3)£&2idóe(BotiHwwX Zuid-Vietnamese premier afscheid dagen aan de winnende hand ühau tiichc ttexwaviing in de Aaafdótad Saigon Amerikanen blijven Diem steunen Gronchi tot president van Italië gekozen Amerikaanse basis op Formosa? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 30 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13488 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et p. m.m. Tefeioontjes f 1.50 In Saigon zijn Vrijdag opnieuw de gevechten opgelaaid, doordat premier Ngo Dinh Diem zijn troepen opdracht heeft gegeven de troepen van de opstandige Binh Xuyen secte te verslaan. De premier wil zich kennelijk niet houden aan de bevelen van het Zuid- Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, die in Cannes verblijft. De regering had Diem Vrijdag op een spoedvergadering gemachtigd het bevel van Bao Dai om de controle over het leger over te dragen en onmiddellijk naar Cannes te komen om verslag uit te brengen, naast zich neer te leggen. REBELLENHOOFDKW ARTIER IN PUIN. Het hoofdkwartier van de Binh Xuyen in Cholon, de Chinese voor stad van Saigon, is Vrijdag door de artillerie van de regeringstroepen in puin gelegd. Het betonnen viaduct dat het hoofdkwartier met Saigon verbindt, is in de lucht gevlogen. De Binh Xuyen had de brug ondermijnd om een eventuele terugtocht te kun nen dekken, doch de lading werd door een artilleriegranaat getroffen en tot ontploffing gebracht. De troepen van de Binh Xuyen, die speciaal opgeleid zijn voor de guerilla, hebben voorbereidingen ge troffen om de strijd ten Zuiden en Westen van de stad, in een gebied dat doorsneden wordt door kanalen, voort te zetten, als zij uit Saigon en Cholon verdreven zouden worden. Men vreest, dat Donderdag en Vrij dag 300 personen als gevolg van de gevechten om. het leven zijn gekomen Einsteins testament Professor Eindstein heeft aan zijn stiefdochter, Margot Einstein, en aan zijn secretaresse, Elene Dukas, ieder 20.000 dollar nagelaten. Alle rechten en royalties zullen voor de twee da mes beheerd worden. Het overgeble vene na haar dood is vermaakt aan de Hebreeuwse universiteit van Is raël. Elene Dukas zal voorts Einsteins boeken en persoonlijke eigendommen ontvangen en Margot Einstein de huishoudelijke eigendommen. De viool van Einstein is vermaakt aan een kleinkind, Bernhard Einstein, die thans in Zwitserland studeert. Einsteins zoon Eduard, die thans in Zürich woont, ontvangt 15.000 dol lar en zijn zoon Hans Albert, een professor in de ethnologie aan de universiteit van Californië, 10.000 dollar. De executeur zeide, dat de omvang van het vermogen van Einstein nog niet bepaald was. In het testament was bepaald, dat de bedragen naar verhouding verminderd dienen te Worden als er onvoldoende gelden aanwezig waren. Lenin en Stalin verlaten Oostenrijk; iladingen meubilair, voertuigen, ïdhout en zelfs varkens verlaten jtenrijk in de richting van de Sov- ^t-Unie aldus Reuter, Berichten uit het gehele door de Sovjet-Unie bezette deel van Oosten rijk wijzen er op dat de Sovjet-troe pen zich haasten om Oostenrijk te verlaten; Tot nu toe zijn echter geen door de Sovjet-autoriteiten in beslag genomen gebouwen aan de Oosten rijkers overgedragen. Mocht er een keer in de gang van zaken komen dan kunnen de Sovjet-autoriteiten steeds weer in de gebouwen trekken en meer dan duizend gewond. Door branden zijn 20.000 mensen dakloos geworden. In kringen van het nationale leger verluidt, dat veel officieren weige- den-Vietnam, het gebied van waaruit ren de premier te volgen, nu hij de bevelen van het staatshoofd negeert. Zij zouden hun hoop gevestigd heb ben op generaal Nguyen Van Vy, die erg gezien is en aan wie de premier op bevel van Bao Dai de zeggenschap over het leger had moeten overdra gen. Veel officieren hebben zich on middellijk na de aankomst van de generaal in Saigon bij hem aangeslo ten, doch de premier heeft 'n nieuw opperbevel gevormd om de strijd voort te zetten. Aan gevechten zou den voornamelijk troepen uit Mid- premier Diem afkomstig is, deel nemen. DOLLARS ZIJN ZWARE ARGUMENTEN. President Eisenhowers speciale af gezant in Zuid-Vietnam, generaal Lawton Collins, is Vrijdag per vlieg tuig uit Washington weer naar zijn post vertrokken. Van persoonlijk welingelichte zijde te Washington