Zuid-Hollandse Bond van Wit Gele Kruis viert zijn zilveren jubileum STER VAN DEZE WEEK Particulier initiatief heeft steeds de toon aangegeven Autobus tegen telefoonpaal 't Maafd aan Maa opi 'n mavm&cen zuil in Steióindi 5)e Maóóiefte ülau&e ZATERDAG 14 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 4 Vijf en half millioen huisbezoeken Op 23 April v/as het 25 jaar gele den, dat de Zuid-Hollandse Bond van het Wit-Gele Kruis werd opgericht en op Zaterdag 21 Mei zal dit feit feestelijk worden herdacht. Op die dag zal om 10 uur iu de kerk van de H. Jacobus te Den Haag een Plechtige H. Mis uit dankbaarheid worden op gedragen door rector P. J. van Steyn, geestelijk adviseur van den bond, waarna om half twaalf de genodigden zullen worden begroet in de zalen van de Haagse Dierentuin. Na de lunch om haif een volgt te kwart over twee een lieröenkmgsvergadering, tij dens welke dr. A. Severijnen, een psychiater uit Boeke), de feestrede zal uitspreken. De oprichting van de Zuid-Holland se Bond van het Wit-Gele Kruis hield verband met de eisen, welke de pro vinciebesturen stelden in verband met de subsidiëring. Voordien had men in diocesaan verband gewerkt en zodoende startte de nieuwe bond meteen met 23 afdelingen. Eigenlijk is afdelingen niet het juiste woord, want iedere plaatselijke vereniging van het Wit-Gele Kruis is zelfstandig met dien verstande, dat men gebon den is aan de besluiten van de alge mene vergadering. De Zuid-Hollandse Bond zou niet anders willen. Hij heeft niet dat overzicht, dat het dra gen van verantwoordelijkheid voor de plaatselijke verenigingen wenselijk zou kunnen doen zijn. Gezonde groei. In die 25 jaren heeft 'hetWit-Gele Kruis een gezonde groei doorge maakt. Bij de oprichting warfen er 23 plaatselijke verenigingen met 13.000 aangesloten gezinnen en momenteel bedraagt het aantal verenigingen 60 met 80.000 aangesloten gezinnen. Een kwart van de katholieke bevol king van Zuid-Holland is nog geen lid! Ook in de grote steden komt het kruiswerk tot ontwikkeling. In Den Haag verwacht men binnenkort het 10.000ste lid. Overal waar een plaatselijke ver eniging levensvatbaarheid heeft, is ook een vereniging, behalve in Woer den, Hazerswoude en Boskoop. De voorwaarden voor een dergelijke ver eniging zijn daar ongetwijfeld aan wezig. Men heeft thans 117 wijkverpleeg sters. van wie er 108 volledig be voegd zijn en dat wil zeggen, dat. Zuid-Holland aan de top staat, wat het percentage van de volledig be voegde zusters betreft. Bovenal verdient het de aandacht, dat het Wit-Gele Kruis niet tegen de overheid heeft aangeleund, als het ging om de financiën. In 1940 brach ten de leden 100.000 bijeen en gaf de overheid ƒ20.040 subsidie en in 1954 waren deze bedragen respectie velijk 800.000 en 276.000 gulden. On geveer 75 pet. van de gelden wordt dus door het particuliere initiatief bijeen gebracht. Betreurenswaardig is daarom de subsidie-politiek in sommige gemeen ten, waar men de subsidiebedragen baseert op de nadelige saldi. Hierdoor wordt alle initiatief gedood. Initiatief. En juist aan initiatief heeft het het Wit-Gele Kruis nooit ontbroken. Men begon met de wijkziekenverpleging en de uitlening van verplegingsarti- kelen, maar al spoedig nam men ook de tuberculosebestrijding ter hand. 52 van de 60 verenigingen die Zuid- Holland momenteel telt, hebben de bestrijding van deze volksziekte o»j hun programma staan en de plaatsen waarin dit niet het geval is, kennen speciale verenigingen voor tubercu losebestrijding. Het hoogtepunt in de t.b.c.