Binnen 2 uur verdubbelde de K.V.P. haar ledental!! LWULGAT i&ymum In „bliksemafleider" aan HoogL Kerkgracht werden de „inslagen" onder hoogspanning verwerkt De „Voltreffer" werd met kracht en overleg geplaatst JOEGOSLAVIË -NEOERLAMS Beginners hadden succes bij fotowedstrijd DINSDAG 26 APRIL 1955 DE I.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Volledig succes voor enthousiaste propagandisten 1955 &%acht de JCatH. V,otkó partij in Heiden ieed& 1389 nieuiae Ceden De grote bliksemactie van de KVP in Leiden is geweldig ingeslagen.! Toen gisteravond omstreeks tien uur de laatste propagandisten met de volle winst als schichten op een bliksemafleider in de zaal van Evert Caste- lein afkwamen, kon een zegevierende heer F. v.d. Boog met grote cijfers de voorlopige uitslag op een bord aantekenen. Het aantal leden van de KVP was in slechts enkele uren verdubbeld en van 1171 op 2235 gekomen. In enkele uren tijd was het fundament waarop de KVP-leiding steunt van het losse zand van beïnvloedbaar kiesvolk tot een hechte onderlaag van trouwe leden geworden. -De zege wordt nog sprekender als men bedenkt dat het totaal aantal leden in Leiden op 1 Januari slechts 846 bedroeg; een toename dus van 1389 leden. Geen wonder dus dat in de zeer gezellige zaal van Evert Castelein nadat de laatste propagandisten binnengekomen waren, het feestelijke zonnetje volledig kon doorbreken. De pessimisten die bij deze bliksemactie voor de sombere wolken zorgden, hadden ongelijk gekregen. Vreeburg een enkel woord tot de propagandisten. Een speciaal woord van hulde bracht spreker aan de heer Van der Boog, de parochiële lei ders en Evert Castelein, die de zaal belangloos ter beschikking had ge steld. De heer en mevr. Van der Boog mochten voor hun grote ver diensten énige geschenken in ont vangst nemen. De heer Vreeburg las vervolgens een schrijven voor van wethouder Democratische sfeer in danszaal De sfeer in de ruimte waarin de actie geleid en tot cijfers herleid twerd, was nauwelijks te vergelijken met de kale gelegenheidssfeer van een stemlokaal. Natuurlijk werd er door de propagandaleiders, die elkS. Menken, die door ambtsbezighe- achter een tafeltje plaats genomen hadden naarstig geteld, maar verder was er van enige ambtenare niets te merken. De dansvloer van de zaal glom van tevredenheid over het feit, dat zij door zovele hooggeplaatste ouderen betreden werd en de dans muziek mengde zich vrolijk met het geroezemoes van een enthousiaste schare, die groeide naarmate de tijd vorderde. Omstreeks half tien kon de heer Van der Éoog bekend maken dat het aantal leden de tweeduizend gepas seerd was. En dit terwijl op de telta- fels de stapels enveloppen nog steeds barricades van K.V.P.-weerbaarheid opwierpen. Men rook echter reeds een grote overwinning en op voorstel van de heer Castelein kon de jeugd die in zo verheugend groot aantel de oogst binnengehaald had, haar vreug de op de dansvloer uiten. Tegen tien uur werden de voor lopige cijfers op het bord vastgelegd. Zoals U in het verslag kunt lezen zette de groei van het aantal leden zich nog een tijdje voort. U ziet de heer F. v.d. Boog stra lend het resultaat van zijn feilloze opstelling' bekijken. V.l.n.r. staande: de heren Golden- berg, Vreeburg, De Wilde, Van dei- Boog en Conijn. Zittend de heren P. Oosterveer en Speel. (Foto's „De Leidse Courant") den verhinderd was aanwezig te zijn. Hierna werd het woord gevoerd door de heer P. Oosterveer, voorzitter van de Statenkring Leiden. Spreker