DUINSTREEK met me Ik meer mans r, Hebben de Australiërs organisatie-talenten Half millioen voor een nieuwe gashouder ZATERDAG 7 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 (Advertentie) HJt S|S n HAARLEMMERMEER Geboren: Pieternella Kuindertje, dr van W. D. van der Vlugt en E. Kars; Johanna Magdalena, dr van H. van Malligen en A. A. Millenaar; Anette Cora Dorothea, dr van G. Cleij en A. C. Dónker; Janna Maria, dr van A. Groenewoud en E. G. Klaassen Johanna Jantje, dr van D. de Boer en J. Steenbeek; Willem, zn van C. van Wieringen en J. Struik; Gerrit Arianus, zn van J. Onos en M. T. den Besten; Johannes Cornelis, zn van C. J. van Rooijen en W. J. der Veldt; Jacob, zn van L. Meinema en E, C. Bos; Christianus, zn van H. J. de Leeuw en C. Borghoff; Antony, zn van W. J. Fokker en J. W. de Boer; Edo, zn van J. Millenaar en G, Appelmelk; Gerardus Johannes, zn van A. J. M. Everaardt en M. C. Verbrugge. Ondertrouwd: J. van Dorth, 35 j. en S. Marbus 34 j.; J. F. Tequwen 30 j. en A. M. C. Schoorl 27 j.; G. Snij der 23 j. en J. W. Pijlman 22 j. Getrouwd: A. W. de Rijk en W. van der Bijl; C. Th. M. Groot en A. C. M. Stut; P. J. van Heteren en J. Ver hoeve. Overleden: J. van Breenen 71 j. echtgenoot van G. Onderstal; G. Ver- steegt 85 j* weduwe van L. van den Heuvel; G. van Krimpen 88 j., we duwnaar van H. E. Verhoeve; R. Veenstra 66 j., echtgenoot van L. den Dekker. HILLEGOM Geboren: Peter Hendrik us z van J. F. Seijsener en H. Doxnkel. Ma> rinus z. van W. J. Verxeer en A Ruighaver. Johannes Petrus z. van P. J. Caspers en J. J. van Duin. Cor nelia Maria d. van H. C. Adamse en J. Th. Hoogenstein. Cornelis Fran- ciscus z. van Th. J. de Boer en J. W. Verhaar. Jacoba Petronella Maria d. "van A. C. Seijsener en C. J. J. Stijn- man. Christina Johanna Maria d. van C. Brouwer en J. M. Stevens. Petrus H.ubertus z. van H. Brouwer en M. de Vos. Johannes Cornelis Maria z. van •H. A. Rusman en C. E. Nederstigt. Getrouwd: A. de Vries en M. J. S. Bersee. A. J. van Kampen en M. van Trigt. J. Heemskerk en J. E. Verhoe ven. Overleden: H. G. M. van der Meij d. 8 mnd. C. Lodder m. 74 j. Bollenveiling St. Joseph-parochie. Op Woensdag 11 Mei a.s. wordt de jaarlijkse bollenveiling ten 'bate van de St. Joseph kerk des avonds om 8 uur gehouden in hotel Sistermans. KATWIJK AAN DEN RIJN Nog meer goud. Vermelden we dezer dagen dat het echtpaar J. Slin gerlandBurggraaf op 11 Mei a.s. 50 jaar getrouw zijn, op 16 Mei doet zich zo'n zelfde heugelijke gebeur tenis voor bij de familie A. W. Kru- gei-J. Kruger v. Beek aan de Rijn straat no 6. Naast de Hoofdinspecteur van Politie, de heer P. Brasser, heeft Kat wijk thans ook een inspecteur van politie. In deze functie is dezer da gen benoemd door de burgemees ter, de heer J- H. van Geldere. Dammen. De uitslag van de prij zen wedstrijd Dammen was als volgt: S. BarnhoornA. de Koning 02; A. Kuyt—-A. Barnhoorn 11; J. van RijnW. Berkheij 11; D. Barn hoornKI. v. Duyn 20; A. Kuyt H. Klinkenbereg 20; G. v. d. Bent -P. Verhoog 11. Geb.: Elisabeth, d. van P. Was senaar en E. Zuyderduyn. Robert, z. v. P. van Sinderen en G. C. Mol; Cor nelia, d. van C. A. van der Spek en M. v. Rijn; Leendert, z. van L. Rem- merzwaal en P. Zwaan; Willempje Adriana, d. van G. Ouwehand en A. Zuyderluyn; Willem, z. van J. v. d. Oever en J. Hoek; Hubertus V., z. C. van Dijk en N. P. Schaddee v. Doorn; Cornelis, z. van J. v. d. Plas en A. v.