LEIDEN tussen overval en bevrijding Vijf ellendige jaren maakten zelfs van goedwillende Duitsers gehate paria's Z war te-handel verduisterde de hongerwinter van 1944 DE LE1DSE COURANT Tien jaar geleden op de avond van de vierde Mei toen de capitulatie al getekend was, stond aan de Wilhelminabrug een Duits militair het hout uit te delen, dat een lange hongerwinter lang ter beschikking van de Duitse weermacht achter prikkeldraad had gelegen. Terwijl zijn kameraden zich bezig hielden met het verspreiden van pamfletten waarop de capitulatie tegengesproken en de Nederlandse bevolking met de dood bedreigd werd werkte deze man zich in het zweet om enigszins goed te maken wat door mensen in zijn uniform bedreven was. Toen het hout verdeeld was en de mensen met hun bezit weer snel naar huis gingen, bleef de man eenzaam achter. Even leek hij verbaasd over zoveel ondankbaarheid, maar langzaam scheen tot hem door te dringen dat de muur van prikkeldraad die zijn volk in vijf jaar opgeworpen had, hem tot een paria maakte. Leiden ontwaakte op de VROEGE morgen van de tiende Mei in dezelfde nachtmerrie-to®- stand, die heel Nederland met de slaap uit de ogen dacht te kunnen ve lgen. Hels kabaal, dat het hatelijk ge luid van de wekker in kracht over trof en tientallen transportvliegtui gen, die als vliegen in de angstdroom van een dronkaard langzaam langs het zwerk kropen, brachten de stad in rep en roer op een tijdstp, waarop anders alleen de boeren omwille van de zuivel de buitenlucht opzochten. Eigenlijk bleef de stad in een droom toestand verkeren en ontwaakte zij eerst goed toen de boeien van de be zetten voelbaar werden. Zonder zich de toestand goed in te denken speelde Leiden zijn rol in een tragisch gebeu ren dat echter slechts als een ope rette-oorlog beleefd werd. Soldaat en blindgangers. U/IJ HERINNEREN ONS NOG hoe een stel Nederlandse soldaten met een machinegeweer zich op een plat dak posteerde en een geweldig vuur afgaf op een laag over scheren de Messerschmidt. De soldaten schenen inderdaad succes te hebben, want toen het vliegtuig optrok viel er een groot stuk af, dat enkele honderden me ters verder in een bosje terecht kwam. Het dak leek even op de hos vlonder van het 3 Octoberveld; men omarmde elkaar en gooide de kepi in de lucht van blijdschap over deze eerste overwinning. De stemming zakte echter aanmerkelijk toen even later een opgewonden wachtpost kwam mededelen, dat vlak bij de munitiepost inplaats van het vlieg tuig een bom gevallen was. Verdere overwinningen werden door de sol daten niet behaald, omdat men drie dagen werk had de munitie naar vei liger oorden over te brengen. Eerst veel later bleek dat men niet met een tijdbom maar met een blindgan ger te doen had. Tapverbod en zomertijd. TTOEN DE CAPITULATIE GETE- KEND was, haalden velen, zon der zich de toestand nog volledig te realiseren, opgelucht adem en haastte men zich alle voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen ongedaan te maken. De volgende dag echter reeds werd duidelijk dat de Duitsers er In gezelschap van een Canadese generaal maakte een Duits kolonel op 5 Mei een „zure" tocht naar Ra penburg 6, waar hij door de B.S. in verzekerde bewaring werd gesteld. Pneumatische boren maakte i van klokken een waardeloze hoop- schroot. De grote stadhuisklok onder de boor. gelukkig nog niet in geslaagd waren zich van alle vijanden te ontdoen. De lichten gingen weer uit of werden door gordijnen of schermen onder de korenmaat gestoken. Bovendien kon digden de bezetters een tapverbod af dat alleen door het „herenvolk" overtreden mocht worden. Om te laten zien dat zij ons niet net als de Fran sen als een inferieur ras 'beschouw den, lieten zij ons volkomen onver wacht delen in de Duitse zomertijd. Deze eer werd door velen verkeerd •begrepen en honderden werkgevers en werknemers brachten die dag en kele uren zoet met de vraag of de fabrieksfluit al of niet met de Duitse tijd was meegegaan. Er gingen ech ter zaken verloren die belangrijker waren dan dit verloren uurtje. Nazi-ziekten onderkend. QP 26 NOVEMBER 1940 STAK "prof. Cleveringa zijn beroemde protestrede af tegen het ontslag van de Joodse hoogleraren aan de Leidse Universiteit. Speciaal in universitaire kringen werden de rassenwaan en de andere nazi-ziekten, die ons volk bedreigden, onderkend