3)e CeidóeSoti/ïa/nt De K.V.P. verdubbelt bijna ledental Morgen officieel herstel van de souvereiniteit in West Duitsland Is Diem of het revolutionaire comité de baas? VRIJHEID MENSELIJK K*V*P*~stemmen en -ledental AAN MIJN DODEN! £aat&te Ouiteniandöe macht in datientijh tieedt aan GEALLIEERDE BEZETTING WORDT OPGEHEVEN Ofschoon de geallieerde troepen in het land blijven Onbestendig Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 4 MEI 1955 46ste JAARGANG is voor geen goud te koop Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 150 MORGEN, DONDERDAG 5 MEI, BEVRIJDINGSDAG, VERSCHIJNT DE LEIDSCHE COURANT NIET DE DIRECTIE. 4-Duji; vroiijk ook gestemd bij het beleesten van herwonnen vrij heid, hoe dankbaar ook van hart bij ihet herdenken van tien vredesjaren, v/reed zou het zijn en zonde, die om wraak roept, vandaag en morgen ons lui en onbezorgd te koesteren in des •vredes zonneschijn. Wij zijn mensen „en niets mense lijks is ons vreemd", noch in de kwade betekenis (waarin dit woord meestal wordt aangehaald) noch in de goede betekenis. Wij zijn mensen en daarom moeten wij menselijk zijn. De vrede en vrijheid, welke wij „al" tien jaar genieten, is verwor ven in mensenbloed en mensentra- tien, in gruwelijke angsten en laaien de verwoesting. De heugenis aan lij den en dood van tienduizenden on zer landgenoten bij dit herdenken weg te wissen, dat zou niet menselijk zyn. De menselijkheid vraagt ook op dit feest de arme en vertrapte volkeren te herdenken voor wie de vrede geen vrede en nog minder vrijheid heeft •gebracht. Het doel, dat een oorlog rechtvaardigde, is voor die volkeren niet bereikt. Wie met die millioenen en millioenen van geknechten geen medelijden heeft, hij schiet in mense lijkheid tekort. Deze millioenen doden en vermink ten, deze andere millioenen'van ver drukten en wanhopigen hoe kun nen wij hen op deze dag anders hel pen dan door de sympathie, het mede leven en medevoelen van ons gebed? Mocht de menselijkheid ons daar toe niet of flauw bewegen, laten wij dan de kwade kant van „niets men selijks is ons vreemd" beschouwen. De vrede, de vrijheid, de welvaart, met moeite verworven en verzekerd in de afgelopen jaren, kan ons plot seling weer ontvallen. Het is geen be zit, dat wij „hebben", het is een gave, welke wij ontvingen. Voor die gave geen dankbaarheid te tonen (en nu bekijken we 't men- selijk-egoïstisch) is de zekerste weg haar kwijt te raken. Dankbaarheid voegt ons op deze dag, maar deze dank wordt niet aanvaard zo ver kent ieder wel de menselijkste van alle mensen', de Zoon des mensen en de Zoon van God indien wij zou den feesten zonder ons te bekreunen om het verleden en tegenwoordig lij den van onze medemensen. Wij zijn mensen. Laten we daarom •menselijk zijn en niet feestvieren, als of we geen herinnering en geen her sens hebben; wel het mooie weer kunnen beoordelen, maar de tekenen des tijds niet verstaan. Ons bevrijdingsfeest zij een feest van dankbaarheid, maar niet zonder medelijden. GEEN TONEEL MEER. In het theater van de Franse stad Epinal ging deze dagen onder dave rend applaus het doek omlaag en de actrice Marie Vautier, zeeg stervend neer, zoals haar rol voorschreef. Toen het doek weer op ging was zij nog niet opgestaan. Zij was terzelfder tijd aan 'n hartkwaal overleden. Winst boven de verwachting Tijdens een in Roermond gehouden bijeenkomst van de K.V.P. zijn de resultaten bekendgemaakt van de bliksem-Iedcnwerfactie, die het ka der van de partij met medewerking van een groot aantal medewerkers heeft gevoerd. Nadat de voorzitter van de acht tien kringen de ledenaantallen per I Januari van dit jaar en van thans, al dan niet met de winst-percentage hadden bekend gemaakt, deelde de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn uit Rotterdam mede, dat het ledental thans 464.857 bedraagt, tegen 255.476 leden op 1 Januari j.l. In zijn dankwoord zeide mr Van Doorn dat het K.V.P.