> d. Mark; Gerardina F, d. v. A. Haas noot en J. M. de Kort; Neeltje, d. van A. Plug en G. Plug; Jacoba, d. van M. J. v. Duyvenbode en P. Haasnoot; Margarethe Ch., d. van S. v. d. Mey en C. L. Kruyt. Ondertr.: W. Haasnoot en C. Ver does; B. de Jong en H. J. Onder water; A. v. d. Oever en K. C. van Beelen; E. de Ruyter en J. Ouwe hand; B. Vooys en A. C. Zuyderluyn; D. Guyt en M. A. Karremaker; M. v. Beelen en A. Peeman. Getr.: J. G. Joosten en W. v. d. Plas; L. Wassink en A. C. Peter; H. Noppen en P. A. Haasnoot; W. v. Dijk en E. Guyt; P. den Hollander en M. Hoek; W. Nijgh en M. Lange- rak. Overl.: L. Kuyt, 87 jr., wed. van J. Kuyt; P. v. d. Oever, 55 jaar, echt- gen. van A. Guyt. KATWIJK AAN ZEE De Zondagsdienst voor zover het patiënten betreft van de huisartsen Slagmolen, Lodder. Cleveringa, Bor- leff en Hagen wordt waargenomen door dr. P. Visser, Zeeweg 77. LEIDSCKEHDAM Roode Kruis. Uit het jaarverslag van het Roods Kruis bleek, dat het ledental 2026 bedraagt. De bloed transfusiedienst had een gunstig ver loop.De moedermeik-centrale gaat nog niet zoals gewenst werd. Met de am bulancewagen werden in het afgelo pen jaar 183 ritten gemaakt wat 25 meer is dan in 1953. Aan de colonne zijn 46 leden verbonden. Daar dr. Rijers het leiderschap van de colon nes niet meer kan waarnemen heeft dr. Stoppelaar van Hulp en Heil deze taak op zich genomen. De inkomsten van de afdeling heb ben in 1954 bedragen 17.804.31 en de uitgaven 14.936.34, alzo een batig saldo van 2.867.97. In de vacante secretarisplaats werd gekozen de heer Chr. Stheeman en in de plaats van de penningmeester de heer Koekebacker, die zich wegens gevorderde leeftijd niet herkiesbaar stelde, mej. M. van Wijk. Wat betreft het actie-program deel de de voorzitter mede, dat reeds een kleinkunstavond is gehouden, waar van de baten ongeveer 600 hebben bedragen. Op 21 Mei a.s. zal een propaganda rit gehouden worden met auto's, mo toren en scooters. RKAVV zal een voetbalwedstrijd organiseren waarvan de baten aan het Roode Kruis ten goede komen. Verder zal nog een huis-aan-huls inzameling gehouden worden waaraan tevens 100 prijzen verbonden zal worden. LISSE BEKROONDE MOZAÏEKEN. Reclamc-mozaïcken: 1. W. v. d. Vlugt, Heereweg, Lisse; 2. Fa Geor ge v. d. Veld, Heereweg; 3. J. Rhijns- burger, Gladiolenstraat; 4. Shell-mo- zaïek t.o. Pension Irene. Grote tuinen: 1. Leo van Grieken, Heereweg; 2. M. Veldhuijzen van Zanten, Merenburgh3. Tuinbouw school, Heereweg; 4. Cht. Ger. Kerk, Veldhorststraat. Kleine tuinen: 1. A. J. van Wicke- ren, Oranjelaan 120. 2. G. Verdegaal, Heereweg 289. 3. J. H. Clement, Laan v. Rijckevorsel 30. Gevelversiering: 1. M. Veldhuijzen van Zanten, (Bloemoord), Heere weg; 2. H. Vreeburg, Heereweg. Kinder-mozaïeken. Groepen Oranjelaan: 1. St. Joseph- school. 2. O.L.-school, 3. Don Bosco- school. 