Pieterskerk en kruis op Steenstraat vormden 't sfeervolle decor voor waardige herdenking Groot enthousiasme van de bevolking liet de buurtfeesten voor de wind verlopen „BUURTGERUGHT" Zl Bromfietser door tram gegrepen Onthulling van herdenkingsplaat in Zoeterwoude VRIJDAG 6 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kerkelijke bijeenkomst en stille tocht DUIZENDEN DEELNEMERS Groots en waardig heeft Leiden Woensdagavond de doden van de tweede wereldoorlog herdacht. Eerst in woorden en klanken in de Pieters kerk, waar bijna tien jaar geleden de St. Joris van de vrijheid Winston Churchill gedoctoreerd werd en later met een misschien nog meer zeggende stille tocht langs het kruis op de Steenstraat. Tien jaar in een mensen leven is genoeg om de rimpels in het geheugen te laten verstrijken en om van een plechtig begonnen herden king een nietszeggend feest te ma ken; de stampvolle Pieterskerk en de bijna eindeloze stoet langs het kruis hebben echter bewezen dat ons volk de zin van het offer dat zovelen brachten nog niet vergeten is. Tuilen van paarse en witte serin gen aan de pilaren en het rood, wit en blauw gedrapeerd om de preek stoel van de Pieterskerk vormden de sobere versiering van het machtige gebouw, dat in schip, koor en beu ken zeker 2500 personen herbergde. Nadat het „Wilt heden nu treden" door iedereen staande was meegezon gen en Leo Mens een ietwat iele or gel improvisatie had laten horen klonk de machtige inzet van het Dies Irae uit het Requiem van Mozart door het kerkgebouw. In ademloze stilte luisterde men naar de grootste hulde die de levenden aan de doden kunnen brengen. In Liefde en gehoorzaamheid. De heer Herman Divendal, hoofd redacteur van Sursum Corda, die ver volgens een herdenkingsrede uit sprak, legde er de nadruk op, dat hel denherdenking en bevrijding twee on afscheidelijke begrippen zijn gewor- dan zal het offer van de doden niet bestén onder ons voor de vrijheid ge bracht hebben. Op het moment dat zij stierven kon onze hoop op de vrij heid nog als een zeepbel uit elkaar spatten. De werkelijke vrijheid bete kent elkaar in liefde en gehoorzaam heid dienen. Ontroerend en als een hartekreet van de vrijheid klonk hierna het eer ste couplet van het Wilhelmus. In de stilte die hierna viel, waren alleen het gegier van de wind om het oude gebouw en de acht slagen van de nieuwe klok van de Academie „het bolwerk der vrijheid" hoorbaar. Het tweede couplet van ons volkslied maakte de omlijsting van de gedach- tenvolle stilte compleet. Niet te vergeefs. In het begin van zijn herdenkings toespraak betoogde as. G. Toornvliet dat, terwijl de Duitsers tijdens de be zetting speelbal waren van de wille keur van hun leiders, wij althans naar de geest vrije mensen waren. Spreker vroeg zich vervolgens af, of wij het offer van de dierbare doden begrepen en als zinvol aanvaard heb- In alle Leidse parochiekerken werd gistermorgen om negen uur een H. Mis van dankbaarheid voor bevrij-. ding opgedragen. In de dekenale kerk van St. Lodewijk werd de H. Mis bij gewoond door twee vertegenwoordi gers van het comité Bevrijdingsdag, de heren J. C. J. Lambermont en dr J. Keuning. Na het laatste evangelie werd het Wilhelmus gezongen. DR. M. HÜGENHOLTZ EREVOORZITTER NATIONAAL DIERENPARK. Dr. rar. W. Hugenholtz te Leiden, voorzitter van de wereldfederatie voor dierenbescherming en voorzit ter van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, is be noemd tot erevoorzitter van het na tionale dierenpark te Amerongen. ben. Wij zijn wel bevrijd maar wij staan nog niet in de vrijheid, waar voor zij