De radio en televisie brengen op 30 April 4 en 5 Mei een gezamenlijk keurprogramma c PROBLEEM VAN DEZE EEUVp Hengelaars en beroepsvissers putten rijkdom der natuur uit Bevrijdende landen in 'n bont programma verenigd K*V*P* gaat verhuizen voor behoud van visstand Strijd DINSDAG 26 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Op de Faroer wordt een dramatische strijd gestreden De komende nationale herdenking en feestdagen 30 April, 4 en 5 Mei zullen de Nederlandse radio-om roepen en televisiezenders een geza menlijk programma brengen, dat ge heel Nederland in staat zal stellen van achter zijn toestel de plechtig heden en de feestviering van het ge hele land in onderdelen mee te ma ken. KONINGINNEDAG: Stijlvol programma. De radio opent haar feestprogram ma op Koninginnedag, 30 April, met een gelukwens namens de omroep door de regeringscommissaris voor het radiowezen, mr, L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland; deze rede wordt om 7 en 8 uur uitgezonden. Om 8.20 worden de luisteraars verbonden met Gou da, waar op de markt een aubade door 2500 schoolkinderen wordt ge- izongen. De zieken komen om 9 uur aan de beurt, waarbij het sanatorium Juliana-oord in Laren verbonden wordt met het sanatorium Oranje Nassau's Oord in Renkum. Ook de kleuters zijn niet vergeten en krij gen een klein hoorspelletje om half .tien. Daarna volgen over de zenders afwisselend een Rooms-Katholieke en een Protestants-Christelijke uit zending. Tussen kwart voor elf en half een volgen reportageflitsen van het bloemendefilé langs de jarige vorstin in de paleistuin van Soest- dijk, afgewisseld met lidhte gramo- foonmuziek. KONINGINNEDAG: Bont programma. Het grote feestprogramma wordt in de avonduren gegeven. De tradi tionele „Oranje-avond" wordt dit maal onder het motto „Nederland ju- ibelt" uit Musis Sacrum te Arnhem uitgezonden. Hieraan werken mee elf koren uit elke provincie één het Promenade-orkest, een groot om roepkoor en enige solisten. Het ge heel staat onder leiding van Bene dict Silberman; Jules de Corte zal volgens zijn schema „Roulette" dit maal met levende schyven gooche len onder het motto „Royalette". Om streeks half tien komen de leiders van de bonte programma's der ver schillende omroepverenigingen ge zamenlijk met een bont programma onder de titel „Sam Sam". Tot besluit van de dag volgen een militaire taptoe door de Kon. Mili taire Kapel en de dagsluiting. KONINGINNEDAG: Televisie. De televisie brengt ook een uitge breid programma, dat om kwart voor elf opent met een verjaardagswens, uitgesproken door minister mr. J. L. M. Th. Cals, even later gevolgd door een rechtstreekse reportage van het défilé in Soestdijk, dat geheel zal worden uitgezonden. Het avond- .programma omvat o.a. reportages van een openluchtfeest in Naarden en een vuurwerk op de wallen van deze vestingstad. Daartussen in is een half uur gereserveerd voor actuele film reportages van de feestvreugde in den lande. AVOND 4 MEI: Radio en televisie. Als Nederland op 4 Mei zijn doden herdenkt, zal de radio tussen 18.00 en .20.15 een nationaal programma over heide, zenders uitzenden. Er zijn op namen van de officiële herdenking jn de Ridderzaal, gevolgd door een reportagetocht langs een reeks van posten overal in den lande en in het buitenland, waar verslaggevers van hun indrukken zullen getuigen. Zo zijn reportages ingelast vanuit Nor- anandië, waar de Prinses Irenebriga- de landde, uit Bergen-Belsen ter bij zondere herdenking van de Joodse slachtoffers en uit Londen, waar de zetel van onze vrije regering was ge vestigd. De televisie geeft in deze voor avond een reportage van de herden king op de Waalsdorpervlakte. In dit programma, dat van 19.40 tot 20.20 uur duurt, worden ook historische filmflitsen ingelast. man Strategier Engelman. op tekst van Jan Bont programma. Een groot bont programma besluit de dag, een internationale bevrij dingsshow, die van 21.15 tot 23 uur duurt. Hierin treden artisten op uit die landen, die bij de bevrijding van ons land een rol hebben