verluidt, dat Collins opdracht heeft, de Amerikaanse steun aan premier Ngo Dinh Diem voort te zetten. De Fransen stellen zich geheel achter Bao-Dai, het staathoofd, dat zich sinds jaren niet meer in zijn land laat zien en de tijd met spelen in het Casino van Cannes en het schieten van duiven zoekbrengt. Overigens heeft ook Engeland laten weten dat .het geen heil meer in Diem ziet. De Verenigde Staten laten premier Diem echter niet los. Zij hebben Bao- Dai laten weten, dat hij niet moet proberen een nieuwe regering te vormen en er zijn krachtige aanwij zingen, dat Amerika de gehele mili taire en economische hulpverlening aan Indo-China zal stopzetten, indien Bao-Dai toch zijn zin doorzet en pre mier Diem aan de kant zet. Peron ontdekt een „complot" De Argentijnse regering heeft, ge steund door felle perscampagnes, aan de vooravond van de 1 Mei-viering de „koude oorlog" tussen Kerk en Staat doen veranderen in een wel haast openlijke strijd. Binnen 24 uur werd bekend gemaakt, dat twee groe pen katholieke „samenzweerders" waren gearresteerd, die op wanorde lijkheden tijdens de 1 Mei-feesten zouden hebben willen aansturen. Vooraanstaande katholieken, vooral leden van de katholieke actie, zijn gearresteerd. Waarnemers zijn van mening, dat het oprollen van het „complot" slechts een voorwendsel is om de katholieke Kerk en vooral de katholieke actie in discrediet te brengen. Reeds maan denlang heeft de regering allerlei maatregelen genomen tegen de Kerk. Het episcopaat van Argentinië heeft begin deze week een beroep op de regering gedaan om de kerken te be schermen bij de 1 Mei-viering daar demonstraties werden gevreesd. Pe ron heeft daar nu op gantwoord met 't „complot", dat hij ontdekte. PATER H. DE GREEVE IN BELGIë. Pater H. de Greeve, verblijft mo menteel in België, waar hij te Hamont (Belgisch Limburg) de vertoning van een door hem geschreven Maria-spel zal bijwonen. EERLIJK. De 76-jarige schipper G. Pieters- ma te Harlingen kreeg gistermorgen een uitkering van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken van 154. Thuis gekomen bemerkte hij, dat er een biljet van duizend gulden bij zat, in plaats van honderd. Hij trok zijn klompen weer aan en bracht het eer lijk terug. De betrokken ambtenaar had het abuis inmiddels bemerkt, maar wist niet aan wie hij het biljet had gége- ven. Hij had duizenden angsten uit gestaan. Sociale Zaken schonk de schipper uit dankbaarheid een grote slagroomtaart. Het vaccin van dr. Salk In Californië zijn gisteren twaalf nieuwe gevallen van kinderverlam ming bij kinderen gemeld, die on langs met het nieuwe vaccin van dr Salk waren ingeënt. Autoriteiten van de Gezondheids dienst trachten een paniek onder de ouders van duizenden gevaccineerde schoolkinderen te voorkomen. Zij wijzen er op, dat het vaccin niet voor honderd procent doeltreffend is en dat een maand of nog langer verlo pen moet voor de entstof immuni teit geeft. Men kan zo spoedig na een eerste injectie geen bescherming door het vaccin verwachten, zo verklaar de dr. Scheele, hoofd van de Ameri- kanse Gezondheidsdienst. Hij voegde hieraan toe, dat tot Op heden het aantal gevallen van kin derverlamming niet hoger is dan in anderjaren.- In de Burgerzaal van het paleis op de Dam te Amsterd am heeft het Zweedse koningspaar, dat zich tijdens zijn driedaagse officiële bezoek aan ons land zo'n grote plaa ts in de harten van de Nederlanders veroverde, Vrijdag ochtend afscheid genomen van Nederlandse regeringsau toriteiten, van Amsterdam en eigenlijk van Nederland. Vanavond vangen de vorstelijke bezoekers per trein de terugtocht naar Zweden aan. Foto: Tijdens het afscheid v.r.n.l.: minister mr. J. M. A. H. Luns, minister J. W. B eyen. premier dr. W. Drees, die juist de koningin de hand drukt, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de T weede Kamer, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, koning Gustaaf, koni ngin Louise en prins Bernhard. Indiase bemiddeling De Indiase premier Nehroe heeft Zaterdag in Nieuw Delhi bekend ge maakt, dat hij instemt met een ver zoek van communistisch-China om Krisjna Menon, een van de voor naamste adviseurs van de Indiase premier, naar Peking te zenden om te helpen bij het vinden van een re geling voor de Formosaanse