gestorven zijn. Wij leven nog steeds in een latente angst en wie in angst leeft is niet vrij. De vrijheid moet opnieuw verworven worden. Sa men moeten wij strijden voor de een heid van Europa en voor de geeste lijke waarden, zonder welke een wer kelijke vrijheid niet mogelijk is. Eerst dan azl het offer van de doden niet te vergeefs geweest zijn. Het Te Deum Laudamus van Al- phons Diepenbrock besloot de indruk wekkende bijeenkomst. Stille tocht. Terwijl de straffe wind de toppen van de populieren op de achtergrond krom boog, gingen Woensdagavond duizenden langs het monument in de Steenstraat. Slechts het gerucht van de ruisende bomen en het grind ter zijde van het museum gebouw, waar langs de stille rijen trokken was hoorbaar. Fel verlicht door schijnwer pers glansde het witte kruis. Een ere wacht van de voormalige B.S. en van leden van land- en zeemacht stond als een strakke groep om het kruis opgesteld; aan de overkant van de straat rijen soldaten in het gelid. Geeft acht! klonk gedempt het com mando en als eerste van de duizen den in de stille rijen schreed Leidens eerste burger met een krans naar de voet van het monument. Vele vertegenwoordigers uit het Leidse leven volgden hem. Onder hen waren de rector magnificus van de Leidse universiteit prof. dr. J. Bak huizen v. d. Brink, de secr. van de senaat prof dr. A. E. van Arkel, en de secretaris van curatoren mr. Wiersma. Voorts vertegenwoordigers van tal rijke Leidse verenigingen onder wie de vereniging Koninginnedag, 3-Octo- ber-vereniging, het comité Bevrij dingsdag, de vereniging Dodenher denking, de Expogé, de bond van mi litaire oorlogslachtoffers, de Bond van Oudstrijders, het Roode Kruis, het collegium van de Leidse studenten en enige jeugdverenigingen. Eerst tegen tien uur passeerden de laatsten, die zich bij de stille tocht hadden aangesloten het monument en klonk het bevel: Strijk de vlag. Dodelijk ongeval bij de Lammerbrug Woensdagmiddag omstreeks half zes is de 23-jarige schilder J. L., wo nende op de Jan van Houtkade met zijn bromfiets op de Zoeterwoudse- weg door een tram gegrepen en later aan de gevolgen overleden. Waarschijnlijk heeft de man, die tegen de wind optornde, het hoofd gebogen gehouden, waardoor de tram aan zijn aandacht ontsnapte. De bestuurder van het voertuig remde onmiddellijk maar kon niet voorko men, dat het slachtoffer dertien me ter door de baanschuiver werd mee gesleurd. Met een schedelbasisfrac- tuur en zware inwendige kneuzin gen moest de man naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd worden waar hij later is overleden. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het verboden lied", 18 j. Lido: „Liefde als koopwaar", strikt volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „Meisjes zonder moraal", volwassenen. Rex: „Gevaren ener wereld", 18 jaar. „De Doorbraakzorgde voor een doorbraak op voetbalgebied Nog voor de klokken van Leiden de eigenlijke feestviering inluidden en de volwassenen aanstalten maakten om op deze unieke feestdag met hun beste been uit bed te stappen, repten zich reeds tientallen kinderen op hun feestbest naar de speeltuinen en -weiden om deel te kunnen nemen aan de wedstrijden die voor de jeugd georganiseerd werden. Ongeveer twaalf buurtverenigingen hebben zich verder de gehele bevrij dingsdag ingespannen om de buurtbewoners zo aangenaam mogelijk bezig te houden .Hoewel de aard van de bevrijdingstijdbesteding nogal verschilde, was het enthousiasme waarmee aan de feesten werd deelgenomen overal hetzelfde. Een van de grootste vreugdebronnen vormde echter de dames