Volksgezang op de plaat en tong IIISSEH BALIE ™AL,C Restauratie muurschilderingen Gravensteen door Gerhard lansen Overbezette Gehoorzaal zal juiste vrijetijdsbesteding ruim illustreren Receptie bij jubileum Bond van huis- en grondeigenaren Verkecrsovcrtreders op Vismarkt kregen boter bij de vis DINSDAG 3 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. A. W. F. Kamerman te Den Haag en de he ren R. F. de Vooijs te Rotterdam en K. A. Kriekhaus te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Franse taal- en letterkunde de dames J. M. W. van Weerlee te Lei den en H. Zandvliet te Voorburg. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geschiedenis mevr. L. J. Tels- Elias te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde de dames H. v. d. Hoogenband te Den 'Haag; M. N. Wolterbeek te Den Haag en de he ren J. A. Eulderink te Enschede; S. Guss (U.S.A.) en J. A. Los te Den Haag. Geslaagd voor het arts-examen le gedeelte mej, M. M. H. Ament te Den Haag en de heren D. A. Buijs te Den Haag; R. C. M. Dalmeijer te Den Haag; J. C. Lucas te Oegstgeest; B. N. Reijdon te Amsterdam en I. Schnitzler (U.S.A.). Geslaagd voor het arts-examen 2e gedeelte de heren J. J. Fischer te de Bilt; M. v. d. Kruk te Den Haag; D. N. van Paassen te Haarlem; J. van Rijsing, te Leiden en J. Verwiel te Waalwijk. WERK VAN MAANDEN De Haagse kunstschilder B. F. Gerhard Jansen is in opdracht van Rijk en Gemeente begonnen met de restauratie van de oude muurschilderingen, die onlangs in de cellen, van het Gravensteen te Leiden achter de kalk zijn aangetroffen. De heer Gerhard Jansen noemt de schilderingen zeer merkwaardig en kenmerkend voor de tijd (midden 16e eeuw), waarin zij zijn geschilderd. Ons land heeft uit deze tijd weinig kunstschatten, die geschilderd blijken door iemand, die over talent en een oorspronkelijke visie beschikte. Veelal werden de muurschilderingen in die tijd van een voorbeeld nageschilderd. Dat is met de afbeeldingen in het Gravensteen zeker niet het geval. De heer Jansen wees op gedeelten van bloemmotieven, die waarschijnlijk de Cal varieberg aanduiden en die op oorspronkelijkheid van de zestiende eeuwse schilder duiden. De schilder heeft thans de gaafst gebleven schildering in de eerste cel onder handen. Het is niet zijn bedoeling om méér te schilderen dan de motief aangeeft. Hij herstelt alleen wat vernield is en maakt fletse kleuren weer fris. Op de foto is duidelijk te zien welke gedeelten van de schildering al door zijn gevoelige penseel zijn bewerkt. Hij gebruikt aard- verven, die hij zelf heeft aangemaakt, gebrand en gemengd. Soortgelijke opdrachten voor herstel van vernielde schilderingen heeft de heer Gerhard Jansen o.m. in Groningen uitgevoerd. Het werk zal enige maanden in beslag nemen. (Foto: De Leidse Courant). Agenda Leiden Schouwburg: K. en O. Haagse Co- medie. „Een theehuis voor Tobiki", 8 uur nam. Den Burcht: Voorlichting Emigra tie naar Australië, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur. 10-jarig bestaan K. en O. Wim Kan: ervai'in- gen met het publiek. WOENSDAG. De Burcht, 8 uur nam. Gen. Ver eniging. Universiteitsbibliotheek: Tentoon stelling Letterkunde in Bezettings tijd, 11 uur voorm.5.30 uur nam. Pieterskerk: Dodenherdenking. Sprekers H. Divendal en ds G. Toornvliet, 7.15 uur. St. Petruskerk, 6.45 uur nam. Ro zenkranskruistocht. DONDERDAG: Pieterskerkhof, 9 uur nam. Bevrij- dingsspel ,,De vrijheid is een Asse poes". 