Oplossing gezocht, welke bevrediging schenkt Verward rumoer om aanschaffing Zwitsers trammateriaal door R'dam DONDERDAG 12 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGTNA3 Tweede Kamer over de huurverhoging Andriessen vraagt: wat doet de regering? Op voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer besloten op Dins dag 24 Mei aan de orde te stellen de rijkswet tot goedkeuring van de in ternationale tinovereenkomst. De voorzitter merkt op, dat dit het eerste ontwerp-rijkswet is dat in het openbaar wordt behandeld. Hij zal de gevolmachtigde ministers van Suri name en de Nederlandse Antillen uit nodigen aanwezig te zijn achter de regeringstafel. De regering kan zich hiermede verenigen en de senioren zijn van mening., dat dit de juiste plaats is. De Tweede Kamer heeft gistermid dag de algemene beraadslagingen over de wetsontwerpen tot belasting verlaging en tot wijziging van de huurwet voortgezet. (De minister president, de heer Drees, is weer aan wezig). Vraag aan de regering! De heer ANDRIESSEN (K.V.P.) bespreekt de redenen, welke de rege ring hebben genoopt af te zien van het voornemen een algehele huurver hoging voor te stellen. De regering wenst een periode van rust ten aanzien van de lonen en prij zen. Haar bedoeling is echter niet het huurprobleem te laten liggen. Zij wil het in een iets verdere toekomst aan de orde stellen. De regering wil een economische stabilisatiepolitiek, maar zal die aankondiging der rege ring geen aanleiding zijn tot onrust? Hij vraagt of de situatie zo is, dat zelfs van een algemene huurverho ging van 10 procent met loon- of an dere compensatie wordt afgezien? Meende de regering eind November 1954, dat een niet-onaanzienlijke huurverhoging in zicht was, in De cember van dat jaar, dus enige we ken later, was de regering van oor deel, dat een opschorting der aanvan. kelijke huurplannen noodzakelijk was met het oog op de lonen. Hier mag z.i. toch wel worden gesproken var* een sterk evolueren inzake de sociaal-economische mogelijkheden en spr. zou gaarne vernemen wat er dan toch wel gebeurd is. Wat de re gering mededeelt ter verdediging van de opschorting is uiterst vaag. Spr. merkt op, dat de vraag rijst of een huurverhoging van 10 procent met compensatie voor de minder- draagkrachtigen sociaal-economisch onverantwoord zou zijn. De situatie der huren van thans nagaande zegt spr., dat de regering elke week op iedere woningwet-wo ning een subsidie van 7.tot 9. geeft. Dat zijn belangrijke bedragen, waarvan de betekenis economisch niet mag worden onderschat. Geschiedt de aanpassing niet spoedig, dan zal dat een grote zorg voor de toekomst wor den. Spr. zegt eèn looncompensatie om te komen tot een algemene huurver hoging van 10 pet. nog altijd mogelijk te achten en hij betreurt het, dat de regering dit onverantwoord meent te moeten noemen. Spr. verklaart niet te pleiten voor een geforceerde of snelle aanpassing, noch een over elkaar tuimelen van lonen en prijzen. Hij wil slechts een zeer geringe looncompensatie om wille van het belang der volkshuis vesting en de huiseigenaren, die aan spraak kunnen maken op een ver goeding, welke in het kader der sociaal-economische mogelijkheden past. Hij bepleit voorts afschaffing der opcenten op de grondbelasting. Tenslotte verklaart hij weinig enthousiast te zijn over het huur- omtwerp; de regering had z.i. verder kunnen gaan. De argumenten voor het regeringsstandpunt zijn weinig overtuigend, aldus de heer Andries sen. Hij vraagt welke consequenties de regering zou trekken als een voorstel, waarin zijn bezwaren zijn geformeerd, in de Kamer weer klank zou vinden. De heer VAN DE WETERING (C. H.) verklaart in principe voor huur verhoging te zijn. Hij is echter te leurgesteld door het wetsontwerp, dat volkomen afwijkt van de ge dachte neergelegd in de jongste troonrede. Z.i. zou het logisch zijn geweest als de regering