Vliegende fietsband veranderde in spiegelei en zette dorp op stelten Kabinetscrisis blijft dreigen Anti-Rev. wilden zich nog niet uitspreken „SoF'-motie van de P.v.d.A, De Nederlandse bedevaart in Lourdes Onvoorzichtige inperking van de paardenfokkerij „Keizer" der voetbalpools vertoonde zich niet ZATERDAG 14 MEI 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de algemene beraadslagingen over de wetsontwerpen tot belasting verlaging en tot wijziging van de huurwet voortgezet. De VOORZITTER stelt voor bij de thans aanvangende replieken de spreektijd te beperken tot een kwar tier, met dien verstande, dait de spreektijd per fractie niet meer dan een uur zal bedragen. De regering zou dan Dinsdag in tweede termijn kunnen antwoorden, waarna de ar- tikelsgewijze behandeling kan aan vangen. De vergadering zal dan die dag des avonds worden voortgezet. De Kamer gaat hiermede accoord. De heer VAN DE WETERING (C.H.) zegt dat de minister van fi nanciën niet onklaar heeft kunnen maken de stelling, dat f 50 millioen meer verlaging onmogelijk zou zijn. Het is sprekers bedoeling niet dit bedrag op te eisen. Wel zou hij wat soepelheid wensen tegenover voor stellen uit de Kamer. Spr. zou gaarne van de regering de erkenning hebben vernomen, dat be lastingverlaging niet alleen een te gemoetkoming is aan de contribu- abelen, maar vruchten oplevert op allerlei gebied, Hy beschouwt deze belastingverlaging als welvaartsbe vordering en zij zal de schatkist z.i. minder kosten dan wordt voorge steld. (De VOORZITTER onderbreekt on der vrolijkheid der Kamer het be toog van de heer Var. de Wetering met de mededeling, dat er enige ver warring in de vergadering is ont staan, doordat een der leden heeft plaats genomen aan de regeringsta fel. De heer De Groot (CPN) zit te confereren met minister Zijlstra. Na de opmerking van de president wordt dat gesprek elders voortgezet). De heer Van de Wetering merkt op, dat de minister-president gezegd heeft geen politieke pressie te willen uitoefenen, maar de politieke conse quentie zou minister Witte niet ont gaan. Spr. betreurt deze gang van zaken. Hij ziet niet in, dat men deze consequentie zou moeten trekken. Het debat is z.i. eigenlijk overtrok ken door persbeschouwingen. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) merkt op, dat bij het monde ling overleg is gezwegen over het feit, dat nog andere dan zakelijke ge volgen verbonden zouden zijn aan verwerping der huurwet. Welke zin had dan de mededeling over aanpas sing der inkomstenbelasting bij ver werping der huurwet? Hij vraagt of het niet beter is tenslotte de weg om een compromis te vinden te verlaten en uit de mogelijkheden, welke aan wezig zijn, een keuze te maken waar voor een meerderheid bestaat. De vrijheid, welke in dit geval aan de Kamer wordt gelaten, is z.i. overi gens maar heel gering. We worden voor een krachttoer geplaatst, die schier niet te volbrengen is, aldus de heer Van den Heuvel. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) betoogt, dat de minister te ruim in de middelen zit. „We zwemmen in de middelen. Geen enkel besluit heeft tot consequentie, dat er een voorstel tot belastingverhoging moet komen". De heerf HOFSTRA (P.v.d.A.) handhaaft zijn standpunt, dat de staatsschuld te hoog is. Men kan z.i. niet spreken van een gezonde finan ciële staat. We zijn nog lang niet toe aan het punt waarop de staatsschuld in 1940 al was. De heer LUCAS (K.VP.) zal nu een amendement indienen beogende te bepalen, dat gedurende twee jaar een tarief van 43 pet. voor de ven