Haar vliegenier Raad van Oegstgeest debatteerde twee uur over Bejaardencentrum Bao Dai blijft in Frankrijk Nederland krijgt een tweede sprookjestuin in Bennebroek DONDERDAG 12 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 GARANTIE WERD VERLEEND Meer dan twee uur heeft de ge meenteraad van Oegstgeest zich gis teravond bezig gehouden met het agendapunt dat een voorstel van B. en W. inhield tot verkoop van grond en het verlenen van verdere mede werking voor de bouw van een be jaardencentrum nabij de Hofdijck, over welk voorstel wij gisteren uit voerig schreven. Het probleem van dc stichting van dit centrum had mr. Valentgoed (Pr. Chr.) die de eerste der vele woord voerders was, de laatste dagen be nauwend bezig gehouden. Drukte hem enerzijds het medegevoel met hen die de last der jaren hebben te torsen anderzijds drukte hem de verantwoordelijkheid als gemeente lijk bestuurder voor het voeren van een objectieve gemeentelijke huis houding. Het' eerste lag volgens spr. op het terrein van de moraal, het andere op dat der wet. Volgens spr.'moest naar beide zij den zoveel mogelijk een verantwoord aandeel worden gegeven en spr. stelde de vraag, of dit was geschied in de conceptie van het rapport van het verifioetiebureau der vereniging van Ned. gemeenten en/of in de con ceptie van het prae-advies van B. en W. Mr. Valentgoed gaf vervolgens een overzicht van de stand van za ken, waarbij hij concludeerde dat er een stichting was die een bejaarden centrum wil stichten, die geraamd heeft 1,5 millioen nodig te hebben, zelf geen cent bezit (behoudens het traditionele stichtingsbedrag) en de gemeenschap vraagt zich garant te stellen voor de wijze, waarop zij dat kapitaal denkt te verwerven. Te gTOot risico. Spr. stelde vervolgens de vraag of het juist is dat de gemeente zich voor honderd procent garant stelt en in bevestigend geval behoefde men volgens hem geen profeet te zijn om te voorspellen dater andere stich tingen zullen komen die ook aan vaardbare redenen hebben om tot een dergelijk centrum over te gaan en dan eveneens de volle 100 ga rantie zullen vragen. Mr. Valentgoed vond het onbegrij pelijk dat het verificatierapport zegt, dat het niet inziet op welke wijze dit particulier initiatief anders aan de benodigde gelden zou moeten komen. Maar, vroeg mr. Valentgoed, is het dan zo gek, dat de bewoners van de stichting zich ook in zekere mate ga rant stellen voor een gedeelte der benodigde gelden? Spr. meende hier toch te maken te hebben met een maatschappelijk selecte groep, die reeds op grond van het in staat zijn van 'betalen der hoge pensionprij- zen, gerekend mag worden tot de iets vermogenden. Het tweede facet dat mr. Valent goed belichtte was het karakter van de te geven garantie. Zonder meer verwierp spr. de conceptie van het recht om te naasten. Het verificatie rapport bleef volgens spr. in gebreke Op een vergadering van de Britse, Amerikaanse en Franse ministers van buitenlandse zaken, waaraan ook premier Faure deelnam, zijn Frank rijk en Amerika het eens geworden over een gemeenschappelijke poli tiek ten aanzien van de crisis in Viet nam. Op deze vergadering werd de overeenkomst bevestigd, die Dins dagavond reeds in beginsel was be reikt. Behalve de reeds Dinsdag gemel de punten van de overeenstemming deelt Reuter nog het volgende mede: Overeengekomen is, dat Bao Dai als staatshoofd van Vietnam in Frank rijk zal blijven, dat het kabinet van premier Ngo Dinh Diem uitgebreid zal worden, teneinde het meer re presentatief voor de onderscheidene stromingen te doen zijn en dat in