Gelderse boerenbruiloft tijdens de bevrijdingsfeesten in Oegstgeest Nieuwkoops bevrijdingsfeest Nieuwe Mariakapel in Oegstgeest Leiderdorp vierde feest met Gelderse dansgroep VRIJDAG 6 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Zoals ieder jaar heeft de school jeugd van Oegstgeest aan de voor avond van bevrijdingsdag bloemen gelegd bij het monument in het Bos van Wijkerslooth. Te half zeven had den er interkerkelijke herdenkings samenkomsten plaats. In de R.K. kerk werd een plech tige H. Mis van Requiem gecelebreerd voor de gevallenen, terwijl in de Mauritskerk ds. Hubeek en ds. Cal- lenbach de doden herdachten. Na afloop dezer herdenking maak ten de kerkgangers een stille tocht naar het Bos van Wijkerslooth, alwaar werd gedefileerd langs het monument. Deze tocht maakte diepe indruk. Bevrijdingsfeest. Op bevrijdingsdag te 9 uur' werd een massazang gehouden rond het bordes van „Het Witte Huis" o.l.v. de heer Herman Stenz. Gedurende de verdere morgenuren maakten de deelnemers aan de sport wedstrijden een rondgang door de gemeente vooraf gegaan door de Drumband van de R.K. Leidse Har moniekapel. Verder vonden er kin- der- en volksspelen plaats en gaf O.G.A.V. enkele demonstraties. Voor de wandelmars die te 10 uur startte was ook veel belangstelling. Het hoogtepunt was wel de Gel derse Boerenbruiloft. Voorafgegaan door de Har. W.W. ging de stoet waarbij velen uit de bur gerij als bruiloftsgasten zich aansloten naar het ouderlijk huis van de bruid (tijdelijk Prins Hendriklaan). Wan neer ook de bruid had plaatsgenomen in het voor haar bestemde rijtuig" (boerenwagen) werd naar het A.S.C. terrein gereden waar naar schatting 2000 personen aanwezig waren. Afhalen van de bruid. Het optreden wan deze folkloristi sche groep uit Vorden was een bij zondere attractie voor deze gemeente. Zoals we reeds zeiden begon het feest met 't afhalen der bruid ten huize van haar ouders. De versierde Gelderse wagens (met witjte huiven) gaan met familie en genodigden naar het ouderhuis waar de bruid gehaald wordt en de bruidskoe (een heusche koe) een mand „gevangen" kippen en landbouwgereedschappen ^ge roofd" zijn. Op de weg naar de plaats waar het feest gevierd werd (A.S.C.- terrein) gebeurde het meermalen dat de bruiloftstoet werd opgehouden door een over de weg gespannen touw of boom en pas als de „neugers" tolgeld betaald hebben in de vorm van „geestrijk vocht" dat uit het „werkkistje" in een ,,bolkenneke" (glaasje zonder voet) was aangeboden mocht de stoet verder gaan. Aangekomen op het A.'S.C.-terrein werd de bruidskoe aan een nauw keurig onderzoek onderworpen waar na ze werd weggeleid en allen aan ta fel gingen voor „Krentenweggen met koffie". Tijdens deze maaltijd kwamen de noabers (buren) hun cadeaux aanbie den. Vrolijke bruiloft. Op commando van de leider trekt de harmonicaspeler de eerste muziek uit zijn instrument en weldra klep perden de klompen in volmaakte ca dans op het plankier. En onverschil lig of de Driekusmandans, Reepe riep, Gafte, of de Hoksebarge werd ge danst, steeds werden wij getroffen door de typische figuren en bewegin gen en de volmaaktheid van rhythme en tempo. Tussen de dansen door zorgen de „brulfteneugers" er voor dat het ge- zamelijke „bolkenneke" met inhoud geregeld van hand tot hand gaat. In de avonduren maakte Concordia een muzikale mars en gaf daarna een concert in het Wilmelminapark. Een brandweerdemonstratie door de plaatselijke vrijwillige brandweer en vreugde besloten deze geslaagde viering bevrijdingsdag. Z0ETERW0UDE OPTOCHT, SPORT EN TONEEL. Vanaf de Jongensschool Schenkel- weg trok een optocht van alle schoolkinderen, getooid met velerlei verenigingsvlaggen enz., voorafge gaan door de St. Jansfanfare, tot het brengen van een aubade voor het Raadhuis. De grote gevel van het raadhuis was met groen en bloemen gesierd en de vaderlandse, de oranje, de En gelse en Amerikaanse vlaggen wap perden in de felle