8 uur v.m. H. Mis in de kapel van de Vrolijke Ark tot intentie van Zr. M. Pijpers bij haar vertrek naar Nij megen. TENTOONSTELLINGEN. Lakenhal: Leden werk „Ars Aema- lae Naturae". Werkd. 104 uur. 's Zondags 14 uur (t/m 1 Mei). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen door Jos Gosschalk en Paul Citroen 25 uur nam. (t/m 28 Mei). Rijksmuseum voor Volkenkunde: l Tentoonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.—5 uur nam. (Tot 15 Juli). Dienst Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Woensdag 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: ,,Het uur voor midder nacht", 18 jaar. Lido: „Suzanna sliep hier", 18 jaar. Luxor: „Désirée", alle leeftijden Trianon: „Zet je zorgen op zij" alle leeftijden. Rcx: „De avonturen van Ro binson Crusoë", alle leef tijden. Burgerlijke Stand Vrijdag opening Teca 55 T elevisie-opname in de Stadszaal Een week lang zal Leiden gelegen heid hebben te zien en te horen wat in Leiden en omstreken in duizenden welbestede uren geknutseld en opge bouwd werd. Voor het eerst in haar bestaan wordt de Stadsgehoorzaal tot in al haar uithoeken bezet door de vruchten van de arbeid in de vrije uren verricht. De grote K. en O.-lus- trum-tentoonstelling de Teca 1955 hoopt Vrijdag na de opening alle Leidenaars te kunnen betrekken in de liefde voor de hobby, die tot nu slechts op zolders en in knutselhoek jes gekoesterd werd. Velen die tot nu toe door pantoffel parade en verveling de tijd tussen werk en slapengaan overbrugden zul len door deze tentoonstelling mis schien uit hun vrijetijdsdommel op geschrikt worden en geïnspireerd worden om het voorbeeld te volgen van hen, die deze tentoonstelling tot een succes maken. Reeds eerder hebben wij de ver schillende manifestaties van vrije tijdsbesteding, die op de Teca te zien ■zullen zijn opgesomd. Met modellen en andere werkstukken zijn bijna al- te takken van vak- en verenigings leven vertegenwoordigd. Onmiddellijk als men de Stadsge hoorzaal binnenkomt zullen enkele sprekende en vliegende voorbeelden- papagaaien en modelvliegtuigen, twee geheel verschillende facetten van vrijetijdsbesteding doen oplichten. Jeugdige natuurvrienden zorgen na melijk voor gevederde vrienden die natuurlijk niet als producten van éigen creatieve arbeid maar als re sultaat van jarenlange kweek gezien moeten worden. De Leidse luchtvaart club laat op de plek waar men tot op dit ogenblik jas en hoed aan de kap stok hangt, een bestuurbaar model vliegen en landen In de grote zaal krijgen de andere stands een plaats. In het midden wordt het Leids spoorwegemplace ment aangelegd in een tijdsbestek, waarvoor de gemeente haar vingers zou aflikken. In een groot bassin is een complete haveninstallatie aange bracht met de Willem Ruys voor an ker. De beeldende kunsten zijn ver tegenwoordigd door schilderijen en boetseerwerk van Ars Aemula Na- Avondmis in de Lodewijkskerk Feest van de arbeid te Leiden Katholiek Leiden vierde gister avond het feest van de arbeid in de Lodewijkskerk met een avondmis. Deken M. A. Jansen droeg de H. Mis op aan een stemmig versierd al- drika Josephina Alberdina Jacoba, taar in een kerk, die slechts gedeel- dr van W. Hamerling en A. v. Pola- nen; Antonius Willibrordus Maria Bernardus zn van G. P. v. Haastëren en G. M. P. B. Berk; Dirk, zn van D. la Lau en M. v. d. Linden; Cornelis