Loondeskundigen zullen de regering adviseren Nederlands snelverkeer eiste binnen één etmaal vier doden Bundel giro's weggeraakt Tot wanhoop gebracht gezinshoofd sloeg ongeïnteresseerde ambtenaar Narcissen in duizelingwekkend aantal variëteiten in Haarlem DINSDAG 3 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 1 Juli wijziging ambtenarensalarissen Over le halfjaar 1955 uitkering ineens Het is de bedoeling dat de gewij zigde salarisregeling van het burger lijk rijkspersoneel op 1 Juli formeel van kracht zal worden. Over het eer ste halfjaar van 1955 zal op basis van die regeling een uitkering ineens worden verstrekt. Voorschotten op deze uitkering zullen eerstdaags plaatsvinden. Dit heeft minster Beel geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen. De heer Andriessen had gevraagd of de regering bereid is door een commissie van loondeskundigen tej doen nagaan of haar inzicht, dat tus-1 sen de beloning van de lagere- en middengroepen van het overheids personeel volgens de nieuwe rege ling en feitelijke, rechtens toelaat bare beloning van het personeel in het particuliere bedrijfsleven geen ongemotiveerde discrepantie ten on gunste van het overheidspersoneel bestaat, wel juist is. Minister Beel antwoordt hierop dat de regering in dit speciaal geval hiertoe bereid is, hoewel een op dracht aan een college van loondes kundigen om het inzicht der regering te toetsen in 't algemeen onjuist is. Uiteraard zal 't advies der deskun digen niet alleen gebaseerd kunnen worden op een vergelijking van de salarissen en lonen in engere zin, maar zal daarbij ook rekening moe ten worden gehouden met de secun daire arbeidsvoorwaarden en zal het onderling verband in het rijksbezol- digingsstelsel in het oog dienen te worden gehouden. Het advies van de loondeskundigen zal, alleen reeds op staatsrechtelijke gronden, geen arbitrair karakter kunnen dragen. Het zal een onder werp van bespreking kunnen zijn tussen de regeringsdelegatie en de personeelsdelegatie in de centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken. Foulkes op Soestdijk De Canadese generaal Charles Foulkes, die deelneemt aan de na tionale herdenkingsplechtigheid te Wageningen, waar hij tien jaar ge leden de Duitse bevelhebber in Ne derland, Generaal Blaskowitz, de - Tijdens bouwwerkzaamheden aan Geen verkorting breviergebed De Acta Apostalicae Sedis van 22 April 1955 bevat het officiële decreet over de hervorming van missaal en brevier. Daaruit blijkt dat de veranderin gen zowel in missaal en brevier zich beperken tot vereenvoudigingen van zeer ondergeschikte aard in de ru brieken en tabellen bij het samen vallen van feesten. Tengevolge hiervan zal de duur van het brevier-gebed, doordat aan Het bezwaar van het telkens osplaan van andere bladzijden wordt tegemoet gekomen, enigszins (maar niet meer dan 10 minuten) worden bekort. Het breviergebed zelf, d.w.z. psalmen en gezangen blijft volkomen ongewijzigd. ND 100 jaar werd kroontjespen in Istanboel machinaal verslagen De dodenherdenking Vlaggen halfstok; rumoer vermijden Evenals andere jaren wordt ver wacht, dat Nederland vooral dit jaar met bijzondere ingetogenheid zijn do den op 4 Mei zal gedenken. Daartoe wordt eenieder uitgeno digd om zoveel mogelijk de vlag half stok uit te hangen tussen 6 uur 's avonds en zonsondergang. Van kwart voor acht tot 30 secon den voor acht zullen alle kerkklok ken geluid worden en om afcht uur zal in geheel Nederland 2 minuten stilte in acht genomen worden, waar aan ook weer de N.S. zal medewer ken, door alle treinen binnen de Ne derlandse grenzen gedurende deze 2 minuten te laten stoppen. In overleg met de betreffende bon den verzoekt het Nationale Herden