Ronde van Nederland startte in koude en met tegenwind Eerste halve étappe voor Sj* de Vries, de tijdrit voor G* Schulte Willem II won van ADO Wim van Est won tweede étappe in de sprint Ned. Elftal tegen Ierland samengesteld De finish van de Ronde te Den Helder DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De zevende Ronde van Nederland is Zaterdag begonnen met twee halve etap pes, van Rotterdam, waar het vertrek een plechtig tintje had omdat burge meester mr. G. van Walsum de start bij het stadhuis bijwoonde, naar Woerden, een afstand van 120 km. en van Woerden, in een tijdrit voor ploegen, de tweede helft van de etappe, naar Zandvoort, een afstand van 70 km. over secundaire en soms tertiare wegen en weggetjes. Had de Italiaan Sacchi reeds na 30 km. genoeg van de vlakke Hollandse wegen? Had hij toen reeds heimwee naar zijn warme land en voelde hij zich niet'thuis tussen het vele water en de groene wei den, waarin hij voor de eerste maal in zijn rennersloopbaan verzeild was ge raakt? Hoe het ook zij, reeds vrij kort na de. start, in de omgeving van Delft zagen wij hem alleen voortpeddelen, kele minuten achter het peleton, waaruit reeds bij Schiedam drie man waren ont snapt, Adri Voorting, Wput'Wagtmans en de Duitsers Donike. En toen uit de grau we lucht af en toe Ook nog een fris re gentje viel, koelde het enthousiasme, waarmede Sacchi, een neef van de be kende sprinter, deze ronde was begon nen, volkomen af. En ver over de tijdli miet kwam hij-aan de finish te Woerden; waar hem op voorzichtige wijze werd Drie man waren dus al vrij spoedig ontsnapt en hun voorsprong groeide lang zaam maar zeker aan op de kronkelige dijkwegen en tussen de verbindingswe gen van het tuindersgebied van 't West- land. Na 40 km. hadden de drie vluchte lingen 45 seconden voorsprong veroverd, maar in het peleton, dat eerst met min achting deze wel zeer vroege poging om tijdwinst te grijpen, had aangezien, wer den enkele kopstukken wakker. En het zou de kleine piehtere altijd driftig aan vallende Fritz Schaer, de kopman van de Zwitserse ploeg, zijn. die het sein tot de tegenaanval gaf. Met hem gingen meê de Duitser Preiskeit, de Italianen Sartini, Mesocco en Seghezzi, verder Suykerbuyk de Belg Cools, Sjoerd de Vries, en van de Nederlandse A-ploeg Cor Bakker en Van der Kamp, een tiental renners van goede klasse, die er hard aan trokken en duidelijk op de drie vluchtelingen inlie pen. En toen Wout Wagtmans, op de van Alkemadelaan in Den Haag, een waar schuwing kreeg, dat de tienmans-ploeg op hem, Adri Voorting en Donike inliep, ging de man uit Breda, die van zijn val tijdens de driedaagse van Antwerpen blijkbaar geen nadelige gevolgen meer ondervond, rechtop zitten. En nog voor Voorburg werd bereikt, was het' drietal weglopers opgeslorpt door de tien jagen de mannen. Met dertien renners aan de kop kon het tempo weer worden ver hoogd. Bedroeg de voorsprong op het peleton bij Voorburg wat viel de pu blieke belangstelling in Den Haag en Scheveningen tegen! nog dertig secon den, bij Zoetermeer, toen 79 van de 120 km. waren afgelegd,, kon een verschil aan doorkomsttij d van 50 seconden worden opgenomen en bij Boskoop, op 28 km. van de finish te Woerden, waren er nog tien seconden bijgekomen. Bij Waddinx- veen probeerden Cools en Preiskeit om beurten weg te