Viering van Bevrijdingsfeest DE IJZEREN SCHEL VRIJDAG 6 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 3 (Vervolg: van Pag. 3 tweede blad). KATWIJK LICHTSTOETEN. Het feest werd ingezet met een Jeugdappèl voor het gemeentehuis waaaraan vele jeugdverenigingen deelnamen. Hierna hadden in Kat wijk aan Zee verschillende volksspe len plaats, begonnen met een kinder optocht. De jeugdverenigingen te Katwijk aan Zee beeldden uit de lan den der V.N. onder de titel „Vriend schap en Vrijheid der Volkeren". Die te Katwijk aan den Rijn beeldde uit verschillende historische feiten als de bevrijding van de Spanjaarden en het einde van de Franse en Duitse overheersing. De kinderen van de B. L.O.-school gaven een overzicht van het werk van Het Roode Kruis. Ook de kinderen van de kleuterscholen bleven niet achter. Beide optochten werden des avonds als lichtstoet her haald, waarna de Harmonie te Kat wijk aan den Rijn een populair con cert gaf bij De Roskam. Deze Harmo nie had met medewerking van de R.K. Harmoniekapel uit Leiden des middags medewerking verleend bij de optocht en de lichtstoet. LISSE IN HET TEKEN VAN DE SPORT Een jachtende wind was er niet in geslaagd om een groot aantal toe schouwers ervan te weerhouden naar het sportpark te gaan en te genieten van sport en spel dat in allerlei soort op het programma stond. 's Morgens om half negen bege leidde „Canite Tuba" een groep van 3500 schoolkinderen naar het sport park waar zij elkaar onder toe zicht van het onderwijzend personeel gingen bekampen in allerlei spel letjes. In een wielerwedstrijd op luxe rijwielen, die om 9 uur begon en waarvoor de renners een parcours van 15 km. af te leggen hadden, werd de Lissenaar Jan Faas overwinnaar voor de Noordwijkerhouter van Dam. De renners Reekers, Kistenmaker en Zuiderduin deelden de 3e, 4e en 5e plaats. Om tien uur viel het startschot voor een groot wielercriterium over 70 km. voor profs en amateurs. Spoe dig ontstond 'hier een kopgroepje, waarin zich vier prominente figuren bevonden, o,a. Gerard Peters, A. Voorting, P. Kooyman, P. Steenvoor den en onze plaatsgenoot Jan Kap- tein, die zich geruime tijd bij de kop lopers kon handhaven maar later te rug viel. Toen de renners de 70 km. onder de voeten hadden weggetrapt, *bleek Joop Captein uit Amsterdam de snel ste te zijn in de eindsprint. Hij werd op een half wiel gevolgd door Ge rard Peters. Adri Voorting en Piet Steenvoorden veroverden de 3e en 4e plaats, 's Middags viel er in het sportpark te genieten van turn-, athletiek- en voetbalwedstrijden. Plm. 300 meisjes van diverse plaat selijke turnverenigingen gaven een grootse demonstratie in rhythmische oefeningen. Hierna vroegen achter- Aetherklanken zaterdag. televisieprogramma. KRO. 20.15 Act., journ. en w ber. 20.35 Telemimiek. 20.55 Pauze. 21.0022.15 Cabaret-progr. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 kro. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorconc. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded, 12.33 Musette-ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en" Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Pianospel. 14.00 Boekbespr. 1-4.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Harmonie-ork. 15.00 Dames koor. 15.15 De schoonheid van het Gregoriaans. 15.45 Gram. 16.15 Sport. 16.45 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journ. overz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnen hof .18.40 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Gever, progr. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Amus. muz. HILVERSUM II. 298 M. VARA.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7 15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even op krikken. 