Petrus Maria zn van H. Belt en J. C. M. v. Hassel; Bonnie Hendrica He lena dr van G. Mulder en H. J. v. d. Laaken; Anja, dr van M. Boehlee en C. van Gent; Ronald zn van P. Rijsbergen en M. C. Huisman; Wein- tje dr van A. Kuijt en A. van Bee- len; Maria Agatha Cornelia dr van E. v. d. Star en J. Hartkamp; Astrid dr van A. Koenen en M. C. Lange- zaal; Marianne Louisa Catharina dr van A. C. v. Oosten en L. M. Oort huis; Geertje, dr van J. Klok en T. Kuijt; Johannes Christiaan, zn I. E. Kriek en C. Brouwer; Emma Helena, dr van W .E. Dekker en E. van Delft; Robert Anton Jacobus, zn van W. C. Koreman en C. J. J. An- notee; Jacoba Klasina Maria dr van E. W. C. Langezaal en K. J. van Rooijen; Lydia Suzanne, dr van J. Barge en M. J. W. v. d. Putt; Anna Maria dr van J. J. de Heiden en P. C. v. Goozen; Evert Hendrikus Ma ria, zn van H. van den Bosch en M. M. Verdegaal; Stephanus Adrianus Maria zn van P. A. Leliveld en M. T. M. van Rossum; Elisabeth Anna, dr van K. F. de Jong en D. G. van 't Zand; Gertrud Anna dr van H. J. Mennens en J. G. Werkhoven; Bar- tje dr van H. A. Meester en M. telijk was gevuld. De studentenpas toor, pater prof. dr. Henri van Rooyen legde in een korte predika tie de nadruk óp de betekenis van de arbeid. In tegenstelling tot de materiële verheerlijking van de ar beid, die hem boven alles stelt, noem de hij de arbeid de blijde taak, die God de mens op de schouders heeft gelegd in dienst van de opbouw van Zijn rijk op aarde. Zo gezien is de arbeid, zelfs de ge ringste, geen juk maar een vreugde. Op deze wijze leidt de arbeid tot zelfheiliging. De paus heeft het feest van de arbeid tot het feest van Jo seph, de werkman gemaakt. Dit is een erkenning van de waarde van de nederige, alledaagse arbeid. turae en films van de Leidse Smal filmliga. Televisie-uitzending in Stadszaal. De vereniging voor Experimenteel radio-onderzoek in Nederland zal een televisie-uitzending verzorgen vanuit de tentoonstellingszaal. In de recep tiekamer heeft men gelegenheid om vrienden, die zich onder het oog "van de camera natuurlijk extra opvallend zullen gedragen, in hun ware gedaan te te zien. Op het podium van de stadszaal zullen gedurende de tentoonstelling verschillende amateursorkesten mu zikale noten kraken. Dit muzikale festijn zal Vrijdagavond ingezet wor den met een stertocht van zeven har monie-orkesten naar het centrum van de stad. De muzikale rondgang be gint om 20.15. De tentoonstelling wordt Vrijdag avond officieel door jhr. mr. F. H. •van Kinschot geopend. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Ge meenteraad in zijn vergadering van 26 April 1955 heeft bepaald, dat voor het gebied, begrensd door de be staande bebouwing ten Noord-Oosten van de Rijnsburger weg, de Houtlaan, de Maredijk en de spoorbaan, een herziening van het uitbreidingsplan 1933, sedert gewijzigd, wordt voor bereid. Leiden, 3 Mei 1955. De Burgemeester voornoemd, F. H. v. KINSCHOT. 