jonq en ouö in een BevRijöinqsRoes LU"; De Leidse verenigingen stonden als een kleurig mozaiek op het plein De wind en het bevrijdingsspel te Leiden De vrijheid is een Assepoes" vóór decoratief Gravensteen VRIJDAG 6 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 KINDEREN PUZZELDEN GEZELLIG DOOR STAD EN LAND „Het Hofje van Broekhoven op de Papengracht heeft een fraai poortje, opgetrokken uit Bentheimersteen en versierd met beeldhouwwerk. Aan de overzijde (no. 21) een trap gevel met 6 trappen, en even verder een hardstenen poortje. Welk jaartal staat hierin? (vraag 10). Het gebouw van de „N.V. De Leidsche Courant" uit 1665, was vroeger een deftig lo gement, „de Gouden Bel" geheten". Drie en een half duizend kinderen werden aldus op de morgen van be vrijdingsdag op een gezellige en leerzame wijze beziggehouden met puzzletochten door de stad, lopend of op de fiets door de omgeving. Om half negen al moesten de me dewerkers op het Stadhuisplein in actie komen om de stroom kinderen van deelnemersboekjes te voorzien. Op het plein stonden enige tafels en op het bordes van het stadhuis stond bij de microphoon één van de orga nisatoren om de groepen kinderen zo snel mogelijk op weg te dirigeren. Al spoedig vond men in de gehele stad kinderen, die aandachtig de op schriften op monumenten, poortjes en gebouwen bestudeerden en op de vragen in de leidraad gesteld moei zaam een antwoord spelden. Geheel boven een overzicht van de verenigingen op het Stadhuisplein na het ontsteken van het bevrijdingsvuur. Hierboven: Met popelende harten nemen de deelneemstertjes aan de puzzletochten in en rond de stad de deelnemerskaarten in ontvangst. Daaronder: Op weg door de stad werden de jeugdige deelnemers voor menige puzzle geplaatst. Hier ziet men in de Zonneveldstraat de jongens en meisjes bezig de geheimen van een gevelsteen te ontsluieren. De tochten waren alleraardigst" en menig kind zal geleerd hebben zijn stad eens met andere ogen te bekijken. Controleposten waren bij het Volkshuis aan de Apothekersdijk en bij de Hortus. Hier konden deelnemers een stempel halen om te laten zien dat de gehele reis gevolgd was. Om elf uur kwamen bij de eind- post aan de Kernstraat de eerste groepen kinderen binnen. Zij kregen hier op hun deelnemerskaarten laatste stempel, die hen het recht gaf om bij het secretariaat van de Leidse Jeugdactie aan het Stadhuis een prachtig speldje te halen van de duif en de duivenbode, de symbolen van de Leidse bevrijding. Aan groepen werd bovendien een draagmedaille met lint overhandigd. Een gezellige tocht, die blijkens de reacties van de jeugd naar waarde werd geschat. Wij raden u: leen het boekje eens van uw spruit en maak zelf deze aangename en leerzame tochten in en rond de stad! Bevrijdingsvuur ontstoken. Om half twaalf stroomden de ge nodigden de Burgerzaal van het Stad huis binnen voor de officiële ont vangst door het gemeentebestuur. Nadat hier enige verversingen wa ren gebruikt betrad men het bordes aan de achterzijde van het stadhuis waar vele Leidse verenigingen zich in een kleurig mozaiek opstelden. De zon bescheen het tafereel met warme Meistralen. Uit de vele vlaggen die in de wind wijd uitwapperden hebben we een bloemlezing van de deelnemende verenigingen kunnen samenstellen. We lazen onder meer de namen van de L.V. en A.V. Roodenburg, De Bataven, de 3 Octobervereniging, Concordia. D.V.G., D.O.S., De Da- naiden, Victorie, diverse Leidse buurt- en speeltuinverenigingen. Ex celsior, \-erschillende verkenners- groepen onder wie de drumband van de Lodewijksgroep, K. en G., en de Leidse Golfbrekers. Toen alle deelnemers begeleid door dof tromgeroffel en helder bazuin geschal hun plaatsen op het stadhuis plein hadden ingenomen, ontstak één van de athleten het bevrijdingsvuur dat midden op het plein stond opge steld. Leiden weet wat bevrijding is. De burgemeester, die midden op het bordes achter de microphoon had plaats genomen, sprak vervolgens de verzamelden op het plein en de dui zenden op Vismarkt en Korenbeurs- brug toe. Na dank gebracht te hebben aan allen die de herdenking van de vier de Mei en de viering van de vijfde Mei door toewijding en arbeid had den mogelijk gemaakt, sprak de bur gemeester over de betekenis van de bevrijding. Er zijn weinig steden, al dus jhr. mr. Van Kinschot, die zo goed de betekenis van de bevrijding kunnen aanvoelen als de Leidenaren, die zelf al honderden jaren het feest van de bevrijding op 3 October ge vierd hebben. Toen Leiden van de Spaanse dwingelandij werd verlost werd in de oude kerk dank gebracht aan Hem, die in Zijn oneindige goed heid de bevrijding had geschonken. Ook nu is dit zo, aldus de burge meester, vanmorgen werden in de kerken van verschillende gezindten dankdiensten gehouden. Wij vragen ons thans af of al onze verwachtin-1 gen na tien jaar bevrijding zijn ver- Warme zon en wind over vrij Leiden 'wezenlijkt. Hoewel bij velen de ge- dachtei zal heersen, dat niet alles zo is gegaan als verwacht werd, is er toch reden om thans in dankbaar heid de herwonnen vrijheid te ge denken. Op de eerste plaats geeft de bevestiging van de band met het Oranjehuis, onder