na de alge mene tegenstand in het voorlopig verslag tot pitdrukking komend, het ontwerp had teruggenomen. Spr. vraagt wat de regering bedoelt met 't onverbrekelijk verband tussen belastingontwerpen en de huurwet- wijziging. Z.i. had de bewindsman een huurverhoging van 10 pet. moe ten stellen als een van zijn kant aan vaardbare étappe. Het ware hem liever geweest als na het afwijzend voorlopig verslag de belastingverlaging en de huurwet na der waren bezien, maar hij wil gaar ne de regering nog horén. Het huurbeleid. De heer VAN VLIET (K.V.P.) is van mening, dat er overeenstemming is over de noodzakelijkheid van een ge leidelijke optrekking van de huren der oude en nieuwe huizen. Op ver scheidene punten is er overeenstem ming, maar er zijn ook punten van verschil, b.v. met betrekking tot het niveau der huren, dé kwestie ener huurbelasting, het waarborgen van zorg voor onderhoud en herstel van oude woningen. Aandacht wijdend aan de facetten van het huurbeleid waarover de op vattingen in de Kamer uiteenlopen gaat spr. in op de vraag hoever de huren geleidelijk aan moeten worden opgetrokken. Bij een verzadigde wo ningmarkt is vrije huurvorming niet slechts toelaatbaar, doch juist. Een verdere huurprijsverhoging wordt door een deel der Kamer en door de regering redelijk geacht. Afroming der verhoogde huren acht spr. niet juist. Een egalisatiefonds is z.i. over bodig. Aan zo'n fonds zijn bezwaren verbonden. Het tempo van de huur- optrekking zal er door worden ver- De P.v.d.A.-fractie houdt vast aan een huurbelasting en een egalisatie fonds; spr. vraagt of zij zich verenigt met wat mr. In 't Veld in de Eerste Kamer ten deze heeft verklaard naar aanleiding van opmerkingen van de heer Rraayvanger. Het standpunt van spreker-s frac tie is, dat de huiseigenaren ook op andere gronden dan hogere exploita tiekosten aanspraak kunnen maken op hogere huren en hij vraagt of de P.v.d.A.-fractie hiervan een halszaak moet maken. De minister moet z.i. be tere waarborgen kunnen krijgen voor een beter onderhoud der woningen. Het nalaten van onderhoud kan niet worden gedeeld als de eigenaren tot een redelijk rendement kunnen ko men. In ere moet worden hersteld de normale onderhoudskosten, die men voor de oorlog kende. Eenvoudige normen moeten daarvoor worden vastgesteld, welke de huuradviescom missies zullen hebben te hanteren. Compensatie aan huurders voor verhoging der huren zou spr. aller eerst willen zien in de vorm van fis cale verlichting in de persoonlijke sfeer. Wanneer dat niet voldoende mogelijk is zal een loonsverhoging moeten worden toegestaan. Spr. zegt zijn stem ten aanzien van het huurontwerp nog niet te kunnen bepalen, hij zal daarvoor het ant woord van de bewindsman afwach ten. Hij merkt op, dat in het ontwerp de mogelijkheid ligt, dat grote gezin nen extra worden belast, dat acht hij bezwaarlijk. Een ander bezwaar is dat het ontwerp een maximum aan huurverhoging van 10 procent stelt. De particuliere bouw zal wat de subsidiëring betreft, z.i. aan zijn trek ken moeten komen. Zonder pijn. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) zegt dat de M. v. A. wel. duidelijk maakt,dat een discussie met de mi nister van Wederopbouw weinig nut en weinig zin heeft. De discussie over het huurvraagstuk is verlegd naar het loon- en prijsbeleid. Hij merkt op, dat het een fout in dit beleid is geweest, dat bij verdere loonsverhogingen de aanpassing der huren na de eerste huurverhoging, welke door een loonsverhoging werd gecompenseerd, achterwege is geble ven. Wij mogen, zegt hij, de huren niet langer hanteren als een middel om de inidex der kosten van het le vensonderhoud te drukken. Naar zijn oordeel moet het huur probleem zonder pijn voor de huur ders zijn op te lossen. Economisch brengt de huurbeheersing ons steeds verder in het moeras, aldus spr. Hij heeft een amendement inge diend, dat uitgaat van een