DUINSTREEK De bevolking van Oegstgeest is veelzijdig en mobiel" Katwijkse groenteveiling bouwt hal voor f 325.000 Ook Katwijk krijgt een „stads "-gehoorzaal VRIJDAG 29 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Aldus het E.T.I.-rapport In een vorig artikel is reeds geme moreerd, dat Oegstgeest gedurende vrijwel de gehele middeleeuwen als gevolg van de aard van het natuur lijke milieu in een geïsoleerde staat verkeerde. Eerst in 1400 kwam hierin iets ver andering. Ook in later eeuwen waren de natuurlijke omstandigheden wei nig bevorderlijk voor een krachtige aanwas der bevolking. Waterstaat kundige problemen maakten uitbrei ding van het bewoonde gebied bui ten de beide zandruggen grotendeels onmogelijk. Een belangrijk deel van de grond was in handen van adellijke of gees telijke grootgrondbezitters. De groei van het dorp vond onder deze omstandigheden (overheersing van het grootgrondbezit) - slechts zeer langzaam en langs geleidelijke banen plaats. In 1544 telde Oegst geest 300 inwoners gehuisvest in 32 woningen. Ruim drie eeuwen later waren deze aantallen gestegen tot 1430 inwoners, verdeeld over 353 hui zen. In laatstgenoemd jaar was het agrarisch karakter van Oegstgeest nog bijna volmaakt intact. De bevol king was gevestigd in het z.g. Oude Dorp rond de verschillende fraaie buitenplaatsen alsmede aan De Mors. Van I860 zijn meer volledige be volkingsgegevens beschikbaar. Daar om is door de samenstellers van het rapport dit jaar als uitgangspunt ge nomen bij de analyse van de recente ontwikkeling. Ook de verdere perio de-indeling hangt ten dele samen met bestuursrechtelijke maatregelen te v/eten de grenswijzigingen in 1896 en in 1920. In de periode van 18801895 Zilveren eremedaille voor J. van Staden Op het gemeentehuis van Oegst geest heeft burgemeester H. L. du Boeuff hedenmorgen aan de heer J. van Staden, wonende aan de Hoge Morsweg 144, de zilveren ere-me- daille behorende bij de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer Van Staden ontving deze onderschei ding voor een veertigjarige trouwe dienst als personeelslid van Vroom Dreesmann te Leiden. De jubilaris is verleden jaar als chef van de woningstoffeerderij van de firma gepensionneerd. In een begeleidend speechje prees de burgemeester de trouw en de werklust van de jubilaris. De plech tigheid werd bijgewoond door de di rectie van V. en D., enkele chefs en de familieleden van de heer Van Staden. NOORDWIJK 300 nieuwe leden door K.V.P.-bliksemactie De gisteravond ingezette bliksem actie van de K.V.P. heeft als resul taat opgeleverd, dat bijna 300 nieu we leden, konden worden ingeschre ven. De gehele opzet kon echter niet worden afgewerkt en zo zal Noord- wijk a. Zee a.s. Maandagavond een beurt krijgen en wij verwachten dat dan het verwachte totaal van 500 nieuwe leden zal worden bereikt. Hierbij wordt een ernstig beroep ge daan op propagandisten uit Noord- wijk aan Zee, welke ter plaatse be kend zijn om deze actie zo volledig mogelijk te doen slagen. Aanrijding. Door het plotseling oversteken op de Hoofdstraat werd gisteren het 9-jarig dochtertje van de fam. B. door een juist passerende auto aangereden. Dr. v. Nes wiens hulp werd ingeroepen, adviseerde overbrenging naar een ziekenhuis te Leiden. Aldaar constateerde men een hersenschudding en een gebroken knie. NATIONALE HERDENKINGSAVOND. De avond van 4 Mei is ingevolge het besluit van de regering bestemd tot Nationale Herdenkingsavond. In verband hiermede zullen vanaf 6 uur des avonds vanaf alle openbare ge bouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. De burgerij wordt even eens verzocht vanaf dat uur de vlag