Zuid-Vietnam zo spoedig mogelijk verkiezingen gehouden zullen wor den om de premier een zo breed mo gelijke basis voor zijn acties te ge in details aan te geven hoe men zich de realisering van dat recht voor stelt. Er waren hier zoveel voetan gels en klemmen, dat mr. Valentgoed zich er voor wachtte in de voetspo ren te treden van dat advies en ook niet als z.g. tweede anker voor de hypotheekvestiging. Slechts dit laat ste wilde spr. aanvaarden. Voor hem was de vraag hoe de verdeling der garantie zou komen te liggen. Voor mevr. Kramers (Arb.) was het moeilijk alles in eens te verwer ken. zoals zij zeide. Zij klaagde er over, dat de huizen in het tweede ontwerp kleiner zouden worden doch zag een oplossing om meer 2-per- soons-kamers te projecteren die eventueel ook voor één persoon ge bruikt zouden kunnen worden, waar mee het verzorgingstehuis later aan aantrekkelijkheid zou winnen. Ook mevr. Smits (V.V.D.) vond het een moeilijke materie. Het begrip naasting was voor haar een schrik beeld. De eerste jaren, meende zij, zal het niet fout lopen met de ex ploitatie, maar men weet niets van wat op de lange duur kan komen. De heer v. d. Voort (K.N.P.) had be zwaar tegen de naastingsclausule daar dan niet alleen de baten, doch ook de schulden naar de gemeente toe zouden komen. Mr. Bergmeijer (K.V.P.) wees er nog op, dat er geen sprake was van een verplichting tot naasting doch alleen van een recht. Na het betoog van mr. Valentgoed schaarde de heer Veen (Arb.) zich volkomen achter deze spreker. Een garantie van de bewoners te vragen kon niet de insteming krij gen van de heer van Kerkhoff (K. V. P.). Voorts verzocht spr. duidelijk vast te leggen dat alle groepen van de bevolking in dit centrum zouden kunnen worden opgenomen. Toelichting. De heer van Weizen (Pr. Chr.) wilde trachten te spreken alsof hij geen deel uitmaakte van het stich tingsbestuur waarin hij zitting heeft. Hij brengt allereerst dank voor het voorstel dat een oplossing kan geven aan een urgent probleem. In dit ver band noemde spr. enige cijfers van het C.B.S. waaruit bleek dat Zuid- Holland thans 158.000 bejaarden bo ven 65 jaar telt en dit getal volgens berekening in 1980 tot 335.000 zal zijn opgelopen. Spr. ging vervolgens in op het be grip beter gesitueerden, doch kon aan de hand van hem bekende gege vens mededelen, dat hier geen spra ke is van aanmeldingen van vermo genden. De tarieven liggen niet ho ger dan elders en men kon volgens de heer van Weizen moeilijk van deze mensen een garantie vragen. Dat het stichtingsbestuur geen cent zou bezitten moest spr. afwijzen, daar het plm. een ton zal investeren. Vreemd vond hij het, dat het verifi catiebureau twee zakelijke dingen naast elkaar anbeveelt, namelijk naasting en hypothecair verband. Zelf liet spr. zich in ieder geval uit tegen naasting. Dat de kamers klei ner zijn geworden in verhouding tot de eerste tekeningen was in opdracht van de stichting „Stad en Land", die niet bereid was het eerste plan te aanvaarden. Overigens waren de ka mers niet kleiner dan elders. Meer ruimte te projecteren zou volgens spr. niet juist zijn, daar de vraag van alleenstaanden enorm groot is en ten opzichte van echtparen een ver houding laat zien van 10 tegen 1. Mr. Slingenberg (V.V.D.) tenslotte schaarde zich achter het betoog van zijn collega Valentgoed. De voorzitter, burgemeester du Boeuff, gaf vervolgens een uitvoeri ge samenvatting van het gesprokene, aan het einde waarvan hij de opmer king maakte, dat er geen enkele geld schieter te vinden is voor een derge lijk bedrag indien de overheid niet