7.50 Gram. 8.00' Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Sopr. en piano. 12.00 Liehte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muz. 15.00 Volksdansen. 15.25 „Even tijd voor veiligheid", caus. 15.40 Kamermuz. 16.00 „Van de wieg tot het graf", caus. 16.15 Omr. ork. 17.00 Act. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: At lantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Bijbel is een moeilijk boek", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Ween- se muz. 22.40 „De Odeonmoorden", hoorspel. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. eenvolgens de'heren van Olympia i de aandacht voor oefeningen op het paard, terwijl de keurploeg „Bato", uit Haarlem de toeschouwers lieten ijzen van hun gedurfde „brug"-werk De voetbalwedstrijd tussen een plaatselijk elftal en een Haarlems elftal, werd een overwinning voor de gasten. Zij wisten vijfmaal de Lissese doelverdediger te verschal ken, terwijl de bollenstreekbewoners slechts éénmaal scoorden. In een ju do- en Jiu-jitsu-demonstratie lieten leerlingen van de Bloemendaalse Sportschool zien, dat er met hen niet te spotten valt. Tenslotte toonde Co Turkenburg bij de behendigheids- wedstrijd voor motoren dat bij een uitgesproken motorduivel is. Zoals het comité een pluim ver dient voor de goede organisatie voor de diverse wedstrijden en demon straties, zo kunnen ze ook terugzien op een welgeslaagde feestavond in de Hobaho, waarmee de festiviteiten werden besloten. NGORDWIJK De verwachte versiering van het dorp door mozaïeken, gevel- of straatversiering is erg tegen gevallen en degenen, die er nog aardig werk van bad gemaakt, moesten aanzien dat de stormachtige wind hiervan veel vernielde. Nadat de dag was in gezet met dankdiensten in de ver schillende kerken, werd de jeugd in hun scholen verzameld waarbij zij 'n tractatie en een blijvend aandenken aan deze feestelijkheden in ontvangst nam! Vervolgens waren de drie muziekkorpsen aangetreden en trok de gehele schooljeugd naar het ge meentelijk sportpark aan de van Panhuysstraat, waar het gehele ge meentebestuur stond opgesteld. Deze jeugddemonstratie van plm. 3500 kinderen, zal zeker indruk hebben gemaakt, vooral toen zij gezamenlijk onder leiding van de heer W. Braun een aubade 'brachten aan de gemeen telijke overheid. Burgemeester van Eerckel bracht hierna dank aan de jeugd voor de hulde. Groep Scholen: 1. R.K. Meisjes school met lof der jury; 2. Christus Koningschool; 3. Wilhelminaschool; 4. R.K. Jongensschool; 6. Hervormde school Zee; 7. Christelijke school Zee; 8. Openbare school. Groep Klassen: 1. R.K. Meisjes school het Rode Kruis met broden; 2. R.K. V.G.L.O. Meisjes met herrij- zend- Nederland; 3. R.K. Jongens school met wagen Meikevers; 4. Christus Koningschool met de 1ste klas; 5. Christus Koningschool met groep Chinezen; 6. Wilhelminaschool met de groep B.S.; 7. Chr. school Zee met Rantsoen, 8. R.K. Jongensschool met de tulpen. Afdeling groepen: 1. Hervormde school Zee met Zweedse broden, met tr jury; 2. Wilhelminaschool met Oranje groep; 3. R.K. Jongens school met Ned. Indië bevrijdt; 4. Hervormde school met de Boeren bruiloft; 5. Christelijke school Zee met groep Kabouters; G. Openbare school met groep Grieken; 7. R.K. Meisjesschool met Radio Oranje: R.K. Meisjesschool met Rood-Wit- Blauw-Oranje. Te 2 uur had in bet Dobbelman- duin het touwtrekken plaats, waar aan 24 ploegen van 4 man aan deel namen, omringt door een duizend koppige menigte. De uitslag hiervan was: Winnaarsronde: 1. Ploeg Schelpen vissers; 2. Ploeg v. d. Linden; 3. Ploeg Paulus Barnhoorn; 4. Ploeg v. Deijl. Verliezersronde: 1. Ploeg J. Plug; 2. Ploeg Faasse. Niet minder belangstelling trok de ronde van Noordwijk op de Q. van Uffordstraat over een afstand var 32,5 