Een stormachtig Nederland herdacht de stormachtige geestdrift van 1945 Bromfietsen, piano's, eierkokers, horloges en nog vele andere artikelen worden goedkoper Gen. Foulkes sprak te Wageningen, waar hij 10 jaar terug ondertekende Prinses Wilhelmina onthulde 'n beeld „in opdracht van Koningin" Nationale herdenking in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Schot in donkere feestzaal Gewonden bij bevrijdingsspel Van dak gevallen WIJZIGING OMZETBELASTING VRIJDAG 6 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE BEVRIJDING WERD TIEN JAAR r\E STORM, die tien jaar geleden U over Nederland en geheel Euro pa ging, toen na een donkere oorlogs macht de dageraad der bevrijding in nooit gedachte tinten zijn licht over een afgematte, maar uiterst dank bare mensheid goot, moge gisteren min of meer door de elementen over genomen zijn, de zon, die toen zijn milde stralen over een vreugde dronken wereld zond, werd ook gis teren niet door de storm verdreven en bescheen in geheel Nederland de vreugde, die de herdenkjng van dit ongrijpbaar grote gebeuren met zich bracht. Nederland vierde feest en bedacht met een vleugje weemoed, hoe men tien jaren geleden geestdriftig had durven zijn, hoe men tien jaren ge leden de knellende band van „vor melijkheid" in een spontane vreug de had durven afwerpen om uit het diepst van zijn hart een vrijheid te begroeten, die in de oorlogsjaren zo onvoorstelbaar had geleken. En minder spontaan, meer „vorm- lijk" heeft men gisteren deze nooit meer terugkerende dag herdacht, maar op die plaatsen, waar de her denking omkleed werd door perso nen, die in de Meidagen van 1945 een historisch rol gespeeld hebben, brak de „vormelijkheid" zo nu en dan om weer plaats te maken voor het pure enthousiasme, dat het koe le Nederland op 5 Mei 1945 gedragen heeft. Wageningen, het kleine stadje op de Veluwe, dat het begin en het ein de der oorlog met zijn verwoesting betalen moest, stond in het brand punt der historische herdenking en naar dat zwaarbeproefde plaatsje waren de autoriteiten gegaan, die in de eerste dagen van Mei 1945 daar aan de waanzin van de Duitse over moed een halt toe riepen en do ka nonnen der vijand het zwijgen op legden. Enkele uren voordat tien jaar ge leden de Duitse generaal Blasko- witch van de Canadese generaal Foulkes de overgave gedicteerd kreeg, kwam dezelfde generaal Foul kes in het beroemde hotel „De We reld" aan en vond daar reeds ver scheidene Nederlandse autoriteiten, onder wie de minister Staf, die tij dens de onderhandelingen over de voedseltransporten naar het honge rende Nederland zo'n grote rol ge speeld heeft. UNIFORMEN-REÜNIE. Omstreeks half elf arriveerden ko ningin Juliana en prins Bernhard, met een korte tussentijd gevolgd door de vier Nederlandse prinsessen. Verscheidene muziekkapellen van legers, die aan de bevrijding van Ne derland hebbenc medegeholpen, lie ten hun klanken over het feestelijke Wageningen gaan en vele honderden militairen uit alle Geallieerde legers maakten zich op voor de herden kingsparade. Toen de militairen langs de Sport- parkweg stonden opgesteld, begaf het koninklijk paar, vergezeld door zijn gevolg, zich in een crème calè che, bespannen met 6 paarden en 2 voorrijders, naar deze opstelling om de troepen te inspecteren. In hotel „De Wereld", waar de vorstelijke stoet omstreeks elf uur arriveerde, waren practisch alle Ne derlandse ministers aanwezig, bene vens vele autoriteiten uit het maat schappelijk leven van ons land en buitenlandse vertegenwoordigingen. HET KEREND GETU. Als eerste nam hier generaal Foul kes het woord. De opperbevelhebber, die