acht te de massale deelname van de jeugd aan deze actie bijzonder verheugend. Het is voor een groot deel aan haar te danken dat nu ook in Leiden een monument van katholieke eenheid kon worden opgericht, aldus spreker. Nog lange tijd bleef men na het bekend worden van het resultaat in opgewekte stemming bijeen. Weldra waren de tafels het centra le punt geworden waar omheen de jeugd danste als rond de vrijheids boom. Een democratisch volk vierde Impressies uit de „Ronde van Leiden'' Omstreeks zeven uur gisteravond zwermden de 215 K.V.P. Bliksempro- pagandisten over de stad uit voor een sportieve „Ronde van Leiden". Onder hen was de jongeman, die vol enthousiasme in de Vestestraat bij het eerste adres wilde aanbellen. Zijn hand bleef echter in de lucht deufwas een briefje geplakt met de volgende boodschap: Ben niet thuis, noteer me maar voor de K.V.P. De gehele stad (6000 adressen) was x x in parochies verdeeld, de parochies opgewekt en zonder klaroenstoten de in wyken en straten en het u van. verwinning van zijn partij. Jeugd leverde leeuwenaandeel. Toen omstreeks tien uur bijna al le propagandisten hun steentje tot het slagen van de actie hadden bij gedragen, richtte de heer N. B. M. GROEIZAME REGEN NIEUWE KVP-LEDEN Ook na tien uur druppelde de ^groeizame regen van nieuwe <KVP-leden nog door in het actie-centrum aan de Hoogland se Kerkgracht. Het uiteindelijk resultaat met £de totalen van de diverse paro- £chies is als volgt: Nieuwe leden •>O.L.V. Hemelv. en St. Jozef 283 ?St. Lodewijk en St. Petrus 342 - O.L.Vr. Onbevl. Ontv. 285 |>St. Leonardus 154 Samen £Oude stand 1064 1171 zelfsprekend dat er vele „moeilijke buurten" bij waren. Wij waren er getuige van dat één van de propagandisten resultaten boekte in zo'n moeilijke buurt. „Zal ik maar gelijk betalen", vroeg het nieuwe K.V.P.-lid. Ik kom uit Brabant en ik ben blij, dat ze hier ook zo'n daverende voltreffer gaan •plaatsen. „Als ik lid word, kom ik zeker op de foto", vroeg een ander, de blik op de camera gericht. Toen wij dit be aamden kostte het hem kennelijk moeite om toch maai- van 't lidmaat schap af te zien. „Ik doe niet aan po litiek", verduidelijkte hij. „Ik dien de Koningin en daarmee uit." De pro pagandiste in kwestie deed geen moeite de zin van deze laatste uitla ting te achterhalen. Dat was de be doeling niet van deze monsterrace. Er zou niet gedebatteerd worden. Daarom ook gaf een van de vrouwe lijke propagandisten de vrouw van harte gelijk, die verzuchtte: „Ik zou graag lid worden, maar mijn man wil het niet en voor de lieve vrede moet je wat over hebben". De propagandiste, die zelf als goed huisvrouw een verdiende faam ge niet, bond de vrouw op het hart vooral geen ruzie te maken. De propagandist, die wij begeleid den verloochende zijn zakentalent niet door aan iedere deuropening met klem te herhalen, dat hij goede „ACCORDANTO" VIERDE EERSTE LUSTRUM. Met een korte toespraak door de voorz. van het feestcomité werd Za terdagavond in de Stadsgehoorzaal de feestelijkheden geopend van het eerste lustrum der accordeonver. j „Accordanto". Middags was er een druk bezoch te receptie in de kleine zaal van „Den Burcht" waar vele officials van Lei den en Leidse Zusterverenigingen het bestuur met de bereikte resultaten gelukwensten. Nu het mag gezegd worden: de bezoekers die 's avonds de grote stadszaal geheel vulden heb ben van het resultaat van 5 jaar in gespannen werk van leden, donateurs en dirigent, kunnen genieten. De ac- cordeonmuziek