km. verdeeld over van 25 ron den. De uitslag was als volgt: 1. J. C. v. Wetten, Fiets en wissel- beker van dr de Graaf; 2. N. Schmal; C. Dullemond; 4. J. v. Duin; 5. C. Smit. Voor de avond feesten was een grote bijeenkomst belegd op de ten nisbanen van het Casino waarom zich een drieduizend belangstellenden hadden geschaard. N00RDWIJKERK0UT kindercorso. De morgen begon met het luiden van alle klokken van kwart voor 8 tot 8 uur. Om 8 uur werd een her denkingsdienst gehouden in de N. H. kerk en in de St. Victor- en .St. Jo zefkerk werd een H. Mis opgedragen uit dankbaarheid voor de bevrijding van ons vaderland. Om 10 uur trok vanaf de Lange- velderweg het kinder bloemencorso door het dorp. Het was een kleurige en fleurige stoet. Er was veel werk gemaakt'van de verschillende groe pen, wagens en loopgroepen. Ook de fietsjes en autopeds waren keurig versierd. De uitslag van het corso was als volgt: Kleine rijwielen: 1. M. v. d. Voort, 2. M. Bon, 3. H. van Leeuwen, 4. J. Looijestijn. 5. M. van Eeden, 6. C. Looijestijn. Autopeds: ere-prijs: A. van Dam (driewielerfietsje), 1. H. Looijestijn, 2. R. Bon, 3. P. van Leeuwen, f Appelman, 5. Annemarie van Eeden, 6 Jan v. d. Berg. Kleine wagens: 1. T. Aartman, M. Meeuwenoord, 3. Leo Meeuwis- sen. Ereprijs de auto van J. Duiven voorde. Lopende groepen: 1. I. v. d. Wete ring en F. Mussegaas, 2. B. Hoger- vorst, 3. H. en C. v. d. Weijden, 4. R. van Alphen, 5. G. Doddema, 6. I. Goossens, 7. G. v. d. Sleet, 8. Nic. van Paridon, 9. A. Wilson. Grote wagens: 1. Willemse, 2. N. v. d. Zalm, 3. de Welpen, 4. Zand bergen, 5. Klas 5B Meisjesschool, Zusjes Koot, 7. Niet opgekomen, 8. Geb. Zandbergen. 's Middags om 4 uur werd een wie. lerwedstrijd gehouden voor jongens van 16 jaar en ouder op gewone fiet sen. De wedstrijd werd gehouden langs de Viaductweg, Koninginne weg en var» 't Haaffstraat. De uitslag was als volgt: 1. L. van Dam, 2. P. v. d. Burg, 3. H. Dijkstra, 4. D. Kortekaas, 5. K. Duivenvoorde, 6. A. v. d. Berg, Zilk, 7. J. Heemskerk, 8 Th. Duivenvoorde, 9. J. van Kes- teren. Troostprijzen: 1. Th. Nulkes, 2. C. Looijestijn, 3. H. v. d. Nieuwendijk. 's Avonds om 7 reikte de burge meester de prijzen uit aan de win naars van de wielerwedstrijden en van het corso. Om kwart voor acht trad onder grote belangstelling op de R.K. Gym nastiekvereniging GIOS op het plein, van de St. Jozef Meisjesschool. Na afloop hiervan vertoonde een groep volksdansers uit de Achterhoek die toevallig in Noordwijkerhout ver toefden, volksdansen. Deze attractie viel goed in de smaak. RIJNSATERWOUDE AANSTEKELIJKE SPELLETJES. Hoe kleiner de dorpsgemeenschap, des te waardiger een herdenking, en des te intimer en gezelliger wordt er feestgevierd, omdat jong en oud de volle belangstelling en medewer king tonen. De -bijna 200 kinderen hadden een fijne dag. De uitslagen van de spelen waren als volgt: Vlaggetjes steken voor meisjes van 7 jaar. 1. R. Jansen; 2. L. Jansen; 3. A. v. Schagen; 4. T. Jansen. Vlag getjes steken voor jongens van 57 jaar. 1. P. Jansen; 2. G. Harteveld; 3. IH. v. Iperen; 4. T. v. Iperen. Hoe pelen meisjes van 810 jaar 1. L. v. d. Salm; 2. K. Reumerman; 3. S. Dracht; 4. A. v. Egmond'. Hoepelen jongens van deze leeftijd 1. W. Hoge- boom; 2. J. v. Luiing; 3. Th. Hart veld; 4. Sj. Broekhuizen. Ringrijden jongens 13 en 14 jaar 1. B. Wester hout; 2. P. Hartveld; 3. W. de Boer; 4. Th. van der Meer. Ditzelfde voor de meisjes 1. N. Keijzer; 2. Th. v. VOORHOUT - GOEDE STEMMING. De dag werd ingezet met een dienst in beide kerken, waar zeer grote deel name was. Na afloop was er voor de jeugd een filmvoorstelling in het pa rochiehuis, waar zeer aardige teken films werden gedraaid. Ook was er een voetbalwedstrijd tussen jongens van de R.K. School en de Christelijke School welke tegen de verhouding in werd gewonnen met 10 door de jongens van de R.K. School. 