S)e £öidóe(2ou^ci/itt Gevangenisstraffen tot negen maanden, een vierde verkort BAO DAI 'AA'VFE" DEENS1 V;M Verwarring en onderlinge ruzie in Saigon Souvereiniteit van West- duitsland weer hersteld GRATIE BIJ BEVRIJDING Korreltje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 30935, Redactie 30015, BUREAUX: PAPENGRACHT 33 VRIJDAG 6 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13492 in de rol van „dubbeltje op zn kant '0836. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f3.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes fl.50 Nederlands geschenk aan het Deense volk "DEH mum Leden van de voormalige binnenlandse strijdkrachten boden het Deense volk een houten plaquette aan ter versteviging van de onderlinge vriend schapsbetrekkingen. De chef der Deense Strijdkrachten nam deze plaquette in ontvangst namens het Deense volk tijdens een receptie in het stadhuis in Kopenhagen. De plaquette is vervaardigd door de Brabantse beeld houwer Jan Verdonk uit Haarlem. Niet eens over Bao Dai Op een congres, dat Donderdag door de revolutionaire junta in Sai gon was bijeengedoepen, is een reo- solutie aangenomen en naar premier Ngo Dinh Diem gezonden, waarin af zetting van Bao Dai als staatshoofd van Vietnam geëist wordt. Tezelfdertijd vergaderde elders in Saigon de gekozen Nationale Verga dering van 975 provinciale afgevaar digden, bijeengeroepen door de pre mier. Op deze bijeenkomst ontstond een meningsverschil over de persoon lijke macht van de premier, dat zó hoog liep, dat 21 afgevaardigden de vergadering verlieten. De slotbijeen komst van deze vergadering werd niet gehouden en men gelooft, dat premier Diem deze slotbijeenkomst geheel zal afgelasten. Het congres, dat door de junta bij- gengeroepen was, bestond uit 400 af gevaardigden, vnl. jonge mensen, die met hand opsteken resoluties aanna men, waarin vernietiging van de Binh Xuyen werd geëist, alsmede terug trekking van de Franse troepen uit Vietnam, afzetting van Bao Dai, en vorming van een nieuwe voorlopige nationale regering onder premier Ngo Dinh Diem. Uit regeringsbronnen is vernomen, dat op deze vergadering generaal Nguyen Than Phuong, leider van de junta, veel van zijn aanhangers ver loor. De andere leden van de junta zouden proberen de leiding van hem over te nemen; de oorzaak hiervan zou persoonlijke rivaliteit zijn. Het feit, dat het leger zich Woensdag uit sprak voor Ngo Dinh Diem als pre mier en Bao Dai als staatshoofd wordt gezien als een ernstige tegenslag voor de juta. Nationale Vergadering verdeeld Op de bijeenkomst van de Natio nale Vergadering, die in het paleis van de premier werd gehouden, ble ken de afgevaardigden van Noord en Midden-Vietnam tegen Bao Dai te zijn, terwijl de Zuidvietnamese afge vaardigden zich tegen afzetting van het staatshoofd verzetten. Na een verhit debat gingen de le den der Nationale Vergadering over tot het aanwijzen van één vertegen woordiger voor elk der 44 provincies. Hun werd opgedragen de besprekin gen in besloten zitting voort te zet ten. Twintig gevolmachtigden verlieten na enige tijd de besloten bijeenkomst, om te protesteren tegen de pogingen van de anderen om de termijn, waar voor aan premier Ngo Dinh Diem persoonlijke volmachten werden ver leend, te verlengen. De andere gevolmachtigde verte genwoordigers der 44 Vietnamese provincies hebben daarop premier Ngo Dinh Diem volledige volmacht verleend om een einde te maken aan de huidige crisis in Zuid-Vietnam, het communisme te bestrijden en een na tionale vergadering in te stellen. Overleg in Parijs. Bao Dai, het Zuidvietname staats hoofd, zou vandaag (Vrijdag) uit Cannes naar Parijs vertrekken. Zijn aanwezigheid te Parijs zal samenval len met besprekingen, die de Britse en de Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken, Momillan en Foster Dulles, aldaar met vertegenwoordi gers der Franse regering over Viet nam zullen houden. ONTPLOFFING IN MEXICO. Tengevolge van de ontploffing van 10.000 liter plasticverdunner in een fabriek in Maxico-stad zijn zeker 12 personen om het leven gekomen. Er zijn ook 20 gewonden. Zes do den vielen in een bus, die voor de fa briek stopte om een passagier op te nemen. Onder de gewonden zijn kin deren, die voor de fabriek op straat speelden. Tweemaal zo sterk als de Hirosjima-bom Op het Amerikaanse proefterrein in Nevada is Donderdag de grootste atoomproef van de huidige serie ge houden. Op en 150 meter hoge toren werd een atoomwapen tot ontploffing gebracht, dat tweemaal zo sterk was als de bom, die in 1945 Hirosjima verwoestte. Aan de voet van de toren was een dorp gebouwd, dat de bijnaam „ver doemde stad" had gekregen, om de uitwerking van de ontploffing op ver schillende soorten gebouwen, mate riaal, voedsel en schuilplaatsen na te gaan. De proefneming werd bijge woond door 2000 personen. Deze proef is vele malen uitgesteld geweest wegens ongunstige weersom standigheden. Geen feest, geen eendracht, geen hartelijkheid Het begon al met ruzie Met een serie vormelijke plechtig heden, doch zonder enig feestelijk vertoon, is op de Nederlandse bevrij dingsdag de Westduitse Bondsrepu bliek souverein geworden. Om klok slag twaalf uur 's middags deponeer den na elkaar de Franse en de En gelse ambassadeurs in de Bondskan- selarij in Bonn de ratificatie-oorkon den van de verdragen, die het bezet tingsstatuut opheffen en de status der vreemde troepen in Duitsland re gelen. Een uur vóór de plechtigheid in de bondskanselarij waren de ambassa deurs voor het laatst als hoge com missarissen bijeen geweest. Twee minuten voor twaalf betra den de autoriteiten de kabinetszaal. Adenauer werd voorafgegaan door een ambtenaar van het protocol. Links van hem liep Francois Poncet en rechts Sir Frederick Hoyer Millar. De drie diplomaten zetten zich aan de tafel en plaatsten snel hun hand tekeningen onder de documenten. Daarna wisselden Adenauer en Francois Poncet de documenten uit die betrekking hebben op de Frans- Duitse Saar-overeenkomst. Nadat in de bondskanselarij aan dr. Adenauer gelukwensen van zijn Franse en Britse collega's waren overhandigd geraakte het program ma op ietwat pijnlijke wyze in de war. Oorzaak daarvan waren de me ningsverschillen in de Bondsdag over de vraag of dr. Adenauer door een proclamatie voor het parlement enige luister aan de gebeurtenis zou mo gen bijzetten. De socialisten dreigden demonstra tief uit de Bondsdag te zullen weg lopen, als de Bondskanselier een pro clamatie zou lezen. Drie kwartier na het souvereiniteitsuur verscheen Adenauer met zijn ministers, allen in plechtig zwart gestoken, ih een bijna lege Bondsdag. De zitting werd, vanwege de nog voortdurende strijd, met een uur verdaagd. De Britse en Franse am bassadeurs, die waren gekomen om er getuige van te zijn, hielden op het trottoir voor het gebouw krijgsraad en keerden terug. Wrange plechtigheid. Toen de Bondsdag werd heropend, las Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier een brief voor van de Bondskanselier met de formele mededeling, dat se dert twaalf uur de souvereiniteit van het land bereikt was. De leiders der vier fracties gaven daarna ieder een korte verklaring. Daarbij viel het op, dat de woordvoerders van twee der regeringspartijen, de