voetbalwedstrijd van buurtvereniging de Doorbraak op het terrein aan de Herengracht. Spelen waar de jeugd iets van mee nam Vele wijken van Leiden werden in de vroege bevrijdingsmorgen opge vrolijkt door kinderen, die al of niet in de pas achter een harmonieorkest aan liepen. In het Kooikwartier had den de kinderen hun driewielers, poppenwagens en fietsjes mee mogen brengen op voorwaarde dat deze voertuigjes een toonbeeld van feest vreugde zouden zijn. De kinderen hadden deze wenk uitstekend be grepen en hun voertuigjes zo onder bloemen en slingers bedolven dat er voor de kinderen zelf weinig plaats meer over bleef. Het Morskwartier maakte in 1945 een bijzonder goede beurt door als éérste met een bevrijdingsfeest te voorschijn-te komen. Men had daar om gisteren extra veel werk van het herdenkingsfeest gemaakt en de ge hele buurt in de feestvreugde laten delen. Kinderspelen. In alle wijken brachten de kinde ren een gezellig en sportief uurtje door met blokjesrapert, steltlopen, was ophangen en al die andere eve nementen, waarvan men toch iets voor later meeneemt. Omdat dit na tuurlijk niets was om te kou wen, kregen zij als stoffelijk aandenken aan het feest een welkome tractatie. Het ontsteken van het bevrij dingsvuur op hêt stadhuisplein lokte de belangstelling omstreeks het mid daguur naar de binnenstad. Enkele verenigingen hadden echter ook in deze middagpauze een aardigheid voor de kinderen in petto. Zo vond op &p Oemifdingödag Boompje „onthuld". Het Haagwegkwartier werd gister morgen een krachtig boompje offi cieel aan de bevrijding toegewijd. De teraardebestelling van het boompje had reeds eerder plaats gehad, zodat wethouder Jongeleen slechts 'n doek van het herdenkingsbordje af be hoefde te trekken om de plechtigheid compleet te maken. Het gemeente raadslid de heer Lardee sprak ten slotte een herdenkingsrede uit. Een bezige dag. De R.K. Harmonie is gisteren de gehele dag in touw geweest. Reeds om negen uur stond het volledige tamboer en pijperkorps in Oegstgeest aangetreden voor een rondwandeling door de gemeente. In de midaguren verleende het korps zijn medewer king aan 'n grote optocht in Katwijk aan den Rijn en nauwelijks thuis van deze zware mars maakte de Harmo nie een rondgang door de Kooiwijk. Een woord van hulde voor deze man nen die eigenlijk zelf geen tyd voor feestvieren gehad hebben is wel op zijn plaats. Hoofd koel. In de binnenstad was gistermiddag niet zo bijzonder veel te doen. Hier en daar een groep feestgangers rond een bandje, maar over het algemeen moest men wel zoeken om iets bijzon der feestelijks te ontdekken. Daarom was het ook niet verwonderlijk dat talrijke personen zich geruime tijd lieten boeien door de amechtige po gingen van een militair om zijn door de wind gegrepen hoofddeksel uit het water te redden. Stokken en reddings haken bleken te kort en onder ge juich van de menigte koos een roei bootje het name sop, dat de soldaat tenslotte in staat stelde zijn meerde ren op correcte, zij het wat natte wij ze, te groeten. Moeite om de rest van de dag het hoofd koel te houden had hij in ieder geval niet. Kranslegging in Professorenwijk De kranslegging bij de bevrijdings boom in de Zeemanlaan kon niet doorgaan doordat de wind van de laan één tochtgat maakte. De krans werd daarom tegen de bevrij dings- mast gelegd, die net buiten de wind tunnel staat. Wethouder D. van der Kwaak hield een toespraak waarin hij een vergelijking trok tussen het feest in 1945 en nu. het terrein van het Slachthuis poppenkastvoorstelling plaats. Een nat pak. Om twee uur werden de bordjes verhangen