Westelijke Drie komen op 8 Mei te Parijs bijeen Klaksvik komt weer wat tot rust 'n Vredesschip, varend op atoomenergie Bemiddelingsplannen voor Formosa BALIE EN TRALIE Ter voorbereiding van het gesprek met Moskou Italiaanse bevrijdingsdag Siroki gewipt? 1500 Tamboers en pijpers in Leiden Laatste hoofdstuk in de zaak van verkeerd ingevulde werkboekjes MAANDAG 25 APRIL 1955 DP LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGTNA 2 Ook overleg met bondskanselier Adenauer Dulles, MacMillan en Pinay, resp. de ministers van Buitenlandse Zaken yan Amerika, Engeland en Frankrijk, zullen op 8 Mei in Parijs bijeenkomen „voor het bespreken van concrete plannen ter voorbereiding van een bijeen komst met de Sowjet Unie". „De drie regeringen verlangen er ten zeerste naar, zo spoedig mogelijk een vier-mogendheden-conferentie te houden", zegt een officiële verklaring die in Washington, Londen en Parijs is bekendgemaakt. De bijeenkomst der Westerse ministers zal worden voorafgegaan door een voorbereidende vergadering op Woensdag a.s. van Franse, Britse en Amerikaanse deskundigen in Londen. „Volgens goed gebruik" zullen de grote drie overleg plegen met de West- duitse kanselier en met andere landen van het Noorciatlantisch bondgenoot schap, aldus de verklaring. STAATSHOOFDEN OF MINISTERS De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Harolm MacMillan, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat Engeland „gaarne zal deelnemen aan besprekingen op onverschillig welk niveau, of dit nu de staatshoofden zijn of de ministers van Buitenlandse Zaken". Door deze uitspraak schijnt de Britse houding ten slotte het stand punt te zijn genaderd van ex-premier Churchill, die reeds zo lang een ont moeting van regeringshoofden „aan de top" in de zin had. Tot ongeveer twee weken geleden was Eden voorstander van het Ame rikaanse standpunt, tegen het uit- Neo-fascisten en aanhangers van andere politieke partijen zijn Maan dag, de bevrijdingsdag, op de Piazza Venezia te Rome in botsing gekomen. Ongeveer honderd personen wer den door de politie in hechtenis ge nomen voor ondervraging. Maandag avond waren reeds zestig van de ar restanten weer op vrije voeten ge steld. Toen personen liepen bij de botsingen kneuzingen op. Ook in Triest kwam het tot ongere geldheden. Neo-fascistische jongelin gen betoogden hier tegen de viering van de bevrijdingsdag. De politie nam tien van hen in hechtenis. Zuiverings-acties in Oost-Indonesië De correspondent van Pia in Am- bon bericht, dat op vijf eilanden in Oost-Indonesië zuiveringsacties tegen de Tentara Islam Indonesia (Islamie- tische strijdgroep) zijn uitgevoerd. Daarbij werden in totaal 204 perso nen In arrest gesteld. Het aantal aanhoudingen was veel groter, doch de grootste helft van de aangehoudenen werd na een onder zoek in vrijheid gesteld. Tijdens deze acties werd een aantal wapens en documenten in beslag genomen. De acties werden uitgevoerd op Kelang, Hulu, Manipa, Galega en Buru. En kelen der arrestanten bleken gewond te zijn. Verder wordt uit Laimu op Zuid- Ceram gemeld, dat daar gevechten voorvielen tussen aanhangers van de republiek Zuid-Molukken en leden van de Tentara Islam Indonesia. Nederlanders in hechtenis. Volgens berichten uit Makassar zijn aldaar drie Nederlanders in voorlopi ge hechtenis gesteld, namelijk J. A. van Dijk, J. M. Meeuwes en B. J. A. Arnqld. Voorts is een Chinees aan gehouden. Allen zijn in dienst van de Borsumij. De reden tot arrestatie is tot dusver nog niet opgegeven. drukkelijk verlangen van zijn voor malige chef Churchill in, die een be spreking op topniveau wenste. Eisenhower en Dulles' hebben in het verleden verklaard dat een con ferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier voor af dient te gaan aan een eventuele conferentie van staatshoofden. In officiële kringen in Parijs is verklaard dat het Westen hoopt dat een vier-mogendhedenconferentie in Juni of Juli gehouden zal kunnen worden, die vooral over de Duitse eenheid zal gaan. Deze conferentie