van „Accordanto" het c.a. 50 man tellende A en B-korps stond op zeer hoog peil. Gegeven werden o.a. de „Balalaika Souvenir" van Joh. B. Kok en „Vor einer alten Kirche" van Fr. Haag. Er werd uit stekend gespeeld onder de uitsteken de leiding van dirigent Lauw Boel- laard. In de pauze mocht de heer Boellaard een pracht van een klokke- spel in ontvangst nemen geschonken door de bechermheer de heer Q. J. Trigt. De leden van het jubilerende orkest schonken hem op hun beurt een mooie pendule. De genodigde buitenlandse gasten waaronder het Hans Rauch-kwintet kwamen met de allerbeste accordeonmuziek op de proppen. Hermann Schittenhelm oogstte met zijn diatonische accor deon eveneens een daverend succes. Het mondaccordeontrio ,.De Hot- filly's" zorgde voor een vrolijke noot. Na de uitstekend geslaagde avond volgde bal tot 4 uur. LEIDSE MOTORCLUB „DE SLEUTELSTAD" Zaterdag hield de Leidse Motor club „De Sleutelstad" in de Kleine Burcht een gezellige bijeenkomst, ter afsluiting van de in de afgelopen winter gehouden reeks leden-con- tactavonden. Ditmaal trad een cabaretgroepje, gevormd uit de leden, met veel suc ces voor het voetlicht. Met een gezellig samenzijn werd deze geslaagde avond besloten. Burgerlijke Stand Geboren: Petronella Johanna d. v. R. A. de Haas en E. Luijendijk. Jo hanna Elisabeth d. van P. v. d. Kwaak en M. Rasser. Alida d. van J. Calkhoven en M. Keijzer. Huberdina •Hendrica Johanna Maria d. van C. Biever en J. F. Teleng. Eddy z. van H. Eveleens en C. Geskus. Willem z. van W. Siera en C. W. de Nobel. Os wald z. van C. J. Tulen en C. P. B. Loogman Olaf z. van C. J. Tulen en C. P. B. Loogman. Cornelia Maria d. van W. Rijsdam en D. Ligtvoet. Maarten z. van M. Kuivenhoven en E. C. Olivier. Lodewijk Adriaan z. v. C. van Beelen en G. W. Bogaars. Ma- rinus Adrianus z. van M. G. Buijs en M. P. Pouw. Jan Cornelis Wouter z. van J. W. Eggink en J. J. Mimiaar. Herman Rudolf z. van J. J. P. den Heeten en C. W. v. Zonneveld. Adria nus Hermanus z. van A. Braggaar en C. H. Looman. Rudolf z. van J. Boer en M. C. de Bruin. Martina Augusta d. van L. Hennekij en R. W. Paauw. •Harm Ernst z. van K. Schut en J. H. van Heuvelen. Gehuwd: H. M. Filbry en J. T. Rijs- dijk. S. Nieuwenburg en A. Bonarius. J. C. van de Wetering en M. M. Flo rijn. A. Kiel en G. van Ek. Overleden: C. M. Mulder vrouw 83 j. C. H. Bösker man 63 j. J. J. v. Boekei huisvr. van: Rijghard 41 j. A. W. Barnhoorn d. 1 dg. H. Teljeur huisvr. van: Filippo 66 j. P. van den Oever man 55 j. J. Bekooi wednr. 65 j. C. van Velzen man 72 j. T. W. Sanders man 79 j. U. Groen wed. van Meina 77 j. m Döój f\eh Gedienstige houten handen, wijzen nu de vreemdeling de weg naar de bezienswaardigheden in Leiden. Op enige punten in de stad staan deze nuttige vingerwijzingen voor de aan dachtige toerist opgesteld. Zoals be kend was dit de grote wens van di verse gemeenteraadsleden, een wens die nu is gerealiseerd. De borden heb ben iets weg, van de A.N.W.B.-rich- tingaanwijzers; zij zijn goed leesbaar en toch nog bescheiden genoeg om de indruk te wekken de tourist met een knipoogje van verstandhouding exclu sief een goede tip te geven. En de Leidenaar wordt er ook weer eens aan herinnert welke stenen zijn stad tot een juweel van stedenschoon maken. Plattegrond. Eén ding missen we nog: een plat tegrond van Leiden op het Stations plein. Het zou wel makkelijk zijn voor de vreemdeling die Leiden bezoekt om direct na aankomst op het station al een reisplan te kunnen uitstippelen. De