nootschapsbelasting zal gelden. In die twee jaar zal er dan gelegenheid zijn het tarief in behandeling te ne men. De heer WELTER (K.N.P.) zegt, wat het kabinet-De Geer aangaat, waarover dr. Drees heeft gesproken, dat dit helemaal geen basis had. De heer De Geer heeft verwezenlijkt de gedachte, dat mensen van verschil lende politiek kunnen samenwerken in het belang van het land, los van een partij. Z.i. wordt wel eens te veel gezien naar partijprogramma's. Niet gesteld op een crisis. De heer OUD (V.V.D.) merkt op, dat de heer Weiter de staf heeft ge broken over het brede basiskabinet als zodanig. Dat zou hij niet willen doen, ómdat bij ons bestel alleen kan worden geregeerd als ministers van verschillende richting samenwerken. Spr. verklaart helemaal niet ge steld te zijn op een kabinetscrisis. Maar een andere vraag is of als men een maatregel principieel verkeerd vindt, men die zal aanvaarden enkel en alleen om geen kabinetscrisis te krijgen. Dat is een kwestie, die zijn groep bezig houdt. Z.i. wordt een be hoorlijke oplossing van het huur- vraagstuk geblokkeerd. Spr. verklaart minister Witte, voor wie hij grote waardering heeft, nu een tragische figuur te vinden en het is z.i. jammer dat deze minister het allemaal op zijn hoofd krijgt. Hij heeft het ontwerp mat verdedigd en dat komt omdat hij een zaak verde digde, waarin hij zelf niet gelooft. Hij had een beter lot verdiend, dan dit wetsontwerp te verdedigen. Als de Kamer de belastingverlaging wil doorzetten, dan zal de Kamer het ook in haar macht hebben, dat er een kabinet komt, dat zal doorzetten ook als de huurwet wordt verworpen. Beraad. De heer ROMME (K.V.P.) be spreekt de motie-Hofstra. Hij vraagt of de bedoeling is een uitspraak van de Kamer te krijgen tengevolge waarvan uitstel van behandeling van het ontwerp inkomstenbelasting zal volgen. Wanneer dat de bedoeling is, dan zal sprekers fractie er haar stem niet aan geven, omdat het van belang, is, dat de belastingverlaging per 1 Juli a.s. voortgang heeft. Is het niet de bedoeling, dan zouden later nieuwe tarieven moeten worden voorgesteld, na eerst een onjuiste be slissing te hebben genomen. Dat zou gesol zijn met een deel der contri- buabelen, waartegen spr. bezwaar heeft. Ook bij de verdeling der wel vaart moet ook aar» de economisch zwakke groepen aandacht worden ge schonken maar het belang der eco nomische sterken te verslonzen is niet geoorloofd, zegt spr. Naar aanleiding van de rede van de minister-president en de aanslui ting daarin bij de suggestie van de heer Van Vliet tot het voeren van beraad, merkt spr. op, dat de heer Oud daartegen critiek heeft laten ho ren. Hij kan zich overleg voorstellen, waarbij de verantwoordelijkheden van regering en Kamer over en weer geheel geëerbiedigd blijven. Derge De heer BOMMER (P.v.d-A.) is van oordeel dat als het huurontwerp op zijn eigen mérites wordt beoor deeld blijkt, dat vrijwel niemand in de Kamer er iets voor gevoelt. Spr. vraagt waarom het wetje niet kan worden aangehouden in afwachting van het rustige overleg tussen rege ring en vaste commissie van weder opbouw en volkshuisvesting, waarbij het met allerlei aspecten kan worden bekeken. De heer VAN DE FELTZ (C.H.) meent, dat wel ruimte zal zijn te vin den voor compensatie ten behoeve van een algemene huurverhoging. Hij verklaart, dat zijn woorden tot minister Witte niet bedoeld zijn als een persoonlijk verwijt. Voor diens bekwaamheid en inzicht heeft hy grote waardering. De heer REUTER (C.P.N.) hand haaft zijn opvatting, dat een huur verhoging niet nodig