EHHIEÜWS R IJ N s REEK Haar vliegenier VRIJDAG 29 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 ALPHEN AAN DEN RIJN K.V.P. boekte 80 pet winst De Alpbense afdeling- van de KVP behaalde bij de officiële afsluiting van de door 26 propagandisten ge voerde bliksemactie 226 nieuwe leden. Dit aantal komt neer op plm. 80%. Nog waren niet alle propagandisten met hun werk klaar. Maar wat men van hen al weet, wettigt de verwach ting- dat een winst van 100% ruim zal worden overschreden. De stand bij de aanvang van de actie was ruim 280 leden. De stand nu is ruim 300 leden. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer J. J. van Capel, riep de propagandisten op de actie voort te zetten. Zijnerzijds beloofde het bestuur alles in het werk te zullen zetten om een verbinding met de le den te bewerkstelligen, teneinde de behaalde winst niet alleen te behou den, doch te vergroten. Uit de kring van de propagandisten werden vele suggesties gedaan ter activering van het politieke leven onder de plaat selijke katholieken, terwijl er voorts met klem werd aangedrongen op de oprichting van eèn propagandaclub. Uiteraard wil het bestuur de ge dane suggesties zoveel mogelijk op volgen en in practijk omzetten, al dus de voorzitter, maar gelet Op de komende verkiezingen het volgend jaar, mag de afdeling toch zeker niet al het kruit verschieten voor de grote strijd voor de deur zal staan, want de grote actie zal ook veel geld vra gen en op dit punt had de penning meester, de heer A. J. Th. Korver, nog wel enige bedenkingen, alvorens nog niet het aantal leden tenminste verdubbeld is. Hij deed dan ook op zijn beurt over de hoofden der aan wezigen, tot alle katholieke 23-jarigen een dringend beroep om persoonlijke bezwaren van plaatselijk karakter terzijde te stellen en de KVP alléén zien als de katholieke politieke een heidspartij voor Nederland. Voor hen, die zich nog willen mel den, geven wij hier het adres van secretaris W. J. Yark, Brederode- straèt 13 en van de penningmeester voornoemd: Da Costastraat 3, tele foon 3202. C. ZIJLSTRA DAM KAMPIOEN 1955 VAN ALPHEN In de zevende en laatste ronde om het damkampioenschap van Alphen is het de heer C. Zijlstra, lid van HOC, gelukt zijn vorig jaar behaal de titel te prolongeren en hij mag zich ook kampioen 1955 noemen. Daar hij de wisselbeker reeds meerdere malen gewonnen heeft, zal deze binnenkort, bij de prijsuitrei king, voorgoed zijn eigendom wor den. Zijlstra moest deze laatste wed strijd uitkomen tegen zijn sterkste tegenstander in dit tournooi, zijn clubgenoot C. Verboom. Doordat deze laatste reeds enkele verliespun- ten had, moest hij beslist op winst spelen, terwijl de kampioen aan re mise genoeg had. Zoals te verwachten was, speelde Zijlstra zeer voorzichtig en hij heeft Verboom dan ook geen gelegenheid gegeven een overwicht te behalen. Aan het einde van de avond beslo ten de favorieten dan ook tot remise van deze met spanning gevolgde partij en mocht Zijlstra gelukwensen in ontvangst nemen. De uitslag in de hoofdklasse waren deze avond: C. ZijlstraC. Verboom 1—1; W. B. de KnijffA. v.d. End 2—0. In de eerste klasse heerst nog vol op spanning en kan nog van alles gebeuren. Niet onmogelijk is, dat hier beslissingswedstrijden gespeelrl moeten worden: er staan drie spe lers met hetzelfde puntenaantal aan de kop. De uitslagen zijn hier: G. Wijfje P. H. Spek 11; OudshoornVan Wageningen 02; P. van Oosterom A. Dissel 11. Na aanrijding overleden. De heer B. Ykema, wonende aan de Prins Hendrikstraat te Alphen aan den Rijn, die Dinsdag j.l. in de gemeente Bodegraven met zijn rijwiel tegen de „Citosa" autobus