8000 Mensen werken dagelijks- en straks 's nachts - aan de E55 Weerspiegeling van de rusteloze eeuw, waarin wij thans leven Fa Beuk voor de tweede maal winnaar Concours d' elegance EEN GOEDE RAAD: Probeer niet om alles te zien PANG <Üe vetsnap&unff. van ctemsté zoop Radio-prijzen moeten omlaag Alpentoppen hoogtepunten van schilderkunst Rusthuishoudster profiteerde van energie-gebrek van bejaarden Noordwijk beleefde 'n hoogtijdag VRIJDAG 13 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Chaos krijgt langzaam vorm 8000 Mensen werken aan de indus trie, die E55 genoemd wordt. Het is verbazend dat Nederland tien jaar na de oorlog tot een derge lijk initiatief in staat is gebleken. En dat er nog steeds mensen zijn te vin den, die bereid zijn de lasten en de risico's van een dergelijke onderne ming te dragen. Want de E55 is een particulier initiatief, dat in allereer ste begin geboren is in het brein van de man die ook de tentoonstelling „Ahoy" organiseerde en tot een suc ces maakte. Gisteren hebben wij kun nen zien tot welke resultaten één en kel idee kan komen. Over een gebied van bijna veertig hectare, van de Matheneserlaan tot de slagader van Rotterdams economisch leven: de Maas, zijn de paviljoens, de gebou wen, de bruggen en torens uit de grond verrezen. Het is moeilijk nu al een beeld te geven van de E55 zoals die er over een week bij de opening zal uitzien. Want er zal de laatste dagen nog heel wat extra energie moeten worden op gebracht wil de E55 uit de chaos tot een wereld groeien. Maar we weten hoe dat met ten toonstellingen gaat en op gezag van de organisatoren nemen we gaarne aan, dat de wanorde, die er mi nog voor het oog van de buitenstaander heerst a.s. Donderdag tot de volmaak- ste orde zal zijn opgevoerd. Ontstellend. De eerste en voornaamste indruk van deze krachttoer in Rotterdam die de bezoeker krijgt is: ontstellend. Als wij dit ongezouten woord gebruiken, dan is dit niet om aari de tentoonstel ling te kort te doen maar om lucht te geven aan de gevoelens van de kleine mens die tegenover de moder ne techniek en wetenschap staat. Want deze expositie is een weer spiegeling van de hedendaagse tijd en als zodanig kan de wereldburger zich ook op deze terreinen nietig voelen. Eeuwige stilte. Alles is zó kolossaal en zo kenmer kend voor de rusteloze eeuw; waar in wij leven, dat we ons kunnen voor stellen dat de bezoeker zich straks in één van de hallen eerst op zijn gemak zal voelen, namelijk in de hal waar een eeuwige stilte heerst en wahrin met oog in oog staat met een van de rustgevende aspecten in dit bestaan, het geloof en de kunst. Maar u moet dit gaan zien natuur lijk, als kind van deze tijd heeft u er recht op te weten in welke mas sale stalen retorten koeltorens on der meer het levenssap voor deze eeuw gebrouwen wordt. Probeer niet alles te zien. Zo moet u dé E55 bekijken en wij raden u: probeert u niet alles te zien, want het gevolg zou kunnen zijn dat u slechts stekende eksterogen als 1 overheersende ervaring naar huis meedraagt. Uit alle indrukken willen en kun nen wij u slechts enkele van de diep ste meedelen. Zo is er op de E55 een afdeling ruimtevaart, waarop u aan boord van een ruimteschip Rotterdam verlaten kunt. Men ziet door de partijspoor ten hoe Rotterdam langzamerhand in het niet verzinkt, hoe u steeds hoger komt om tenslotte op een maan van Jupiter te landen. Men verlaat het ruimteschip en betreedt paviljoen 4, waar zelfs het lopen niet normaal gaat, omdat