de weg te geraken. Het Tweede Kamerlid jhr. mr M. van der Goes van Naters, voorzitter van de contactcommissie voor natuur en landschapsbescherming, heeft reeds vragen aan de minister van Verkeer Waterstaat gesteld over deze gebied van nationale betekenis. Het Huis te Vogelenzang was oor spronkelijk een jachthuis van Floris de Vijfde en thans is het eigendom van de familie Bornaart van Bergen. Het omvat 260 HA grond, waarvan 100 HA bouw- en grasland. Belangrijk recreatie-oord. De openstelling van het landgoed voor het publiek in 1934 heeft goede resultaten opgeleverd, want ieder jaar trekken in totaal minstens 10.000 mensen het bos in om te genieten van dit prachtige gebied, dat uniek is in het westen van ons land. Er lig gen prachtige velden wilde primu la's, lelietjes van dalen en bosviool tjes. Er zijn fraaie groepen salomons zegels en indrukwekkend zijn de manshoge adelaars varens. Voorts ge niet het landgoed veel bekendheid om zijn paddestoelen, terwijl verder dat over dit wegtracé geen beslissing wordt genomen alvorens do nationa le en provinciale planologische or ganen in de gelegenheid zijn gesteld zich daarover mede uit te spreken.. Twee directeuren van een Apel- doomse fabriek hadden zich 4e ver antwoorden voor de Apeldoornsè kantonrechter wegens het overtre den van de arbeidswet in dertig ge vallen. De eerste voerde ter verontschul diging aan dat werktijden waren overschreden om spoedeisende de fensie-orders tijdig klaar te hebben. De kantonrechter veroordeelde de een tot 10 maal 20 boete en de an der tot 20 maal 20 boete, in totaal voor beiden dus 600. EENDRACHTIGE SAMENWERKING Aan de kruideniersvakschool te Utrecht is de heer A. F. Goossens uit Bergen op Zoom geslaagd voor het diploma; hij verwierf zich een ge tuigschrift met gemiddeld acht. Dit feit zou onvermeld kunnen blijven, ware het niet dat de heer Goossens hiermede de eerste gediplomeerde blinde kruidenier in het land is ge worden. Op de blindeninrichting „St. Hen- ricus" te Grave had de heer Goos sens reeds een uitgebreide school opleiding ontvangen en zijn mid denstandsdiploma behaald. Er be staan voor verschillende vakken op blinde leerlingen ingestelde cursus sen, doch niet voor het kruideniers vak. Gemeentelijke en landelijke in stanties werden in het geweer ge roepen, de vereniging AVO, de Krui deniersvakschool en het Blindenin- Vragen in Tweede Kamer Het spoorwegongeluk bij Oldebroek Het Tweede Kamerlid de heer Wa genaar heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Oor log en Marine schriftelijk de volgen de vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de militaire trein, welke Zaterdag 7 Mei bij het station Oldebroek is verongelukt, was samengesteld uit metalen en houten rijtuigen, voorzien van gas verlichting, en dat het gebruik van dit verouderde materieel de ooi-zaak is van dit ongeval, althans van het feit, dat er slachtoffers bij zijn te betreuren? 2. Wat is de reden, dat alleen mi litairen met dit verouderde mate rieel worden vervoerd? 3. Zijn de ministers bereid die maatregelen te nemen, welke een einde maken aan het gebruik van dit verouderde gevaarlijke materieel? 4. Zijn de ministers ook van me ning, dat argumenten van tekort aan materieel hier niet kunnen en mo gen gelden en dat zo nodig altijd de mogelijkheid bestaat om autobussen bij het vervoer in te schakelen? Het laatste oorlogsschip, dat als Nederlandse bijdrage deel uitmaak te van de zeestrijdkrachten der Ver enigde Naties in de Koreaanse wa teren, Hr. Ms. fregat Van Zijll, com mandant kapiteinrl-uitenant ter zee F. G. M. van Straa'ten, vaart thans thuis en wordt Maandagochtend 16 Mei te 10.30 uur in de haven van Den Hel- der verwacht. Hr. Ms. Van Zijll maakte de terug reis via het Panama-kanaal en be zocht verscheidene havens in de Pa cific. Tijdens de Paasdagen verbleef het schip te Willemstad (Curasao) en van 28 April tot 2 Mei werd een bezoek gebracht aan Paramaribo. Radiophonisch „impressionisme". In het K.R.O.