liberalen en de vluchtelingen, zich niet aansloten bij de dankwoorden, die van Brentano voor de Christelijke Partij en von Merkatz voor de Duitse Partij tot de kanselier richtten. Voor de socialisten zeide Ollen- hauer; „Wij hebben geen reden tot feestvieren. Van een souverein Duits land zal eerst dan sprake kunnen zijn, wanneer heel Duitsland in vrij heid is verenigd". Voorzitter Gerstenmaier vatte de gedachten van de Bondsdag samen in de woorden: „Nog is onze eenheid niet bereikt". De proclamatie der Bondsregering werd tenslotte in de loop van de na middag door dr. Adenauer voor jour nalisten door microfoons voorgele zen in de tuin van de Bondskansela rij, waar een kapel der Keulse politie het volkslied speelde en een eregarde van de grenstroepen het geweer pre senteerde. In de avonduren richtte zich dr. Adenauer nog met een speciale bood schap tot de Duitsers in Oost-Duits land. Laatste hinderpaal. Tegelijk met het deponeren van de oorkonden der ratificatie hebben Adenauer en Frangois Poncet brie ven gewisseld, waarin het Saarac- coord bekrachtigd werd. De laatste moeilijkheid voor het accoord was één dag tevoren uit de weg geruimd, toen het constitutionele gerecht der Bondsrepubliek te Karlsruhe de so cialistische klacht tegen het accoord verwierp en besliste, dat het verdrag niet in strijd met de Duitse grond wet is. tSWS 1769 iiAWYAit ^KWA! JTEITSK0FF1E EN THEI z ui Q UJ (Advertentie) Dulles optimistisch John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft Donderdag verklaard, dat wel licht de tijd aanbreekt, dat de com munisten hun betrekkingen met het buitenland op een „verdraagzamer" basis gaan plaatsen en dat zij hun be leid op enige punten gaan wijzigen. Hij leidde dit af uit een aantal op zichzelf kleine, doch mogelijk beteke nisvolle gebeurtenissen. De minister zei een zeker gevoel van bemoediging te hebben, „aange zien de tactiek van het internationale communisme nu suggereert, dat zij beseffen, dat de vrije wereld in feite sterk is en dat zij daarom op sommi ge punten het politieke beleid moe ten wijzigen". De huidige ontwikkeling met be trekking tot Oostenrijk kan een aan wijzing zijn voor een andere opvat ting van de communisten, die moge- lijk ook tot andere gebieden uitge-1 breid kan worden, zo meende hij. Dulles twijfelde er niet aan, dat een nieuwe communistische politiek, een onderdeel zou zijn van het klassieke j „terugtrekken als de vijand sterk is", j Dulles noemde het herstel van de' Westduitse souvereiniteit „de doods klok voor de Sowjet-politiek" ten aanzien van West-Europa. Hij meende, dat de Westduitse sou vereiniteit de hereniging van Duits land naderbij zou brengen. Russen te Wenen toegevend De besprekingen van de ambassa deurs in Wenen over het Oostenrijkse staatsverdrag hebben een gunstige wending genomen, doordat de Russen enkele belangrijke tegemoetkomingen hebben gedaan. De Russen hebben, zo verneemt men, ingestemd met het toelaten van algemene dienstplicht in Oostenrijk en met een vergroting van de toe gestane sterkte der Oostenrijkse strijdkrachten (volgens het oude ont werp 53.000 man). Ook gingen zij accoord met het la ten vervallen van een artikel over de vluchtelingen. Volgens dit artikel zouden onbeperkte aantallen Sow- jet-repatriëringsploegen naar Oosten- rij hebben mogen komen, wanneer dit eenmaal zijn vrijheid herkregen zou hebben, om 48.000 personen, die voor het communisme gevlucht zijn, over te halen naar hun vaderland te rug te keren. Alle 59 artikelen van het staatsver drag zijn nu onder de hamer geweest. Volgens waarnemers zijn ongeveer 40 artikelen herzien