zou dan volgen op een bijeenkomst van de „Grote Vier" ter onderteke ning van een verdrag met Oostenrijk. De conferentie over Oostenrijk zou midden Mei mogelijk in Wenen ge houden kunnen worden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, zou deze conferentie ech ter waarschijnlijk niet kunnen bij wonen, omdat op 26 Mei in Groot- Brittannië verkiezingen worden ge houden. De aardbevingen in Griekenland Maandagochtend heeft zich in het gebied van Volos weer een hevige aardschok voorgedaan, voorafgegaan en gevolgd door onderaards gerom mel. Van de 75.000 daklozen zijn er thans 32.000 in voorlopige kampen onder gebracht. Vijf-en-veertig dorpen op de hel lingen van de berg Pilion hebben evenals Volos zwaar geleden van de aardbevingen der laatste tijd. In het dorp Agria zijn van de 1.000 huizen slechts 5 bewoonbaar gebleven. Te Drakia zijn alle huizen en boerde rijen verwoest. De liga van Roode-Kruisverenigin- gen heeft Maandag een verzoek tot de wereld gericht om hulp voor de ongeveer 55.000 slachtoffers van de aardbevingen in het gebied van Vo los, die hun huis hebben verloren. In de eerste plaats heeft men sulfa, jodium, levensmiddelen en timmer hout nodig. Nadat hij op de stang tussen vrachtwagen en aanhanger geklom men was, is een 10-jarig Amsterdams jongetje gisterochtend daar vanaf ge vallen, onder de wielen gekomen en op slag gedood. William Siroki, premier van Tsje choslo wakfje, is ontheven van zijn lid maatschap van het politbureau van de Slowaakse communistische partij. Hij blijft echter lid van het politbureau van de Tsjechoslo waakse communisti sche partij, terwijl er evenmin aan wijzingen zijn, dat hij van andere functies is ontheven. Siroki's uittreden uit het Slowaak se politbureau, dat ook verder gron dig werd georganiseerd, hoeft er nog niet op te wijzen, dat hij in ongenade is gevallen, of dat er een zuivering in Tjechoslowakije op komst is, In Wenen houdt men er rekening mee, dat dit is geschied om Siroki, die aan keeltuberculose lijdt, te ontlasten. Gestolen vliegtuig van R.A.F. verongelukt Een vliegtuig van de RAF een oefenvliegtuig van het type Varcity bestuurd door een 20-jarig lid van de gronddienst van de RAF, die Zon dagavond zonder toestemming van een vliegbasis nabij Portsmouth was opgestegen, is nabij Valenciennes in Noord-Frankrijk neergestort. Het toestel stortte neer op een huis in het dorpje Onnaing, nabij Valenciennes. Een vrouw en twee kinderen werden gedood en twee personen liepen ernstige verwondin gen op. In drie huizen brak brand uit. De 20-jarige joy-vlieger", Manik Agnani, die in India werd geboren, steeg Zondagavond plotseling met het tweemotorige toestel op van de lucht basis op Thorney Island. De gehele nacht is naar hem gezocht. Aanvan kelijk meende men dat hij in de oostelijke buitenwijken van Londen was neergestort. Later is gebleken, dat Agnani met het vliegtuig het Ka naal is overgestoken zonder dat de Britse radarposten er iets van heb ben gemerkt. Het vliegtuig werd bij het onge luk totaal vernield doch van Agnani is nog geen spoor gevonden. Maar toch „met de vinger aan de trekker" Vlak voordat de politiemacht van 120 man in actie zou komen, hebben de opstandige inwoners van Klaksvik op het eiland Bordoe, een van de Deense Faroer-eilanden, verzocht om „vredesbesprekingen". Het gemeente bestuur van Klaksvik verzocht tele grafisch aan de autoriteiten in de hoofdplaats Thorshavn om „bespre kingen on basis van de wet" over het middelpunt van de geschillen, de arts Halvorser. Dit voorstel is door de autoriteiten aanvaard. Er heerst, zoals men weet, in het op Bordoe gelegen vissersstadje Klaksvik grote onr.ust onder de be volking, omdat de autoriteiten uit het bestuurscentrum Thorshavn de hoofdstad van de onder de Deense kroon staande autonome Faroer enige dagen geleden getracht hebben dr. Olaf Halvorsen met geweld uit het ziekenhuis te verwijderen. De nieuwe onderhandelingen zou den vandaag beginnen. I De havenmeester van Klaksvik, Fi- scher-Heinesen, die de leider van de