wind; het was koud voor de kinderen en de vele gro ten muziek en zang van de kinde ren werd door de wind gestoord en de rede van de burgemeester kon niet verstaan worden. De voorzitter van het comité H. Rijndijk, de heer G. v. d. Krol, sprak de burgemeester namens de kinderen toe, waarna de burgervader op zijn beurt de kinderen toesprak. Na het zingen van volksliederen een driewerf hoera voor de Konin gin, trok de jeugd naar het sport veld van S.J.Z. waar de kinderen werden getracteerd. De feestcommissie mocht met gro te medewerking, vooral van de jeugdverenigingen, een optocht sa menstellen, die, hoewel primitief van aard, een .groot succes is geworden. De stoet werd opgesteld nabij de R.K. kerk in de Zuid'buurt, die vandaar trok tot het einde van de Vrouwe- weg en daarna terug tot het Dorp. De krachtige wind had alleen voor deel tot het fraai wapperen van de vlaggen en banieren en.... dat de wind het droog hield. Zes herauten van de Landelijke Rijvereniging opende de stoet, waarachter en open landauer het college van B. en W. en de voorzitter van het comité, de heer H. A. Friebel, waren gezeten. Dan volgden de vele groepen: ver kenners en gidsen om de vrijheids boom, de St. Jansfanfare met tam- iboerskorps, een lugubere bezetters- groep uitgedreven door een enorme Amerikaans tank. Aan het leed van de oorlog werd herinnerd door een „hongertocht" en de wagen die steeds door Zoeterwoude heeft gereden met de centrale keuken. Aardige groepen volgden van de schoolkinderen. Glo rieus liep de optocht ten einde door het „Ik zal handhaven", de Neder landse Maagd omgeven door de sym bolen voor de Elf Provinciën. Te zeven uur had de fietsrace plaats. Door de kleine inschrijving werden courses van de seniores en juniores tegelijk gereden. Twee se niores en een junior waren ver aan de kop, zodat de junior W. Janmaat wel een zeer goed figuur maakte. Van de senioren won W. Belt de le prijs, direct gevolgd door J. v. d. Na de diensten in de diverse ker ken hield de Burgemeester vanaf het bordes van het Oude Raadhuis ten aanhore van vele belangstellenden een feestrede, waaraan het volgende is ontleend: De burgemeester van Nieuwkoop, de heer M. P. van der Weyden, hield op het bevrijdingsfeest een rede, Gisteren, op de tiende verjaardag van onze bevrijding, is te Oegstgeest de Maria-kapel ingewijd, die de pa rochianen van de St. Willibrordkerk hadden beloofd te bouwen, als Oegst geest voor het oorlogsgeweld zou worden gespaard. De inwijding werd verricht door deken M. A. Jansen met assistentie van de kapelaans Wüst en v. d. Zon. De professoren v. d. Boog en v. d. Gaag uit Warmond en de oud paro chie-kapelaan Balgooy woonden de plechtigheid bij. Een dameskoortje zong Marialied- jes. rv waarin hij o.m. zeide: De vrijheidszin van het Nederland se volk is één van haar typerende eigenschappen. Ook andere volken kennen die onweerstaanbare drang naar vrijheid, maar het is zeker één van onze meest typerende eigen schappen. Daarom was de verzetsstrijd ook niet het werk van enkelen, maar werd zij gedragen en geboren uit de Nederlandse volksgeest. Daar was iets moois, iets groots in die eensgezindheid, in dat gevoel van saamhorigheid. Het behoort tot de mooiste en beste ervaringen dit meebeleefd te hebben. Het was voor al de Moeder des Vaderlands en de Moeder van het verzet, toen nog Ko ningin Wilhelmina, die dit gevoel van hoop op de vrijheid onder ons leven dig hield. Spr. citeerde uit toespraken door haar tijdens en na de oorlog gehou den. Geleden leed is soms spoedig vergeten aldus spr., maar beseffen wij nog wel voldoende wat het zeg gen wil dat ons Vaderland op 5 Mei 1945 weer vrij was, dat wy er nu als Nederlanders weer zijn, met on ze Nederlandse aard, onze Neder landse rechten en vrijheden, onze Nederlandse instellingen, onze Re gering en ons geliefde Vorstenhuis? Dankbaarheid voor de bevrijding ligt diep verankerd bij allen, die de jaren der bezetting