-bestrij- ding werd bereikt in 1945, toen er 22.000 t.b.c.-huisbezoeken werden af gelegd. Nog steeds vraagt deze ziekte de volle aandacht, want hoewel het aantal sterfgevallen sterk vermin derd is, in Nederland is dit cijfer het laagste van ale landen, worden jaar lijks nog 10.000 gevallen geconsta teerd. Voorts worstelt men nog met het probleem, dat 30 pet. van de sa natoriumpatiënten reeds eerder aan de ziekte hebben geleden. Het zoe ken naar de oorzaken hiervan duurt nog steeds voort. Kraamzorg. Na de oörlog heeft vooral ook de kraamzorg een belangrijke ontwik keling doorgemaakt. In regionale sa menwerking zijn 12 kraamcentra ge vormd met 250 kraamverzorgsters en leerling-kraamverzorgsters. Dit aan tal van 250 moet minstens verdub beld worden en door een verbetering van de rechtspositie der meisjes, waaraan gewerkt wordt, hoopt men dit gedaan te krijgen. De opleiding is thans gecentraliseerd. Ook de kleuter- en zuigelingenzorg heeft de aandacht. Er zijn reeds 139 bureaux voor dit doel, waarvan 22 in samenwerking met het Groene Kruis. Merkwaardig is, als men deze ontwikkelingsgang volgt, dat de zorg voor de schooljeugd nog steeds bij de Overheid berust. Men hoopt deze taak echter te zijner tijd te kunnen over nemen. Geestelijke volksgezondheid. Slechts met enkele grepen uit de vele activiteiten geven wij hier een indruk van het werk, dat door de kruisverenigingen is aangevat. Niet alleen het lichaam, maar ook de geest heeft de belangstelling van de kruis verenigingen. Op 1 October gaat men beginnen met de vöor- en nazorg voor geesteszieken in eigen verband met een psychiater en twee maatschappe lijke werksters. Op alle terreinen werkt het Wit- ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s.„ Willem Ruys" C31 Mei): Ned. Nw. Guinea: m.s. „Wil lem Ruys" (31 Mei); Ned. Antillen: m.s. „Charis" (16 Mei); Suriname: m.s. „Stentor" (18 Mei). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Edinburgh Castle" (14 Mei) en m.s. „Winchester Castle" (21 Mei); „Maasdam" (19 Mei); Chili: s.s. „Maasdam" (19 Mei); Brazilië en Ar gentinië: s.s. „Eva Peron" (14 Mei) en s.s. „Alcantara" (19 Mei); Austra lië: via Engeland (14 Mei); Nieuw- Zeeland: via Engeland (14 Mei en 21 Mei). Inlichtingen van postpakketten ge ven de postkantoren. Gele Kruis in federatief verband sa men met de andere kruisverenigin gen, behalve waar men dit op prin- ciuiële gronden onmogelijk kan doen. Op het terrein van de geestelijke volksgezondheid zal men voort gaan en er worden reeds voorbereidingen getroffen, om huwelijksvoorlichting, nazorg B.L.O. e.d. ter hand te ne men. Sinds de laatste oorlog komt ook de rheumabestrijding, bejaardenzorg, zorg voor gebrekkigen en kankerbe strijding steeds meer op de voor grond. Op al deze terreinen beweegt het Wit-Gele Kruis zich of zal het zich gaan bewegen. Een bewijs van activiteit is wel zeer sprekend. In de 25 jaar, dat de bond bestaat, werden er 5 y3 millioen huisbezoeken afge legd. Men bouwt echter voort zonder te sterk tegen de overheid aan te leu nen. Het particulier initiatief moet de toon blijven aangeven en wie bij dit zilveren jubileum het vele zegen rijke werk, dat h?t Wit-Gele Kruis heeft verricht, overziet, zal zeker het vaste voornemen maken om ook in de komende jaren steun en nog meer steun dan voorheen aan deze prach tige katholieke instelling te verlenen. Woensdagmorgen is een nieuwe auto bus van de garage Jansen uit