kingscomité de exploitanten van ca- ié's, restaurants en bioscopen ook dit jaar weer hun volle medewerking aan de herdenking te willen verlenen. In de café's en restaurants zullen in de avonduren alleen de programma's van de Ned. omroepen te beluisteren zijn en na 7 uur zal alle buitenver lichting gedoofd zijn. De bioscopen zul'en tussen 6 en 9 uur geen programma's vertonen en gedurende de gehele avond zal geen neonverlichting branden. Het Zweedse wittebrood Vlagvertoon moest uitgebreid worden Het Nationale Bakkerscomité, dat ter gelegenheid van de 10de verjaar dag van de bevrijding zich beijvert via een Zweedse Wittebrood-actie met aangehechte vlaggetjes gelden in te zamelen voor de stichting 1940- '45 en voor het Nederlandsche Roo- de Kruis, heeft zijn actie moeten uit breiden. Het comité rekende op de verkoop van 1,5 millioen vlaggetjes op 6 en 7 Mei. De belangstelling van alle Ne derlandse bakkers is echter zo groot, dat de aanmaak dezer vlaggetjes tot twee millioen verhoogd moest wor den; en nog vraagt men zich af, of deze hoeveelheid voldoende zal zijn. De vlaggetjes tonen aan de ene kant de landkaart van Nederland, waarover de Zweedse vlag wappert met in de rechter-benedenhoek het roode kruis-teken. Aan de achterzij de staat een kwartje voor de Stich ting 1940-'45. Óp 6 en 7 Mei zullen alle bakkers winkels in ons land speciale decora ties in hun etalages aanbrengen om iedere voorbijganger, en speciaal de huisvrouw, aan de Zweedse witte- broodsdagen te herinneren. diens troepen dicteerde, zal Woens dagmorgen om half elf door H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins dei- Nederlanden op het paleis Soestdijk worden ontvangen. Generaal Foul kes zal vergezeld worden door zijn echtgenote, door de ambassadeur van Canada en door diens echtgenote. de uitbreiding van een melkindustrie te Rotterdam is gisteren de 60-jarige arbeider P. Everts uit Rotterdam uit gegleden en in een 17 meter diepe liftschacht gevallen; bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man te zijn overleden. Angstwekkende tol Het snelverkeer in Nederland blijft dagelijks zijn tol eisen en wan neer men de ongelukken, die iedere dag in ons land geschieden onder elkaar zet, blijkt deze tol ont stellend groot. Van Zondagavond tot Maandagmiddag verloren 4 mensen op de Nederlandse wegen het leven, als gevolg van een verkeersongeval. Rotterdam. Zondagavond stak de 70-jarige con cierge H. de Neef uit Rotterdam on verwacht op de 's-Gravendijkwal de weg over, juist toen een motorrij wiel,, waarop twee geestelijken waren gezeten, passeerde. De man werd tien meter meegesleurd en overleed ter plaatse; de bestuurder van het motorvoertuig, pater H. Waldran, eveneens uit Rotterdam, werd ern stig gewond naar het St. Franciscus- gasthuis vervoerd; de duo-zit-rijder, pater J. C. A. Francino liep slechts lichte verwondingen op. Een bundel giro's uit Nijmegen is sinds 23 April zoek. Dit is tegen het eind van de vorige week aan het licht gekomen, doordat afgegeven post- chèques aan het postkantoor te Nij megen en in enige omliggende plaat sen niet konden worden uitbetaald omdat de betalingsadviezen uit Den Haag niet waren verschenen. Hieronder waren ook een aantal chèques voor salarissen. Ook kwamen klachten binnen over het uitblijven v.an afschrijvingen en het bijschrij ven van enkele stortingen. Uit Tilburg zijn ook klachten over het uitblijven van af- en bijschrij vingen ontvangen. Bij de Postchèque- en Girodienst in Den Haag deelde men aan „Parool" mee, dat men nog niet weet om hoe veel giro-opdrachten het gaat. Daar men in Den Haag dagelijks 200.000 of meer opdrachten ontvangt, merkt men daar het uitblijven van een of meer bundels niet