garandeert. Spr. was verbaasd dat er critiek geleverd werd op het advies van het verificatiebureau, daar de raad in zijn vorige vergadering juist om dit specialistische rapport had gevraagd. Dit rapport was uitgegaan van de veronderstelling, dat er een sluiten de exploitatierkening komt, omdat het centrum steeds bezet zal zijn. In een uitvoerig betoog gaf de voorzit ter daarna een uiteenzetting van de kwestie der naasting, die veel ver der ging dan het recht van eerste hy potheek. Het ging volgens spr. niet aan het voorstel nu nog eens terug en in studie te nemen, omdat deze zaak voortgang moest hebben. De voorz. besloot zijn betoog met het advies zich te spiegelen aan de wijs heid die in andere gemeenten werd cpgedaan. In tweede instantie. In tweede instantie merkte mr. Va lentgoed op dat het bij hem geen vraagpunt was of er een bejaarden centrum moest komen, doch wilde overleg met de aanstaande bewoners omtrent een garantie. Er was vol gens hem geen bewijs geleverd dat ze het niet zouden kunnen doen. In de derde plaats achtte hij het vreemd dat het stichtingsbestuur niet op naasting gesteld is en B. en W. wel, terwijl gezegd werd dat men tot overeenstemming was gekomen. Wanneer, zo vroeg spr., zal men het recht van naasting hanteren? Op een vraag van mevr. Kramers kon de voorzitter nog mededelen dat het met het bouwvolume voor de huizen die er komen in orde was. Mevr. Smit achtte het door mr. Valentgoed genoemde garantiebedrag der bewoners van 4.000,te hoog. De heer van Weizen zeide nog dat het eigendomsdecht door een later gemeentebestuur middels het naas- tingsrecht zou kunnen worden aan getast en meende voorts dat het stichtingsbestuur eventueel wel be reid zou zijn met de aanstaande be woners over garanties te onderhan delen. De voorzitter wees er vervolgens nadrukkelijk op dat het gehele plan zou staan of vallen met de garantie. Wethouder Oosterom (Pr. Chr.) vulde de woorden van de voorzitter nog even aan en merkte op dat er ook geen instantie is die geld zal willen geven op garantie van de be woners. Wel als ze a fonds perdu geven. Aangenomen. Tenslotte „rafelde" de voorzitter het voorstel in verschillende delen uiteen en werd er over deze onder delen gestemd. Het geven van garantie werd aan genomen met de stem van mr. Va lentgoed tegen. Het voorstel van naastingsrecht plus hypotheekrecht werd aangenomen met 10 tegen 4 stemmen, welk lot eveneens onder ging het voorstel tot instelling door de raad van een commissie van ad vies bestaande uit drie leden, waar onder zo mogelijk een vrouw. De grondverkoop en het verstrekken van 5000,in rekening-courant werd z.h.s. aangenomen, terwijl aan het besluit een nieuw punt werd toe gevoegd dat gegadigden bij het zich definitief aanmelden 250,au fond perdu moeten storten, welk bedrag zij terug zullen ontvangen indien hen geen plaats kan worden toege wezen. Het volgende agendapunt dat in het oog sprong was het voorstel van B. en W. tot het verlenen van mede werking voor de bouw van een bij zondere lagere school, uitgaande van de „Stichting tot bevordering van Gereformeerd (art. 31 K.O.) onder wijs" gevestigd te Rijnsburg, welk voorstel wij in ons nummer van Maandag opnamen. Het speet mr. Slingenberg (VVD) in het openbaar te moeten getuigen dat hij niet bereid was aan het on derhavige voorstel zijn medewerking te verlenen, daar terzake geen en kel- belang van de gemeente Oegst geest werd gediend. Wel werd z.i. het landsbelang geschaad, doordat bouwactiviteit wordt gezocht op een project, dat onder de huidige om standigheden van nog steeds