opreed, is Donder dagmiddag in het Sint JosephpaVil- joen te Gouda aan de bekomen ver wondingen overleden. HAZÈRSW0UDE DODENHERDENKING IN DE N.H. KERK GAAT MET DOOR Zoals in alle geméènten in Neder land zal ook in deze gemeente op Woensdagavond 4 Mei a.s. in de ver schillende kérken eèn herdenking Van de doden plaats vinden. Volgens het enige weken geledep gepubliceerde programma zou de do denherdenking plaats vinden in de N.H. kerk op het Dorp en de Gerefor meerde kerk. De dodenhti'dehking in de N.H. kerk zou door een RiK. pri aster wór den geleid. De kerkeraad van voornoemde N.H. kerk heeft echter beslóten geen R.K. geestelijke op dé kansel toe te latch. HUISVESTING BUREAU GEMEENTEWERKEN Op 2 Mèi a.s. zal de door de raad in zijn vergadering van 24 Februari j.l. benoemde nieuwe gemeente-ar chitect, de heer M. J. Noordam, in dienst treden. Met ingang van de zelfde da'tum zal de heer J. Dekker, die na het overlijden van zijn vader als waarnemend gemeente-architect is opgetreden, zijn functie neerleggen. De werkzaamheden welke de lieer Dekker als gemeente-architect voor de gemeente moest verrichten, te weten, die van administratieve aard, werden alle op het eigen architecten bureau aan de burgemeester War- naarkade verricht. Met het ontslag van de heer Dekker zal de gemeente derhalve niet meer over deze kan toorruimte beschikken. Een oplos sing hiervoor is gevonden door de aanschaffing van een directiekeet, omdat de secretarie daartoe geen ruimte biedt. De keet zal worden ge plaatst achter de gemeente-secreta rie aan de Rijndijk. Thans heeft men reeds met deze werkzaamheden een aanvang gemaakt. Dit is echter maar een tijdelijke oplossing, want in de zeer nabije toe komst (3 jaar?) zal de gemeente architect ook in het nieuwe secre- tarié-gebouw worden ondergebracht. Gemeenteraad. De raad komt bijeen op Maandag 2 Mei te 19.30 uur. De agenda vermeldt geen belang rijke punten. HAZERSWOUDE IGR.) lste Lustum „Hubfrachris". Morgén wordt op het St. Bernardus- terrein de jaarlijkse sportdag gehou den tussen de Verkenners van de St. Franciscgroep uit Leiden, van de Christoffelgroep uit Zoeterwoude en van de St. Hubertusgroep uit onze parochie. Deze „Hub-Fra-Chris" wordt nu al voor de 5e maal gehouden, daarom wordt er een feestelijk tintje aan ge geven o.a. gezamenlijke maaltijd en kampvuur. Reeds om tien uur wordt er van verschillende plaatsen gestart met een puzzle-rit per fiets. Om half twee vangen de wedstrijden op het St. Bernardusterrein aan, o.a. athle- tiek behendigheids- en voetbalwed strijden. 's Avonds wordt er een groot kamp vuur gehouden, waarbij de uitslag bekend gemaakt wordt en tevens het wisselvaantje aan de overwinnende groep overhandigd zal worden. Dit is thans in het bezit van de St. Francis- cusgroep, die verleden jaar winnaar werd. LEIMUIDEN BLIKSEMACTIE K.V.P. BRACHT GROTE WINST. Ook de afdeling Leimuiden en Rijn- zaterwoude is deze week actief ge weest om haar steentje bij te dragen in de landelijke bliksemactie. 33 Per. sonen namen aan de wervingsactie deel en zij zijn er in geslaagd 225 nieuwe leden te noteren. Het leden aantal dat vorige week'301 bedroeg is dus gestegen tot 526. Dit betekent dat de afdeling met 75 pet. is ge groeid. Gisterenavond waren nog niet alle lijsten bij het bestuur binnen, zodat te verwachten is dat dit re sultaat zelfs nog iets gunstiger wordt. BEVRIJDINGSFEESTEN. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur zal in deze gemeen te de herdenking van onze bevrijding feestelijk gevierd worden en wel op 5 Mei a.s. De officiële opening der festiviteiten zal plaats hebben des v.m. te half tien bij het gemeentehuis, v/aar de schoolkinderen zullen zingen. Om tien uur zullen de kinderspe len aanvangen. Daarna zal de trac- tatie der schoolkinderen plaats heb ben. Ih de namiddag zullen allerlei spe len plaats vinden. 2 uur n.m. Ringrijden per fiets voor dames en heren. (In de uitbrei ding der gemeente ten Westen van het dorp). 3.30 uur n.n1.; Volksspelen o.a.: Touwtrekken Voor heren in ploegen; Rruiwagcnrace Vóór dames én heren (op terrein nabij de Provinciale weg). 5 uur n.m. Optocht met versierde fietsen en autopeds (opstelling ift de uitbreiding der gemeente). Dés avonds zal op 5 Mei a.s. te 8 uur door do drie plaatselijke toneel verenigingen in de zaal van de dames Sneeböer liet toneelstuk „De storm bal hangt uit" opgevoerd worden. Het stuk. dat speelt in de bezettings tijd, is ingestudeerd onder de be kwame leiding ven Froukje de Waard. Een tweede opvoering heeft plaats op 6 Mei a.s. eveneens te 8 uur n.m. Vóórverkoop der plaatsbewijzen zal geschieden ,daar waar de raambiljet ten zijn bevestigd. Voor de uitvoeringen gaat beide avonden de zaal om 7.30 uur n.m. open. Wij hopen dat beide avonden de zaal goed gevuld zal zijn en dal het Lèimuidense bevrijdingsfeest, opge wekt zal worden gevierd en zal mo gen slagen. Het is de bedoeling dat des mor gens door allen gelijk de vlaggen wórden uitgestoken, om te laten zien, dat de vrijheid, waarin wij thans le-, ven, U iets waard is. Het in het ge hele land geldende tijdstip voor het uitstéken der vlaggen is bepaald op 7.55 uur. Wij verzoeken U derhalve om allen precies vijf voor acht de vlaggen te hijsen. NIEUWVEEN FEESTPROGRAMMA 5 MEI-FEESTEN Door het comité feestviering be vrijdingsfeesten is thans het defi nitieve programma vastgesteld, dat luidt als volgt: 7.30 uur: Wijdings- dienst in de Ned. Herv. Kerk, met medewerking van de zangvereniging „De Lofstem"; 8.30 uur: Klokgelui; 8.30 uur: Feestelijke rondgang van de muziekvereniging „Arti" uit Lan ger aar vanaf Kattenburg via Lie- meerbrug, W. P. Speelmanweg naar het raadhuis met de jeugdorganisa ties: 9.45 uur: Toespraak van de Edelachtbare heer Burgemeester van af liet bordes van het raadhuis. Zang van de aanwezigen en het hijsen van de vlaggen; 10.30 uur: Kinderspelen op het terrein van de heer D. A. Bos; 2 uur: Volksspelen, sprietlopen, mast- klimmen, stoelendans enz.; 4.30 uur: Puzzlerit voor fietsers en bromfiet sers, voor alle leeftijden. Opgeven voor 3 Mei bij de heer G. Ran. 7.30 Uur: Opening van de tent; 8 uur o-ptreden van de Hawaiians Malpkki uit Boskoop. Biljartvereniging DITO. Gister avond werd de achtste ronde ge speeld voor de aanvullende oom pe titie. De uitslagen waren als volgt: Afdeling A: H. A. Leliveld verliest van L. Kesting; J. v. Eijk wint van H. A. Leliveld: Th. Noteboom wint van A. J. v. Trigt; J. v. Eijk wint van G. J. v.d. Berg. Afdeling B: A. Straathof wint van A. Lenting; J. Gieling wint van A. A. M. Schoor 1. De stand luidt: Afd. A: 1. Th. No tenboom; 2. L. Kesting; 3. A. J. v. Trigt; 4. G. J. v.d. Berg: 5. J. v. Eijk; 6. H. A. Leliveld. Afdeling B: 1. J. Pietersen; 2. G. J. Keijzer; 3. J. Gieling; 4. A. Straat hof; 5. A. A. M. Schoorl; 6. A. Len ting; R0EL0FARENDSVEEN VIERING 5e MEI. Door het plaatselijk Oranje Comi té is een bescheiden programma op gesteld voor de viering van het be vrijdingsfeest op de 5e Mei a.s. Ge zien de werkzaamheden in de agra rische sector heeft men gemeend geen programma te moeten samen stellen voor de gehele bevolking, maar wel een feestprogramma voor de kinderen te organiseren. Des morgens te 10 uur is er een optocht voor de leerplichtige kinde ren. Het vertrek