Bevrijdingsfeesten in Bollen- en Rijnstreek Mau.de wind kan geen afkueuk doen aan de gaede stemming, en de pelen VRIJDAG 6 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN TONELISTEN GEHULDIGD Er waren verschillende hoogtepun ten te waarderen al kon het geheel bij lange na niet in de schaduw staan van de feestelijkheden zoals Alphen die kende voor de oorlog. De kinderaubade des morgens voor het raadhuis o.l.v. de heer F. Jas- perse was treffend. De burgemeester, die in gezelschap van de wethouders en van de besturen van de roganise- rende verenigingen, de C.O.V. en de W.V. de aan de burgelijke overheid gebrachte hulde aanvaardde, sprak de kinderen toe. Dan volgde des middags het uit stekend geslaagd ruiterfeest op het ijsbaanterrein: demonstratie van paa- dendressuur en hinderniswedstrijden, individueel en in groepsverband, springconcours en vrijheidsdressuur door de Venneper- en de Purmeren- der Ruiters, een twintig tal. Ook hier was de burgemeester en deels de wet houders aanwezig, maar bovenal drukte grote waardering voor deze sport uit het overweldigend groot aantal belangstellenden. Het avondprogramma was tweele dig: een openluchtfilmvoorstelling werd gegeven op het Sint-Jorisplein, door duizenden gevolgd en behendig heids- en accrobatiekdemonstratie, o.a. van de wereldberoemde Kentons, op het feestterrein, hetgeen al evenzeer door velen werd gadegeslagen. In de reclame-optocht reden 25 wa gens mee, waarvan 7 van een zelfde onderneming en 3 van een ander be drijf. De muziekcorpsen „Crescendo" en „Arti et Religione" hebben deze dagen zich van hun beste zijde getoond, door verschillende onderdelen van feestelijkheden op te luisteren en elke avond bovendien nog muzikale rond gangen door de gemeente te doen. „Arti" luidde de 5e Mei in met een Reveille vanaf de torentrans. In de Sint-Bonifacius kerk werd een plechtige gezongen H. Mis uit dankbaarheid opgedragen door Deken L. H. M. Nieuwenhuizen met assis tentie van de kapelaans L. M. G. Bie- mans en F. C. Verheul. Het vreugde vuur kon niet worden ontstoken om redenen van voorzich tigheid vanwege de sterke wind. In het Nutsgebouw voerde Mobiel" met gastspelers voor de vierde maal op „Vader des Vaderlands". Aan het einde hiervan sprak de heer W. J v. d. Brink, voorz. van de C. O. V. een dankwoord tot .de spe lers, regiseur Hofland, grimeur Hop- pezak, decorateur Roos en in het bij zonder tot de vertolker van de hoofd rol van de Willem van Oranje, de heer Jack Brokaar. De dames ontvingen bloemen, de heren een rokertje en de heer Hof land een historisch boekwerk. Hierna sprak burgemeester Wit- schey. Hij sloot zich, mede namens het gemeentebestuur van ganser harte aan bij de huldiging. Het stuk van cultureel leven, dat niet heeft nage laten op iedereen goede en diepe in druk te maken, was waard van ge meentewege gesubsidieerd te worden, zei spr. Hij herinnerde aan het ver band tussen de tijd van Prins Willem van Oranje, een tijd van onderdruk king en verzet zoals wij in 19401945 hebben gekend en gaf in overweging de eenheid die ons volk kent in dagen van tegenspoed, ook te bestendigen in dagen van weelde en voorspoed. De burgemeester dankte de C.O.V. en de W.V. voor haar bijdrage in het waardig succes van de feesten, en verklaarde hiermede de viering van het tweede lustrum van onze bevrij ding gesloten. PAARDENDRESSUUR Tijdens de bevrijdingsfeesten ver zorgden de Venneper en de Furme- render Ruiters 'n aantrekkelijk pro gramma van paardendressuur. Het nummer springconcours werd achtereenvolgens gewonnen door W. de