S)e £eidó£(2otvtta/tit WENEN Zaterdag ondertekening van het Oostenrijkse staatsverdrag Mn Bouman trekt zich uit de verdediging terug Roden bezetten Haiphong Ernstig spoorwegongeluk in West Java Peking helpt wel Scelba blijft aan Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 13 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13498 danst in de straten Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.10 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. man. Tefeloontjes f 1.50 Laatste struikelblok gisteren weggenomen Rusland gaf na een lange aarzeling toe Het laatste struikelblok voor de ondertekening van het Oostenrijkse vredesverdrag is gisteren weggenomen. De baan is nu vrij voor de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier om Zondag in Wenen hun handtekening te zetten onder het verdrag dat een eind zal maken aan de bezetting van Oostenrijk. Nadat men drie dagen lang geen stap verder was gekomen, hebben de ambassadeurs van Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk gisteren in Wenen het laatste geschilpunt opgelost. Dit gebeurde toen de Amerikaanse minister Dulles reeds een soort van ultimatum had gesteld door zijn ver trek naar Wenen te verdagen. De klip, waarop men de laatste dagen was gestrand, was artikel 35 van het verdragsontwerp geweest. Dit artikel regelt de kwestie van de Oosten rijkse schulden aan Rusland. Na lang aarzelen heeft Rusland nu toegegeven aan het verlangen van het Westen, dat de „overeenkomsten van Moskou", die vorige maand tussen de Oostenrijkse kanselier Raab en Russische leiders zijn gesloten, in het ver drag worden opgenomen, maar dan alleen als aanhangsel. MAAR LIEVER ZWART OP WIT. De overeenkomsten van Moskou regelden de betalingen, die Oosten rijk in de kc mende tien jaar aan DE NAVO VAN WARSCHAU DROMPT IS HET ANTWOORD van de Sovjet-Unie gevolgd op de toetreding van West-Duitsland tot de N.A.V.O. De Westduitsers maken het Westeuropese verdedigingssysteem rond en daarom acht het Kremlin thans de tijd aangebroken om ook in het Oosten een „NAVO" op te rich ten. Nu West-Duitsland voor het Westen heeft gekozen, wordt het tijd Oost-Duitsland demonstratief voor hét Oosten te laten kiezen. „Kiezen" komt er eigenlijk niet aan te pas, D?KeIM gemaakt, aat oe onoerteke- want Moskou „stelt voor" en de an- het verdrag door de vier ministers van Buitenlandse Zaken Rusland moet doen. Het Westen stond er op, dat deze overeenkomsten in het staatsverdrag werden opgenomen om te verhinderen, dat Rusland zijn troepen naar Oostenrijk terug zou kunnen sturen onder dekking van de oorspronkelijke tekst van artikel 35. Overeenstemming over het ver drag is bereikt na bijna 400 zittingen van Oost en West, een serie die in 1946 is begonnen. Een grote menigte juichte de ver tegenwoordigers van de vijf mogendr heden toe, toen zij na de beslissende zitting het gebouw van de geallieerde controleraad verlieten. Men zong en danste in de straten. Men verwacht, dat een begin zal worden gemaakt met het terugtrek ken van de bezettingstroepen nog vóór het verdrag formeel bekrachtigd is door de regeringen der Grote Vier. De Oostenrijkse kanselarij heeft bekend gemaakt, dat de onderteke- Zo is dan in Warschau een ver drag van vriendschap in de maak onder het minzaam lachende 0 oog van premier maarschalk Boelganin en van minister Molotof tussen de Sovjet-Unie en de zeven Oost-Europese staten, met het doel tot samenwerking en weder zijdse hulpverlening te komen, waar van een gezamenlijk militair opper bevel de zichtbare uitdrukking zal zijn. De grote broer uit China is er als waarnemer bij. Reeds jarenlang hebben de Oost- Europese staten zich in de warme vriendschap van Rusland mogen ver heugen en de samenwerking is al die tijd