dé uitvoerders van de E55 iets met uw zwaartekracht hebben uitgehaald. In de afdeling woningbouw kunt u een blik slaan op de stad van mor gen. Een als een meccano opgebouw de flat geeft op de eerste verdieping een moderne woning te zien. Vergelijking met vroeger. Maar steeds wordt op' de E55 ook een vergelijking met vroeger getrok ken; een andere maquette laat het klassieke Rome zien, gebouwd op de zeven heuvelen. In het park vindt men onder meer de complete ark van Noë. Giethoorners punteren hun vaartuigen als volleerde gondeliers naar eenzame eilanden die toch ook niet veilig blijken te zijn, want steeds worden er door zeerovers zeeschepen geplunderd, waarvan de maagden in gevangenschap worden weggevoerd. Terugkerend op een wat construc tiever gedeelte mogen we het pavil joen waterbouwkunde zeker niet on vermeld laten. De woelige baren, door de schroef van een in aanbouw zijnd zeeschip nog opgezweept (u mag dit schip zelf besturen) beuken tegen de dijken, die geheel op ware schaal en volgens de laatste eisen zijn aangelegd. Polder jongens uit Sliedrecht maken rijs- dammen en dempen dagelijks een Zuiderzee in miniatuur. Als tegen stelling zien wij ook hier weer de oude tijd. Op de achtergrond staat een baggermolen uit de 17e eeuw, die door arbeiders op een tredmolen in beweging wordt gebracht. Een greep in de grabbelton. Op de E55 wordt naar olie ge boord, er zijn mijnschachten en koel torens. Een stuk weg van ongeveer honderd meter lang en 30 meter breed, geeft de verbeteringen in de wegenbouw van 1945 tot nu. In een kelder wordt de stad onder de grond getoond: een wirwar van kabels en buizen en een 80 meter lang reuk loos riool, waar men gemakkelijk doorheen kan lopen, omdat het mans hoog is. U kunt zelf een vliegtuig besturen, en een vliegtuig vanaf een radarscherm Schiphol binnenloodsen, u kunt achter de bestuurder op een dieselelectrische trein staan en de in druk krijgen of u werkelijk over de rails davert. Er is een zwembad en een rolschaatsbaan, een plastic tun nel door een waterval. Kortom alles is op de E55, en daarom moeten wij met een willekeurige greep uit de grabbelton volstaan. Kinderland. Speciaal voor de zeer jeugdige E55-bezoekers zal een bezoek aan Kinderland niet minder opwindend zijn. Meer dan 500 kleintjes zullen in deze deel overdekte kindertuin zich naar hartelust kunnen bezighou den met allerhande spelletjes en knutselwerk, onder toezicht van erva ren jeugdleidsters. In Kinderland is een doolhof met lachspiegels, een draaimolen, een klimrek, een glij baan, een zandbak en een grote vo gelkooi met exotische vogeltjes. Een deel van de tuin wordt ingenomen door een Veilig Verkeersspel, waar aan de kinderen kunnen deelnemen in kleine auto'tjes. Kinderland is een onderdeel van de inzending van de Unilever, een van de groote Neder landse concerns, en bedrijven die op E55 met eigen inzendingen komen. In verschillende afdelingen op de ten toonstelling zijn bovendien in-ge- groepeerd: detailhandel en ambacht klein-industrie, onderwijs, research, efficiency, verpakking, propaganda en kunstnijverheid. Verlichting. Een bezoek aan E55 is niet com pleet zonder een avondbezoek aan het Parkgedeelte. De ontwerpers van deze feestverlichting zijn geïnspi reerd door de indrukwekkende avondverlichting van de zee-boule vard van de Engelse stad Blackpool, die reeds internationale bewondering heeft gewekt. In een der vijvers van het Park op E55 zal een fontein 40 meter hoog spuiten. De