's Middags waren er in 3 café's jas- wedstrijden en in café De Bonte Koe een bridgedrive. Hier heerste een echt gezellige stemming, De voorzit ter van het comité 5 Mei viering reik te met enige toepasselijke woorden de prijzen uit. Deze bridgedrive was iets nieuws voor Voorhout en het verheugde hem dat het zo goed was verlopen. De eerste prijs had he koppel: J. W. v. d. AardwegB. v d. Nouland; 2e prijs C. KokF. Ver hagen; 3e prijs: Pastoor BresserN v. Dam. In café Welgelegen was de stemming buitengewoon en had de soos van de ouden van dagen een goed verloop. Ook de sportliefhebbers hebben ge noten. De handbalteams van de Zwa luwen tegen de Zilk hebben de pun ten gedeeld. Uitslag 11. De oud- Indië militairen moesten tegen d< rest van Voorhout met 10 het on derspit delven. De LDWS-veteranen behaalden tegen de Foreholte-vetera- nen een gelijk spel: 33. Voor de wedvlucht met postduiven welke om 12 uuur werd losgelaten was grote belangstelling. De prijs winnaars waren: 1. A. J. Dijsselbloem 2. J. Angevare; 3. P. Schrama; 4 B. Bax; 5. H. Geurts; 6. W. Turnhout; 7. J. Slot; 8. Diemei en 9. N. Bemelman. De muziekvereniging St. Caecilia zorgde voor de muzikale noot. 's Avonds werd gedanst. Het was een prettige dag. WASSENAAR mooie openluchtvoorstelling. Toen het feestelijk gelui van alle Wieringen; 3. N. Kempenaar. Zak-1 Wassenaarse kerkklokken verstorven lopen jongens 11 en 12 jaar 1. A. waf, werd op het rustieke Dorpsplein Keijzer; 2. P. de Graaf; 3. K. Keijzer en 4. N. Hogeboom. Zaklopen voor meisjes 1. B. v. Haasteren; 2. L. v. d. Zee; 3. N. Heiboer; 4. A. v. Staveren. Aan al deze winnaressen en win naars werd na afloop in het Nuts- gebouw door de heer S. J. Visser 'n prijs of prijsje uitgereikt. De vol wassen toeschouwers waren zo en thousiast, dat zij elkaar na afloop bekampten met een kinderspel n.l. vlaggetje steken. Fel werd gestreden om de kleine troostprijs, maar mis schien wel het meest om de eer. De prijzen vielen hier ten deel aan de dames Th. v. Egmond en J. Hogen- boom en de heren Th. de Wagenaar en G. v. Eijk. Hiermede was het programma af gewerkt en het comité kan terug zien op een bijzonder geslaagde bevrij dingsdag waarop vooral de kinderen volop genoten hebben. SASSENHEIM gevarieerd programma. De bevrijdingsdag is ook in Sas- senheim op gepaste wijze gevierd. Nadat 's morgens de klokken had den geluid volgde een mars door het dorp door Adest Musica en Crescendo Op het program stond hierna een her denking in de tuin van het Konings- huys. Vanwege het slechte weer werd deze herdenking gehouden in de Gere formeerde kerk aan de Julianalaan. De voorzitter der Oranjevereniging, de heer Ph. Borst opende de samen komst. Spreker dankte de burgemees- de heren geestelijken voor hun medewerking aan deze dag. Als eer ste spreker nam de burgemeester het woord, die de gevallenen herdacht. Het RK. Mannen- en Jongenskoor gaven hierna in samenwerking met Adest Musica een zeer goede uitvoe ring van 't bekende Slavenkoor. Het geheel stond onder leiding van de heer M. J. A. Post. Hierna nam pas toor Braak het woord. Allereerst me moreerde spr. het gebeurde van 10 jaar geleden. We hebben nu 10 jaren van welvaart achter de rug. Dit is al leen echter in het stoffelijke. Spr. herinnerde aan de uitspraak van paus Pi us XII die heeft gewaarschuwd voor verslapping van de geestelijke welvaart in het Verenigde Europa. Komt hierin geen verandering dan zullen sterkere krachten overwinnen. Een koor bestaande uit leden van het R.K. en het Chr, Mannenkoor, ge heel onder leiding van de heer R. de Vries bracht hierna het Domini exau- di ten gehore. Als laatste spreker nam dominee Kuypers het