in 1945 het bevel voerde over de Geallieer de troepen in Nederland, gaf een kort overzicht van de militaire si tuatie enkele weken voor de bevrij ding. Hij vertelde, hoe koningin Wilhel- mina en de Nederlandse regering in Londen met klem de geallieerde le gerleiding verzocht hadden een ein de te maken aan het lijden van het toen nog bezette Nederland; het ge volg hiervan was geweest een be spreking met Duitse autoriteiten over een mogelijke voedselvoorzie ning. Tijdens deze besprekingen wer den de Duitse commandanten per soonlijk aansprakelijk gesteld voor de vernielingen en terreurdaden, die zij nog van plan waren uit te voeren en dit heeft Nederland voor nog groter beproeving gespaard. Dit onderhoud, dat gevolgd werd door een definitief accoord omtrent de geallieerde hulp aan Nederland, vormde de basis voor de eigenlijke overgave, welke enkele weken dien getekend werd. Toen de Duitsers eenmaal naar him eigen land waren afgevoerd, en Nederland geheel bevrijd was, heb ben de Canadese troepen onmiddel lijk de hulpverlening aan Nederland ter hand genomen. De troepen wer den ingezet voor de noodzakelijkste herstelwerkzaamheden, voor medi sche hulp en distributie van voed sel, totdat na enkele weken het Ne derlandse bestuur hun taak kon overnemen. Generaal Foulkes herdacht met dankbaarheid de steun, die de ge allieerde troepen tijdens hun gevech ten van de Nederlandse ondergrond se heeft mogen ondervinden sprak zijn bewondering uit over het geduld, waarmede Nederland het uur der beproeving had getrotseerd, De generaal eindigde zijn redevoe ring met de woorden: „Wij hopen, dat de vriendschapsband, die ge smeed werd in tijden van beproe ving en tegenspoed zal blijven be staan en nog sterker worden onder gunstiger voorwaarden, die er van daag zijn en dat onze twee landen als deel van de Navo zullen blijven samenwerken om de vrede te ver zekeren." ZAAD VAN NAAMLOOS WERK. Koningin Juliana beantwoordde met enkele hartelijke woorden de re devoering van generaal Foulkes. De vorstelijke spreekster herdacht dank baar de vele offers, die de geallieer de troepen voor de bevrijding van Nederland gebracht hebben en sprak mèt de generaal de hoop uit, dat de band, die toen gesmeed werd, een onverbreekbare zal mogen blijken, Daarna richtte Hare Majesteit zich tot het Nederlandse volk en begon met een woord van herdenking voor degenen, die door hun lijden en door hun dood de bevrijding van Neder land mogelijk gemaakt hebben: „Het zaak, door hun vaak naamloos werk in de akker van de geest van ons volk gezaaid, zal in het leven van de komende geslachten vrucht dragen, zoals het reeds vrucht draagt in het leven van thans." De koningin sprak over de teleur stellingen, die na de bevrijding ge volgd zijn en over het onbegrip, dat velen gevonden hebben. Daarnaast wees koningin Juliana echter op het vele, dat in de afgelopen tien jaren tot stand gekomen is, als vrucht van de strijd van hen „die naamloos rus ten en wier naam alleen door God gekend wordt." Aan het einde van haar toespraak zinspeelde de Koningin op de span ningen, die de wereld thans in haar ban houden en deed een vurig be roep op de mensheid om geen nieu we, grotere, golf van leed over de wereld te zenden. „Moge de boodschap van hen, die leden om de mensheid een schone toekomst en een waardevol bestaan Tante Riek geëerd H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft Woensdagmorgen om elf uur in Win terswijk een standbeeld onthuld, dat de Amsterdamse beeldhouwer G. Bolhuis vervaardigde ter nagedachte nis van mevrouw H. KuipersRiet berg, in illegale kringen beter be kend als „Tante