4. Don Bosco-school. Grote kinder-mozaïeken: 1. G. v. d. Veek, Lissexxiijk 375; 2. Wilhelmus- school, Heereweg 451; 3. Kinderen va. Ruiten, Schoolstraat 18; 4. J. Bis schop,- Nieuwstraat 27; 5. Wilhelmus- school (voor de kerk). Kleine kinder-mozaïeken: 1. Ch. de Groot, Pr. Bernhardstraat 1; 2. B. Warmerdam, Pr. Bernhardstraat 2; 3. H. Beyker. v. d. Veldstraat 7: 4. G. v. d. Wolff, Wilhelminastraat 30. Geboren: Johanna, dr van Chr. Balkenende en H. A. M. Mulder; Jo hanna Theodora Maria, dr van C. W. Baak en C. A. Duivenvoorden; Jo hannes Martinus en Maarten Willem zns van M. G. Horsman en W. Jon ker; Almoeth, zn van W. Munnik en E. de Jong; Johannes Josephus Ma ria, zn van J. P. van Dijk en A. Th. G. Grimbergen; Anna Josepha Hen- rica, dr van G. van den Berg en H. M. Savenije. Ondertrouwd: J. Akkerman en M. van Leeuwen; J. de Kooker en J. van der Perk; G. J. J. Hesselman'n en M. M. A. Zonneveld; G. Nieuwenhuis en M. Th. Segers. Gehuwd: J. 't Hort en C. A. van Beelen; H. J. Troost en N. Rooker; G. van Helten en J. Ch. Kersbergen; G. A. de Lange en Th. de Bruin. Overleden: Cornelis van der Veek, echtgen. van A. Beijk, 65 jr; Geer- truida Hendrika van der Maarl, wed. van H. Nieuwenhuis, 79 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN: Gevonden: paar glacé herenhand schoenen; muntbiljet; portemonnaie met inhoud; gele wollen gebr. shawl; groene shawl; groene wolenl shawl: blauw mutsje; reisetui niet inhoud; bos sleutels; sleutel; blauwe dames handschoen; witte dameshandschoen; bos sleutels; Keeshondje; dubbele fietstas; sleuteltje: wit hondje; rood- lederen dames-portemonnaie met in houd; jongensrijwiel; medaille. Verloren: groene capuchon, wit gevoerd; paar glacé damekiandschoe- nen; gouden sluitspeld met parel tje; paar zwartledex-en motorhand schoenen; blauw kindex-wantje; bankbiljet van 100.—; rubberlaars; portemonnaie; bruine damesporte- monnaie met inhoud; bos sleutels; zwarte bagagemap met inhoud;- brui ne rijwieltas; rijwieltas; meisjespor- temonnaie met inhoud; zwarte glacé handschoen; paar lederen hand schoenen; fototoestel; paarlemoeren ketting; rode vulpen; witte hoofd doek; doopacte; gx-oene cjamesporte- monnaie; mapje met foto's; tas met inhoud; klein bruin hondje; rode da- mes-portemonnaie. NOQRDWIJK ERNSTIGE AANRIJDING. Bij het plotseling oversteken op de Langevelderweg is het 6-jarig zoon tje van H. door een bestelauto uit Noordwijkerhout, ondanks krachtig remmen door de bestuurder aangere den. Het ventje brak zijn bovenbeen en dr v. Nes welke de eerste hulp verleende achtte overbx-enging naar een ziekenhuis te Leiden noodzake lijk. Kerkstraat actie Het was gister avond een gezellig gedoe in de Kerk straat want naast de mooie verlich ting en de sierlijke winkeletalages had het Kerkstraat comité een krui wagenrace georganiseerd hetwelk niet alleen veel deelnemers trok doch ook een enorme belangstelling van het publiek na zeer spannende races werden de prijzen gewonnen door: P. de Ridder, rollade; H. v. Rossum, Edammerkaas; Th. de Rider, 1 k.g. karbonade; P. Meeuwenoord, taart; F. Mesker, 1 mud cokes; J. Turk, F. Schuts, W. de Groot, A. Bierman, A. Hermans, D. v. Oosten, L. Plug. Aanhouding Door de politie is een inwoner van Katwijk aangehou den, die vrouwen lastig viel en daar toe zelfs enige malen een inrichting 's nachts binnendrong. NOORDWIJKERHOUT UITSLAG MOZAÏEKWEDSTRIJD. Tengevolge van de abnormale gang van zaken met dc bloemen en de straffe wind van de laatste dagen, was de animo voor het leggen van mozaïeken dit jaar veel geringer dan vorige jaren. Slechts 5 particulieren hadden di" keer een mozaïek gelegd. Bovendien liet