stralen zullen 's avonds van onderen in diverse kleuren wor den verlicht. Apropos: U kunt van een 60 meter hoge toorn nog eens het hele terrein in vogelvlucht overzien. In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel Vertegenwoordigers van het mini sterie van Economische Zaken héb ben representanten van de radiohan delaren en importeurs verzocht om de prijzen voor radio'^met 20 procent te verlagen. Dit verzoek werd gedaan tijdens een van de gebruikelijke besprekin gen, die het ministerie na de schor sing van de kartels met de radiobran che heeft. Sinds deze schorsing werden ver schillende merken van geimporteerÖe radio's in prijs verlaagd, sommige met niet minder dan 20 procent. Het mi nisterie heeft thans verzocht een tweede prijsverlaging voor deze ra dio's door te voeren. De merken van in Nederland ge fabriceerde radio's zijn nog niet jn prijs verlaagd. Het ministerie wenst voor Zaterdag antwoord op zijn vraag. Het verzoek van de radiobranche tot opheffing van het schorsingsbesluit werd afgewezen. RIJKSWEG DEN HAAG—ROTTERDAM KAN 's NACHTS AFGESLOTEN ZIJN IN VERBAND MET BIJZONDERE TRANSPORTEN. De A.N.W.B. bericht, dat de rijks weg Den HaagRotterdam, geduren de een periode van naar schatting een jaar, verschillende malen des nachts voor het verkeer zal worden afgesloten. Dit geschiedt dan tussen twee uur en half zes, in verband met bijzondere transporten over deze rijks weg. De afsluiting zal door middel van Ibörden kenbaar worden gemaakt. De route waarlangs het verkeer dient om te rijden is eveneens door borden aangegeven en voert over de oude weg Den HaagRotterdam door Delft. De „E 55" nadert met rasse schreden zijn voltooiing: onze fotograaf, die Woensdag een bezoek aan de ten toonstelling bracht, maakte daar deze opname in de Energiehal afdeling Rijn- en zeevaart: de kegels stellen de Zwitserse Alpen voor, waaruit de Rijn ont springt. Zij zijn door vier kunstenaars met schilderingen versierd n.l. door Co Berserinb, Nico Wijnberg, Geert Romijn en Henk de Vos. De onderhandelingsdelgaties voor de vernieuwing van de C.A.O. voor de grafische bedrijven hebben ten aanzien van de lonen en de daarmee samenhangende arbeidsvoorwaarden overeenstemming bereikt. Het resul taat zal nu aan het college van rijks- bemiddelaars ter goedkeuring wor den voorgelegd. In verband daarme de is overeengekomen de C.A.O., welke 1 Mei afliep en welke tot 14 Mei werd verlengd, opnieuw te ver lengen tot 28 Mei a.s. OPA SCHRAM ZATERDAG LOURDES Naar wij vernemen zal Opa Schram uit Almelo na 'n voettocht van plm. 1460 km. Zaterdag te Lour- des aankomen. Drie maanden met aftrek Voor de vierde keer binnen een half jaar heeft een rechterlijk colle ge in de hoofdstad zich bezig gehou- 2),e cOuun m de dneutnei Bij het tamboer- en pijpercorps "Wil- helmina uit Hellevoctsluis, dat o.m. het Concours d'Elegance voor tocrwagens muzikaal opluisterde, trok een der tam boers wel zeer de aandacht. De jonge musicus stak onder en boven nauwelijks boven zijn trommel uitdoch hij deed het als de beste! den met het pension voor bejaarden „Luctor et Emergo" in de Vondel- straat (78) te Amsterdam, gedreven door de drie gezusters W. Gisteren stonden bij het gerechtshof in hoger beroep terecht de 66-jarige rusthuis houdster en haar 63-jarige broer, die de administratie voert, terecht. De rechtbank had de zuster, na een eis van acht maanden voorwaar delijk een boete van 1.000 gld en ont zetting uit het beroep van rusthuis