25 JAAR TUINMAN OP RHIJNHOF. De heer J. Hoge woning, woonach tig in Oegstgeest, herdacht gisteren 't feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als tuinman op de begraafplaats Rhijnhof. De jubilaris werd in de ont vangstzaal van Rhijnhof toegespro ken door de heer P. J. van Hoeken, voorzitter van de commissie van fa bricage van de Hervormde Gem. te Leiden, die hem een enveloppe met inhoud en een kist sigaren overhan digde. Liedjes in de Lakenhal Wie gisteravond zijn oor te luiste ren zou hebben gelegd tegen de deur van de Pleyte-kamer in de Lakenhal zou zich hebben afgevraagd Er werden achter die deftige deur in die deftige Lakenhal vrolijke en meewarige liedjes gezongen. Maar ter verontschuldiging van de rustverstoring kan worden verteld, dat het liedjes waren uit de oude doos. Ais er dan in een oudheidkun dig museum gezongen mag worden, dan mogen het de volksliederen zijn, welke helaas in de meeste streken zijn uitgestorven. Het was de Commissie voor Volks kunde van de Vereniging „Oud Lei den", welke in de Pleyte-kamer haar gastenbij eenkomst hield. Op deze bijeenkomst heeft de secretaris van het Nederlands Volkskundig Genoot schap, dr. Tj. W. R. de Haan uit Was senaar, een boeiende causerie ge houden over het volkslied, in 't bij zonder te-Katwijk. Uit deze causerie bleek echter, dat in Leiden en geving het volkslied nog slechts schaars beoefend wordt. Meer vreug de beleeft de onderzoeker in afgele gen streken als Terschelling, de Frie se „Wouden" en West-Friesland, Vooral uit deze gebieden liet dr. De Haan op de gramofoon mooie en in teressante liederen horen, welke hier en Öaar nog gezongen worden. Maar ook in Katwijk is het volks lied niet geheel en al verdwenen, Kostelijk was het interview, dat op de plaat was opgenomen, waarin een Katwijkse vrouw vertelde over het bekende lieidje van het weeuwtje van Stavoren. Een van de gaéten uit Noordwijk droeg op deze avond een „rommel- pot"-gezang voor bij de Driekonin gen-ster, en hij deed dat met eel hu mor. Vroeger, nog niet zo lang gele den, trokken zulke zangers van huis tot huis, zelfs tot afgelegen boerde rijen. Ook andere, meer wetenschappe- Ouwerkerk; Harmke, dr v. H. Suur- overste én A. Dokter; Petronella Beatrix dr van H. C. Pouw en B. W. Heus; Jacqueline Frederique dr van W. J. C. Somerwil en M. J. van den Berg. Gehuwd: B. J. v. d. Weijden en E. Demieer; W. F. Kriek en E. S. M. Korenhof; J. A. d, Reus en C. S. Ge- lok. Overleden: G. Rol, man 72 jr; A. M. de Wit, wed van Versteeg 78 jr; A. Klinkenberg, wed van: van Hens- bergen 75 jr; D. Braggaar wedn. 84 jr; A. Smit, man 50 jr. In een met bloemen feestelijk ver sierde benedenzaal van „Het Gulden Vlies" te Leiden hebben gistermiddag de bestuursleden van de jubilerende bond van Huis. en Grondeigenaren gerecipieerd. Twee reccptieboeken gevuld met namen toonden aan hoevelen met dit zestigjarig jubileum van deze bond hebben medegeleefd. In de twee zalen van „Het Gulden Vlies" heerste een geanimeerde stem ming. Van 3 tot 5 uur bleef de stroom gelukwensers doorvloeien. Onder hen waren: wethouder A. Jongeleen, namens gemeentebestuur, wethouder S. Menken en enige leden van de Huur-Adviescommissie, mr. dr. P. G. Knibbe en de heer C. F. Meerpoel, namens de Kamer van Koophandel, de heer H. Hazelhoff, di recteur van het Gewestelijk Arbeids bureau, ir. D. J. Boogerd en ir. Y. Lem, directeur en adjunct-directeur van Gemeentewerken, het hoofd van Dienst, dr. ir. S. Rozemond (Sociale zaken), ir. H. R. Goudsmit, secr. ver. tot exploitatie van gem.woningen, de heren J. C.J. Lambermont en J. H. v. d. Kloot, namens de Leidse Midden- centr. der N.R.K.M., burgemeester K. van Diepingen van Leiderdorp, mr. J. de Vroom, secr. V. d. ver. tot bev. v. d. bouw van werknemerswonin gen, de heer J. Gerritsen, namens de woningbouwvereniging „Ons Belang", luit. kol. H. W. Gerth van Wijk, gar nizoenscommandant en Adjudant de kapt. H. Posthuma, de heer R. J. Meijer, commissaris van politie, de heer Ph. Philipse, chef Bureau Huis vesting, voorts vertegenwoordigers van de afdeling Leiden van de Ned. Aann.