en kregen de volwassenen gelegenheid zich te vermaken èr soms een bron van vermaak te vnr men. De buurtvereniging Groenoord had tenminste enkele volksspelen geor ganiseerd, waarbij men een nat fi guur kon slaan. De belangstelling voor het tonnetje steken voor paren was echter door het tamelijk koude weer niet erg groot. Degenen die er wel aan deelnamen zagen hun moei te met een huishoudelijk voorwerp of een nat pak beloond. In dezelfde wijk werd omstreeks vier uur een kinderoptocht gehou den, die uitblonk door de originaliteit en 't enthousiasme van de jeugdige deelnemertjes. Aan kinderspelen in de Vogelen buurt werd met groot ple zier door zusters van de Annakliniek deelgenomen. Doorbraak op voetbalgebied. Omstreeks het middaguur, werden in verscheidene wijken kleine ker missen geopend, die misschien wél in omvang maar niet in gezelligheid voor de drie Octoberkermis onderde den. Morskwartier en Professoren- wijk hadden bijzonder veel werk van deze vermaaksoorden gemaakt talrijke omwonenden hebben dan ook vrijwel de gehele dag op déze kermissen doorgebracht. Tegen avond begon de stemming eerst goed los te komen. De buurtvereniging „De Door braak" had hier een uitstekend mid del voor uitgedacht. Op een van de bouwrijpe gron den aan de Herengracht werd namelijk om vijf uur een voetbal wedstrijd voor dames gespeeld. De bordjes „verboden te voet ballen", die anders alle gepaste vrijetijdsbesteding van de jeugd in de kiem smoorden, bleken op eens ergens anders te staan, waar zij deze „doorbraak" op voetbal gebied niet in de weg stonden. De dames, die in uniforme jur ken gekleed waren, trapten een aardig eindje weg, al werd het spelpeil natuurlijk beïnvloed door builen en kuilen van het terrein. Boze tongen mompelden echter dat de enkele keer dat de bal de goede kant uitrolde hier aan te danken was. De eindstand werd 83. Dans en film. Het avondfeest stond overal in het teken van de dans. En dit was in derdaad de beste manier om warm te worden, want het was uiteindelijk de harde wind die een einde aan het feest blies. Wat dat betreft had de buurtvereniging „Groenoord" het wel bijzonder geschoten. Een groot deel van de feesten kon namelijk in de luwte van het slachthuis afgewikkeld worden. In het Hoogwegkwartier werd tussen de bedrijven door een muzikale rondwandeling gemaakt. Overal in Leiden zijn de harmonie gezelschappen tot in de late avond uren actief geweest en hebben zij met hun opgewekte klanken de feest- moede lieden nieuw leven ingebla zen. Het dansen vormde echter lang niet overal de hoofdschotel van het avondprogramma. Jong en oud kon zich hier en daar amuseren met aar dige filmpjes, die ondanks de wind in het witte doek een gewillig pro- jectievlak vonden. In de Hyancin- thenstraat hebben enkele honderden zich met zo'n voorstelling aange naam bezig gehouden. Tegen twaalven begon zich de feestmoeheid te laten gelden. De kraampjes verhandelden hun laatste waren en Japierikketiks draaiden hun laatste ronden. Omstreeks mid dernacht lag Leiden voldaan maar uitgestorven in wind en maanlicht. GILDE EN K.A.V. GASTVROUWEN Het Gilde en de K.A.V; zijn Don derdag 12 Mei a.s. de gastvrouwen van de leden van de raad van maat schappelijk en cultureel overleg. Spreker in Het Gulden Vlies is de heer Johan Wichmans, die behartens- waardige herinneringen heeft aan een ,,Tien jaar gedwongen verblijf in Sovjet-Rusland". Moederdagtaart. De Leidse afdeling van de Neder landse Banketbakkersvereniging heeft hedenmorgen aan de vrouw van de burgemeester van Leiden een prach tige moederdagtaart aangeboden. Ziekentriduum. De