Tentoonstelling Creatieve Arbeid geeft prachtig overzicht van vele nuttig bestede uren Sinds de bevrijding keerde veel ten goede BIOSCOPEN Gouden bruiloft van het echtpaar W. van der Neut-Pouw ZATERDAG 7 MEI 1955 DE LEIDSE C'ui RANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Achter de Leidse gevels werd iets groots verricht Dort Quichottefiguur zeker niet het symbool van het vjerk van K. en O. Men zou tot de eerste mensen terug moeten gaan om personen te vinden die geheel en al van hun liefhebberij hun beroep konden maken. Het zou echter interessant zijn om te weten wat deze paradijselijke figuren in hun vrije tijd deden. Verdere liefhebberijen als bun beroep hadden, zij niet en daarom deden zij niets of iets verkeerds. Eerst na de zondeval zal dan ook eerst van een juiste vrijetijdsbesteding gesproken kunnen worden. Hoe het ook zij de mens van heden is zo gelukkig tijd en gelegenheid te vinden om zich aan de dingen te wijden, die weliswaar geen brood maar toch wel veel voldoening geven. De tentoonstelling Creatieve Arbeid, die gisteravond door jhr-, mr. F. H. van Kinschot geopend werd, biedt een voor treffelijk overzicht van wat op het gebied der vrijetijdsbesteding in Leiden en omgeving gepresteerd wordt. Geen plaats voor aetherpiraten. Iri de grote zaal wordt de aandacht onmiddellijk getrokken door een zwerm papieren vogels, die ongetwij feld de hoge vlucht symboliseren welke het K. en O.-werk genomen heeft. Rechts in de zaal zijn in aan trekkelijke stands de vruchten van de arbeid van enkele lagere scholen uitgestald. Het schildersgenootschap Ars Aemula Naturae heeft een fraaie stand ingericht, naast die met het werk van de verpleegden van de dr. mr. Van der Berghstichting. Het zee. hospitium en de inrichting Endegeest komen eveneens met voortreffelijk werk van de patiënten. Voor in de zaal bevindt zich bo vendien een miniatuur televisie studio, waarin personen uit het pu bliek het verhaal van him leven ten aanschouwe van iedereen kunnen vertellen; in de receptiezaal wordt de opname namelijk uitgezonden. Radio-amateurs, die naarstig trach ten contact op te nemen met kunst broeders elders in het land, hebben in een andere hoek van deze zaal stelling genomen. Hier echter geen aetherpiraten maar eerzame leden van de Vereniging voor Experi menteel Radio Onderzoek, de Veron. Vliegdemonstratie en televisie-uitzending Het doel van deze unieke tentoon stelling is de bezoekers te inspireren, om in de tijd dat de handen niet aan de ploeg geslagen behoeven te wor den, iets ter hand te nemen. Hoe rek baar dat begrip „iets" is wordt op de expositie rijk geïllustreerd. Vanaf het moment dat kindervingers een stuk klei beginnen te vormen, zijn er immers talloze manieren in een men senleven om iets om handen te heb ben. Dat dit echter verder gaat dan een breikous of een hand vol speel kaarten bewijst het prachtige en veelal kunstzinnige werk dat op deze tentoonstelling getoond wordt. Gekooide jeugd. Reeds bij de ingang wordt het oog getroffen door een reclamezuil waar op de Leidse Smalfilmliga de pro gramma's aankondigt die boven te gen een geringe toegangsprijs ge draaid worden. Heeft men zijn ronde om deze zuil voltooid, dan noden links en rechts zoveel bezienswaar digheden, dat men er werkelijk even over peinst om zich door „kruis of munt" een weg te laten kiezen. Wij hadden geen kleingeld bij ons en zijn links gegaan. Inplaats van de vestiaire troffen wij hier een grote kooi aan, die een grote ronde tafel en enkele jongelui bleek te bevat ten. De jeugd was bezig met het door- smeren van een