algemene huurverhoging van 10 procent. Voorts overweegt hij het indienen van een motie om de oude huren binnen af zienbare tijd aan te passen aan een economisch verantwoord niveau. De heer WELTER (K.N.P.) is van mening, dat de woningnood een ge volg is - van het gemis aan regeer kracht. De mislukking van het wo- ningbeleid betekent z.i. de misluk king van het loon- en prijsbeleid. Het dirigistisch beleid van na de oor log is vastgelopen op het huurbe leid. Spr. merkt op, dat de Kamer staat vOor twee gebrekkige wetsontwer pen, die weinig kans maken ongewij zigd te worden aanvaard. Door de koppeling van de huur verhoging aan de belastingverlaging wordt de Kamer geprest regelingen te aanvaarden, die zij in grote meer derheid onaannemelijk vindt. Dat is het wrange gevolg van de brede-ba- sispolitiek der laatste jaren, aldus de heer Weiter. De thans gevolgde oplossing is ty pisch die van een zwakke regering. Men durft geen grote belastingverla ging en geen grote huurverhoging aan. De man die de klappen krijgt in de regering is minister Witte en dat vindt spr. niet fair. Want, zo zegt hij, men heeft hier niet te maken met witte politiek, maar met rode politiek. Spr. treedt vervolgens in een be strijding van de door de regering ge geven argumentatie voor de voorge stelde huurverhoging. Hij geeft daar bij te kennen met bijzondere reserve te staan tegenover het ontwerp. Grote verwarring gevreesd. De heer BOMMER (P.v.d.A.) ver klaart begrip te kunnen opbrengen voor de verandering van het beleid van minister Witte. Voor afroming van een gedeelte der verdere huurverhoging zou spr. de voorkeur geven aan een bestem mingsheffing. Hoe groot dat deel zou moeten zijn kan niet rauwelings in clebat worden gebracht. De kwestie der afronding is in 1948 reeds door de regering aan de orde gesteld; zij dacht toen aan de mogelijkheid van een huurbelasting. Het stujc was on dertekend door de ministers Witte- man en Van Maar se veen. Men dacht, toen aan een verhoging van 30 pet., waarvan 15 pet. zou worden afge roomd. Dat is toen niet doorgegaan, Ook bij de tweede huurverhoging is de afroming achterwege gebleven. Sprekers fractie heeft zich er twee maal bij neergelegd dat een bestem mingsheffing werd verschoven. Hier aan voor de derde maal mede te wer ken stuit bij ons op onoverkomelijk bezwaar, verklaart spr. Zijn fractie voelt niets voor de suggestie van de heer Andriessen om een nieuwe huur verhoging van 10 pet. voor de eige naren met een nieuwe loonronde voor te bereiden. Spr. merkt op, dat de regering de gedachte van een huurbelasting of bestemmingsheffing handhaaft, doch haar naar later verschuift. De ge- dachtengang van de regering ten de ze is hem -niet duidelijk. De beste op- lossing zou z.i. zijn dat de huurver hoging in de voorgestelde vorm niet doorging en in 1956 aan de orde werd gesteld, gepaard gaande met een ver hoging van het loonpeil en gecoördi neerd met de definitieve ouderdoms voorziening. Het regeringsvoorstel heeft tot ge volg, dat het huurpeil van de voor oorlogse woningen, dat thans gemid deld 141 is in vergelijking met 1940, met 3 pet. zal stijgen tot gemiddeld 145. Spr. vraagt zich af of dit al die omslag rechtvaardigt. Bovendien lijkt het hem niet rechtvaardig tegenover de middengroepen. Wanneer het ontwerp tot wet wordt verheven vreest spr. grote ver warring; men zal dan met niet min der dan 15 huurpeilen hebben te ma ken. Het is een vrij onmogelijke re geling. Spr. heeft grote waardering voor het werk van de minister, maar hier kan hij hem toch niet volgen. De heer VAN DER FELTZ (C.H.) bespreekt het verband tussen huur- politiek en woningbouw en verklaart vervolgens, dat huurverhoging naar zijn oordeel dringend noodzakelijk is. Deze zal per se gepaard moeten gaan met een compensatie. Het wetsontwerp moet z.i. worden verbeterd door de huurverhoging al gemeen te maken. Aan ieder amende ment