daturp van het ziekentriduum in de Herensingelkerk is vastgesteld pp 22, 23 en 24 Juni aanstaande. Club de Limetz. De Club de Limetz maakt ook dit jaar weer een tocht door Noord Frankrijk. Men gaat hierbij wel niet letterlijk achter de muziek aan, maar het gezelschap zal toch evenals vorig jaar uitgebreid worden met het ball- roomorkest „De Serenaders". Amateur-musici, die dit orkest wil len versterken, kunnen hiertoe een verzoek richten aan de heer A. v. d. Kaay, Buys Ballotstraat 60. Genoemde heer verzekerde ons dat hij erg nieuwsgierig is naar de naam, adres, leeftijd (boven de 17 jaar) en het in strument, dat natuurlijk vervoerbaar moet zijn. De reis wordt van 1 tot 10 Augus tus gemaakt. Verenigingsnieuws. De kleuters van Groen Wit kunnen Zaterdagmiddag om 2 uur terecht in de Ursulasteeg. Op Maandagavond 16 Mei begint om 19.30 de rhytmische gymnastiek voor meisjes van 12 tot 17 jaar. DWARSKIJKER Burgerlijke Stand Gqboren: Wiro Antonius Maria, z. van -E. A. Beeks en P. H. T. v. d. Grinten; Wilhelmus Maria Johanna, z. van J. C. A. v. Klink, en L. J. Huls man; Jacobus, z. van J. v. Zeijst en M. G. Bleijie; Marie Anneliese Er nestine, z, van J. C. v. Wieringen en J. I. Kerling. Gehuwd: J. J. Kop en J. S. M. C. Kühp; S. H. Braxhoven en F. Lan ge veld; D. J. Siera en A. de Ridder; A. Ai M. Vermeij en J. H. T. Weers; W. M Kerkvliet en A. M. W. Bol; E. T. Vermond en M. H. de Graaf. Ovërleden: J. F. Gijsman, zoon, 19 j.; M. E. Lelsz, huisvr. van Van Gijn, 82 j. Willem Mizeé betoonde zich vol komen meester over een talrijk koor, samengesteld uit leden van de diver se grote gemengde zangkoren van Leiden, in samenwerking mét het Alma Materkoor en het Nederlands Madrigaalkoor. Nadat Leo Mens, door orgelspel de goede gesteldheid onder de talloze ingetogen toehoor ders had gebracht, zongen alle aan wezigen een van de schoonste liede ren uit Valerius' Gedenkklanck: „Wilt heden nu treden". Nog een korte improvisatie, welke Leo Mens op de van hem bekende wijze voor droeg en dan was 't grote moment daar waarop het koor, gesecundeerd door het Nederlands Symphonie Or kest, de Dies Irae inzette uit Mozart's onsterfelijk Requiem, dat deze niet meer kon voltooien, omdat hij tij dens zijn arbeid er aan stierf. Er is veel gediscussieerd, wat wel en wat niet van Mozart zou zijn en nog zijn alle détails niet uitgewezen, maar ze ker is, dat de Meester zijn Requiem concipieerde in een sterk voorgevoel van zijn dood. Ernst, innige dévotie en overgave geven de kleur en in tensieve expressie; niet minder doen dit bouwthematiek en verwerking, nauw contact met Handel en zelfs Bach: overeenkomst; ontlening zo mogelijk; Mozartiaans aangewend en volstrekt persoonlijk. In eigen ge voelswereld en innerlijke ervaring verklankt. Nobel, diep, religieus aan voelend, heeft het prachtig zingend koor de Diës irae van deze geniale mens, die door lijden gelouterd, met deze zang afscheid nam van het aard se leven, voorgedragen. Wij bewon deren Mizeé, die een groot koor, uit zo verschillende elementen saamge- bracht zo voortreffelijk heeft geleid. Indrukwekkend klonk het Wilhel mus, waaronder de 2 minuten stilte, «alleen door het gebeier van de stads klokken verbroken. Nogmaals alge mene samenzang „Bede voor het Vaderland" uit Valerius. Ten slotte „Te Deum Laudamus" van Alphons Diepenbrock, geniaal begaafd mens. Nergens (zonder de lyriek te verloochenen) is de compo nist zo monumentaal in zijn uiting als hier; boeiend in zijn contrasten, geestdriftig, vol van juichende stem voering en instrumentale brille. Feestelijke koperglans, stuwing en