Riek uit Winters wijk", die op 27 December '44 in het concentratiekamp Ravensbrück het leven liet. Als symbool van de Ne derlandse vrouw in het verzet schiep de heer Bolhuis een grote vrouwen figuur, die een opgejaagd hert streelt, dat bij haar beschutting zoekt. Op de steen is de volgende tekst aangebracht: „Het geloof heeft haar gedragen, de liefde gaf haar kracht, de hoop deed niet versagen, tot redding was gebracht". H.K.H. Prinses Wilhelmina arri veerde te 10.40 uur op het station te Winterswijk. De regering was verte genwoordigd door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt. Prinses Wilhelmina sprak bij de onthulling een korte toespraak uit: „Waar de Koningin morgen zelf 't woord tot ons allen zal richten en waar wij thans staan bij de herden king onzer bevrijding wil ik van daag kort zijn. Zij heeft mij opgedra gen haar te vertegenwoordigen bij de onthulling van het standbeeld van mevrouw KuipersRietberg, heeft allen de verzekering gegeven dat zij zich van ganser harte aansluit aan de hulde, deze grote figuur uit het verzet gebracht. Het geloof, de geest kracht, de taaie volharding en het beleid van Tante Riek, met zoveel verbeeldingskracht gevoerd, zullen in onvergetelijke herinnering bij ons voortleven. Als vanzelf gaan onze ge dachten en dank uit tot alle moeders en vrouwen die zich met hun gezin hebben vereenzelvigd met het gebo den verzet dat op zo verschillende wijze en op zo verschillend gebied werd gepleegd". Daarna onthulde de prinses het monument. Uit naam van H.M. de Koningin legde zij vervolgens een krans. te geven, wijd en zijd in het wereld rond worden begrepen en zijn volle weerklank vinden in onze en in al ler harten". Kort nadat deze toespraken uitge sproken waren, vond een grootse parade plaats, waaraan vele honderd tallen militairen, behorende tot de onderdelen, die in de bevrijding van Nederland een rol gespeeld hebben, deelnamen. Na deze grondparade volgde een défilé in de lucht en te omstreeks half een kon Wageningen, nadat het de hoge gasten luisterrijk uitgeleide had gedaan, aan de meer officieuze feestviering beginnen. OUDE GEESTDRIFT. Van Wageningen trokken het Ko ninklijk Paar, generaal Faulkes en velen van de aanwezigen autoritei ten, naar Amsterdam, waar zij een herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk bijwoonden. Na afloop hiervan beleefde Am sterdam weer enkele momenten de adembenemende momenten van tien jaar geleden, toen het bevrijdings leger het hart van Holland bereikten. Wederom reden de jeeps, beladen met grijnzende militairen en uitge laten jonge meisjes op de Dam, waar de Amsterdammers, die tot dan toe met gepkste applausjes de verschil lende programmapunten beloond hadden, zich nog eenmaal lieten ver leiden tot de geestdrift van tien jaar geleden. Deze bereikte het histori sche hoogtepunt, toen te omstreeks 4 uur het Koninklijk Paar, verge zeld van.generaal Foulkes op de Dam verschenen, om daar de spontane hulde van Amsterdam in ontvangst te nemen. Te omstreeks half vijf verdwenen de hoge gasten en de Canadese troe pen weer uit Amsterdam en had de officiële herdenking van Neerlands bevrijding een einde gevonden. De waarde van de vrijheid beseffen In de historische Nieuwe Kerk op de Dam is gisternamiddag een bij eenkomst gehouden ter herdenking van de bevrijding, die werd bijge woond door de koningin, prins Bern hard en de prinsessen Beatrix en Irene Deze samenkomst, waarvoor de naam „Den vaderlant ghetrouwe" was gekozen, werd verder bijge woond door de leden van het kabi net, hoge burgerlijke, kerkelijke en militaire autoriteiten en vertegen woordigers