gen halfstok te hangen. Verder wor den vanaf 7.45 uur tot 8 uur de klok ken van alle kerken geluid. Voorts zal, zoals tot heden de gewoonte was wederom een z.g. ..stille tocht" plaats vinden. Deze ..Stille tocht" zal zich naar het oorlogsmonument begeven. Na aankomst zal hier een zwijgende hulde worden gebracht, waarbij de burgemeester de officiële kransleg- ging zal verrichten, waarna om 8 uur twee minuten volkomen stilte in acht zal worden genomen. Een ieder is verder in de gelegenheid bloemen bij het monument neer te leggen. De verzamelplaats van de deelnemers aan de „Stille tocht" is: voor4 Noord- wijk aan Zee: plein voor de Ned. Herv. kerk. Vertrek om 7.25 uur. Voor Noordwijk-Binnen: plein voor de R.K. Jongensschool. Vertrek om 7.25 uur. De deelnemers van Noord wijk-Binnen en Noordwijk aan Zee zullen samenkomen bij „de Punt" te Noondwyk aan Zee. Gezamenlijk ver trek vanaf „de Punt" 7.40 uur via Huis ter Duinstraat naar het monu ment. Aankomst aldaar 7.55 uur. In verband met de 10-jarige her denking onzer bevrijding, wordt de burgerij opgewekt zoveel mogelijk aan deze „stille tocht" deel te nemen. groeide de bevolking van 2703 tot 4362 inwoners dus vrij aanzienlijk. Door de grenswijziging in 1896 verloor Oegstgeest 45% van zijn be volking aan Leiden. Dat dit verlies reeds in 12 jaar kon worden inge haald, en na een volgende grens wijziging (1 Januari 1920) toen op nieuw 28% van de bevolking naar Leiden overging, reeds in 6 jaar, wijst op een wel zeer versnelde be volkingstoename, in vergelijking met voorgaande eeuwen. Het aandeel van het vestigings overschot in de bevolkingsgroei steeg in de periode van 1896—1920 al van de helft tot tweederde. De verbetering van de verbinding met Leiden heeft waarschijnlijk wel invloed gehad op de omvang van de vestigingen. Door de nauwe relatie met deze stad begon de groei van Oegstgeest ook aanmerkelijk eerder dan b.v. van Wassenaar. De grondslagen voor Oegstgeest zoals wij dit nu kennen, zijn echter gelegd in de periode 19291933. De bevolking nam met 2.333 personen toe, tot een totaal van 8061. Deze toe neming valt voor 90% toe te schrij ven aan het grote vestigingsover schot, veroorzaakt door perfectione ring van de openbare vervoermidde len en verbetering van het wegennet. Oegstgeest met zijn wijdvertakte verbindingen, goedkope bouwgronden en (aanvankelijk) geringe gemeente lijke belastingdruk, kon zich aan deze algemene ontwikkeling niet onttrek ken. Daarnaast bleef onze gemeente ook een belangrijk aantal personen, die tijdelijk niet of in het geheel niet meer aan het economisch leven deel namen, tot zich trekken. De volks telling van 1909 en 1930 wijzen uit, dat van de bevolking van Oegstgeest gemiddeld 7% minder een beroep uioefende dan in geheel Nederland het geval was. De vele Indische na men op de in deze periode gebouw de huizen wijzen op een veelvuldige vestiging van Nederlanders na hun Indische tijd, terwijl ook vele verlof gangers Oegstgeest tot tijdelijke woonplaats kozen. Van 1934 tot heden zien we Oegst geest afwijken van de oorspronke lijke lijn, waar onder druk van ab normale omstandigheden, zoals de pressie, oorlog en na-oorlogse wo ningnood. De bouw van een wijk ar beiderswoningen voegde een nieuw facet aan de toch reeds zo hetero gene samenleving toe. In deze perio de daalde ook de bevolkingsaanwas. Vervolgens behandelt het rapport de aanwas der geboorte, waarin na 1920 een sterke daling optrad, doch in de periode van 1930'47 weer iets opliep. Verder vermeldt het rapport nog, dat uit de volkstelling van 1953 be kend is dat 33% der bevolking te Oegstgeest is geboren en verder een overwegend