droe vige woningnood niet aan de orde gesteld had dienen te worden. Slechts 3 leden stemden tegen het voorstel. Als waarnemend ontvanger werd in deze raadsvergadering beëdigd de heer G. J. van der Schalk, commies ter secretarie. De voorzitter felici teerde hem met het vertrouwen van de raad. Ten aanzien van het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de doorlichting van het ge- meentepersoneel maakte mr. Slin genberg de opmerking, dat zij niet bevoordeeld behoeven te worden bo ven de overige ingezetenen van de gemeente. Naar zijn mening was de situatie zó, dat een groot aantal per sonen op kosten van hun werkgever werd doorgelicht. Het daarna reste rende deel inclusief het gemeente- personeel wilde spr. kosteloos doen doorlichten. Hij meende dat daardoor de achterblijvers ook zou den komen. Nadat nog enige sprekers over deze materie het woord hadden gevoerd werd het voorstel van mr. Slingenberg met 10 tegen 4 stemmen verworpen, evenals echter ook het voorstel van B. en W., zodat dus het gemeentepei-soneel zelf hun door lichting zullen moeten betalen even als alle burgers. Bij het voorstel om toekenning van een subsidie van vijf cent per inwo ner aan de Stichting 1940'45 meen de heer Veen dat dit, in verhouding tot de 3000,— die voor het bevrij dingsfeest was gegeven, wel erg ge ring was. De heer van Nieuwkoop 'Pr. Chr.) was eenzelfde mening toe gedaan en wilde f 1000,fourneren. Dit voorstel werd z.h.s. aangenomen. Woningbouw. Aangenomen werd eveneens het voorstel tot toekenning van een grond- en bouwvoorschot aan de wo ningbouwvereniging Buitenlust voor 55 arbeiderswoningen nabij de Wijt- tenbachweg. Uit een mededeling van de voorzitter bleek dat hiervan 25 bestemd zijn voor personeel van het Mar. Electronisch Bedrijf, 3 voor het Rijk en 3 voor de gemeente, zodat er 24 overblijven voor leden der ge noemde vereniging. Over de verde ling werden B. en W. en het bestuur het steeds eens, zo zeide de burge meester, op een desbetreffende vraag. Bij het voorstel tot verhuur van volkstuintjes zag de heer van Kerk hoff een kennelijke bevoordeling van gemeentepersoneel. Na enig de bat werden de heren het toch wel eens, doch vroeg de voorzitter gega digden zich schriftelijk te wenden tot het gemeentebestuur. Daar de tram bij het uitrijden van de Nassaulaan niet te zien is, zal al daar een waarschuwingsbord worden geplaatst zo kwam in de rondvraag ter sprake. Voorts ook dat B. en W. bewust aarzelen om de bomen in het Wilhelminapark te kappen, zoals in dertijd door de raad was besloten, daar nu weer andere bewoners van deze laan gevraagd hebben de bomen a.u.b. niet te verwijderen. Aan het einde van deze vergade ring bracht mr. Slingenberg hulde aan de instanties die oP zo keurige wijze de feesten ter gelegenheid van Koninginnedag en de herdenking der bevrijding hadden georganiseerd. Burgemeester du Boeuff stemde daar van harte mee in. RIJNSBURG Een meisje van drie jaar vermist Het drie-jarig dochtertje uit het ge zin van W. Haasnoot heeft gistermid dag de ouderlijke woning verlaten en is daarin niet meer teruggekeerd. Men vermoedt, dat het kind bij het spel in de Vliet is geraakt en verdronken. De politie is momenteel aan het dreggen, maar hedenmiddag om 12 uur was het kindje nog niet gevonden. N00RBWIJK Boerenleenbank. Gisteravond hield de Boerenleenbank haar jaar vergadering in café Flora. Door ver hindering van de voorzitter, werd de bijeenkomst gepresideerd door de heer A. Alkemade Czn, welke in zijn openingswoord met genoegen kon mededelen, dat de bank in haar nieu we gebouw in 1954 