op en ontdekt men het zoekraken pas, als er klachten binnenkomen. Meestal komt een zoek geraakte zending wel na enkele dagen terug. Bij de grote hoeveelheden post, die dagelijks in het gehele land wordt verwerkt, kan het makkelijk gebeu ren, dat een bepaalde zending in een verkeerde postzak teercht komt of dat een postzak een verkeerde kant op gaat. De Postchèque- en Girodienst adviseert bij het uitblijven van afre keningen afzonderlijk nieuwe giro- biljetten in te zenden. Op het hoofd postkantoor in Den Haag wordt dan een aantekening op de rekeningcou rant aangebracht, opdat indien de zoekgeraakte opdrachten terechtko men, dubbele uitvoering van de op drachten wordt voorkomen. Om ge heel zeker van zijn zaak te zijn kan men zich ook tot de afdeling inlichtin gen van die dienst wenden, die dan onderzoekt of bepaalde giro-opdrach ten al dan niet zijn uitgevoerd. TER DANKBARE HERINNERING eat kumtle Mia» III gg| foot dc Stichting. 1940-1945 Hengelo. De 50-jarige G. Greveling uit Hen gelo, gehuwd en vader van 2 kinde ren, passeerde gistermiddag de on bewaakte overweg op de Horstweg te Hengelo, juist op het moment, dat een electrische trein naderde. De man werd gegrepen en op slag ge dood. Dordrecht. De 20-jarige motorrijder C. Bijl uit Breda reed gistermiddag in de Tou- louselaan te Dordrecht, toen een wielrijder vlak voor hem de weg wilde oversteken. De motorrijder kon een botsing niet meer vermijden en zowel hijzelf als de 8-jarige Nico- lette van der Stoel uit Dordrecht, die achter op de fiets was gezeten, wer den tegen de grond geslingerd. Bei den werden ernstig gewond naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar de motorrijder in de loop van de avond aan zijn verwon dingen bezweek; de toestand van het meisje is nog zorgwekkend. Zutphen. Op de hoek LunettestraatVijf- morgenstraat te Zutphen werd gis termiddag een 68-jarige antiquair uit Zeist, die op een bromfiets reed, door een vrachtwagen gegrepen en ter plaatse gedood. Zoals deze foto duidelijk laat zien, een Turkse „Sorident" uit het jaar 1955 gebruikt een schrijfmachine, wanneer hij een brief schrijft die hem door een cliënt wordt gedicteerd en schrijft ook sollicitaties en peti ties machinaal, dit in. tegenstelling met „schrijvers" van de oude stem pel, die met een ouderwetse kroon tjespen, welke nu vrijwel geheel het veld heeft moeten ruimen, prachtige Arabische letters als het ware te kenden. Sinds Kemal Ataturk voorschreef, dat inplaats van het Arabische, het Latijnse alphabet zou worden ge bruikt, hebben de „sollicitatieschrij vers" van Istanboel, waar deze foto werd gemaakt, en ook van de andere steden, waar zij hun arbeid verrich ten, hun toevlucht bij de machine gezocht. Sommigen beschikken over een moderne draagbare „typewriter", maar er zijn er ook die op iets zitten te hameren, dat, zoals wij het zou den uitdrukken, met „touwtjes in elkaar hangt". Landbouwers en sol daten vormen het belangrijkste deel van de dagelijkse cliëntenreeks, om dat de meesten van hen ongeletterd zijn en de „schrijver" daardoor voor hen het enige middel is om hun fa milie op de hoogte te brengen van hun belevenissen in de stad. Voor elke sollicitatie-brief berekent de schrijver 50 Koeroe (±75 cent), voor andere opdrachten gelden an dere tarieven eiv alles bijeen ver dient een schrijver, een acht a tien Lira (ongeveer 10,per dag. Om hun beroep uit te oefenen hebben de schrijvers een vergunning nodig van de burgemeester, waarmee zij zich in Istanboel meestal installeren rondom de 250 jaar oude nieuwe Moskee. Dat dit met een commerciële bedoeling gebeurt en niet alleen maar om in de buurt van de Moskee van de schilderachtige sfeer te genieten, zal duidelijk