deel van de ingezetenen uit Z.H. afkomstig is. Voorts dat een 900 personen afkomstig zijn uit de drie grote steden en ruim 600 uit In donesië, dat wil zeggen respectieve lijk 12% en 3% van de niet- autoch tone bevolking. Het kenmerk van deze categorie is, dat bijna de helft van hen geen beroep meer uitoefent. De samenstellers besluiten het Hoofdstuk Bevolking aldus: „Wan neer wij de invloeden van geboorte, sterfte, vestiging en vertrek op de bevolking van Oegstgeest overzien, dan kunnen wij ook zonder nog de samenstellende delen der gemeente afzonderlijk te hebben bekeken, vast stellen dat de diverse voornaamste kenmerken van deze bevolking zijn heterogeniteit en mobiliteit Een volgende keer een en ander over de economische aspecten der inwoners. HILLEG0M Geb.: Jacobus Johannes Hendrikus, z. van H. Weijers en M. J. Raaphorst; Nicolaas Johannes, z. van G. H. Was senaar en Th. Mooser; Ingrid, d. van G. H. Wassenaar en Th. Mooser; Roe- lia Hiltje, d. van J. G. Zandstra en G. Haakman. Ondertr.: R. W. Velberg en C. J. van Til; J. Heemskerk en J. E. Ver hoeven; A. J. v. Kampen en M. van Trigt; P. J. v. d. Zwet en M. Veen; H. Chr. Mink en A. C. Klinkenberg. Getr.: C. Warmenhoven en W. J. dc Vreugd; A. de Roode en L. M. de Haas; F. J. G. F. Smit en A. A. M. Straathof; A. P. Mense en C. C. van der Putten; G. Hollander en A. Pom- pert; M. C. Heemskerk en H. H. Zon neveld. LISSE „De bende van vier" door Jongensstad In het gezellige zaalje van Mariën- burcht aan de Oranjelaan verzamel den zich gisteravond de ouders van de leden van „Jongensstad". Kape laan Bijnsdorp, de stichter van jon gensstad, verheugde zich in zijn wel komstwoord over de grote belangstel ling, die de 160 leden van de vereni ging bij de parochianen hebben. Spreker deed een beroep op de aan wezigen om jongensstad te steunen, want de jongens vinden hier naast de gezonde ontspanning, de vorming voor hun latere leven. De jongens wordt verantwoorde lijkheid aangekweekt, waardoor zij zelf sociaal leren denken en hande len. Hierdoor zullen zij waardige le den van de maatschappij worden. Op initiatief van de jongens zelf stond er voor deze avond een toneel stuk in 3 bedrijven op het program ma, getiteld „De bende van vier". Dit typische jongensstuk behandelt op een zeer komische wijze, het grote probleem van de z.g. „gangster"-lec- tuur. In het eerste bedrijf lezen de jongens deze „flodder-trips" plaats van te studeren. Zij komen zo onder invloed van deze lectuur, dat zij besluiten om met vier man een bende op te richten en dan her en der te gaan inbreken. De eerste kraak zal zijn -bij de buurman. Maar als een broer van een der „in brekers" achter hun plannen komt, steekt hij er een stokje voor en sa men met bedoelde buurman be raamt hij een plan om de jongens voor goed van hun gevaarlijke spel te genezen en af te houden. Als de jon gens in het huis komen blijkt het veranderd te zijn in een spookhol, met rollende schilderijen en overal gespannen touwen en waterspuiten. Op deze manier krijgen de „ban dieten" een wijze les en bij de ont maskering beloven zij voortaan be ter te studeren en de prul-boekjes niet meer te lezen. Kees Kozijn en Jantje Sprokke- KATWIJK AAN DEN RIJN Onder leiding van de voorzitter, de heer Gr. Parlevliet hield de Groente- veilingvereniging Katwijk en O. haar jaarvergadering. In zijn openings woord wees de voorzitter er op dat dit wel een zeer bijzondere vergade ring is. Het winstcijfer is wel aanmer kelijk kleiner dan vorig jaar doch er zijn bijzondere uitgaven tot een be drag van 40.000 gedaan als een nieuwe veilingklok, nieuwe telefoon aansluitingen, nieuwe loods, de ver dwenen