is. De heer STAPELKAMP (A.R.) verklaart de houding van de rege ring te betreuren. Onder deze druk zou de Kamer niet mogen spreken over een verder gaande huurverho- lijk overleg komt men tegen, b.v. met ging. Hij keert zich tegen de opvat- betrekking tot de E.K.S.G. In het re glement van orde der Kamer is zo danig overleg bovendien opgenomen en geregeld. Met betrekking tot een opmerking van de heer Weiter zegt spr., dat in het tweede kabinet-De Geer, dat een extraparlementair kabinet was, zit ting hadden zes politieke richtingen. Het was een kabinet met zeer brede basis, waaraan ook S.D.A.P.'ers deel namen. De heer ANDRIESSEN (K.V.P.) merkt op, dat de minister van Eco nomische Zaken geen eoonomische argumenten heeft aangevoerd, die zich tegen een geringe loonsverhoging ter compensatie van huurverhoging zouden richten. Van twee kwaden het minste. De heer VAN VLIET (K.V.P.) meent, dat het wel moeilijk is tot een oplossing te komen, gehoord de ver klaringen van de heer Bommer. Het vraagstuk van een huurbelasting heeft zoveel kanten, dat het stand punt dat elke huurverhoging gepaard moet gaan met een belasting tot on houdbare situaties zou leiden. Spr. betreurt het, dat geen alge mene huurverhoging van 10 pet. kon worden voorgesteld. Zijn fractie zal voor het ontwerp stemmen, omdat buuroptrekking zo dringend noodza kelijk is, dat zelfs deze geringe ver boging als winst moet worden be schouwd. Voor verwerping is nog minder aanleiding omdat dan in deze zittingsperiode geen nieuwe voorstel len te verwachten zouden zijn. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) vraagt o.a. hem duidelijk te maken, waarom de huiseigenaren voor een deel van hun bezit moeten worden genationaliseerd. tingen van de P.v.d.A., opmerkend o.a., dat minister II. in 't Veld des tijds van oordeel was, dat een voor stel voor een bestemmingsheffing eerst aan de orde zou kunnen komen bij een grotere huurverhoging dan van 15 pet. De heer ROEMERS (P.v.d.A.) be toogt, dat de suggestie van de heer Andriessen hem te ver gaat in de richting van het buitensluiten van het bedrijfsleven. (Ad ver» en tie) De heer SCHOUTEN (A.R.) vraagt gesloten. zich af welke betekenis gehecht moet worden aan de motie-Hofstra. Niet onwaarschijnlijk lijkt het hem, dat men daardoor schorsing der beraad slagingen over de belastingontwerpen wenst te bereiken. Spr. meent, dat men over deze ontwerpen tot een po sitieve beslissing moet komen. De heer Schouten merkt op ernsti ge bezwaren te hebben tegen de in houd van de huurwet. De rede van de minister heeft gisteren niet over- tuirogend geklonken, zegt spr. Als het ontwerp tot wijziging van de huurwet wordt verworpen zijn er politieke consequenties aan verbon den, dan gaat het kabinet heen. Wie bezwaren heeft tegen een kabinets crisis zou dus zijn bezwaren tegen het ontwerp moeten laten vallen. Spr. meent, dat de regering de zaken nog verder uit de doeken zal moeten doen. De heer BURGER (P.v.d-A.) gaat in op de vraag wat de motie-Hofstra bedoelt, waarbij hij verwijst naar de argumentatie bij de indiening. De heer Romme heeft gevraagd of de be doeling is, dat er uitstel komt. Daar op antwoordt spr. ontkennend. Te 19.20 uur wordt de vergadering De 58ste nationale bedevaart naar Lourdes is geheel volgens reisschema tijdig en in goede welstand in het genadeoord aangekomen. Donderdagmorgen woonde men de plechtige Hoogmis bij en trok daarna in processie naar de grot, waar mgr. dr. Th. van de Bom, als voorzitter van het bestuur een inleidend woord sprak. Nadat de pauselijke