-kader deze winst niet had d.urven verwachten. Het katholieke volksdeel heeft vol gens hem getoond, waar het inzake de politiek staat. Het heeft tot uiting gebracht, dat het niet alleen in de dagen van de stembus aan de K.V.P. denk, maar aat het de partij ook wil steunen en schragen. Het heeft groot enthousiasme voor de partij en groot vertrouwen in de door haar gevoerde politiek getoond. Tenslotte sprak de voorz. van de K.V.P. de hoop uit, dat de propagan disten met hetzelfde idealisme op de ingeslagen weg zullen voortgaan. De penningmeester van de K.V.P., de heer P.B.M. Alberts uit Rucphen zei vervolgens naar dit moment tien jaar lang te hebben uitgezien. Nog niet zo lang geleden had spr. de hoop uitgesproken, dat de K.V.P. drie maal zoveel leden zou hebben als de Partij van de Arbeid. Welnu, aldus de heer Alberts, de Partij van de Arbeid heeft 125.085 leden en wij thans meer dan het drievoudige. KVP-stem- men verkie- Ledentallen Ledental '54 Ledentallen Ledentallen per 31 Dec. in v. d. 3 Mei 1955 in op zing Pr. St. '54 1954 stemmen 3 Mei 1955 Groningen 13.640 1.307 9.5 3.658 26,8 Leeuwarden 16.805 3.582 21 7.274 43,3 Assen 9.159 737 8 2.344 25,6 Zwolle 103.093 25.973 25 37.049 35,9 Gelderland 190.533 23.000 12 38.195 20,0 Utrecht 82.842 9.672 11,5 18.964 22,9 Den Helder 74.925 22.884 30,5 32.200 43,0 Haarlem 84.847 8.598 10 16.098 19.0 Leiden 75.690 17.500 23 31.447 41,5 Dordrecht 46.796 8.408 18 15.732 33,6 Amsterdam 80.893 4.250 5 9.700 12,0 Den Haag 59.337 4.304 7 8.221 13,9 Rotterdam 52.779 2.600 5 7.716 14,6 Middelburg 28.670 3.377 11,5 4.853 16,9 30,2 Tilburg 207.130 23.074 11 62.556 Den Bosch 260.047 44.826 17 92.106 35,4 Maastricht 293.341 51.384 17,5 78.152 26,6 TOTAAL 1.680.527 255.476 15 464.857 27,7 Tenslotte sprak de secretaris van de K.V.P., dr L. A. H. Albering uit Den Haag nog enkele woorden. Deze prestatie, aldus spr. moet worden ge volgd door een nog grotere, namelijk het handhaven van hetgeen we nu hebben en het nog verder uitbreiden hiervan. Het grootste aantal leden heeft thans de kring 's Hertogenbosch, n.l. 92.106 tegen 44.826 op 1 Januari j.l. hetgeen een winst betekent van 47.280 leden, of 105,1 Procentsgewijze heeft de kring Drenthe de grootste ledenwinst ge boekt, namelijk van 737 tot 2344 le den, hetgeen 1607 leden of 218 be tekent, gevolgt door de kring Rot terdam, die wat ledental betreft steeg van 2600 tot 7716 of met 5716 leden of 196,8 Nu wil ik het lied voor mijn dierbaren zingen Voor hen, die toen zyn heengegaan. Hen wil ik méér dan mijn levenden beminnen, O! mogen zij toch mijn liefde verstaan! Zij gaven hun leven voor het vaderland. Zij gaven het; velen zelfs blij. Zij vochten door tot het einde Voor de vrijheid van ieder; dus ook voor mij! Wij danken U, Doden op deze dag Nu wij U allen gedenken Wij danken U voor die edele daad: De daad van Uw leven te schenken. Dodenherdenking, 4 Mei 1955. ASTRID TEN LEUVE. Kort na zes uur 's avonds zullen de drie Westelijke Hoge Commissa rissen zich na elkaar naar het pre sidentiële paleis begeven om presi dent Theodor Heuss hun geloofsbrie ven te overhandigen als de eerste na-oorlogse ambassadeurs van hun landen in een vrij Duitsland. De regering van Bonn heeft reeds besloten dat er geen uitgebreide na tionale feestelijkheden zullen komen omdat 18 millioen Duitsers in de Oostzone nog steeds niet vrij zijn. Het rode gevaar is verre van denkbeeldig Er wordt nog gevochten In en rond de hoofdstad van Zuid- Vietnam, Saigon, woedt de strijd nog steeds voort. Regeringstroepen maak ten Dinsdag vorderingen tegen de Binh Xuyen legers, die zich in goe de orde terugtrokken over de rijst velden en waterwegen in het Delta gebied. Intussen heeft het revolutio naire comité een bijeenkomst gehou den, waarop Bao Dai openlijk werd veroordeeld. Hoog geplaatste Weste lijke waarnemers zijn thans van me ning, dat premier Diem geen zeggen schap heeft over de revolutionaire junta, maar dat de junta ook geen macht heeft over Diem. Zij geloven dat de junta en de premier elkander behoedzaam in het oog houden, bei den in de hoop op een gegeven ogen