opritten zijn betaald. Spr. herdacht het overleden bestuurslid de heer H. W. Grimbergen die meer dan 25 jaar zijn beste krachten heeft ge geven voor de veiling. Volgens het uitgebreide jaarverslag van de secretaris de heer H. J. Grim bergen was 1954 zeer gunstig. De to taal omzet van alle veilingén steeg van 382 miïïioen naar 440 millioen. Op 15 November bereikte de veiling K. en O. de 3 millioen, een bedrag dat nog nimmer was bereikt. Bijna niets werd doorgedraaid. Het ledental steeg van 272 naar 316. Statuten wijziging had plaats provisie 137.364.29, emballagehuur 39.000.bruto winst bestrijdings middelen 5513.bruto winst kunst mest 4700.Balans en exploitatie rekening werden met alg. stemmen goedgekeurd. Besloten werd de winst te verdelen als volgt: afschrijvingen gebouwen 4000.idem kunstmest- loods 2100.idem terreininventa ris 1500.idem kantoorinventaris 500.idem emballage 33.297.51, toe te voegen aan reserve debiteuren 2000.—. Het bestuursvoorstel om de directe embalagehuur van 2 ct. op 3 ct. per kist te brengen werd na enige bespre king en toelichting door de voorzitter aangenomen. Het bestuursvoorstel inzake een te bouwen neerzethal lokte nogal dis cu.ssies uit*. Er waren twee voorstellen, een ad. 190.500.over een oppervlakte van 1500 M'2 en een van 3300 M2 dat on geveer het gehele binnenterrein be slaat. De voorzitter wees er op dat op he den de omzet bij vorig jaar verge- enkele grote werken werden uitge- j leken op dezelfde datum van hedenN voerd. De heer D. de Koning deed reeds 3 ton hoger is en meende na- een keurig verslag van de vergade ring van het Centraal Bureau v. d. Veilingen. Vervolgens kwam de ba lans in behandeling die sloot in ac tiva en passiva een bedrag van 528.227.45 waaronder een winstcijfer begrepen van 43.397.51. De exploita tierekening 1954 sloot met een bedrag van 189.537.12 waarvan we noemen als uitgaven: lonen 51.000.on kosten 83.500.omzetbelasting 6858.—, interest 3933.—, en bruto winst 43.397.5. De baten: Veiling mens het gehele bestuur gerust tot aanneming van het duurste voorstel te kunnen adviseren. Na enige bespre king werd dit voorstel dan ook aan genomen met 71 stemmen voor, IC blanco en 5 tegen. Bij de rondvraag werd door meer dere leden gewezen op de onhoudbare toestand van de laan aan „De Boven kant" medewerking van het bestuur werd gevraagd om bij Baron v. Was- senaaer van Catwijck hierin verbe tering te krijgen. lenburg lieten door hun goed sa menspel zien dat zij van „planken koorts" geen last hadden. De ge bruikelijke verloting na afloop bood vele mooie prijzen en een glunde rende penningmeester. Twee jubilarissen bij Electrici- teitsbedrijf. Tezamen met de heer W. Pieters uit Hillegom herdacht onze plaatsgenoot, de heer G. J. van Dillen de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Electriciteirtsbedrijf Hillegom-Lisse- Sassenheim. De directie had ge meend dat dit feest niet onopge merkt gepasseerd mocht worden en daarom werden deze beide jubilea deze week ten kantore van de N.V. gevierd. De jubilarissen werden met hun gezinnen door de Raad van Be heer en personeel ontvangen.. De president-commissaris schetste de verdiensten, welke beiden in ver schillende' functies voor het bedrijf gehad hebben en bood vervolgens namens de Raad van Beheer -het ge bruikelijk geschenk onder couvert aan. Nadat de directeur de beide ambtenaren gehuldigd had en ver tegenwoordigers van het personeel stoffelijke blijken van belangstel ling hadden aangeboden, bleef men nog enige tijd op gezellige wijze bij een, waarna met een dankwoord van de jubilarissen de bijeenkomst werd gesloten. De gemeenteraad van Katwijk kwam gisteravond onder voorzitter schap van mr. W. J. Woldringh van der Hoop bijeen. Garanties voor woningbouw in in de vrije sector. Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van Gedeputeerde Staten, waarbij in overweging werd gegeven om het raadsbesluit d.d. 15 October 1954, tot het verstrekken van garanties voor door particulieren op te nemen hypothecaire geldleningen voor woningbouw in de vrije sector, in te trekken, zulks in verband met het feit, dat hiermede het beleid der regering ten aanzien van de woning bouw, mede in verband met de z.g. halve premiebouw, wordt doorkruist. B. en W. stelden voor tot intrekking van het betreffende besluit over te gaan. Dit voorstel werd bestreden door de heren Van Duijvenbode (C.-H.), mr. J. van der Plas (A.-R.) en Haas noot (P.v.d.A.), die betoogden dat de bijzondere positie die Katwijk als badplaats inneemt de handhaving van het omstreden besluit volkomen wet tigt, waarbij zij er op aandrongen niet tot intrekking over te gaan en contact met de betrokken autoritei ten op te nemen ten einde de bijzon dere plaatselijke omstandigheden dui delijk te maken. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht zijnde, werd verwor pen met 17 stemmen voor en 1 stem tegen. De raad ging accoord met het voor stel inzake de stichting van een be schutte werkplaats. Gehoorzaal. Het voorstel, om in principe te be sluiten tot de bouw van een gehoor zaal gaf de heer D. van der Marei aanleiding om zijn twijfel uit te druk ken over de rentabiliteit van een der gelijk project, terwijl hy tevens de vrees uitsprak dat de zaal zou wor den gebruikt voor het houden van voorstellingen van een minder ge wenst karakter. De heer Van Duijvenbode juichte ten zeerste toe dat de eerste stap voor de voorzitter gesloten. de bouw van de zaal nu kon worden gezet. De heer H. Haasnoot beveelt aan dat de ontwerpers zich in verbin ding stellen met de voor de bouw van schouwburgen, concertzalen enz. in gestelde rijkscommissie van advies. De heer Overdijkink meende in het voorstel een spectaculaire evolutie, ja zelfs een revolutie te zien t.a.v. de houding van B. en W. met betrekking tot de taak van de plaatselijke over heid op het gebied van het culturele leven. De heer Van der Zwan merkte op eerst enigszins huiverig te hebben ge staan tegenover het plan, daar hij bang was dat de exploitatie wel eens een minder gewenste richting zou kunnen gaan. Hij is er echter van overtuigd dat er op het gebied van zaalruimte iets moet gebeuren, zodat hij zijn stem niet aan het voorstel zal onthouden. Na nog enige discussie wordt ten slotte het voorstel aanvaard. Torenuurwerk huishoudschool wordt niet verlicht. Naar aanleiding «van in een vorige vergadering terzake gestelde vraag deelde de voorzitter mede, dat het to renuurwerk van de Katwijkse indus trie- en huishoudschool zich niet leent tot het aanbrengen van een verlich ting. De wijzigingen welke zouden moeten worden aangebracht zyn der mate kostbaar, dat het niet verant woord wordt geacht een verlichting alsnog te doen aanbrengen. Bij de rondvraag vroeg de heer Overdijking of te verwachten is dat het Panbos reeds in het komende sei zoen als recreatiegebied zal worden opengesteld. Wethouder H. P. Bloot deelde hierop mede, dat dit niet de bedoeling is, aangezien eerst een her bebossingsplan moet worden uitge voerd. Er wordt naar gestreefd het Panbos het volgend jaar voor het pu bliek open te stellen. T.a.v. de overige punten van de agenda, welke wij in ons blad van Dinsdag j.l. uitvoerig vermeldden, werd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. De vergadering werd te 21 uur door KATWIJK