S)zSj2M&l&\^Q\\/WÜWX I Dg keizer Jans Morgen wordt te Saigon beslist over Bao Dai's lot Komen de HC's weer bijeen? PREMIER DIEM HEEFT DE OVERHAND BEHOUDEN Dik verdienen Besprekingen in Wenen zijn vlot gestart A DINSDAG 3 MEI 1955 M m 1 - M 46ste JAARGANG No. 13490 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in zijn na-dagen Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ 12.15 p. mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. 16.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 DE BELASTING. HEFFING ¥N VERBAND met de Memorie van Antwoord aangaande de voorstel len tot belastingverlaging, die de re gering vorige week aan de Tweede Kamer deed toekomen, willen we graag nog een enkele opmerking ma ken ten aanzien van de belasting heffing van ongehuwden. De hoge belastingdruk van het be lastingtabel voor de inkomstenbelas ting van groep I, het voor gehuwden geldende tarief, is voortgekomen uit het streven naar de hoogst moge lijke belastingopbrengst gedurende de bezettingstijd. Na de oorlog zijn wel de Duitsers, van wien dit extra zware tarief afkomstig is, reeds op hun schreden teruggekeerd, door de belastingdruk op ongehuwden meer te verlichten in verhouding tot de overige belastingplichtigen. Maar hier te lande is daar nog steeds niets aan gedaan en ook thans dreigt deze fout in stand te blijven door het be staande tarief met éénzelfde percen tage te verlagen. Op het feit van de in verhouding te zware druk en dat deze zelfs de draagkracht der ongehuwden, met inachtneming van de hedendaagse verhoudingen, te boven kan gaan, is in de Kamer reeds eerder gewezen. Ook de Minister van Financiën geeft zulks wel toe. In de Memorie van Antwoord op de Rijksbegroting 1955, dus voor de belastingvoorstel len concreet ter tafel gebracht wa ren, werd verklaard: „Het vraagstuk van de tarie ven voor ongehuwden heeft ook de belangstelling van de Minis ter. De concrete vraag in welke mate de inderdaad relatief gro tere draagkracht van deze groep in de tarieven tot uitdrukking moet worden gebracht, kan zijn inziens beter in beschouwing worden genomen bij de komen de gedachtewisseling over het* thans nog in voorbereiding zijnde wetsvoorstel tot verlaging der tarieven van de inkomstenbelas ting". Men zou zo denken, dat deze kwes tie dus inderdaad bij de huidige wetsontwerpen uitgewerkt opgeno men zou zijn. Dit is echter niet het geval. Daarom valt het zo te betreu ren, dat de regering, haar toezegging niet gestand houdende, deze zaak weer op de lange baan tracht te schuiven. Immers, in de Memorie van Antwoord op de aan de orde zijnde voorstellen tot belastingver laging geven de Minister en de Staatssecretaris van Financiën, als antwoord op gestelde vragen, wel toe, dat voor vele ongehuwden een te grote divergentie, in verhouding tot ieders draagkracht, tussen beide tarieven bestaat. Maar komen dan tenslotte tot de conclusie dat het zoe ken naar de juiste verhouding tussen de ongehuwden- en gehuwdentarie ven een gecompliceerd vraagstuk is, waarvan de oplossing niet gemakke lijk te geven is. Hierna wordt dan nog gezegd, dat bij nieuwe, toekom stige mogelijkheden voor belasting verlaging dit vraagstuk weer aan dacht zal dienen te hebben. VINDEN deze motiverig van de regering toch wel erg zwak. Met het eenvoudig verschuiven van deze urgente kwestie naar een on zekere toekomst wordt de zaak dus maar afgedaan. De erkende fout in het belastingtarief wordt gehand haafd. Het is gebleken, dat, gezien de hui dige verhoudingen, waarin wij le ven, er vaak geen groot verschil meer in draagkracht tussen gehuwden en vele ongehuwden bestaat. We denken hier aan hen, die een eigen huishouding hebben te voeren of zij, die op gevorderde