buitengewoon innig geweest, terwijl het aan geen twijfel onder hevig is geweest, waar het militaire opperbevel bij voorkomende gele genheden zou moeten worden ge zocht. Het Westen is daarom niet bepaald ondersteboven van de Warschause besluiten en bereidt zich welgemoed voor op een prettig gesprek met de Sovjet-Unie „op het hoogste niveau". Het heeft er evenwel veel van weg, alsof het Kremlin met deze NAVO- tegenhanger alvast wil demonstreren, dat wat er ook gebeure op dit aller hoogste niveau, het Westen van Oost- Duitsland heeft af te blijven, want dit heeft nu eenmaal de zijde van de vredelievende landen gekozen. En om die vredelievendheid nog eens ex tra te beklemtonen heeft Moskou opnieuw een ontwapeningsvoorstel ingediend, dat het blijkbaar be schouwd wenst te zien als één sa menhangend geheel uit te maken met de creatie aan de Warschause NAVO. Het ziet er overigens niet gek uit, dit nieuwe voorstel; met name de voorstellen inzake de internationale controle op de ontwapening voldoen aan de Westerse inzichten op dit punt. Tot nu toe wilde de Sovjet- Unie geen vreemde pottekijkers ach ter het IJzeren Gordijn hebben, zo dat alle ontwapeningsgesprekken op deze tegenstand vastliepen. De eli minatie van dit struikelblok kan de vastgelopen onderhandelingen onge twijfeld weer op gang brengen. Daar de Sovjets uit voorzorg er echter weer een paar minder goed aanvaardbare elementen in gesmokkeld hebben ("ontruiming door alle buitenlandse troepen van Duitsland bijv.) zal de wereld goed doen alle voorbarig ge juich achterwege te laten. Met de oprichting van de War schause NAVO enerzijds en de publi catie van een nieuw ontwapenings plan anderzijds, wil de Sovjet-Unie zich blijkbaar in een goede onder handelingspositie plaatsen bij het a.s. hoge niveau-gesprek. En blijkens de redevoering van maarschalk Boelganin op de confe rentie te Warschau geeft men achter het IJzeren Gordijn nog steeds de moed niet op dat de Parijse accoor- den bij hun uitwerking nog kunnen worden getorpedeerd. Maar wat de bedoelingen van de Russen ook mogen zijn en hoe zij zich ook behangen met militaire ver dragen en ontwapeningsvoorstellen, het is altijd beter dat het Westen en het Oosten maar met elkaar gaan praten. Praten is voordeliger dan vechten en niemand weet, hoe een dubbeltje rollen kan. Zondagochtend om 11 uur zal plaats hebben in het Belvédère-paleis in de Britse sector van Wenen. uba si3}siuiui asjajsaM aPP 3G Buitenlandse Zaken, Dulles, MacMil- lan en Pinay, zullen vandaag per vliegtuig arriveren. De Russische mi nister Molotof komt Zaterdag per vliegtuig uit Warschau. Alle vier zullen Zaterdagavond sa men dineren. Men verwacht, dat zij bij die gelegenheid schikkingen zul len uitwerken voor de ontmoeting „aan de top", deze zomer tussen de regeringsleiders Eisenhower, Faure, Eden en Boelganin. De Oostenrijkse regering heeft haar ambassadeurs in Washington, Mos kou, Londen en Parijs naar huis ge roepen om de toestand te bespreken, die ontstaat door ondertekening van het vredesverdrag. De burgemeester van Wenen heeft alle bewoners der hoofdstad ver zocht, Zondag de vlag uit te hangen en hun huizen met bloemen te ver sieren. Zondagavond zullen het stad huis en beroemde monumenten met gekleurde lichtjes worden geïllumi neerd. Op verschillende punten van de hoofdstad zullen orkesten vrolij- In het dictatoriaal Argentinië In drie Argentijnse provinciesteden hebben Peronistische autoriteiten, die door de gouverneur van de desbe treffende provincie waren aangewe zen, het bestuur overgenomen van gekozen radicale autoriteiten na een geschil tussen de gemeenteraden en vakbonden. De radicale partij is in de oppositie. Een vakbond had Woensdag in de stad Navarro een staking Uitgeroe pen tegen de