Nieuwe Leidse Schouwburg zal op 't Schuttersveld plaats krijgen r K.lf.P. afd. Leiden Voorlopige kosten drie millioen gulden Waarschijnlijk opening eind 1958 wanneer de oude schouwburg onbespeelbaar zal worden verklaard ZOEKT U EEN WONING? Vestigt U dan in Tuindorp Leiderdorp NAGTEGAALS Bouwbedrijf c v. 3itij,ö.u>uiag. DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 14 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Zalen tevens geschikt als ontvangstruimte ook voor Academie-feesten en Congressen De vele Leidenaars, die een of meerdere malen vanaf de uitzichtloze achterste rijen van de schouwburg reikhalzend hebben uitgekeken naar het toneelstuk en een nieuwe comfortabele schouwburg, hebben reden tot optimisme. Als de voortekenen namelijk niet bedriegen dan zal Leiden zich einde 1958, het tijdstip waarop de oude schouwburg onbespeelbaar verklaard wordt, in het bezit kunnen verheugen van een tempel der muzen die kan wedijveren met de beste schouwburgen van ons land. De commissie van advies voor de bouw van een nieuwe schouwburg, die in het begin van het vorig jaar door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot geïnstalleerd werd heeft dezer dagen een lijvig rapport het licht laten zien, waarin de vruchten van een jaar onafgebroken arbeid staan opgetekend. Voorgesteld wordt op het Schuttersveld een schouwburg te bouwen, die voldoet aan de meest moderne eisen en tegelijkertijd de intimiteit van de oude schouw burg weet te bewaren. De bouw waarmee begonnen wordt zodra de tech nische en ambtelijke hindernissen genomen zijn zal ruim 3 millioen gulden kosten. zoek uit de omgeving rekening gehouden. Vlak bij het station zal het gebouw voor iedereen gemakkelijk te berei ken zijn. Parkeergelegenheid is er bovendien in overvloed en verkeers problemen, zoals men die nu op de Oude Vest kent, zijn uitgesloten. Een voorstel om het gebouw op de Lam mermarkt op te richten werd ver worpen. Vele ambtelijke hindernissen moeten nog genomen worden Op 6 Juni a.s. zal de Leidse ge meenteraad zich nader beraden over dc plannen van de commissie, die de volledige instemming van B. en W. hebben. Daarna zal men trachten zo spoedig mogelijk een bouw-urgentie verklaring van het rijk te bemachti gen, waarmee de toegangspoort naar een nieuwe schouwburg reeds op een kier komt te staan. De uitwerking van de plannen door architect aannemer vergen nog eens negen maanden, zodat men in de herfst wan 1956 met de bouw hoopt te kunnen beginnen. Het mag echter niet veel later worden, want als schaduwwolk hangt de verklaring van B. en W. en brandweer dat in het najaar van 1958 het gordijn van de oude schouw burg voor het laatst zal vallen, bo ven de hoofden van het theatermin- nend publiek. Hopelijk zal echter op het moment dat het bordje „onbespeelbaar" de gevel van het oude gebouw aan de Oude Vest siert, op de plaats waar dit jaar voor het laatst het 3 Octo- bervermaak zijn hoogtepunt bereikt, de nieuwe schouwburg haar poorten openen. Over de bestemming van de oude schouwburg is nog niets be kend. Te grote ingreep. Lang heeft men er over gedacht het oude gebouw, dat sinds 1704 Lei den en de kunst gediend heeft, te verbouwen en opnieuw in te richten. Bij een diepgaand onderzoek kwam echter vast te staan dat een derge lijke ingreep bijna onuitvoerbaar is en'een grote greep in de gemeente kas noodzakelijk zou maken. Uitbrei ding was bovendien niet mogelijk omdat het klooster