leeftijd gekomen zijnde, gaan samenwonen (broers en zusters) en waarvan één de kostwin ner is. Ook de jongelui, die buiten i de woonplaats van hun ouders een I betrekking vervullen, staan vaak te genover de gehuwden niet in een gunstiger positie. De pensionkosten, kosten van kamerhuur en reiskosten bedragen veelal het drie- of zelfs het viervoud van vóór de oorlog, terwijl de huishuren ongeveer 1,3 maal het vóóroorlogse bedrag uitmaken. Daar bij komt nog, dat vergoedingen door de werkgevers voor pensionkosten en reiskosten aan gehuwden gedaan, voor de inkomstenbelasting vrij zijn. Komen deze uitgaven voor rekening van de gehuwde werknemer, dan zijn deze uitgaven voor de inkomstenbe lasting, ook meestal aftrekbaar. Uit deze enkele onvolledige op merkingen kan al de conclusie wor den getrokken dat op dit punt van de belastingheffing een zekere on-1 billijke willekeur bestaat, die zeker; niet meer nodig is. Is het zo te ver wonderen, dat het sparen door ver loofden voor huwelijksuitzet enz., dat vroeger regel was, heden ten da ge een uitzondering blijkt te zijn? De belastingdeskundige van de ka tholieke Volkspartij, dr. A. M. Lucas, heeft bij vorige gelegenheden ook reeds de vinger op deze wond gelegd. Ongetwijfeld zal dat niet de laatste keer zijn geweest. De Westelijke hoge commissarissen in Duitsland hebben Maandag aan hun Russische ambtsgenoot, Pushkin, voorgesteld a.s. Zaterdag in Berlijn bijeen te komen ter bespreking van de „buitensporige verhoging" van de Oostduitse tolrechten voor het ver keer tussen Berlijn en West-Duits- land. Het voorstel werd gedaan in drie identieke brieven van de Westelijke hoge commissarissen in antwoord op de laatste brief van Pushin, waarin de laatste verklaarde bereid te zijn de kwestie van de tolrechten te be spreken. Als FuShin de uitnodiging aan vaardt, zal het de eerste bijeenkomst van de hoogste vertegenwoordigers van de vier bezettende machten in Duitsland zijn sinds 1948, toen de militaire gouverneurs bijeenkwamen om te spreken over het beëindigen van de Berlijnse blokkade. Zweedse straaljagers neergestort Vier Zweedse straaljagers zijn gis teren neergestort in het Zuiden van Zweden. De vier piloten kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde 20 kilometer ten Noorden van de straaljagerbasis Braavalla, buiten Norrkoeping, 170 kilometer ten Zuidoesten van Stock holm. De vier toestellen hadden, toen zij op een hoogte van ongeveer 250 meter vlogen, van de groepslei der toestemming gekregen om Noord waarts door de wolken te duiken. Enkele minuten daarna hoorden de inwoners van het dorpje Graversfors in het 'bos Kolmaarden het geluid van straaljagers en twee krachtige ontploffingen. Na vier uur zoeken in het bos vond men delen van de toestellen bij het meer Glottern waar op een dikke ijslaag lag. Men denkt dat de vliegtuigen zgn. vliegende vaten onder het ijs zijn verdwenen. KERK EN STAAT IN .ARGENTINIË De Peronistische partij in Argen tinië die de macht heeft, heeft zich Maandagavond uitgesproken voor scheiding van Kerk en Staat. DONDERDAG 5 MEI De Leidse Courant zal a.s. Don derdag 5 Mei, Nationale Feest- dag, niet verschijnen. wordt weer s (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 5 10 uur). TOENEMENDE WIND. J Vanavond en vannacht enige regen, morgen opklaringen met slechts enkele verspreid optre- den de bui'-en. Aanvankelijk ma- 5 tige tot krachtige Zuidelijke, la- ter krachtige tot harde Zuidwes- telijke wind. Ongeveer dezelfde j j temperaturen. 4 Mei zon op 5.09, onder 20.10 min. maan op 18.00, onder 3.44 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water: Woensdag 4 Mei voorm. 