bezienswaardigheden zouden op deze kaart duidelijk gemarkeerd pioe- ten worden. Veertig jaar bij A. W. Sijthof. De heer J. v. d. Berg heeft zich van eenvoudig zettersleerling opgewerkt tot een uitstekend vakman, die een stut en steun is voor het bedrijf A, W. Sijthoff's uitgeversmij., waarvan hij hu veertig jaar deel uitmaakt. De directeur stelde dit vanmorgen nu eens duidelijk aan het licht; ook de procuratiehouder van het tech nisch bedrijf prees de heer Van dei- Berg om het feit, dat hij met het be drijf is meegegroeid. De jubilaris werd met geschenken en bloemen overladen. De kaartclub „Ruiten zeven" voegde aan dit alles toe, dat de jubilaris als kaarter geen gek figuur slaat. Naar Spanje. Morgenavond is de AR KA de gast heer van de leden van de plaatselijke raad voor maatschappelijk en cultu reel overleg. De heer A. Conijn, re dacteur van de Maasbode, komt ver tellen van zijn reis in 1954 naar San tiago de Compostella in Spanje. In „De Turk" kunt u zich warmen aan zijn zonnige ervaringen, die o.m. folklore, kerkelijke en sociale toe standen, de stierengevechten en de litteratuur van Spanje betreffen. Groente kopen op 3 en 4 Mei. Koop op 3 en 4 Mei uw groente, vragen de kleinhandelaren in Aard appelen, groente en fruit, want op 5 Mei laten wij de bloemkool de bloem kool om zelf buiten de deur wat feest, bloemetjes te zoeken. Emmabloem. De Emmabloemcollecte Zaterdag j.l. heeft /3471.31 opgebracht. Een op merkelijk resultaat, dat door huis- aan-huis en straat-inzamelirvg werd verkregen. SPIEKER. MORGENAVOND 8 UUR STADSGEHOORZAAL VOLLEYBAL Entrée f 1.—. Jeugd 0.40 (Advertentie) Voor wie de bel luidt. Het gemeente raadslid, de heer De Hosson, als propagandist bliksemactie. waar voor weinig geld verkocht. Dat maakte veel deuren open. En het kostte hem doorgaans weinig moeite om met een paar woorden duidelijk te maken hoe voor weinig geld veel goede dingen tot stand gebracht konden worden door de K.V.P. Tussen acht en half tien zochten allen het hoofdkwartier van waaruit de bliksems over Leiden waren ge slingerd. Daar lostten zij zich op in de wolk van muziek, sigarettenrook en gezelligheid, waarover u elders in dit blad méér kunt lezen. In het algemeen gezegd: de orga nisatie, was prima, de lijsten, die de nropagandisten moesten afwerken, klopten doorgaans goe'd. De voltref fer werd met overleg geplaatst. Leidse amateur-fotografen Het was verrassend, dat het inge- prijzen in de wacht werden gesleept zonden werk voor de jaarlijkse wed- i door leden, die in de onderlinge wed strijd van de Leidse Amateur-Foto-strijden niet altijd in de voorste ge- graten Vereniging, in de beginners-lederen staan Ongetwijfeld zal deze klasse op een hoger peil stond dan in uitslag een orikkel zijn voor de be de klasse gevorderden. Dit was een j ginners, die dit jaar verstek hebben uitspraak van de jury, welke bestond J laten gaan. Dc eerste prijs was voor uit een drietal bekende amateurs van Mevrouw Van Dok, de heer Schenk de Fotokring „Eemland" te Amers- j kreeg de tweede, terwijl Mevrouw 'f1. Troost met de derde naar huis ging. De uitslag van deze wedstri d in de klasse gevorderden staken werd gisteravond bekendgemaakt m twee prijswinnaars met kop en schou- „De Doelen waar voorzitter Com- der boven de overige inzendingen uit pelman de ingezonden foto s besprak.1 Met een subliem kinderportret en Nog verrassender was het, dat in geestige pose van een baby kwam de de beginnersklasse de twee eerste heer Keekstra als eerste uit dc bus, terwijl de heer Hederik met twee Agenda Leiden DINSDAG. Zaal Van Zijn, 7.30 uur nam. Ver gadering „St. Cosmas". Harmonie, 8 uur nam. Vergadering R.K. Sigarenwinkeliers. WOENSDAG. „In den Vergulden Turk". 