Koningin Louise bracht onverwacht bezoek aan school, gezin én een verlaten flatwoning Het woonwagenkamp in Alphen a. d. Rijn heeft nu ook zijn eigen kerkje gekregen Taaiovereenkomst deed gaste blik appelmoes van kinderen kopen Bus verpletterde bij Schiphol nieuwe personenauto Diner in Zweedse legatie besloot officieel gedeelte van koninklijk bezoek Vrijheid ging in 't groen gekleed Spoorwagjon werd omgebouwd VRIJDAG 29 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Blocnote-velletje voor afwezige dame Gistermiddag: heeft koningin Louise van Zweden een bezoek gebracht aan Amsterdam West en Tuindorp Slotermeer, waar zij verschillende woningcomplexen en woningtypen heeft bekeken. De uit vijf auto's bestaande stoet vertrok half drie van het paleis op de Dam en volgde op haar in snel tempo gereden route een gedeelte door de oude binnenstad: Rozengracht, Prinsengracht, Westerstraat en Marnixplein. Langs de met zonlicht overgoten straten klonk herhaaldelijk het gejuich op van groepen schoolkinderen, die met vlaggetjes zwaaiend, hun lokalen even hadden mogen verlaten om de koningin toe te juichen. Water inplaats van thee Koninklijke brief voor afwezige f la tbe woonster Het eerste doel van de tocht was het in 1942 gereedgekomen flatge bouw voor alleenwonende vrouwen „Oranjehof' aan de Geuzenstraat in West. Vele bewoonsters stonden in het trappenhuis de koningin, die ge kleed was in een petrole-kleurige wollen jersey deux-piece, een dezelf de kleur petrole met zwart gegar neerd hoedje op had en zwarte acces soires droeg, op te wachten. Alvorens zij zich langs de flats op de verschil lende etages liet leiden werd de vor stin de hal met enkele woorden voorgelicht door de exploitant van het gebouw, de heer H. van Zaane. Schriftelijke verklaring Op de vierde verdieping, waar in een flatje een tweetal dames de ko ningin met koek en thee verwachtte, zij waren van het bezoek tevoren verwittigd werd de vorstin, te gen de verwachting in, een andere flat binnengeleid; waarvan de be woonster niet aanwezig was. Deze zou 's avonds, van haar werk thuis komend, een blocnotevelletje op de tafel in haar huiskamer vinden, waarop in duidelijk handschrift met potlood geschreven was: „I thank you so much that I have been allo wed to see your charming room Louise". (Ik dank u zeer, dat ik in staat ben gesteld uw aantrekkelijke kamer te zien, Louise). De koningin moet overigens een zeer goede indruk van deze keurig ingerichte en opgeruimde flat heb ben meegekregen. De flat van de andere twee dames werd door een ander gedeelte van het gezelschap in ogenschouw geno men. Koningin Louise had, zo zeide zij, nog nooit een gebouw als dit ge zien. Vol belangstelling Bij aankomst aan de twee jaar ge leden geopende prinses Beatrixschool voor openbaar lager onderwijs aan de Sara Burgerhardtstraat in West, die nu bezichtigd zou worden bood voor de ingang van het gebouw de achtjarige Marijke Geesthuizen de koningin een boeket rode rozen aan. In de lokalen, die de vorstin be zocht boog zij zich vol belangstelling over de werkstukken van de ijverig aan tafeltjes boetserende, schilde rende, schrijvende en rekenende kin deren heen. Hierbij werd zij voorge licht door een onderwijzeres van de school. De koningin vond het zo grappig dat leerlingen uit een klas allemaal met iets anders bezig waren. Houvast aan appelmoes Ook frappeerde het haar dat heel veel Nederlandse woorden op die in het Zweeds lijken. In een lokaal, waar de kinderen er een eigen winkeltje op na houden om met de techniek van het kopen en verkopen vertrouwd te geraken zij hebben zelfs eigen kleine munt stukjes kocht de koningin van het zevenjarig verkoopstertje achter de toonbank, Margreetje, een blik appel moes voor 75 cent. Het woord appel moes op het blik gaf de klant enige houvast, gezien de overeenkomst met het Zweedse appelmos, in tegen stelling tot de namen van de andere in de winkel verkochte artikelen va riërend van zelfwerkend wasmiddel tot flessen limonade. Een jongetje, dat net een water verftekening had voltooid, mocht deze, nog nat, aan de koningin over handigen. Tot slot voerden in de gro te lichte schoolzaal jongens en meis jes een boerendans uit. Op bezoek bij gezin Tegeh half vier, na een rondtocht langs cte reeds