uit alle geledingen van het Nederlandse volk. De Nieuwe Kerk was op eenyou- dige wijze met kransen van groen met lila linten aan de houten be schotten rond de pilaren eii hees ters bij de ingang versierd. De koperblazers van de mariniers kapel openden met „intrada" voor deze bijeenkomst door Jurriaan An- driessen gecomponeerd de samen komst en daarna zongen zes koren „Com nu met sang". Han Bentz van den Berg leidde ds J. Overduin in met declamatie van het tweede couplet van het Wilhel mus. De kapel bracht vervolgens de bevrijdingshymne van G. Boedijn ten gehore, waarna evenals bij de volgende sprekers een couplet (het 8e) van het Wilhelmus werd gezegd. Na de toespraak van opperrabbijn A. Schuster zong het Amsterdams joods mannenkoor, door Rosa Spier op de harp begeleid twee Hebreeuw se liederen. Plechtig en gedragen zong daarna het gemengd koor, door houtblazers begeleid, psalm 16. Koperklanken. van mej. mr E. Ribbius Peletier „die winter is verganghen" gezongen door het kinderkoor van het instituut Schreuder. Pittig en vrolijk schet terden vervolgens de koperklanken van twee historische marsen door de kerkruimte. Met het magistrale Hal lelujah uit Haendels Messias werd de toespraak van prof. dr L. J. Ro gier afgesloten. Ellen Vogel declameerde „Neder land" van Er Hoornik, en tot slot zongen allen het le en 6e couplet van het Wilhelmus. Redevoeringen. In zijn rede zei ds J. Ever duin on der meer: Dankbaarheid is een schoon woord. Maar heeft het voor u en voor mij ook een schone inhoud? Wij verbeel den ons menigmaal echt dankbaar te zijn voor de bevrijding van ons Nederlandse volk, maar bij nadere beschouwing blijkt het, dat de in houd van onze dankbaarheid niet dieper gaat dan de bevrediging van onze primitieve lustgevoelens. Opperrabbijn A. Schuster sprak als volgt: Het is niet voldoende de vrijheid te krijgen en te herkrijgen, maar wij moeten de waarde daarvan dagelijks beseffen. Mej. mr E. Ribbius Peletier: noem de „de vrouwen gestaald in de oor logsjaren". En prof. dr L. J. Rogier tenslotte zeide, dat wij bij smartelijke onder vinding weten dat de eendracht van een volk niet bestaat in de gelijk vormigheid! van de horde, die in de pas loopt, maar in het samenwerken in vrijheid van zelf-denkende, zelf- willende enkelingen en gemeen schappen. De vrijheid is herboren om in zelftucht gebruikt te worden tot de bouw van een eenheid, die in Ontroerend klonk na de woorden verscheidenheid wortelt. Een dode, een gewonde Woensdagavond is in zaal Schelte- ma te Langezwaag bij Heerenveen een bevrijdingsspel opgevoerd, waar bij helaas een dodelijk ongeval is ge beurd. In een der bedrijven werd een „doodvonnis" voltrokken, waarvoor man een jachtgeweer een schot bui ten de zaal zou worden gelost. Tij dens de verandering van décors con troleerde een der medespelers, de on geveer 40-jarige jager S. Feenstra, dit geweer, dat niet goed bleek te func- tionneren. Plotseling ging het met een jacht patroon geladen geweer af. De hager doorboorde het voordoek en trof een dame, die op de voorste rij in de zaal was gezeten. Deze, ongeveer 50-jarige mevrouw W. E. de Vriesde Jong, werd in de linkerborst getroffen. Zij werd naar het ziekenhuis in Heerenveen overgebracht, maar bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. In de zaal, die nog in duister was gehuld, ontstond een paniek. Toen de lichten waren ontstoken bleek ook de bejaarde E. Huisman door hagel korrels in de arm te zijn getroffen. Ook hij moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. De politie heeft het jachtgeweer in beslag genomen. Alle feestelijkheden in het