worden als men weet, dat de omgeving van de Moskee bezaaid is met regeringsgebouwen en gerech telijke instellingen. DELFTENAAR OPGESLOTEN WEGENS POGING TOT MOORD. Wegens poging tot moord op zijn vrouw heeft de politie M. uit de Prins Mauritsstraat te Delft opgeslo ten. De man verkeerde.onder invloed van sterke drank en gaf tijdens een twist zijn vrouw een klap op het lin keroog, waarna hij haar met een dolk de borst stak, enige centimeters boven het hart. Aanvankelijk zag de arts, wiens hulp was ingeroepen, de toestand ernstig in. Bij onderzoek in het Oude en Nieuwe Gasthuis bleek de verwonding echter mee te vallen, zodat de vrouwnaar haar woning kon worden vervoerd. Huisvestingsellende in de hoofdstad Mild vonnis Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren mild geoordeeld over een 32-jarige Amsterdamse fabrieks arbeider, die tot wanhoop gebracht door huisvestingsmoeilijkheden in de zomer van 1954 een ambtenaar van het huisvestingsbureau te Amsterdam een zodanige aframmeling toediende, dat de man met eejn hersenschudding naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. fabrieksarbeider woonde met zijn vrouw en een kind bij een Am- een ernstige zenuwstoring en eerst na lang aandringen van de artsen en de advocaten, die zich hun lot hadden aangetrokken, kreeg dit gezin maanden terug een oude woning toe gewezen, waar het weer verenigd kan leven. Ook deze woning is moei lijk ideaal te noemen, wanrt? niet al leen is de ruimte minimaal, doch ook iedere vorm van comfort ontbreekt; zo is er b.v. in de huiskamer geen stookgelegenheid. De politierechter had enige tijd ge leden een week gevangenisstraf opge legd aan de arbeider wegens het mis handelen van de ambtenaar, maar het gerechtshof toonde gisteren meer be- sterdams gezin in, maar toen zijn grip voor de noodtoestand, waarin de vrouw wederom in positie raakte man had verkeerd. Bovenstaande afbeeldingen geven de beide zijden weer van de ge kleurde vlaggetjes die op 6 en 7 Mei, ten behoeve van de Stichting 1940 1945 en het Roode Kruis, door alle bakkers verkocht zullen worden a 0,25. Het Nationaal Bakkers Comité verwacht, dat twee millioen vlagge tjes door de Nederlandse huisvrou wen zullen worden gekocht, als dank bare herinnering aan het Zweedse Roode- Kruis wittebrood, dat aan het einde van de hongerwinter op Ne derlandse tafels verscheen. werd hij op straat gezet en kennelijk geschiedde dit „wettelijk", want er scheen geen instantie, die dit kon voorkomen. „Smoesjes"! Met de nood der wanhoop poogde de man nieuwe woonruimte voor zijn gezin te vinden, maar tussen 't onaf zienbare leger van woningzoekenden in Amsterdam, viste hij doorlopend achter het net. Reeds verschillende malen was hij op het huisvestingsbu reau geweest,, waar men echter ook niet in staat scheen hem te helpen. Toen zijn gezin tenslotte op straat stond en hij een vurig pleidooi bij het huisvestingsbureau hield om een onderdak voor zijn gezin, vertelde 'n niet bijster geïnteresseerde ambte naar hem: „Ik heb met uw smoesjes niets te maken". Onmenselijke oplossing. Dit had de maat doen overlopen en uitzinnig van drift was de fa brieksarbeider door het loket gedo ken en eerst toen tien man te hulp waren geschoten, had men de ambte naar kunnen ontzetten, die echter on middellijk met een hersenschudding naar het ziekenhuis moest. De fabrieksarbeider moest zijn ge zin toen in een tehuis voor onbehuis- den onderbrengen, waar hij van zijn vrouw gescheiden werd. Alleen des avonds kon hij zijn vrouw in de stad ontmoeten, want hij mocht in het tehuis niet op de vrou- wenafdeling komen. In het ziekenhuis bracht de vrouw haar tweede kind ter wereld en daar na moest zij met het kind weer