de Coöp. Boerenleenbank een mo zaïek vóór het bankgebouw leggen, zoi-gden de heren en dames van het Thuisfront voor een mozaïek bij de St. Jozefkerk en kwam er door sa menwerking van verschillende in stanties te elfder ure nog een mo zaïek vóór het Raadhuis. Een jury heeft de mozaïeken beoor deeld en bij de particulieren de le prijs toegekend aan de heer v. Wa- veren, Gooweg 1, de 2e prijs aan A. Wax-merdam, Herenweg 62 en de 3e pr. aan J. C. Warmerdam, Herenweg 94. De fam. G. A. Verdegaal, Kerk straat 5, vex'wierf een eex-volle ver melding. De overige mozaïeken zijn elk op zich beoordeeld, omdat men deze niet wilde vergelijken met de particulie ren en zij, gezien de verschillende omstandigheden, waaronder zij tot stand zijn gekomen, ook onderling moeilijk vergelijkbaar zijn. Het mo zaïek bij de Boerenleenbank vormde met de aansluitende versiering een bijzonder fraai geheel. De beide an dere mozaïeken waren ook zeer goed, naar het oordeel van de jury. Voor deze mozaïeken is daarom een ere prijs toegekend. Geboren: Hendrica Maria dr van A. C. Bader en J. C. v. d. Poel; Pe trus Mattheus zn van J. P. Hoogewerf en J. M .Rolvers; Jacoba Maria Adriana dr van G. H. v. d. Ploeg en A. J. Bakker; Jacob zn van K van Dijk en E. Möhlmann; Wilhelmina Petronella Maria dr van J. M. Opdam en D. E. v. d. Ploeg. Getrouwd: C. J. Zuiderduin 46 jr en K E. C. Gohl 48 jr.; J. H. Bijleveld 26 jr en H. M. v. d. Berg 24 jr. Overleden: P. W. Leuven 42 jr. A. J. v. Eeden 50 jr SASSENHEIM HOGER DIVIDEND SIKKENS LAKFABRIEKEN De technische en commerciële ac tiviteiten van de N. V. Sikkens lak fabrieken te Sassenheim hebben ook in 1954 tot een gunstig resultaat ge leid. Op basis 1949 is 100 bedroeg het indexcijfer van de kwantitatieve om zet 181 en van de geldomzet 2Ï4. Zelfs wanneer men de gunstige con junctuur hierbij in aanmerking neemt blijkt uit deze cijfers een gestegen belangstelling van de zijde der ver bruikers, aldus de directie. De samen werking met andere bedrijven in de sfeer van specialisatie heeft verder vorm gevonden door de toetreding van de verffabriek gebrs. Tjallema te Sneek. Dit bedrijf heeft zich sinds jaren in het bijzonder toegelegd op de verkoop van producten voor het particuliere bedrijf. Hoewel de direc tie het niet op haar weg acht deze markt te stimuleren zijn er toch dui delijk aanwijzingen, dat de behoefte aan kleurrijkere en smaakvolle in terieurs de particulieren in toene mende mate er toe brengt ook zelf de kwast ter hand te nemen, aldus het verslag. Na afboeking der onkosten en en kele voorzieningen resteert een net to winst van f 1.244.062 913.652). Voorgesteld wordt een divident van 12 procent (11 procent). Bovendien wordt voorgesteld een uitkering van 10 procent ten laste van de agiore- serve. Op de in 1954 onderhands ge plaatste 195 aandelen B zal een der de van het te declareren .dividend worden uitgekeerd. Het ligt in het voornemen in de I toekomst over te gaan tot het publi ceren van een geconsolideerde ba lans- en verlies- en winstrekening. Het lopende jaar heeft een verdere stijging der omzetten te zien gegeven en zal voor zover nu te zien ons vertrouwen in de toekomst niet beschamen, aldus de directie. Geboren: Mattheus Adrianus z. van J. F. van der Klij en A. Wille- brands. Jacobus z. van