koningin Ju liana versterkt en verjongd, reden tot vreugde. En mocht de verwezen lijking van de overige verwachtingen beneden de maat zijn gebleven dan is dit onder meer, omdat Nederland een plaats kreeg in de internationale ontwikkeling en verwachtingen moest offeren aan het internationale stand punt. Hij besloot zijn rede met het Leids devies: „Haec Libertatis ergo" (Dit omwille van de vrijheid). Na een driewerf hoera!, voor de vorstin werd deze plechtigheid rond het ont steken van het bevrijdingsvuur be sloten. Vendelgroet op Leidse pleinen Onder zeer grote belangstelling hebben de vendelzwaaiers van het schuttersgilde uit Beek en Donk gis termiddag op twee Leidse pleinen hun kleurig spel vertoond. Nadat de in groene jasjes en zwarte broek ge klede vendeliers in de Leidse Hout het gemeentebestuur hun groet had den gebracht en het fluitje van de scheidsrechter de aandacht van het publiek weer verplaatst had, ging het gezelschap per bus naar het Schuttersveld waar een voorstelling werd gegeven. Op deze kale vlakte kregen de mannen het al spoedig te kwaad met de harde wind, die tegen alle regels in de vlaggen in aanraking met de grond bracht. Volgens de eeuwenoude traditie van het vendelzwaaien mag het dun doek, dat de reinheid symboliseert, niet in aanraking komen met de grond. Het vendelzwaaien werd in vroeger dagen uitsluitend beoefend door de gilden die in tijd van oor log met thuisfront staande moesten houden. Alleen voor vorstelijke per sonen legde men het dundoek m het stof. Vlaggen van 7 Vt kilo. Gisteren behoefde dit echter niet want het enige vorstelijk persoon dat zich in Leiden ophield, was de koning van de schutters zelf, die met een borst en rug vol zilver alle onttroonde koningen zijn verplicht hun naam op een zilver schildje te laten vereeuwigen de aandacht op zich wist te vestigen. Hij werd vergezeld door een zilverdrager, die bezwaard door alle prijzen niet aan- het zwaaien kon deelnemen. Een van de vendeliers wist door zijn zeer kunstige toeren met de ruim 7 XA kilo zware vlag een warm applaus van het talrijke publiek los zwaaien. Boven: Het blokjesrapen bij de spelen aan de Franchimontlaan. Onder: Vendelzwaaien in de Leidse Hout. Geheel onder: Op het Pieterskerkhof werd het bevrijdingsspel „De vrijheid is een Assepoes" opgevoerd. De kleding van de spelers was tot in de puntjes verzorgd. Een van de spel momenten. (Foto's: „De Leidse Courant"). tt LIET GRAVENSTEEN op het Pie- terskerkhof te Leiden vormde het middelstuk van het decor tegen welke achtergrond de Leidse spelers gister avond het bevrijdingsspel van Hella Haase opvoerden. En beschenen door de schijnwerpers leek deze oude ge vel met zijn rood-witte luiken óók een stuk coulisse, dat met een paar kunstgrepen weer tot een samenstel van hout en carton was terug te bren gen. De andere decorstukken sloten daar verrassend goed bij aan. Terwijl een tamelijk gure avond wind het schaarse publiek op de tri bune verkilde, deden de spelers hun best om de harten van de toeschou wers met dit spel te verwarmen. Wij moeten het eerlijk bekennen: de wind heeft het gewonnen. Die was de situa tie al gauw meester, nadat hij de kleding van de signeurs tot ballonnen had opgeblazen en kwajongensachtig de standaard met de kleren voor de Vrijheid had omgeworpen. 1MAAR OOK DE TEKST die Heila Haase, Assepoes, de vrijheid in de I mond legde leek hier en daar wat j opgeblazen, maar daar kan men de wind onmogelijk de schuld van geven. I Iedereen wist best wat de schrijf ster bedoelde, daar had men alleen met t\e titel al voldoende aan: de vrij heid is een Assepoes. Maar de Asse poes, die dit moest vertellen, deed zo nu en dan aan de eerste de beste woordvoerder van de verenigde naties denken. Maar er waren ook andere momen ten in dit spel, ogenblikken die in staat waren een glimlach van verras sing op de lippen van de toeschouwer te leggen. En zo nu en dan werd er gelachen om een waarlijk grappige persiflage op de toestanden in een vrije maatschappij. Dat waren glans punten in dit stuk, maar zij waren schaars. Het gegeven is simpel genoeg om niet meer dan een uur spel te vullen. In een oud Nederlands plaatsje zoe ken de burgers voor hun optocht een maagd, die de vrijheid moet verper soonlijken. Het lot wijst een schrob- en poets meid uit de herberg aan, die een beetje verwezen staat tussen de bur gers die het redetwisten en pleiten voor eigen standje niet kunnen laten. Pas als een zwerver, die overal ver stoten wordt, om vrijheid vraagt, neemt zij een waarlijk beminlijke houding aan en beschermt de ver schoppeling. QE LEIDSE TONEELSPELERS hebben hun taak op loffelijke ma nier Vfjyuld Zij hadden het lang niet makkelijk op h^t kille plein, met het verkilde gehoor tegenover zich. Zij hebben zich uitstekend geweerd. De stemmen waren duidelijk, het gabaar was zichtbaar tot in de verste uithoe ken der tribune. Ook met de afstand heeft de regisseur kennelijk rekening gehouden. •De klederdracht was kleurig en eigen tijds. Het publiek klapte zich enige minu ten warm toen de spelers met een l erekrans werden beloond.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9