Wild, met paard Vrijbuiter, le pr. een oranjestrik (3 min. 28}.: sec.) J. de Breuk, met Steuerman, 2e pr., een rode strik (3 min. 29y. sec.). P. de Wit met Trix, witte strik (3 min 35 sec); allen leden van de Venneper Ruiters. De barriere opgave werd ge wonnen door J. de Breuk, met Steu erman (hoogte 1.50 m., opgevoerd van 1.20 m.), eveneens lid van de V.E. BOSKOOP NAAR DE GAARKEUKEN. Feestelijk klokgelui kondigde om kwart voor acht het begin van de feestelijkheden aan. Om vijf minuten vóór acht werd de vlag gehesen voor het Raadhuis en tegelijkertijd gingen de vlaggen in geheel Boskoop uit, zo dat vrijwel op één moment Boskoop werd herschapen in één vlaggenzee. Voor het Raadhuis vond, op dezelfde tijd als nu tien jaar geleden, om 8 uur, een massazang plaats welke in derdaad massaal was. Om 9 uur wer den dankdiensten gehouden in de kerken. In det R.K. kerk werd een Plechtige H. Mis opgedragen door pas toor Lauwrier met assistentie van diaken en sub-diaken. Alle kerken waren geheel gevuld met een dank bare schare voor de bevrijding van tien jaar geleden welke zij hebben kunnen meemaken. Na deze inkeer stonden de school kinderen reeds te popelen om hun zanghulde te gaan brenger» waarbij zij werden toegesproken door burge meester Verkerk. Na afloop vond op de scholen de gebruikelijke tractatie plaats. Om 12 uur werd aan 1500 perso nen soep uitgereikt op dezelfde plaat sen als waar dit tijdens de bezetting werd gedaan door de Centrale keu ken. De algemene opmerking bij deze uitreiking was dat de soep van beter gehalte was dan de „koolsoep" van toen. Het bleek, dat deze soep-ver- strekking zeer in de smaak viel en dat zeer velen moesten worden te leurgesteld. Na een korte rust voor het nutti gen van de maaltijd werden toebe reidselen getroffen voor de optocht welke gedurende enkele uren door Boskoop zou trekken. Door de leerlingen van alle scho len werden de oorlogsjaren en de daarop volgende jaren in beeld ge bracht, terwijl tevens nog door par ticulieren werd deelgenomen. Van zelfsprekende ontbraken de plaatse lijke muziekkorpsen niet. Tijdens deze rondgang werd de jeugd bezig gehouden op het terrein nabij de hefbrug met het kinderspel „Bobbertje Bloedworst", welke tij dens het passeren van de optocht even werd onderbroken. 's Avonds vond op hetzelfde terrein een variété-voorstelling plaats voor volwassenen, welke werd besloten door een populair concert met taptoe, door de Harmonie Excelsior. De in alle opzichten geslaagde dag werd besloten met een graots vuur werk. BODEGRAVEN SCHOOLJEUGD SPEELDE TONEEL Al vroeg klonk het tromgeroffel door de straten van Bodergraven. Om kwart over acht werden de ver schillende scholen afgehaald door 't tamboercorps. De lange stoet ging naar de nieuwe markt, waar door middel van kaasplanken 1100 zit plaatsen waren gemaakt. Zes scho len zouden een toneelstukje opvoe ren. Jammer was, dat de stormach tige wind de verstaanbaarheid bijna onmogelijk maakte. De St. Willi- brordusschool trad het eerst naar vo ren met: Een klas in oorlogstijd. Daarna volgde de Da Costaschool met de Ondergrondse Pers. De Verhoef Rolmanschool kwam met de Honger - optochten. De Openbare school met de Levende Pop, de St. Josephschool met de Gaarkeuken en de Meije met Nederland in oorlogstijd. Na drie uren maakte de jury, bestaande uit de dames Mevr. Bosschart, Mevr. de Jong en mej. v. Ingen de uitslag be kend. Deze was als volgt: 1. Da Costaschool 284 pnt.; St. Jo zefschool 264 pnt.; St. Willibrordus- school 258 pnt.; Openbare School 243 pnt.; Verhoef-Rolmanschool 209 