De Russen pappen weer aan met Tito Nog altijd geen visum Hongersnood in Zuid China Faure tegen neutraliteit van Duitsland Morgenochtend ondertekening Oostenrijks vredesverdrag Tamelijk koud ZATERDAG 14 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13499 WÏPZW KMOKVEBOUWKOSItN. I Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 CHAOS IN VIETNAM 'TIENTALLEN VAN JAREN heeft Indo-China gelegen in de achter hoek van de wereld, waarover nie mand zich bekommerde, omdat het er rustig was. De Franse ambtena ren regeerden de bevolking en het volk wist niet beter of het hoorde zo. Of ze gelukkig waren weten we niet; ze zaten zover weg. Toen kwam er een tijd, dat de Ja panners het land overstroomden en weer wegtrokken, nadat zij elders verslagen waren; zij lieten als een soort slib de onafhankelijkheidsge dachte achter. In dat slib hebben heel wat figuren rondgescharreld, die er allen iets van him gading dachten te vinden, o.a. mannen als Ho Tsji Min, die dankbaar profiteer den van de hulp der inmid- 0 dels rood geworden Chine zen van over de grens. Het communisme heeft de ontwaakte vrijheidsdrang der Oosterse volken handig weten te benutten tot eigen voordeel. De Fransen hebben vergeefs ge probeerd een zekere onafhankelijk heid te combineren met een behoud van het kolonialisme; zij hebben pas verleden jaar in Genève hun neder laag erkend. Sindsdien ligt de Vietnamezen de pas verworven vrijheid zwaar op de maag. Het land is in tweeën gedeeld: in Noord-Vietnam regeert Ho Tsji Min en bij duizenden hebben de Ka tholieke inwoners, bevreesd voor teri^ur, de wijk genomen naar het Zuiden, waar zij in uiterst armelijke omstandigheden het leven leiden van alle ontheemden. In Zuid-Vietnam woedt de-strijd om de macht, waar in voorlopig de Katholieke minister president Ngo Dinh Diem aan de winnende hand is. Vast in den zadel zit hij nog lang niet, want hij wordt in het binnenland belaagd door aan vallen van de secte-legers, die tel- gens geslagen worden, maair nog steeds niet verslagen blijken, terwijl in Frankrijk zijn rivaal keizer Bao Dai een permanente bedreiging blijft vormen zolang hij nog door de Wes terse mogendheden als staatshoofd wordt gehandhaafd. Volgens berich ten uit Parijs heeft Dulles er ten slotte in toegestemd op aandringen van Frankrijk om Bao Dai te blijven erkennen. Weliswaar heeft premier Diem er op geantwoord, dat de mo gendheden kunnen besluiten wat zij willen, maar dat Zuid-Vietnam een onafhankelijke staat is, die over zijn eigen innerlijke aangelegenheden ook wat in de melk te brokken wil hebben dat neemt niet weg, dat men stevige machten als Amerika, Frankrijk en Engeland niet zo ge makkelijk op zij duwt als men zelf zo wankel op z'n benen staat. Gelukkig voor premier Diem heb ben de Westerse mogendheden afge sproken, dat Bao Dai voorlopig in Europa blijft, al is hij dan erkend staatshoofd en staat het de Vietna mezen vrij om hem alsnog af te zet ten. Tenslotte is men onafhankelijk of men is het'niet. Intussen is het wel begrijpelijk, dat de Westerse mogendheden zich zorgen maken om Zuid-Vietnam, want als het volk zich straks moet uitspreken zoals het accoord van Genève bepaalt dan valt het erg ste te vrezen, als de chaos nog zó groot is, dat er met vrucht in dat troebele water gevist kan worden. Hoog bezoek in Belgrado Tegen het einde van deze maand zal in Belgrado een conferentie op het hoogste niveau van Russische en Zuid-Slavische leiders worden ge houden om te komen tot verdere ver betering van de betrekkingen tussen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie, aldus is Zaterdagochtend bekend gemaakt in de Russische dagbladen. Van Sowjet-zijde zullen op deze conferentie tegenwoordig zijn maar schalk Boelganin, de premier, Chroetstsjef, eerste secretaris van de Sowjet-communistische partij en Mi- kojan, eerste vice-premier; aan Zuid- Slavische kant zullen president Tito en vice-premier Kardelj aan de be sprekingen deelnemen. Uit gezaghebbende bron in Wash ington is vernomen, dat het Zuid- Slavische ministerie van buitenland se zaken Vrijdag de Amerikaanse ambassadeur in Belgrado van de ko mende conferentie op de