- en Patroonsbond, van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, de Leidse bouwverenigingen, en van de afdelingen uit het gehele land van zusterverenigingen en aannemers- en patroonsbonden. J. H. NIJHUIS BEGRAVEN. Hedenmorgen vond in de paro chiekerk van O.L.Vr. Onbevl. Ontv. (Hartebrug) de uitvaartdienst plaats van de heer J. H. Nijhuis, die de vo rige week na een langdurige ziekte nog geheel onverwacht op bijna 77- jarige leeftijd overleed. De overle dene was oud-suisse van bovenge noemde kerk. De H. Mis van Re quiem werd opgedragen door pastoor N. Lohuis. Om 11 uur vond op de R.K. begraafplaats aan de Zijlpoort de teraardebestelling plaats. De a'b- soute werd verricht door pater S. van Swelm o.f.m. Onder de aanwezi gen merkten wij op bestuursleden en oud-bestuursleden van de K.A.B. De heer H. J. Nijhuis, uit Leiden, zoon van de overledene, heeft na mens de familie een dankwoord ge sproken. 40 JAAR BIJ STERREWACHT. Gistermiddag heeft de Leidse Ster- rewacht de heer H M. Swaak gehul digd wegens het feit, dat hij veertig jaar'in Rijksdienst is. De heer Swaak kwam in November 1912 als vijftien jarige jongeman al bij de Sterre- wacht Hij is enige jaren beroepsmi litair geweest, maar trad daarna weer in dienst van de Leidse Sterre- wacht waar hij sinds 1920 de functie van rekenaar vervult. In aanwezig heid van het gehele personeel en de staf werd de heer Swaak door de di recteur van de Sterrewacht, prof. dr. J. H. Oort met woorden van waarde ring en gelukwens toegesprken. Na hem sprak dr. Van Herk. De jubilaris lijk-gevormde, gasten gaven hun ontving een geschenk als huldeblijk, „ontdekkingen" van volksliederen van weer. Het was niet alleen een interessan te, maar ook een vrolijke avond en de voorzitter, de heer A. Bicker Caar- ten, getuigde aan het slot van zijn grote erkentelijkheid, op de eerste plaats jegens dr. De Haan, die hij de ziel van het Nederlands Volkskundig Genootschap noemde, en vervolgens jegens de gasten op deze gastavond voor hun levendige bijdrage. Het was, en dat voor de zoveelste maal, een zeer geslaagde bijeenkomst van de Commissie voor Volkskunde. DE GEVAARLIJKE BOCHT. Op de zeer gevaarlijke hoek Rijns- burgersingel en Stationsweg werd de 18-jarige bromfietser A. S. uit de Genestetstraat gisteravond zo door het hem achteropkomende verkeer in beslag genomen, dat hij op het linkergedeelte van de weg terecht kwam en door een motorfiets werd aangereden. Met een gebroken lin keronderbeen werd het slachtoffer naar het Academisch ziekenhuis ver voerd. Dubbel afscheid van de lichtfabrieken Gisteren verlieten twee personeels leden van de Lichtfabrieken de dienst met pensioen na een lange reeks van jaren het bedrijf, in dit geval de Elec- trische Centrale, te hebben gediend. Het waren de heren P. Dexel en W. Keyzer en zij werden, zoals gebrui kelijk in de directiekamer ontvangen en toegesproken door de adj. direc teur Ir. F. Stokhuyzen. Deze bedankte beiden voor de vele aan het bedrijf bewezen diensten, waarvoor hij, mede namens het gemeentebestuur zijn waardering uitsprak en hun een ge lukkige levensavond toewenste De overige aanwezigen