is vanaf de St. Ig natius school naar het Zuid-Einde en - terug via keerpunt en vervolgens naar het Raadhuis waar de burge meester een aubade zal worden ge bracht. De kinderen worden verzocht zich te tooien met oranje en een vlag getje te dragen. Tijdens de optocht worden de kinderen getracteerd, ter wijl de bewaarschoolkinderen op andere wijze getracteerd en bezig gehóuden zullen worden, 's Namid dags te 2.15 uur worden alle kinde ren dus ook de bewaarschoolkin deren in de veiling verwacht. Hier wordt een voorstelling gegeven door een kindertoneelgezelschap uit Den Haag, en zullen de kinderen ook op deze middag getracteerd worden. Des avonds zal als gebruikelijk de muziekver. „Liefde voor Harmonie" een muzikale rondgang maken. Alle Inwoners zullen deze dag htm mede werking Verlenen door liet uitsteken van de vlaggen. COÖP. BOERENLEENBANK HAD GOED JAAR. Terecht, sprak de Vóórt, der Raad van Toezicht, de heer N. Turk, welke de vergadering presideerde, zijn ge noegen over deze grote opkomst uit. Bijeengekomen om het verloop der bank over 1954 te bespreken, con stateerde spr. dat de tuinbouwbedrij ven een behoorlijk rendement in 1954 hadden gegeven, met gevolg ook grotere investeringen. In 't stembureau werden benoemd de heren G. Bakker, P. Huigsbot en H. Bakker. Uit de bespreking Reke ning en Balans bleek dat het tegoed bij de Centr. Bank. bedroeg 951.725. Te vorderen van rekeninghouders 293.604.72, aan voorschotten en hy potheken 760,382.46 aan beleggin gen en effecten 348,363,45. Aan re serve en gebouwen 60.474,10. Voorts dat verschuldigd was aan re keninghouders 998.243.31. Aan spaarders 1.323.799.83. Aan reserve cn gebouwen 127.508.06. Het uit eindelijke winstsaldo bedroeg 6223. waarvan werd goedgekeurd dit be drag toe te voegen aan de reserve. Uit het jaarverslag van kassier Seb. Bakker, klonk een waarschuwend woord om de opbloei der laatste ja ren, waarbij de investeringen bezien moeten worden als verbetering en stabiliteit der bedrijven, niet al te optimistisch bekeken moeten wor den, dit aangezien een teruggang steeds mogelijk blijft en besprak het werk der bank in het belang der agrarische bedrijven. Voorts dat het tegoed aan de Centrale Bank met een bedrag van ruim 300.000 is toege nomen, en de spaargelden met ruim 160.000.Het aantal spaarders was met 145 toegenomen. Het totaal dagposten bedroeg 58850 en het aan tal uitgegeven dagafschriften 25926. Het aantal leden is thans 435 en de totaal omzet beliep 35.829.981.08. Namens de Raad van Toezicht bracht seer. J. L. Bakker een met uitgebreid cijfermateriaal gedocu menteerd jaarverslag uit. In het be stuur zag de heer G. Termeulen zich herkozen, en de heer N. Turk in de Raad van Toezicht. Tot plaatsver vangend bestuursleden werden be noemd J. L. Bakker en H. de Jong. Na de gratis verloting, enkele me dedelingen en de rondvraag sprak voorz. N. Turk het sluitingswoord van deze in prettige sfeer gehouden vergadering. ZEVENHOVEN 5 Meiviering. -- 9.30 uur: Zang- hulde van alle schoolkinderen voor het raadhuis; 10 uur: Poppenkast en tractatie voor alle kinderen in de zaal van de heer A. Sparreboom aan het Zuideinde; 13.30 uur: Volksspe len voor alle ingezetenen, o.a. ring rijden op de fiets, zaklopen, kruiwa gen-race, enz. enz. enz.; 19.30 uur: Zang en toneel, verzorgd dóór onze plaatselijke Zangvereniging en To neelvereniging, in de feestelijk ver sierde zaal van de heer,A. Sparre boom. Ket openingswoord wordt ge sproken door de burgemeester. ZOETERWOUDE Feest van de arbeid. De katho lieke Raad van Overleg heeft het programma voor het feest van de ar beid vastgesteld. De dag zal