verzetsbeweging is en het merendeel van de bevolking achter zich heeft, liet echter doorschemeren, dat Klaks vik slechts met een rechtvaardige op lossing accoord zou gaan. Volgens hem zou de bevolking „met de vinger aan de trekker" het resultaat van de nieuwe besprekingen afwachten. Op de Faroer zijn vele mensen ont. stemd over het feit, dat „buitenland se" politietroepen te hulp zijn geroe pen en men verwacht, dat er op de eilanden een algemene staking zal uitbreken zodra de eerste Deense po litieman voet aan land zet op Bordoe. Op de Faroer acht men ten dele ook Denemarken schuldig aan de ver scherping van het conflict, daar dat land onmiddellijk een detachement politietroepen stuurde. De anti-Deen se gevoelens worden nu aangewak kerd door de onafhankelijkheidspartij van Erlandus Patursson. Naar vre- luidt, zouden ook de communisten, hoewel die er geen partij hebben po litieke munt uit de situatie trachten te slaan. Propagandistische wereldreis President Eisenhower heeft plan nen onthuld om een koopvaardijschip te bouwen dat door atoomkracht wordt voortgestuwd. Het schip zal over de wereldzeeën kruisen als lich tend voorbeeld van het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. Het atoomschip zal tienduizenden Pakistan als derde Tsjoe En-Lai, de premier van rood- China, heeft gisteren tijdens een ge sprek met de Pakistaanse premier Mohammed Ali een nieuw voorstel met betrekking tot de kwestie-Formo- sa gedaan. Dit voorstel houdt waarschijnlijk verband met de weigering van Tsjiang Kai-sjek, samen met de Ver. Staten besprekingen met communis- tisch-China te beginnen met als doel, de spanning in het Verre Oosten te verminderen. De nationalistische leider heeft de Amerikaanse admiraal Arthur Rad ford tydens hun overleg in Taipeh (Formosa) bovendien verzekerd, dat hij er niet aan denkt de kusteilanden Quemoy en Matsoe te ontruimen. Over de besprekingen tussen Tsjoe En-Lai en Mohammed Ali, die zich thans als bemiddelaar in het geschil tussen rood-China en Amerika heeft opgeworpen, zijn verder geen bijzon derheden bekengemaakt. Mohammed Ali vertelde slechts, dat Tsjoe hem een voorstel aan de hand heeft gedaan, dat hem „zeer redelijk" voorkwam en waarbij hij slechts als. voorwaarde stelde, dat beide partijen bewijzen van hun goede wil zouden moeten geven. Zou Amerika zijn bereidheid tot overleg tonen, dan zou volgens Mo hammed Ali Peking zeker de 11 Ame rikaanse vliegers, die thans als „spion" worden vastgehouden, vrij laten. Tsjoe En-Lai verblijft momenteel nog enkele dagen in Indonesië als gast van president Soekarno. Van gewoonlijk betrouwbare Ame- r:kaanse zijde wordt meegedeeld, dat de besprekingen, die admiraal Rad ford en Walter Robertson met de Chinese nationalisten hebben ge voerd, op niets zijn uitgelopen. De nationalisten willen geen rechtstreek se besprekingen met communistisch China, niet over een bestand praten en de eilanden Quemoy en Matsoe be houden. Robertson heeft zich Maandag met Washington in verbinding gesteld en wacht nu waarschijnlijk op instruc ties, aldus de Amerikaanse zegsman. Het is niet uitgesloten, dat de beide Amerikanen vandaag nog naar hun land terugkeren. mijlen kunnen varen zonder opnieuw brandstof in te nemen. Het zal op zijn weergaloze reis talloze buiten landse havens aandoen. Aan boord zal ctn zeer overzichtelijke tentoonstel ling te zien zijn van de practische toepassing, die de atoom wetenschap reeds heeft gevonden op het gebied van de geneeskunde, de landbouw en de energievoorziening. Eisenhower zei, dat plannen voor de bouw van het schip op het mo ment uitgewerkt worden. De presi dent zal in de naaste toekomst het Congres verzoeken om toewijzing van speciale bouwfondsen voor het schip. De Amerikaanse marine beschikt reeds over een atoomonderzeeër, de „Nautilus". Een andere atoomonder zeeër voor de marine is in aanbouw. Eisenhower deed zjjn onthulling in een rede voor de jaarlijkse lunch van The Associated Press in New York. Ongeveer 1.300 Amerikaanse uitge vers en redacteuren