hoogte heeft gebracht. Daarbij werd de verzeke ring gegeven, dat Zuid-Slavië niet van plan is een wijziging te brengen in zijn politiek van nauwe, vriend schappelijke betrekkingen met het Westen. In Westelijke kringen in Moskou heeft de bekendmaking in de Russi sche bladen, die zonder toelichting werd gegeven, veel verrassing ge wekt, ook al volgt het hoge Russische bezoek op een campagne in de Sow jet-Unie voor betere betrekkingen met Zuid-Slavië, die reeds enige maanden gaande is. Het bezek van de Russische dele gatie zal een hoogtepunt zijn in deze campagne. De betrekkingen tussen beide landen werden in 1948 afge broken, toen Z.-Slavië uit de Cpmin- form werd gestoten Wegens zijn on afhankelijke politiek, in '53 v/aren de betrekkingen echter weer in zóverre verbeterd, dat opnieuw ambassa deurs werden uitgewisseld. Van Russische kant schijnt men aan te sturen op neutralisering van Zuid-Slavië, nu de neutralisering van Oostenrijk bereikt is, en men heeft waarschijnlijk moed geput uit recen te verklaringen en handelingen van maarschalk Tito. Volgens sommige waarnemers ho pen de Russen wellicht, dat zij Tito kunnen overhalen zich aan te sluiten bij het veiligheidsstelsel, dat de Oosteuropese landen in Warschau hebben gesloten. Mr. Curtis-Bennet, die door de Nederlandse regering is aangezocht de leiding van de verdediging in het Peron demonstreert hoe het niet moet De Argentijnse senaat heeft Vrij dag het wetsontwerp goedgekeurd, dat beoogt een einde te inaken aan de vrijstelling van belasting op ker kelijke instellingen. Volgens het wetsontwerp moeten alle kerkelijke instellingen en bezit tingen worden onderworpen aan de zelfde landelijke en' plaatselijke be lastingen als de andere inrichtingen eh eigendommen. Ofschoon het wetsontwerp van toe passing is op alle kerken, zullen de Rooms-Katholieken er het meest door worden getroffen, daar zij gro te bezittingen hebben. De Argentijnse Kamer van Afge vaardigden heeft voorts Vrijdag een wetsontwerp goedgekeurd, dat het godsdienstonderwijs op de openbare scholen afschaft. De Argentijnse politie heeft in Ca- tamarca, de hoofdstad van de gelijk namige provincie, verscheidene ar restaties verricht na de ontdekking van een kerkelijke organisatie, die „ondermijnende" pamfletten zou heb ben gedrukt en verspreid. procês-Jungschlaeger te Djakarta op zich te nemen, wacht nog steeds op een visum voor Indonesië, aldus heeft een woordvoerder van het kantoor van mr. Curtis-Bennet gisteren me degedeeld. De Indonesische ambassade in Lon den heeft medegedeeld, dat het ver strekken van een visum aan mr Gur- tis-Bennet in Djakarta overwogen wordt. Het is wgar, dat Duitsland zich nu weer zal gaan bewapenen. Als men nu echter maar niet denkt, dat elke jongen die de (nog niet bekende) Duitse soldatenuniform moet aan trekken, dat nu ook bijzonder prettig vindt. Er wordt in jeugdbonden nog zeer druk over gediscussieerd. Men is er in die bonden huiverig voor om, wat zij noemen de militaristische geest, te doen herleven. Gedelegeerden van jeugdorganisa ties van allerlei schakering zijn nu pas in Stuttgart bijeen geweest om zich er over te beraden hoe zij het beste de herleving van het Duitse militarisme kunnen bestrijden. De poging van de toekomstige mi nister van Defensie Blank om een sol datenleven in nieuwe stijl te ontwer pen, kan deze organisaties vooral de socialistische maar matig beko ren. Zij geloven eenvoudig niet, dat dit kan. Deze Duitse jeugdorganisa ties zijn bevreesd, dat het toch weer de verkeerde kant zal opgaan bij deze pogingen. Duitsland is, vinden zij, nog biet rijp voor zo'n krachtproef. Het zijn, zoals gezegd, vooral de socialistische jeugdgroepen, die bezwaren blijven opperen. Zij betichten de militairen er van steeds een reactionnaire in vloed op het openbare leven te heb ben uitgeoefend. De actie van de sol- datenbonden zien zij maar als ge vaarlijk. De vertegenwoordigers van de Protestantse en Rooms-Katholieke jeugdbonden zagen de zaak niet zo donker in als de socialistische, maar zij konden hun socialistische mede- afgevaardigden niet tot andere ge dachten brengen. Adenauer laat „buitenland" schieten