gespeeld. Voor Engeland is dit de zangeres Ca- xal Carr, voor Canada de „Maple Leaf Four", voor Australië de zan ger Robert Simmons en voor Brits- Güyana de zanger Cy Grant, die zelf als geallieerd piloot boven Haarlem in 1943 werd neergeschoten. De Nederlandse strijdkrachten in het buitenland worden vertegenwoor digd door de mondaccordeonvirtuoos Max van Gelder, die onder de naam Max Geldray thans in Engeland j woont. Nederland zelf is vertegen- j woordigd door Wim Kan en het Me- tropole-orkest onder leiding van Dolf van der Linden. De samensteller van het programma, Karei Prior, zoekt nog naar een mogelijkheid voor ver- tegenwoordiging van Amerika, daar i verschillende pogingen tot nu toe zijn mislukt. Televisie. De televisie heeft haar programma grotendeels geconcentreerd op de vie ring in Den Haag. In de middag van 14.10 tot 15.30 wordt een rechtstreek se reportage gegeven van de optocht in de residentie. Het avondprogramma vermeldt van half tien tot half elf filmrepor tages van de feestviering in den lan de. De uitzending sluit met een half uur reportage van het vuurwerk op het Malieveld in Den Haag. Groepsbespreking over de woningbouw De ongeregeldheden op de Faroer-eilanden verband houdend met de dokterswisseling in het plaatsje Klaks Viking nemen de allures aan van een strijd zoals wij die kennen uit sommige Engelse films, zij het dan ook, dat het hier „menens" is. Van een schip met Deense autoriteiten dat aan de kade te Klaks Viking meerde, werden de meertouwen doorgesneden. Op deze telefoto zien wij een deel der bevolking van Klaks Viking- trachten de valreep te bemachtigen. Het bureau van de Kath. Volkspar ten zal spoedig verhuizen naar het oude Schaepmanhuis aan de Maurits- kade te 's-Gravenhage. Deze verheu gende mededeling is onder applaus van de leden van de Partijraad ge daan door voorzitter mr. Van Doorn. Daaraan vooraf gegaan was de op somming van activiteiten der K.V.P. in de komende tijd. In October wordt een partij-con gres gehouden, groter dan ooit tevo ren; verder in het najaar komt de Bestuursraad bijeen, in Januari 1956 wordt het tienjarig bestaan van de partij herdacht en zowel in Februari als April wordt een studiecongres gehouden. Nadat in Maart de Partijraad zal zijn gehouden waarin politiek verslag wordt gedaan, volgen in Mei en de dagen in Juni 1956 die aan de verkie zingen vooraf gaan de laatste voorbe reidingen. Mr. van Doorn heeft alle Partijraadsleden opgewekt, deze acti viteiten te helpen slagen en verder om te helpen bij het voorlichtings- werk onder de kiezers. De motor voor woningbouw op hoger voltage. In de voortgezette vergadering van de Partijraad hebben enige leden reacties geleverd op de inleidingen, die wij reeds in ons nummer van j.l. Zaterdag hebben weergegeven. Met name de heer Deerenberg uit de Kieskring Leiden had enige verlan gens, zowel ten aanzien van de mi gratieregeling als van de bouwplan nen die bij de Overheid zijn inge diend. Ook wenst hij meer contact tussen de colleges van Gedeputeerde Staten. Een insieder als de heer v. d. Gun heeft er op gewezen, dat het verdien stelijk werk bij de woning voorziening in het Parlement vaak wordt onder mijnd. Hij bepleitte coördinatie binnen het verband van de K.V.P. Andere de woningbouw, sprekers vonden, dat het Partijbe stuur baanbrekend werk moet ver richten, bijvoorbeeld ten aanzien van de woningsanering. De vrees werd ge uit, dat ook verder de bouw van noodwoningen zal nodig zijn; ander zijds werd herinnerd aan de neiging in Zuid-Holland, om bij woningbouw zoveel mogelijk rekening te houden met de gemiddelde gezinnen. In zijn repliek heeft de heer An- driessen er aan herinnerd, dat we nu al gedurende tien jaar noodgedwon gen platgetreden wegen gaan; en nog is met er niet ten aanzien van de woningvoorziening. In dit verband dacht de spreker aan de industriali satie, die op haar beurt de woning bouw voor problemen stelt. Verder is gevraagd naar de huur prijzen van nieuwe woningen in ver band met het inkomen- Ook al heeft de Minister gezegd, deze