pnt. en de Meije 201 pnt. De burgemees ter, die met een korte toespraak de morgen had geopend, woonde met Wethouder en raadsleden de voor stelling bij. Des middags trok een fraaie his torische optocht door de straten, voorafgegaan door 't prachtige coi'ps St. Canisius uit Nijmegen. Om half zes ving het openluchtspel aan o.l.v. dhr. Roovers. -Hierbij werden op ver dienstelijke wijze episodes en voor vallen uit de oorlog uitgebeeld, maar alweer was de geluidsweergave gro tendeels onverstaanbaar. Er was, evenals voor de optocht, een grote belangstelling van het publiek, dat in de straten opstoppingen veroor zaakten Om h-alf acht werd de ronde van Bodegraven gelopen. Deze had het volgende verloop: Senioren: le Fr. v. Galen, Esto; 2e A. de Wit, Esto; 3e Fr. v. Wijk, Esto. Junioren: 1. D. Oppe; 2 D. Nijs. Endeveld. Adspiranten: 1. J. Jan sen, Esto; 2. W. Pit; 3. L. Mijderwijk. De avond werd gevuld met muziek door het dorp en een avondconcert op de Nieuwe Markt, door het Nij meegse muziekcorps. Het vreugde vuur kon vanwege de straffe wind niet doorgaan. HAZERSWGUDE RIJNDIJK KWAM NAAR 'T DORP. Hazerswoude heeft op waardige wijze feest gevierd ter herdenking van de bevrijdingsdag. De dag werd ingezet met koraalmuziek van de Groene Hazelieren vanaf de toren van de Ned. Herv. kerk. Daarna werden de schoolkinderen van de Rijndijk ge haald met autobussen en met de schoolkinderen van het Dorp brach ten zij de burgemeester een aubade. Hier kregen zij een poppenkastvoor stelling van de heer Devilee. en wer den zij getracteerd. In de garage Slootweg werden aan de leerlingen van de hogere klasse herdenkingsbe kers uitgereikt. Hierna begonnen de volksspeler». Aan de fietsrace „Ronde van Hazerswoude" deed ook de bur gemeester en de oud-voorzitter van de Wilhelmina-vereniging,-de heer J. J. van Vliet mee, elk op een kinder fietsje. De prijzen gewonnen bij de volksspelen werden in 't Raadhuis uitgereikt en wzyren als volgt: Ringrijden per fiets: 1. mej. N. Ravensberg, 2. D. Endeveld, 3. C. Francken, 4. B. van Veen. Fietsrace „Ronde van Hazerswou de": 1. K. van Bennekom, 2. J. de Boer, 3. J. Heemskerk, 4. D. van Kla veren, 5. Th. de Koter, 6. N. Menken. Stoelendans van 15 tot 18 jaar: 1. Tit Voets, 2. Arda Slootweg, 3. H. de Braver. Kruiwagen-race: 1. N. de Jong, 2. H. de Koter. 3. R. Verheul, 4. D. En develd, 5. G. Snaters. Stoelendans van 19 jaar en ouder: I. Corry Slootweg, 2. T. van Velzen, 3. Lida de Braver, 4. Ida van Vliet. Touwtrekken: 1. N. van Rooijen, 2. Atse Zandstra, 3. G. van Dorp, 4. C. Cok. Ballopen: 1. P. Hassefras, 2. L. Noordam, 3. J. van 't Wout, 4. W. van Vliet. Zaklopen voor paren: 1. G. Hasse frasJ. Hassefras, 2. T. Vreugdenhil A. Slappendel, 3. H. HassefrasS. Slootweg, 4. J. de GelderH. de Ruij ter. Sprietlopen: 1. J. Priem, 2. G. J. Windhorst, 3. Leo Hogeveen, 4. N. de Hollander. KOUDEKERK DUBBEL GETRACTEERD. 's Morgens werden de kinderspelen gehouden. Er werd veel te laat be gonnen en vele kinderen werden dubbel, getracteerd. Zodoende kwam ook het eind veel te laat en te onge regeld. De organisatie der volksspelen des middags liep vlotter van stapel Ve len van Koudekerk zowel als van de Rijndijk waren opgekomen, om de spelen gade te slaan. Behalve de bei de predikanten uit Koudekerk, merk ten we ook pastoor Koene van het Zwaantje onder de belangstellenden. Er was voor de dames en voor de heren elk een serie van drie spelen. De prijswinnaars onder de dames wa ren: Nellie Vergunst 500 punten; Gré v. Vegten 495; C. van Aalst 485; Nel Dorrepaal 430 en Rie Cok met 370 