G. Mink en A. Broer. Adrianus Cornelis Maria z. van G. H. Rotteveel en A. A. Zee straten. Overleden: Gerardus Cornelis Ouds hoorn 46 j. WARMOND ONDERZOEK OP T.B.C. Van 31 Mei tot en met 3 Juni 1955 zal in de zaal van Hotel „De Zon" te Warmond de gehele bevolking van Warmond door middel van röntgen foto's worden onderzocht op longtu- berculose. Dit regelmatig terugkerend onder zoek van de gehele bevolking wordt door de Inspectie van de Volksge zondheid in de provincie Zuid-Hol land en de districtsconsultatie-bu reau-arts te Leiden zeer noodzakelijk geacht in verband met het vrij grote aantal nieuwe gevallen van tubercu lose, dat nog steeds wox-dt geconsta teerd. Het is een machtig middel in de strijd tegen de tuberculose. De voorbereidende werkzaamheden zijn thans zover gevorderd, dat de komende 14 dagen bezoek zal worden gebracht aan de inwoners door een van de 38 huisbezoekers(stex-s), die zich hiervoor vrijwillig beschikbaar hebben gesteld om de deelnemers aan het onderzoek te registreren. Er wordt op vertrouwd, dat deze vrijwilligers (sters) welwillend tegemoet zullen' worden getreden, omdat hun werk van groot belang is voor het welsla gen van het onderzoek en aller me dewerking noodzakelijk is. Het Co mité vertrouwd erop, dat niemand zich aan dit belangrijk onderzoek zal onttrekken, omdat het hier betreft een zaak van groot belang voor de gezondheid van het gezin. Voor het vervoer van ouden van dagen en zie ken wordt zonodig gezorgd. De kosten van dit onderzoek zijn zeer laag. De bijdrage bedraagt voor volwassenen ƒ1.per persoon, voor kinderen boven de twee jaar die nog geen kleuter- of lager onderwijs vol gen ƒ1.per kind. De kinderen be neden de leeftijd van twee jaar vallen buiten het onderzoek. Voor kinderen, die een dagschool bezoeken voor voorbereidend lager onderwijs, gewoon lager onderwijs, voortgezet lager onderwijs en uitge breid lager onderwijs, die zoveel mo gelijk in klasseverband worden door gelicht, zal van de ouders een vrij willige bijdrage worden gevraagd' van ƒ0.25 per kind. Warmond mag niet ten achter blij ven bij de grote opkomst voor dit De a»sOlympische Spelen (Van onze correspondent in Australië. Wanneer alles goed gaat, zullen op 22 November van het volgend jaar, juist wanneer dc zomer gaat begin nen, te Melbourne de Olympische Spelen worden geopend. „Wanneer alles goed gaat Mr. Avery Brundagc, president van het Internat. Olympic Commit tee, heeft evenwel deze dagen voor Australië verontrustende woorden geuit: „Als bet niet beter gaat dan nu, konden jullie de Spelen wel eens kwijt raken", zo toornde hij. Bezitten de Australiërs wel orga nisatie-talenten? Onlangs was ik bij de opening van een gx-ote „show-gebeurtenis". De minister-president opende die en hield een toespraak; de geluids versterker viel uit. Het Volkslied werd gespeeld; de deelnemers marcheerden nog rustig het stadion binnen. Bij de sluiting, toen een ieder be zig was het terrein te verlaten, werd plots het Volkslied gespeeld. Men onderzoek in vergelijking met andere gemeenten. Immers het is het grootste belang voor Uw gezin. Dinsdag vond in het hotel „De Stad Rome" terzake een bespreking plaats met de huisbezoekers(stex-s), waarbij het woord werd gevoerd door dr. H. A. G. M. Walenkamp, als voorzitter van het plaatselijk