houdster, vrijgesproken van de ten laste gelegde verduisteringen ten na dele van enige patiënten uit het rusthuis. Haar broer, die dezelfde fei ten ten laste waren gelegd, werd na een eis van één jaar voorwaardelijk, op één punt schuldig bevonden en veroordeeld tot drie maanden met aftrek van de preventieve hechtenis (die eveneens drie maanden is ge weest). Tijdens de zitting, die bijna de ge hele dag heeft geduurd, moest de president herhaaldelijk de hamer hanteren om de broer tot de orde te roepen, die bovendien poogde zyn zuster aan te vullen en te verbete ren tijdens haar verhoor, zodat de president een parketwacht opdracht ,gaf tussen het tweetal in de verdach- tenbank plaats te nemen. Gebonden vrijheid. De procureur-generaal begon zijn requisitoir met op te merken, dat het vraagstuk van de verzorging der ouden van dagen in de eerste plaats een sociaal probleem is, dat moeilijk strafrechterlijk bekeken kan wor den. De bejaarden hebben de neiging om als zij ergens zijn daar maar in te toerusten en missen de energie om uit een tehuis weg te gaan. Formeel hebben zij de vrijheid, doch mate rieel zijn zij gebonden aan hun om geving waar zij gemakkelijk onder invloed, staan van jongeren. Van de gevallen van verduistering ten nadele van drie, inmiddels alle overleden verpleegden, die de zus ter ten laste waren gelegd achtte de procureur-generaal maar een geval, waaitoij het ering om een bedroeg van totaal 2.000 gld., dat in vier jaar tijds te veel van deze verpleegde was ge ïnd, bewezen. Hij eiste tegen haar terzake van verduistering meermalen gepleegd een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek (ook zij heeft drie maanden in voorarrest gezeten). De procureur-generaal zei- de tegen de zuster, die in feite de zelfde feiten had gepleegd als haar broer, tegen wie hij eveneens ter zake van ééngeval van verduiste ring van 500 gld. bevestiging van het rechttoankvonnis (drie maanden met aftrek) vroeg, niet een zwaardere straf willen vorderen. Voor de tweede maal is de firma L. Beuk en Zn. te Noordwijk aan Zee i naar geworden van de Prix de Concours in het Concours d'Elegance voor Tou ringcars, dat gisteren, georganiseerd door de Federatie van Nederlandse Or ganisaties voor Personenvervoer, op de Koningin Wilhelminaboulevard aldaar werd georganiseerd. Het was buitengewoon goed weer. dat was eigenlijk de grote verrassing rond dit traditioneel gebeuren en Noordwijk leek wel een zomerse hoogtijdag in het drukst van het seizoen. Op de boulevard en in omliggende straten, zag het zwart van de mensen, die kwamen genieten van de heerlijke zonnestralen, maar daarnaast ook hun hart kwamen opha len aan het geschitter van de 65 auto cars, die de jaarlijkse grote strijd tegen elkaar moesten uitvechten, om tenslotte zich te verlustigen in de aanblik van de jaarlijkse omlijsting van dit concours, het optreden vol fleur en kleur van ver schillende folkloristische groepen uit verschillende delen van het land. Om hiermee te beginnen: daar waren dansgroepen uit West-Friesland en een boerendansgroep uit Ruurlo-Borculo, men hoorde in stille aandacht het ge zang aan van de Hindeloper zanggroep met hun burgemeester aan het hoofd, men kon meeleven met en genieten van de humoristische fanfare „De Kikvorsen" uit Den Bosch en verder van het optre den van diverse drumbands en muziek gezelschappen, w.o. vooral van het Bos- koopse Harmöniegezelschap „Excelsior" met zijn kranige tien majorettes, die op attractieve wijze de