punten. Bij de heren waren de naars: P. Geerlof 565; J. A. Klerk 520 A. J. de Jong en v. Brakel ieder 515 en J. Kruit met 480 punten. Onmiddellijk daarna werd een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Koudekerk en St. Bernardus van de Rijndijk, welke doqr het laatste elftal met 20 ge wonnen werd. Tijdens de wedstrijd geraakte door een ongeval de heer C. v. Leeuwen van Hazerswoude bewus teloos. Na in de keet bijgekomen te zijn, kon hij per auto naar huis wor den vervoerd. De EHBO, die de gehe le dag op het veld aanwezig was, verleende eerste hulp. De heer v. Leeuwen reikte aan de winnende club een beker, aan de verliezende een krans, beide met inscriptie uit. Om zeven uur startte de ronde van Koudekerk, waaraan 11 personen deelnamen. Er werd ruim 11 km. ge reden. Vlak voor de finish had een ongevalletje plaats dat gelukkig goed afliep. Alleen de fiets werd nog al beschadigd, doordat de berijders el kaar in de wielen reden. Winnaars werden: C. Goudkuil, tevens beker; 2. J. Schellingerhout; 3. P. de Jong en 4 J. Sweris. Aspasia gaf op het veld tot het bij na geheel donker was een mooie de monstratie van zijn kunnen op gym nastisch gebied. Met een vlotte vertoning in de open lucht van een aantal korte films werd dit welgeslaagde feest besloten. Kunst na Arbeid verdient voor zijn onvermoeide blazen een aparte ver melding. LANGERAAR MUZIEK EN FEEST. Donderdagmorgen was er eerst een plechtige H. Mis uit dankbaarheid en om tien minuten voor acht werd met klokgelui de bevrijdingsherdenking ingezet. Feestelijk zongen de klokken met bronzen stem het vreugdelied der vrijheid over de wijde vlakte van polderland en water. Dit was het sein aan de inwoners om de vlaggen uit te steken, en weldra gaf een kleu renspel van het vaderlandse rood- wit-blauw aan Ter Aar een feeste lijk aanzien. Spoedig daarna is het ogenblik gekomen dat de school jeugd zal opmarcheren naar het feestterrein. Lange stoeten van in oranje gestoken kinderen trekken vanaf Langeraar en Aar dam naar de veilinghal en het veilingterrein, voor deze dag het middenpunt der feeste lijkheden. Vanwege de weersomstan digheden heeft de officiële opening niet buiten plaats maar in de grote veilinghal waar de kinderen werden opgesteld. Hier waren aanwezig le den van het ere-comité o.a. burge meester Hógenboom, wethouder H. Volgering, ds. Heiner, de doktoren A. Quartel en Post Uiterweer, de voorzitter en de directeur van de veilng e.a. allen met hun echtgenoten. Verder het Oranjecomité en vele be langstellenden. De heer Th. A. Hijdra, voorz. van het Oranjecomité sprak het openings woord. De burgemeester hield ver volgens een toespraak. Het was een loflied op het grote goed dat vrijheid heet. Na deze toespraak, zang door alle schoolkinderen onder leiding van meester Zwirs. Enthousiast klonken de vaderlandse liederen uit de hon derden kinderkelen. Dan kwam Arti aangemarcheerd, volledig met tamboer en dames pij percorps. Voor dit damescorps was het een eerste optreden en het mag gezegd de indruk was prima. Uni form gekleed in blauwe rok met zil veren bies en witte overhemdblouse was het een fraai gezicht. Aan de kinderen werden verschil lende tractaties aangeboden, waarna do kinderspelen werden gehouden. In de namiddag werden volksspe len gehouden. De uitslagen hiervan waren: Kinderwagenrace voor dames: Bets Volgering le prijs; Janny v. Vliet 2c pr.; Jo Blom 3e pr.; Martha v. Zaal 4e prijs. Touwtrekken voor heren: W. Ver meulen le pr.; C. Heemskerk 2e pr.; A. van Eijk 3e pr.; J. Koeleman 4e pr. Ringrijden voor paren met