kwestie. Naar te Washington verluidt, over wegen de Verenigde Staten de op richting van een basis op Formosa op grond van het verdrag van wederzijd se bijstand met de Chinese nationa listen. Van ambtelijke zijde is verklaard, dat de inrichting van een Amerikaan- De nieuwe Italiaanse president, Giovanni Gronchi, die na een uren en uren durende verkiezingsprocedure dan toch eindelijk werd gekozen door het Italiaanse parlement, (hij staat in het midden, met bril), wordt hier na zijn verkiezing in zijn studeerkamer gelukgewenst door glimlachende aanhangers. Op 2 Mei a.s. zal Gronchi de 81-jarige Luigi Éinaudi opvolgen voor een periode van 7 jaar. Linkervleugel der Chr. Democraten Vrijdag is het Italiaanse parlement erin geslaagd een meerderheid te for meren voor een nieuwe president. Het is Giovanni Gronchi, die gisteren gekozen is tot president van de Ita liaanse republiek. De beslissing viel bij de vierde stemming in de Ver enigde Vergadering van de beide Hui zen van het parlement in Rome. Gronchi is 67 jaar, lid van de lin kervleugel der christen-democrati sche partij. Hij volgt president Luigi Einaudi op, wiens ambtstermijn van zeven jaar binnenkort afloopt. De nieuwe president van Italii Italiaanse Volkspartij voort en na de tweede oorlog de huidige christen democratische partij. Na de verkiezingen in 1948 werd Gronchi- gekozen tot voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. Hij behield deze functie ook na de ver kiezingen van 1953. Als Kamervoor zitter verwierf hij zich, door zijn on partijdigheid en zyn vooruitstrevende ideeën, vooral de sympathie van de socialistische partij van PietrO Nenni. Gronchi trad op de verenigde zit ting van de beide huizen van het parlement op als voorzitter en als zo. danig las hij zelf de namen van de stembiljetten voor. Toen hij de 422e stem voor zichzelf afriep en hij dus hét minimum aantal stemmen voor, verkiezing bereikt had, stonden alle' werd op 10 September 1887 te Ponde- aanwezigen op om hem een ovatie te dera bij Pisa geboren. Reeds jong werd hij lid van de christen-demo cratische beweging, die in 1902 was gesticht. Uit deze beweging kwam eerst de brengen, die verscheidene minuten duurde. Geroerd dankte Gronchi voor de ovatie, waarna hij verder ging met het tellen der stemmen; Görings eendenjacht in Amsterdamse haven Het motorjacht Prince Charles, die momenteel voor een kort bezoek aan de Marinewerfkade te Amsterdam ligt, draagt pas 10 jaar deze naam, want vóór 1945 was dit bootje het vaartuig, waarmede Hermann Gö rings in de eerste dagen van het „1000-jarige Rijk' 'op eendenjacht pleegde te gaan. Het jachtje heeft Hermann over leefd en werd bij de dood van zijn baas, in 1945, overgedragen als oor logsbuit aan de Britse Koninklijke Marine, die het zoveel mogelijk in de oude vorm bewaard heeft en er niet mee op eendenjacht gaat, maar het gebruikt als staf schip van het Rijn eskader. Dit historisch scheepje wordt aan de Amsterdamse kade vergezeld van een tweede schip, dat Duitsland 15 jaar geleden naar de overwinning had moeten voeren en dus óp dit punt ernstig in gebreke is gebleven; het vlaggeschip van de Duitse douane is vlaggeschip gebleven, alleen staat het thans in dienst van de Britse Konink lijke Marine en strekt het tot meer dere eer en glorie van het bovenge noemde Rijn-eskader. De beide scheepjes, die deel uitma ken Van een. klein vlootje, dat mo menteel een bezoek brengt aan Am sterdam, hebben gisteravond aan boord een cocktail party gehad, Waaraan Vele Britse autoriteiten in Nederland en enkele Nederlandse autoriteiten deelnamen. Zondagavond zullen zij vertrekken en de Britse zóne van hun Duitse va derland tweer op te zoeken. NIEUW VORMINGSCENTRUM VAN DE KA TH. ACTIE. De aartsbisschop-coadjutor mgr. B. J. Alfrink heeft het nieuwe vormings centrum van de Katholieke Actie, „de Horstink" te Amersfoort, ingezegend, welke plechtigheid door vele geeste lijke autoriteiten alsmede door ver tegenwoordigers van talrijke katho lieke organisaties werd bijgewoond. WEGENWACHT VRIJAF. Op 5 Mei zullen ook de A.N.W.B.