leöene tunen nacht als het helöeR ween is, ogen in het heelal De Leidse Sterrewacht registreert de loop van de sterren Als platte koeken cirkelen de sterrenstelsels om één middelpunt ZATERDAG 14 MEI 1955DE LEIDSE COURANTTWEEDE BLAD - PAGINA 1 Mogen wij u een raadseltje voorleggen: Hoe groot is de ruimte? Een predikant zou ook zo'n vraag kunnen stellen en er dan direct indruk wekkend op laten volgen: „Niemand weet het". Wij kunnen u misschien wel even een duizelingwekkende blik in de diepte van de ruimte laten slaan met het volgende beeld. U weet dat één lichtjaar de afstand is, die een lichtstraal in één jaar af legt; de snelheid van een lichtstraal is 300.000 kilometer per seconde. Neemt u in een voertuig, dat met die snelheid beweegt, plaats, dan bereikt u de zon binnen acht minuten. De dichtstbijzijnde ster ligt op een afstand van vier lichtjaren. De zon behoort tot de grote gfoep van sterren, die in het melkwegstelsel rond een middelpunt draaien. De zon bevindt zich onge veer op de rand van de discus, die dit melkwegstelsel is. Een reis naar dit middelpunt op een lichtstraal zou 25.000 jaren duren. Er zijn in het heelal millioenen van deze melkwegstelsels. De afstand tot het dichtstbij zijnde stelsel bedraagt 100.000 lichtjaren. De Andromeda-nevel (eveneens een melkwegstelsel) waarvan wij hierbij een afbeelding geven is \y, mil- lioen lichtjaren van ons verwijderd. Huiveringwekkend die cijfers. Maar kijkt u met ons nog even dieper: al deze nevelvlekken vormen weer groepen, die bij elkaar horen. Misschien zouden we kunnen spreken van melkwegstelsels van mèlkwegstelsels. Niemand kan zeggen waar dit alles ophoudt. Waarschijnlijk zou de reeds ten tonele gevoerde predikant na zijn rhethorische vraag bij God gekomen zijn en wij kunnen niet anders doen dan voor Hem deemoedig het hoofd buigen. LEIDSE TELESCOPEN DOORZOEKEN DE HEMEL. Iedere heldere nacht zoeken in Lei den enige ogen door het heelal. Te lescopen priemen in de lucht, geven de waarnemers de gelegenheid om tot in de uiterste hoeken van de kosmos door te dringen. Zij zitten gevat in dikke bontves ten, de voeten geschoven in bont- pantoffels, want het kan koud zijn midden in de nacht midden in de win ter, ergens midden in de hemelkoe pel. Zij kijken en constateren. Tegelij kertijd kijkt het mechanisch oog van het registreer-apparaat mee en no teert alles wat het ziet in golvende lijn op het papier. De fotografische plaat noteert ook, duizenden, millioenen kleine puntjes, die stuk voor stuk enorme gloeiende gasbollen ergens in de ruimte verte genwoordigen. De Leidse Sterewacht aan de Kai- serstraat is een van die vele over de gehele wereld verspreide instellingen die zich met de samenstelling van het heelal bezig houdt. Hoe ver is men thans met de ken nis van de kosmos en wat in het bij zonder heeft men in Leiden ontdekt? Waar staat de zon? Nieuwsgierig geworden door de artikelen van onze medewerker S. Telia, die onder dit glanzend pseu doniem met spiraalnevels werkt als of het .boterrijpe pannekoeken waren, zijn we naar de sterrewacht gestapt. Hier hebben wij de ogen op de ruimte gericht en geluisterd naar wat één van de astronomen vertelde. We weten allemaal wat de melk weg is: een lichte band streept over de hemelkoepel. Met het blote oog is o'it te zien. De kijker vertelt wat deze lichte band is: een verzameling van millioenen sterren, te zamen het melkwegstelsel vormend, waarvan onze zon (met de aarde) deel uit maakt. Vroeger al heeft men vastgesteld, dat men dit melkwegstelsel moet zien als een enorme platte koek, een soort discus. Het was prof. Kapteyn uit Groningen, die in