voltooide en nog in aanbou jv zijnde huizencomplexen in tuindor Slotermeer, arriveerde de stoet bij het laatste object, een huis in de Kpetsveldstraat no. 1, hoek Lod. van Deijsselstraat, waar de familie J. Geervliet, bestaande uit man, vrouw, zeven kinderen de jong ste een en de oudste twaalf en een inwjonend echtpaar op de bel etage is gehuisvest. De hele familie, twee grtbiotouders incluis, was thuis. De heer *des huizes, boekhouder, had een vrije, dag genomen. In de zinnige huiskamer met grote ramen en: ruim uitzicht, gebruikte 't gezelschap de thee. Koningin Louise prefereerde; een glaasje water. Voor de inrichting van de woning toonde de vorstin; zeer grote belangstelling. Of mevrouw het niet lastig vond dat de slaapkamers een verdieping la ger waren gelegen? O nee, zei me vrouw, heljemaal niet. Bij haar vertrek kreeg koningin Louise een grote taart mee, haar ge schonken d.ji'Or bakker Pronk ter her denking aa^i de schenking van het Zweedse wètbrood. De op de taart gespoten bloemen herinnerde de ko ningin aan haar bezoek gisteren aan de Keukenhh f, waarover zij aan me- vrouwe Geervliet vertelde. Luide toegejuicht door de in groten getale samengestroomde buurtbewo ners verliet koningin Louise om on geveer vier ijuir deze woning om de terugtocht naar het paleis op de Dom te aanvaarde;!*. REIS WORDT INCOGNITO VOORTGEZET Taptoe als „noten toe' Gisteravond om acht uur had een vrij grote menigte zich op de Haagse Lange Voorbout verzameld om de aankomst van koning Gustaaf en ko ningin Louise en, enige minuten na dien de aankomst van koningin Ju liana en prins Bernhard te aanschou wen bij het gebouw van de Zweedse legatie, waar koning Gustaaf te hun ner eer een gala-diner aanbood. Een frisse wind speelde door de nog amper groenende takken van het zware geboomte, waaronder een reeks versieringen met nationaal en oranje dundoek, als pergola, gevormd was aangebracht. Voor de statige pa triciërswoning van de Zweedse ge zant S. W. Dahlman. Met zorg en smaak Mevrouw Dahlman had met zorg en smaak de ambtswoning van haar echtgenoot met bloemen doen versie ren. In de vestibule, vestiaire, in de hal, de salons en de eetzalen zag men oogbetoverende schikkingen van de mooiste exemplaren bloemen, die de Nederlandse bollenvelden en bloe menkassen kunnen opleveren. Het verzamelde publiek juichte en applaudiseerde toen de vorsten en hun gevolgen <4-an de legatie arri veerden. Prachtige tafelschikkingen Na een kort ojxmthoud in de sa lons begaf men jzich aan tafel. In de eetzaal, die 3,s beschilderd met landschappen dóór een onbekende Hollandse meester^ was de tafel ver zorgd door de biittler van koning Gustaaf, daarbij geassisteerd door zijn Nederlandse qfcllega, de heer P. Riecken. Op zeer mooi, zwaar da mast was een grotéu ovale bokaal van gedreven zilver geplaatst, waarin- oranjerode tulpen, dar wins, breeders en parkiet, waren 'geschikt. Ook de andere tafelstukkert waren van de zelfde bloemen in Mezelfde kleuren samengesteld. Gedekt was met pulveren borden, die het Zweedse wapen droegen, an tiek zilver bestek e^n vijf soorten kristal van Zweedse origine. Voor de volgende gangen Tjverd Zweeds ivoorkleurig porseleip, beschilderd Twee dames werden zwaar gewond, toen hun gloednieuwe Chryster Donderdagmiddag bij Schiphol op de Ringdijk door een bus van de Nederlandse Spoorwegen werd gegrepen en volkomen vernield. Onze foto toont de achterzijde van de volkomen vernielde wagen. met het Zweedse wapen van azuur met drie gouden kronen in het hart, waar omheen een gouden en azuren lauwertak en. daarbuiten lichtge kleurde blauwe kronen, gebruikt. Taptoe tot besluit. De vorstelijke gasten, mevrouw en de heer Dahlman en een aantal der hoge genodigden namen in deze eet zaal plaats. In de tweede eetzaal di neerden de andere hoge gasten. Het menu bestond uit gerookte zalm als entree, een consomme Madrilene, kreeft a l'Indienne met droge rijst kalfsvlees a la royale, gepralineerd ijs en fruit. Daarbij werden drie uit gelezen wijnen geschonken, cham pagne, krug brut reserve en ten slotte oude witte port. Tijdens het diner groeide het aan tal toeschouwers aanzienlijk aan om getuige te kunnen zijn van de taptoe door de luchtmachtkapel, welke om half tien begon. Hedenmorgen om negen uur heb ben de