en ten minste 12 geheel geschrapt. Volgens waarnemers hoopt men de conferentie Zaterdag te beëindigen. Er resten nu nog enkele geschilpun ten, waar men het nog over eens moet worden of die zullen blijven liggen tot de ministers van Buitenlandse Za ken van de Grote Vier en Oostenrijk bijeen zullen komen om het staatsver drag te ondertekenen. Geldboeten kwijtgescholden of verminderd Koningin Juliana heeft bij gelegen heid van de tienjarige herdenking van de bevrijding gratie verleend voor vrijheidsstraffen en geldboeten. Alle vrijheidsstraffen van veertien dagen en minder worden kwijtge scholden. Alle andere tijdelijke vrij heidsstraffen worden verminderd met een vierde gedeelte, echter met een minimum van veertien dagen en met een maximum van negen maan den. Geldboeten tot een bedrag van 25 gulden worden in hun geheel kwijtgescholden. Het besluit treedt in werking op 6 Mei 1955. De regeling van deze gratie is ge publiceerd in het Staatsblad. De gra tie wordt verleend voor alle vonnis sen vóór 6 Mei 1955 in kracht van gewijsde zijn gegaan van vóór 1 Fe bruari 1955 gepleegde delicten voor zover het betreft tot geldboete en tijdelijke vrijheidsstraffen veroordeel den, wier straffen nog niet of slechts gedeeltelijk zijn tenuitvoer gelegd en op wier straffen het gratiebesluit wettelijk van toepassing kan vinden. Uitgezonderd zijn gedetineerden, die door wangedrag tijdens hun de tentie gratie onwaardig zijn geble ken; veroordeelden die zich door vlucht of op andere wijze aan de exe cutie van de hen opgelegde vrijheids- straffen hebben onttrokken; en ver oordeelden, wier vrijheidsstraffen buiten het Koninkrijk ten uitvoer worden gelegd. Geldboeten vari 25 tot honderd gul den worden verminderd met 25 gul den. Van alle geldboeten, groter dan honderd gulden, wordt een vierde kwijtgescholden. Vervangende hech tenis wordt naar evenredigheid ver minderd. Indien bij rechterlijke uitspraak is bepaald, dat de tijd door veroordeel de in voorlopige hechtenis doorge bracht geheel of gedeeltelijk op de straftijd in mindering wordt gebracht, blijft deze meetellen bij de bereke ning van het deel van de straf waar voor gratie wordt verleend. Aan voorwaardelijk veroordeelden wordt geen gratie verleend. Zij, die reeds vroegere gratie kregen, komen daar voor nu niet in aanmerking. A.N.W.B. HEEFT 300.000 LEDEN. Het ledental van de A.N.W.B. is thans de 300.000 gepasseerd. Het aan tal wegenwachtleden is tot 160.000 gestegen. Alleen al in het afgelopen jaar werden 22.000 nieuwe leden door de A.N.W.B. geboekt. HOE wordt het weer? Qadenheiden&ing. Ut de iïietetófietfl te £eiden (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt, later weer opklaringen. Tijdelijk regen met kans op onweer. Mor gen overdag koeler. Aanvanke lijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, later krachtige wind uit Westelijke richtingen. 7 Mei zon op 5.03, onder 20.15 min. maan op 21.22, onder 4.51 min. I Hoogwaterstanden j Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Zaterdag 7 Mei voorm. 3.45 uur; i nam. 16.05 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN iINNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA 10 14 nevel regenbui zwaar bew. geheel bew. nevel zwaar bew. half bew. geheel bew. licht bew. half bew. zw^ar bew. zwaar bew. licht bew. regenbui zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. In tegenwoordigheid van duizenden Leidenaren werd Woensdagavond inde Pieterskerk te Leiden de doden- herdenking gehouden. Een overzicht van de kerk. Ware vreugde is een ernstige zaak.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1