waren aanwezig in verband met de „week van de krant". In zijn redevoering heeft de pre sident opnieuw bepleit de' douaneta rieven in de komende drie jaar met 15 procent te verlagen. Dit program ma is in het Congres reeds op vry veel verzet gestuit. Zij wilden de Duitsers verschalken Spelende jongetjes te Meltun bij Parijs hebben Maandag een metalen bol uit de Seine opgevist, waarin zich brieven bevonden voor Parijzenaars, die in 1871, ten tijde van het beleg van Parijs door dc Pruisen, waren verzonden. Fransen in de provincie hadden de bol aan de bovenloop in de Seine ge worpen in de hoop, dat hij aan de aandacht van de Duitse belegeraars zou ontsnappen. Zij zijn in hun opzet zeker ge slaagd, want noch de Duitsers noch anderen hebben de bol met post ooit opgemerktl En nu is het wel een beetje laat. In blauwe mantel Bij de ontvangst op het Cen traal Station droeg onze Lands vrouweeen grijs hoedje met lichte lila voile, waaronder oor bellen in harmonieuze kleur; een bebloemde zilvergrijze ja pon, waarover een lichtgrijze dunne mantel. Koningin Louise was gekleed in een eenvoudige blauwe mantel, met op het hoofd een eveneens blauw hoed je. Prins Bernhard droeg het ga la-uniform van generaal der Grenadiers, met over de schou der de lange witte sjerp met het onderscheidingsteken van de ridder der Serafijnen orde van Zweden. Koning Gustaaf was gekleed in het gala-uniform van Generaal der Koninklijke Zweedse landmacht en droeg een zwierige steek waarop een gele pluim wapperde. ZWEEDSE ONDERSCHEIDINGEN De Koning van Zweden heeft ter gelegenheid van zijn bezoek aan Ne derland o.m. onderscheidingen ver leend aan: Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, benoemd tot Commandeur le klasse in de Orde van de Poolster. Mr. Th. M. J. de Graaf, burge meester van Lisse, benoemd tot of ficier in de Orde van Vasa. Dr. A. J. Verhage, voorzitter be drijfschap sierteeltproducten, be noemd tot officier in de Orde van Garantietoeslag voor melkveehouders Sedert 1945 heeft de regering jaar lijks als onderdeel van het prijsbe leid in de landbouw voor de door veehouders afgeleverde melk een ga rantieprijs vastgesteld. De garantie houdt in, dat de gemiddelde opbrengst van alle melk niet beneden een be paald minimum zal dalen. Voor het melkprijsjaar '53'54 was de gemid delde garantieprijs voor de veehou ders vastgesteld op 21.46 per 100 kilogram melk met 3,7 procent vet. Berekeningen hebben aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visse rij en voedselvoorziening mee uit gemaakt, dat de gemiddelde netto op brengst van alle melk gedurende dat melkprijsjaar voor het eerst sedert de instelling van het garantieprijzen- j systeem beneden de garantieprijs heeft gelegen. De overheid zal het verschil tus-1 sen de vastgestelde garantieprijs en i de berekende netto-opbrengst uit het Landbouwegalisatiefonds bijpassen. Hiermee is een bedrag van zes en een half millioen gulden gemoeid. Krachtens een in de Nederlandse Staatscourant van 25 April 1955 ge publiceerde beschikking van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zal ter doorbe taling aan de veehouders van wie de melk is betrokken, aan de zuivelfa brieken en standaardisatiebedrijven een bedrag van ƒ0.037 per procent vet per 100 kilogram melk of room worden uitgekeer,. Analoog hieraan een vergoeding van 1.25 per 100 ki- ontvangen boeren-kaasproducenten logram gedurende het melkprijsjaar 1953'54 bereide kaas. Aan melkslijters en zelfslijtende melkveehouders in Zeeland en op Goeree-Overflakkee wordt een ver goeding der doorbetaling uitgekeerd van ƒ0.136 per 100 liter op rechtma tige wijze gedurende het melkprijs jaar 1953'54 aan consumenten af leverde volle melk. Op Hemelvaartsdag Niet minder dan ruim 1600 tam boers, hoornblazers en fluitisten zul len op Hemelvaartsdag hun entree maken in de Sleutelstad. Dit festijn van klank en kleur houdt verband met de bondsdag, die de Contactcommissie van Nederland se Tamboer- en Pijperkoimsen oo Hemelvaartsdag in onze stad houdt en wordt