en bestreden. Het was de Leidse Universiteit die 'haar taak begreep en door de Duit sers dan ook het eerst gesloten werd. De tol voor dit moedig verzet was echter hoog; vele hoogleraren wer den weggevoerd en enkelen keerden niet terug uit de Duitse kampen. Geen paarlen voor de zwijnen. piND 1940 ACHTTE DE W.A. zich zwaar genoeg bewapend om eni ge opstootjes te kunnen forceren. Op de Nieuwe Beestenmarkt en Steen straat werden enkele ruiten ingesla gen van de propaganda-etalages van de Nederlandse Unie. Leiden gooide echter geen paarlen voor de zwijnoen en liet de rotte to maten nog ongebruikt voor een vol gende gelegenheid. Deze kwam snel genoeg. De Februaristaking in Am- sterdam verhitte ook de Leidse ge moederen. Verscheidene leden van het trampersoneel volgden het voor beeld van hun Amsterdamse vakge noten en haalden de beugels naar beneden. Even leek het er op of heel Lei den de werktuigen neer zou leggen maar te elfder ure maakte het spon tane gebaar plaats voor bedachtzaam heid. Burgervaders ontslagen. Enkele dagen later werd BURGEMEESTER Van de Sande Bakhuyzen uit zijn functies ontheven. In Mei 1941 onderging de burgerva der vani Oegstgeest dezelfde eer toen hij bij de begrafenis van enkele En gelse vliegers, die met hun Blenheim- bommenwerper bij Endegeest waren neergestort, de Duitse voorschriften overtrad. Voor Joden verboden. UET RECHT MAAKTE LANG- ZAAM maar zeker plaats voor het geweld. Joodse bezittingen werden ont eigend en brood-N.S.B.-ers en andere roodzwarte kruimeldiefjes betrokken de woningen of ontfermden zich ge nadig over de eigendommen van het niet-arische volk. De rassenwaan kreeg echter eerst goed een kans, toen openbare gelegenheden voor Jo den verboden werden. De namen van de componisten Mendelsohn en Mahler verdwenen uit de programma's van het Residentie orkest en alleen raszuivere muzikan ten werden op het podium toegelaten. Hollandse meesters, die waarschijn lijk geen noot of lijn op het'papier hadden kunnen krijgen als zij in de verstikkende Duitse atmosfeer had den geleefd, werden tot wegbereiders van het Nationaal-socialisme uitge kreten en voor Duitse propaganda misbruikt. De zwartste pagina van Hitlerbewind werd voor Nederland S traa tnamenz ui v eri ng DEGIN 1942 WERD IN LEIDEN HET BEGIN gemaakt met de straatnamenzuivering. De namen van levende leden van het huis Oranje verdwenen uit het stadsbeeld. Hun voorvaderen werden door de Duitsers niet schadelijk meer geacht en de bordjes waarop hun namen prijkten behoefden niet verhangen te worden. Onder de dekmantel van Volksbe scherming werden in de maanden die volgden verder beperkende maatreg.e- j leu ingevoerd. Jongemensen mochten na acht uur niet meer op straat en gehuwde vrouwen konden alleeh nog maar in gezelschap van hun echtge noot tot voor de tapkast van restau rant of café doordringen. Om de bevolking aan minder la waai bloot te stellen moesten de ra dio's ingeleverd worden en werden de klokken uit de torens geroofd. Het carillon van het stadhuis en de eeuwenoude klokken van de Acade mie werden in stukken gesneden en naar Duitsland vervoerd. Ï"\E EERSTE DIRECTE SCHADE van het oorlogsgeweld ondervond Leiden in Juli 1943 toen een Duitse jager in volle shelheid tegen enkele huizen in de Haverzaklaan vloog. Bij een luchtgevecht boven Leiden maakte enkele maanden later een Duits vliegtuig een fatale duikvlucht. Met scheurend geweld dook het vlieg tuig loodrecht omlaag en kwam pre cies tussen de gebouwen van het St. Elisabeth-ziekenhuis terecht. Tussen invasie en hongerwinter. 1944 kondigde zich aan met geweld en hoop. Vier jaren Duitse bezetting drukte loodzwaar op ons volk, dat in kelders en kasten zich liet sterken door de hoopvolle berichten over een tweede front. Langp tijd wist radio Oranje echter niets anders te mel den dan dat wij weer een dag dich ter bij de bevrijding waren. Zwaar werd onze stad getroffen door de moord op drie vooraanstaan de Leidenaars, in gijzeling genomen voor een aanslag op de directeur van het Leidse arbeidsbureau. De invasie veranderde het stads beeld totaal. In de Rijnsburger weg werden enkele huizen met de grond gelijk gemaakt om schootsveld te ver krijgen. Na de spoorwegstaking ver dween de blauwe tram tot betere dagen; de gele tram hield het tot Oc tober vol maar gaf toen ook uit stroomgebrek de rails gelegenheid te roesten. Bruggen werden afgebro ken of door spaanse ruiters en asper ges onbruikbaar gemaakt. Op 1 November werd de Leidse centrale keuken in bedrijf gesteld en drie dagen later doofden de gas vlammen onder de potten en pannen van de Leidse huisvrouwen. De voed selsituatie in onze stad was zeer be nard en het is aan het werk van de verschillende instanties te danken, dat Leiden niet in dezelfde toestand •kwam als in 1574. 