bezonkenheid, meeslepend tevens. Een laatste climax en dan de stille extase. Machtig is de uitroep. „Te Deum", het driemaal herhaalde Sanctus van de solostemming is onovertroffen. Smartelijk het „Miserere Nostri" waarna de groots gebouwde- stijging ..In te Dom ine speravi". Soepel de lijnen en kleurrijke harmonieën zo lossen zich de bewogen melodieën op van dit doorwrochte kunstwerk. De wedergave is tot 't hoogste peil gestegen, Voornaam en, excellerend in elk opzicht. De solisten, Erna Spoorenberg en Annie Woud, so praan en alt, Han le Fèvre tenor en Meine Pot-bas, gaven een perfect so listisch ensemble en hoge glans. Ten slotte noemen wij het Neder lands Symphonie orkest. Waar dit orkest-ensemble resideert is ons niet recht duidelijk, maar 't speelt voor treffelijk: Feestelijk is de koper glans, de ondergrond van de contra bassen, donker,- statig het verzadigde orchestrale tussenspel. Welk een toewijding en vervoering lag er in heel de interpretatie van koor. solis ten, orkest en dirigent die zo'n uit muntende feeling voor stijl en tijd van deze werken demonstreerde. Bram Martijn gaf als uitleiding een vaardige en muzikale orgel impro visatie ten beste. De voorbereiding tot de stille tocht is wel alleszins waardig geweest. J. Kortmann. Agenda Leiden Stadszaal (foyer): Officiële ope ning Teca '55, 7.30 uur nam. ZATERDAG. Kamerlingh Onnes-laboratorium: Excursie Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool 2.30 uur nam. Garenmarkt: Excursie „Oud-Lei den" naar Nieuwkoop, 1.30 u. nam. Meelfabriek „De Sleutels": Bezich tiging speeltuin „om de Doorbraak", 3.15 uur namiddag. Schouwburg: Toneelver. „T.I.G." speelt „Huis zonder vensters", 8 uur nam. MAANDAG. Ambachtsschool: Receptie 40-jarig jubileum mr W. de Clercq 3 uur nam In den Vergulden Turk, Jaai*ver- gadering Kath. Reisvereniging. 8.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Lakenhal: Leden werk „Ars Aema- lae Naturae". Werkd. 104 uur. 's Zondags 14 uur (t/m 1 Mei). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen door Jos Gosschalk en Paul Citroen 25 uur nam. (t/m 28 Mei). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.—5 uur nam. (Tot 15 Juli). Te Leiden op 5 Mei géén spe ciale dienst der huisartsen. Zondagsdienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Woensdag 18 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De dienst der artsen te Oegst geest op 5 Mei wordt waargenomen door dr. Van Walcheren. Op de vooravond van de bevrij- anderen is gestorven. Het volk zal dingsdag werd te zeven_ uur in de niet opstaan, als wij met erkennen dat wij de vrijheid uit Gods hand ontvingen. Na deze rede werd weer gemusi ceerd en daarna sprak aalmoezenier W. G. Vroom, die in de oorlog kape laan was in de Sint Janskerk. In eenvoudige vertrouwelijkheid sprak de aalmoezenier zijn „dorpsge noten" toe. Op de avond van de do denherdenking hebben wij een ge denkplaat onthuld, ik heb daarop een naam gelezen van een jonge man, wien ik ver van huis, de ogen heb mogen sluiten; het kon niet anders of ik was ontroerd. Christus vraagt méér dan tranen wegpinken bij een ge denkplaat en vraagt van ons daden. De resten van de oonog, de haat, mag niet in onze harten blijven, geen haat meer mag er in de wereld blijven. Nadat het zangkoor, onder leiding van de heer F. Cappendijk, met accom pagnement van de heer J. v. d. Broek, zong: „Aan de gevallen helden", werd deze wijdingsvolle bijeenkomst geslo ten met de samenzang van het Wil helmus. KATWIJK beide parochiekerken te Zoeterwoude een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de