beginnen met een H. Mis in de Sint Janskerk welke 8.15 begint, 's Middags zal om 14.30 uur voor de kerk in de Zuidbuurt de ze gening van auto's en voertuigen plaats hebben en om 19 uur wordt een kort Lof gecelebreerd waaronder de werktuigen worden gezegend, waarna in een feestelijke bijeenkomst de_ R.K. toneelvereniging „De Vriendschap" een toneelspel zal op voeren. Gemeenteraad. Hedenavond komt de raad in spoedeisende verga dering bijeen. Op de agenda staat o.m.: Voorstel van B. en W. tot in trekking van het raadsbesluit van 10 November 1954 no. 2430, waarbij de renten en de aflossing werden ge waarborgd van een door het bestuur van de Chr. Vereniging voor Zieken verpleging „Het Diaconessenhuis" te Leiden te sluiten geldlening ten be hoeve van een nieuw te bouwen zie kenhuis. Alsvoren tot het toekennen van 'n De tweede kans. Door Vir gil Gheorghiu. Uitgave N.V. Uitg. Mij Pax. Den Haag. In de vertaling van F. van Olden burg Ermke verscheen bij do N.V. Uitgeversmaatschappij „Pax". te Den Haag, de derde druk van het veel besproken en ontroerende boek „De tweede Kans" van de schrijver Vir gil Gheorghiu, een vorvolg-roman van het wereldvermaarde boek „Het Vijf en Twintigste Uur". Wie het voorrecht had deze Twee de Kans te lezen, zal niet verwonderd zijn, dat deze geschiedenis reeds de derde druk mocht beleven, want óok dit werk boeit van begin tot einde ondanks de tragiek, che eraan ten grondslag ligl. Wont deze roman is één en al tra giek. We kennen do tragiek vanuit de droevige oorlogsjaren, waarin de zucht tot overwinning bij de oorlog voerende landen tot onmenselijke besluiten en daden heeft gevoerd en mét ons zal ieder, die de oorlogstra gedie hetzij van dichtbij, hetzij van verre heeft meegemaakt, bij de be vrijding de gedachte hebben gehad, dat het leed, door een onmenselijke oorlog veroorzaakt, een einde zou hebben gevonden. Niets is echter minder waar. Velen, zeer velen, die de ver schrikkingen van de tweede wereld oorlog hebben meegemaakt en die dachten hun tweede kans te krijgen, zijn bitter teleurgesteld in hun ver wachtingen. De schrijver confron teert de mensheid met liet diepont- roerend fresco van een aantal man nen en vrouwen, overlevenden van het 29e uur, op zoek naar hun twee de kans. hunkerend daarnaar en vol verwachting telkens opnieuw uit ziend of zich de gelegenheid aan bood hun door de oorlog verwoest leven opnieuw te beginnen. En hoe tragisch het ook moge klin ken, geen hunner, wier vreselijk lot hier verhaald wordt, heeft die twee de kans tot werkelijkheid kunnen maken. De schrijver verhaalt op ontroe rende wijze de verschrikkelijke Odyssee van deze slachtoffers van alle vormen van terreur, die men zich maar kan denken: rassen haat, godsdienstvervolging, politieke knechting, massa-deportatie, sociale dwang, administratieve dictatuur, enz. In een flitsende, soms reportage achtige stijl passeren die levens de revue. We maken kennis met Boris Bodnariuk, slachtoffer van eigen communistische dweepzucht, met Pierre Plllat, de overal opgejaagde, nergens slagende en nergens tot rust komende Roemeense magistraat; we zien de levens uitgebeeld'van de een voudige boer Ion Kostaky, die niet bij machte is de werking van de blinde machine, die hem tot een balling maakt, te begrijpen, en van zovele anderen ontwortelden in de maatschappij, verstekelingen, vluch telingen, die nergens rust kunnen vinden, die overal weer opgejaagd worden, die alleen rust kunnen vin den in de dood, die onontkoombaar hun deel is. Zelfs de Russische par- tisanen, die door de Amerikanen in de dood worden gedreVen, omdat zij weigeren zich te laten uitleveren