dorp werden afgelast. Een tragische bijzonderheid is, dat mevrouw De Vries Zondag haar 25- jarig huwelijksfeest hoopte te vieren. Tijdens de opvoering van het be vrijdingsspel „Inneming van Den Briel" op Marken werd het gevecht zo realistisch uitgevoerd, dat een van de deelnemers aan het oog werd ge wond. Hij zal dit moeten missen. Hij werd in het W.G. te Amsterdam op genomen. Enige andere deelnemers kregen gebroken vingers en liepen minder of meer ernstige verwondin gen op. (Tel.). FEESTTENT INGESTORT. Tijdens een windhoos, die gepaard ging met hagel en onweer, stortte Donderdagmorgen te Zwartemeer een grote 12-master feesttent in. Cir ca 700 schoolkinderen en enige hon derden ouderen raakten onder 't zeil bedolven. De palen van de tent wer den uit de grond gerukt. Een groot aantal kinderen wist zichzelf in veiligheid te brengen door het zeil kapot te scheuren. Na enige tijd slaagde men er in allen uit hun benarde positie te bevrijden. Slechts enkele hadden liohte ver wondingen opgelopen. Twee ernstige ongelukken hebben zich op bevrijdingsdag in Den Haag voorgedaan. Een 27-jarige electricien N. Cramer meende een parachute nuet voedselpakket te zien neerko men in de Hulststraat en klom op het dak van een school. De heer K. viel van het dak, waarna zijn val ge broken werd door het ijzeren dak van een rijwielloods, waarna hij op de speelplaats neerstortte. In levens gevaarlijke toestand werd hij naar het R.K. Ziekenhuis aan het West einde vervoerd. Gevangene slaat bewaker neer In dé strafgevangenis aan de Pompstationsweg te Scheveningen heeft een gedetineerde gisteren een bewaker neergeslagen en ernstig verwond. Om zeven uur was de 28-jarigc ge detineerde W. H. uit Eindhoven, in de kelder van de gevangenis onder toezicht van de 29-jarige bewaker J. v. d. A., bezig kolen te scheppen. De man, die onder psychiatrische be handeling is, sloeg opeens de bewa ker met een kolenschep neer. Daar na liep hij naar boven en vertelde aan andere bewakers wat hij had ge daan, aldus verhaalt het N.v.d.D. De bewaker v. d. A., die in de kel der werd gevonden, bleek een sche- delbasisfractuur te hebben opgelo pen. In ernstige toestand is hij over gebracht naar het ziekenhuis West einde. ARTS MET SCOOTER VERONGELUKT. De 29-jarige arts J. G. H. Wisse, die in Leiden gestudeerd heeft en tot voor kort assistent was van een dok ter in Rijnsburg, heeft op het kazar- neterrein aan de school voor reserve officieren te Amersfoort een dodelijk ongeluk gehad. Hij was leerling van deze school. Door onoplettendheid reed hij in volle vaart tegen een mili taire vrachtwagen, die het kazerne plein opreed. Zwaargewond werd hij naar het Ziekenhuis De Lichtenberg vervoerd, waar hij is overleden. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Op de overweg aan de Zwartven- seweg aan de rand van Tilburg is de 24-jarige heer M. D. door een passe rende trein gegrepen en op slag ge dood. Het treinverkeer ondervond een kwartier vertraging. Het slacht offer waS gehuwd. MACHT OVER STUUR VERLOREN. Op de hóek van de Anthonie de Lalainglaan onder de gemeente Beu- sichem is de bestuurder van een per sonenauto, de heer B. uit Asch, de macht over het stuur kwijt geraakt. Hierbij werd de 14-jarige jongen Van N. tegen de berm van een sloot gegrepen en op slag gedood. Tussentarief verlaagd Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend tot wijziging van de bij de wet op de omzetbelas ting 1954 behorende tabel van goede ren onderworpen aan het z.g. tussen tarief van 10 procent en die van goe deren onderworpen aan het weel- detarief van 15 procent. Het strekt tot completering