hebben beleefd, en deze dient verankerd te blijven voor immer, zolang wij beseffen wat ons lot zou zijn geweest als samen leving, indien dit bewind blijvend ware geweest. Dat lijkt nu ondenk baar. Inderdaad zo is het. Maar men kan een volk, men kan een jeugd opvoeden tot slechtheid, zodat een minderheid met geweld en onder drukking, een meerderheid kan uit roeien of althans machteloos maken. Onze bevrijding was een deel van de bevrijding van de wereld en be tekende het verslaan van een slecht systeem. Daarom voelen wij vandaag ook opnieuw dankbaarheid voor al die mannen en vrouwen, die in gevaar en nood voor onze bevrijding hebben gestreden. De herdenking hiervan op 4 Mei is een dienst van eerbeid en trouw ter nagedachtenis van hen, die strijdend vielen. Die herinnering mag niet vergeten worden, want on ze bevrijding was een redding een herrijzenis uit een dodelijke bedrei ging van grote en van heilige waar den. Zo wordt dan deze door ons be sef gedragen dankbaarheid, een her innering waarin tevens eenheid en rouw voortleven ook als een waar schuwing voor komende geslachten. Maar herdenken is niet slechts achterom zien alleen. Het is ook zich rekenschap geven van wat het ver leden betekent voor heden en toe komst. God heeft ons volk in histo rische lotsgemeenschap aan elkaar verbonden. Onze nationale eenheid vindt haar symbool en bezegeling in het Oranjehuis, waarmede wij ons in lief en leed verbonden wetem Wij De kapel is ontworpen door de mogen ons wel gelukkig prijzen dat architect J. v. d. Laan en uitgevoerd niet alleen Koningin Juliana, doch door de fa. v. Rooy. Het smeedwerkniet minder Prins Bernhard der Ne- werd verzorgd door de heer Koel-derlanden ons steeds weer met man. v/oord en met daad opwekken tot Voor de plechtigheid las pastoor Looyaard de belofte voor, welke des tijds door de parochianen was ge daan. In een korte preek sprak de pastoor vervolgens over de devotie tot de H. Maagd. In het portaal van de kapel werd een gedenkplaat onthuld. Morgen zal de eerste H. Mis in de nieuwe kapel worden opgedragen. saamhorigheid en verantwoordelijk heid. Deze 10e herdenking van de dag van onze bevrijding heeft dan pas wezenlijke betekenis, indien zij is 'n belofte Om ieder persoonlijk, onze nationale samenleving te dienen en op te bouwen vanuit onze diepste levensovertuiging. Want vrijheid be tekent ook verantwoordelijkheid te genover diegenen, die van de ge meenschap waarin wij leven deel uit maken. Het Christelijk Geloof in Nederland dat in de jaren der be zetting en onderdrukking zulk een stuw- en daadkracht was, moge ook in de toekomst weer de bron zijn, waaruit de Nederlandse samenleving haar daadkracht put. Spreker besloot met uiting te ge ven aan gevoelens van dankbaarheid jegens God, die het Al regeert en de slavernij verdreef. Daarna begaven raadsleden en feestcommissie zich naar het gemeen tehuis, waar de burgemeester recep tie hield. Onderwijl hadden onder leiding van het onderwijzend perso neel kinderspelen plaats, welke ge ïmproviseerd moesten worden in de Kerkstraat, daar dit in verband met de storm op het feestterrein onmoge lijk was. Des middags was er hippische sport waarbij de „Prins Bernhard Ruiters" optraden en daarna behendigheids- wedstrijden van de motorclub „De Stofwolk". Des avonds was er een puzzletocht per fiets en ook nog filmvoorstelling in de Kerkstraat. Een en ander trok grote belangstelling. Op waarlijk blijde, maar daarnaast aok indrukwekkende wijze, heeft Leiderdorp het 10-jarig bevrijdings feest gevierd. Blijde klonken de tonen der trompetten waarmede de herau ten te paard in de vroege ochtend van de 5e Mei de herdenking van de 10e bevrijdingsdag aankondigden. Indrukwekkend was de aan de vooravond van de bevrijdingsdag ge houden interkerkelijke Dodenherden king in de Ger. kerk waar ds. Honnef op treffende wijze herdacht hen die, waar dan ook, het offer brachten van hun leven. Medewerking verleende