rijwie len: Arie Verkerk en Gerda Bergs- hoef le pr.; S. de Regt en W. de Har- tog 2e pr.; Jo Blom en Cobi Blom 3e prijs. Des avonds was er in de grote hal een feestavond gehouden waaraan medewerkten de R.K. Muziekver. „Arti et Religioni" met tamboer en dames pijpercorps en de Accordeon vereniging Aalsmeer (Oost), alles af gewisseld door conferences en lied jes door Prins en Nauta, voordracht kunstenaars. LEIMUIDEN GEZELLIGE DAG. De uitslagen zijn als volgt: Meisjes 67 jaar Houtjes rapen: 1. R. van Diemen,2. Gerda Kinkel, 3. Maria Angenent. Jongens 89 jaar zakla pen :1. A. Malipaard, 2. G. Senne, 3 Hoogendoorn. Meisjes 1011 jaar hardlopen: 1. Tini Scholten, 2. Mini de Koning, 3. Gerrie de Vos. Meisjes 1214 jaar hardlopen met hindernissen:1. B. Ma lipaard, 2. J. de Koning, 3. C. Cardol. Jongens 67 jaar houtjes rapen: 1. Henny Dekker, 2. R. van Steyn, 3. Jan Koot. Meisjes 89 jaar zaklopen: 1 Nelli Noordermeer, 2. Tini Straat hof, 3. Lies Dijkgraaf. Jungens 1011 jaar hardlopen met hindernissen: 1. B. v. d. Voort, 2. Cees van Schagen, 3. Joop Roos. Jongens 1214 jaar hoogspringen: 1. A. Heuzen, 2. Mar- tien Brandt, 3. R. Bouma. 's Middags werden volksspelen ge houden. Bij ringrijden per fiets voor dames was de uitslag: 1. Bep Ver donk, 2. Jannie Wallet, 3. C. Ange- nent-Besemer. Bij de heren werd het ringrijden per fiets gewonnen door: 1. J. Mark wat, 2. L. Dompeling, 3. J. Hoge- boom. De heren gaven vervolgens te ken nen over hoeveel kracht zij de be schikking hadden met touwtrekken: De le prijs werd gewonnen door de heren W. Berends, P. van Veen, P. van Dorp en H. Rijpekema. De 2e prijs was voor de heren L. Schalk, J. Tukker, Th. v. d. Bos en E. ten Hoeve. De 3e prijs was voor de heren C. Brusse, D. Scherpenzeel, P. Verdel en G. Brusse. De dames leverden mqf hun krui wagenrace mooie prestaties: 1. de heer Vork met mej. Noordermeer, de heer P. Verhoeven met B. Mali- paard, 3. de heer Gladbeek met mej Verdonk. Tenslotte was er een optocht met versierde fietsen en steps door het dorp. Met de fietsversiering won B. Lemmers de le prijs, 2e werd Ria Ubink en 3e werd B. v. d. Voort. Met de stepversiering wist Leo Phi lips beslag te leggen op de eerste prijs, 2. St. de Graaf, 3. Tonny Beuk, 4. Corrie Horstman en 5. Dik Noor- dijk. 's Avonds werden de feestelijkhe den voortgezet in de zaal van de fam, Sneeboer, waar opgevoerd werd „De Stormbal hangt uit", een stuk dat zich afspeelde in de bezettingstijd. Spe lers van de drie plaatselijke toneel verenigingen hebben hun steentje hieraan bijgedragen. NIEUWVEEN STRIJD OM DE PRIJZEN Na de aubade aan de burgemeester hadden de kinderen- en volksspelen plaats, waarvoor grote belangstelling bestond. De prijswinnaars waren: Hardloper» met kruiwagen: 1. L. Jansen, 2. A. Fransen, 3. A. van Dijk, 4. R. Lebesque en 5. L. Burgmeijer. Zaklopen: 1. R. a Leeuwen, 2. N. v. Mastwijk, 3. T. Verhaar, 4. R. van Leeuwen, 5. T. Brouwer. Balwerpen: 1. C. Verburg, 2. N. Bader, 3. A. Straathof, 4. L. Nieu wenhuizen, 5. N. van Vliet. Verspringen: 1. C. Visser, 2. J. Ba der, 3. A. v. d. Berg, 4. C. Hooger- vorst, 5. D. Rietveld. Touwtje springen: 1. A. van Veen, 3. Ria Fransen, 3. C. Lenting, 4. C. van Capel, 5. A. Meijer. Autobandhoepelen (Jongens): 1. B. Janmaat, 2. K. Spek, 3. P. v. Leeu wen, 4. P. Zemel, 5. R. v. Roon. Zaklopen: 1. A. Verkerk, 2. N. Ot to, 3. P. van Leeuwen, 4. A. van Ca pel, 5. Br. Walraven. Hardlopen met hindernis: 1. Sj. v. d. Lederi, 2. D. Schouten, 3. J. Fran- sen, 4. J. v. d. Berg, 5. K. Visser. Verspringen: 1. W. Fransen, 2. K. Verkerk, 3. Ab. v. Leeuwen, 4. J. Hu bert, 5. T. Heemskerk. Voetballen: 1. K. Hubert, 2. H. v. Beeren, 3. D. Dros, 4. Sj. Verburg, 5. J. van Capel. Aardappel-races: 1. Th. Verlaan, 2. K. v. Roon, 3. A. Breedveld, 4. H. Le- liveld, 5. P. Heemskerk. Boegsprietlopen (groteren): 1. W. van Rijn, 2. 