uitstekend zaken heeft gedaan, zo zelfs, dat de omzet van 1954 ruim 3y~ millioen hoger was dan vorig jaar. De totale omzet in 1954 bedroeg 22 y2 millioen gulden, waarbij een winst werd gemaakt van 7038.66. Hiervan werd afgeschre ven op het nieuwe gebouw en meu bilair 4861.59, waardoor in het re servefonds kon worden gestort 2177.07, zodat dit fonds thans groot is 49808.28. Het jaaroverzicht van de Centrale Bank gaf een goede indruk van de voorname rol welke de Boerenleen banken in Nederland, welke geza menlijk een reserve hebben van 65 millioen gulden, in het zakenleven inneemt. Uit het jaarverslag van de kassier, de heer P. W. Hiep, geven wij het volgende weer: Ontvangsten Spaarbank f 776.044.29 en terugbe taald 568.365.80. Het aantal spaar ders bedraagt 922, vorig jaar 875. Uitgegeven aan voorschot 196682.- te terug ontvangen 69176.10. Ont vangen van de Centrale Bank „Europa's mooiste tuin" zó heette tweehonderd jaar geleden dc lusthof „De Hartekamp" te Benne broek, waar de befaamde plantkun dige Linnaeus zijn grootste bekend heid als natuurkenner verwierf en waar hij tot de uitgifte van zijn „Sys- temae Naturae", de rangschikking van de flora in soorten en geslachten kwam. Er is een kans, dat deze bui tenplaats wederom de naam „Euro pa's mooiste tuin zal krijgen. Het bui tengewoon fraai gelegen en geacci denteerde terrein is namelijk aange kocht door de bekende Bennebroek- se bollenkweker en -exporteur, de heer Henry W. Roozen. En deze wil op dit buitengoed een permanente volle gronds-tentoonstelling van sier gewassen creëren. De Keukenhof krijgt dus concur rentie, zij het dat deze show in Ben nebroek, die, „Linnaeushof" zal he ten. geheel anders van opzet wordt. Op een in „De Geleerde Man" te Bennebroek gehouden persconferen tie heeft men enkele bijzonderheden aan de openbaarheid prijsgejgeveni Zoals gezegd: het terrein met de vele glooiingen men heeft ook een niet van echt te onderscheiden ravijn compleet met rustieke brug leent zich bijzonder goed voor dit doel en is, wat dit betreft, minstens even ge schikt als Keukenhof. Wat het verschil in opzet betreft: men wil de Linnaeushof niet alleen in de bollentijd voor 't publiek open zetten, maar van half Maart tot eind September. Men wil namelijk het pu bliek, behalve met de tulpen, de nar cissen, de hyacinthen en de diverse soorten in het voorjaar bloeiende bij goed, ook kennis laten maken met begonia's dahlia's, de nodige vaste- en rotsplanten, gladiolen, enz. Algemene opzet. De exploitatie zal in de onpersoon lijke sfeer plaats hebben. Óp geen enkele wijze zal reclame worden ge maakt voor bij het bloembollen of andere siergewassen geinteresseerde firma's Bij de inzendingen komen dus uitsluitend de namen der gewas sen en niet van de firma, die inzendt, terwijl de bezoekers ook niet lastig gevallen zullen worden door al te ijverige verkopers. Het doel van het bestuur der Lin naeushof is, de bezoekers in alle rust te laten genieten van de schoonheid, die deze show zal bieden. De op te planten bollen en planten zullen vrijwel uitsluitend bestaan uit han delssoorten, die hun bruikbaarheid in de praktijk hebben bewezen en die tegen redelijke prijzen te koop zijn. Daarnaast zal men in beperkte mate het publiek bekend maken met nieuwere variëteiten mét vermelding van de zeer hoge prijzen, die voor deze nieuwelingen betaald zullen moeten worden. Het bestuur is van mening, dat met het handhaven van deze opvat tingen, de belangen van de sierteelt sector in het algemeen en die van de bloembollen in het bijzonder, wor den gediend en dat zo