radicale burgemeester, die last had gegeven een borstbeeld van Eva Peron en een portret van president Peron uit een gemeentege bouw te verwijderen. Ook in twee andere plaatsen, waar de radicalen de meerderheid hebben, hadden vakbonden een actie tegen het bestuur ondernomen. De zaak Jungschlager Het districtsgerechtshof van Dja karta heeft het proces tegen de Ne derlander Jungschlaeger tot 27 Mei uitgesteld in verband met het ver zoek van de Nederlandse regering deze beklaagde door een Britse advo caat te doen verdedigen. De Indonesische regering heeft de Britse advocaat Bennet nog geen ver gunning verleend als verdediger van Jungschlaeger op te treden. In de Donderdag gehouden zitting werd een brief voorgelezen van mr. Bouman, die tot dusver als verdedi ger van verdachte optrad. Mr. Bou man deelde mee, dat hij besloten heeft de verdediging aan een ander over te dragen, daar hij zichzelf van geen nut meer acht, in verband met de moeilijkheden, die hij heeft on dervonden. Mr. Bquman wees er in zijn brief op, dat de ervaringen van de laatste maanden bij hem de zekerheid deden ontstaan, dat, zolang hij doorgaat met te pogen de waarheid aan het licht te brengen, van zekere zijde doorge gaan zal worden met het lanceren van beschuldigingen tegen hem per soonlijk, waardoor het hem vrijwel onmogelijk wordt gemaakt zijn taak naar behoren te vervullen. Mr. Bouman wijst er verder op, dat hem buiten de rechtszaal geen waar borg kan worden gegeven tegen ver volgingsmaatregelen, waarvan hij binnen de rechtszaal gevrijwaard is. De rechter zei aanvankelijk er be zwaren tegen te hebben de reeds lang lopende zaak andermaal uit te stellen. 1 Doch tenslotte werd besloten, dat de zitting zou worden uitgesteld tot 27 Mei. Dan zal hij onvoorwaardelijk doorgaan, omdat verdachte reeds vol doende gelegenheid heeft gehad omj zijn verdediging voor te bereiden. Jiaavtö acfiiigc activiteit op 55 te Statteidam E <SW S f769 lillik I iKWAUTEITS KOFFIE EN 1NE1 -EIDEN^ (Advertentie) Eenheden van het leger van Noord Vietnam zijn vanmorgen vroeg Haip hong bimiengerukt. De eerste de tachementen reden met vrachtauto's de stad in, terwijl de laatste Franse patrouilles zich terugtrokken. De bevolking stroomde de huizen uit, richtte triomfbogen op, spreidde spandoeken uit en bracht andere versieringen aan. Later in de ochtend volgde de be zetting van de Europese wijk. Hier waren de straten verlaten en hing slechts hier en daar een vlag uit. President Ho Tsji-Minh van Noord- Vietnam heeft vandaag de „bevrij ding" van Haiphong, de haven van Hanoi, bekend gemaakt. De president deed een beroep op de buitenlanders in de stad, hun bestaan in Noord- Vietnam rustig voort te zeten. Haiphong is thans door de Fransen overgedragen aan de communisten. Krachtens de Geneefse bestands overeenkomst is de stad tot dusver onder Frans gezag gebleven om de evacuatie van vluchtelingen en het overbrengen van uitrustig naar Zuid-Vietnam mogelijk te maken. Volgens voorlopige berichten zijn dertig personen gedood en 39 gewond bij een spoorwegongeluk, dat zich Donderdagmiddag tussen Tasikmalaja en Manondjaja (West-Java) heeft voorgedaan. Een trein van Jogjakarta naar Ban dung liep op een moeilijke helling uit de rails, tengevolge waarvan de lo comotief, de bagagewagen en drie rijtuigen verongelukten. Deslachtoffers werden naar zie kenhuizen te Tasikmalaja en Tjiamis overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Sluö.teti maken <zick wakm me% kaude amiag, De Oosteuropese conferentie te Warschau, waar Rus land vertegenwoordigd is door de min. van buitenlandse zaken, premier Molotof, maarschalk Boelganin en maar schalk Georgi Zjoekof, die u hier v.I.n.r. aan de confe rentietafel gezeten ziet. Tijdens deze conferentie ver