aan de Sovjet, met wie Amerika een verdrag van uitlevering had geslo ten. ontkomen niet aan de verschrik kingen van de dood en mèt hen zo honderden en duizenden mensen, die door het communistisch regiem wor den vernietigd, D.P.'s, Joden, maar uitkering-ineens aan het in dienst dezer gemeente zijnde personeel over het le halfjaar 1955. Alsvoren om aan de firma De Lan ge en van der Plas onderhands op te dragen het leggen van een riolering in de „5 Meilaan", de Schenkel weg en de Zwetkade en in het pad tus sen de Schenkelweg en de Zwetkade. Tafeltennis. Steeds Vooruit uit Warwond kwam op bezoek aan de Schenkelweg om enkele wedstrijden tegen P.I.T. '54 te spelen. Het viel niet mee behoorlijk partij te geven, want in de zaal zaten te veel dames en heren. Het was te rumoerig. Het eerste team van Steeds Voor uit won van he eerste P.I.T. '54 met 73. Het tweede team won van avond van Steeds Vooruit II met 73. De dames waren slechter en al leen mej. C. d. Jong kon een wed strijd winnen van A. d. Winter. De dames verloren met 91. al tc veel cn alles op zo barbaarse v/ijze, dat dit alles een felle aan klacht is tegen al degéncii, die aan deze gruwelen schuldig zijn. Dit boek is een felle aanklacht te gen dc onmenselijke vrijheidsbero ving van ieder mens en een aan klacht tevens tegen elke oorlog cn zijn barbaarse methoden van knech ting, het is een boek, dat door elkê vrijheidslievende mens gelezen dien de te worden om de afschuw voor een oorlog te dieper ingang te dóen vinden. „Het extra kookboek" door Edmond Nieolaas. Uitgave van Hollandia, Baarn. Prijs 3.90. De geestelijke vader van „De Heer van Jericho" heeft meer in zijn mars dan een serie romans. HJj is o.m. een bekwame Keukenpiet. Nu mogen we in Nederland de laatste jaren niet klagen over gebrek aan koókboeken maar als we cr hier weer een aan kondigen, dan dient toch vooropge steld te worden, dat „Het extra kook boek" een extra plaatsje verdient in ons receptenreservoir. Wat het met andere kookboeken gemeen •heeft, is er gauw verteld: Een schgt van doodernstige recepten. Maar dan komt de bijzonderheid. Al die doodernstige zaken als tweê eetlepers suiker en drio eieren wor den op zo'n prettige manier uiteen gezet. dat zelfs degenen, die er niet over peinzen aan het koken te gaan, het boek met plezier zullen lezen. Het is een geslaagde combinatie van verrukkelijke vooruitzichten en ge zelligheid. „Het meisje Chantal" door Guy des Cars. Uitgave van het Thymfonds. Den Haag. Guy des Cars vertelt hier de ge schiedenis van een mooie mysterieu ze vrouw, een mondaine mannequin, die verknocht is aan een werelds le ventje. Op het moment, dat zij meent het geluk te hebben gevonden, wordt zij door melaatsheid getroffen. Ver van de haar vertrouwde omgeving gaat ze genezing zoeken. Het is ech ter niet alleen haar ziekte, die haar blijft bezighouden. In de leprozen-kolonie in de Fidji- archipel komt zij in aanraking met de grote liefde, waarin zij sinds lang niet meer geloofde. Zij ondervindt opofferingen cn naastenliefde, die een zielsconflict doen ontstaan, wel ke resulteert in een zelfoverwinning. Want als zij genezen is, keert zij na korte tijd reeds terug naar de lepro zen-kolonie, om de plaats in te ne men van een edelmoedige non, die haar arbeid onder de melaatsen met het leven betaalde. Guy de Cars ver telt deze geschiedenis in een pakken de stijl, welke tot doorlezen dwingt. Hij wordt soms wat al te romantisch, maar dat neemt niet weg. dat het boek geboeid zal lozen. De goede vertaling is van Gabriël Gorris. „Met tent of caravan" door A. Meijer en F. Hausbrand. Uitgave van Hollandia, Baarn. Precies