comité vpor tuber- culose-onderzoek; door dr. J. Zweers, directeur van het Consultatiebureau te Leiden, terwijl de secretaris van bovengenoemd comité, de heer P. M. F. Smolders, een technische uiteen zetting gaf van de werkwijze van dit onderzoek. Op deze vergaderirxg war mede aan wezig de burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. van Fisenne. Stichting 1940—1945. Op Zater dag 7 Mei a.s. zatl in hotel „De Zon" een uitvoering worden gegeven, wel ke om hall acht zal aanvangen. Door de Chr. Mannen-zangver. „Eupho- nia" en de toneelgroep van de J.G.-K.A.J. zal belangloos medewer king worden verleend. De baten van deze avond zullen er toe bijdragen, om de laatste open bare inzameling tot -een succes te maken. Gemeenteraad van Wassenaar De twee gashouders waax-over Was senaar thans beschikt en die een ge zamenlijke inhoud hebben van 4500 kubieke meter, zijn te klein om te voldoen aan de eisen, die de gasle- vex-ancier Leiden stelt. B. en W. heb ben zich laten voorlichten door de Gasstichting en volgens het advies van deze instantie zal Wassenaar 'n nieuwe gashouder van 15000 kubieke meter moeten laten bouwen. B. er W. schrijven aan de raad, dat er keu- gemaakt kan worden uit drie soor ten gashouders, t.w. een natte gas houder, een droge gashouder of 'r bolgashouder. Het voordeel van het laatstgenoemde type is, dat het klei ner kan zijn, omdat daarin het gas onder een hogere druk kan worden opgeborgen. Dc voor Wassenaar no dige gashouder zou, bij een over druk van 5 atm. slechts een inhoud hoeven te hebben van 3009 kubieke meter. De diameter van de bol zou 17.80 meter bedragen. De totale hoog te 22 meter. B. en W. stellen de raad voor een crediet van 510.000.beschikbaar te stellexx voor de bouw van een bolgashouder, voorzien van een mag netisch bestuux-bare regulateur ten behoeve van de gasvoorziening in het zuidelijke deel van de gemeente. Bovendien wordt vastgesteld, te zij- nertijd de uit die bouw voortvloeien de verhoging van de exploitatiekos ten op te vangen door een tariefsver hoging van 1 cent per kubieke meter gas. Na deze verhoging zal het Was senaar se tarief nog cent lager zijn dan dat van Leiden. Gemeenteraadsvergadering De eerstvolgende vergadex'ing van de gemeenteraad van Wassenaar zal gehouden worden op Woensdag 11 Mei des avonds te kwart over zeven in Raadhuis De Paauw. De heer H. L. J, van Dillen zal dan geinstalleerd worden als lid van de raad. Hij neemt de plaats in, die in de K.V.P.-fractie is opengekomen door het bedanken van mr A. J. M. van Moorsel. Uitkering ineens aan gemeente- personeel. B. en W. stellen de raad voor in na volging -van de regeling, die getrof fen werd voor het rijkspersoneel, aan het personeel der geméente een uit kering ineens te verstrekken over het eex-ste halfjaar 1955. De uitke ring varieert in grootte van f 50. tot f 240,50.—. De aan deze uitkering verbonden kosten worden geraamd op 17.730.— Verleden jaar is door de gemeente aan „Het Groene Kruis" een geld lening groot 40.000.verstrekt ter gedeeltelijke financiering van de bouw van een wijkgebouw in het Kerkehout. Omdat diverse kosten ge stegen blijken te zijn is dit cx'ediet niet toereikend. B. en W. stellen nu voor het bedrag der geldlening te verhogen tot 62.000.