Groot- ammers die op weg was naar het „Concours d'Elegance" voor tour wa gens te Noord wijk, op de Lekdijk te Nieuwpoort tegen een telefoonpaal gereden. De chauffeur verloor hier door de macht over zijn stuur, waar door de bus aan de binnenzijde van de dijk terecht kwam en zwaar werd beschadigd. Behalve de chauffeur za ten er slechts drie personen in de bus. De echtgenote van de heer Ger- ding uit Grootammers raakte zoda nig bekneld, dat zij eerst na drie kwartier bevrijd kon worden. Zij liep een gebroken been op en is naar Utrecht vervoerd. De andere inzit tenden bleven ongedeerd. Vuur onder voedsel vond voedsel in kot In een schuur, staande in de Eng te Bussum, waarin zich varkens voor de mest bevonden, is gistermiddag brand uitgebroken. De vlammen gre pen zeer snel om zich heen. De han delaar was naar de markt in Bussum en zodoende was niemand aanwezig om de dieren te bevrijden. Vijftien varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak moet worden gezocht een buiten de schuur staande kook pot waarin voedsel voor de dieren werd klaargemaakt. Door een over slaande vonk heeft het varkenskot vermoedelijk vlam gevat. De hande laar was verzekerd. A.N.W.B. WENDT ZICH TOT GENERALE STAF. Het rijwielpad langs de fraaie Post weg tussen Putten en Elspeet, dwars over de Veluwe, wordt herhaaldelijk vernield door militair verkeer. Het gemeentebestuur van Ermelo acht het een onbegonnen werk, het pad telkens te herstellen, daar de vernie lingen voortduren. De A.N.W.B. heeft de chef van de generale staf dan ook verzocht maat regelen te nemen, ten einde te voor komen, dat het rijwielpad door de militairen geheel onbruikbaar wordt gemaakt. BENJAMINO GIGLI Toen de grote zanger Benjamino Gigli zeven jaar was, werd hij door de oastoor uitgenodigd om de jongenssopraanpartij in 'n gezongen H. Mis op zich te nemen. Benjamino woonde in een klein dorp je in Italië en zijn uitver kiezing deed nogal wat kwade tongen in beweging brengen. Was zijn vader niet de koster en had deze er niet voor gezorgd, dat zijn zoon de eerste stem in het koor kreeg? Dergelijke kletspraatjes werden na tuurlijk tegengesproken, maar het beste bewijs dat de kwaadsprekers ongelijk hadden, leverde de jonge Benjamino zelf. Zijn prach tige stem wist iedereen te ontroeren en zelfs de erg ste lasteraars kregen de tranen in de ogen. Het knaapje werd hierna al spoedig een beroemd- ieid in het dorpje en wel dra nodigde men hem uit de sopraanröl in een opera te vervullen. Denk echter niet dat Benjamino's kost je hiermee gekocht was, want de kunst betaald slecht en zijn ouders kon den het geld best gebrui ken. Daarom werd Benja mino het hulpje van een apotheker en bracht vlijtig potjes met zalf rond. Toen hii 17 jaar was geworden en zijn mooie jongensso praan in een krachtige te nor was overgegaan, solli citeerde hij naar een plaats bij de Schola Cantorum van de Sixtijnse Kapel in Rome. Hii werd aangeno men en kreeg voldoende gelegenheid om zijn stem verder te ontwikkelen. Op 23-iarige leeftijd won hij reeds een eerste prijs op een zangwedstrijd. Tussen zijn bewonderaars zat een Amerikaan, die zo verrukt was van de stem van de winnaar, dat hii hem on middellijk uitnodigde in Amerika te komen zingen. Benjamino hapte toe en maakte zich gereed om de sprong over de Oceaan te maken. Plotseling echter brak de oorlog van 1914 uit en vernietigde de toekomst droom van de jonge zanger. Benjamino moest het sol- datenpakje aantrekken en vier jaar lang