een. niet. te onderschatten vorm van onpersoon lijke reclame zal ontstaan. Verder bestaan er ook plannen om een groot restaurant te bouwen, dat ook outil lage moet bieden voor het houden van congressen en het brengen van culturele evenementen. De Show zal worden aangelegd 4.006.769.76 en gestort 4.253.236.63 Ontvangsten giro 141.021.47 en ge stort 124.634.16, ontvangsten andere banken 913.616.22 en uitgegeven 910.713.01. Rekeninghouders ont vangen 4.332.701.29 en uitbetaald 4.174.130.91. Overige rekeningen ontvangen 870.485.94 en uitge geven f 868.408.77 Ontvangen van rente 46086.84, uitbetaald 27262.36 Aantal rekeninghouders 215, vorig jaar 195; voorschotnemers 76, vorig jaar 64; Leden 258, vorig jaar 235. Het totaal der dagboekposten 23320, vorig jaar 20527. In het bestuur werd herkozen de heer C. J. Hoogeveen en in de Raad van Toezicht de heer D. Wassenaar Czn. LEIDSCHENDAM MINISTER ALGERA OPENT CENTRAAL P.T.T.. LABORATORIUM. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, zal Dinsdag 17 Mei om half tien 's morgens het nieuwe Centrale Laboratorium der P.T.T. te Leidschendam officieel ope nen. door de heer C. Geerlings, die zich de laatste jaren naam heeft verwor ven op het gebied der dahlia's en wel voornamelijk op dat der Colorette- dahlia's. Dat voor de aanleg en in richting geen kinderachtige bedra gen nodig zijn, kan een kind begrij pen. Er is dan ook contact gelegd met diverse omliggende gemeenten en het heet, dat ook Haarlem, dat zich altijd graag de „Bloemenstad" noemt, ook al heeft de Spaarnestad nog slechts enkele kwekerijen- bin nen de stadswallen, grote interesse heeft. Besprekingen op hoog niveau zullen binnenkort plaats hebben. En als alles volgens de plannen gaat ver lopen, zult u binnenkort wel horen, hoeveel aards slijk er door de diverse gemeenten in deze onderneming zal worden gestoken. Tegen onderwijzer f 150.- boete geëist Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zaak tegen een 52- jarigc onderwijzer uit Valkenswaard, die wegens het mishandelen van leer lingen en het doen mishandelen van leerlingen door klasgenoten door de rechtbank in, 's-Hertogenbosch in No vember j.l. werd veroordeeld tot een boete van 75,subsidiair 15 dagen hechtenis. In eerste instantie had de advocaat- generaal bij het Bossche hof, mr. W. de Vries, in appèl een boete geëist van 150,subsidiair dertig dagen. De advocaat-generaal persisteerde gisteren bij zijn eis. Ter zitting wer den als getuigen gehoord de rijksin specteur van het lager onderwijs en de bisschoppelijke inspecteur van het onderwijs. Deze getuigen verklaar den o.m. dat men over de man niet tevreden was als onderwijzer, en ook niet als paedagoog. Men had reeds eerder in overweging genomen de man uit de kringen van het onder wijs te verwijderen. In 1936 is hij dis ciplinair gestraft met een maand schorsing en in 1953 werd hij even eens wegens ontactisch optreden ver oordeeld tot een boete van ƒ35. De raadsman meende dat het bewijs van het ten laste gelegde niet is gepro duceerd en concludeerde tot vrij spraak. Het hof zal over 14 dagen ar rest wijzen. LIEFHEBBERIJ WERD GEEN SUCCES. De officier van Justitie bij de Haagse Economische Politierechter eiste 40,— boete of 10 dageh tegen een 57-jarige kruidenier uit Alphen. a. d. Rijn. Deze had in October j.l. 270 m2 boomkwekerijproducten ge kweekt, terwijl hij helemaal geen teeltrecht had. De verdachte vertel de dat het zuiver een liefhebberij van hem was. Toen hij hoorde dat het niet mocht had hij een vergun ning aangevraagd, maar zijn verzoek was afgewezen. Inmiddels