van de zusters van de Carmelitessen en de Groene- veldtstichting een eventueel uitslaan van de vleugels onmogelijk maakt. Met het besluit om de oude schouw burg, zij het met een lichte weemoed, vaarwel te zeggen hakte men uitein delijk de knoop door en schonk men Leiden de hoop op de lang verbeide nieuwe schouwburg. Naar omgeving toegegroeid. Bihet opstellen van het plan voor een nieuw gebouw heeft de commis sie zich verder laten leiden door de overweging dat de oude schouwburg gebouwd was in een tijd, waarin Lei den zelf nog binnen de wallen paste en de omgeving de stad slechts op marktdagen bezocht. Nu Leiden letterlijk en figuur lijk naar zijn omstreken toege groeid is en de plaatsen in zijn onmiddellijke omgeving een aan zienlijk deel van het schouw burgpubliek leveren, wordt het gebrek aan ruimte om publiek en artisten te ontvangen wel zeer voelbaar. Bij het vaststellen van de plaats van de schouwburg, heeft men dan ook met het be- Ook ontvangzaal. Omdat de kunst niet met geld be loond kan worden en dit dan ook zelden gebeurt, heeft men bij de 'in richting van het gebouw niet alleen met de stoffering van de zetel der muze rekening gehouden. De schouw burg zal namelijk ook dienst kunnen doen als een waardige ontvangstzaal voor Universiteits-aangelegenheden en voor congressen. De grote zaal, die aan 850 per sonen plaats biedt en een toneel van twintig meter breedte bezit, zal daarom niet het karakter krij gen dat zovele schouwburgzalen tot sfeerloze bioscopen degra deert. De zaal wordt slechts twin tig meter diep, waardoor het contact tussen spelers en publiek niet verloren gaat. Op toneeltechnisch gebied zal de meest verwende regisseur de absolu te grens van zijn verlangens gevon den hebben. Het hoofdtoneel is bij een breedte van 20 en een diepte van 18 meter maar liefst 25 meter hoog. Een ruim zijtoneel geeft ruimte Een overzicht van de vlakte, waarop nu nog slechts luchtkastelen gebouwd worden. Het Schuttersveld met op de achtergrond het station en het njeuwe viaduct. aan de meest breedgebarende acteur en het meest breedsprakige toneel stuk. De verdere inrichting van het toneel vormt verder een doolhof voor de leek en een eldorado voor de toneelknecht, die in het trekken- ruim zeker aan zijn trekken komt. De verlichting zal waarschijnlijk electronisch geregeld worden. Achter in de zaal zal een filmca bine worden 'aangebracht zodat ook ae tiende muze in de nieuwe, schouw burg onderdak vindt. Speciaal voor amateurs. Speciaal met het oog op de vele amateurtoneelverenigingen in Lei den en omstreken heeft men in het gebouw een kleine zaal geprojec teerd. Ruim vierhonderd personen zullen hier op het hellende zaal- vlak van de verrichtingen van hun favorieten kunnen genieten. In deze zaal zullen verder ook lezingen, kamerconcerten en ca baretvoorstellingen gegeven wor den. De commissie heeft echter gemeend de zaal volledig het karakter van een schouwburg te geven, zodat de vloer afloopt en onbruikbaar is als hosvlonder of dansvloer. Om de vele dansliefhebbers toch niet geheel en al teleur te stellen, is een ruime foyer geprojecteerd, die bovendien een oplossing zal beteke nen in het Leidse feestzaalvraagstuk. Feestelijke toegangshal. De hall, die de toegang naar deze fraaie ruimten zal bieden, krijgt een bijzonder feestelijk karakter. De er varingen hébben namelijk geleerd dat een dergelijke ruimte zich uitste kend leent als koffiekamer. Degenen, die gewend