Traditie-getrouw versloeg schrijvend Leiden gisteravond zijn Senaat in de „Leidse Hout" Zoeterwoude geheel compleet op muur van de R.K. jongensschool 'N ORIGINEEL IDEE In vertrouwde omgeving de eerste stap op 't pad der aardrijkskunde ■T Leiden liet zijn Olympus ledig! DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I De jasjes v hangen aan dezelfde soort haakjes en de kinderen vinden het luiden van de laatste bel om half vier nog steeds het hoogtepunt van de dag. Dat zijn dingen, die nooit veranderen. Maar overigens schijnt er wel het een en anaer gewijzigd te zijn, sinds wij met een getuigschrift en een missaal voor goed gedrag de maatschappij te lijf gingen. Nu wordt dit geen beschouwing over de vernieuwingen in het onder wijs. Het schoot ons alleen maar even te binnen, toen we deze week een kwartiertje in de R.K. Jongens school van Zoeterwoude-dorp ver toefden. Vroeger kreeg men op ze kere dag een atlas in de hand ge frommeld met de opdracht: „De kaart van Zuid-Holland leren!" En daar mede was dan de eerste stap gezet op het terrein van de aardrijkskunde. Tegenwoordig wordt de jeugd met meer tact op de geheimen van ons grondgebied voorbereid. De onder wijzer begint de plattegrond van de klas te 'behandelen, daarna de plat tegrond van de school en na deze in leiding wordt de gemeente van in woning onder de loupe genomen. Goed idee. Die plattegrond van de gemeente bracht de heer D. A. Muusers, hoofd van de R.K. Jongensschool op een idee, dat hij zelf heel bescheiden „niet origineel" noemt. „Je ziet wel eens in gidsen voor toeristen kaartjes van een bepaalde streek, waarop enkele tekeningen voorkomen. Er staat soms een huisje met de aantekening „Het kasteel" of een paar streepjes blauw met „Zwem bad". „Daar begon het mee", lachte de heer Muusers. „Ik dacht op die ma nier moet ik eigenlijk een platte grond hebben van Zoeterwoude. Dat zal aantrekkelijk zijn. De jongens zullen er allerlei bekende plekjes op zoeken en daarmede hebben ze dan meteen een enthousiaste aardrijks kundige start!" Het idee was geboren? Zo op het eerste gezicht is het echt zo'n idee, dat reuze goed, maar nooit verwezenlijkt wordt. Want moeilijk heden zijn er met de vleet. Maar de heer Muusers liet zijn plan niet waaien. Hij prakkezeerde er een tijdje over en ontdekte toen een ge schikte plaats voor zijn plattegrond. Een groot muurvlak boven de kap stok j es bij dc ingang leek hem bij zonder geschikt. 'n Kunstbroeder. Voor zulke omvangrijke karwei tjes heeft men een kunstbroeder nó dig en die werd gevonden in pater Bul van het Kruisherenklooster. De pater is met M.O. tekenen bezig en de heer Muusers heeft zelf de acte M.O. schoonschrijven. „Samen hadden we precies, wat er voor de plattegrond nodig was!", lachte hij, toen hij de wordingsge schiedenis van het teken- en schil derstuk vertelde. „We namen een kleine stafkaart en vergrootten op de muur even zo veel maal als er ruimte was. Eén week van de Kerstvacantie was vol doende, om het werk klaar te ma ken. Volledigheidshalve moeten we nog vermelden, dat ook pater Van Beur den, die de schilderkwast met veel talent hanteert, een bijdrage heeft geleverd. Hij kwam eens kijken tij den de werkzaamheden en kreeg al gauw een kwast in de hand gestopt met de opdracht: „Ramen inzetten!" Het resultaat. Het resultaat, waarvan u op bij gaande foto's een gedeelte ziet, is al leraardigst. De gehele gemeente is op de muur gebracht met alle belang rijke wegen en vaarten. De jeugd heeft voldoende houvast bij haar nasporingen, want ook de grote gebouwen staan op deze plat tegrond. Op de eerste plaats alle ker ken en voorts ook het raadhuis. Waar bebouwing is, werd dit aangegeven met een rijtje huisjes. Ook de trein, op weg naar Utrecht, ontbreekt niet. Soms deden zich wel eens onoplos bare moeilijkheden voor en dan na men de beide schilders de vrijheid om een klein beetje van de werke lijkheid af te wijken. Zo moest men o.a. de kerk van het Kruisheren klooster aan de verkeerde kant van het complex zetten. Deze afwijkingen zijn echter klei nigheden, die nauwelijks opvallen. Op stap met de camera. Zoals op de foto te zien is, heeft men