woord. Ook hij herinnerde aan hetgeen er 10 jaar ge leden is geschied. Nu God ons de vrijheid heeft geschonken, moeten we hier heel voorzichtig mee omgaan. De schooljeugd bracht hierna een aubade bij het Raadhuis. Met medewerking van de plaatse lijke muziekverenigingen vond een optocht plaats door het dorp. De kin deren beeldden verschillende tafere len uit. Vooral het Zweedse brood was niet vergeten. Als geschenk kre gen alle kinderen een bevrijdingsbe ker. In de middag werden wielerwed strijden gehouden, terwijl ook een voetbalwedstrijd plaats vond tussen Teylingen en Ter Leede. Deze wed strijd werd door Teylingen met 43 gewonnen. Een fakkeloptocht en een groot bevrijdingsvuur sloten de fees telijkheden van deze dag. De uitslagen van de wielerwed strijden zijn: Tourfietsen over 20 km. 1. H. Slin gerland; 2. J. Horsman; 3. Faas; 4. Chr. Homan, 5. De Vreede, 6. de Goey. Racefietsen, junioren 45 km.: 1. H. Witteman; 2. G. Kaptein: 3. Reken 4. Riethoorn; 5. Schravendijk; 6. Du vel. Nieuwelingen: 1. N. Teeuwen; 2. J. v. Dijk; 3. S. Wanroov; 4. S. v. d. Poll 5. De Lange; 6. v. d. Mey; 7. S. Gom- mans; 8. J. v. Tongeren, onder de eeuwenoude bomen het programma van de bevrijdingsdag leden van „Studio" betreft, maar ook wat betreft costumes en decors en de gehele enscenering en aanpassing van de enscenering aan de mogelijk heden die het Raadhuis bood, was deze toneelavond bijzonder verzorgd. In verschillende zalen in Wassenaar duurde de feestvreugde gisteravond nog lang voort. LEIUSCHENDAM SPANNENDE WIELERWEDSTRIJD Van vrijwel alle huizen wapperde de vlaggen en toen des morgens alle kerkklokken hun klanken over stra ten en polders uitbeierden, werd het druk in de straten. De plechtige H. Mis in de parochie kerk opgedragen door pastoor J. H. van der Kolk met assistentie werd door alle parochianen bijgewoond. Na deze plechtige dienst kwamen alle schoolkinderen op het Damplein bijeen vanwaar in optocht getrokken werd naar het raadhuisplein. De har monie St. Cecilia blies uit het koper vrolijke muziek door de Damlaan waar zeer velen de kinderoptocht zwaaiend begroetten. Nadat de kin deren, ongeveer 1700 voor het meren deel van de katholieke scholen op het raadhuisplein waren aangekomen betrad de heer G. C. Kasbergen, hoofd van de parochiële jongens school de dirigeerstoel en zongen de schoolkinderen het eerste couplet van ons Wilhelmus en een programma van andere vaderlandse liederen. De leer lingen van de Katholieke muloschool, hebben zich zeer verdienstelijk ge maakt. Op indrukwekkende wijze hebben zij het zang- en declamatie stuk „Herover de Vrijheid" geheel omgewefkt door het hoofd van de school de heer H. M. Dekker, ten gehore gebracht. De declamatietekst werd voorgedragen door de leerlingen Theo van Kleef. Ria Weerdenburg, Kees Pouw en Eddy Stheeman. Burgemeester Banning heeft daar na de honderden en honderden kin deren toegesproken. Nadat de kinderen naar hun reps, scholen waren teruggetrokken, waar zij een jubileumgeschenk en enige lekkernijen ontvingen, kwamen de beide plaatselijke zangverenigingen, R.K. Arti ct Charitati en Zanglust voor het voetlicht om gezamelijk te BOSKOOP Rotje in tros balonnen Toen de 16-jarige J. S. tijdens de grote drukte na de aubade der schoolkinderen voor het Gemeente huis een „rotje" ontstak zal hij niet gedacht hebben dat dit vuurwerk zirlkc verstrekkende gevolgen zou hebben. Wat was n.l. het geval. Door de harde wind werd het geval opge nomen. waarna het terecht kwam in de tros met luchtballonnen welke een koopman trachtte te slijten. Met een harde knal, gevolgd door een steekvlam was de koopman zijn waar kwijt, doch tevens bekwam hij vrij ernstige brandwonden aan het gelaat, terwijl de in de nabijheid staande G. B. eveneens door de steek