op tijd is dit kampeerboek voor iedereen in de handel gekomen. Overal begint men thans de voorbe reidingen voor de vacantie to tref fen en of men nu met een eenvoudig tentje op stap gaat of met een luxe kampeerwagen, een goede gids komt altijd van pas. En een dergelijke gids is dit werk ongetwijfeld. Het bestrijkt het gehele uitgebreide tor- rein van het kamperen. Wie een ca ravan wil aanschaffen kan zijn licht opsteken, maar degenen, die een smalle beurs hebben, vinden er al les over het onderwerp „Welke tent voor welke vent". Hierop aansluitend krijgt men allerlei prnciische wen ken ten aanzien van slaapmogelijk- heden, kampkeuken, tafelmanieren, allerlei vergassers, kamphygiëne, E.H.B.O.. veel soorten materialen, verpakking e.d. Wat de vacantiegan- gers voorheen vaak door schade en schande moesten leren, kunnen ze met dit boekje in enkele uren lezen achterhalen. Een handig register maakt het mogelijk eventuele moei lijkheden even na te slaan. In het laatste gedeelte van het boek vindt men vele suggesties voor tochten in eigen land en in het buitenland. De wereld van de kampeerders cn trek kers, die in ons vaderland jaarlijks met 100.000 nieuwelingen toeneemt, zal er yeel profijt van kunnen heb-, ben. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 21) „Ik ben uw dienaar, mademoiselle Caron", zei hij met een elegante bui ging. Hij raakte haar wang even aan met zijn vingertoppen en was ver dwenen. Simonne bleef naar de gesloten deur staan kijken tot Adèle's stem haar deed opschrikken. Deze vroeg haar om bij haar te komen zitten op de divan en een en ander van haar zelf te vertellen. Ze deed dat en Adèle vertelde op haar beurt, dat ze vijf jaar geleden getrouwd was met een veel ouderen man als zij zelf cn dat deze reeds na twee jaren gestorven was. Thans ben ik helemaal alleen", zei ze. „Ik heb alleen nog mijn moe der in Europa. Zelf heb ik ook lang in Parijs gewoond. Ik heb daar nog een jaar zowel Edmond, je broer, als Marcel Bernard meegemaakt. Ik kwam veel by Marcel's moeder aan huis. Ik ben werkelijk blij, dat ik jou nu tot mijn gezelschap zal hebben. Het was me dikwijls wel erg eenzaam hier". Die avond kwamen er gasten. Allen onberispelijk geklede dames en heren, voornaam, uitgestreken en zelfgenoeg zaam. Een donkere man, met een olijf kleurige huid stelde zich vóór als Maurice de Haerne. Hij was een Belg, zoals ze direct hoorde aan zijn uit spraak van zijn Frans. Die leek op die van zuster Germine. „U bent dus de kleine Caron, hè?", vroeg hij. „Ik heb uw broer heel goed gekend. Ik ontmoette hem in Frank rijk". .,01" Haar ogen gingen wijd open. „Daar ben ik blij om. U heeft hem misschien niet lang vooreh De Haerne knikte. „De dag voor het gebeurde heb ik hem nog gesproken. Ik ben in dienst van de Belgische Luchtvaart en zodoende kwam ik nog al eens met Edmond in aanraking. Zijn heengaan is voor ons allen een groot verlies, mademoiselle. Ik hoor, dat u nu mijnheer Bernard als voogd j heeft?" „Ja. Dat was de wens van Edmond". De Haerne haalde de schouders op. ,,Daar weet ik natuurlijk niets van. Maar een zo belangrijke wilsbeschik king zal wel op schrift gezet zijn. Waar mijnheer Bernard en uw broer op zo slechten voet met elkaar ston den. „Wat zegt u daar, monsieur?" Si monne staarde hem geschrokken aan. Zegt u dat mijn broer en Marcel mijnheer Bernard met elkaar op slechten voet stonden?!" „D", De Haerne was wat verlegen. „Het zal wel niets geweest zijn. Wel nee, het was niets van betekenis", zei hij om het weer goed te maken. „Ver geet u het alstublieft. Het was natuur lijk iets van geen belang". „Het kan onmogelijk