overstemde het kanonvuur zijn prach tig stemgeluid. Eerst na de oorlog begon Benjamino's triomphtocht. Overal waar hij zong, haastten zich de mensen een kaartie te bemachti gen. Heel Europa had Benja mino aan zijn voeten kun nen krijgen als hii niet een eenvoudige en onzelfzuch tig kunstenaar was geble ven. Alle eerbetoon wees hii van de hand en het liefst "Bevond hij zich on der gewone mensen. Hij had geen podium nodig om te zingen en overal waar hij komt behoefde men hem geen twee keer om een lied te vragen. De volgende voorbeelden spreken voor zichzelf. Na een concert had zich ergens voor de schouwburg een groot aantal mensen verzameld, die geen geld hadden om het concert bij te wonen. Benjamino hoor de dit en even voordat de voorstelling begon, begaf hij zich naar buiten om enkele van zijn bekendste liederen te zingen. Bij een optreden in het Amsterdamse Concertge bouw moest Benjamino de zaal aan de achterzijdè verlaten. De mensen op het schellinkje gaven hem zo'n ovatie, dat de zanger zich niet lang bedacht en met de rug naar de rest van de zaal speciaal voor de minder kapitaalkrachti gen een lied zong. Gigli rookt niet. Op 20- jarige leeftijd heeft hij dit zijn moeder moeten belo ven en sindsdien heeft hij geen sigaret meer aange raakt. De dochter van Gi gli zingt eveneens en meer dan eenmaal is zij samen met haar vader opgetre den. Zijn succes heeft Ben jamino voor een groot deel te danken aan de studie. Studeren en nog eens stu deren. Natuurlijk komt daar nog wel het een en ander bü, maar door stu die wist hii toch de naam te maken, die op zangge- bied na die van Caruso, de beste klank heeft. p sj> Sj% Ar-f J r:-'nr~::r=>-j l|| SOöbrpi» 3 l i i' Q <Q> S" V i!O-, Zo is de aard Ruim 95 procent. In Berlijn, waar de meisjes in allerlei mode-beroepen terecht kunnen, die dikwijls flinke sala rissen opleveren, heeft men een enquête ingesteld. Men meende, dat de meisjes grot© belangstel ling hadden voor dergelijke baantjes en dat de neiging om de „deftige dame" te spelen de over hand had gekregen. De meisjes verloochenden haar aard echter niet voor een hand vol zilverlingen. postwissel of per brief met in sluiting van 0.90 aan postzegels. Na ontvangst van dit bedrag en bij juiste vermelding van het nummer P.A. 352 en de gewenste maat wordt het patroon u zo spoedig mogelijk toegezonden. (Het insluiten van knipsels is bij vermelding van het nummer niet noodzakelijk). Maattabel: 46 48 50 Bustewijdte 112 Taillewijdte 90 Heupwijdte 118 Lengte 128 122 112 132 130 ER ZIJN IN DE LOOP DER JAREN heel wat verande ringen in de damesmode geko men, maar als onverwoestbaar model kwam toch altoos weer de blouse als hiernaast afgebeeld naar voren. Dit mag gelden als een bewijs, dat het model in ieder geval gewild is, want geen enkele confectiefabrikant zal met zo'n regelmaat een product bren gen, dat geen aandacht heeft. Voor ons is een en ander aanlei ding geweest om ons uitgezet pa troon van deze week te wijden aan deze blouse. De voorpanden zijn gerimpeld aan de schouderpassen gezet. Het kraagje heeft het correcte over- hemdkraagmodel. De mouwen zijn lang en blousend aan een manchet gezet. Bij het inzetten van de mouwen komt de lange mouwbinnennaad ongeveer V/z cm. voor de zijnaad te vallen. Als materiaal gaan we crêpe de chine gebruiken, crêpe geor gette of een andere voor blouses geschikte stof. Bij een breedte van 90 cm. is ongeveer 2 meter nodig. Ons patroon is uitgezet op maat 4è. Naden en zomen zijn