daarbij het gemengde kerkkoor „Hart en Stem". Indrukwekkend was ook het moment toen na de aankondiging der herauten alle kerkklokken hun ibevrijdigslied beierden over de ge meente. De straffe wind droeg het voort tot ver in de polder en gaf Geest 2e pr. en met groter verschil A. Bos 3e prijs. Van de juniores was W. Janmaat le pr., D. v. d. Maat 2e pr. en P. Bos 3e pr. Geheel aangepast aan het bevrij dingsfeest voerde men in „Ons Huis" het toneelspel „Bezuinen om Jeri cho" van Ben Eysselsteyn op. De uitvoering werd bijgewoond door burgemeester Smeets en de wet houders Kraan en van Leeuwen. Dc zaal was geheel bezet en vele aan vragers om toegangsbewijzen moes ten teleurgesteld worden. Het toneelstul: speelde op een boer derij in Drente. Het eerste bedrijf speelt in de oorlog, het tweede bij de bevrijding en het derde vijf jaar daarna. De handeling vergt van de 'toeschouwers veel vergeeflijkheid omdat de werkelijkheid ver over schreden wordt maar de tekst en de verwikkelingen en levensbeschou wingen tussen de rechtzinnige boer, de onderduikers als jood. communist en christen met als prachtige rustige middenfiguur de boerendochter die vrede en liefde predikt, maakt veel goed. Het stuk is één prediking tegen het ikwaad en de haat en het egoïsme, waarbij het Boek, de bijbel van de boer de ware richtlijnen geeft. De enorme wereld-pröblemen van de na oorlogstijd krijgen een sterke-belich ting: de wereld zal nog een lange weg moeten gaan. Het stuk werd goed gespeeld, hoe v/el dialectisch nogal gezondigd werd. Het zware spel werd dan ook zeer ge waardeerd en gaf na de ovatie aan de spelers gebracht de voorzitter van het comité aanleiding een parallel te trekken tot de stof van beide sprekers op de dodenherdenking te trekken. ZOETERWOUDE [H. R.] STORM EN VERKEER DEDEN AFBREUK. Met passende muziek, zang, decla matie en twee eminente spekers, pas toor H. Kouwenhoven en ds. H. Sweepe, is in het parochiehuis de do denherdenking gehouden. Het was een goed geleide hoogstaande avond en een waardig begin van de bevrij dingsfeesten Van gisteren. De op de bevrijdingsdag aangekon digde grote historische optocht, waar. bij enkele zeer goede aan de oorlogs tijd herinnerende voorstellingen, als centrale keuken, oorlogfietsen, tanks, enz. medegingen, had grote belang stelling, maar ook veel te kampen met de stormachtige wind en het drukke verkeer op de Rijksstraatweg, waardoor veel van het gedachte sue ceg niet tot zijn recht kwam. Na afloop werden de kinderen ge tracteerd. In de namiddag was het voor de kinderen een ware feestmiddag met poppenkast en film en des avonds hebben vele ouderen kunnen genie ten van de ter elfder uren nog te recht gekomen film van de echte be vrijdingsfeesten in 1945. De burgemeester van Nieuwkoop, de heer M. P. van der Weyden hield een rede, geflankeerd door de jes Narda en Rietje Klerks, die ge boren zijn resp. op 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945. het door aan ieder, die het maar wil de horen. Niet minder plechtig was het moment toen daarna, in aanwezig heid van B. en W. en voltallig ge meentebestuur en dat van de Oranje vereniging, zomede van een groot aantal toeschouwers, het vlaghijsen plaats vond in het plantsoen naast de Herv. kerk door een verkenners- groep. Statig rees, onder hoornsig naal, het rood wit en blauw omhoog en wapperden dan uit als een sym bool van vrijheid, fel klapperend in de tonen van het Wilhelmus, gespeeld de wind. Plechtig klonken daarop door de harmonie Concordia, waar na burgemeester v. Diepeningen een toespraak hield tot de vele aanwezi gen. Aansluitend hierop volgde de ko- raalmuziek uitgevoerd door de Chr. Zangvereniging „Excelsior", het Herv. kerkoor „Hart en Stem" en de har moniekapel Concordia, het geheel o.l. v. Hans Boelee. Interkerkelijke bijeenkomst. Om 9.15 uur vond de plechtige in terkerkelijke Dankdienst plaats waar als sprekers optraden: ds. J. P. Hon