komen, maar zowel Wagtmans als Schaer onderdrukten on middellijk elke verdere uitlooppoging. In het peleton viel tien kilometer voor Woerden plotseling een gat door onop lettendheid van enkele renners. Gerrit Schulte. die defehsief reed en vaak ach ter in de groep te vinden was, werd er bijna het slachtoffer van, maar enkele forse pedaaltrappen zorgden er voor, dat het gat spoedig werd gedicht. De maxi- mumvoorsprong, welke de 13 leiders konden veroveren, bleek anderhalve mi nuut te zijn, maar in de laatste kilome ters knabbelden Schulte, Gerrit Voorting Wim van Est en de andere cracks kost bare seconden van de voorsprong der vluchtelingen af. De sprint moest beslis sen, wie deze simpele rit zou winnen. Het was Sjoerd de Vries van de ploeg van Gerrit Voorting, die zwaaiend met de armen de sprint gemakkelijk won vóór de Duitse sprinter Preiskeit en Adri Voorting. Het peleton met Gerrit Schul te voorop kwam 1 minuut en 1 seconde later binnen. Enkele buitenlanders boekten in deze halve etappe reeds een behoorlijke ach terstand. De Engelse ploeg, waarin Ro binson op het laatste ogenblik vervangen was door Bedwell en Parker de plaats innam van zijn landgenoot Krebs, kwam prompt óp de laatste plaats te staan in het ploegenklassement en de Nederland se A-ploeg, waarin Wim van Est, die als winnaar van de Ronde van Nederland het vorig jaar in een oranjetrui mocht vertrekken, kopman is. bezette de eerste plaats, dank zij het goede rijden van Adri Voorting, Van der Kamp en Cor Bakker. Schulte's opmars in de tUdrit. De stijd tussen de grootmachten is op de eerste dag geëindigd in een duidelijke overwinning van Gerrit Schulte, die in het ploegenklassement na de eerste dag de leiding heeft genomen, maar boven dien zijn positie en die van Plar>taz en Haan in de algemene individuele rang schikking belangrijk heeft verbeterd. In de tijdrit paste de blonde Bosschenaar de juiste tactiek toe. Op een weggedeelte dat meer voor een betrouwbaarheidsrit dan voor een wielerwedstrijd in aanmer king kwam, in de buurt van Mijdrecht bleven drie leden van de ploeg van Zaterdagmorgen is de Ronde van Ne derland 1955 te Rotterdam gestart. Bur gemeester Van Walsum loste het start schot voor het stadhuis. Onze fotograaf maakte deze overzichtsfoto bij het ver trek van het peleton. lukte bijzonder vlot. Maar toen bij Uit hoorn, nauwelijks zes kilometer verder. Van Oers, Van Osta en Suykerbuyk weer het hoge tempo niet konden volgen, liet Schulte zijn ploeggenoten vallen en ging met de overigen verder. Tien kilometer verder was ook Gerrit Peters kapot en ook hij werd opgeofferd aan de tactiek. Schulte. Haan en Plantaz gingen met zijn drieën door en bekommerden zich niet meer om de achterblijvers. Maar op dat moment had de ploeg, evenals de ploeg van Wim van Est 30 seconden op het tijdschema gewonnen en nu ging het er op of er onder. Er was nog een derde in het spel, namelijk Wagtmans en zijn makkers. Zij hadden op de helft van de rit, in Ouderkerk, een achterstand op de ploeg van Schulte van 1 minuut, maar streden met vijf man. Daardoor konden zij in de tweede helft 20 seconden terug winnen. Kort na Ouderkerk werd Wim van Est in zijn krachtigste wapen getroffen. Het vorig jaar nog in de tijdrit naar Etten, had de man van het Heike zijn complete ploeg met uiterste wilskracht naar de