1.55 uur; nam. 14.15 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- Pauselijke gift voor n Zeeuws ziekenhuis Naar wij van het R.K. ziekenhuis Corneliastichting te Zierikzee verne men .heeft Z. H. de Paus f 200.000 ter beschikking gesteld van deze instel ling. Het bedrag zal worden gebruikt voor de uitbreiding, der stichting met een afdeling voor ouden van dagen. gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 9 C. OSLO regen 7 KOPENHAGEN zwaar bew. 14 AMSTERDAM licht bew. 14 LONDEN onbewulkt 14 LUXEMBURG zwaar bew. 13 PARIJS half bew. 16 BORDEAUX mist 16 GRENOBLE motregen 20 NICE onbewolkt 20 GENEVE licht bew. 20 ZURICH zwaar bew. 21 LOCARNO onbewolkt 20 BERLIJN zwaar bew. 24 FRANKFORT zwaar bew. 17 MUNCHEN regen 23 WENEN zwaar bew. 27 INNSBRUCK regen 26 ROME half bew. 25 AJACCIO zwaar bew. 20 MALLORCA niet bekend 21 Korreltje Het leven is een groot pak met kleine dingen. kxeeq. u-ïede: OjoitenAijkeM de. uMjheid 29 April kwam 15 Oostenrijkers uit Russische gevangenschap op het station „Bad Voeslau" aan, waar zij stormachtig begroet werden. Onder hen be vond zich de in 1947 ontvoerde H.B.S.-er Hans Schlossnickel, die hier hartelijk door zijn moeder omhelsd wordt. De strijdkrachten der secten opgeruimd Naar van de zijde der Zuid-Vietnamese regering wordt vernomen, zijn Maandag alle weerstandsnesten van de Binh Xuyen in Cholon, de Chinese voorstad van Saigon, door de nationale troepen veroverd. Tegen het vallen van de nacht was de strijd geëindigd. Volgens een bericht van welingelichte zijde zou de opperbevelhebber van de Binh Xuyen, generaal Le Van Vien, zijn gewond. Premier Diem heeft vertegenwoordigers van politieke partijen, provin ciale en gemeenteraden voor een op Woensdag in Saigon te houden bespre king uitgenodigd. In het bijzonder wil hij hun standpunten weten ten aanzien van het besluit van het revolutionnaire comité tot afzetting van het staatshoofd Bao Dai. Aan de raad van Cholon, waar de afdelingen van de Binh Xoeyen zich hadden ingegraven, werd gisteren hard gevochten. Toen de avond viel hingen overal rookpluimen boven de stad. Een dis tilleerderij, een rijstdepot en tal van strohutten stonden in brand. Vol- GEWONNEN. Premier Diem schijnt de strijd om de macht dus gewonnen te hebben. Het nationale leger heeft gisteren een definitieve overwinning behaald op de strijdkrachten van de Binh Xuyen en men is thans bezig om de laatste resten van de rebellentroepen te vernietigen. 1 gens militaire ramingen zijn aan beide kanten tientallen doden geval len. De komische noot bracht gisteren keizer Bao Dai aan, toen hij in een interview met het Parijse blad „France Soir" mededeelde, van plan te zijn naar Zuid-Vietnam terug te keren, zodra de toestand daar iets minder verw.ard is. Het zal wel niet meer nodig zijn. De winst die de zes laboratoria, aan welke toestemming is verleend het vaccin tegen kinderverlamming van dr. Salk te fabriceren, op het ogenblik maken, wordt in Wall Street geschat op 33 procent. Dr. Salk zelf heeft geen enkel aandeel in de winst. De zes fabrikanten verwachtten maar deze schattingen werden ge daan voor het vaccin van de firma Cutter in Berkeley uit de circulatie werd genomen dit jaar een winst van ongeveer twintig millioen dol lar te maken. Het hoofdkwartier van het natio nale leger deelde mee, dat de loyale troepen een riviereiland in het voor stadje Cholon bezet hebben. Het eiland was eens het bolwerk van de Binh Xoeyen-secte. INDO-CHINA Berkelse moordzaak Vonnis bevestigd Overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal in het cassa tie-beroep van de 38-jarige Berkelse arts, die door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens moord op zijn echtgenote tot levenslange gevange nisstraf is veroordeeld, heeft de Ho