zijn in de Stadsgehoor zaal in de pauze in een kringetje rond de zaal te draaien en hierbij in de schouwburg door muur en deur gestuit werden, worden in de nieuwe schouwburg ruimschoots in staat ge steld de schade in te halen. Ruime wandelgangen zullen een parcours vormen, dat men in de al tijd te lange pauze voor zijn plezier vele malen aflegd. De rokers krij gen er bovendien een kans hun er gernis over het lange wachten in rook om te zetten. Een café-restau rant zal de inrichting van het ge bouw vervolmaken. a. tuurt Riante nieuw te bouwen middenstandswoningen (premiebouw) BILLIJK TE KOOP met ruime hypotheek. Koningstraat 64 - Leiderdorp - Tel. 30639 Advertentie Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doctoraal exa men He gedeelte Geneeskunde mej. L. ten Raa te Voorburg, mej. N. A. M. de Vries te Oostvoorne en de heren J. D. Arias (UiSA); D. J. Boerstra te Den Haag; W. L. I. Bogaartz te Den Haag; P. H. Rozendaal te Piershil; Tan Hoay Tjiang te Oegstgeest; Teng Hwie Giap te Leiden en Tian Tjeng Hoey te Oegstgeest; Semi-arts examen mej. S. J. Heemskerk en de heren A C. Bob- bert te Rotterdam; A. P. Bos te Mid- delburg; A. Godwin (USA)R. Hane- De exploitatie van het gebouw, dat maaijer te Den Haag en L. Simonson door de gemeente bekostigd zal wor-i (USA); arts-examen de heren R. A. den, wordt in handen gelegd Van een Meijer te Den Haag; A. B. Slotemaker particuliere onderneming. Over de te Leiden; W. Vos te Den Haag; C. W. kosten van het project kunnen nog I van Waveren te Den Helder en H. G. slechts voorzichtige ramingen wor den gedaan. \foorlopig schat men de bouw op drie millioen gulden. Leiden zal dit geldelijk offer op het altaar der muze echter met lief de willen brengen. OPROEP tot het bijwonen van een spoedeisende ledenvergadering op Dinsdag 17 Mei, 's avonds te acht uur in „De. Doelen", Rapenburg Z. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verkiezing van zes afgevaardigden naar de Kringraad. Bestuurscandidaten: Mevr. A. C. Driessen—Van Dijk, Mej. M. Noord man, de heren F. v. d. Boog, Tj. Wiersma, A. de Kruyff en C. J. Verhoeven. 4. Candidaatstelling voor de Partijraad. Bestuurscandidaat: F. de Hosson. 5. Candidaatstelling voor de Bestuursraad. Bestuurscandidaat: A. van Dijk. 6. Rondvraag en sluiting. Voor de agendapunten 3, 4 en 5 hebben ook de leden het recht can- didaten te stellen. Dit moet schriftelijk geschieden door minstens vijf leden per candidaat. Het indienen van candidaatlijsten kan tot aan de vergadering plaats hebben. HET BESTUUR. Met een vleugje weemoed zal Leiden van zijn oude intieme Schouwburg afscheid nemen. PROF. DR. SNELLEN BIJZONDER HOOGLERAAR Dr. H. A. Snellen heeft gistermid dag bij het aanvaarden van het ambt van bijzonder hoogleraar in de car diologie (kennis en onderzoek van) het hart) aan de Leidse Universiteit een oratie gehouden over „IDe cardio logie; aard en oorsprong van een spe cialisme". Prof. Snellen heeft hierin de geschiedenis van het hartonder- zoek onder meer door -polsonderzoek en de ausculatie, weergegeven. Prof. Snellen stelde vervolgens vast, dat de ontwikkeling van de cardiologie nog zeker niet is afgelopen, dat de aandacht van de medische wereld wat betreft de hartziekten zich op de eer ste plaats verplaatsen naar de pre ventie, het voorkomen van de hart ziekten. Zijlstra te Leiden. Dinsdag 17 Mei 1955 te 4.00 uur n.m. zal dr. P. A. G. Diben, toegelaten als privaatdocent aan de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte om onder wijs te geven in de Franse Wijsbe geerte, zijn ambt aanvaarden met een openbare les in het Klein-Audi- torium. Woensdag 18 Mei 1955 zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. J. F. Ver stegen, geboren te Schoonhoven en thans wonende te Velp (G), aan de Leidse Universiteit promoveerde tot Doctor in de Rechtswetenschap. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris W. S. (Herenhuis met tuin en garage, Lo- Jongsma te Leiden is heden geveild: rentzkade 30, in bod 25.200.ko per: J. J. G. de Cler q.q. te Leiden voor: 33.200.—. Herenhuis met tuin, Fogelstraat 30, in bod: 10.400.koper A. de Jong q. te Leiden voor 12.400. Pakhuis met bovenwoning, Rijn straat 30, in bod: 7000.koper J. H. Key q.q. te Leiden voor: 7100. Huis met tuin, Vlietweg 5, (Zoeter- woude) is niet verkocht. GEDISTILLEERD GESTOLEN Vier Leidenaars, die bij een Leidse distilleerderij werkzaam waren en partijen gedistilleerd hadden ont vreemd, zijn door de Leidse politie aangehouden. i Naar wij vernemen zal het huis naast het Gravensteen op de Hout straat nummer 6 .e Leiden door de gemeente worden ingericht als wo ning voor de concierge van het Gra vensteen. Dit pand was al in het bezit van de Leidse gemeente. De huidige bewoner zal het huis binnen een jaar moeten verlaten. Wat lezers schrijven DE AFVAARDIGING VAN AFD. LEIDEN IN KRING K.V.P. Onze stad telt K.V.P.-leden. Katholiek Leiden kan terecht te vreden zijn met dit machtige cijfer. De sterke groei van de K.V.P. afd. Leidén heeft echter tot gevolg dat ook het aantal afgevaardigden naar de Rijkskieskring Leiden uitgebreid moet worden. Tot nu toe hadden 4 afgevaardigden uit de stad Leiden toegang tot de vergadering van de Kieskring. Het reglement van de K.V.P. schrijft echter vóór: 1 afgevaardigde op elke 250 leden. Nu kan de stad Leiden dus 10 afgevaardigden sturen naar de Kieskringvergadering. Zes nieuwe af gevaardigden gaan de invloed van Leiden versterken. Zes nieuwe afge vaardigden uit uw midden gaan na mens U. Ja, namens U, want deze 6 afgevaardigden moeten door U geko zen worden. Weet U nog wel? Hier spreekt weer de sterke invloed van de plaatselijke afdeling. Door uw massaal toetreden tot de KVP staat de stad Leiden aan de top met de meeste afgevaardigden naar de Kies kring. Deze felicitatie geldt U, leden van de plaatselijke afdeling Leiden. Toon daarom uw belangstelling door in grote getale op te komen, om uw nieuwe afgevaardigden te kiezen. Uw plaatselijk bestuur heeft reeds voor U zes candidaten uitgekozen. Maar U zelf kunt ook candidaten stellen. Uw candidaat moet' dan de instemming hebben van ten minste 5 K.V.P.-leden. Komt daarom a.s. Dinsdagavond te uur naar „De Doelen". Het K.V.P.-bestuur rekent op U. F. A. v. d. BOOG Vraag: van welke plaats in Lel den Is deze foto genomen? De vorige week Deze oude huisjes zijn te vinden aan de Rijndijkstraat. De foto Is ge nomen van het pad, dat loopt van de Verdamstraat naar de Kanaal- weg. De slootjes zijn open riolen en nog niet zo lang geleden is in de Leidse gemeenteraad de vraag ge steld of hier geen gesloten riolering gemaakt kan worden. Het is een oude huizenrij in het midden van i nieuwe buurt. Semi Olderiks. Coornhcrtstraat 44, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De ste nen spreken". De foto is genomen van De inzendingen worden ingewacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10