model-vliegtuig benzinemotor. Toen de motor een maal draaide, bleek de kooi geen overbodige luxe te zijn, want het vliegtuigje, dat door een eind touw in zijn bewegingen beperkt werd, kreeg al spoedig zo'n vaart dat met het breken van het touwtje de gevol gen r»iet te overzien zouden zijn ge weest. De gekooide jeugd, d'i<» dit fraais vertoonde, was lid van de Leid se luchtvaartclub. Verder bevinden zich nog in de hall een stand van de Natuurvriend met gevederde en ge vinde vrienden achter glas en een stand en propagandapost van K. en O. Het gewone leven vraagt weer aandacht Houdt 20-22 Mei vrij Inderdaad, na de Koninginne-, her- denkings-, en bevrijdingsfeesten vraagt het gewone leven weer de aandacht, 'n Mens kan niet altijd aan het feestvieren blijven. De zorg voor het dagelijks leven brengt de mens weer in het gareel terug, maar be halve aandacht te besteden aan het gewone dagelijkse leven, moet ook gekeken worden naar de noden van anderen. Zoals b.v. de afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restau rantgeëmployeerden „St. Antonius" doet. Onder leiding van de ijverige secretaris-penningmeester, de heer Joh. van Asperdt, is men reeds lange tijd bezig met de voorbereiding van een nieuwe fancy-fair. Aangemoedigd door het succes van die van het vorig jaar ten bate van de missie van pater Ober, heeft de heer v. Asperdt een nieuwe fancy- fair op touw gezet, nu ten bate van het Kindertehuis „St. Josef" van de Eerw. Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest 45 en het comité „Kinder vreugde". Deze fancy-fair wordt gehouden van Vrijdag 20 tot en met Zondag 22 Mei op de binnenplaats achter het huis der Zusters Carmelitessen (in gang Hazewindsteeg). Natuurlijk zijn de voorbereidingen in volle gang, want er komt voor de organisatie van 'n dergelijk gebeuren heel wat kijken. Maar uit hetgeen we gisteravond bij 'n bespreking met diverse medewerkers(sters) hoorden, beloven de plannen uitstekend te ver lopen. Van mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, werd bereids een harte lijk succes en een finantiële bijdrage toegezegd en dat sterkt het comité om op de ingeslagen weg voort te gaan. We zullen dezer dagen nog wel eens de aandacht voor dit gebeuren vragen, doch willen onze lezers (essen) reeds nu opwekken 'n uurtje te reserveren op een van de dagen van Vrijdag 20 tot Zondag 22 Mei en vestigen er reeds nu de aandacht op, dat er Zaterdagsmiddags voor de jeugd gelegenheid tot vermaak zal zijn. En voor alles: houdt het doel voor ogenl Ruys voor anker. Bijzonder fraai is de collectie fo to's, die. door de Leidse Amateurfoto- grafenvereniging bij elkaar is ge haald. Elders in de grote zaal be vindt zich nog de prachtige verzame ling van bij uitstek Leidse prenten van de fotograaf H. Renia. De stand van de Leidse afdeling van de Nederlandse vereniging voor modelbouwers zal ongetwijfeld de meeste aandacht trekken. De model len van de „Willem Ruys" voor anker en de St. Bavo in Haarlem zijn zo voortreffelijk van schaal en afwer king, dat zij terecht een eervolle plaats verdienen. Hetzelfde geldt voor de scheepsmodellen van P. C. Scha- kenbos en M. Toonder. Langs het bijzonder aardige werk van de speeltuinjeugd en ouden van dagen, bereikt men de stand van de Leidse Jeugdactie. Hier wordt op ge slaagde en kunstzinnige wijze de schilderijtentoonstelling van Mous- sorski verbeeld. Geen symboliek. Links in de zaal treft men stands aan van de Leidse luchtvaartclub, de afdeling Welfare van het Roods Kruis en de inrichting „Hulp en Heil". Indi viduele inzendingen vullen de rest van