sloten zich gaarne bij deze woorden aan, waarbij de vertegenwoordiger van de perso neelsvereniging beiden nog een stof felijke blijk van waardering aanbood. In de cantine waren de personeels leden van de Centrale, die niet door dienst verhinderd waren, bijeenge komen om officieel van de beide col lega's afscheid te nemen. Ook do echtgenoten van de heren Dexel en Keyzer waren hierbij te genwoordig en mochten van de Per soneelsvereniging een bloemstuk in ontvangst nemen. De heren H. F. Barg en C. A. Visser spraken de afscheidnemende collega's in hartelijke woorden toe en vertolk ten daarbij de gevoelens van het Cen trale-personeel. De heer Visser dankte beide heren eveneens voor hun trouw aan hun vakorganisatie en wenste hun een goede levensavond toe. NIEUWE DAMESMODE-ZAAK IN DE BREESTRAAT De firma Arthur Feber, sinds ze ven jaar in Amsterdam en sinds eni ge maanden in Haarlem gevestigd, heeft gistermiddag een winkel in de Breestraat 35 te Leiden geopend. Op de plaats waar voorheen de waren van een comestibleswinkel stonden uitgespreid, hangen nu de damesjurken en mantelpakjes in mo derne modetinten. Het is een ruime zaak geworden met een aantrekkelijke etalage, een ruime winkel, met een afdeling voor jéponnen, mantelpakjes etc. en een i afdeling waar cocktail- en avondkle-1 kan komen, ondervond gistermiddag ding wordt verkocht. Aan de winkel een tankwagenchauffeur, die, nadat is ook een atelier verbonden. hij op de Oegstgeesterstraatweg „Ik wist niet eens of ik met een man of een vrouw te doen had", zei een automobilist gistermiddag tegen de rechter, die wijselijk niet op deze uitlating inging. „Ze had haar scooter op de Vis markt zonder meer dwars voor mijn auto gezet zodat ik de grootste moei te had om zonder schrammetje de parkeerplaats te verlaten", vervolgde de man onverdroten. „Geen schrammetje maar twee die pe deuken", zei de dame, die zich door de beledigende toon van de auto mobilist:: op een langdurige mate riaalslag voorbereidde. De heer blikte haar aan en zei toen geringschattend: „ik ben aan het woord, dame". Even leek het erop of de rechtbank door het gebruik van slaande argumenten in een slacht bank zou ontaarden, maar beide par tijen beheersten zich, geholpen door het alziend oog van vrouwe Justitia. „Stelt u nog prijs op een civiele vor dering", vroeg de rechter aan de dame. „Nee", zei de dame beslist, „daar gaat het niet om, het gaat om het recht". „Maar die deuken moesten er toch zeker uitgeklopt worden", probeerde de rechter nog eens. „Inderdaad", antwoordde de dame, „dat is ook gebeurd, maar verleden week heb ik de scooter totaal in de prak gereden, zodat nu niet meer op een deukje meer of minder gekeken wordt." Daar kon de rechter inkomen, maar niet in de motivering van de ambte naar, die tegen de man twintig gulden boete geëist had. De automobilist kon tenslotte vrij uit gaan. Sneeuwballen gooien. Enkele jongens uit Rijnsburg had den in sneeuw en een open raam ge noeg reden gezien om een klas met sneeuwballen te bekogelen. Het misschien niet erg geweest als de jongens persoonlijke gevoelens door deze kanonnade kenbaar wilden ma ken, maar de schoolbanken lagen reeds ver achter hen en daarom con cludeerde de rechter louter baldadig heid. Vijf gulden boete de man en per bal. Versnelde film. Het leek net een ouderwetse film. Eerst kwam de auto van een Lei- denaar achteruit de parkeerplaats op de Vismarkt opgereden, om' dan op eens als door een adder gebeten weer naar voren te stuiven. Een P.T.T.