VAN WEST POINT NAAR WASHINGTON „Ik interesseer me alleen voor Duitse generaals, die nog niet gevangen zijn" De pers was in het complot Veelzijdig mens, die geen roem zocht in bloedbaden De korporaalmet zijn veldmaarschalken WOENSDAG 4 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TEDE BLAD PAGINA 1 De levensloop van een mens is onberekenbaar! Kort ija het uitbreken van de oorlog in 1©3Ö namen twee mannen afscheid van elkaar op een scheepssteiger in de haven van Manilla. De fotograaf van een plaatselijk dagblad schoot een prentje, omdat hij die dag toch met zijn ziel onder de arm liep, maar verder was er weinig belangstelling. Voor de wereld betekende dit afscheid geen nieuws. Pas tien jaar later zagen de mannen elkaar terug. Dat was op een vieg- veld in Tokio en bij die gelegenheid kropen de ontelbare persfotografen brutaal over de autoriteiten heen, omdat ze op straffe van ontslag opdracht hadden gekregen de handdruk van die twee mannen te vereeuwigen. Nog voor de avond van die dag viel, kon men de plaatjes reeds vinden in honderden'dagbladen. Een grijnzende generaal Douglas MacArthur, die de geweldige militaire macht van Japan vengruizeld had; een breed lachende generaal Eisenhower, die het fabeltje van de onverslaanbare Nazi's eerst jn Afrika en later in Europa de kop indrukte. Op die steiger in Manilla drukte MacArthur de hand van een onder geschikte, een luitenant kolonel; in Tokio begroette hij zijn baas, de chef staf van het Amerikaanse leger. In deze tien jaar had een veelzijdige man, die aanvankelijk geremd werd in de sleur van het beroepsleger in vredestijd, zijn grote gaven kunnen ontplooien. En zelfs toen had hij de top van zijn schitterende carrière nog niet bereikt, want hij zou binnen vijftien jaar de sprong maken van West Point naar Washington, van een doodgewone overste tot president van de Verenigde Staten. Eisenhower is een merkwaardige figuur. Hij heeft niets van de roem- jager, die niets ontziet om de hoog ste sport van de ladder te bereiken. Als president is hij nog steeds de zelfde joviale man als tijdens zijn studietijd in West Point. Een brok ge- moedelijkheid en tegelijkertijd een man, die respect afdwingt. Want iedereen, die zijn vridenschap kent, weet ook, dat hij voor niets opzij Naar Europa. Eisenhower is eigenlijk een ontdek king van generaal Marshall. Bij de verraderlijke aanval van de Japan ners op Pearl Harbour ontbood Mars hall hem naar Washington, omdat Eisenhower enige jaren op de Philip pic raen gediend had en dus het ge vechtsterrein uit eigen aanschouwen kende. Maar bij de besprekingen, die toen plaats vonden, ontdekte hij iets in die vastberaden man. Hij zette hem op een belangrijke post bij de opbouw van de strijdkrachten. En daar was het een en ander te doen! Het Amerikaanse leger beschikte over de helft van de manschappen en het materiaal, welke de Polen be zaten, toen zij door de Duitsers on der de voet werden gelopen. Het gehele leger bestond uit 130.000 man! Eisenhower toonde zich zeer ge schikt voor zijn functie. De moeilijk ste opdrachten vervulde hij en nooit kreeg hij het te hoog in zijn bol. Hij droeg een collega voor om het bevel van de Amerikaanse troepen in Engeland op zich te nemen en stelde de instructie voor deze bevelheb ber op. „Wilt U de instructie nauwkeurig bestuderen", vroeg hij aan Marshall, „want het zal een handleiding zijn voor de gehele oorlog?" „Dat zal ik zeker!", antwoordde Marshall droog. „Al was het alleen maar, omdat jij wel eens de man kan zijn, die haar moet uitvoeren!" Kort daarna vertrok Eisenuhower naar Europa. Zo hard als 'n kei. Eisenhower is niet eerzuchtig, maar