van het complex van belastingverlagingen, welke be horen tot het belastingplan 1955. In de eerste plaats omvat het ont werp het voorstel de werkingssfeer zowel van het weeldetarief als van Ihet tussentarief belangrijk te beper ken. Daarnevens beoogt het ontwerp een verlaging van het tussentarief tot acht percent. Met de voorgestelde wijzigingen is een belastingopbrengst gemoeid van 28 millioen gulden, welk bedrag als volgt kan worden gespecificeerd: a. Inkrimping van de tabel van weeldegoederen 17 min. b. Verlaging tussentarief van 10 tot 8 percent 10 min. c. Inkrimping van de tabel van tussentariefgoederen 1 min. Totaal 28 min. Plet ligt dn het voornemen om, evenals dit bij vroegere wijzigingen van de hogere tarieven is geschied, een regeling te treffen, ingevolge welke teruggaaf van omzetbelasting wordt verleend over handelsvoorra den, die aanwezig zijn op de datum van inwerkingtreding van de thans voorgestelde regeling. Het tussentarief. De werkingssfeer van het tussenta rief wordt beperkt tot goederen, wel ker omzet van zodanige betekenis is, dat de instandhouding van een ho ger tarief van belang is. Een en ander heeft geleid tot een aanzienlijke in krimping van het aantal goederen van de desbetreffende tabel. Van de negen bestaande posten zijn er slechts drie overgebleven. De verlaging van het tarief van tien tot 8 percent is ingegeven door de overweging dat de nog aan het tussentarief te onderwerpen goede ren, alhoewel verre van noodzake lijk voor het levensonderhoud, be paald niet van een zodanige aard zijn, dat een tariefsverschil van vijf per cent ten opzichte van gewone goede ren nodig is. Bij aanvaarding van het onderhavi ge voorstel zullen aan het tussenta rief kort aangegeven de volgen de goederen worden onttrokken en aldus naar het gewone tarief worden overgebracht: electrische wasma chines en electrische centrifuges voor huishoudelijk gebruik, fruit uit tro pische landen, gedroogde vijgen, rozij nen, krenten, enz., geisers voor baden en voor huishoudelijk gebruik, een aantal huishoudelijke artikelen van porselein, verduurzaamde paddestoe len, verduurzaamd fruit e.d. De om zet van die goederen bedraagt naar schatting 35 millioen tegen een to taal omzet in deze sector van 500 millioen. Aan het tussentarief blijven onder worpen chocolade en chocoladewer ken, suikerwerken en suikergoed alsmede al dan niet alcoholhoudende dranken. De minister en de staatsse- taris zijn van mening, dat ten aan zien van die goederen een hoger ta rief aan het gewone, gezien de aard van die goederen, alleszins gemoti veerd is. Zij achten een verlaging van het tarief voor die goederen van tien tot acht percent voldoende. Bij de om vang van de verlaging van de op brengst van de omzetbelasting, welke de regering zich gesteld heeft, ko men naar het oordeel van de regering andere goederen eer voor de vrij stelling of een grotere verlaging in aanmerking dan juist deze goederen. Wat niet meer onder weelde valt. Ook de tabel van aan het tarief van 15 percent onderworpen goede ren wordt verkleind, terwijl voorts in de omschrijving van de goederen aan het Zig. weeldetarief worden onttrok ken en naar het gewone tarief wor den overgebracht: Z.g. kleinmeubelen, zoals bloemta- fels, handwerkmeubeltj es, kranten hangers, lectuurbakken, radiotafels, naaikastjes enz. Electrische gebruiksvoorwerpen, zoals scheerapparaten, krultangen, boekleeslampen, broodroosters, kerst boomverlichting, theelichtjes, e kokers e.d. artikelen, die in het alge meen dienen ter vergemakkelij king van het huishouden. Gasfornuizen en electrische for nuizen, haarden, barometers