3 uur nam. Gastherenavond „ARKA". St. Petruskerk, 7 uur nam. Rozen kr anskruistoch t VRIJDAG. „In den Vergulden Turk", 8 uur nam. Kath. Werkgevers. Dienst der apotheken. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider- Aootheek, Lammen schans weg 4, Tel 23553. Te Oegstgeest door: de Oegsfgees- Iter Apotheek, Wilhelminapark 8, Te- In de hoofdklasse was de heer Compelman de enigste inzender en „daarom" verdiende hij een tweede prijs. In de afdeling kleurenfoto'swas het wederom de heer Keekstra, die met de hoogste eer ging strijken. Met een paar origineel gevonden onder werpen en een goede techniek kreeg hij de eerste prijs. Meerdere prijzen waren in deze afdeling niet toege kend. Hierhij moet vermeld worden, dat deze kleurenfotos' door dc heer Keekstra zelf waren ontwikkeld. Om dat dit practisch door geen enkel lid wordt gedaan, werd natuurliik ge vraagd hoe dit gedaan werd. Net als de reclame-foldertjes was het ant woord: „O, heel eenvoudig, gewoon in een tankje". In het begin van deze bijeenkomst werden mededelingen gedaan over de Teca 1955 en een schema van de werkverdeling op deze tentoonstel ling vastgesteld. Marktberichten LEIDEN, 26 April. Vette varkens. Aanvoer 248 stuks. Zware f 1.75 1.73: lichte 1.931.70; slachtvar- kens 1.781.74; zeugen f 1.57 1..47 per kg. lev. gew. Handel sle pend. 23 nuchtere kalveren 3040 lev. 90—110. BODEGRAVEN, 26 April Kaas. Aanvoer 32 partijen. Ie soort 2.18 2.30; 2e soort f 2.05—2.17; extra, geen notering. Handel kalm. ROTTERDAM, 26 April Vee. Aanvoer 5961 (7998) waarvan 650 vette koeien; 2128 (1732) gebruiks- vee; 55 vette kalveren; 318 (318) graskalveren; 1981 nuchtere kalve ren; 123 varkens; 204 biggen; 187 paarden; 3 veulens; 151 schapen; 113 weide/zuiglammeren; 38 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.602.80; 2.30—2.50; f 1.95—2.25; vette kal veren 3.00—3.25, 2.80—2.95, 2.30 2.60 per kg. lev. gew.; graskalve ren 450350—250; nuchtere kalve ren 50 -4540; biggen 6050 40 per stuk; slacntpuarden f 2.30, 2 10, 2.00 per kg. lev. gewi; scha pen 13012090; lammeren 120 10085; kalfkoeien f 1085925 750; melkkoeien 1085925750; vare koeien 750650- -50; vaarzen 800—850—550; pinken 525—450 -350. Handel: vette koeien aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen niet hoger dan gisteren, prima's boven notering, vettee kalveren, aanvoer matig, handel vlot, prijzen constant; graskalveren aanvoer »ets meer, han del willig, prijzen even hoger; nuch tere kalveren aanvoer minder, han del williger, prijzen iets stijver; big-* gen aanvoer korter, handel goed, prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer ruimer, handel kalm, prij zen teruglopend; schapen aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen stabiel; lammeren aanvoer als vo rige week, handel flauw, prijzen sta biel; kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijshoudend; melkkoeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijshoudend; vare koeien aanvoer gewoon, handel ta melijk, prijzen niet hoger; vaarzen aanvoer als vorige week, handel goed prijzen wat stijver; pinken aanvoer als vorige week, handel goeJ. prij- z cnwat stijver. T u.c.-vrij aanvoer ntinder, handel redelijk, prijshou dend.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3