de tentoonstellingsruimte. Bij zijn afscheid van de prachtige ten toonstelling ziet men in de hall een fraai Don Quichottebeeld dat echter niet als symbolisering van de Teca kan gelden. De strijd tegen pantoffel, parade en andere uitingen van verve ling is immers door deze tentoonstel ling in een stadium gekomen, waar in zelfs de meest verstokte tijdver- morser moet zwichten voor redelijke argumenten. Een bezoek aan deze tentoonstel ling vormt de inzet van een juiste vrijetijdsbesteding. De opening. In aanwezigheid van een groot aantal genodigden werd de tentoon stelling gisteravond officieel door jhr. mr. F. H. van Kinschot geopend. Na een korte inleiding van de voorzitter van K. en O., Han de Wilde, nam burgemeester Van Kinschot het woord. Spreker betoogde, dat wij het begrip beunhazerij dikwijls maar al te snel verwarren met het amateur- schaR. Deze tentoonstelling, aldus spreker, biedt de gelegenheid zich van het tegendeel te overtuigen. Met de hoop uit te spreke dat velen zich door de expositie zullen laten inspi reren, verklaarde spreker de tentoon stelling voor geopend. Na een rondwandeling werd in de kleine zaal een fraai gekleurd filmpje van de heer Pieete vertoond. De stand van de Leidse modelbouwers met links de Willem Ruys en rechts de St. Bavo-kathedraal. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Het speeltuinwerk geïllustreerd door kinderen van de Leidse speeltuinver enigingen. Het geregistreerde aanbod daalde in de periode van 25 t/m 30 April 1954 opnieuw en wel van 495 tot 460, t.w. 385 als geheel werkloos inge schrevenen en 75 bij objecten voor aanvullende werken geplaatsten. Nu voor de 10e maal de totale be vrijding van Nederland gevierd is, is het goed een ogenblik aandacht te be steden aan het direct na de bevrijding wei zeer urgente probleem van de werkgelegenheid. In de eerste plaats diende van Overheidswege regelend te worden opgetreden. De stroom van terugkerenden moest aan arbeid wor- den geholpen, hetgeen met zich mee bracht het scheppen en coördineren van werkgelegenheid. Ook voor de „Sleutelstad", waar, nadat men zich een enigermate be trouwbaar beeld van de omvang van het aanbod had kunnen vormen, voor enkele duizenden (ruim 5000) arbeid moest worden gevonden, betekende dit een intensieve en doelbewuste re gulering van de arbeidsmarkt. Het thans bereikte aanbodcijfer bewijst dat in de afgelopen 10 jaar de con juncturele en de structuele werkloos heid vrijwel geheel verdwenen zijn en slechts wrijvingswerkloosheid korte werkloosheidsperioden als gevolg van niet geheel uitsluitende werkzaamheid, b.v. in de bouwvak ken en seizoenwerkloosheid in enkele bedrijfstakken (b.v. conserven en ho- reea-bedrijven) is overgebleven. Uit het oogpunt van arbeidsmarkt en werkgelegenheid is derhalve zeer veel vooruitgang geboekt en levert de huidige stand van het aanbod, even als vele andere factoren, reden te over op om tot dankbaarheid te stem men. Vooral na 1952 is de producti viteit en de activiteit in vrijwel alle bedrijfstakken sterk toegenomen. Een vergelijking toont dit duidelijk aan. Op het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953 en 1954 beliep het aan bod resp. 2180, 1400 en 985. Een da ling t.o.v. de stand van het aanbod per ultimo 1955 van resp. 1720, 940 en 525, terwijl het voordelige verschil t.a.v. 19451955 ruim 4500 bedraagt, niettegenstaande de natuurlijke groei van de beroepsbevolking. Het is slechts een beeld in vogelvlucht doch voldoende om zich te realiseren, dat er veel, zeer veel ten goede is ge wijzigd na de bevrijding. Gezien de aanhoudende