internuntius, mgr. Giobbe, zijn zegen had gegeven, was de eerste plechtigheid ten einde in de namiddag. Tijdens het plechtig lof, dat Tan de sacramentsprocessie voorafging preekte kapelaan J. K. Keet uit Am sterdam, die door zijn vastenpredi- caties voor de KRO dit jaar grote be de kruisweg te hebben gebeden, een korte audiëntie gehad bij de bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Theas. Liederen en een „lang zal hij leven" vormden het afscheid van deze sym pathieke bisschop. Zaterdag zal mgr. Théas een tegenbezoek brengen aan mgr. Giobbe in zijn hotel. Na afloop van de plechtigheid heeft de nuntius zich naar het asyl begeven om er de zieken te bezoeken. Ge ruime tijd vertoefde hij bij de bedden en bewoog zich tussen de lange tafels, waaraan de lopende patiënten juist het middagmaal gebruikten. Hun al len en ook het Nederlands verple gend personeel schonk hij ieder af zonderlijk de medaille, waarop aan de ene zijde de H. Vader en aan de kendheid heeft gekregen. Alle andereandere zijde Maria Salus Fopuli Ro- predicaties worden eveneens door door hem verzogd. Gisteren hebben de pelgrims, na in tegenwoordigheid van de nuntius Wie is de kringetjesblazer 1 Bolvormige uitwassen op het „loopvlak Verschillende personen in Berkel en Rodenrijs, een plaatsje ten Noor den van Rotterdam, hebben daar Woensdagavond om 20.35 uur een vreemd verschijnsel boven zich waargenomen, dat zij niet duidelijk kunnen definiëren, maar dat zij be schrijven als een grote rookcirkel, of zoals sommigen het uitdrukten een „vliegende fietsband", die zich naar schatting bevond op 500 meter hoogte en die zich met de snelheid van een straalvliegtuig, doch geluidloos, van West naar Oost bewoog. Even terugdenken aan achter ons liggende jaren Na de oorlog zijn de landen der Westerse beschavingskring zich sterk gaan motoriseren en mechaniseren. Vooral de landbouw heeft in be trekkelijk korte tijd een enorme ver andering ondergaan. Enerzijds was het verlangen- naar nieuwe land bouwwerktuigen, het gebruik maken van de nieuwste snufjes op het ge bied van de mechanisatie en moto- risatie, een mode-kwestie, welke men niet eens trachtte te beredeneren of goed te praten. Vooral werd er ge keken naar Amerika en stilzwijgend en ook wel uitgesproken heers te de mening, dat het verre Westen ons wel de weg zou wijzen naar een betere toekomst, ook op landbouw gebied. Anderzijds waren daar twee an dere factoren, welke een economi sche en verdedigbare reden tot om schakeling van het bedrijf vormden t.w. het personeelsvraagstuk te ver delen in a) gebrek aan personeel en b) duur personeel. Tenslotte was er de eis van de regering, dat de productie verhoogd moest worden. Anderzijds was er natuurlijk ook nog de voorwaarde, welke elke recht geaarde boer zelve stelde en stei<- len moet, n.l. met zo weinig moge lijk kosten een zo groot mogelijk re sultaat. Hoe het zij, de landbouw is na de oorlog op enorm snelle en grondige wijze gemechaniseerd, welke mecha nisatie ten dele motorisatie inhield, waardoor dus de oude vertrouwde paardentractie door motortractie ver vangen werd. Van de zijde der landbouwvoor- lichtingsdienst werd voor deze gang van zaken nogal progpaganda ge maakt en 'het had er alle schijn van, dat zy, die nog paarden op hun be drijf hielden, al spoedig als „achter lijk" zouden worden beschouwd. Er waren boeren, die zó ver gin gen om hun hele bedrijf paardenloos te maken met als gevolg en daar gaan wij nu maar meteen toe over dat reeds enkele najaren (1950, 1952 en 1954) verschillende van hen, tesamen met