zege gesleept. Daar was nu geen sprake van. In 't begin reeds had Manus Brink man, die volkomen kapot was, zich la ten afzakken en hij werd gevolgd door Van As, die een lekke band kreeg. Van der Kamp kreeg de opdracht om Van As bij te halen, maar dat bleek een te grote opgaaf en het tweetal bleef achter. De grootste klap kreeg Wim van Est echter even voorbij Schiphol. Hier kreeg Adri Voorting, die 's morgens fris als een hoen in de voorste gelederen had ge- streden, een inzinking. Hij kon niet meer en verloor snel terrein, zodat Wim van Est alleen nog broer Klaas en Cor Bak ker bij zich had. Hij was nu wel ge dwongen om deze twee voortdurend op sleeptouw te nemen om zoveel mogelijk te redden. Maar hoe de sterke Wim van Est ook zijn best deed, de ploeg kreeg in het klassement een geduchte duw naar beneden. ,.Als ik alleen had kun nen doorrijden had ik een veel snellere tijd kunnen maken", zei Van Est na de aankomst op het Zandvoortse circuit en hij gaf daarmee te kennen, dat hij nog had moeten inhouden om zijn makkers niet te verliezen. In de omgeving van Schiphol hebben zich in de tijdrit meer drama's afge speeld. Drie dappere Italiaantjes, Sartini, Seghezzi en Pugi streden op de kale rijksweg tegen de uit zee komende koude wind en. of dat nog niet genoeg was, vonden bij Schiphol de brug voor hun neus dicht. 1 min. en 26 seconden ston den de groenhemden daar te kleumen en toen pas konden zij verder gaan. Maar de cadans was verloren en al kre gen zij dat verlies in tijd later van de wedstrijdcommissarissen vergoed, de pret was er voor hen af. Dat was het blijkbaar ook voor het lieverdje van een Siefert, die na Schip hol hij was achtergeraakt de liefde voor het beroep loochende en de voor keur gaf aan een bromfiets. Niet dat hij van vehikel verwisselde, maar hij dook achter een manshoge haag op het rijwiel pad en liet zich daar comfortabel door een welwillende burger op een bromfiets voortslepen. Zijn uitspatting werd echter bemerkt en het kostte hem drie minuten straf bij zijn tijd. Ook Zaterdagmiddag was de belang stelling voor de ronde niet overweldi gend. Langs de wegen en in de steden en dorpen waren natuurlijk toeschouwers, maar na de grote propaganda van de Ronde van Frankrijk in 1954 had men meer interesse verwacht en die bleek niet te zijn. Langs de duinen bij Calandsoog, op 15 km. van Den Helder, heeft van Est enkele malen geprobeerd uit het peleton te demarreren. De kopman van de natio nale ploeg, die Zaterdagmiddag in de ploegentijdrit van Woerden naar Zand voort, enkele kostbare minuten had Ver loren, was fel belust op de overwinning in de etappe van Landsmeer, waar bijna een uur te laat Zondagmiddag de start plaats vond, naar Den Helder, een af stand van 140 km. over de vlakke we gen van het Westfriese polderland, over de hoge dijken en de smalle weggetjes door de weiden, waar de felle Noord wester wind vrij spel had en een uit looppoging van een eenling vrijwel ze ker zonder succes moest eindigen. Wim van Est had na de ravitaillering te Hoorn op 65 km. van de finish Daan de Groot en de Italiaan Sartini rustig laten weg gaan. Hij wist immers, dat slechts een stayer, een renner van extra klasse, erin zou kunnen slagen om tegen deze de krachten slopende wind tijdwinst van blijvende waarde op een grote groep te kunnen veroveren. En