9. Rijnekeer, 3. G. de Ble ker. Ringrijden per rijwiel: 1. J. van Rijn, 2. T. v. d. Berg en 3. L. Res ting. Eierleggen: 1. R. v. d. Burg, 2. H. van Baaren en 3. H. Blok. Groten: 1. J. van Rijn. Stoelendans: G. van Vliet. Aan de puzzelerit namen ruim 100 deelnemers deel. De uitslag daarvan is nog niet bekend. 's Avonds werd in een tent op 't land van de heer Bos een aardig amu sementsprogramma afgewerkt. 0UDE-WETERING EERSTE 5 MEI-VIERING. De optocht, die al op een vrij mati- neus uur werd gehouden had een vrolijk en feestelijk karakter ei bracht direct een feestelijke stem ming teweeg. De vrolijke noot werd verzorgd door het fanfarecorps „Door Gunst Verkregen", dat de optocht voorafging. Jammer moet het echter worden genoemd dat dit muziekge zelschap geen bezoek bracht aan „de kuil" zodat daar de optocht in stilte voorbijtrok. De kinderspelen, die wegens straffe wind werden gehouden op het terrein van SVOW, werden een dave rend succes, vooral toen de wedstrijd met hindernissen werd besloten met een race tussen de commissarissen Groothof en Waanders. De volksspelen, die werden ge opend door burgemeester Kolfscho ten slaagden in alle opzichten. Uitslagen der volksspelen: Mastklimmen: 1. N. v. d. Meer; 2. W. Senne; 3. M. v. Tol. Blaastrappen: 1. Lenie Schijff; 2. Lena Schijff; 3. Mevr. Cozijni'Amie Autopedrace dames: 1. N. Vogelaar 2. A. Stam; 3. A. Vergunst. Autopedrace heren: 1. G. Vreeken Johzn; 2. D. Vreeken Jaczn.; 3. C. Vreeken Dzn. Kruiwagenrace voor paren: 1. J. Smit en A. v. Tol; 2. G. Vreeken en A. de Wit; 3. C. Turk en mevr. Turk. Melkflessenrace: 1. Kr. Vreeken; 2. J. Smit; 3. A. de Blaey. Hardroeien: 1. J. v. Leeuwen; 2. A. de Bock. Uitslagen kinderspelen: Hindernisrace: R.K. school: 1. Peter Deen; 2. v. Schagen; 3. Martin Turk; 4. J. v. d. Meer. Chr. School: 1. Adrie Vuyk; 2. H. Boogaart; 3. Jan Pecht; 4. Sander v. Unnen. Was-ophangen: R.K. School: 1. Nel ly Roessen; 2. Sina Turk; 3. Rita Hoekstra. Chr. School: 1. Marry de Bock; 2. Adri Meyer; 3. Marja Pelt; 4. Adri Vreeken. Duwkamp: R.K. School: 1. Jan Kool; 2. Piet van Diemen. Chr. School 1. Martin Pulleman; 2. Co de Jong; 3. Gert v. Heek; 4. Dick van Tol. Verkleedrace: R.K. School: 1. Tiny v. d. Salm; 2. Cootje Roessen; 3. Sina Zoet; Chr. School: Corry Wesselius; 2. Henny Ollebek; 2. Corry van Wie- ringen. Sprietlopen: 1. Bert van Beek: 2. Henk van Bostelen. Zaklopen: 1. Gerda Roeloffs; 2. Bep de Wit; 3. Tina v. Vliet; 4. Lenie Baas. R0EL0FARENDSVEEN SPECIAAL VOOR DE JEUGD Op bescheiden wijze heeft men te Roelofarendsveen en Nieuwe Wete ring het bevrijdingsfeest gevierd. En het waren vooral de kinderen, dus juist zij, die van de oorlog en de be vrijding in feite geen weet haden, waarvoor de Oranje-comité's hun krachten hadden ingezet. Des .mor gens te 10 ur irok men vanaf Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen het dorp door met de schoolkinderen en beide formaties begaven zich naar het Raadhuis te Roelofarendsveen. De kinderen van Nieuwe Wetering hadden veel werk van deze optocht gemaakt, o.a. met versierde fietsen en zelfs een versierde Rode Kruis- auto. Zij waren voorafgegaan door de muziekvei. „Door Gunst Verkre gen" Bij de kinderen van Roelof arendsveen waren 't vooral de meis jes die kleur en fleur aan