vlam in het gelaat werd getroffen, waardoor ernstige brandwonden ont stonden. Terstond werd de eerste hulp ver leend door de drogist Sturm terwijl de koopman naar zijn huisdokter werd gezonden. Door de politie zal tegen J. S. wel proces verbaal worden opgemaakt wegens hetveroorzaken van licha melijk letsel. zingen. Met een défilé van alle plaat- geot^nd"metV p'lecht!ge"koraalmuTiek -l.jke verenigingen voor het ere-co- - fa- - - - mite was het eerste gedeelte van het feest be t ndigd. In de middag hadden in de gehele gemeente de door de diverse wijk- comité's georganiseerde kinderspe len plaats. Vooral de wijk Veurse- straatweg had hiervan onder leiding van de heer Brouwer veel werk ge maakt. Puck Brouwer reikte na af loop de prijzen uit Voor de wielerwedstrijd, waaraan uitsluitend Leidschendamse jongens op de gewone fiets, mochten deelne men was de deelname en ook de be langstelling buitengewoon groot. Eerste prijs (f 40—) was voor W. Overvliet (17 jaar) tweede prijs 25voor Jan Nederpelt (20 jaar) derde prijs 20voor Jaap Kou- wenhoven (16 jaar) vierde prijs 15—) voor C. Holstein (18 jaar) en vijfde prijs 10voor P. Olie man (15 jaar). Te half 10 des avonds werd door de burgemeester op het terrein achter door de muziekvereniging Excelsior. Om 10 uur werd in de historische Dorpskerk een plechtige herdenkings samenkomst gehouden, die na het zingen van het „Wilt heden nu tre den" geopend werd door dr. H. J. Honders. Burgemeester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen sprak een indrukwekkende herdenkings rede uit. Groot was de belangstelling om half twaalf voor de aubade, die door een honderdtal schoolkinderen van verschillende scholen voor het raad huisbordes gebracht werd onder lei ding van de heer de Groot. Het ge meentebestuur en .de leden van de Koningin Wilhelminavereniging be vonden zich op het bordes. De bur gemeester hield een korte toespraak tot de kinderen, waarin hij op sim pele wijze duidelijk maakte welke betekenis de 5e Mei 1945 voor ons land en ons volk heeft gehad en waarin hij de jeugd opwekte, door het vermijden van onderlinge ruzies, *u j- bü te dragen tot een blijvende vrede. I;et ™adhu" een groot bevrijd,ngsvuur Het middagpprogramma bestond uit twee gedeelten; om 2 uur gaven op het terrein langs de Berkheistraat de leden van de Landelijke Rijver en iging „Koningin Emma" een aar dige demonstratie, waarin de vrolijke noot, in de vorm van het optreden van twee clowns niet ontbrak. Latei- in de middag verzamelden zich op het Burchtplein honderden leden van de drie plaatselijke gymnastiekver enigingen, WIK, Lenig en Snel en Irene met de eigen drumband, die voorafgegaan door Excelsior een mars maakten door het dorp. Het feestprogramma werd 's avonds besloten met een openluchttoneel voorstelling op het bordes van het Raadhuis, welke voorstelling ondanks het minder aangename weer, door velen werd bijgewoond. De Amster damse toneelgroep „Studio" gaf on der regie van Jaap Hoogstra een zeer verzorgde opvoering van liet spel „De rebel" van Willem Hoffman. Het spel had tot onderwerp de aan bieding van het smeekschrift der edelen aan de Landvoogdes kort voor het uitbreken van de 80-jarige oor log. Niet alleen wat het spel van de ontstoken en toen dit was uitgegroeid volgde het laatste nummer nl. een groots en schitterend vuurwerk waar voor ondanks de straffe wind een enorme belangstelling bestond. ZOETERMEER interessante tentoonstelling. De feestelijkheden op bevrijdings dag werden geopend met het voorle zen van een oorkonde door enkele geallieerdè militairen. Zij reden in een jeep naar de voornaamste plaat sen van het dorp waar na trompet signaal tot voorlezing werd overge gaan. Om acht uur werd vanaf de toren der Ned. Herv. kerk koraalmu- ziek ten gehore gebracht. Waar schijnlijk ten gevolge van de sterke wind, die trouwens in geheel Ne derland spelbreker was, waren er r.iet veel mensen, die van deze prach tige uitvoering genoten hebben. Om negen uur vonden in alle kerken dankdiensten plaats die door vele gelovigen werden bijgewoond. Rond duizend schoolkinderen trok ken tegen half twaalf met ballonnen naar het D.S.O.