voorbereid door het Leid- se Chr. Tamboer-en Pijperkorps „Kunst en Genoegen" (de jongens in het blauw). In totaal zullen 22 korp sen uit het gehele land (vrijwel al le provicies zijn vertegenwoordigd) aan deze bondsdag deelnemen. De voor het merendeel jeugdige muzikanten worden tussen t'en en elf uur 's ochtends in de stad ver wacht. Alle deelnemers zullen in de j Stadsgehorozaal worden notvangen. Tegen half twee de afmars (ach terzijde Stadsgehoorzaal) plaats. Via de Apotheketsdijk, Stationsweg, Rijnsburgerweg wordt naar de Leid- se Hout gemarcheerd. Bij aankomst zullen alle deelnemende korpsen hun opmars maken over de sintelbaan. Te circa kwart vóór wee zal de lan delijk voorzitter, de heer W. de Lengton uit Dordrecht, deze Leidse Sleutelparade officieel openen, waar na de Damesgyninastiekvereniging „Concordia" o.l.v. de heer J. Nie- vaart een rhythmische demonstratie zal geven, gevolgd door het optreden van K. en G. (figuurmarsen) en het Trompetterskorps van de Huzaren van Boreel. Na de afwerking van dit programma volgt een mars door de stad, met aansluitend défilé voor het College van B. en W. Dit défilé zal om zes uur olaats inden aan de terzijde Stadsg' '-orzaal). Om zeven uur vertrekken de korp sen wederom vanaf de Stadsgehoor zaal naar de Leidse Hout, waar om acht uur onder leiding van de heer J. D. Dijk een massale marsenparade plaats vindt. Inmiddels zijn de Kon. Mil. Kapel en de Marinierskapel in onze stad gearriveerd. Van de Doe lenkazerne zullen beide korpsen om 8.20 uur naar de Leidse Hout opmar cheren, waar om ongeveer negen uur een muzikale demonstratie volgt, die van 9.30 tot 10 uur besloten wordt met een taptoe. Leidse A ssuranliedub Boeiende lezing van dr. Melchior Gisteravond vond in de Leidse Schouwburg de opvoering plaats van Vrijdagavond de organiseerde Andrew Rosenthal's spef „De derde" Leidse Assurantie Club voor haar le- als laatste opvoering in de serie van den met introducée's een zeer inte- acht abonnementensvoorstellingen. ressante avond, waarop de bekende Het xs nog pas een maand geleden, dat de Haagse Comedie hetzelfde spel schrUver en spreker, dr. A. Melchior in de Schouwburg bracht voor K. en uit Haarlem een buitengewoon O., bij welke gelegenheid wij er een boeiende causerie hield over zijn bespreking aan hebben gewijd. Het is een precair gegeven, dit in de ver- laatste rels naar het stroomgebied tolking door Elisabeth Andersen, J van de Amazone, een rivier in Zuid- •Pim Dikkers en Luc Lutz een Amerika, boeiend verhaal wordt van een hu-1 welij 1c dat op een ongewone manier Dr. Melchior vertelde, hoe hij met in het ongerede dreigt te geraken.behulp van een pater mis?ionaris in Vanavond wordt het spel herhaald contact wist te komen met de daar en dan is voor dit seizoen de abonne mentsserie weer geëindigd. Dr. H. Brunsting, conservator aan het rijksmuseum voor oudheden te Leiden, heeft van de oudheidkundige commissie van het Griekse ministerie voor godsdienst en volksopvoeding vergunning gekregen om in dit land deel te hemen aan een Grieks-Neder landse opgravingscampagne. Dr. Brun sting heeft het plan om in September te vertrekken. Hij zal opgravingen doen hetzij op Kreta, hetzij op het vasteland van Griekenland. Zijn reis naar Griekenland is mede mogelijk geworden door een subsidie van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. nog in het wild levende Indianen stammen; hoe hij vele dagen met 'n oude motorboot de Amazone moest bevaren, een rivier, die op sommige plaatsen 200 km breed is. Dr. Melchior sprak over de enor me groeikracht van de natuur. Door de broeiende vochtige warmte ont kiemt het zaad direct en in een jaar tijd staat een bos met bomen en on kruid waar een jaar te voren een brede weg was aangelegd, terwijl er van de hele betonweg geen spoor meer te vinden is. Met een zelf genomen film toonde Dr. Melchior na een korte pauze zijn gehoor de werkelijkheid van zijn cau serie. Met veel respect sprak dr. Melchior over het werk van de missionarissen. De heer Harteloh, voorzitter