het begin van deze eeuw voorstelde om eens te gaan vaststellen hoe die „platte koek" er precies uitziet. Na een conferentie werden de taken verdeeld. Aan de hemel werd een aantal vierkantjes uitgezocht, en over de gehele wereld mat men de helderheid en de loop der sterren. Door vele berekeningen is men in staat geweest om de plaats van de zon in deze discus vast te stellen. Men constateerde b.v., dat alle sterren in de buurt van de zon (als de sterrekundige spreekt van de „zon" bedoelt hij: zon, aarde en ons gehele planetenstelsel) in onze buurt dus, in één richting voortbewogen. Stofwolken. Dit kan worden verklaard door In de observatie-koepel steekt de loop van de sterrekfjker naar het hemelruim. De spleet In de koepel is opengedraaid. De koepel kan draaien en de kijker kan in een boog over de spleet verplaatst worden. De heer G. Westerhout, astr. drs is tij dens zijn waarnemingen met bont tegen de ergste konde beschermt. (Foto's „De Leidse Courant") aan te nemen dat al deze sterren, de zon incluis om een centrum draaien. Dit centrum is het middelpunt van ons melkwegstelsel. Met telescopen is dit middelpunt met geen mogelijkheid te zien. Het waarnemingsgebied van. de sterre kundige blijft beperkt tot de sterren in de buurt van de zon. Want stof wolken hangen als sluiers in ons melkwegstelsel tussen zon en cen trum in. Toch heeft men met de kijkers de plaats van het centrum kunnen be palen. Richt de waarnemer namelijk zijn kijker buiten de schijf van ons melkwegstelsel, dan wordt het zicht door het gordijn van stofdeeltjes niet verduisterd. Hier ontdekt hij bolvor mige sterrenhopen, die naar een be paald middelpunt toe in aantal sterk toenemen. Men heeft met zekerheid vastge steld, dat bij het identiek centrum van ons melkwegstelsel het aantal sterrenhopen het grootst is. Maar tegenwoordig heeft men nog een vernuftiger telescoop uitgedacht, een kijker, die door de stofwolken heen kan zien: de radio-telescoop. Radiotelescopen luisteren naar de sterren. Wü hebben in dit blad al enige malen foto's gepubliceerd van de grote radio-telescoop met een door snede van 25 meter, die in Dwingeloo wordt gebouwd. Dit instrument wordt gefabriceerd door samenwerking van de sterrenwachten te Leiden, Utrecht en Groningen met P.T.T., Philips en 'het K.N.M.I. te De Bilt. De radio-astronomie is in 1932 ont dekt door een radio-ingenieur. Hij stelde vast, dat de sterren hun aan wezigheid door middel van radio stralingen kenbaar maken. In 1939 werd door een radio-amateur met een radio-telescoop geconstateerd, De sterrekunde is een weten schap, die geboren is uit en be staat van de nieuwsgierigheid, de drang naar groter kennis van het mensdom. Het levert niets op. Je kunt er geen millionnair van worden, en je kunt ook de profijtelijke wetenschap er wei nig wijzer mee maken. Maar toch 'zitten in Leiden, Johannesburg, Rome, Californië, Leningrad en noemt u maar op, bijna iedere nacht mensen door dure, vernuf tige apparaten naar de hemel te turen en breken zij 'hun hoofd over de problemen van de ruim te. Millioenen cijfers worden in tafbellen onder elkaar geschreven en verwerkt, millioenen kaarten! worden getekend. Stukje bij beetje worden de partjes van de: 'hemelse legpuzzle aan elkaar ■ge past. Er komt tekening in Men; ziet al wat 'het voor moet stel-; len tot men eensklaps tot de ont stellende ontdekking komt, datl wat men voor de legupzzle hield 1 slechts een fractie van het ge-j heel is. II (WIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIWIIItll dat uit de richting van het centrum van het melkwegstelsel veel radio- straling doorkwam. In de oorlog is de ontwikkeling van de radio-apparatuur met rasse schreden vooruitgegaan. Tot op he den werd voor de radio-astronomie een radar-spiegel, die de Duitsers in de duinen achterlieten, gebruikt. Straks zal men met de nieuwe tele-| scoop een nog helderder beeld van het heelal kunnen krijgen; Een volgende maal hopen wij iets te vertellen over de werkwijze, die men bij de Leidse Sterrewacht volgt om de geheimen van het heelal te helpen ontsluieren. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Algemeen. Het aanbod vertoonde in de pe riode van 2 t/m 7 Mei 1955 een ge ringe stijging n.l. van 460 tot 485, t.w. 430 als geheel werkloos inge schrevenen en 55 bij objecten voor aanvullende werken geplaatsten. Aan genoemde stijging dient ech ter geen of slechts zeer geringe waar de te worden toegekend, aangezien zij het gevolg is van toevallige wrij vingsfactoren, korte periode van werkloosheid dus, welke regelmatig voorkomen bij overgang van het ene naar het andere werk. De arbeids markt bleef haar uitermate gunstig karakter behouden. Een vergelijking met het overeenkomstige tijdstip in 1953 en 1954 bewijst dit ten volle. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 875 en 495. De vraag nam iets af, doch beliep nog altijd rond 490 aanvragen. Voor al aan jeugdigen, 16 t/m 18 jaar, be staat grote behoefte. Voorts bestaat zowel in de metaal-, als in de textiel industrie, benevens in de landbouw bedrijven een permanente vraag c.q. tekort aan arbeidskrachten. Jeugdigen. De spanning tussen vraag en aan bod bleef voortduren en levert een probleem op, dat vooreerst niet tot oplossing kan worden gebracht. Veel aandacht wordt besteed aan voor lichting der jeugd en het brengen van de jongelui op de voor hen meest geëigende arbeidsplaats. Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten bleef vrijwel gelijk en bedroeg op 7 Mei j.l. 75. De vraag .onderging geen wijziging en beliep derhalve 330 openstaande aanvra gen. Het tekort aan huishoudelijk en administratief personeel (typistes en steno-typistes) bleef aanhouden. Overigens bestaat in nagenoeg al le bedrijfstakken goede plaatsinge mogelijkheid. Paul Storm doceert voor het W.K.A. Maandag a.s. in Kleine Burcht Door onvoorziene omstandigheden kan de grote toneelcursus voor hét W.K.A., welke gegeven wordt door de bekepde toneelspeler en regisseur Paul Storm, niet in Zomerzorg ge houden worden. In plaats daarvan heeft men thans beslag weten te leg gen op de kleine Burcht, tegenovér de achterzijde van het Leidse Stad huis op de Nieuwe Rijn 19. Maandag a.s. om 8 uur wordt de eerste les ge geven. De belangstelling voor deze cur sus is bijzonder groot en dat behoeft geen verwondering te wekken. Paul Storm is een zeer begaafde acteur, die in de afgelopen jaren zeer veel toneellessen gaf, o.a. bij het bekende „The Old Vic Theatre" in Engeland en in de West en op de Antillen. Binnenkort zal Paul Storm een cursus geven in India. Nader bericht men ons dat er aan deze cursus niemand meer kan deel nemen. Het W.K.A. zal trachten bin nenkort nog een cursus te organi seren. De Andromeda-nevel een sterren stelsel zoals onze melkweg: is de naas te buur van het melkwegstelsel in hel heelal. Deze nevel Is als een discus, die door ons wordt gezien aan de zUkant. Aan boven of onderzijde, zoudt u een spiraal zien misschien gelijkend op ons eigen melkwegstelsel. De zon (en aarde) zoudt u in ons eigen stelsel moeten zoeken ergens in de rand van deze schijf. De Andromeda-nevel is als een wazig vlekje in het Sterrenbeeld Andromeda met het blote oog waar te nemen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5