verschillende marsen begeleidden. Kortom, er was weer volop leven en beweeg rond dit concours van elegante touringcars, die binnenkort weer zoals de voorzitter van de jury, de heer Jac. Rijkse, het uitdrukte het verwende Nederlandse publiek overal door binnen- en buitenland zullen voe ren op een wijze, die de toets der critiek in alle opzichten kan doorstaan. Een keur van wagens trok aan het oog voorbij en we geloven meer dan ooit, dat de opzet van de zo pas overleden heer H. J. A. van Olffen, sectievoorzitter van de FNOP, die destijds het initiatief nam voor het eerste concours en daarna ijve rig meewerkte aan het slagen van de volgende, in alle opzichten geslaagd mag heten. Vóór de aanvang van het concours sprak de heer A. J. F. Zorn, secretaris van de Werkcommissie, enige hartelijke woorden ter nagedachtenis van de heer v. Olffen en werden enige ogenblikken van stilte betracht. Daarna werd het concours geopend met het „Wilhelmus" door de Boskoopse Harmonie „Excelsior" Er was ook officiële belangstelling voor het concours. De directeur van het Ver keer. mr. Vinkenstein, met een aantal ambtenaren was aanwezig, verder de rijkshoofdinspecteur en verschillende in specteurs van het verkeer, de secretaris van de KNAC, mr. B. Ph. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, de ANWB, Mid denstandsbonden, vervoersorganisaties en werknemersbonden toonden hun belang stelling en zeker is het, dat mèt hen alle overige toeschouwers verbaasd en vol bewondering hebben gekeken naar al het schoons dat aan automateriaal daar aan hun ogen voorbijreed. Was het wonder, dat allen belangstel lend waren naar het oordeel der jury en dat men moeilijk het uur kon afwach ten, waarop in „Huis ter Duin" de prijs winnaars bekendgemaakt zouden wor den? Daarbij werden, zoals gebruikelijk, weer diverse toespraken gehouden, waar na de voorzitter der jury, de heer Jac. Rijkse tot bekendmaking der bekronin gen overging, van onder af te beginnen, hetgeen de spanning niet weinig ver hoogde. We laten hier de namen der ereprijs winnaars volgen: Prix de Concours. iFNOP-wisselbeker) fa. L. Beuk én Zn., Noordwijk aan Zee, 429 pnt. Bouwjaar 1955, afd. I (t.m. 37 zitplaat sen): ereprijs B. F. v. d. Meer, Delft 372 punten. Bouwjaar 1955 afd. II (v. 38 t.m. 45 zit plaatsen): ereprijzen: Jacq. v. Dijk, Eind hoven 409 pnt. en Gebrs. Bruyns, Oos terhout 362 punten. Bouwjaar 1955 aid. III (meer dan 45 zitplaatsen): ereprijs: Europa Express, R'dam, 372 punten. Bouwjaar 1954 Afd. I (t.m. 33 zitplaat sen): ereprijs Europa Express, R'dam 3641/ pnt. Bouwjaar 1954 afd. II (meer dan 33 zitplaatsen): ereprijs: fa. L. Beuk en Zn., Noordwijk aan Zee 381 pnt. Bouwjaar 1953 en ouder: ereprijs Wes- tercoach, 's Gravenhage, 332 pnt. Ook de verschillende groepen, die aan de prachtige omlijsting van het con cours hadden meegewerkt hadden prij zen in ontvangst te nemen. De bekronin gen werden hier als volgt toegekend: Ereprijs: Drumband Hoensbroek; le prijs: Hindeloper zanggroep; 2e prijs: Accordeonorkest, Eindhoven; 3e prijs: Achterhoekse dansers; 4e prijs: Drum band Wilhelmina, Hellevoctsluis; 5e prijs Westfriese dansgroep uit Wijdenes; 6e prijs: Verkeersbrigadiers uit A'dam. De burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckcl, had tijdens het concours bloemen in ontvangst te nemen voor zijn echtgenote, die wegens ziekte de feestelijkheden niet kon bijwonen. (Foto N. v. d. Horst)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5