nog niet in het patroon berekend, dus moeten alsnog worden bijge knipt. Bij het overtekenen op ware grootte moet men zich la ten leiden door de bij de stippel lijnen geplaatste cijfers, die cen timeters aanduiden. Knippatronen van dit model voor de maten 46 t.m. 50 kunnen worden besteld bij Perspatronen- dienst, postbus 35, Utrecht. Be- Vergeet u niet uw adres in de brief te vermelden? BARBARA Kousenbeurs Het ladderleed speelt nog steeds een grote rol in ons leven. Het .gebeurt maar al te vaak, dat de ene kous niet meer te repareren is, terwijl de andere nog in zeer goede staat verkeert. Hoeveel vrouwen zijn er niet, die vier of vijf kousen in de kast hebben liggen, die onbruikbaar zijn, omdat de andere helft van het paar de geest heeft gegeven? Het probleem van de éne kous is een internationaal probleem. De vrouwen van zeer veel lan den liggen er mee overhoop en tot op heden was er nog geen op lossing gevonden. Maar enkele weken geleden heeft een dame in Denemarken wijde perspectieven geopend. Reeds maandenlang had zij er over gepeinsd, hoe zij de zes een lingen-kousen in haar kast weer in de circulatie kon brengen. Kort voor de verjaardag van haar man ging haar een licht op. Aan alle vrouwelijke familiele den, die op het verjaardagspar tijtje zouden komen, schreef zij een briefje met het verzoek alle kousen, die geen paar meer vormden, mee te brengen. De rest is duidelijk. De dames vergeleken de kleu ren en andere eigenschappen van de kousen en het gevolg was, dat men door ruilen weer complete paren verkreeg. Deze vinding werd door de pers verder verteld en momen teel is er in Denemarken een le vendige ruilhandel in kousen. Op de grote kantoren en fabrieken, waar uiteraard veel meisjes wer ken, heeft men zelfs kousenbeur zen en menigeen, die met een Uit de enquête bleek, dat 80 pet. de voorkeur geeft aan de gewone baantjes. Meer dan 95 pet. verklaarde als grootste ideaal te hebben huisvrouw en moeder te zijn. Boven haar kracht De vrouw van een Australisch parlementslid werd uitgenodigd om een schip te water te laten. Toen zij de plechtigheid de eerste in haar leven had ver richt, vroeg de directeur van de scheepvaart-maatschappij: „Hoe is deze eerste officiële daad U bevallen?" „Reuze", antwoordde de da me, „maar ik heb nooit geweten, dat ik zo sterk ben." „Dacht U dat die fles champag ne niet in scherven zou gaan?", informeerde de directeur. „Dat wel", lachte de dame, „maar ik kan me niet voorstel len, dat ik zó hai-d gegooid heb, dat het schip er door van de hel ling liep!" Sn De beroemde Finse beeldhouwer. Waino Aaltonen heeft juist de laatste hand gelegd aan een buste van de communistische Chinese regeringsleider Mao Tsje To eng, besteld door de Ambassade van Communistisch China in Helsinki. De foto toont Waino Aaltonen bezig aan het goed gelijkende werkstuk. stellingen kunnen geschieden per partijtje kousen zat, sleept er i j s Er zijn weer enkele nieuwe snufjes voor de huishouding. Een Brabantse firma brengt een ny lon boender in de handel, die be stand is tegen warmte, vetten en zuren. Een voordeel is, dat de boender snel droogt en de rug ervan open is, waardoor geen opeenhoping van vuil kan ont staan. Heel gemakkelijk voor de keu ken is de korte straalbreker, waarmede toch de uiterste hoe ken van de gootsteen bereikt kunnen worden, omdat het mid dengedeelte zeer soepel is. De straalbreker is bestand tegen heet en koud water.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12