zaak in on derzoek te hebben, toch zal de Kath. Kamerfractie urgent blijven. Tegen over de heer Deerenberg merkte de spreker op, dat hij niet gelooft als zouden de systeembouwers het heft in handen hebben. In het algemeen vond de heer An- driessen, dat we moeten trachten om de motor van de woningbouw een iets hoger voltage te geven om er iets meer uit te kunnen halen. Mede in verband hiermee zeide de voorzitter, dat het Dag. bestuur 'n groep wil for meren om nu en dan gesprekken te voeren over wat leeft in de sector van Motie over de salarissen Overheidspersoneel In verband met hetgeen het Ka merlid W. J. Andriessen in de och tendvergadering had gezegd over de positie van het overheidspersoneel, wej-d later uit de kring der leden een motie voorgelegd, die zal moeten dienen als steun van de Partijraad aan de Kamerfractie en waarin wordt aangedrongen tot het open maken van het overleg. Zonder enige discus sie werd deze motie met algemene stemmen aanvaard. Het Eerste Kamerlid mr. F. Teu- lings heeft desgevraagd meegedeeld, dat de achterstand van de belastingen vrijwel is ingehaald en dat de over gebleven restanten geen betekenis hebben in het geheel. Van het Twee de Kamerlid dr. Lucas kwam de ver zekering, dat het niet in de bedoeling ligt om in verband met de omzetbe-i lasting de verkoopprijzen te verho gen. In verband met een opmerking over de vermeende mindere geoefend heid van onze militairen heeft de des kundig, de heer Fens, opgemerkt, dat men niet mag generaliseren. De mili taire diensttijd wordt nuttig besteed; de officieren en onderofficieren tre den voldoende instructief op. Onaan genaam is slechts, dat de Ver. Staten wat traag zijn in de afleving van de bestelde en dringend nodige materia len.. Toch zal de aflevering nu spoe dig kunnen geschieden. Er was verder gezegd, dat sommige busondernemeors voor militair ver voer vaak de dubbele prijs in reke ning brengen. Als dat zo is, zei de heer Fens, zal men goed doen te re clameren. Deze eerste Partijraad in* nieuwe stijl sloot met een korte rondvraag, waarin de heer J. Koops uit Venlo de Tweede Kamer dankbaar zeide te zijn voor haar invloed om de uitwas sen van het cadeaustelsel tegen te gaan. Hij hoopte, dat de Eerste Ka mer dit goede voorbeeld zal volgen. Militairen ontvangen ook vacantiegeld Militairen, die in werkelijke dienst zijn bij de land- en luchtmacht, zul len, ingevolge een K.B., eens per jaar een vacantie-uitkering ontvan gen, die 2 pet. van hun salaris zal bedragen, berekend over jedere maand, dat zij in werkelijke dienst zijn geweest. 5 MEI: Stijlvol programma. Op de vijfde Mei, de nationale feestdag, opent de radio met zo mo- .gelijk een herhaling van de histori sche rede, die Koningin, thans Prin ses, Wilhelmina tien jaar geleden naar aanleiding van de bevrijding uitsprak, een radio-rede, die 25 mi nuten in beslag neemt. „Klokken zingen over Nederland", is het volgende programma, dat komt uit Groningen, Maastricht, Rotterdam, Middelburg, Breda en Nijmegen, •waarna een jeugdappel uit Deventer volgt. Van half twaalf tot kwart voor een wordt de officiële militaire her denkingsplechtigheid in Wageningen uitgezonden. Om 1 uur spreekt de minister-president, dr. W. Drees, en in de middag is het bekende drop- .pingsprogramma. In de vooravond wordt de herden kingsbijeenkomst uit de Nieuwe Kerk in Amsterdam uitgezonden, 's avonds .gevolgd door de „Arnhemse Psalm", dn opdracht gecomponeerd door Her- Moeder Natuur kan er niet meer tegenop tornen! En daarmede is het tijdperk voorbij, dat het verschalken van vissen eindigde met een voldaan gevoel en een vette kin. De overbevissing van onze wateren is een feit geworden en we kunnen niet meer volstaan met de inzameling van wat een rijke natuur ons aanbiedt. Deze eeuw heeft zich gekenmerkt door een steeds stijgende bevissingsintensiteit. Allereerst bij de beroepsvissers, die tegemoet moesten komen aan een toenemende voorkeur van de Europese consument voor snoek, snoekbaars en baars. Daarnaast is het echter vooral de opkomst van