de gebouwen niet met een paar i streepjes aangegeven. De vormen zijn natuurgetrouw en om daartoe te komen, was de nodige voorbereiding vereist. Met de camera zijn de schil ders er op uit getrokken en alle plek- Het trotse elftal, dat het vaantje opnieuw veroverde. (Elke gelijkenis met nog in leven zijnde persoonlijk heden is louter toeval). Als Uw gewrichten Alleen nog maar pijnlijk bewegen en Rheomatieehe scheuten door Uw leden gaan... Dan is 't hoog tijd voor een Kruschen kuur. Rheumatische pijnen zijn in negen van de tien gevallen gevolg van onzuiver bloed. De bloedzuive rende organer. schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer op gang met Kruschen's zes mi nerale zouten. Duizenden rheumatiek- lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven? 't Gaat om Uw eigen welzijn maar ook om 't levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien, fit, welge moed, opgewekt en vrij var pijn (Advertentie) jes, die in beeld werden gebracht, zijn van foto's af geschilderd. Ook de komisch noot ontbreekt niet! Het stukje Zoeterwoude, dat sinds jaar en dag bekend staat onder de naam „De hel" (overigens niet, om dat het er zo naar toeven is), werd aangeduid met vlammen, waarin zich een paar duivels bevinden. In tegenstelling hiermede beschfkt Zoeterwoude ook over „Het paradijs" en dit kan men op de foto nog vrij duidelijk onderscheiden. Het is aan gegeven met de bekende appelboom, de beruchte slang en het eerste men senpaar, Adam enEva. Opzet geslaagd. De heer Muusers is in zijn opzet geslaagd. Toen hij aan het werk toog, stond het onderwijs op de eer ste plaats. Deze plattegrond moest belangstelling wekken. Nog steeds staan de jongens het „schilderij" van hun hoofdonderwij zer te bestuderen. En niet alleen de leerlingen van de derde klas, die in de eerste geheimen van de aardrijks AVONDGYMNAST/EK VOOR HET DOEL Doelverdediger Zonderop even voordat hij met bal en al in de grond ver dween; links het raadslid Plena en rechts Padding. kunde moeten worden ingewijd. Ook de hoogste klas is enthousiast over de plattegrond. De jongens zijn er even goed mee op de hoogte als met de inhoud van hun broekzak. Ieder stukje van de muurkaart heeft hun iets te zeggen. Zelfs het feit, dat de klok van de dekenale kerk drie uur aanwijst. „Dat is de tyd, dat we naar huis magge!", vertrouwde een van hen ons toe. Beide elftallen voor de wedstrijd. V.I.n.r. knielend: Baart, Padding, Philipse, Mulder, Meester, Zonderop, Schoondergang, Eleveld, Mulder jr. Staande: rar. Bool, prof. Goslings, Barnard, Piena, Bok, Vos, Van der Kwaak, Korthout, Van der Kwaak jr., Van Mourik, Bro uwer, Drijber, Stolp jr. en scheidsrechter Dc Groot. Hoe onvervaard streden de dapperen; hoe was geen gevecht hun te zwaar. Hoort, gij Leiden en verre omstre ken, en weent bittere tranen, want een nobele strijd hebt gij gemist door de tribunes aan de Leidse Hout gis teravond practisch geheel te laten aan de genodigden; door thuis te zit ten bij uw radio-voetbal, terwijl een grootser strijd gestreden werd in de boezem van uw gebied. Weent, gij allen, want slechts tra nen kunnen de smart verlichten en ontlasten het geprangde hart, dat had kunnen jubelen bij een onnavolgbare strijd, en dat thans kan gissen, hoe deze kans wellicht nooit meer terug zal keren. Wee degene, die zal pochen, dat hij hem (de strijd) zal evenaren; wij da gen hem uit en voelen ons gerugge- steund door geheel delibererend en schrijvend Leiden. Dit was geen voetbal meer, wat gisteravond de verbaasde Leidse Hout kreeg te aanschouwen, dit was Wel dit is heel, heel erg moeilijk uit te maken. Plet was b.v. erg gezel lig en als wij (op de tribune), bijge staan door de weinige getrouwen, hard genoeg gilden, was het span nend ook nog. Welke verwende zal hogere eisen stellen? Niet als spotter zijn wij gekomen, noch om te honen vergangene rampen. Meent echter niet, dat het een on deronsje was, gij, afwezigen, want het bloed vloeide eerst alleen in onze aderen en later bijna heel even daarbuiten ook. Als dapperste der onversaagden, ja we mogen wel schrijven als mar telaar van het veld, dient genoemd te worden de ook in zijn