gasten afscheid genomen. Zij zullen incognito de dag in ons land doorbrengen. Koningspaar naar Zweden? Naar uit doorgaans goed ingelichte bronnen vernomen wordt, ligt het in het voornemen van het Koningspaar om in de loop van volgend jaar een officieel staatsiebezoek te brengen aan Zweden. Nadere bijzonderheden omtrent dit bezoek ontbreken nog. Met en zonder hindernissen Twee lieden, die wegens ongerech tigheden een verblijf in de Scheve- ningse strafgevangenis hadden toe gewezen gekregen, waren gisteren bezig met het verfraaien van de ge vangenistuin en een bewaker hielp een handje mee om het geheel zo mooi mogelijk te maken. Terwijl een 29-jarige Utrechtenaar het onkruid zou wegkruien naar een hoop afval, die langs de straatweg op- Koning Gustaaf naar R'dam vertrokken Vanmorgen om kwart over negen is de Zweedse koning van het paleis per auto vertrokken voor een onof ficieel bezoek aan het museum Boy mans te Rotterdam, waar hij om streeks half elf werd verwacht. Koningin Louise ging niet mee, doch bleef nog op het paleis, yan- v;aar zij zich aan het eind van de morgen naar Soestdijk begaf. De koning vertrok na zijn museumbe- zoek eveneens naar Soestdijk. Met het vertrek uit de hoofdstad behoor de het Zweedse staatsiebezoek tot het verleden. gericht was, was de bewaker en een andere gevangene met zorgzame hand bloembollen in de grond aan het stop pen. Eerst had de bewaker bij de poort gestaan, telkens wanneer de gevan gene met zijn kruiwagen naar de hoop afval ging, maar in de loop van de werkzaamheden had de bewaker zich bij de bollenplanter gevoegd en de kruier Icruide onbewaakt het afval naar de vrijheid. „Waarom alleen het afval?" moet de Utrechtenaar op zeker moment ge- dach hebben en toen hij weer een vrachtje naar buiten kruide, koös hij de vrijheid. De bewaker vond, toen hij even later ongerust werd en ging kijken, alleen nog maar de kruiwagen en de politie heeft nog niets meer kunnen ontdekken. Twee andere gevangenen, die in September 1954 eveneens een sprong naar de vrijheid hadden gewaagd, hadden op hun weg meer obstakels ontmoet dan de Utrechtenaar, en tij dens het forceren van de doortocht hadden zij een aantal spijlen, die Voor de ramen zaten, ontwricht. De sprong naar de vrijheid kon de Haagse rechter gisteren niet straf fen, maar de vernieling wel en daar om kregen beide gevangenen nog een weekje extra straf aan hun boetetijd toegevoegd. Koningin Louise heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de „Oranjehof een flatgebouw te Amsterdam. In het gebouw bezocht zij een der flats, waarvan de bewoonster niet aanwezig was. Als dank voor de bezichtiging liet zij een eigenhandig geschreven briefje achter. Het lijdt geen twijfel, dat de woon wagenbewoners qua aard, instelling, levenswijze, woonvorm, hun maat schappelijke positie en wat nog meer, een geheel aparte plaats innemen in onze samenleving. Zij leven overal in een soort afzondering ten opzichte van de gemeenschap en zij vormen als zodanig een eigen kring, een eigen volkje en een eigen gemeenschap. Tot dit isolement, een historie op zich, hebben ook vaak en zeker niet in de laatste plaats, zij het ook wel licht onbewust, medegewerkt de ge meentelijke verordeningen en maat regelen. In geen enkele gemeente in onze maatschappij treft men nog een woonwagen aan in de bebouwde kom als standplaats. Integendeel! Hun standplaats is vaak vèr buiten de kring van de dorps- of stadbewo ners. Vele gemeenten hebben een spe ciaal terrein voor hen aangewezen en daar wonen deze veelal trekkende en zwervende families in kampver- band. En dit zijn dan nog de gunsti ge gevallen, want nog lang niet over al treft men een gereglementeerd woonoord aan voor deze mensen. Alphens kamp. Ook Alphen aan den Rijn kent se dert ruim 25 jaren zijn woonwagen kamp waar momenteel tien wagens staan, welke bij elkaar ruim 40 per sonen huisvesten. Maar vele genera ties werden in dit kamp geboren en hebben er gewoond en zijn er gestor ven, voor het plan van ir. J. D. J. Waardenburg de toenmalige direc teur van gemeentewerken werd uit gevoerd om deze mensen, welke voordien overal zo maar langs de weg stonden, eeen „eigen dorp" te ge ven, het dorp van hun isolement. Maar denkt u toch niet, dat zij zich in hun levensomstandigheden