vraag om arbeidskrach ten, zowel jeugdigen 16 t/m 18 jaar als volwassenen in nagenoeg alle sectoren van het bedrijfsleven, kan op dit moment de werkgelegen heid uiterst gunstig worden genoemd, waarbij men zich echter wel bewust dient te zijn van het feit dat de fac toren, welke thans de productiviteit bepalen, zeer uiteenlopend en gecom pliceerd zijn, waardoor het uiterst IN DE LEIDSE Trianon. De film „Meisjes zon der moraal" had wellicht beter „Meisjes zonder scrupules" kunnen heten, want het is een episode uit het leven van een meisje, dat zich zonder veel gewetensbezwaren aan de kost helpt. En dat lukt haar nog al aardig ook, dank zij het feit, dat zij een knap uiterlijk heeft en over een grote dosis fantasie beschikt. Het geval speelt zich af in Napels, waar zij erin slaagt zich in te drin gen bij twee vrienden, waarvan de één musicus is en de ander zanger. De musicus is een goede kerel, die van de knappe Madeline zo heet het meisje gaat houden; de ander is een halve Don Juan en in hem vindt Madeline haar eerste werke lijke liefde. Zij gaat er met de zan ger vandoor, maar de „tournee" loopt op niets uit, want het blijkt tenslotte niet zo erg gemakkelijk om de min naar te zijn van een jonge dame met zo weinig scrupules. Het verhaal eindigt dan ook, dat allen hun eigen weg gaan en dat Madeline erkent, dat zij het deze keer echt te pakken had. Het verhaal graaft niet bepaald diep en origineel is het ook niet, maar het is goed verteld en de om geving van Napels is heel erg mooi. Daar het meisje zonder scrupules geen voorbeeld is voor jeugdige per sonen, blijve de film voorbehouden voor volwassenen. Casino. Het schijnt lang ge duurd te hebben voordat de Duitsers in de gaten kregen dat een zingend Pools volk nog geen gehoorzamend volk is. De Poolse film „Het verbo den lied", doet ons tenminste geloven dat de Polen een aanzienlijk deel van hun haat voor de Duitsers in een liedvorm goten. Alle facetten van de onderdrukking en het verzet tegen de indringer werden door straatmuzi kanten bezongen en de ontwikkeling van dit lied is een dankbaar onder werp geworden voor het camera- oog. De film Iaat ons de geschiedenis van Warschau van de inname tot aan de complete vernietiging herbeleven. Sympathiek en eerlijk wordt het verhaal verteld van een aantal bur gers, die door de Duitse terreur uit de dommel van hun bestaan opge schrikt worden. Een onderwerp wordt in deze film opzettelijk verzwegen. De opstand van Warschau, in de ghetto's begon nen, mislukte namelijk doordat de Russen op slechts enkele kilometers van de stad een maand lang geen hand uitstaken om de Polen te ont zetten. Eerst toen geheel Warschau met de grond gelijk gemaakt en de bevolking gedeporteerd was, rukten de Russen de stad binnen. Over dit netelige onderwerp zwijgt de film in alle talen. Niettemin een goede ver zetsfilm. Toegang boven 18 jaar. Rcx. „De gevaren van een we reldstad", zoals de aldus genaamde film ze beschrijft, gelden niet alleen voor de onervarenen, maar zelfs voor min of meer geroutineerde politie agenten. Dat zal John Kelly jr. aan den lijve ondervinden. Want hij laat zich verlokken door het goud van de onderwereld. Hij wordt op sleeptouw genomen door een gangster, die een politie-agent best kan gebruiken om een rivaal uit te weg te ruimen. Het loopt echter anders af, dan men zich gedacht had en dat is tenslotte wel prettig ook, voor allemaal. Het is een spannend geval, dat genoten kan worden door personen boven 18 jaar. Luxor. Het programma van deze week is door de K.F.C. ontoelaatbaar verklaard. Lido. De film „Liefde als koop waar", welke deze week in het Lido- theater draait, geeft opnieuw een beeld weer van een tot mislukking gedoemd huwelijk doordat de echt genoot meer aan zijn wetenschap denkt dan aan zijn vrouw, hetgeen hier te zwaarder telt, omdat de vrouw een mislukte jeugliefde heeft ge had, waardoor zij helemaal uit haar evenwicht was geslagen. En of dit nog niet voldoende was, kwam hier bij nog een onbeschaamde intrigante er voor zorgen, dat de maat tenslotte overliep. De echtgenote wordt karakteris tiek uitgebeeld door Gina Lollobri- gida, die in de flegmatieke weten schapsmens prof. Vanuzzi (Franco ïnterlenghi) een uitstekend tegen speler heeft. Pas als zijn echtgenote hem vertelt welke moeilijkheden zij te doorstaan heeft gehad, zien we ïnterlenghi werkelijk als mens. Daar vóór is het, of hij een wezenloze boe kenwurm is, wien niets van het le ven raakt, zonder gevoel, zonder enig begrip, zonder dat noodzakelijke in de man, dat de vrouw doet leven. En als de ontknoping van het drama zich voltrekt, toont ïnterlenghi zich in zijn kracht ondanks de bedreigin gen van de hoog spel spelende intri gante. De K.F.C. keurde de film voor strikt volwassenen. 1 moeilijk is op langere, termijn voor spellingen aangaande het verloop van de arbeidsmarkt te doen. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod daalde in de afgelopen periode in vrij belangrijke mate, nl. van 95 tot 75. Ook de vraag nam iets af en bedroeg per ultimo April 1955, 330 openstaan de aanvragen. Een probleem bleef en zal voorshands nog blijven de voor ziening in het tekort aan huishoude lijk personeel. Overigens bestaat in nagenoeg alle bedrijfstakken, zowel voor jeugdigen als volwassenen goe de tot ruime plaatsingsmogelijkheid. VRIENDENKRING VAN HET H. SACRAMENT. Men schrijft ons: In de laatste week van Mei zullen alle katholieke mannen en jongeman nen van Leiden die nog geen lid zijn van de Vriendenkring een folder ont vangen en door leden van de Vrien denkring worden bezocht. Het bestuur wil hiermede gevolg geven aan de wens van onze bem in de Bisschop welke als kapelaan te Leiden 51 jaar geleden de Vrienden kring heeft opgericht uitgesproken tijdens het feest bij gelegenheid van het gouden jubileum vorig jaar op de Burcht. Dezer dagen zullen de parochiële besturen een beroep doen op hun medeleden om aan deze actie tot ver steviging van de Vriendenkring deel te nemen. Moge het niet te vergeefs zijn. Bestuur Vriendenkring. W.K.A, - toneelcursus door Paul Storm Eerste les 1 week uitgesteld Dank zij de ruimere regeringssub sidie kan de kring Rijnland van het W.K.A. thans in Leiden een cursus organiseren voor regisseurs en to neelleiders. Om in de toekomst goede regisseurs te kunnen inschakelen, hoopt het bestuur echter, dat zóveel mogelijk spelers ook zullen deelne men. De cursus zal gegeven worden door de bekende toneelspeler, regis seur en leraar Paul Storm, en be staan uit 12 lessen. Aanvankelijk zou de eerste les plaats hebben op 9 Mei a.s., maar door omstandigheden is enig uitstel nodig. Men zal nu starten op Maan dag 16 Mei a.s. 's avonds te 8 uur in Restaurant „Zomerzorg". Aan deze cursus kan slechts door 50 personen worden deelgenomen. Prof. dr v. Arkel naar Moskou vertrokken Prof. dr A. E. van Arkel, hoog leraar in de anorganische scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden is, blijkens een mededeling van de am bassade der USSR te 's-Cravenhage, heden naar Moskou vertrokken om deel te nemen aan de viering van het tweehonderdjarige bestaan van de universiteit van Moskou. Prof. van Arkel is door de rector van de universiteit van Moskou, prof. A. G. Petrovsky, uitgenodigd om de Nederlandse universiteiten te ver tegenwoordigen. Prof. van Arkel zal ook deelnemen aan een wetenschappelijke bijeen komst. B.B.