dat tot een dergelijke verbete ring kan leiden zal hij zijn steun ver lenen. De heer REUTER (C.P.N.) betoogt, dat het uit de woningnood te verkla ren is, dat voorstellen tot huurverho ging zijn ingediend. Als de plannen doorgaan betekent dat een aanslag op het bestaansminimum. Spr. meent, dat de enig juiste con clusie moet zijn het wetsontwerp te rug te nemen. Afroming niet aan de orde. De heer STAPELKAMP (A.R.) herinnert eraan, dat het voorlopig verslag uitermate ongunstig was. Men had mogen verwachten, dat de regering daarvan onder de indruk zou zijn gekomen. Uit de memorie van antwoord blijkt daarvan niets. Spr. acht de argumentatie van de minister niet bevredigend, zodat men de indruk krijgt, dat een vrij wille keurige ingreep ten behoeve van een bepaalde categorie wordt gedaan. In de memorie van toelichting wordt deze rechtvaardiging gegeven, dat de huurverhoging wordt toegepast voor hen, die haar het beste kunnen dra gen. Daarmede is spr. het wel eens, maar het wordt niet consequent door gevoerd. Hij vraagt of de minister meent, dat economisch gezien binnenkort de om standigheden zo zullen zijn, dat ver dere huurverhoging kan worden toe gepast. Compensatie voor huurvex-hoging zou spr. het liefst zien in de sector der belastingen. Voor een 10 pet. huurverhoging is die compensatie daar naar zijn oordeel te vinden. Niemand meent, zo zegt de heer Stapelkamp, dat men verder kan gaan den 10 pet. huurverhoging. Daarom komt op dit ogenblik de kwestie der afroming niet aan de orde. Hij hoopt, dat het mogelijk zal zijn in overleg tussen Kamer en regering te komen tot een oplossing die bevrediging schenkt. Men moet deze zaak niet uit stellen tot een nader tijdstip, zoals de heer Bomraer wilde. Te kwart over zes wordt de ver gadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. IVOROL: De Tandpasta van standing (Advertentie) „Tramlijn begeerte van Nederlandse firma's Zoals bekend is heeft het voorstel van B. en W. van Rotterdam aan dè gemeenteraad, trammateriaal te be stellen in Zwitserland, nogal wat stof doen opwaaien. Ook nadat de ge meenteraad het voorstel had aange nomen, bleek het rumoer nog niet verstomd te zijn. Dit uitte zich de vorige week o.m. door het adres van enige Industrieën aan de gemeente raad van Rotterdam, de minister van economische zaken en Ged. Staten, van Zuid-Holland. Dit laatste college werd gevraagd zijn goedkeuring te onthouden aan het gemeenteraads besluit. Een en ander is voor het college aanleiding geweest Dinsdagavond de gemeenteraad voor een informele bij eenkomst bijeen te roepen. In aan sluiting daarop is gisterochtend ten stadhuize een persconferentie be legd, waarop het woord is gevoerd door de burgermeester mr G. E. van Walsum, de wethouder voor de be drijven, de heer H. E. van den Brule en de directeur van de RET, ir N. A. Bogtstra. Geen zwakheid. Zowel de informele raadsbij een komst als de persconferentie, aldus de burgemeester, berusten op dezelf de motieven en moeten niet ge zien worden als uiting van zwakheid. MINISTER ZIJLSTRA: Hogere kolenprijs niet storend Minister Zijlstra verwacht dat de stijging der prijzen van steenkolen, waarop de regering overigens geen invloed heeft, geen gevolgen zal heb ben voor de handhaving van het loon- en prijspeil. De verhogingen in de huisbrandsec tor beïnvloeden het huishoudbudget met minder dan 0,2 procent. Voor circa zeventig procent van de kolen voor industrieel gebruik blijft de prijs gelijk of wordt hij slechts minimaal verhoogd. Bovendien, zo antwoordt de minis ter het Tweede-Kamerlid Gerbrandy dat hem hierover schriftelijk vragen had gesteld, mag worden aangenomen, dat een deel van de industrie nog mogelijkheden heeft, om door opvoe ring van de brandstoffeneconomie de prijsverhoging geheel of gedeeltelijk op te vangen. Het is niet uitgesloten, dat de prij zen van de Belgische kolen dezer da gen in het