van de L.A.C., dankte de spreker voor zijn buitengewoon interessante lezing. Nogmaals f 1000 geëist Voor de laatste maal heeft het Leidse kantongerecht zich gister middag verdiept in de werkboekjes van enkele chauffeurs in dienst bij een busonderneming in Noordwijk. Wederom hield men zich bezig met de vraag in hoeverre de knoeierijen, die door de werknemers in de werk boekjes gepleegd werden, op naam van de firma geschreven konden worden. De reden waarom de zaak opnieuw opgerakeld werd, was het oproepen van een getuige, die zijn vroeger ge dane beweringen zou willen herroe pen. En inderdaad bleek ter zitting TWEE SCHILDERS DOODGEVALLEN. Gisteren in het middaguur zijn in Den Haag twee schilders van hun ladder gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. De eerste, de 45- jarige J. B., viel aan de Renswoude- laan van een hangladdertje, dat hij waarschijnlijk niet goed had beves tigd. Hij maakte een smak van 9 me ter. Door de GGD naar het zieken huis Zuidwal vervoerd, overleed hij kort na aankomst. De 61-jarige schilder J. C. F., die bezig was schilderwerk te verrich ten aan het gebouw van de BPM, viel ook van een hoogte van 9 meter op straat. Hij was op slag dood. Waar schijnlijk is de man tijdens zijn werkzaamheden onwel geworden. DE EERSTE KERSEN. Het proefstation te Naaldwijk heeft gisteren aan de fruit- en groen- tenveiling Naaldwijk de eerste kersen aangevoerd. De vruchten brachten vijf tot zes cent per stuk op. Rijdende met zijn autoped is de 7-jarige Jan Wiegers uit Naarden gistermiddag even buiten zijn woon plaats door een auto aangereden en op slag gedood. Het gehele Ned. Spoorwegnet zal traditiegetrouw in de avond van 4 Mei van 8 uur tot 2 min. over 8 tot stilstand komen, ter herdenking van al degenen, die voor de vrijheid van ons land het leven gaven. Idat de man enkele van zijn verkla ringen tot loslippigheid terugge bracht wilde zien. Hij beweerde niet zeker meer te weten in welke week de overuren gemaakt werden. Bo vendien herriep hij een vroeger ge dane verklaring, dat men hem per- 1 soonlijk gedreigd had te zullen ont slaan als hij niet in zijn werkboekje knoeide. Een wachtmeester van de verkeerspolitie, die eveneens als ge tuige opgeroepen was, zei echter dat de man ten einde raad zich tot de politie gewend had. Volgens zijn be- I wering zou getuige er tot vlak voor de zitting van overtuigd geweest zijn, dat hij althans een deel van de boe te zou moeten betalen. Op het bu reau hed de man verder verklaard, dat in het bedrijf alleen de minuten telden die men te laat kwam en niet de uren waarin onbetaalde arbeid verricht werd. De busondernemer betoogde dat er in zijn bedrijf steeds op aangedron gen was, de werkboekjes juist in te vullen. Het was echter niet te contro leren of de chauffeurs om gezellig heidsredenen tot tien uur 's avonds bij elkaar bleven. De ambtenaar van het O.M. eiste tenslotte een boete van 1000,— voor zestien bewezen overtredingen. De rechtbank zal schriftelijk von nis wijzen. Beginnend jurist. Als je als beginnend jurist aan de verkeerde kant van de balie staat, wordt er van je geëist, dat je een eigen verdediging kan voeren. De werkstudent die zich gistermiddag verantwoorden moest, had dit goed begrepen en met vuur en begrijpe lijk inzicht voor eigen voordeel, bracht hij zijn standpunt naar vo ren. Op de Rijnsburgersingel had hij in het begin van dit jaar een bus „gesneden", die juist een aantal Lei- denaars vervoerskosten had laten be talen. De autobus had echter reeds meer vaart gehad dan de student in zijn inhaallust kon bekijken en de auto's waren uiteindelijk met schade aan kop en staart tot stilstand geko men. De student meende dat zyn enige fout het niet direct in de arm nemen van de sterke arm was. Deze had dan namelijk kunnen constate ren, dat de overtreding oo rekening van de buschauffeur geschreven moest worden. De rechter toonde wel wat gevoel voor deze redenering maar moest hem toch tot 20.—- boete ver oordelen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2