als hij eenmaal een functie heeft, dan oefent hij die ook voor de volle hon derd procent uit. De bevrijding van een Duits con centratiekamp door de Amerikanen. Een soldaat en duizenden gevan genen, die het grote uur beleefden. Zijn inzicht en zijn tact blijken heel duidelijk uit de strubbelingen rond Patton. Toen Eisenhouwer verzocht om Patton aan het hoofd van het tankleger in Europa te stellen, was de staf er in meerderheid tegen Ike legde zich daar niet bij neer. Hij kende het moeilijke karakter van Patton, maar hij zeg iets in hem. Toen Patton later op Sicilië twee soldaten sloeg, omdat hij meende, dat ze simuleerden, stond de hele pers i Amerika op de kop. Maar toch werd Patton gehandhaafd. Eisenhower wist te bewerken, dat deze weerbarstige generaal zijn excuus aanbood aan de twee soldaten en daarmede was de rel ten einde. Twee jaar later sneden de tanks van Patton Duitsland in mootjes en was iedereen ervan overtuigd, dat de Verenigde Staten geen betere aan voerder hadden voor het tankleger. Toen Eisenhower bekend maakte, dat hij voor Mei de Rijn pver wilde trekken, ondervond hij de grootste tegenstand bij de Britten. Vooral veldmaarschalk Brooke noemde het voornemen onverantwoordelijk, maar Eisenhower wist dat het mogelijk was en liet zich niet van zijn stuk brengen. Een week later stond Brooke naast hem op een Rijnoever en zei: „Je had gelijk Ike; ik (hoop niet, dat ik het nog moeilijker voor je heb gemaakt!" Zware last. Zijn verantwoordelijkheden druk ten Eisenhower zwaar. Vele brieven bereikten hem uit Amerika van de familieleden van vermiste soldaten. Hij las die brieven en leed er onder als men een beetje hoop van hem vroeg en hij dat niet kon geven. In zijn hoofdkwartier beantwoordde hij dergelijke brieven iedere avond per soonlijk. Op een dag, dat grote legerafdelin gen oprukten om over een rivier te trekken, liep Eisenhower tussen de infanteristen. Een soldaat naast hem zei: „Ik ben erg zenuwachtig, generaal. Twee maanden geleden raakte ik gewond en gisteren ben ik pas uit het hospi taal gekomen". De Führer en ïijn staf bestuderen de kaart. Een jaar, nadat deze foto genomen werd, trilde granaatinslagen. „Het genie van deze eeuw" had gefaald. Gelukkig maar! Berlijn van de „Dan passen we mooi bij elkaar", antwoordde de generaal, „want ik loop ook te trillen op mijn benen. Maar bij de rivier zullen we opknap pen, want we hebben materiaal in overvloed, om de Duitsers terug te slaan". Toen de geallieerde legers het brug- gehoofd, dat na de invasie gevestigd was, verlieten en de Duitse linies openbraken, liep Eisenhower over een slagveld, dat bezaaid was met lij ken van mensen en dieren. Hoewel de opmars in volle gang was, toonde Eisenhower zich geschokt bij het zien van de vele offers, welke deze over winning vroeg. Een officier in zijn gezelschap riep enthousiast uit: „Dit wordt de roem rijkste slag uit de geschiedenis. Eisenhower snoerde hem de mond met de woorden: ..Jongeman, in dit bloedbad is geen roem te behalen!" Geen huursoldaat. Hoe Eisenhower de oorlog zag, blijkt wel het duidelijkst uit het vol gende voorval tijdens de gevechten in Afrika. Op zekere dag deelde men hem me de, dat de Duitse generaal Von Ar- nim krijgsgevangene was gemaakt. Verschillende officieren waren van mening; dat Eisenhower deze gene raal diende te ontvangen. In kringen van beroepsmilitairen was dat een soort regel, die nog uit de tijd van de huursoldaten stamde. Men vocht toen, omdat men van vechten hield en als een bevelhebber verslagen was, werd hij met veel statie ontvangen door de overwinnaar. Men had niets tegen elkaar en men beschouwde zich zo'n