onge lukkig voelep of dat zij met het lot dat velen hunner reeds van de ge boorte af is beschoren ontevreden zijn. Niets is minder waar dan dat! en zijn content met bekrompen ruimte en woonwagen hun kleine behuizing. Zij zouden zich zelfs temidden van anderen niet thuis voelen. Zij zouden moeilijk aan het leven in een woning in dorp of stad wennen. Hun dagelijks brood verdienen op fabrieken e.d. zou hun evenmin lig gen. Vaste tijden kennen zij niet en hun bewegingsvrijheid, die zij min nen, wordt geremd zodra zij „ge wone" mensen om zich heen weten. Godsdienst. Deze geaardheid en instelling heeft er ook toe geleid, dat voor wat de ptractisering van de gods dienst betreft, een zekere mate van geestelijke nood. is ontstaan onder deze lieden. Het zijn overwegend katholieken. Ook in het Alphense kamp zijn het op één na allemaal katholieken. En als U deze mensen goed leert ken nen, dan wordt het duidelijk dat er eigellijk héél veel edele en onge repte zielen huizen onder de vaak schamele kleding van deze kamp bewoners. Deze geestelijke nood is door de Kerk gezien. Hieraan moest toch wat worden gedaan. Er werd fei telijk al jaren wat gedaan tot ver mindering van de geestelijke en veelal ook sociale nood onder de woonwagenbewoners. Doch dit werk strekte zich föt voor enkele jaren voornamelijk uit tot de steden in hoofdzaak. Teneinde de zorg ook te doen uit strekken in heel het diocees heeft de Bisschop van Haarlem onlangs de stoot gegeven tot een reorganisatie van het woonwagenwerk. Hiertoe zijn in parochies waar woonwagen kampen worden bewoond, comité's opgericht onder de naam „R.K. Woonwagenwerk". Diócecaan aal moezenier hiervan werd aalmoezenier H. J. A. Schouten, Nassaiflaan 2a te „^JjjDelft. Ook in Alphen aan den Rijn Zij voelen zich heel gelukkig in hun werd door deken L. H. M. Nieuwen-1 huizen een dergelijk comité in het leven geroepen, waarvan aalmoeze nier is kapelaan F. C. Verheul, voorz., de heer J. Fr. v. Haaren, secr., ir. A. S. G. Bruggeling (Javastraat 13, tel. 3010) en penningmeesteresse mej. M. Scheerder. Eigen kapel. Tot zijn eerste doel stelde dit co mité zich voor ogen de inrichting van een plaats waar een H. Mis zou kun nen worden opgedragen, voorlopig althans ter gelegenheid van hoog feestdagen, een plaats welke in de onmiddellijke nabijheid van het kamp moest zijn. Daarin is rpen het vorig jaar omstreeks Pasen geslaagd, dank zij de medewerking van de he ren gebrs. van Dijk. Aanvankelijk vond men die gelegenheid in de wa genschuur, vlak bij het kamp, maar later, toen het kouder werd stelden de heren Van Dijk een woonvertrek van hun boerenhofstede beschikbaar. Hoe dankbaar het comité en de woonwagenbewoners voor deze me dewerking ook zijn, op den duur kon dit zo niet bestendigd blijven. Een vast kapelletje óp het terrein stelde men als ideaal voor ogen. En dit i ideaal is thans bereikt. Het oorspron kelijk plan om een kapelletje van steen of hbut te doen bouwen moest het jonge comité om financiële rede nen spoedig laten varen. De gedachte werd gevestigd op een oude spoor wagon, welke men van de Ned. Spoorwegen aankocht, een expediteur op billijke condities naar het kamp liet vervoeren, daar op een paar betonnen palen opstelde en dank zij vrijwilligers en enkele firma's om bouwde en tot een kerk inrichtte. Het ziet er fraai uit, een fris verfje en de vele ramen, hier en daar zelfs wat glas in lood, vloer zeil en enkele lopers, bidstoelen, wandversiering en vanzelfsprekend het altaar met alles wat daarop en daarbij hoort, hebben de spoorwagon onherkenbaar veranderd. Zondagmiddag 1 Mei om vier uur zal de ki'oon op dit werk worden ge zet als deken L. H. M. Nieuwenhui- zen aan de kapel de volledige wij ding als kerk zal verlenen. Dit gaat uiteraard gepaard met grote dank baarheid van het comité en niet in minst van de woonwagenbewoners zelf voor het verkregen resultaat. Zij waarderen het werk van het comité dat „kind in de woonwagens" is. Met 'hun kerkje zijn deze mensen merk baar In-gelukkig. En zij die dit tot stand mochten brengen, uiteraard met hulp van de parochianen wij denken dan b.v. aan de kerkcollecte voor dit doel 'hebben een nieuwe mijlpaal bereikt in hun binnenland se missie-arbeid.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10