—. De stich- tingskosten zullen naar schatting bijna 79.000.bedx-agen. 15.000. wordt door het Groene Kruis zelf gefinancierd, terwijl aanspraak kan worden gemaakt op een rijkspremie. Vacanticiegeling Slagerijen Omdat een onderling gemaakte af spraak het vorig jaar niet aan de verwachtingen heeft voldaan, heb ben de Wassenaarse slagers zich tot de gemeenteraad gewend met het verzoek een bindende vakantierege ling te treffen. B. en W. stellen de raad voor, aan dit verzoek le vol doen en te bepalen, dat alle Wasse naarse slagerijen, met hoogstens vier tegelijk een week gesloten moeten zijn voor het publiek. Een schema, zoals dat door de slagers was opge steld, is in het ontwerp-besluit op genomen. Subsidie Handelsavondscholen. De besturen van twee in Wasse naar gevestigde Hlandelsavondscho- len hebben de gemeente verzocht, het subsidiebedrag, dat tot nu toe 20.per leerling per jaar bedroeg, te verhogen. Door stijging van de salarissen en van andere kosten is een sluitende exploitatie van de scholen onmogelijk geworden; ver hoging van de cursusgelden wordt door de schoolbesturen ongewenst geacht. B. en W. achten een verhoging van het subsidiebedrag tot f 30.— per leerling per jaar billijk cn stellen de raad voor, daartoe te besluiten. wordt „Van De directeur van de P.T.T. te Den Haag heeft het gemeentebestuur van Wassenaar erop gewezen, dat her haaldelijk moeilijkheden rijzen bij de postbestelling aan de Wassenaar- seweg te Den Haag en te Wassenaar. De directeur heeft verzocht, het Wassenaarse gedeelte van deze weg een andere naam te geven. Aan dit verzoek willen B. en W. voldoen, zo blijkt uit een voorstel aan de raad. door dat gedeelte „Van Brienenlaan" te noemen, naar de naam van de vroegere eigenaar van de Wasse naarse buitenplaats „Clingendael". stond stil, dochde muziek ljield even plots weer op! Ziedaar een op zichzelf niet zo be langrijke gebeurtenis tijdens de ope ning van een grootse show, niette min: een gebeurtenis welke typisch is voor Austalië en de Australiërs. Neem het gemakkelijk! Zoals bij de naderende Olympi sche Spelen. „Jullie zijn al zes jaar bezig met de voorbereiding en hebt nog niets gedaan", verweet Mr. Brundage. „Poeh, wat een drukte om niets, het komt best voor elkaar", aldus de repliek van Melbourne's Lord Mayor, Franck Selleck. Ja, dat is juist de kwestie; is ieder een daar wel gerust op? En. staken maar! Dat men al zes jaar bezig is aan de voorbereiding van de Olympische Spelen, zal voor de meeste Austra liërs wel een openbaring zijn ge weest. Nu ja, een goed jaar geleden heeft het wel even ingeslagen, toen in Zwitserland tijdens de bespx-ekingen door het Internat. Olympisch Comité stevig op de tafel werd gehamerd bij de vraag, hoe het daar nu eigenlijk zat in Australië met de voorberei dingen. Want, verschillende landen aasden en azen nóg op die Wereld-Sportge beurtenis. „Het komt voor elkaar", verzeker den dc Austx-aliërs ter confex*entie. Toen de mannen uit Zwitserland terugkeerden, brak eerst een paleis revolutie uit onder de top-organisa- toren met als resultaat o.a., dat de zeer gefortuneerde adviseur en or ganisator Arthur Coles zich terug trok. Thans gaan er stemmen op de strijdbijl voorlopig te begraven en desnood „op de knieën" Arthur te verzoeken weer in het comité te ko men; hij wordt de organisator ge