beetje als de collega van de ander. Maar Eisenhower brak met deze regel. Hij beschouwde de oorlog een kruistocht en had diepe minach ting voor de mensen, die het Nazi dom met. zijn Jodenvervolging en an dere verschrikkingen over de wereld trachtten te verbreiden. Toen men hem vroeg de Duitse ge neraal te ontvangen antwoordde Eisenhower: „Ik ben geen huursol daat. Ik interesseer me alleen voor Duitse generaals, die nog niet gevan gen genomen zijn!" Deze houding hield hij vol. In 1945, toen generaal Jodl in Reims de Duit se overgave met zijn handtekening bekrachtigde, sprak Eisenhower voor de eerste maal tot een Duitse gene raal. Het waren slechts enkele woor den: „Ik stel U persoonlijk en volle dig aansprakelijk voor de uitvoering van de wapenstilstandsvoorwaarden. Veelzijdig. Uit duizenden dingen blijkt de veelzijdigheid van Eisenhower. Tij dens de oorlog kampte men met het probleem, dat na ieder succes de pers speculaties maakte over de volgende stap. De vijand werd hierdoor vaak naar de goede plaats gealarmeerd. Met een stunt wist Eisenhower deze onaangename gang van zaken de kop in te drukken. Voor de aanval op Si cilië belegde hij een persconferentie, waarop hij de journalisten vertelde, welke de volgende stap zou zijn. On der geheimhouding uiteraard. Het succes was enorm. Geen correspon dent waagde het meer om maar een toespeling op de vermoedelijke ont wikkeling te maken. Een diplomaat toonde hij zich in Afrika, toen hij de Fransen van Vichy aan de geallieerde kant bracht. Men oefende toen veel critiek op hem uit, maar later is gebleken, dat hij uit twee beroerde dingen het beste had gekozen. Ook de bevordering van de goede verstandhouding tussen Engelsen en Amerikanen was hem toevertrouwd en met bijzonder grote tact wist hij de gevoelskwesties, vooral waar het de bevelvoering betrof, te omzeilen zon der zich slap te tonen. Geen cynicus. Als men zich een man moest voor stellen, die steeds „uiteindelijk alleen de verantwoordelijkheid droeg, die moest beslissen, of de invasie-vloot diende uit te varen, of dat de weers omstandigheden uitstel noodzakelijk maakte; die dagelijks beslissingen moest nemen, waarmede duizenden, soms honderdduizenden mensenle vens gepioeid warenals men zich zo'n man moest voorstellen, dan zou dat zeker geen type zijn als Eisenhower. Voor zo'n afschuwelijke verant woordelijkheid stelt men zich liefst een cynicus voor en geen gevoelig mens. Eisenhower is een gevoelig mens. Hij toonde echter een merkwaardige evenwichtigheid. Hij onderzocht alles wat menselijkerwijze mogelijk was en dan besliste hij. Maar als die be slissing eenmaal genomen was, dan stond hij er ook pal achter en juist dat inspireerde zijn officieren en manschappen. Zij hadden vertrouwen in hem. En hoe zwaar de verantwoordelijk heid hem ook gedrukt heeft, hij is nooit een cynicus geworden. Hij hield bij al zijn gezag ook iets jeugdigs over zich, vaak zelfs iets jongens achtig. Vlak na de oorlog bereidde hij b.v. een kort uitstapje voor naar het jubilerende West Point om zijn vrouw te verrassen. Hij was er da genlang vol van. maar op het laatste ogenblik kreeg hij een opdracht, die een spaak is het wiel stak. En dan kon hij echt teleurgesteld zijn. Dat Eisenhower zich nooit over schatte, bleek uit een ontmoeting met Truman. Tijdens een autorit zei Truman hem: „Ik wil alles voor U doen. Zelfs als U zich candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen!" Een ander zou bleek geworden zijn bij zo'n opmerking. Eisenhower niet. Hij lachte en verkeerde in de me ning, dat Truman een grapje maakte.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10