algemeen een zekere ver laging zullen ondergaan, waarvan dan ook de verbruikers in Nederland zul len kunnen profiteren. Op het ogen blik kan nog niet precies worden gezegd, hoeveel de prijzen van be paalde soorten Limburgse kolen duur der zullen worden. De heer Gerbrandy had gespoken van een verhoging met 35 tot 40 cent per hl. Eierkolen zullen van dertig tot veertig cent per hl. in prijs stijgen, al naar gelang het land van herkomst. Het college heeft echter gemeend, dat het onjuist was raad en pers na het rumoer zonder informaties te laten. Sprekende over het bovenge noemde adres aan Ged. Staten noem de spreker een uiterst gevaarlijk spel, dat hier wordt gespeeld. De gemeen telijke autonomie wordt geschaad, als men, wanneer men het niet eens is met een raadsbesluit, zich gaat wenden tot Ged. Staten. Is er, zo stelde hij verder en volgens hem komt de gehele kwestie daarop neer een plicht voor de overheid, al vorens iets in het buitenland te be stellen, de Nederlandse industrie ge legenheid te geven een aanbieding te doen? Hij geloofde, dat men dit onmogelijk vol kan houden. Ten aan zien van het construeren van een dergelijke plicht voor Rotterdam als internationale stad is toch een voor zichtigheid geboden. Mr van Wal sum wees op de ontwikkeling in de richting van de integratie, die zich in Europa aftekent. De leiding van de electriscbe tram is te goeder trouw overtuigd, dat het beste mate riaal in Zwitserland te krijgen is, zo besloot hij. Geen experiment. De wethouder merkte op, in de raad nadrukkelijk te hebben gezegd, dat men in de jaren na de oorlog prima materiaal in Rotterdam had gekregen, doch niet wat men gewenst had. Men wilde dit keer geen experi ment, maar men wilde zich interna tionaal orienteren op wat bereikt is in de tramwagenbouw. Men heeft tot het Zwitserse materieel besloten en „we hebben moeten afgaan op de directie van de RET, die technisch op de hoogte is". De directeur van de RET heeft een uitvoerige uiteenzetting gege ven over de motieven, die geleid heb ben tot de bestelling in Zwitserland. Hij heeft uitvoerig de bezwaren uit eengezet, die aanleiding zijn geweest dat men niet de Nederlandse indus trie heeft ingeschakeld. Arbeider in rioolbuis gestikt Bij de aanleg van een riolering in Oostvoorne is gistermiddag een do delijk ongeluk gebeurd. De 21-jarige ongehuwde arbeider J. van der Veen uit Brielle was bezig enkele riool buizen, die reeds in de sleuven lagen aan de binnenzijde af te werken. Hiertoe was hij in een van de bui zen gekropen. Toen zijn kameraden op hun herhaald 'geroep geen ant woord kregen gingen zij de buis bin nen en troffen daar Van der Veen in ,bewusteloze toestand aan. Het toe passen van kunstmatige ademhaling en het toedienen van zuui'stof mocht niet meer baten. Men vermoedt dat het ongeval te wijten is aan gas dat zich in de buizen had verzameld. NED. R.K. KERKMUZIEKSCHOOL BESTAAT 30 JAAR. Maandag 16 Mei wordt in intieme kring het zesde lustrum gevierd van de Ned. R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht, een instelling, die zeer be langrijk heeft bijgedragen tot verbe tering van de kerkmuziek in ons land. BEZOEK VAN LUITENANT- GENERAAL SCHUYLER AAN KEUKENHOF. Luitenant-generaal C. V. R. Schuy ler, chef staf Saceur (Supreme Allied Commander in Europe), en mevrouw Schuyler zullen van Donderdag 12 tot Zaterdag 14 Mei in Nederland verblijven en o.a. de bollenvelden bezoeken en Keukenhof. Bij een „proef-noodlanding" op de vliegbasis Volkel is gistermiddag om streeks vijf uur een Thunderjet- straatjager van de koninklijke lucht macht naar de stax-tbaan doorgescho ven. Het toestel geraakte daarbij in brand en ging verloren. De bestuur der, die alleen in het toestel zat, kon geheel ongedeerd ontkomen. Militaire truck gekanteld Een soldaat verdronk In de Ooypolder aan de grens van Nijmegen is gistermiddag een mili taire truck van de dijk