terug naar het tehuis voor onbehuisden. Beide mensen kregen van dit leven Het veroordeelde de man tot een week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 20. WETHOUDER P. C. ELFFERICH. De heer P. C. Elfferich te Delft is benoemd tot voorzitter van de hoofd afdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap. Hij zal zijn functie van wethouder van Openbare Werken en Stadsontwikkeling te Delft blij ven vervullen, doch alle nevenfunc ties neerleggen. Ontploffing in een woonwagen 5 Gewonden te Hengelo Nadat de dochter van het gezin Henraath, dat een woonwagen te Helmond bewoont, Zaterdagmorgen koffiewater had opgezet, volgde in de woonwagen een enorme ontplof fing, waardoor 5 mannelijke leden van het gezin, die op dat moment nog te bed lagen, min of meer ern stig gewond werden. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hoogstwaarschijnlijk de slang, die de butagascylinder met het gastoestel verbond, losgeraakt is, Dit was de keuring der narcissen! Men vond ze in de keuringszaal ook gisteren weer in een duizelingwek kend aantal variëteiten en vormen en kleuren. En het zal interessant zijn te zien hoeveel zaailingen nu binnen afzienbare tijd tot gevraagde soorten zullen behoren. Naast de narcissen kwamen ook de tulpen los en ontbrak ook het bij goed niet. Gebrs. Vink, Noord wijk, waren weer present met de fraaie purper- rose kasgladiool Albert Verweij, waarover we al verschillende malen de loftrompet hebben gestoken. Een gladiool met een lange, goed gebouw de staart en een aparte kleur. Er was nóg een gladiool: April Beauty van G. Hommes, Heiloo, een zalmrose aanwinst, met een goed gebouwde tak, die buiten vroeg bloeit. Om nog even met het bijgoed door te 'gaan: L. Slikker, Heemskerk, liet een aantal variëteiten van Frittgla- ria imperialis (zgn. keizerskronen) zien: rubra maxima, lutea maxima, een goudbonte variëteit en een zil- verbonte, die voor tuinbeplanting bijzonder attractief zijn,, zoals de plant trouwens toch een statig en voornaam effect maakt. Dezelfde fir ma liet de alleraardigste Erythro- niums zien: de witte White Beauty en degele Tuolumanense. Tulpen. Van de tulpen viel de rode sport uit Advance weer sterk op. Gebrs. Segers, Lisse, toonden deze verloping in bonte kwaliteit en daarnaast de oerstevige, dubbel rode Dorso en de lila, wit-gerande Pandion. Deze fir ma liet tevens zien, dat men persé geen grijze Lady Derby behoeft te telen. Men liet enkele kisten „groe ne" zien. Johni van Grieken, Benne- broek, etaleerde naa6t een vaas dub bele gemengde tulpen de zeer merk waardige Fata Morgana met de crème aan de buitenzijde rood gespikkelde bloemen. Zeer apart! Naast parkiet Shirley Temple (uit Ossi Oswalda) toonde Jac. Vlam Warmenhuizen eveneens dubbele late tulpen, o.m. de bekende Orange Triumph, Mys taris, Lilac Perfection, e.a. Hybrida, Schoorl, etaleerde een gele zaailing, ontstaan uit een kruising van eer fosteriana x een vroege tulp. Het re sultaat was een kloeke, donkergele tulp. Van dezelfde inzender zagen wc nog de rode, geel-gerande foste- riana-hybride Eastern Parade. Een pruimenpUrperen verloping uit de lilapurperen The Bishop bracht Leeuwenburgh, Numansdorp, onder de naam The Archbishop. Een mooie sport! De schitterend lakrode foste riana onder de naam Elizabeth Jonk heer, etaleerde J. H. Meskers. Hille- gom, terwijl J. H. Rijkelijkhuizen, Hillegöm, dc tulpenrij sloot met vaas gemengde dubbele tulpen en een met de fraaie rode Red Fury. Vele soorten. Een grappige narcis blijft de wit met crème Milk and Craem van P. ONDRZOEK NAAR HOGERE AMBTENARENSALARISSEN. Op vragen van de heer Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, over de waardoor het gas vrij de