hen, die te weinig paar den hadden over gehouden als re serve-trekkracht, hun land niet be steld konden krijgen wegens gebrek aan bruikbare trekkrachtbronnen! Nu zal men zeggen, dat natte na jaren tot de uitzonderingen behoren en dat men die risico's dan maar moet lopen. Goed, zo kan men inder- geen paarden? daad redeneren, maar dit zou alleen gezond zijn, wanneer er niets tegen te doen zou zijn. Tegen hagelschade kan men inderdaad mets doen en dan moet men die risico's dragen en kan er zich hoogstens tegen verzekeren. Maar wij gaan een stapje verder en denken aan de achter oüs liggende liggende oorlogsjaren, toen er geen brandstof voor trekkers ter beschik king stond en de paarden Nederland voor absolute hongersnood hebben be waard. Dit is in Duitsland en andere landen eveneens het geval geweest. Maar de mensen hebben de neiging om aan zulke toestanden niet te den ken en menen, dat er dan wel weer raad geschaft zal worden. Men bedenke echter, dat ons leger zodanig gemotoriseerd is, dat het zich feitelijk niet anders dan op benzine kan bewegen. Geen benzine, geen be weging. En dat geldt ook voor de luchtmacht en ook voor de vloot, wel ke voor een niet onbelangrijk deel door stookolie wordt voortbewogen. Wanneer wij de hippische vakbla den lezen dan ziet het er verre van rooskleurig met onze paardenstapel uit. Zo toont Sanders in „Het Paard" aan, dat het aantal jonge dieren (jon ger dan 3 jaar) weliswaar in 19S4 niet is afgenomen, doch desniettemin toch nog te gering is om voor voldoende vervanging van het oudere paarden- materiaal te kunnen zorgen. Het aan tal oudere en oude paarden is voor een gezonde paardenstapel veel te groot en nog steeds stijgende. In 1954 zijn weer minder merries gedekt en veel jonge paarden geslacht, zodat het er niet erg hoopvol uitziet. Er is een gebrek aan goede, veelzij dige paarden. Dat staat vast En dat verschijnsel doet zich ook in andere landen voor, zoals Duitsland en in Zwitserland. En dit is gevaarlijk en hoogst bedenkelijk. Wanneer er onverhoopt internatio nale spanningen van ernstige aard mochten optreden zal onze voedsel voorziening spaak dreigen te lopen. Maar niet alleen de voedselvoorzie ning van de burgers, doch ook die van de soldaten. Daarom vragen wij ons af trekt de regering geen gelden uit om zich nu reeds in vredestijd van een flink en voldoende aantal paarden te verzekeren? De boeren zijn er me de geholpen, schade behoeft er niet door geleden te worden en waarom wèl munitie „opslaan" en waarom Die snelheid was zo groot, dat de waarnemingen slechts enige secon den duurden. Ook de tijden, waarop verschillende ooggetuigen zeggen het verschijnsel te hebben waargeno men, lopen zo weinig uiteen, dat de snelheid toch zeer groot moet zijn geweest. Geen uitlaatgassen. Toen onze correspondent ter plaat se ons gisteravond dit verschijnsel, 'dat hij ook persoonlijk had waarge nomen, meldde, had men op basis van de eerste beschrijvingen in de Bilt de indruk, dat men een cirkel van uitlaatgassen van een straal vliegtuig had waargenomen. Ook het feit, dat de wind uit het Westen woei, geeft aan deze verklaring wel enige steun. Of zich omstreeks die tijd een dergelijke vliegtuig in de lucht heeft bevonden, is ons evenwel niet bekend. Niemand van de waarnemers heeft kunnen constateren of het verschijn sel zich oploste of op welke andere wijze het uit het gezichtsveld ver dween. Die waarnemers, die zich bui ten de bebouwing begaven om het verschijnsel te volgen, zagen toen nog slechts een vage streep met een „verdikking" er