ge Raad heden dit cassatieberoep verworpen. Het vonnis van levenslange gevan genisstraf zal nu dus ten uitvoer wor den gelegd. De Russen vooral zijn erg optimistisch Amerikaanse, Britse, Franse, Oostenrijkse en Russische autoriteiten heb ben zich Maandagavond, na de eerste vergadering van ambassadeurs van de Grote Vier in Wenen en de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Figl, ter bespreking van een Oostenrijks staatsverdrag, optimistisch uitgelaten over de vooruitzichten van de conferentie. De Russen schijnen het grootste optimisme te koesteren. Nog vóór de besprekingen Maandag in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in Wenen begonnen, klopte een Russische functionaris een Westelijke collega op de schouder met de woorden: „De conferentie kan wellicht in 48 uur achter de rug zijn". delend over naturalisatie en verblijf van Duitsers in Oostenrijk, de be handeling van oorlogsmisdadigers en aanvaarding door Oostenrijk van re gelingen, welke zijn overeengekomen •bij de liquidatie van de Volkenbond,, het permanente internationale Hof van Justitie en het internationale Landbouwinstituut te Rome, aldus deze bron. Conferentie van Caracas geschorst DE KANSEN STAAN GOED Dr Figl verklaarde Maandag na de eerste bespreking, die uur duurde: „Wij hebben positief werk verricht, de kansen zijn goed". Een Britse functionaris zei: ,/Er heerste een zakelijke sfeer en de re sultaten zijn zeer moedgevend" Amerikaanse en Franse functio narissen lieten zich in gelijke zin uit. Ook in het communiqué, dat na de eerste vergadering bekend werd gemaakt, wordt gesproken van „dui delijke vorderingen". De afgevaar digden kwamen overeen, dat het voorzitterschap bij toerbeurt zal worden gehouden en dat het gespro kene geheim zal worden gehouden. Een Westelijke functionaris ver klaarde, dat het verdrag in één week ongeveer klaar kan zijn, als in de ko mende dagen net zo snel gewerkt kan worden als Maandag. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de Grote Vier overeenstemming hebben bereikt over 'het schrappen van een zin uit de aanhef van het verdrag, waarin Oostenrijk op be paalde punten verantwoordelijk werd gesteld voor deelneming aan de twee de wereldoorlog. Uit het verdrag zelf zijn, met vol ledige instemming van de Sowjet- delegatie, artikelen geschrapt, han- De conferentie van de petroleum- commissie, de internationale arbeids organisatie, die op 26 April te Cara cas was begonnen, is geschorst. Zij zal worden hervat op een nader door de raad in Genève te bepalen datum en plaats, aldus sir Evans, de voorz. van. de conferentie. Maandag op een plenaire zitting bekendgemaakt. Sir Evans verklaarde, dat ondanks de besprekingen, die hij op Curacao met de heer A. D. Vermeulen heeft gevoerd, er geen bevredigende op lossing is gevonden voor het geschil over de uitwijzing van de heer Ver meulen uit Venezuela. Venezuela heeft naar aanleiding daarvan bedankt als lid van de in ternationale arbeidsorganisatie. 300.000 9.talian£n demonitiieelderi mo-o-b een 1 ïïlei Gezeten op zijn troon op een verhoging aan de voorzijde van de beroemde St. Pieterskerk neemt Paus Pius XII de eerbewijzen in ontvangst van de Italiaanse platte landsbewoners, die in hun fleurige streek-klederdrachten uit alle streken van Italië naar Rome waren gekomen, om daar op de eerste Mei deel te nemen aan een van de meest indrukwekkende plechtigheden van het jaar. Toegejuicht door een 300.000 gelovigen drong de 79- jarige H. Vader er bij de -arbeiders op aan toch vooral hun weerstand tegen het communisme nog te vergroten en riep Hij de eerste Mei uit tot feestdag van de H. Joseph de Arbeider....

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1