blik de ander voor zijn eigen doel te kunnen gebruiken. Volgens de waar nemers is er een ernstig gevaar dat de junta de macht krijgt over pre mier Diem en daarna zelf onder de invloed van de communisten komt te staan. Het is wel een merkwaardige samenloop van omstandigheden, maar uit gerekend morgen om 12 uur wordt West-Duitsland weer een souverein land en komt er precies na 10 jaar een eind aan de geallieerde bezetting. Op dat tijdstip zullen de Britse Hoge Commissaris Sir Frederick Hoyer- Millar en zijn Franse ambtgenoot André Fran^ois-Poncet naar de kanselarij het paleis Schaumberg te Bonn rijden, waar zij de bekrachtigings- oorkonden zullen deponeren van het souvereiniteitsverdrag. Ook zullen zij ff j*$sv °P Faroer-eilanden zich het verdrag deponeren waarbij voorzien wordt in het handhaven van ge- hadden verzet, zal de eilanden voor allieerde troepen in West-Duitsland na de souvereiniteitsoverdracht. drie maanden verlaten. I Dit als gevolg van een compromis, JUIST 10 JAAR GELEDEN. dat tussen vertegenwoordigers van Door deze stap zal de bezetting van j dorpelingen en de Deense minis- West-Duitstland geëindigd zijn, daar J+inancien» Viggo Kampmann, de Verenigde Staten en West-Duits land reeds eerder de noodzakelijke stappen hebben genomen. Duitse functionarissen zullen zorg vuldig het ogenblik bepalen waarop de laatste handtekening wordt ge plaatst op de bekrachtigingsdocu menten. Dat ogenblik zal het juist tien jaar geleden zijn waarop de Westelijke geallieerde bezetting of ficieel begon. Eerder die morgen zal de geallieer de hoge commissie haar slotvergade ring houden op het Amerikaanse Hoge Commissariaat. Daar zullen de Hoge Commissarissen een serie be kendmakingen doen. Deze zullen een einde maken aan de door de Hoge Commissarissen afgekondigde wet ten. die nu worden vervangen door Duitse wetgeving. Voor de laatste maal heeft in Wenen de overdracht van de wacht plaats gevonden, die sedert de capitulatie in 1945 aan het einde van iedere maand plaats vond. Deze maand nog wordt het Oostenrijkse vredesverdrag onder tekend, zodat aan de ceremonie van het overdragen van de wacht een einde is gekomen. Hier marcheren de Amerikanen voor de laatste maal het voorplein van het voormalig keizerlijk paleis op, om aan de aflossing deel te nemen. Hanoi met open armen in Zuid-Viet- nam kunnen worden verwelkomd, zonder dat er een verkiezing is ge houden, zoals is bepaald in de wa penstilstand van Genève. Volgens invloedrijke Vietnamese politieke kringen zijn in Saigon reeds twee hooggeplaatste communisten aangekomen om de politieke toestand te bestuderen. Volgens deze kringen heeft ook de revolutionaire junta twee commu nistische politieke commissarissen onder zijn leden. Franse en Amerikaanse stand punten. Intussen wordt er nog steeds ge tracht overeenstemming te brengen in de verhouding van Amerika en van Frankrijk tegenover de gebeur tenissen in Zuid-Vietnam. „De Franse regering acht het nood zakelijk tot overeenstemming met de Verenigde Staten te komen over he Zuid-Vietnamese vraagstuk. Wij moe ten onze vriendschap met de grote Amerikaanse mogendheid niet in ge vaar brengen", aldus premier Edgar Faure in een Dinsdag tot de Franse nationale vergadering gehouden toe spraak. Frankrijk streeft in Indo- China niets na en het kiest geen par tij in de strijd om de leiding in Zuid- Vietnam. Wij kunnen slechts hopen, dat de strijd zo spoedig mogelijk zal worden gestaakt en Zuid-Vietnam werkelijk één wordt. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft besloten premier Ngo Dinh Diem ten volle te blijven steunen, aldus werd Dins dagochtend te Washington vernomen. Diems successen hebben bij de ge vechten van de laatste dagen hebben het departement er van overtuigd, dat hij degene is, die gesteunt dient te worden. Ook zouden de Verenigde Staten Frankrijk en Bao Dai hebben verzocht hun beleid te veranderen en zich achter Diem te scharen. Op Frans-Amerikaanse technische be sprekingen, die sedert Januari in Pa rijs zijn gevoerd en die Dinsdag zijn beëindigd, is overeengekomen, dat de Ver. Staten honderd millioen dol lar zullen bijdragen aan de kosten van het Franse leger in Indo-China. Dit bedrag is ongeveer een derde van wat de Fransen gehoopt hadden aan Amerikaanse hulp te ontvangen. Spanje krijgt moderne oorlogsvloot Spanje en de V.S. hebben Dinsdag een overeenkomst getekend, die ten doel heeft Spanje een „aanzienlijke, moderne oorlogsvloot" te geven, al dus een bekendmaking van de Ame rikaanse ambassade te Madrid. De modernisering van de Spaanse schepen zal gedeeltelijk geschieden met Amerikaans materieel, terwijl de rest van de uitrustig in Spanje en andere Europese landen zal worden vervaardigd. De overeenkomst vloeit voort uit het verdrag inzake wederzijdse ver dediging, dat Amerika en Spanje in 1953 hebben getekend. De kern van de bemanning der gemoderniseerde schepen zal worden gevormd door Spaans marineperso neel, dat in de V.S. wordt opgeleid. Hevige botsing in België verwacht In Belgische katholieke kringen maakt men zich ernstig ongerust over de afloop van de betogingen, welke het comité voor vrijheid en demo cratie, ter verdediging van de rech ten van het vrij katholiek onderwijs, heeft aangekondigd te Luik op 11 Juni a.s. Zij vrezen, dat de manifestatie op bloedige gevechten van man tegen man tussen katholieken en socialis ten zal uitlopen. Dit naar aanleiding van een rede gehouden door André Renard, adj. secretaris-generaal van het algemeen Belgisch vakverbond. Deze zei onder meer, dat de socialis tische arbeider de C.V.P. voorgoed „de benen zal breken". Hij hoopte, dat de burgemeester van Luik de be togingen niet zou verbieden om de socialisten de kans te geven voor goed met de betogers af te rekenen. Hij stelde een algemene staking in het vooruitzicht, waardoor 100.000 arbeiders vrij zullen komen om het stadscentrum van Luik te kunnen bezetten met de werktuigen gewa pend. Naar aanleiding van dit alles heeft het comité voor vrijheid en demo cratie aan de burgemeester van Luik om bescherming van de betogers ge vraagd. Einde van Klaksvik' Dokter Olaf Halvorsen, tegen wiens vervanging de dorpelingen is bereikt. De post, die Halvorsen te Klaks vik bekleedde, zal vacant worden verklaard en dokter Halvorsen zal er naar mogen solliciteren. Men ver wacht, dat hij naar Engeland gaat. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ONBESTENDIG. Wisselend bewolkt met tijdelijk enige regen. Krachtige tot ma- tige Zuidwestelijke wind. Weinig 5 verandering in temperatuur. Ten Westen van Schotland ligt op het ogenblik een diepe depressie, die nog maar langzaam in Noordooste lijke richting trekt. Deze bepaalt het weer in een groot deel van West- Europa. Nadat vanmorgen het oc clusiefront ervan ons land gepasseerd was, stroomde bij Zuidwestelijke wind betrekkelijk koele en enigszins onstabiele lucht uit over Nederland. Ook morgen zullen wij ons in deze lucht bevinden, zodat in de tempe ratuur niet veel verandering komt en de kans op regen tamelijk groot is, temeer, daar er bij de Azoren een randstoring is aangekomen, die in de richting van West-Europa trekt. In verband met de nabijheid van de de pressie moet op vrij veel wind ge rekend worden. 5 Mei zon op 5.07, onder 20.12 min. maan op 19.10, onder 4.03 min. 6 Mei zon op 5.05, onder 20.13 min. maan op 20.18, onder 4.24 min. Volle maan 23.14 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Donderdag 5 Mei voorm. 2.35 uur; nam. 14.50 uur. Vrijdag 6 Mei voorm. 3.15 uur; nam. 15.30 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. motregen 12 C. geheel bew. 6 regen 10 regen 14 onbewolkt 15 regen 14 zwaar bew. 17 regen 19 half bew. 18 zwaar bew. 21 zwaar bew. 16 zwaar bew. 15 zwaar bew. 21 zwaar bew. 16 geheel bew. 17 licht bew. 11 onbewolkt 19 half bew. 12 onbewolkt 21 licht bew. 20 half bew. 21 Korreltje De liefde voor de vrijheid is de liefde voor anderen; de liefde voor de macht is de liefde voor ons zelf.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1