klaarde maarschalk Boelganin, dat er een einde moet kooien aan de koude oorlog. Communistisch China heeft giste ren beloofd, dat zijn 600 millioen in woners aan de zijde van de Sovjet- Unie züllen strijden indien in Euro pa een oorlog wordt ontketend, Peng Teh-Hoeai, minister van De fensie en waarnemend eerste minis ter, heeft deze verklaring uit naam van de communistisch-Chinese rege ring afgelegd op de middagzitting van de Warschause conferentie. Hij verklaarde tevens, dat Peking een krachtig voorstander is van een vreedzaam naast elkaar leven. De nieuwe president van Italië, Giovanni Gronchi, die twee weken geleden werd gekozen, heeft Don derdagavond geweigerd het ontslag van het coalitiekabinet, dat door pre mier Mario Scelba werd aangeboden, te aanvaarden. De aanbieding Van het ontslag van de regering is volgens de grondwet na de verkiezing van een nieuwe pre sident vereist. Het is echter gewoonte, dat het ontslag wordt geweigerd, maar men vreesde in sommige regeringskrin gen, dat de president, wiens verkie zing een ernstige nederlaag voor de regering was, ditmaal van de ge woonte zou afwijken. Wanord lijkheden in Singapore In Singapore hebben zich in de nacht van Donderdag op Vrijdag wanordelijkheden voorgedaan, welke aan drie personen het leven hebben gekost, terwijl er 21 werden gewond. Onder de doden bevindt zich Gene Symonds, correspondent van het Amerikaans persbureau „United Press". De wanordelijkheden braken uit na betogingen door stakers van autobus diensten. Studenten sloten zich bij hen aan. De straten zijn. op bepaalde pun ten met prikkeldraadversperringen afgezet. Studenten trekken hier ech ter erom heen en weten, met kleine groepjes, toch in het afgezette gebied door te dringen. Pantserwagens van het Britse elfde regiment huzaren patrouilleren door de straten van Singapore, nadat ver nomen was dat honderden betogers op weg waren naar het regeringsge bouw. Men verwachtte vandaag nieuwe hevige betogingen, dat i.v.m. het feit, dat zich heden een jaar geleden te Singapore eveneens wanordelij khe- hen hebben voorgedaan, waarbij stu denten waren betrokken. Overstromingen in Afghanistan Minstens 31 personen zijn te Nah- rain in Afghanistan verdronken bij overstromingen langs de rivieren Chanabad en Kendoez, aldus meld de Radio-Kaboel Donderdag. De hoge waterstand is het gevolg van de zware regens, welke zich Zondag en Maandag in het stroom gebied van de rivieren hebben voor gedaan. Volgens de radio wordt gevreesd, dat het aantal slachtoffers veel ho ger zal zijn. De omvang van de scha de is nog- niet bekend. Koortsachtig wordt te Rotterdam op de E55 gewerkt om deze manifes tatie van Nederlands energie, Don derdag a.s, klaar te krijgen, zoals u elders in dit blad kunt lezen. Het skelet van de monumentale ingang wordt met zeildoek overtrok ken. Tussen de stalen constructie door ziet u de toren van het museum Booymans (Foto de Leidse Courant) (Advertentie) HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot 2 Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking en enkele buien, morgen ook opkla- 2 ringen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Dezelfde tem- 2 peraturen als vandaag of iets laeere. 14 Mei zon op 4.51, onder 20.26 min maan op 1.22, onder 11.17 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Zaterdag 14 Mei voorm. 7.50 uur; nam. 20.20 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLOROA licht hew. half bew. regen regen regen zwaar bew. regen mist onbewolkt onbewolkt licht bew. mist geheel bew. zwaar bew. nevel half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt Korreltje Spreek altijd oprecht en een slecht mens zal u uit de weg gaan. William Blake.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1