Kanselier Adenauer, die steeds zijn eigen minister van buitenlandse Za ken is geweest, heeft zijn kabinet gisterochtend medegedeeld, dat hij nog deze maand als minister van Bui tenlandse zaken zal aftreden. Het is allang bekend, dat Heinrich von Brentano hem zal opvolgen. Von Brentano is steeds voor Adenauer ge weest, wat Eden was voor Churchill. Adenauer, die reeds 79 jaar oud is zal zich voortaan uitsluitend wijden aan de opbouw van een „democra tisch Duits leger". Over de vraag, wie er minister van defensie zal wor den, is nog geen beslissing genomen. Per dag komen ongeveer 100 Chi nezen, die door hongersnood in Zuid- China zijn getroffen, de Portugese kolonie Macao binnen en volgens be richten van gewoonlijk betrouwbare zijde, zouden 50.000 Chinezen Ma- cao of het nabijgelegen Hongkong trachten te bereiken. Volgens Chinese berichten zouden de communistische autoriteiten in Caniton de beperkingen op uitreis- vergunningen verzacht hebben, met het oog op het 'voedseltekort en de werklooshei dl, veroorzaakt door de droogte, die een jaar lang onafgebro ken geduurd heeft en deze week werd verbroken door vier dagen re gen. Salk-vaccin weer vrijgegeven De directeur van de Amerikaanse Volksgezondheid, Leonard A. Schee- Ie, heeft verklaard, dat de regering waarschijnlijk nog vandaag de eerste partijen van het Salk-vaccin tegen kinderverlamming zal vrijgeven en het opgeschorte vaccinatieprogram laten hervatten. Scheele vertelde aan een commis sie van het Huis van Afgevaardigden, dat door 'n firma in Detroit een dub bele controle van het vaccin voltooid is. Scheele deelde verder nog mede, dat: 1. Aangenomen kan worden dat alle kinderen in de leeftijdsgroepen, die het meest kwetsbaar voor kinder verlamming zijn, gevaccineerd zul len zijn voor het hoogtepunt van het kinderverlammingsseizoen, gewoon lijk medio Augustus. 2. Er geen noodtoestand heerst en land en Congres kalm dienen te zijn. 3. Ondanks enige teleurstellingen en terugslagen het uiteindelijk suc ces van het program met het Salk- vaccin niet bedreigd wordt. Geen realistisch idee De Frause premier Edgar Faure heeft zich gisteren uitgesproken te gen de idee van een geneutraliseerd Duitsland. Velen geloven, dat Ruslands in stemming met een geneutraliseerd Oostenrijk, krachtens het verdrag dat Gemeenschappelijk opperbevel In een bekendmaking, die te War schau werd uitgegeven na drie da gen besprekingen van hoge burger lijke en militaire vertegenwoordigers van acht communistische staten, is medegedeeld, dat de Sowjet-Unie en zeven met liaar verbonden staten hebben besloten een gemeenschap pelijk opperbevel voor hun strijd krachten in te stellen. Het verdrag, waarbij het nieuwe gemeenschappelijk commando wordt opgericht, is Zaterdagochtend gete kend. Het wordt een verdrag van vriendschap, samenwerking en we derzijdse hulp genoemd. De Sowjet-Unie was op de con ferentie vertegenwoordigd door maarschalk Boelganin, de Russische premier. De zeven andere deelne mende Oost-Europese Communisti sche landen waren vertegenwoor digd door htm premiers en andere belangrijke ministers. In een communiqué over de verga dering van Vrijdag wordt o.m. ge zegd, dat de delegaties van alle ver tegenwoordigde landen zich eens hebben verklaard met de tekst van het bewuste verdrag. Het verdrag is van toepassing op Albanië, Bulgarije, Hongarije, OosWDuitsland, Polen, Roemenië, de Sowjet-Unie en Tsje- cho-Slowakije. Vanavond reeds Vier-mogendheden-diner De Oostenrijkse kanselarij heeft officieel medegedeeld, dat de onderteke ning van het Oostenrijkse vredesverdrag Zondagochtend om half twaalf zal geschieden, in het kasteel Belvedère. Na de ondertekening van het verdrag in het Belvedère-slot zal door de Oostenrijkse president Theodor Koerner aan de bezoekende ministers een officiële lunch worden aangeboden, 's Avonds zal er een staatsbanket voor de ministers van buitenlandse zaken worden gegeven in het prachtige Schönbrunnpaïeis der Habsburgers, waar eens Napoleon heeft gelogeerd POLITIEKE EN ANDERE KLUIFJES De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft gistermiddag kort na zijn aan komst in Wenen voor de onderteke