en ther mometers voor huishoudelijk ge bruik. Projectietoestellen en fotografische vergrotingsapparaten, lichtgevoelig materiaal voor films en foto's en voor het maken van afdrukken, als mede fotografietoebehoren, dat min der overwegend door particulieren wordt gebruikt. Spiegels, alle soorten geslepen en versierd glaswerk en voorwerpen van kristal voor huishoudelijk ge bruik, albums, handschoenen, hang matten, fotografieën, fotostandaards en fotolijsten, scheerkwasten en borstelwaren, gemonteerd in een uit voering van vernikkelde of ver chroomd onedel metaal. Piano's, huisorgels, gramofoons en andere mechanische muziekinstru menten en toebehoren, gramofoon- platen, pick-ups, luidsprekers, ver sterkers, radio-ontvangtoestellen en radiogramofooninstallaties. Bijouterieën en lijfsieraden van onedel metaal, hout, steen, glas, enz., kunstbloemen e.d. en verschillende lederwaren. Horloges met een verkoopprijs (waarde) van niet meer dan 75,— (nu 50,en klokken, pendules e.d. met een verkoopprijs (waarde) van niet meer dan ƒ100 (nu ƒ75), Hangeknoopte vloerkleden, lopers, matten en gordijnen. Speelgoed-gtoomitreintjesi, alamede electromotoren, transformatoren en stoommachines. Koelkasten met een nuttige in houd van meer dan 200 liter. Hoeden, tenzij geheel of gedeelte lijk vervaardigd van natuurzijde, natuurbont of haarvilt. Munitie voor jachtvuurwapens (de jachtvuurwapenen zelf blijven in de weeldetabel), bromfietsen en plezier vaartuigen (ook jachten). Knipmessen met drie of meer le- metten, prentbriefkaarten, felicitatie- drukwerken, naamkaarten, postpa pier en correspondentiekaarten. Rokersartikelen, zoals sigaren- en sigarettenpijpjes, -kokers, -houders, rookstellen en -standaards e.d., tenzij uitgevoerd in edel metaal of in le geringen daarvan. Lampen voor binnenverlichting, zo als leeslampen en schemerlampen, wandborden, beeldjes, boekensteu nen, platen, prenten, gravures enz., alsmede antiquiteiten. Sportartikelen, .wandelstokken en paraplu's (voor zover niet uitge voerd in edel metaal en legeringen daarvan met onedel metaal), tuin meubelen en tuinparasols, trufels; vuurwerk en kerstboomversierselen. Wat weelde blijft. Aan de weeldebelasting blijven, kort weergegeven, onderworpen: Barmeubelen, cocktailshakers, agen da's in lederen band, bepaalde bor stelwaren, brandkasten, fotografie - en filmapparatuur. Gobelins, bijouterieën en smids- werk, voor zover geheel of gedeelte lijk vervaardigd van of met edele metalen of met parels, edelstenen, of halfedelstenen, haargolfapparaten e.d., hoeden vervaardigd van zijde, bont of haarvilt. Horloges en klokken, welke duur der zijn dan 75„ onderscheidenlijk 100,horloges en klokken van edel metaal e.d., andere voorworpen, zoals vulpotloden, vulpenhouders voor zover vervaardigd van edel metaal e.d. Veren en dons e.d., kant, kleedjes e.d. van bont; kleding van zijde of bont, textielgoederen van angorawol, kashmid of zijde. Bepaalde soorten foedraalwerk van leder, toneelkijkers, messenmakers- werk in luxe uitvoering, electrische speelgoedspoortreinen, meubelen van bepaalde exotische houtsoorten of van leder. Jachtvuurwapenen, personenauto's en motorrijwielen, bepaalde vliegtui gen, koelkasten met een nuttige in- houdsruimte van ten hoogste 200 li ter. Oesters, kreeften, gerookte zalm, kaviaar, parfumerieën, schoonheids middelen en cosmetische artikelen, sigarettenpapier, schoeisel, vervaar digd uit leder van krokodillen, hage dissen, slangen e.d. Voorwerpen van amber, ivoor of schildpad, porseleinen voorwerpen bedekt met edel metaal e.d.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6