deze op tocht gaven. Diverse gecostumeerde groepen, alsook prachtige voorstel lingen uit oorlogstijd en mede van het Oranjehuis werden uitgebeeld. Dé rijke oranje- en vlaggentooi, alsmede de medewerking van de mu ziekvereniging „Liefde voor Harmo nie" maakte het tot een geslaagd ge heel. Voor het Raadhuis sprak de heer M. Spring in 't veld namens de Oranje-comité's van Nieuwe Wete ring en Roelofarendsveen een kort woord tot de burgemeester E. J. M. Kolfschoten. Door de schoolkinderen werden twee coupletten van het „Wilhelmus" gezongen. Tijdens de optocht wer den de kinderen getracteerd, terwijl de bewaarschoolkinderen hun deel kregen op school. Des middags kwa men de kinderen en bewaarschool kinderen bijeen in de veiling. Het kinder-theatergezelschap „Flink" verzorgde hier een gevarieerd pro gramma met o.a. goochelen, komi sche muziek, accordeon, clownerie en schets, terwijl de kinderen onder wijl rijkelijk werden getracteerd. RIJPWETERING HISTORISCHE OPTOCHT. Prompt om negen uur bracht de storm een kletterbui mee. Dat mocht de pret van Rijpweterings jeugd niet drukken en waarschijnlijk daarom zag Pluvius maar van verdere aan vallen af, gelukkig! Het zou ver schrikkelijk jammer geweest zijn als de alleraardigste optocht van de schooljeugd niet door had kunnen gaan. Heel gemakkelijk was de op dracht voor de kinderen niet geweest. Ze moesten zelfstandig of in groepjes het een of ander gebeuren uit de oor logsjaren of van de bevrijdingsdagen uitbeelden. Ze hebben zich van hun taak gekweten en hoe! Behalve een complete harmonie, dc B.S., het Roo- de Kruis, de Centrale keuken, was er een heuse knokploeg, waren er aardappelhalers, invalidewagens, tex tielpunten die op warer». Ook de eer ste Canadees was er en zowaar Sir Winston Churchill in eigen persoon met V en sigaar en Joden, vluchte lingen en een parachutist; ja, wat was er niet? Met vlaggen en oranje trok de stoet het dorp in, door de tuin van de pas torie, naar het Zuiden, Westen en Noorden, overal daverde het van vreugde. De keuringscommissie had geen gemakkelijke taak om alles te beoordelen, maar tenslotte werden 19 prijzen vastgesteld. En toen begon de tractatie! Oranje appels, chocoladerollen, vruchten- snips, krentenbroodjes, cakes, ijsjes rolden de opengehouden zakken in. Prima! 't Wa£ een leuke gezellige morgen en de rest van de dag was vrij. TER AAR HERDENKING BIJ RAADHUIS. De herdenking van de bevrijding begon in Ter Aar met een sobere maar niet minder indrukwekkende plechtigheid. Het was een kransleg- ging bij het monument aangebracht in het gemeentehuis ter nagedachte nis aan de gevallenen in de oorlog. In de raadszaal was een klein gezel schap tezamen gekomen, bestaande uit burgemeester Hogenboom, eni ge leden van het comité oorlogsgra ven en gedenktekenen, en enkele leden van het comité Stichting 1940 1945. Dokter Quartel sprak een kort woord ter nagedachtenis aan de oorlogsslachtoffers en legde aan de voet van het gedenkteken een gro te krans. De aanwezigen namen twee minuten stilte in acht en zongen tot 'besluit van deze kranslegging het volkslied, Wilhelmus van Nasouwe. Om kwart voor 8 vond in de Geref. 