-programma van Dins dag 17 Mei a.s. zijn twee werken van jonge auteurs opgenomen, waarvan zich* gemakkelijker laat zeggen wat ze niet zijn dan wat ze wel zijn. De „Witte Vogel" en de „Negervisser" zijn n.l. noch hoorspel noch verhaal in de gebruikelijke zin, maar eerder „klankbeelden", waarin tekst, mu ziek en geluiden zodanig gemengd zijn, dat het totaalbeeld bij de luis teraars bepaalde impressies oproept. Met deze uitzendingen heeft de K.R.O. aan twee jeugdige' schrijvers en een jonge componist de gelegen heid geboden eens van de traditio,- nele wegen af te wijken. Radio Rallye 1955. Het grootste evenement in de na tionale automobielsport, de Radio Rallye, bepaalt voor een groot deel het K.R.O.-progx-amma van Zaterdag 21 Mei. De deelnemers aan deze dooi de K.R.O. en de Bossche „Hertogrij ders" georganiseerde rallye krijgen regelmatig hun instructies via de ra dio en omdat zij voortdurend de autoradio op Hilversum I afgestemd moeten houden, houden de program masamenstellers rekening mee. Het Radioziekenbezoek o.l.v. Alex van Wayenburg, „De Zonnebloem", gaat evenals in vorige jaren „méé met de rallye" en in de middaguren is een bijna twee uur durend gramofoon- platenprogramma opgenomen, samen gesteld volgens de wensen der ral ly e-rijdex-s. De laatste tien minuten van het K.R.O.-pi-ogramma op die dag is gewijd aan de officiële prijs uitreiking op de feestelijke slotbij eenkomst in Den Bosch. Vijf jaar Brabants Orkest. Sinds vijf jaar geleden, om precies te zijn op 6 Mei 1950, gaf het Bra bants Orkest o.l.v. Hein Jordans zijn eerste uitvoering en heeft het zich ontwikkeld tot een der eerste pro vinciale orkesten. Ofschoon het or kest overal in Brabant gezien wordt als „ons" ox-kest, gaat de betekenis er van reeds ver buiten de provin ciale grenzen uit. Aan dit orkest is het Brabants Halfuur gewijd, dat de K.R.O. Zondag 15 Mei a.s. uitzendt. In een klankbeeld, samengesteld door Tom Bouws met als producer Frans Evers, hoort men niet alleen het or kest, maar ook de dirigent; de Com missaris van de Koningin in Noord- Brabant prof. de Quay, burgemeester Loeff van Den Bosch en anderen. Natioxxale Bedevaart naar Echternach. Mgr. prof. dr. R. Post spreekt in het K.R.O.-programma van Zondag 15 Mei a.s. over de Nationale Bede vaart naar Echternach. Tien jaar Gidsenbeweging. Een klankbeeldje over de Diocesa ne Gidsendag, ter herdenking van het 10-jarig bestaan der Nederland se Gidsenbeweging, wordt uitgezon den in het K.R.O.-programma van Zondag 15 Mei a.s. In deze uitzen ding spreekt o.a. de Nationale Com- missaresse, mej. mr. B. Twaalf hoven. Heiligdomsvaart in Maastricht. Zondag a.s. worden in een grote px-ocessie de relieken uit alle kerken van Maastricht overgebracht naar de St. Servaaskerk. Deze inleiding tot de eens per zeven jaar plaats vinden de Heiligdomsvaart vormt het onder werp van het „Kompas" dat de K. R O. Dinsdag 17 Mei a.s. uitzendt. Het nieuwe K.R.O.-ensemble „Cas cade" o.l.v. Johnny Onxbach debu teert in het K.R.O.