slachtoffers van de oorlog. Te acht uur werd onder zeer grote belangstelling een gedenksteen ont huld in de voorgevel van het Raad huis. Te voren kwamen vele autoriteiten in de Raadzaal bijeen en op het ge stelde uur nam burgemeester Smeets de vaderlandse vlag weg die de ge denksteen aan het oog onttrok. Namens het gemeentebestuur legde de burgemeester daarna een krans voor de gedenksteen, waarna door alle aanwezigen in enige minuten stilte de doden werden herdacht. Hierna had in het parochiehuis Schenkelweg de dodenherdenking plaats. Deze bijeenkomst werd bijge woond door pastoor Klaverweide, prior van Hees, burgemeester Smeets, wethouder Kraan, pater van Beurden, kapelaan Feliks, de heer H. Wilhelm, oud-cömmandant en vele oud-leden van de B.S., vele van verre tot uit Limburg gekomen; de belangstel ling was zeer groot. Burgemeester Smeets hield een openingswoord en sprak als volgt: Nog maar enkele maanden geleden hebben wij bij het Raadhuis, het cen trale punt der gemeente een gedenk plaat onthuld ter nagedachtenis aan hen die vielen in de grote strijd voor de vrijheid van ons vaderland. Naast deze eerbiedige hulde en dank past het óns nog eens diep te laten doordringen van hoe grote waarde die vrijheid is en welke zwa re offers zij heeft gekost. En vrij heid en offers zijn één begrip voor ons en het moge zo blijven in de toe komst. Nadat de heer M. L. Opdam het pianospel „Marcia Funèbre" van L. v. Beethoven ten gehore had gebracht en de Christ. Zangvereniging „Zingt den Heere" en de R.K. Zangvereni ging „Santa Lucia" in een koor ver enigd „Het Wilhelmus" vierstemmig had gezongen, sprak ds. S. Kranen burg, die predikant was tijdens de oorlogsjaren van de Herv. gemeente. Eerlijk gezegd, zo begint spr., moe ten we ons op 4 en 5 Mei 1955 be schaamd voelen, omdat er na tien jaren wel veel tot stand is gekomen, maar dat zoveel is nagelaten; we had- len meer moeten doen, ons geloof was te zwak, onze liefde te weinig bewo gen en onze verantwoording te wei nig bewust. De kansen zijn onge bruikt gebleven, gemiste kansen. Wij moeten terugkeren naar Hem, Die de Waarheid en het Leven is, want we hebben te weinig geloof, liefde en vertrouwen, te weinig besef hoe groot onze schuld is, te weinig begrip dat Christus ook voor zoveel TWEE STOETEN. Velen waren ondanks het slechte weej' opgekomen om de stille tocht naar het monument bij het gemeen tehuis mee te maken. Te ruim half 8 vertrok de stoet Van het Kerkplein te Katwijk aan den Rijn en op de zelfde tijd vertrok een stoet vanaf de Grote Kerk te Katwijk aan Zee. Intussen luidden de klokken van al le kerken. Bij het monument hadden de gebruikelijke plechtigheden plaats waarna door de stoet gedetineerd werd en de terugtocht aanvaard. In de Ned. Herv. kerken te Katwijk a. Zee werden diensten gehouden en in de R.K. kerk werd een Lof gecele breerd waarmede deze. plechtigheid was besloten. GROTE DEELNAME. Zoals op iedere vooravond van de vijfde Mei werden ook Woensdag avond de gevallenen van de laatste wereldoorlog herdacht. Om half negen werd in de kerken diensten gehouden. In aansluiting hierop had een herdenking plaats bij het voorlopige monument aan de hoek Hoofdstraat-Wilhelminaln^n. Zeer vele personen waren bij deze herdenking aanwezig. De R.K. Har monie Adest Musica verleende hier haar medewerking. De burgemeester legde als eerste een bloemenkrans bii het monument waarna een ogen-, blik stilte betracht werd. Hierna de fileerden de vele aanwezigen langs het monument waar talloze bloemen werden gedeponeerd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2