had hij de kruideniers) as verruild voor een baan bij de plantenziektekundige dienst. Verdachte gaf toe dat hij de producten van zijn liefhebberij wel had verhandeld, maar de waarde zou veel minder zijn geweest dan de ge schatte 300,Alles zou practisch zijn doodgevroren. Een schikking van 50,had hij niet betaald om dat hij dit bedrag te hoog vond. De Politierechter legde hem nu 30, boete of 10 dagen op. Dat was al weer 20,verdiend. DE CLANDESTIENE BLOEMBOLLEN. Tegen, een bloembollenkweker uit Alkemade eiste de officier van Jus titie bij de Economische Politierech ter in Den Haag 250,boete of 50 dagen hechtenis. Bewezen werd ge acht dat de kweker in 19531954 meer narcissenbollen had geteeld dan waarvoor hij vergunning had. De verdachte gaf dit toe. De verdachte vertelde dat hij er andere jaren al tijd een teeltvergunning bij kon hu ren om gedekt te zijn, maar de ver huurder had hem dit jaar laten zit ten. Bij zijn eis hield de officier van Justitie er rekening mee dat de nor male waarde van het te veel geteelde ongeveer 290,— was. De Economi sche Politierechter legde verdachte tenslotte 200,— boete of 50 dagen op. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 31) In het dorp is het hetzelfde. Altijd weer denk ik je te vinden: in de win kels, in het postkantoor, om de hoek van de straat. Zo leef ik nog altijd in herinneringen. Wat doe je eigenlijk in de grote stad? Wat kun je daar vinden dat de rust en stilte van ons dorp hier over treft? Zijn de genoegens die je daar vindt wel van lange duur? Wat hier ééns de ziel verkwikt, blijft dat altijd doen: de frisheid van de dauw, de rozige wolkenbanken met hun gouden randen, het vogelenkoor in de zon- doortrilde lucht, de altijd weer op nieuw verrassende zonsondergangen boven de donkere heuvelwallen en het angelusklokje 's avonds. Kom terug, kom terug, Simonne! Wij waren samen zo gelukkig, we zul len altijd gelukkig zijn. Ik heb zoveel gedichten op jou gemaakt, „ma che- rie", maar geen enkel zo mooi en zo waar als dat, wat ik op de Beaumont maakte je weet nog wel wanneer. Ik zend je dat gedicht nog eens: „Ik hou van je". En in deze vier woorden ligt al het geluk en alle hoop van mijn armzalig leven". Ze. vouwde de brief dicht. De regen viel als een tranenstroom en speelde een treurzang op de ruiten. Nooit te voren had ze zich zo verlaten gevoeld, zo terneergeslagen. Haar zwarte ge dachten lieten zich niet verjagen, al gaf zij zich moeite ervoor. Ze dacht aan haar eenzame jeugd in het grote huis van de Carons, aan de gouden dagen, toen Edmond erbij kwam en zij samen zoveel uren gezellig door brachten. Edmond vandaag kon zij zich de verschrikking van zijn dood voorstellen. En die voorstelling was zo levendig, zo werkelijk, dat ze weg vluchtte en beneden bij de zure, zwijgzame Monique ging zitten. De uren kropen voorbij. Het werd middag en het werd avond. Weldra zou het tijd zijn om Tony te bellen. Het zou zwaar vallen om hem haar antwoord te geven, zwaarder nog, om verwijten komen maken over gis teren? „Simonne", ze hoorde dat er onge- een reden voor haar weigering op te geven. Ze zou geen enkel steekhou dend argument kunnen noemen, maar diep in haar hart wist ze, dat het alleen de lange figuur van Marcel Bernard was die tussen haar en Tony Brossard in stond. Maar ze weigerde boos, om dit toe te geven. En toch De telefoon rinkelde voor het eerst die dag. Simonne schrok ervan. Ze kreeg hartkloppingen. Ze hoopte dat het niemand voor haar was en liet het ding rinkelen. Monique kwam tenslotte mopperend toelopen. Maar ze hoorde verdrietig