Zwervertjes. Bij de heer T. N. aan de Valkenburgerweg meldden zich gisteravond 2 zwervertjes van 9 en 11 jaar die uit een weeshuis te Schiedam waren gevlucht. De heer N. stelde de politie van een en ander in kennis die ze heeft opgehaald en od transport gesteld heeft naar hun tehuis. Feest. Ter gelegenheid van de Koninginnefeesten wordt Zaterdag morgen in Katwijk aan den Rijn een optocht gehouden door de kinderen der diverse scholen. In deze optocht wordt door de kinderen der St. Jozef school uitgebeeld de bevrijding der Fransen, de kinderen der Baron van Wassenaar van Catwijckschool beel den uit de bevrijding van de Span jaarden, de kinderen van de Gere formeerde school zullen uitbeelden de bevrijding van de Duitsers. Ook de kinderen van de Kleuterscholen hebben een taak bij deze optocht die nog nader wordt vastgesteld. Deze optocht zal ongetwijfeld veel belang stelling trekken. N00RDWIJKERH0UT Raadsvergadering. De raad der gemeente Noordwijkerhout komt Dinsdag 3 Mei a.s., des avonds te 7 uur in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel van B. en W. tot mechanisatie van het bevolkingsregister. Voorstel tot cnbewoonbaarverklaring van de hui zen Zeestraat 25, Hoogstraat 59 en Regenvlietweg 5 en 7. Voorstel van B. en W, tot vaststelling van een ver ordening ex artikel 5 der Winkelslui tingswet 1951 voor bakkers (vacan- tieregeling). Voorstel van B. en W. tot aanleg van een trottoir langs een gedeelte van de Beeklaan en een ge deelte van de Heerenweg. Voorstel van B. en W. tot reconstructie van het Westeinde. Hoogeveensche Polder. In hotel J van der Geest hielden de stemge- rechtigde ingelanden van de Hooge veensche polder Donderdag een ver gadering. Vooraf had verkiezing plaats van een nieuwe voorzitter. Af tredend was de heer H. J. van der Poel, wegens overschrijding der leef tijdsgrens. Met wel 130 stemmen (bijna algemeen) werd gekozen de heer G. A. Verdegaal, alhier. De vergadering besloot met de af tredende voorzitter te benoemen tot ere-voorzitter. De rekening 1954 werd vastgesteld. Hierna werd de begro ting 1955 aangenomen. De omslag werd bepaald op resp. 16,18,- er. 24,per h.a. Tot leden van de kascommissie werden aangesteld de heren S. P. Pennings, A. P. W. van der Meer en G. Vreeburg. De rond vraag leverde niets bijzonders op, waarna sluiting. Geslaagd. Het einddiploma van de R.K. Cursus Algemene Ontwik keling is behaald dor de dames A. P. van Waas en A. v. d. Berg en M. J. A. Warmerdam uit Noordwijkerhout, C. Wijnands en M. A. Duyndam uit Noordwijk, B. Zonneveld en T. A. M. Werkhoven uit Voorhout, H. M. G. Heemskerk en Th. A. Lemmers uit Lisse en W. T. J. Heemskerk uit Hillegom alsmede door de heer G. H. v d. Zwet uit Noordwijkerhout. Af gewezen werden 1 dame en 1 heer. VOORSOHOTEN VERPLAATSING VOORSCHOTENSE COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Dinsdag 3 Mei a.s. zal de Voorscho- tense Coöperatieve Boerenleenbank haar eigen gebouw aan de Leidseweg 117 in gebruik gaan nemen. Vorig jaar heeit de bank het voormalige Graalhuis aangekocht en dit ver bouwd tot bankkantoor. De opening en inzegening van het gebouw zal ge schieden Dinsdag 3 Mei a.s. 's mid dags om 2 uur. Van 45 uur houdt het bestuur van de bank receptie en 's avonds om 8 uur is er een feestver- gadering met een film over het bank- wezen. De Bank herdenkt tevens haar 35-jarig bestaan en bij deze gelegen heid zal zij ook afscheid nemen van haar oud-kassier, die vanaf de op richting de bankzaken behartigd heeft. De heer M. Lakeman zal deze avond zeker* in het zonnetje worden gezet. Op 4 Mei a.