- chauffeur die terecht dacht dat de tijd van de versnelde film voorbij was, had deze schielijke beweging te laat bemerkt. Zijn auto was in de flank aangereden en had een flinke schade opgelopen. De heer die deze scène in elkaar gezet Ixad, was niet verschenen om de film verder af te hij binnenkort een uitnodiging vin den om veertig gulden over te maken. Dc weg naar de balie. Dat men soms door gewoon de weg te vragen voor de rechtbank terecht langszij een melkboer was gekomen, niet 'snel genoeg had kunnen optrek ken om de weg voor een naderende autobus vrij te maken. De buschauf feur had door krachtig links uit te halen 'n rechtstreekse botsing met de gemakkelijk ontvlambare tankauto kunnen voorkomen. Het schampschot langs de wagen was echter voldoende om een passagier te verwonden en een onherstelbare ravage aan te rich ten. De buschauffeur werd verweten dat hij geen rekening had gehouden met de lengte van de naderende wa gen en niet bijtijds geremd had. Beide bestuurdei-s kregen een geldboete van twintig gulden. Toch niet voor niets. „Dan bent u helemaal voor niets uit Eindhoven gekomen", zei de rechter tegen een heer, die weliswaar in een botsing was gemengd geweest doch niet als getuige maar als civiel- eiser opgeroepen was. Er was niets te vorderen zei de man, alles is door de verzekering betaald. Een moment leefde de zaal intens mee met de man die nu zelf voor zijn reiskosten moest opdraaien, maar toen zei de rechter royaal dat de vertegenwoordiger dan maar als getuige gehoord moest wor den. De zon brak door in de zaal en de bres in de portemonnaie van de man was gedicht. HAAGSE RECHTBANK BOSSEN HAAR UITGETROKKEN. De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste 25 boete of 10 dagen tegen een niet versche nen dame uit Leiden. Deze had op 17 Januari j.l. een zekere mevr. T. mis handeld. Het slachtoffer was op be zoek bij een 72-jarige vrouw en zat in de keuken een kopje thee te drin ken. Plotseling was verdachte die vóór op een kamer woonde, binnen gestormd en had geschreeuwd dat zij niet de gasrekening betaalde voor de thee voor mevr. T. Zij had vervol gens mevr. T. bossen haar uit het hoofdgeti-okken en haar in het ge zicht gestompt. Het slachtoffer ver telde er vier weken ziek van te zijn geweest. Bij zijn vonnis hielde de Po litierechter er rekening mee dat ver dachte voor de tweede maal binnen zeer korte tijd voor mishandeling te recht moest staan. Hij legde haar 40 boete of 10 dagen op. NU NIET MEER TERUGKOMEN. „Hoe dikwijls hebben we nu al af weer zou komen?", vroeg de offi- niet weer zou komen?", vroeg de offi cier van Justitie bij de Haagse Poli tierechter aan de 34-jarige voorman- kabellegger uit Leitien. Deze moest nu terecht staan we gens wederspannigheid, gepleegd op 9 Januari j.l. Hij was toen flink onder de invloed van sterke drank ge weest. Twee agenten wilden hem naar het politiebureau overbrengen, maar verdachte had zich weten los te ruk ken en hij was gevlucht. Het bleek nu dat verdachte een goede betrekking had veroverd. Om dat hij blijk had gegeven zich te wil len reclasseren eiste de officier van Justitie tegen hem een boete van 25 of 10 dagen, met de hoop er bij, dat dit nu werkelijk de laatste keer zou zijn. Overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2