dat deze ant woordde: „Zeker, mijnheer, ze is thuis". Ze zag er verschrikkelijk tegen op om Tony te spreken. Ze wist niet wat ze zeggen moest, op dat ene woord van weigering na. Ze vatte ten slotte moed en nam de hoorn op alsof ze haar vonnis zou horen uitspreken. Maar ze hoorde de stem van Marcel Bernard. Dat gaf maar weinig verandering. Ze had vandaag ook niet de minste lust met hém te spreken. Zou hij haar rustheid sprak uit zijn stem, „ik moet je iets vertellen". „Ja, mijnheer?" „Toen ik vandaag thuis kwam, merkte ik dat iemand erin geslaagd was binnen te dringen tijdens mijn afwezigheid". „O, dat spijt me. Mist u iets?" „Dat weet ik juist niet. Zie je, de enige voorwerpen die aangeraakt zijn waren de koffers van Edmond". „Van Edmond?Maar waarom „Ik weet het ook niet. Herinner je je nog die keer dat we naar de notaris reden? Toen dacht ik dat iemand ons volgde. Ik heb die indruk later nog dikwijls gehad. Het was net of ie mand mijn doen en laten bespion- neerde. Hij zal naar het goede mo ment gezocht hebben om binnen te komen, terwijl ik weg' was. In ieder geval heeft hij het gevonden, maar ik heb geen idee wat de bedoeling ervan is. Kun je misschien morgen hier komen met Adèle, om de spullen van Edmond eens na te zien? Mis schien kun je opmaken, waarnaar ge zocht is". „Maar weet u dan niet of hij iets van waarde in die koffers had?" „Er zaten alleen papieren in. Te keningen, becijferingen en zo. „Mon Dieu!" „Ja, monsieur?" Zijn stem klonk opgewonden. „Stel je voor dat Edmond al veel verder was gekomen met zijn uitvinding dan wij vermoeddenDat iemand an ders misschien beter op de hoogte was als wij en er naar gezocht heeft. Maar dan zijn we nog verder van huis, omdat we niet eens weten wat er in de koffers was. Ik weet niet wat ik doen moet". „Ik ook niet, monsieur. Edmond heeft geen testament nagelaten". „Alleen dat, waarbij ik tot je voogd ben benoemd". „Dat zal een verrassing van hem zijn geweest". „En een allerprettigste verrassing, Simonne. Je zag er gisteravond aller liefst uit, dat wil ik je nog zeggen. Ik bedoel toen je met Brossard wegging". „Dank u, monsieur". „Maar, tussen haakjes, ik hoop dat je niet te vriendschappelijk wordt met die kerel". „Zo?" Haar stem was zacht en vol komen beheerst. Maar hij kon niet zien hoe haar neusvleugels trilden en hoe zij haar hand krampachtig balde. „Waarom, monsieur?" „Ik heb er reden voor, Simonne, om dat te zeggen. En ik hoop dat je doet wat ik vraag". „Dat zal ik niet, monsieur". „Eh wat zeg je?" Dat ik het niet doen wil. Ik - van nu af neem ik geen bevelen meer van u aan. Ik ben geen kind, monsi eur!" De woorden kwamen nu als een snelle stroom: „Ik ben geen kind meer, al^ doen u en Adèle ook alsof. Ik heb óók mijn gevoelens, al lopen jullie daar over heen. Tony is hier de enige die me begrijpt en die iets voor me over heeft. Hij is vriendelijk en goed voor me en ik ik ben hem zéér dankbaar". „Dat is allemaal heel aardig Simon ne". De manier waarop hij dit zei, het vaderlijke in zijn toon, maakte haar woest. „Maar in elk geval moet je doen zoals ik zeg. Tenslotte „O natuurlijk, ik ken dat! Ten slotte. tenslotteZe deed zijn toon precies na. „Tenslotte. Simonne, ben ik je voogd en ben jij aan mijn zorg toevertrouwd. Ik weet het beste wat goed voor je is. Daarom kus ik je als ik er zin in heb en zeg je daar na, als ik je hoofd op hol heb ge bracht, dat het niets te betekenen heeft. Ik kan je als voogd gerust het ene ogenblik liefkozen en het volgen de ogenblik in een hoek trappen (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2