'kerk een herdenkingsbijeankomst plaats waar de plaatselijke predikan ten het woord voerden. In de kath. kerk werd om half negen een plech tige Avondmis van Requiem voor de slachtoffers van de oorlog opge dragen. ST0MPWIJK IN HET TEKEN VAN WEDSTRIJDEN. Aan de vooravond van het bevrij dingsfeest werd een PI. Requiemmis opgedragen in de parochiekerk om de slachtoffers van 19401945 en zij die met hun leven de vrijheid be vochten te herdenken. Op de dag van de 10e verjaardag van onze be vrijding werd een PI. H. Mis opge dragen om God te danken voor onze vrijheid. Nu was de tijd gekomen om de vreugde de vrije loop te laten. In optocht werden de schoolkinderen door het fanfaregezelschap Juliana naar het feestterrein geleid, waar de commissieleden en het onderwijzend personeel handen te kort kwamen om de 400 kinderen te laten strijden en te tracteren. Uitslagen kinder spelen. le klas meisjes: blokjes rapen: 1. Annie Loose, 2. Ankie de Jong, 3. Lenie Verhage, 4. Maria v. d. Brink, 5. Heddy v. Swieten, 6. Netty Schef- fers. 2e kl. meisjes: vlagplanten, 1. Em- mv de Kier, 2. Miekc Luk, 3. Beppic Stijnman, 4. Ria de Bruin. 3e kl. meisjes, poppetje tekenen, lè Annie Hilgersom, 2. Ric Boon, 3. Rie v. d. Salm. 4e klas meisjes: was ophangen, 1. Beppie Knijnenburg, 2. Lenie van Veen, 3. Ria v. Santen, 4. Corry Waaijer, 5. Anneke Zónderop. 5e en 6e kl. meisjes: stoelendans, 1 Coby Knijnenburg, Mien Vrees wijk, Annie Zonderop, Kerdie Dissel dorp, Paula Belt, Annie v. Vliet. 7e en 8e klas meisjes, wisselgeld estafette, 1. Bep v. Santen, Imelda v. d. Helm, Riet Janson, Nelly Havik, Ria Disseldorp. Jongens le kl.: vlagplanten, 1. Martien v. d. Bos, 2. Kees Lelieveld, 3. Jac. Juffermans, 4. Kees Droog, 5. Rinus v. Haaster, 6. Leen Waaijer, 7. Theo Hooijmans. 2e kl. autobandenrace: 1. Ton Knij nenburg, 2. Gerry Hilgersom, 3. Wim v. d. Helm, 4. Tom Vurens, 5. Jan Warmenhoven, 6. André Suyten, 7. Martien Overdevest. 3e kl. koprol: 1. Leo Vogelaar, 2. Wout v. Esveld, 3. Wibo Suyten, 4. Joop Hilgersom, 5. Piet Verhage. 4e kl. bussenrace: 1. Henk van Leeuwen, 2. Rinus v. Swieten, 3. Louis v. cl. Brink, 4. Gerard Vogelaar. 5e kl. hordenloop: 1. Corn. Baak, 2. Luuk v. Veen, 3. Jan Onderwater. 6e, 7e en 8e kl. bandenrace: 1. Joop v. Schie, 2. Bern. Luk, 3. Jaap den Hollander. Inmiddels hadden de mannen zich bezig gehouden met tonnetje knuppe len. Hier waren dc prijswinnaars: Leo Kappetein, Oudshoorn, J. v. d. Post. Om 2 uur werd een zanghulde gebracht aan de burgemeester, die ook een korte toespraak hield. Dat grote mensen minstens met net zo veel animo kunnen deelnemen aan spelen kon men de gehele middag opnieuw vaststellen bij de diverse echt ouderwetse volksspelen. Win naars werden: Touwtrekken voor ploegen: Fr. v. Swieten, Rinus v. Haaster, Nic. en P. v. Schie. Blaastrappen: 1. P. v. Veen, 2. F. Koot, 3. Th. Boer, 4. C. Disseldorp. Kruiwagenrace voor paren: 1. Riet de WinterKoos v. d. Pijl; C. v. d. BoschMevr. Waaijerv. d. Bosch; Ineke BrinkJ. v. d. Bosch; Gezus ters Verhagen. Hardlopen dames: 1. G. Vlasveld; 2. G. Overdevest Adr.; 3. C. Baak; 4. Riet de Winter. Ringsteken op de fiets: 1. Bern. v. d. Bosch; 2. Leo Lrxmond; 3. Toon v. Veen; 4. Jan v. Bohemen P.zn. Stoelendans dames: 1, Elly v. d. Pijl; 2. Th. v. Woerden; 3. Mevr. Knijnenburg; 4 G. Overdevest P.dr. Idem heren: 1. Jan Hoge; 2. B. v. d Bosch; 3. G. Dissefdorp; 4. C. Dis seldorp. Er was zoveel animo, dat het ge hele programma niet kon worden af gewerkt. Het tonknuppelen b.v. zal nog een keer geschieden. Zondag a.s. na afloop van de voetbalwedstrijd St. BoysAltior zullen nog 3 tonnen verknuppeld worden, waaronder ook de prijston. Het grote bevrijdings vuur werd niet ontstoken, daar de storm het risico te groot maakte. Een geslaagd feest waaraan de gehele be volking heeft kunnen meedoen. Stompw. Boys. A.s. Zondag komt Altior naar Stompwijk. Aanvang 2 uur. Stompw. ADOSR B, 12 uur.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7