nef, Herv. pred., pastoor H. C. A. M. Kouwenhoven en ds. J. J. Dijk, Ger. pred. Na opening door ds. Honnef werd gezamenlijk gezongen. Wilt he den nu treden, uit Valerius Gedenk- klank. Als eerste spr. sprak ds. Hon nef over: Dc vrijheid verloren. Hij schetste hoe bij de inval van de Duit sers langzamerhand alles verloren ging en tenslotte de Kerk als laatste bolwerk overbleef. Pastoor Kouwenhoven sprak over: De vrijheid herwonnen. Jarenlang hebben wij tegen alles in gehoopt en eindelijk was ons land weer óns land. Ds. Dijk sprak over: de vrijheid gewaardeerd. Hierna stonden op het programma een muzikale rondgang van twee muziekkorpsen, „Concordia" uit Lei den dat vanuit het Zijlkwartier, en „Kunst na Arbeid" uit Koudekerk, dat vanuit Achthoven vertrok voor een mars door het dorp. Voor de kin deren was er een poppengastvoor- stelling, welke 's midags werd her haald om twee uur. Om deze tijd be gonnen ook de vermakelijkheden op 'het feesterrein te draaien en vond op het Bufg. Brugplein een hinder- nisrit plaats voor atuo's, welke bui tengewoon veel belangstelling trok. In deze hindernisrit waren o.a. opge nomen een remproef en een even- wichtsbrug waarop de deelnemers hun wagen moesten laten balance ren wat niet zo erg gemakkelijk bleek. Ongeveer 40 deelnemers verschenen aan de start en toen de jury na afloop de puntentelling ge reed had kwam als eerste uit de bus de heer Reizevoort met 60 strafpun- ten. Tweede werd de heer M. Hooge- boom met 64 strafp., 3e werd de heer D. Braam met 73 strafp., 4e werd dr. H. Bakema met 83 strafp. en 5e was P. Ferra met 85 strafp. Sport. Op het sportpark werd gespeeld de voetbalwedstrijd RCLRoodenburg, welke eindigde in een gelijk spel (22). Beide ploegen verschenen met een flink aantal invallers en het spel was daar dan ook naar. Onder hand was het alweer tijd geworden voor de wielerwedstrijd „De ronde van Leiderdorp", waarvan de start ditmaal was in het Zijlkwartier en vervolgens werden er elf ronden ge reden in de kom van het dorp over een totale lengte van ongeveer 15 km. Eerste werd wederom A. Pran gers, de houder van de wisselbeker, daar nu opnieuw beslag op legde en een prijs van ƒ20 benevens enige premies. Dc 2e prijs 10 was voor H. v. d. Berg, de 3de prijs 5,was voor J. Blom en de 4e 2,50 ging naar J. v. Amsterdam. De prijsuitreiking van alle, ook dc op Zaterdagmiddag te houden wedstrijden, vindt plaats op het terrein bij de Resedastraat door de burgemeester, des avonds 8 uur. Hoogtepunt in de feestviering. Een hoogtepunt was het inderdaad, dit optreden van de Laorense Schot- sers uit Laren (Geld.). Ruim een half uur over tijd arriveerden zij, maar •het wachten in de felle N.-Wester was op slag vergeten toen, onder de pit tige muziek van de Boerenkapel „De Hooiplukkers", uit Loehem, de Lao rense Schotsers gekleurd in traditio nele dracht, arm in arm met het ge- mentebestuur en dat van de Oranje vereniging kwamen aan marcheren. ALs aandenken aan dit optreden werd de burgemeester, door de leider van de dansgroep een fraai bewerkte boe- renwandelstok aangeboden. Binnen korte tijd had de kapel het publiek rondom de dansvlonder in een dei nende menigte herschapen. Ook de dansers oogstten succes, vooral toen zij een aantal dames en heren in de gelegenheid stelden als partners van de Laorense Schotsers op te treden en op de dansvlonder met hen een boerendans mee te draaien. Handtasje vergeten Met ruim 4000 gulden Tijdens het winkelen in Den Haag heeft een dame in een van de waren huizen haar handtas, die 4150 be vatte. even onbeheerd laten staan. Enkele ogenbikken later, toen ze het tasje wilde pakken, was het verdwe nen. Een soortgelijke diefstal is ge pleegd in een winkel in de Java- straat, waar een klant een porte- monnaie met 700 op de z.g. tassen- plank had laten liggen. Toen de ver geetachtigheid werd gemerkt, was de portemonnaie al verdwenen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13