iets betekend hebben, mijnheer de Haerne. Anders had Edmond mij niet aan de zorg van mijnheer Bernard toevertrouwd". ,,Nee, hij zou zo iets kostbaars on mogelijk aan de vijand uitleveren, niet?" De Haerne lachte geruststel lend. „Ik ben er van overtuigd, dat mijnheer Bernard zich het vertrouwen waardig zal tonen en dat hij een even goed vriènd voor de zuster zal zijn als voor de broer. Als u het goed vindt, wil ik u graag nog eens be zoeken, mademoiselle Caron".. Hij boog stijf en wandelde weg. Simonne keek hem peinzend na. Wat hij gezegd had. of liever dat wat hij verzwegen had, maakte haar onge rust. Marcel had nooit erover gespro ken dat hij kwestie had gehad met Edmond. Als er dus al eens ruzie tus sen hen geweest was, moest het iets onbetekenends geweest zijn. Edmond was een heethoofd geweest, wist ze. Hij kreeg gauw woorden met iemand. Maar al schold hij het ene ogenblik ook iemand uit, het volgend moment sloot hij weer dikke vriendschap met hem. Adèle kwam naar haar toe. „Wel, m'n duifje", vroeg ze „Waar om sta je hier zo helemaal alleen en zo diep in gedachten?" „Ik ben een beetje vermoeid, juf frouw. Maar kunt u me ook vertellen wie die mijnheer de Haerne is?" „De Haerne? O, dat is een of andere Belgische speurneus. Doet hij je aan Iemand denken? Ik wil niet zeggen, dat hij met de politie verbonden is of voor hen werkt. Hij verkoopt vlieg tuigen of werkt tenminste voor een vliegtuigfabriek, als ik het wel heb". „Is hij een vriend van mijnheer Bernard?" „Alleen maar een kennis, denk ik. Maar waarom wil je dat allemaal weten?" ,P zo maar. Ik ben erg nieuwsgie rig, hè? Dat hoort niet, is 't wel?" „Dat niet alleen. Het kan soms zelfs gevaarlijk zijn bij mensen-van-de- wereld. Hoe minder iemand van een ander weet, des te minder zorg heeft hij erover". Monique kwam nu binnen om te waarschuwen dat er iemand voor ma demoiselle Simonne aan de telefoon was. „Dat zal Marcel wel zijn", veron derstelde Adèle. „Die komt je natuur lijk vertellen, dat je niet laat naar bed mag gaan. Stel hem maar gerust". Het was Marcel. Zijn stem klonk erg zakelijk en nuchter. Zij kon niet ver moeden dat het een uur had geduurd voor hij het 'met zichzelf eens was. dat hij haar op zou bellen. „Ik wilde eens even horen, of het je bevalt", zei hij. „Heb je niets meer nodig? Dan wilde ik je vragen om morgen tegen elf uur klaar te staan. Dan rijden we samen naar de notaris om je erfenis te regelen". „Ik zal zorgen klaar te staan, mon sieur". „Goed. Vermoei jc Vanavond niet te veel, wil je?" „Ik zal er voor zorgen, monsieur'. „Welterusten. Simonne". „Welterusten, mijnheer Bernard". Hij hing de hoorn op. Zij aarzelde om terug te gaan. Het gezelschap interesseerde haar niet in het minst. Zij was al dezo complimentjes ma kende mensen allang beu. Ze ging terug naar de salon, en kwam op de drempel een jongeman tegen, die haar toelachte en vroeg: „Wilt u mij een dans schenken, mademoiselle?" Ze stemde onverschillig toe. Het kon haar niets schelen. Maar tot haar verbazing merkte ze weldra dat ze het dansen met hem prettig vond. De radio gaf dan ook zulke mee- aleoende muziek. De jongeman heette BroS9ard. Zij verwachtte dat ook hij iets met vlieg tuigen te maken zou hebben, of ten minste met parachutes! Maar hij bleek een makelaar te zijn! „En u komt rechtstreeks uit een pensionaat, .hoor ik?" .Twee dagen geleden". „Houdt u van dit leven?" „En of. Op kostschool werd er niet veel gedanst en niet veel pret ge maakt. Dit is allemaal zo nieuw voor me. Maar ik vind het erg gezellig. U bent allemaal zo vriendelijk". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11