-px*ogramma van 21 Mei a.s., m.m.v. Christi- Spierenburg, sopraan en Bert Robbe, tenor. Het nieuwe ensemble bx-engt amusementsmuziek: bekende operettemelodieën, filmmuziek en musetteklanken welke stroom van melodieën, in overeenstemming met de naam van het orkest „Cascade" (Waterval), non-stop worden ge bracht. De Man die achterbleef. De novelle „De man die achter bleef", waarmede Louis Frequin in 1954 de cultuurprijs van de provincie Gelderland won, werd door Hélène Swildens omgewerkt tot een hoor spel. De K.R.O. zendt het spel uit op Zondag 15 Mei a.s. Muzikale notities. De Symphonie no. 3 (1953) van G. Landré wordt uitgevoerd door het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum tijdens het concert dat de K.R.O. Zondag 15 Mei a.s. uit zendt. De Weense clavecinist Victor So- kolowski speelt werken van Oosten rijkse componisten in een x-ecital, dat hij Dinsdag 17 Mei a.s. voor de K. R. O.-microfoon verzorgt. De Italiaanse pianiste Emma Con testable treedt tweemaal op in het K.R.O.-programma van de komende week. Vrijdag 20 Mei verzorgt zij een piano-voordracht met werken van Galuppi en Qhopin; Zatex-dag 21 Mei vertolkt de pianiste het Capi'ic- cio Briilant van Mendelssohn in het Populair Concert, uitgevoerd door het Omroeporkest o.l.v. Hugo Rig- nold. Julia de Gruyter in „Carrousel". In het Eenmanstheater, onderdeel van de Carrousel van Zaterdag 21 Mei a.s. treedt de bekende declama- trice Julia de Gruyter op in de schets „De belevenissen van Jan de Swart, de sprekende kraai". Vacantieccntra in Nederland. In het Wigwamprogramma van Za terdag 21 Mei a.s. maakt de luiste rende jeugd kennis met het Vogel eiland de Beer op Rozenburg. Deze uitzending is de eerste in een reeks, v/aax-in allerlei bijzonderheden over de natuur, logiesgelegenheid, verbin dingen enz. worden verteld van aan trekkelijke vacantie-oorden binnen het bereik der grote steden. Vlaggetjesdag. De Echorubriek van Zaterdag 21 Mei a.s. zal o.m. een i-eportage be vatten van de feestelijkheden te Scheveningen naar aanleiding van Vlaggetjesdag. stituut verleenden htm volle mede werking. Aangezien voor deze blin de kruidenier een speciale weeg schaal en kasregister noodzakelijk waren moest men mede de hulp in roepen van het ijkwezen, de PTT ei) van een kasregisterfabx-iek, die een aangepast register vervaardigde. Mede door de medewerkxng van al deze instanties en personen is de heer Goossens in staat geweest zijn diploma te behalen en zijn werk te beginnen. De diploma-uitreiking op de vakschool ki'eeg door deze bijzon derheid wel een zeer feestelijk ac cent. Geen sieun voor heidewerk In een zeer druk bezochte en dik wijls bewogen vergadering, die tot diep in de nacht van Donderdag op Vrijdag voortduurde, hebben de le den van de V.V.V. Ede zich achter het bestuur geschaard bij de afwij zing van de critiek, die naar aanlei ding van een verzoek om subsidie voor de organisatie van de Heide week 1955, door een minderheid van de raad en een der wethouders (A.- R.) werd geoefend op het financiële beleid van de vorige feestweek in 1954. Het bestuur kwam met gedetail leerde overzichten om duidelijk te maken, dat er noch zoals in de i-aadzaal en daarbuiten gesuggereerd was met geld gesmeten werd, noch dat de administratie ook maar enigs zins in haar taak tekort geschoten zou zijn. Een motie, ingediend door een der leden, om zonder subsidie der ge meente dit jaar toch nog een heide week te houden, zij het op een meer bescheiden basis, werd ingetrokken, nadat het bestuur eenpai-ig had ver klaard door onmacht geen uitvoering te kunnen geven aan deze wens. Doordat er drie raadsvergaderingen nodig waren om tot een besluit te komen, wordt de tijd voor voorbe- x-eiding thans te koi-t geacht en ver der acht het bestuur het noodzake lijk, dat eerst de atinosfeer, vertroe beld door het gezaaide wantrouwen, gezuiverd wordt, voordat men tot organisatie van een nieuwe heide week ovei'gaat. Wel is voor de maanden Juli en Augustus een concept-programma