~. treedt de nieuwe kassier ,de heer Beuman uit Hoek van Holland, in functie. Aanvulling feestprogramma.Op Zaterdagavond is er ter verhoging van de feestvreugde van 812 uur nog een grote balavond georganiseerd met medewerking van de band „The Heartbreakers" en de Cult. Verfeni- ging te Voorschoten in het R.K. Ver enigingsgebouw. De route van de Kinderoptocht i$ als volgt: Pr. Bernhardlaan, Wijn gaardenlaan, Narcisstraat, Willem de Zwijgerlaan, Hyacinthstraat, Bij dorp straat, Voorstraat, waarna toespraak door de burgemeester. De motorpolo wedstrijd wordt ge houden op het 2e 'errein van Rouw koop aan de Pr. Bernhradlaan 's mid- dags om vier uur. Dodenherdenking.. Op Woensdag 4 Mei zal er een plechtigheid gehou- gedegen visie op bankzaken. Duizen den handtekeningen heeft hij in deze jaren geplaatst bij controle en afgifte van spaarbankboekjes. Bij het toe nemen der jaren liet de heer Wijs man verschillende functies, o.a. directeur van het Kerkkoor en lid van het fanfaregezelschap „Juliana" aan jeugdiger krachten over, doch de boerenleenbank heeft nog steeds .n grote plaats in z'n leven ingeno men. Ondanks zijn 60 jaren is hij nog met hart en ziel verknocht aan de bank. Laten wij hopen dat dit nog menig jaar zo mag blijven. Bliksemactie geslaagd. Vol goede moed gingen de bestuursleden van de KVP op stap om met de hulp van de LTJ en LTM de bliksemactie ook in Stomp wijk te doen slagen. Het resul taat was dat 145 nieuwe leden toe traden. Het ledental groeide hierdoor met ruim 30%. De voorzitter A. v. Wijk was dan ook zeer verheugd, ofschoon het nog beter kan. Het is te verwachten, dat het aantal nieuwe leden zal groeien Met een welgemeend dankwoord aan de propagandisten werd de blik- ZOETERMEER Wethouder J. W. Groenewegen geridderd Zoals elders in dit blad te lezen staat, heeft het H.M. de Koningin behaagd onze plaatsgenoot, de heer J. W. Groenewegen Hzn., te benoe men tot ridder in de orde van Oranje Nassau, een onderscheiding, die ge zien de grote staat van dienst van de heer Groenewegen, zowel op poli tiek als godsdienstig terrein, alles zins verdiend is. Op 29-jarige leeftijd werd de heer Groenewegen, als jonge boer geko zen tot raadslid van de gemeente Zoetermeer. Op 19 Maart 1913 werd hy als zodanig beëdigd. Het bleek al spoedig, dat het raadslid Groenewe gen, die buiter. de lagere school geen verdere studies had gemaakt, een zeer heldere kijk op mensen en din gen had. Met een rustig en welover wogen oordeel ging hij, zonder aan zien des persoons, recht op zijn doel af, om in volkomen eerlijkheid het algemeen belang te dienen. Zijn eer lijkheid en onkreukbaarheid dwon gen algemeen respect af, zodat het niet hoeft te verwonderen, dat negen jaar later raadslid Groenewegen, v/ethouder werd in Zoetermeer. Deze functie bekleedde de heer Groene wegen van 1921 tot 1935. In dat jaar vond de samenvoeging van Zoeter meer en Zegwaard plaats. Bij de nieuwe samenstelling van de raad bleef de heer Groenewegen wel raadslid. Na de oorlogsjaren in 1946 werd hy w.ederom wethouder, welke functie door de gedecoreerde tot op de huidige dag, ondanks zijn zeven tig jaren bekleed wordt. Vanaf de oprichting van de Sint Vincentiusvereniging in de parochie in 1913 is de heer Groenewegen lid van de conferentie geweest. Geduren de 25 jaar is hij praeses. Bij gelegen heid van zijn zeventigste verjaardag werd hij om zijn grote verdiensten op dit terrein onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. Dit vond plaats in de maand Januari van dit jaar. Typerend voor de eenvoud van de heer Groenewegen is wel, dat hij wars is van alle hulde betoon, zodat hij deze onderscheiding slechts wilde aanvaarden als een hulde aan de gehele conferentie. Van 