gereden, door dat de chauffeur, die niet bekend was met de vex-schillende kronkelin gen op deze dijk, de macht over het stuur verloor. De truck kantelde en kwam boven een sloot terecht. Dc 20- jarige militair A. van Hilst uit Hil versum, die als passagier meereed, kwam onder de truck in het water te liggen en verdronk. De chauffeur kreeg enige beenwonden. Knoeiende advocaat voor de rechtbank In November 1953 verdween de 55- jarige advocaat en procureur mr. J. PI. B. te Hoogezand plotseling naar Engeland. Na onderzoek bleek, dat er onregelmatigheden waren en het vermogen van verdachte na 1950 sterk was teruggelopen. Gisteren be gon deze zaak voor de rechtbank te Gx-oningen. Er waren 30 getuigen en 4 deskundigen opgex'oepen. De offi cier van Justitie, mr. L. H. Feitsma, heeft verdachte o.m. ten laste gelegd, dat hij 23.510,— zou hebben ont trokken aan het faillissement van de vennootschap G. J. B. te Sappemeer, Verdachte gaf toe dat hij in ieder geval nimmer over faillissements- gelden had mogen beschikken en dat dit verduistering was. Ten tweede werd hem texx laste gelegd het zich toeëigenen van 15.576.60. Dit geld was afkomstig van wijlen de heer Th. Swaive, die in Nederland was overledendoch wiens nalatenschap zich in Amerika bevond. Verdachte moest optreden als gemachtigde voor de ex-fgenamen. In Juni 1952 werd dit bedrag op zijn bankrekening ge stort, doch hij bleef tegenover erfgenamen in zijn correspondentie voorgeven, dat er nog moeilijkheden waren te overwinnen en het geld er nog niet was. Hij beweerde van de aankomst van het geld niet op de hoogte te zijn geweest toen hij er in 1953 op zijn kantoor op attent werd gemaakt dat het ontvangstbewijs voor het geld zich in het dossier be vond. Een ander punt dat verdachte ten laste werd gelegd betrof verduis tering van 10.000,— ten nadele van zijn cliënt H. Oudman, gezagvoerder van de kustvaarder Nelly te Rotter dam. Verdachte pleegde voorts valsheid in geschrifte door valse kwitanties op te maken. Onder valse voorwend sels had verdachte ook een bankdi- rectie te Groningen bewogen om 18.000,over te maken op zijn privé-rekening. De zaak wordt voortgezet. Varkensmarkt wordt ondersteund In verband met de ongunstige ont wikkeling van de varkensmarkt, die nog wox-dt verscherpt door een vex-- mindering van de uitvoer van bacon naar Engeland, heeft het bedrijfschap voor'vee en vlees besloten maatrege len te nemen ter ondersteuning van de varkensprijzen Met ingang van Maandag 16 Mei zal op het slachten van varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 77 kg. een toeslag van 0.07 per kg. wor den uitgekeerd, mits aan bepaalde voorwaarden inzake weging etc. wordt voldaan. Deze regeling wordt gefinan cierd uit het zgn. vleesfonds. Verkeersparlement in Enschede In Enschede zal binnenkort een ex periment worden ondernomen met een zogenaamd vex'keersparlement. Dit pax'lement zal allerlei problemexi, de bevordering van de veiligheid van het verkeer betreffend, in behande ling nemen. De eerste keer dat het parlement zal bijeen komen is op 16 Mei, waax-bij de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Teseling, aanwezig zal zijn, terwijl het par lement zal worden samengesteld uit de leden van de gemeentelijke dien sten. Op deze wijze hoopt de politie kennis te kunnen nemen van hetgeen onder de bevolking leeft ten aanzien van de verkeersproblemen. De belang stelling voor dit parlement is buiten gewoon groot en naar verwacht wordt zal het verschillende malen zitting houden. ONTMOETING OP ZEE. Twee broers, Nederlandse sleep bootkapiteins, konden elkaar midden op de Oceaan begroeten, toen een tweede sleepboot kwam vastmaken aan de kruiser „Australia", het voor malige Australische vlaggeschip, dat naar Engeland wordt gesleept om daar gesloopt te worden. De twee broers waren Cornelia en Piet Kalk man, resp. kapitein van de „Rode Zee", die reeds