woonwagen ongunstige verhouding van de salaris- binnen kon stromen. Nadat de gewonden verzorgd wa ren, bleek, dat slechts de 69-jarige grootvader van het gezin zodanig met brandwonden overdekt was, dat op name in het ziekenhuis noodzakelijk was. sen van de hogere Rijksambtenaren en die van soortgelijke posities in 't particuliere bedrijf heeft de minis ter geantwoord, dat men een onder zoek naar de verbetering van de sa larissen van enige groepen van amb tenaren instelt. v. Deursen Zn, Sassenheim. Daar naast zaken we de jonge Treviathan, de triandus Tresamble en de dubbele Wm. Copeland van P. Dames, Lisse. G. Lubbe Znf Oegstgeest, expo seerden o.m. de fraaie eenkleurig gele gr. kr. New Gold, de fijne poet. Margeret Mitchell, trompet Troca- dero. Gold Medal, de mooie gevorm de gr. kr. Rideau Hall en de gr. kr. Kopler, wit dekblad met oranje kroon. De beste dubbele crèmegele White Lion was er weer van De GraaffGerharde, Lisse, terwijl L. v. Steenvoorden, Noordwijk o.m. een dubbele vorm van King Alfred toon de onder de naam San Francisco. Over dubbele gesproken: P. J. v. Oosten, Noordw.hout, liet er drie zien: Mary Copeland, Mrs. Wm.' Co peland en Irene Copeland, een trio, dat al verschillende jaren in de cul turen is en de waarde heeft bewe zen. Uit een vrij nieuw zaaisel toon de Grullemans, Lisse, enkele forse gr. kr. zaailingen: Mother Cath. Grul lemans, wit dekblad met een opval lende „ring" op de grote, platte kroon, de crème Diamond Jubilate met de oranje kroon en Duke of Windsor, wit dekblad met gele cup behoren tot hetzelfde type. Verder stond daar ook nog de trompet Golden Smile met de goudgele trompet. Voornaam. Een voorname indruk maakte de gr. kr. Mario Lanza van J. W. A. Le- feber, Lisse. Een mooi gevormde zeer grootbloemige aanwinst met crème wit dekblad en vurig oranje kroon. Een opvallende verschijning. Dat laatste kan trouwens ook gezegd worden van de papilion Vlammen spel, wit dekblad met oranje ge streept centrum. De papilion Blache is eenkleurig witte variëteit en trok ook de aandacht. Van de Wed. G. Uit Den Boogaard, Warmond, no teerden we de gr. kr. High Life, de poët. Mega, de fraaie gr. kr. Tres long, wit dekblad met oranje cup en de idem gr. gr. Kathleen Ferrier. Warnaar «Si Co, Sassenheim, voerden weer een flinke collectie ten tonele: Red Rascal met de uitdagend rode kroon op het gele dekblad, de chique gr. kr. Episode, geel dekblad met zacht oranje cup, dc trompet van standing White Monarch en ver schillende andere soorten. De vorige week bekroonde Armada zagen we nu van L. v. Leeuwen jr., Sassen heim. ZandbergenTerwegen, Sas senheim, heeft de bezoekers de laat ste weken voortdurend nieuwigheden voorgeschoteld en wel voornamelijk in het kleinbloemige genre. Ook nu was de Sassenheimsc firma weer present met de opvallende triandus Silver Chines, dc meerbloemige Dawn, verschillende cyclamineus- soorten en Isebel, welke laatste we nu niet zo verbluffend mooi kunnen vinden. De enorme melkwitte gr. kr. brachten Gebrs. dc Graaff S. A. van Knijnenburg Co, Noordwijk. mèt de elite eenkleurig witte Chinese White, de stevige kr. kr. Bertha Aten, de k. kr. Maid, enz. Van Tubergen, Haarlem, toonde de kloeke gr. kr. Belisana, wit dekblad met grote, oranje gerande kroon, terwijl J. Ger ritsen Zn, Voorschoten, naast ver schillende zaailingen met gespleten cups een bloemstuk met de altijd aantrekkelijke trompet Lemone naar voren brachten èn de forse gr. kr. Gervo. Bij C. A. v. d. Wereld, Roe- lofarendsveen, was bicolor v. d. We- reld's Favorite inderdaad de favo riet. Een bloemstuk van de gele trompet Sandard Value vormde het besluit van de narcissen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5