bovenop, die zich tenslotte, gezien het later uur, aan waarneming onttrok. Geen spaken in 't wiel. Van de waarnemingen noteren wij het volgende: Vele mensen in de Oranjestraat ke ken geïnteresseerd naah 't verschijn sel dat vrijwel loodrecht overkwam. Een groot aantal kinderen liep een te van 500 meter. Het verdween over de huizen uit him gezichtskring. De gaande en de komende uitwas. De heer B. F. Smit, Oranjestraat 33, nam het verschijnsel eveneens waar. Het had volgens hem de vorm van een „fietsband", waaraan zich aan twee tegenover elkaar liggende punten aan de buitenzijde bolvormige uitwassen bevonden. Tijdens de ver plaatsing scheen het of één van de uitwassen verdween en de andere groter en vager werd. De heer W. J. Bloom, Oranjestraat 41, nam het verschijnsel waar als een ellipsvormige gesloten cirkel met on der aan de onderste buitenzijde een kleine bolvormige uitwas, welke la ter verdween en aan de bovenste bui tenzijde een grotere bolvormige uit was, welke bleef. Tijdens het snelle overdrijven .verd het verschijnsel meer cirkelvormig. De ongeveer 8 tot 10 kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar, die het verschijnsel gezien hebben, verklaar den, dat zij het eerst in de vorm van een „spiegelei" zagen naderen, en dat het daarna een ronde vorm had en kantelende bewegingen maakte. 't Komt meer voor. Het ANP ontving de laatste maan den natuurlijk, hoewel niet vele, toch wel meer meldingen van waar neming van merkwaardige verschijn selen. De meeste waarnemingen wa ren doorgaans echter te vaag om daaruit een duidelijke conclusie te trekken. Zo deed een waarneming bij donkere avond boven de Vel uwe, dwarsstraat in om het te kunnen vol- I een gebied waar door militairen na- tuurlijk nogal eens geoefend wordt, denken aan de reflex van zoeklich ten of autolichten op een wolken laag. Ook de vertekening en geleide- gen. Mevr. D. F. de Schepper, wonende Oranjestraat 44, verklaarde het ver schijnsel te hebben zien aankomen. Het ging over in de vorm van een „fietsband", aan de buitenzijde don kerder, aan de binnenzijde lichter, terwijl de avondlucht door de ring heen blijvend kon worden waarge nomen, naar schatting op een hoog- A'dammer liet ander zijn boontjes doppen Een Amsterdammer is er in ge slaagd een conservenfabriek in Stan daardbuiten voor elf duizend gulden op te lichten. Dit bedag was de koop som voor een grote partij bonen in blik, die de Amsterdammer wel zei te willen kopen. De directeur vond 't niet zo erg dat de man niet meteen kon betalen en toen hij bovendien de naam noemde van een bekend Am sterdams zakenman die borg wilde staan, kreeg de Amsterdammer zijn blikjes. Toevallig sprak de directeur enkele weken later zijn zakenrelatie in Am sterdam. Hij informeerde even be langstellend naar de klant, maar moest tot zijn ontsteltenis vernemen dat deze de zakenman volkomen on bekend was. Bij navraag bleek het grootste deel van de geleverde blik ken reeds over de grens verdwenen te zijn. 1000,— GEVONDEN. Op het politiebureau Singel te Am sterdam ligt een bankbiljet van 1.000 te wachten op de eigenaar of eigenares, die dit kostbare stuk papier in een winkel heeft laten lig gen. mani staan afgebeeld. De Vrijdag werd besloten met een nachtelijke aanbidding en een nachtmis, opge dragen door mgr. Giobbe. Zondag wordt in Lourdes de Ne derlandse dag gehouden. Aangezien het stralend weer is en nog slechts weinige bedevaarten in Lourdes aan wezig zijn, heeft de Nederlandse bede vaart een rustig verloop. De toestand der zieken, die een goede verpleging