-terrein. Ter plaatse aangekomen werden de ballonnen na een toespraak van de voorzitter van het herdenkingscomité losgelaten. Na het zingen van enige vaderlandse liederen werden de kinderen getrac- teerd op een flesje chocomel en werd hun een herdenkingslepeltje namens de gemeente aangeboden. De organi satie van een en ander liet wel te wensen over. Het défilé van de plaatselijke jeugdverenigingen om twee uur was een doorslaand succes. Voorafgegaan door het fanfarecorps „Kunst en Vriendschap", dat zich deze dag heel kranig geweerd heeft, kwamen de gymnastiekverenigingen Pro Patria en D.W.O., D.S.O.-junioren, vele versierde fietsen, steppen en voer tuigen. verkenners en gidsen en de plaatselijke brandweer. In de stoet werden o.m. de twaalf maanden van het jaar uitgebeeld. Op het D.S.O.- terrein aangekomen heeft burgemees ter mr. N. Vernède een herdenkings rede uitgesproken. Met demonstra ties en volksspelen werd de verdere middag doorgebracht. Om acht uur hebben de plaatselijke zangvereni gingen, nabij liet Wilhelminapark enige liederen ten gehore gebracht onder leiding van de heer Malie. Er werd keurig gezongen. „Kunst en Vriendschap 2" gaf hierna een con cert. Op het plein van dc openbare school werd nog een openlucht bio scoopvoorstelling gegeven. Met Ben gaals vuur in het park werd de dag besloten. In het gymnastieklokaal van de spaarbank heeft dc oudheidkundige vereniging „Oud Soetermeer" een hoogst belangrijke tentoonstelling georganiseerd, waarop herinneringen uit de oorlogsjaren waren samenge bracht. Een uitgebreide collectie do- 1 cumentatiemateriaal, vele foto's en gebruiksvoorwerpen, afgestaan door vele ingezetenen gaven een juist beeld van die verschrikkelijke tijd. De belangstelling voor deze keurig verzorgde tentoonstelling was dan ook enorm. Hedenavond tot 10 uur is er nog gelegenheid deze unieke collectie te bewonderen. TER AAR Geboren: Henrica E. M., dr van A. P. Egberts en C. M. Dissel dorp; Cor nelia dr van P. v. Eijk en A. Blijle- vcn; Franciscus L. M., zn van W. N. Akerboom en M. M. Sassen, Jo hannes A. M., zn van J. L. II. Dobbe en S. S. Bosland; Gijsbcrtha A.. dr van G. N. Kampman en G. A. Rands- dorp; Maria, dr van A. H. Gerling en M. Heemskerk; Wilhelmina Q. di van J. P. Baak en W. Q. Borst; Theo dora A., dr van Fr. A. Hoogervorst en M. C. Kleijn. Ondertrouwd: II. J. Harvteld 46 j. en A. M. Kroft 42 jr; J. P. v. d. Hoek 35 jr cn C. M. Lek 31 jr; J. P. v. d. Laan 24 jr en C. van Tol 20 jr; H. M. Lek 26 jr en Chr. v. Kessel 26 jr. Getrouwd: L. A. Blakenburg en C. Chr. M. Heemskerk; A. C. Haak ij KI. M. Sassen; A. van Leeuwen en W. Fokker; P. J. Wolvers en E. J. v. d. Laan. Overleden: J. van Ewijk 49 jr e. v. P. Schijf. (41) fl/miin is lm/arm moto, ofuMr- cmmmi oeuorzw awmioma Meet mmuepicm. som vmoiJzmenSmi ms Hemsr mm. Wisse wm- some /Wesson Bmnsns P Vermd vin limbiek?? Vit n toch onmoge ïM.Sifonu, dit likt op kuipen'Vertrek met, peet het opUw tem /s m oevnr" Vit is best mogelik!Mar opgeven?. Nootf' Jeroen en limbiek..tm deserteursL Mar Si- donii zet door'Wit dicht U wet!! Vin kent U Si donii niet goed! Vurml. Professor' lemtVooruit Suske,stuit het luiktmeande dieptemeter! ttikki an de zuurstof toevoer en ik an hetstuur'Mduiken'dYjTjn- Sidoniit! Ben re knnkzinnig? Voe dit met! Kom terug!!!Denk an de kinderen!Te lat!' Te duiken Wh

Leidse Courant | 1955 | | pagina 15