-BRANDWEERWEDSTRIJD TE LEIDEN. Ter gelegenheid van de Nationale Energietentoonstelling de E '55 zal door de organisatie Bescherming Be volking op 24 Juni te Rotterdam een groots opgezette landelijke manifes tatie gehouden worden: de B.B. Ma nifestatie E '55. Een belangrijk onderdeel van dit nationale B.B.-gebeuren vormen de op die dag te houden wedstrijden tus sen B.B.-eenheden uit alle delen van het land. Deze landelijke wedstrijden worden voorafgegaan door provinciale voor wedstrijden voor de diverse B.B.- diensten en -onderdelen: de Brand weer, reddingsdienst, Geneeskundi ge Dienst en de georganiseerde Zelf bescherming. Deze voor wedstrijden worden per provincie gehouden en niet alle in één plaats, doch met. een zekere spreiding en zo valt de A- kring Leiden de eer te beurt dat voor de B.B.-Branweerdienst de provin ciale voorwedstrijd in deze kring ge houden zal worden en wel op Za terdag 14 Mei, van 15.0018.30 uur op de Lammermarkt. Op Zondag 22 Mei zal de anders zo kwam het voor dat de heer van der stille Dozystraat waarschijnlijk een Neut inplaats van geld een geit mee ongewone aanblik bieden. Öp die dag herdenken namelijk de heer en me vrouw W. J. van der NeutPouw feit dat zij voor vijftig jaar in het huwelijk werden verbonden. In de middaguren vindt een receptie plaats waarvoor ongetwijfeld vele Leide- naars met de beste wensen beladen de weg naar het gezellige huisje aan de Dozystraat zullen weten te vinden. Wij hebben ons een paar uur de tijd gegund om ons eens iets te laten vertellen over vijftig jaar „oprechter trouw". De heer W. J. van der Neut, die met zijn 73 jaren nog goed uit de voeten kan, al zijn de jaren niet ongemerkt aan hem voorbijgegaan, vertelde ons op zijn geestige manier honderduit ever de jaren, toen hij als vertegenwoordiger half Europa doorkruiste. Natuurlijk gebeurde 't niet ieder jaar dat de heer van der Neut de douanes te woord moest staan, maar toch heeft hij aan bijna alle Westeuropese landen een be zoek gebracht. Geit als betaling. De jubilaris reisde in bloembollen en plant- en boomgewassen en had hierdoor natuurlijk veel met land bouwers te maken. De manier van zaken doen was in die jaren wel heel anders dan nu, want meer dan eens naar huis bracht. Mevr. van der Neut vult waar nodig haar man aan en samen vertellen zij ons het verhaal van hun leven. De jubilaresse is-voor haar huwelijk tien jaar in dienst ge weest bij twee boeren onder Hazers- woude. „Bij ieder precies vijf jaar" ver telt zij ons. In zes jaar de deur niet uit. Veel lezen doet het echtpaar niet, voor de Leidse Courant wordt echter een uitzondering gemaakt. De radio biedt het echtpaar bovendien aflei ding genoeg. Zij zijn gek op boer Biet, of hoe hij dan ook heten mag en slaan geen hoorspel over. Mevr. van der Neut is de laatste zes. jaar het huis niet meer uitgev/eest. Een ruggemergziekte maakt haar het lo pen moeilijk. Op Zaterdag 21 Mei zal de oude dame, die er met haar 72 jaar ongemeen jeugdig uitziet, per auto naar de kerk rijden, waar een H. Mis van dankbaarheid wordt opgedragen. Het echtpaar, dat op be vrijdingsdag reeds de bruidsdagen inging, zal verder op Zondag 22 Mei van 1 tot 3 uur recipiëren in het ge zellige huisje aan de Dozystraat 29. De H. Mis van dankbaarheid op Za terdag wordt opgedragen in de St. Petruskerk om 9.30 uur.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2