117IE BEDENKT DAT HET WEEK- RANTSOEN in de hongerwinter zelden boven het mondjevol van een kilo aardappelen en 400 gram brood Begin 1943 werden de Leidse torens van hun stemmen beroofd. Op handkarren en vrachtwagens brachten de bewoners van de ten dode opgeschreven huizen hun inboe del in veiligheid. (Foto's archief Oud Leiden). uitkwam, kan zich oprecht verwon deren over de geringe verliezen, die ons volk door de honger ieed. De zwarte handel schoot als onkruid uit de grond en dreigde de minder ka pitaalkrachtigen te verstikken. Het weekrantsoen aardappelen bracht in de vrije handel tien gulden op; 'n liter melk eveneens tien gulden en voor een ei telde men drie zilverbon nen neer. De tulpenbollen, die nu een wer kelijk bloemig product leveren, ver schenen in de hongerwinter „bloe mig" bereid op de tafel der rijken. Een kilo van die uiige gewas kostte maar liefst een gulden. Het voedsel van de centrale keu kens verliep langzaam tot een troe bel vocht, waarvan de warmte zwaar afhankelijk was van het aantal me ters dat men van de keuken woonde. Toch maakte vele Leidenaars in deze tijd kennis met het vocht waar voor Ezau zijn eerstgeboorterecht verkocht had. Linzensoep, afkomstig uit Zweedse geschenkzendingen. De Zweedse actie en 'het voedselbombar- dement luidden het kaakjestijdperk in, dat zeer velen voor het eerst aan de gemakken van een vals gebit deed denken. De V2 en de bombardementen. QP 8 SEPTEMBER 1944 WERD Leiden opgeschrikt door een lang aanhoudende donderslag bij heldere hemel. Twee vernietigingswapens, die tegelijkertijd bij Wassenaar wer den afgeschoten trokken helderwitte strepen in de blauwe lucht. In de da gen die volgden, nam de activiteit in de lucht boven Leiden toe. Da genlang cirkelde een Brits verken ningsvliegtuig boven de stad om de opstellingsplaatsen van de V2 te ont dekken. Toen dit niet lukte begon het bombardement op de aanvoer- wegen. Vink- en Kanaalbrug lagen dagenlang onder het vuur der Ty- phoonjagers, zonder dat resultaat ge boekt werd. Op Zondag 10 December tijdens de H. Mis van kwart over ne gen werd de St. Josephkerk door een typhoon gebombardeerd. Waarschijn lijk zagen de vliegers de toren voor het torentje van het Singelstation aan, waar de V2 gelost werd. Nau welijks was Leiden bekomen van de schrik toen de volgende dag het sta tion met bommen bestookt werd. Enkele tientallen huizen en winkels o.t. de Duitse boekhandel, die de camouflage leverde voor een van de Leidse verzetshaarden werden vernietigd. In de middag, toen de opruimingswerkzaamheden in volle gang waren, kwamen de Engelsen te- ..'rug. Bij deze bombardementen werden veertig Leidenaars gedood. Naar de bevrijding. f\P WITTE DONDERDAG HER ADEMDE Leiden toen de Duit sers de V2-stelIingen ontruimden en hun materiaal terug trokken. Op de Hogewoerd ramde een zware auto de gevel van het huis waar eens Piet Paaltjes zijn „snik- en glimlachtjes" schreef. Leiden verkeerde echter in een Dolle Dinsdagstemming en zette de vlaggen weer bij de hand om de bevrijders te verwelkomen. Een maand ging voorbij en vele vlaggenstokken vonden hun weg naar de noodkachel voordat de Canadezen Leiden binnenrukte. Een fraaie dag even zonnig als de tiende Mei, waar op de oorlog begonnen was, zag een opgetogen mensenmenigte in de stra ten en 't rood wit en blauw aan de gevels. Verborgen bleven alleen de wonden, die vijf harde oorlogsjaren veroorzaakt hadden en die slechts in eenzaamheid konden helen. De een zaamheid van de verzetstrijder die zijn idealen vernietigd zag, van de enkele Jood die zonder vreugde zijn vrijheid kon vieren en van de vrou wen, die tevergeefs inlichtingen vroegen over hun echtgenoten in de concentratiekampen. Voor hen was er geen feest, want men lacht alleen om littekens als men het schrijnen van de wonden niet gevoeld heeft.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5