met de afgedankte kruiser op weg was, en van de „Wit te Zee". Zij hadden elkaar in geen tien maanden ontmoet. Geen loon over de staakdagen Binnenkort zullen degenen, die bij de diensten en bedrijven van de ge meente Amsterdam hebben gestaakt, een schrijven ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat het loon zal worden ingehouden over de dagen, waarop zij niet hebben gewerkt. Voor een deel van de 4000 voor malige stakers betekent dit een loon derving van vier dagen, voor ande ren, die zich na twee dagen te heb ben gestaakt, op het werk meldden maar niet direct weer in dienst wer den genomen, twee dagen. De behandeling van de beroepen tegen het ontslag, door de ontslage nen aanhangig gemaakt bij het scheidsgerecht, zal nog enige maan den op zich laten wachten. B. en W. van Amsterdam zullen n.l. eerst in staat dienen te worden gesteld in deze zaken conclusie te nemen; zij hebben daartoe een termijn van zes weken. Daarna vindt de openbare behandeling plaats. HET MUIDERSLOT IN 1954. Nog steeds neemt het aantal bin nen- en buitenlandse toeristen, dat jaarlijks het Muiderslot komt be zoeken, toe. In 1954 waren het er 81.833, dat is bijna 7.000 meer dan in 1953 (75.032). Is de slotvoogd Ton Koot enerzijds verheugd over dit stijgende bezoek, anderzijds benauwt hem dit wel eni germate omdat 92 procent van het bezoekersaantal in de zomerxnaanden komt. En helaas moeten, ondanks de ze ven gidsen, die bij de x-ondleidingen zijn ingeschakeld, vele honderden be langstellenden worden afgewezen Er zijn topdagen van 1300 bezoe kers. Het slot is echter het gehele jaar door geopend, al deelde de slot voogd mede, dat tussen de Noord pool en het Muiderslot alleen maar de afsluitdijk ligt. 70-JARIGE BRUILOFT. Zaterdag 21 Mei viert het echt paar J. v. d. MerbelTielmans, wo nende in de Westachterstraat te Din- teloord, zijn zeventigjarige huwe lijksfeest. Beide echtelieden zijn 93 jaar. Aetherklanken 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gx-am. 10,30 Mor gendienst. 11.00 Sopr., alt, viool en orgel. 11.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 School radio. 14.30 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Gram. 16.35 Sopr., bas-bax-iton en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Gram. 18.15 Chr. Mu ziekvereniging. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Regerings- uitz.: Verklaring en toelichting: 1. „De Universitaire studie" door prof. dr. H. M. J. Oldcwelt: „Algemene vorming en specialisatie". 2. Emi gratiepraatje van H. A. van Luyk, 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20' Gram. 20.30 „De Jeugd vliegt uit", hoorsp. 21.00 Concertgeboüwork. en solist. 22.35 Gram, 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van Kunst en schoonheid. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM IJ. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10 20 VARA. 12.00 AVRO. lfi.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Voordr. 10.00 „Avonturen met kinderen", caus. 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Tenor en luit. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. 12.00 Musette- ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gx-am, 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz, 13.55 Koersen. 14.00 Orgelconc, 14.25 Voordr. 14.45 Tenor en piano. 15.15 Gevar. muz. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale caus. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart", caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gemengd koor. 19.30 „Het dogma voor ons", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Voordr. 20.30 Bene lux. 20.40 „Leven in de cultuur", caus. 21.00 Gevar. muz. 21.35 Bui ten! weekoverz. 21.50 Spaanse volks- muz. 22.20 Lichte muz. 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524,00 Gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7