samengesteld, welks voornaamste evenementen culmineren in de pe riode, dat oorspronkelijk de heide week gehouden zou worden. De vele zomergasten wordt op deze wijze nog velerlei divertissement geboden en V.V.V. acht zich in staat deze plan nen uit eigen middelen en met steun der burgerij te vex-wezenlijken. Voor televisie en radiotelefonie In Goes zal binnen niet al te lange tijd de bedoeling is nog dit jaar een 125 meter hoge televisie- en ra diotelefonietoren worden gebouwd. Deze toren, die zal verrijzen in het N.W. van de stad op een weiland, wordt geheel van beton. De aanbe steding zal vermoedelijk vrij spoedig worejen gehouden. De reusachtige toren, die driemaal zo hoog is als de Goese kerktoren, wordt geheel rond van vorm met een middellijn van elf meter. De toren bestaat uit twee delen, n.l. een hoofd toren, waarvan het bovenste' plat form zich op 86 meter hoogte bevindt en daarop een ronde televisiemast van nog eens 39 meter. De toren zal voor twee doeleinden worden gebruikt. Allereerst krijgt Zeeland flier een televisiezender. Wanneer deze televisiezender in be drijf genomen is, men schat medio 1956, zullen de bezittei-s van televisie toestellen in Goes en naaste omge ving een prima ontvangst genieten en zelfs kamerantennes kunnen ge bruiken. De toren, die op een zware be tonnen fundering komt te staan van twee meter dikte met daaronder weer tot 16 meter diepte gedreven heipalen, krijgt drie verdiepingen, waai-van de eerste zich op ongeveer 65 meter hoogte bevindt, de tweede op 70 meter en de derde op 75 meter. Op 82 meter hoogte komt een bor des met de zgn. spiegels voor de straalzenders van de radiotelefonie. In en na de rampdagen is ook in Zeeland gebruik gemaakt van der gelijke telefoniestraalzenders, om de verbinding te onderhouden tussen Schouwen-Duiveland en Roosendaal ter vervanging van de gestoorde tele foonkabels. Op de toren van Zierik- zee bevinden deze spiegels zich nog steeds. In de toren van Goes te mon teren straalzenders zullen echter als reserveverbindingen dienst doen. In de genoemde drie verdiepingen zal de apparatuur worden ondergebracht. GEEN AFTREK WEGENS CONTRI BUTIE AAN VRIJE ONDER NEMINGEN De Sociaal-Economische Raad heeft met 23 stemmen voor, 10 tegen en 1 stem blanoc, het prae-advies van "het dagelijkss bestuur overgenomen, om de minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te adviseren een wijziging van de wet op de bedrijfs organisatie te bevox*deren in die zin, welke aftrek wegens contributie aan vrije ondernemersverenigingen mo gelij kt maakt, wordt geschrapt. In het aan de minister uit te bren gen advies, zal ook het minderheids advies, nog nader aangevuld, wor den opgenomen. Per paard rond de wereld Op zijn paard „Marokko" is de Nieuw Zeelander Donald Kingston de Nederlandse grens gepasseerd op zijn rondreis door de wereld, die hij te paard maakt. Kingston is thans in het achtste jaar van zijn tocht die hij over twee jaar hoopt te be ëindigen om zich dan terug te trekken op zijn 2510 ha. grote ranch in Nieuw Zeeland. Hij heeft 14 maanden in Oostenrijk en Duitsland doorgebracht, waar hij op verschillende plaatsen de monstraties van rijkunst heeft gegeven. Voor Nederland heeft deze wereldreiziger, die zich als alle ruiters van zijn land „Kiwi" laat noemen, minder tijd uitge trokken. Hij verklaarde althans rechtstreeks naar Hoek van Hol land te willen rijden om vandaar naar Engeland over te steken. Een bezoek aan de familie Van Doorne te Deurne stond echter nog op zijn programma. De 1.96 m. lange ruiter trok met zijn gespoorde laarzen, lederen man chetten en zwart rijcostuum op zijn tocht door Noord Limburg veel bekijks. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Van der Ploeg betreffen de het ontbreken van wettelijke voorschriften tot benoeming van plaatsvervangende leden in de dage lijkse besturen van Bedrijfschappen, heeft de minister voor Publiekrech telijke Bedrijfsoi-ganisatie schriftelijk het volgende geantwoord: De minister is van oordeel, dat met de functionnering van bedrijfs- lichamen nog onvoldoende praktische ervaring is opgedaan om een stellig antwoord te kunnen geven. De gege vens, waarover de minister beschikt, hebben bij hem de voorlopige indruk gevestigd, dat het van de concrete verhoudingen en de opzet der be drijfschappen in de verschillende sectoren zal afhangen of uit het ont breken van de wettelijke mogelijk heid van benoeming van plaatsver vangende leden van dagelijkse be sturen reële bezwaren voortvloeien. Mede gelet op het bovenstaande acht de minister het niet onmogelijk dat een voorziening omtrent de be noeming van plaatsvervangende da- gelijks-bestuursleden wenselijk zal worden geoordeeld. Hij is echter tlians nog niet in staat dienaangaan de een definitief standpunt te bepa len. WIE IS ONDERAARDSE DOORGANG NAAR BELGIë INGESTORT. Door de massale grondstorting bo ven op de Sint Pietersberg als ge volg van de afgravingswerkzaamhe den is de oude onderaardse doorgang naar België in het Zuidelijke ge deelte van het Zuidelijk gangenstel sel op Nederlands gebied ingestort. De toegang tot het bekende smokkel gat, dat de enige verbinding vorxnt tussen de twee Zuidelijke gangen stelsels, is eveneens afgesloten. Ver wacht wordt dat dit zogenaamde smokkelgat, dat in vroegere jaren de enige mogeijlkheid bood om door de berg van Noord tot Zuid te trekken tot over de Belgische gi-ens, nog in de loop van dit jaar ten gevolge van de afgravingen zal verdwijnen. Omtrent het bestaan van een twee de geheime doorgang in het westelijk gedeelte van de berg werd ondanks nasporingen nooit zekerheid verkre gen, zodat thans aan de avontuurlijke onderaardse tochten naar België een definitief einde is gekomen. AARDSTRALENKASTJES OP DEPARTEMENTEN Sommige kamers van de departe menten van economische zaken en van justitie zijn door antiaardstralen- kastjest, beschermd geweest. Dit heeft minister-president dx\ Drees erkend op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vondeling. Zelfs heeft zij het om formele redenen, het ministe rie van onderwijs een subsidie gege ven aan een school in Diepenveen om zulk een kastje aan te schaffen. Deze dingen gebeurden echter vóór het i-apport over de zogenaamde aard- stralen van de Koninklijke academie van wetenschappen was verschenen. Dr. Drees is van mening dat thans voldoende publiciteit is gegeven aan de negatieve conclusies van de instel lingen die het aardstralenprobleem wetenschappelijk hebben onderzocht. AUTO'S MOETEN VOOR VLIEGTUIGEN WIJKEN De rijksweg Den Haag—Rotterdam zal naar reeds gemeld, gedurende een periode van naar schating een jaax', verscheidene malen 's nachts voor het vei-keer worden afgesloten. Dit ge schiedt dan tussen twee uur en half zes. Het Alg. Dagbl. bericht, dat de weg moet wol-den afgesloten om het trans port mogelijk te maken van de onder delen van vliegtuigen, die op Ypen- bui-g woi-den geassembleerd. Deze grote stukken komen per boot in Rot terdam uit Amerika aan en kunnen alleen over de weg naar de assem blagehal worden vervoerd. De toestellen zijn bestemd voor de luchtmacht van de Benelux. Het echtpaar C. de Jong-M. Man- gedaars, wonende aan de Oudland- sestraat te Moerstraten (gemeente Wouw) viert op 6 Juni a.s. zijn dia manten huwelijksfeest.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7