- wegenwachters vrijaf hebben. Die dag zal men de gele pechbestrijders, waarvan er destijds verscheidene een actieve rol in de bevrijding hebben gespeeldj dus tevergeefs op de weg zoeken; se basis van gevechtsvliegtuigen en marine-eenheden in verschillende op zichten betekenis heeft. In de eerste plaats zou het een symbool zijn van de Amerikaanse vastbeslotenheid, te verhinderen, dat de communisten zich meester maken van Formosa Verder zou de detachering van een Amerikaanse strijdmacht van min of meer permanente duur op het eiland bij de nationalisten het gevoel van veiligheid verhogen en hen schade loos stellen voor het nakomen van een eventuele wapenstilstand. De instorting in de Vijzelstraat In het rapport, dat de directeur van het gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht heeft uitgebracht aan B. en W. van Amsterdam over de in storting van het flatgebouw aan de Vijzelstraat, betoogt hij met klem dat zijn dienst geen blaam treft voor het gebeurde. Hij brengt naar voren dat een van de hoofdinspecteurs van bouw- en woningtoezicht 14 Februari de ar beiders heeft gelast het weghakken van het metselwerk van de later be zweken kolom te staken, aangezien hij wist dat deze kolom geen stalen kern had. Nadien is met uitvoeder van het werk afgesproken dat het werk zou worden stilgelegd totdat het gebouw goed zou zijn gestut. Dit stutwerk zou, zo werd afgesproken, door een ambtenaar van bouw- en woningtoe zicht worden gecontroleerd. Door de vorst kwam het werk stil te liggen. De aannemer liet niets van zich ho ren. Om controle van het stutwerk is niet gevraagd. Zonder dat bouw- en woningtoezicht het wist is men weer gaan hakken in de kolom met het noodlottige gevolg. De directeur van bouw- en woning toezicht brengt in zijn rapport na drukkelijk naar voren dat aan de door zijn dienst gegeven aanwijzin gen ge<?n gevolg is gegeven en dat de met zijn dienst gemaakte afspraak niet is nagekomen. Staf antwoordt Lemaire Verbod ingetrokken Vrij warm Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur is een koud- front ons land binnengedrongen, het geen een flinke afkoeling teweeg bracht. Deze afkoeling was mede een gevolg van het feit, dat de wind naar Zuidwest tot West ruimde, waardoor de lage temperatuur van het Noord zeewater (6 a 7 graden) een rol ging spelen. Het ziet er naar uit, dat de wind Zondag weer naar de Zuidhoek zal terugkeren. Er nadert n.l. een nieu we storing van de Oceaan de Golf van Biscaye, waardoor de wind zal gaan krimpen. Als gevolg daarvan mogen we morgen weer vrij warm weer verwachten. De neerslagkansen zijn klein. (Geldig van Zaterdagavond tot j Zondagavond. Opgemaakt te 10 i j uur). 3 ZONNIG EN WARM. j Morgen overdag droog, zonnig i en warm weer. Zwakke tot ma- tige wind tussen Zuid en Zuid» west. HELSINKI STOCKHOLM Naar aanleiding van de vragen, OSLO die het K.N.P.-Tweede Kamer-lid, de j KOPENHAGEN heer Lemaire, enkele dagen geleden ABERDEEN aan minister Staf gesteld heeft, be-DUBLIN treffende het verbod aan de in Den I LONDEN Haag gelegerde militairen om deel te AMSTERDAM nemen aan demonstraties, georgani-i BRUSSEL seerd door de vereniging „DoorPARIJS eeuwen Trouw", welke zich ten doelBORDEAUX 1 Mei zon op 5.14. onder 20.05 min^ maan op 14.28, onder 2.53 min. 2 Mei zon op 5.12, onder 20.06 min. maan op 15.40, onder 3.10 min. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. 4 C. stelt de rechten van de Zuid Moluk- ken te verdedigen, deelt minister Staf mede, dat bedoelde order is in getrokken. Het is voortaan de militairen niet meer verboden aan vergaderingen van deze stichting deel te nemen. Voor het deelnemen aan optochten moet toestemming worden verkregen van de garnizoenscommandanten, zo als bepaald is in het reglement van krijgstucht. De minister deelde me de, dat voor demonstraties als de bo venstaande door de commandanten geen toestemming zal worden gege ven om aan de optocht deel te nemen. Als reden voor het laatste verbod GRENOBLE nice berlijn FRANKFORT MüNCHEN zürich GENèVE LOCARNO wenen INNSBRUCK ROME zwaar bew. geheel bew. regen licht bew. onbew. licht bew. geheel bew. regenbui zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. zwaar bew. half bew. onbew. onbew. nevel onbew. Korreltje Bid niet om een taak, waartegen X4. j x i uw krachten zijn opgewassen. Bid g i -?e overwegingen vanj om krachten, die tegen uw taak zijn uitsluitend krijgstuchtelijke aard-. opgewassen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1