de sportvisserij als ontspanningsgelegenheid, die in belang rijke mate heeft bijgedragen tot de sterk toegenomen bevissing van onze binnenwateren. Vooral na de. oorlog is men er in steeds grotere aantallen met de hengel op uitgetrokken. In het seizoen 1945'46 waren ongeveer 25 mensen op de 1000 inwoners in het bezit van een of andere visakte. Vijf jaar later was dit aantal reeds van 15 op 40 gekomen, waarmede het plafond ran de mogelijkheden werd bereikt. Speciaal de snoekstapels worden zwaar overbevist en zelfs in die mate, dat in ons waterrijke land de natuur de vangsten niet meer voldoende kan compenseren. Nog andere factoren wer ken in ongunstige zin. De noodzakelijke cultuurtechnische en waterbouw kundige maatregelen belemmeren o.a. de natuurlijke intrek van glasaal en doen het aantal natuurlijke paaiplaatsen voor de snoek steeds afnemen. Het laat zich dus begrijpen, dat men niet meer kan volstaan met aandacht te schenken aan de vangst alleen. bezit van voldoende geld geen waar- Jborg is voor „het opengaan van alle deuren. Er is namelijk in Europa vol doende geld voor pootvis, maar daar tegenover staat meteen een onvol doende productie van pootvis. Een dergelijke omstandigheid is natuurlijk ongunstig voor de prijs vorming. Als de pootvis niet voor een redelijke prijs op de markt kan wor den gebracht blijft er van de sport visserij niets over en wordt vissen een luxe. Het O.V.B. werkt daarom momen teel met een proefstation in Nieuw Vennep, of via een diepgaande re- Het staat vast, dat ons dichtbe volkte land weinig mogelijkheden biedt voor vijverbedrijven met de conventionele productie en daarom moet men door wetenschappelijk on derzoek kweekmethoden ontwikke len, die grote kansen bieden. Geld betekent nog niet: Pootvis De natuurexploitatie, die zich slechts richt op het vangen, is ge doemd om geleidelijk te verdwijnen en haar plaats af te staan aan een ze kere mate van cultuur-exploitatie. Er dient gestreefd te worden naar be- heerseenheden, die de visstapels de noodzakelijke behandeling kunnen geven, en naar voorlichting voor de instandhouding van de visstand.. En tenslotte zal er een goede pootvis- voorziening georganiseerd moeten worden. Deze laatste taak is opge dragen aan de Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij, die is opgericht in 1952 en gisteren voor de pers een uiteenzetting heeft ge geven over haar werkwijze en pro blemen. Geld is niet genoeg. Uit de aard van haar taak beheert deze organisatie het Pootvisfonds, maar merkwaardiger-wij ze doet zich hier het verschijnsel voor, dat het Nieuwe methode. In Nieuw-Vennep houdt men zich bezig met een vorm van pootvis kwe ken, waarbij jonge vislarven door voedering met plankton worden op gekweekt tot pootvisj es met een goe de uitzettingswaarde. Deze kweekmethode is ontstaan uit hetgeen in het verleden werd ver richt op het gebied van snoekteelt. De vislarven bleken een geringe uit zettingswaarde te hebben en men is toen overgegaan tot het imiteren van het natuurlijke paai-milieu. De re sultaten waren be vredigend maar men is nu verder gegaan. De bevruchting van de eitjes heeft thans kunstmatig plaats en het resul taat is, dat het rendement onge veer 50 pet. veel groter is dan in de natuur. Temperatuur en voedselvoorziening heeft men ook in eigen hand, wat voor de verdere ontwikkelink van be lang is. Met een groot net vangt men op de Westeinderplas dierlijk plankton, dat door regelmatige toevoer van zuurstof in leven wordt gehouden en waarmede de jonge vis wordt ge voerd. Resultaten. Met een enkel voorbeeld kan reeds worden aangetoond, dat dit werk van research belangrijke resultaten oplevert. Op inundaties imitaties van het natuurlijke paai-milieu kweekt de B.V.O. pootsnoekjes van *10 c.m. In het nieuwe systeem echter pootsnoekjes van 5 cm. Bij proeven is gebleken, dat de levenskans van een snoekje van 5 cm. bij het uit zetten maar weinig achter bleef bij dat van 10 era. Als men nu weet, dat een snoekje van 10 c.m. ongeveer 10 maal meer weegt dan een snoekje