genieten, is ongewijzigd. WIJZIGING OMZETBELASTING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweede nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting. Aan de toelichting hierop is het volgende ontleend: Nu het in het voornemen ligt om regelen te treffen, waarbij teruggaaf van omzetbelasting over op het tijd stip van inwerkingtreding van de wet aanwezige voorraden kan worden verleend met welke teruggaven vry grote bedragen zijn gemoeid is het naar de mening van de minis ter en de staatssecretaris van finan ciën gewenst de mogelijkheid te scheppen om tot een strafvervolging over te gaan tegen diegenen, die bij het vragen van teruggaaf frauderen. De straf is gelijk aan die van artikel 44 van de wet op de omzetbelasting 1954, te weten hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. WIJZIGING INKOMSTENBELASTING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweede nota van wijziging op het wetsontwerp tot wijziging van de in komstenbelasting, van de loonbelas ting en van de vennootschapsbelas ting. Aan de toelichting hierop is het volgende ontleend: De wijziging strekt er toe om in gevallen, waarin zowel de man als de vrouw een dienstbetrekking ver vullen, ten aanzien van de inkom sten van de vrouw een afzonderlijke aftrek van 100 wegens kosten van verwerving toe te passen. De budgetaire gevolgen van de voorgestelde maatregel kunnen glo baal op omstreeks 1 millioen worden geraamd. STREMMING TREINVERKEER DORDRECHT—LAGE ZWALUWE OP ZONDAG 15 MEI A.S. De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollandsch Diep bij lijke vormverandering maakten hetl Moerdijk maken het noodzakelijk het waarschijnlijk, dat men toen iets dergelijks heeft waargenomen. In nagenoeg alle waarnemingen boven Berkel en Rodenrijs valt op, dat men duidelijk de lucht binnen door de cirkel heen heeft kunnen waarnemen. Alleen de snelheid waar mee het verschijnsel zich voortbe woog, frappeert. reinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom stil te leg gen. De stremming zal Zondag 15 Mei a.s. plaats vinden en wel van half vier 's nachts tot kwart over drie 's middags (15.15 uur). Ter vervanging van de treinen zul len autobusen rijden. Haarlemmer op iacht naar f 30.000 ls het zwendel? De Haarlemse caféhouder Köhlni- ger, die recht heeft op een uitkering van 30.000 gulden van een voetbal pool in België is Donderdag met zijn advocaat en de agent van de pool in Nederland naar Antwerpen gereisd om zijn geld op te eisen. De Haarlemmer is niets rijker en ook niet wijzer teruggekeerd. Het hoogste gezag van de onderneming blijkt in handen te zijn van een ge heimzinnige V., die de keizer van de voetbalpools genoemd wordt. Deze keizer heeft zich echter niet vertoond. Wel vernam de caféhou der, dat deze zaak aan hem is voor gelegd en dat hij Dinsdag bericht over diens beslissing zal krijgen. De heer Köhlniger ziet er niet veel heil meer in. Hij zal echter tot Dins- dcigmorgen wachten voor hij een aan klacht bij de Justitie indient. Taxi betaald. De conferentie in Antwerpen met de directeur van de onderneming heeft drie uur geduurd. De direc teur moest ook bekennen dat de Haarlemmer recht op zijn 30.000 gul den heeft. Maar daarmede heeft deze zyn geld nog niet. De drie Nederlanders maakten de reis per taxi, die door de pool-on- d er neming betaald werd. De heer Köhlniger heeft twee mo torrijders in dienst genomen, die door het gehele land mensen opspo ren, die eveneens door de voetbalpool I'Europe gedupeerd zouden zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6