al beschikt Daan de Groot, de Goliath, over bijzondere kwaliteiten, al werd hij dapper gesteund door David, de kleine zwarte Sartini, voor de dubbele strijd het halve stormpje en 't jagende peleton moest de man uit de ploeg van Wout Wagtmans het hoofd buigen, en 20 km voor Den Helder werd het tweetal, dat aanvanke lijk een voorsprong van 1 minuut 40 se conden had veroverd de leiderstrui van Sjoerd de Vies verkeerde toen in gevaar ingelopen door de kopman nen van de diverse ploegen, die ge steund door hun knechtjes, snel het ver schil tot 50 seconden hadden laten in krimpen (110 km. van Landsmeer) en 10 km. verder De Groot en Sartini reeds opslokten. Maar bij deze kopmannen ontbrak één belangrijk man, Fritz Schaer. de „ster" van Zwitserland, die in de tijdrit Schulte achter, t.w. Van Oers, Van Osta, i Zaterdagmiddag een niet al te beste en koppelgenoot Gerrit Peters. Het drie- prestatie had geleverd en in de etappe tal verloor enige honderden meters en van Landsmeer naar Den Helder reeds toen kwam de grote baas zelf naar ach- na 60 km. moest lossen. Hij bungelde in teren om zijn makkers op te halen. Dat1 een klein groepje, bestaande uit Siefert, Brinkman en Talbot, voortdurend ach teraan en verloor steeds meer kostbare seconden op het peleton, waarin het tempo overigens niet bijster hoog was. En eerst bij Benningbroek achtte ploeg leider Werren het nodig om Hollenstein, Meili, StreHler en Lurati te bevelen ^ich te laten afzakken op de worstelende Schaer, die steeds om hulp had geroe pen, maar deze hulp pas na 20 km. kreeg En ondanks de steun van zijn ploegma ten verloor Schaer steeds meer terrein. Volkomen „stuk" zat hij temidden van zijn ploegmaten. En met een achterstand van ongeveer 11\4 minuut op de win naar van de etappe Wim van Est, die in 3 uur 55 min. 8 sec. over de finish te Den Helder was gegaan, kwam de man met de rode trui en het witte kruis in het marinestadje aan. Behalve de mislukte uitlooppoging van De Groot en Sartini viel er in deze etap pe eigenlijk weinig belangwekkends voor. De belangstelling te Landsmeer, de kleine Noordhollandse gemeente bo ven Amsterdam, waar de start plaats vond, was zeer groot en ook onderweg trotseerden duizenden belangstellenden de koude wind en de frisse regenbuien om de renners te zien voorbijtrekken. Vooral te Alkmaar en in het bijzonder aan de finish, te Den Holder, had men over belangstelling niet te klagen. Toen de demarrage van Wim van Est vlak voor Den Helder op niets uitliep, zorgde de Brabander er wel voor en dat was hij aan zijn eer als winnaar van de Ronde van Nederland van het vorige jaar verplicht, om in de straten van Den Helder een gunstige positie in te nemen. En toen Wies van Dongen van de Neder landse C-ploeg op de laatste honderd meter er een machtig sprintje uittrok, ging Wim van Est aan het wiel mee. In Den Haag werd Zondagmiddag de voetbalwedstrijd ADOWillem II ge speeld welke in een 3—2 overwin ning voor de gasten eindigde. Foto: 2 X De Jong op een foto. Aad de Jong, de verdediger van ADO (links) ziet toe hoe zijn doelverdiger Koks (midden) wordt belaagd door Piet de de Jong, een der voorhoedespelers van Willem II (rechts). Toen had hij niet veel moeite om Van Dongen vlak voor de streep te slaan met een halve lengte. Uitslagen en klassementen De uitslag van de halve etappe van Rotterdam naar Woerden over 120 km. luidt: 1. Sj. de Vries 3.02.05 met bonificatie 3.01.05: 2. Preiskeit (Did.) 3.02.05 met bo nificatie 3.01.35; 3. A. Voorting 3.02.05; 4. Cools (Belg.); 5. Bakker; 6. Sartini (It.) 7. Seghezzi (It.); 8. Schaer (Zwits.) 