van 5 cm. is het duidelijk, dat' bij deze laatste lengte de verkoop-prijs wordt per kg. berekend de kosten aanmerke lijk dalen. Het is goed mogelijk, dat men in de toekomst terug kan gaan tot een product van 4 cm., waarbij de kosten nog verder dalen. Daar komt. nog bij, dat snoekjes bo ven 3 cm. bij verschillende gelegen heden, o.a. temepartuurstijging en stagnatie door storm van de plank ton-aanvoer, kannibalistische neigin gen krijgen en elkaar opvreten. Dit brengt dus mee, dat men de vissen niet langer in de reservoirs houdt dan strikt noodzakelijk is en ze uitzet zo dra dat biologisch verantwoord is. Visrijkheid mogelijk. Voor wat snoek betreft, worden de snoeklarven gewonnen door kunst matige bevruchting. Bij de rijpe vrouwtjes worden daartoe de eieren gewonnen en daarna bevrucht met het homvocht van rijpe mannetjes. De bevruchte eieren komen vervolgens in trechtervormige aparaten, waar ze voortdurend in beweging worden ge houden door stromend water. Tegen de geboorte komen de eieren op ze ven houten bakken, waarin ook de Koninklijk gezin op bevrijdingsdag in Wageningen Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn van plan de nationale her denking op 5 Mei a.s. te Wageningen bij te wonen. Zij zullen waarschijn lijk vergezeld gaan van Beatrix, Ire ne, Margriet en Marijke. Modern recreatieoord nabij Bergen op Zoom Nabij Bergen op Zoom zal in de naaste toekomst een uiterst modern recreatieoord verrijden .waarvoor de gemeente dezer dagen de plannen en de begroting van 1 millioen heeft goedgekeurd. Het recreatieoord, dat de naam „Zanderijen" zal krijgen omvat een. modern geoutilleerd zwembad met kleedgebouwen, een speciaal wed- strijdbad met duiktorens, een kano- bad, zonneweiden en een restaurant met promenade. Het zwembalgedeelte bestaat uit een aantal grote kuipen in de boven de begane grond liggende vijver. Aan de „wedstrijdbad-kuip" zal het restaurant grenzen. In de scheidingsmuur zullen glazen panelen worden aangebracht, waar door men een „onder-water"-uitzicht heeft op het bad. Aansluitend op de „Zanderijen" ligt het 80 ha. omvattende boscomplex „De Heide" dat door de gemeente voor recreatieve doeleinden is aange kocht. Het is de bedoeling dit bos complex met de zanderijen te verbin den door de aanleg van een tunnel onder de spoorbaan, die beide gebie den van elkander scheidt. Met de Ne derlandse Spoorwegen zijn hierover de onderhandelingen reeds geopend. Het ligt in de bedoeling in de na bijheid van het recreatie-oord dienst woningen te bouwen, terwijl de moge lijkheid zal worden geschapen de ka- larven verblijven tot het stadium, dat -. de dooierzak ia opgeteerd. Daarna ko- s winters als ysbaan te ge- men de visjes in de voederbekkens. - DruiKen- Een goede pootvisvoorziening zal één van de belangrijke bijdragen kunnen zijn om ons waterrijke land ook een zekere visrijkheid te doen behouden. Ons binnenwater kan een behoorlijke productie aan verschil lende vissoorten leveren, als we het juiste beheer daarvoor maar toepas sen. Wanneer we zien wat in deze door sommige viswaterbeheerders ook thans nog wordt bereikt, dan mogen wij aannemen dat ook in vele andere wateren de visstand kan worden op gevoerd. VERPLEEGSTER In het R.K. Ziekenhuis, „De Cor- nelia-Stichting" te Zierikzee heeft zich tijdens het week-end een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een ver- pleegster-religieuse levensgevaarlijk is gewond. Tijdens werkzaamheden heeft de kleding van de zuster vlam gevat en het lukte omstanders niet het vugr te doven, waardoor ernstige brandwonden zijn ontstaan. De toe stand van de zuster is zorgwekkend. Audrey Hepburn kwam Zaterdag geruisloos terug De filmster Audrey Hepburn is Zaterdagavond met haar echtgenoot Mel Ferrer uit Rome op Schiphol aangekomen om in ons land enkele familie bezoeken af te leggen. Zij is vandaag weer vertrokken. Foto: volkomen onopgemerkt stonden Audrey en haar man tussen de andere passagiers op hun beurt te wachten voor de visitatie.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5