1917 tot 1953 was de heer Groenewe gen dijkgraaf van de Geer- en Klein Blankaartpolder. Reeds jaren lang is de heer Groe newegen rijkstaxateur, waarvoor hij dikwyls ve^e plaatsen van ons land moet bezoeken. Ondanks zijn vele besognes en zijn zeventig jaren bezit de nieuwe ridder nog een grote vitaliteit en werklust. Een hartelijke gelukwens is zeker op zijn plaats. BEVRIJDINGSDAG. De tiende verjaardag van onze be vrijding zal op waardige wijze her dacht worden. Om kwart voor acht zal de voorlezing van een oorkonde door enkele gealliëerde militairen plaats vinden. Te acht uur zal ko raal muziek klinken vanaf de toren der Ned. Herv. Kerk. Om negen uur worden in alle kerken dankdiensten gehouden. Te kwart voor elf volgt een ballon optocht van de school kinderen naar het sportterrein. Des middags te twee uur gaan de plaat selijke verenigingen, voorafgegaan door het geüniformeerde fanfare corps „Kunst en Vriendschap", naar het sportterrein waar burgemeester mr N. Vernède een toespraak zal houden. Hierna worden demonstra ties en volksspelen ten beste gege ven. 's Avonds te acht uur concerte ren de gezamenlijke zangverenigin gen en het Fanfarecorps bij het mo nument. Te half tien volgt aan de J1_ - uui'icill,. if ildll lit-Ii VUIgl dclll ue dtn woiden tei hei denking van de tij - Julianalaan een openluchtbioscoop- dens de oorlogs- en bezettingsjaren - - - - - 19401945 gevallenen. De volgende plechtigheden zullen plaats vinden: 18.00 uur Halfstok hijsen van de na tionale vlag van alle openbare en particuliere gebouwen. 19.40 uur: Aanvang van het luiden van de klok van de Gemeentetoren. 1945 uur: Bij. eenkomst nabij het plaatselijk monu ment. 19.50 uur: Beëindiging van het klokluiden en uitvoering van enige toepasselijke muzieknummers door de plaatselijke harmonieverenigingen. 20.00 uur: Aanvang twee minuten stilte, waarna kranslegging, waarbij het le en 2e couplet van het Wilhel mus wordt gezongen. ST0MPWIJK Jubileum N. J. Wijsman. Op 1 Mei a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer N. J. Wijsman benoemd werd tot directeur van de Boerenleenbank in Stompwijk waarmee hy in de voet stappen van zijn vader trad, die ook jaren directeur was van de bank. Trouw ziet men hem naar elke ver gadering stappen, met dezelfde rust en ernst waarmee hij ook zijn direc teurschap vervult. Hij is een man van weinig woorden en daarom juist zijn de adviezen van hem kort en goed- gefundeerd en geven blijk van een voorstelling. De feestdag wordt be sloten met een Bengaals vuurwerk in het park. Bijeenkomst KAV. In het spaar bankgebouw hield de KAV een bij eenkomst, welke in het teken van het Rode Kruis stond. Ook de groep „Gilde" was voor deze bijeenkomst, waarvoor gvote belangstelling be stond, uitgenodigd. Mevrouw De Vries, voorzitster van de K.A.V., zet te de belangrijkheid van het Rode Kruis uiteen, waarbij zy vooral be nadrukte de veelzijdige arbeid die verricht wordt om vermiste personen op te sporen Als eerste film werd vertoond een rolprent over de Hoorn vliestransplantatie, waardoor in be paalde gevallen de mogelijkheid ge schapen wordt iemand het licht dei- ogen terug te geven. Vervolgens werd het werk der bloedstransfusie in filmbeelden vertoond. Tot besluit werd een beeld gegeven van wat het Rode Kruis doet bij ongevallen, na tuurrampen en in tijden van oorlog. Aan de dames van het „Gilde" werd medegedeeld, dat op 11 Mei een ex cursie gehouden zal worden naar het Planetarium in Den Haag, waarvoor men zich tot Zondag a.s. kan opge ven. Pastoor J. A. Voorham en Ka pelaan J. Hamers woonden de avond bij.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2