10. Wagtmans; 11. Masocco (It.); 12. Do nike (Did.); 3. Van der Kamp, allen z.t.; 14. G. Schulte 3.03.06; 15. Haan; 16. De Groot; 17. Talbot (Eng.); 18. Hoar (Eng.) 19. Maenen; 20. H. Stevens; 21. Strehler (Zwits.); 22. Petry (Did.); 23. Pusey (Eng.); 24. W. van Est; 25. Maas; 2f Voortipg 27. ex aequo een groep van 30 renners. De uitslag van de ploegentijdrit tussen Woerden en Zandvoort over 70 km. luidt: 1. Remingtonploeg (Schulte), (Schulte, Haan, Plantaz) tijd 5.23.54 (1 min. bonifi catie inbegrepen); 2. Maggiploeg (Wagt mans), (Van Dongen, Wagtmans en Van Breenen) 5.26.24 (30 sec. bonificatie inbe grepen); 3. Nescaféploeg (G. Voorting), (Maenen, Roks, Faanhof) 5.27.42; 4. Mars ploeg (W. van Est), (Wim van Est. Klaas van Est, Bakker) 5.32.57; 5. Rizlaploeg (Huykens, Truye en Schoubben) 5.33.54; 6. Heinekensploeg (Bucher, Bovay, Schaer) 5.39.03; 7. Exatusploqg (Sartini, Seghezzi, Pugi) 5.41.24; 8. Continental- ploeg (Preiskeit) Scholl. Petry 5.42.12; 9. Herculesploeg (Bedwell, Hoar, Pusey) 5.47.33. Uitslag tweede etappe van Landsmeer naar Den Helder. 148 km.: 1. Wim van Est 3 uur 55 min. 8 sec. met bonificatie 3.54.08 2. Wies van Don gen 3.55.08 met bonificatie 3.54.38; 3. Pe try (Did.) 3.55.08; 4. G. Schulte; 5. Preis keit (Did.) 6. Haan; 7. Bellemans (Belg.) J. Cools (Belg.); 9. Maenen; 10. A. Voor ting; 11. G. Voorting; 12. Bucher (Zw.) 13. Peters: 14. Wagtmaqs; 15. Scholl (Did.); 16. De Vries 17. Van As; 19. Truye (Belg.); 19. ex aequo: Nico van WILKES RECHTSBUITEN 'De keuze-commissie van de KNVB heeft het Nederlands elftal, dat Zon dag a.s. te Dublin tegen Ierland uit komt, als volgt samengesteld: Doel: Landman (Holland Sport). Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem). Midden: Schaap ('t Gooi) aanvoer der, van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV). Voor: Wilkes (Valencia), Schouten (Holland Sport), C. van der Gijp (Emma), Timmermans (ADO) en Geel (SVV). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Mesman (Amsterdam), van Schijndel (SW) en de Bruyckere (Willem II). Vergeleken met het Nederlands elf tal, dat op 3 April met 10 van Bel gië won, zijn er dus nog al ingrijpen de wijzigingen aangebracht, waaraan het teleurstellende resultaat in de Woensdag j.l. gespeelde oefenwed strijd tegen Rot Weiss Essen wel niet vreemd zal zijn geweest. Alleen de achterhoede met Wiers ma en Kuys is onveranderd gebleven. In het doel moest men de Munck, die twee vingers heeft gebroken, noodge- De eindstreep voor Ronde van Nederland lag gisteren In Den Helder. Onze foto geeft een over zichtelijk beeld van de volgorde van bin nenkomst van de snelste vier renners i van deze etappe. I Van rechts naar links: Wim van Est, die eerste weid; Wies van Dongen, twee de. Petry. Duitsland, derde; Gerrit 1 Schulte, vierde. Route lehelft 182km n Route 2ehelfl I25km (D Legerplaat waar sprint gereden w (i) Ravilaiilermg dwongen vervangen, door Landman. De vroegere aanvoerder van Schijn- deJ heeft in de middenlinie moeten plaats maken voor Schaap, die in de voorhoede