burgerpak- je al niet te stuiten Joop Padding. Was deze Nieuwe-Leidse-man be vreesd, wanneer de kogels om zijn hoofd vlogen? Kromp hij ineen, wanneer de hitte van de strijd het leder aan flarden dreigde te scheuren? Niets van alles! Met weergaloze moed stortte hij zich in iedere nieuwe aanval en zo als het een ordentelijke held betaamt: aan het eind van de strijd sneefde hij en zijn tot interessante dikte op zwellende enkel maakte een einde aan dit zo jonge en veelbelovende voetballeven. Trouw stonden de wakkeren hem terzijde, en van wijken wist er niet een. „Hoe", zult ge zeggen, „speelde Joop slechts alleen?" Niets is minder waar! Laat ons uit de vele heldendaden u verhalen var. het spel, dat iedere kenner aan Huub Schoondergang toegeschreven zou hebben en dat dan ook werkelijk van hem afkomstig was. Hij gaf de meest spectaculaire trappen, soms zelfs al, wanneer de bal nog aan de andere kant van het veld zijn ongewisse gang trok, en al „dwarskijkend" kwam hij nog zelfs tot meer verbluffende staaltjes, die een geheel nieuw tijdperk in het voet balleven kunnen inluiden. Moeten wij' nog wat schrijven over Wim Korthout? „Overbodig", horen wij u roepen, „wij kennen hem!", en iiet zal dan ook niemand verbazen, dat hij geen goal gemaakt heeft; maar een voor- breidend werk, dat hij heeft ver richt, een voorbereidend werk nee, laten we er maar niet verder op doorgaan. De goals werden gemaakt door René Vos; de brillante capaciteiten van deze Dagbladman waren het vo rig jaar een weinig onder de koren maat gebleven, maar nu kwamen ze er uit: 2 goals en 1 penalty. Eerst werd het hart vervult van vrees omdat de krijgskans zich ten kwade wendde. Aanvankelijk dachten we, dat het oneerlijk ging, want de Raad maakte de eerste goal. Prof. Goslings liep zomaar al onze jongens voorbij, ja en toen was er voor heer Zonderop na tuurlijk geen houden meer aan. Maar toen Vos even voor de rust de stand gelijk maakte, zagen we in, dat de scheidsrechter juiste beslis singen nam. Deze man moest echter steeds even op dreef komen, want vlak na de rust maakte de Raad wéér een goal en diep in ons hart geloven we, dat er helemaal geen bal in het doel gele gen heeft, want niemand kon ons ver tellen, wie het doelpunt nu precies gemaakt had, terwijl we zelf juist even de andere kant heen keken naar de harmonie „Kunt en Genoe gen'^ die lustig pijpend het geheel op nootjes deed rollen. Omdat vlak voor het einde Vos (verdiend!!!!, heus) gelijk maakte, omdat 22 zo'n ongezellige stand is en omdat heer Zonderop al ruzie stond te maken met wethouder Van der Kwaak wie het wisselvaantje nu mocht bewaren, werd de strijd met penalty's beslist René Vos trapte zijn derde goal er in; Wim Korthout schoot meesterlijk tegen de lat en de heer J. Brouwer zorgde voor het vierde doelpunt. Uit de Senaat gaf de heer Philip- sen niet thuis door naast te schieten; heer Piena (P. v. d. A.) doorbrak de luchtlagen boven het doel en prof. Goslings maakte het derde Senaats- doelpunt, zodat we eerlijk met 4—3 gewonnen hebben! Het doel was goed hoe schraal toch was de oogst. In „De Doelen" vonden daarna de ge bruikelijke nabeschouwingen plaats. De journalisten boden de Senatoren doofpotjes aan om er behalve de ver loren wedstrijd ook vele ongemakke lijke raadsstukken in te stoppen, zo dat te verwachten is, dat het aantal geheime raadszittingen aanmerkelijk zal dalen. Twee baardeloze knaapjes, wier tere schouders de lasten van de Senaat nog niet kunen torsen en die toch op de een of andere wonder lijke wijze in het Senaatselftal ver zeild waren geraakt, kregen levens grote lollies en tot slot kwam het „goede doel". Dit was een weinig pijnlijk, want de „Dr. Voorthuizen-stichting", die zich ontfermt over het ouderloze zwakzinnige kind, zou de baten van de avond ontvangen. Daar de spaar zame bezoekers echter geen repre- sentabel bedrag opgeleverd hebben, stelde een der heren over korte tijd een voetbalwedstrijd tussen Leidens en Haarlems Senaat in het vooruitzicht waarvan de baten met die van gisteravond naar deze sym pathieke stichting zullen vloeien. KRONUS.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5