acht. Inmiddels hebben we de eerste staking bij de stadionbouw ook ach ter dc rug, nadat vijftig timmerlie den de hamer er bij hadden neerge legd, omdat zij een pound loon méér per week wensten. Na vier weken kregen zc hun pound cn ze timmeren nu opnieuw aan de stands voor de 800 journalis ten en 120 filmopperateurs uit 83 landen afkomstig. Er is nog heel wat te bouwen Er moet nog wel iets meer worden verricht. Daar is b.v. het sport-dorpje ..Hei- delburg" met 720 woningen voor de deelnemers en officials der Spelen: het zwembal moet gegraven; banen voor wielrennen aangelegd en wat al niet meer in dit werk voor drie millioen gulden. ,.J, hebt wel 230 huisjes klaar, doch ze zien er akelig uit en waar blijft dc „opvrolijking", constateer de Mr. Brundagc. „Komt wel, komt wel", suste de Lord Mayor. En aldus spreekt momenteel bijna elke Autsraliër; „we will fix it", „Je zult eens zien, op het laatste ogenblik gaan ze werken, wei'ken". zei me een official. „Enne, de stakingen?" opperde ik. „Geen tijd voor stakingen dan", zo besliste hij; „de arbcidex-s wach ten tot het laatste ogenblik en dan is er volop „overtime". Hetgeen be tekent: bijna dubbele betalingen „Maar het komt in orde en Mr. Brundage zal op de ooeningsdng van de Spelen, de wooi'den die hij nu sprak, opeten", profeteerde de Lord Mayor. Laten we het hopen voor Australië, de Australiërs cn de Spe len. Heel eerlijk, ik ben er niet zo erg gerust op. algemeen „organisatie" zo heel an ders dan bijna ieder ander. Je moet eigenlijk een Australisch karakter bezitten, of je dat eigen hebben gemaakt in de loop der ja ren, teneinde hun opvatting omtrent „organisatie" te kunnen waarderen. Zoals van die uitgevallen verster ker on het vermomde Volkslied. De Australiër merkt dat alles nau- weijlks op; de vreemdeling temeer. En er komen minstens tienduizend vreemdelingen bij de Spelen; de an dere dertigduizend, welke men ver wacht. zün meest Australiërs. Maar die tienduizend vertegenwoordigen „de wereld"; zij zullen vallen cn vertéllen over de „kleinigheden", welke een Australiër allerminst ver ontrusten. Waarbij laatstgenoemde niet eens helemaal ongelijk heeft óók! Want de huisjes zullen er staan: de banen aangelegd, doch het zal waai'schijnlijk allemaal het teken van de „overtime" dragen. „Bedankt voor de adviezen", sprak dc president van het Australisch Olymnisch Comité vriendelijk, toen Mr. Brundage het land weer verliet. „Ik hoop spoedig iets beters van jullie te hox'en", repliceerde laatst genoemde. Meen niet dat ik wil roddelen over de Australiërs, doch de meesten van hen zullen meesmuilen: „We will fix it", aan welke gedachten genoem de Lord Mayor uiting gaf. Doch „organiseren" is naar mijn bescheiden mening, nu niet direct het fort van Australië en de Austra liërs; men kan er slechts het beste van hopen Op 1 April werd ln bijna allo de len van de wereld begonnen met de kaartverkoop voor het bijwonen van deze 16e Olympiade; de eerste in Australië. O ja, de Gouvcrnemcnts-drukker is achter met zijn leveringen van de anderhalf millioen kaartjes in de prijs van plm f 30 voor de bokskam- pioehschappen en twee gulden voor die in zwemmen. Maar, ze zijn beslist vei'krijgbaar voor de Spelen beginnen. „We will fix it.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7