ning van het Oostenrijkse vredesver drag zijn ambtgenóten van de Sow jet-Unie, Groot-Brittannië en Frank rijk uitgenodigd voor een Zaterdag avond te houden diner. Molotof, die hier Zaterdagmiddag zal aankomen, zal dan de ideeën van de Sow jet premier Boelganin over een confe rentie van de Grote Vier in Juli be kend maken. Dat Dulles van plan is direct de kwestie van de verhoudin gen tussen Oost en West ter tafel te brengen, blijkt uit zijn lijst van 24 gasten, met vijf adviseurs voor elke minister. lijdien Molotof de verwachting be vestigt, dat de Sowjet-Unie het eens is met het voorstel van een confe rentie van de Grote Vier, zullen de ministers de datum en plaats van de conferentie proberen vast te stellen. Als namen zijn tot dusverre ge noemd: Genève, Stockholm en We nen. Het weer staat dit weekeinde or. der invloed van een depressie bij Zuid-Scandinavië. Deze heeft in sa menwerking met een krachtig hoge- drukgebied bij Groenland koude po laire lucht naar West-Europa ge voerd. In Schotland vielen vannacht zelfs sneeuwbuien. In de afgelopen nacht passeerde een randstoring van het lage drukgebied bij Zuid-Scan- dinavie ons land, waarbij vrij veel regen viel.Vanmorgen bevond zich boven Noord-Ierland een nieuwe randstoring, waarvan aangenomen kan worden, dat zij het weer van dit weekeinde zal beïnvloeden. Men moet dus rekenen op nogal koud weer met enige buien. 1 Zondag zal worden ondertekend, be doeld is om de weg te effenen voor een soort gelijk aanbod aan Duits land. Veel Fransen, die een herbe wapend Duitsland vrezen, zouden dit kunnen toejuichen. Maar Faure ver klaarde tijdens zijn persconferentie: „Ik geloof niet, dat dit idee realis tisch is. In elk geval is het vraag stuk van neutralisering voor een be langrijk land als Duitsland iets anders dan voor Oostenrijk". Verder ver klaarde hij, dat er tussen de regerin gen van de V.S., Frankrijk en Enge land volledige overeenstemming over Indo-China. bestaat. De V.S. noch Frankrijk hadden de bedoeling zich in Zuid'vietnamese zaken te mengen. Dit schijnt te betekenen, dat pre mier Diem voor zover Frankrijk be treft, de vrije hand zal hebben om algemene verkiezingen uit te schrij ven voor de samenstelling van een nationale vergadering, die mogelijk een eind zullen maken aan het be wind van ex-keizer Bao Dai. HOE wordt weer (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUD. t Wisselende bewolking met en- kele buien. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen, Koud weer met hier en daar g 5 nachtvorst. 15 Mei zon op 4.50, onder 20.28 min maan op 1.41, onder 12.30 min. Laatste kwartier 02.42 min. 16 Mei zon op 4.48, onder 20.29 min maan op 2.00, onder 13.45 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk iS het op de volgende uren hoog water Zondag 15 Mei voorm. 8.45 uur; nam. 21.20 uur. 16 Mei v.m. 9.50; n.m. 22.30 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH BERLIJN FRANKFORT WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. 9 C. motregen 9 regen 11 licht bew. 18 zwaar bew. 16 regen 6 zwaar bew. 20 regen 24 licht bew. 20 regenbui 23 regenbui 22 zwaar bew. 18 regen 21 nevel 21 licht bew. 24 onbewolkt 24 Korreltje Het tragische van die ouderdom is niet dat je dan oud bent, maar dat je je niet oud voelt. Oscar Wilde. iEing.ap.o'ie. j,acM w-eci eeni uecAtend naah. pAcMteni-ajitoiAiny Donderdagavond zijn in Singapore tijdens betogingen van stakers van de autobusdiensten wanordelijk heden uitgebroken. Later sloten zich ook studenten bij de demonstranten aan. Op deze foto zien we politie agenten die opdracht hadden zonodig van de vuurwapenen gebruik te maken slaags met een aaptal betogers. JWinaeó. Matyaxet datióie in £anden haan, dam je Prinses Margaret Rose van Engeland, die in Londen de feestelijkheden bijwoonde van het Engelse Volksdans en Zanggenootschap, nam hier liefhebster van een dansje als zij is met veel plezier deel aan het dansen, zoals deze foto toont. De prinses voert hier tijdens een volksdans een beweging uit, welke speciaal voor haar werd ingelast en „Prinses Margarets Liefhebberij" werd genoemd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1