minder voldeed. In de aanvalslinie is sedert 3 April alleen Timmermans overgebleven. Niet meer opgesteld werden Dillen. Roosenburg en de Harder. Ir totaal is het elftal dus op zes plaatsen ge wijzigd. Schouten en Geel zijn debu tanten. Naar wij vernemen zal Wilkcs we derom door de Spaanse c'ub Valen cia in de gelegenheid worden gesteid voor het Nederlands elftal uit te ko men. Frans de Munck brak twee vingers. Frans de Munck, de doelverdediger van het Nederlands elftai, he ft gis termiddag, enkele minuten voor het einde van de competitiewedstrijd SpartaFortuna, twee vingers van zijn linkerhand gebroken. De Munck is daardoor voorlopig uitgeschakeld voor zijn club en ook voer hi t Neuc-. lands elftal, dat Zondag in Dublin te- gen Ierland speelt. Het ongeluk gebeurde, toen de Munck, drie minuten voor het einde van de in Rotterdam gespeelde wed strijd, in boesing kwam met de Spar- ta-voorwaarts van Ede. De voorzitter van zijn vereniging, de heer Joosten, bracht de Munck direct per auto naar een ziekenhuis, waar een röntgen-on- derzoek uitwees, dat zowel de ring vinger als de middelvinger waren gebroken Het laat zich aanzien, datL van „15, de Munck de eerstkomende acht we- partij speelde, kan vc Est, Bakker, Van der Kamp, Plantaz, Van Breenen, De Groot. Faanhof, Roks, Maas Gielen (Belg.) Sartini (It.) alle in 3.55.08 30. Donike (Did.) 3.56.28. De Engelsman Parker en de Italiaan Cerati gaven in deze etappe op. Het algemeen klassement luidt: 1. De Vries 8 uur 45 min. 27 sec.; 2. Wagtmans 8.46.01; 3. G. Schulte 8.46.12; 4. Haan z.t.; 5. Plantaz z.t.; 6. Van Don gen 8.46.32; 7. Van Breenen 8.47.02; 8. De Groot 8.47.12; 9. G. Voorting 8.47.28, 10. Faanhof z.t., 11. Roks z.t., 12. Maenen z.t., 13. Maas z.t., 14. Bakker 8.48.12, 15. Wim van Est 8.48.12. 16. Cools (B.)8.48.31, 17. Nico van Est 8.48.13, 18. Gielen 8.49.32, 19. Trpye z.t., 20. Neyt z.t,, 21. Preiskeit (D.) 8.50.47, 22. Sartini (It.) 8.51.01, 23. Bucher (Zw.) 8.51.15, 24. Huyskens (B.) 8.51.24, 25. Schoubben (B.) z.t., 26. Petry (D.) 8.52.18, 27. Donike (D.) 8.52.37, 28. Pugi (It.) 8.53.54, 29. Peters 8.55.56, 30. Adri Voorting 8.56.19. Het ploegenklassement na twee dagen: 1. Remingtonploeg 26 uur 17 min. 35 sec,: 2. Maggiploeg 26.19.35, 3. Nescaféploeg 26.20.23, 4. Marsploeg 26.23. 36, 5. Rizla ploeg 26.27.35, 6. Contincntalploeg 26.34.22 7. Exatusploeg 26.36.47, 8. Heinekens ploeg 26.52.59, 9. Herculesploeg 27.07.57. [AeETAPTC 307KM.-DINSDAG gTafiPfilL truriNrFo'~~ ken niet zal kunnen spelen. HVV—WASSENAAR 1—0. HVVWassenaar is een matige wedstrijd geworden, waarin geen van beide elftallen bijzonder goed spel liet zien. De thuisclub was wel iets sterker en verdiende daardoor de zege, die met wat meer gelul: bij het schieten nog iets groter had kun nen zijn, want enkele goede schoten van de HVV-voorhoede werden bui ten het bereik van doelman Oostrum door de lat gekeeerd. De Wassenaar-voorhoede onder nam verscheidene malen goed op gezette aanvallen, maar slaagde er niet in de sterke HVV-defensie te passeren. Vooral de HW-spil onder schepte menige aanval en hij gaf midvoor M. Buytelaar weinig kans om gevaarlijk te werden. Na een half uur spelen nam HVV de leiding. Er ontstond een doel worsteling in het Wassenaarse doelgebied en Colt- hoff passeerde doelman Oostrum met een prachtig schot (1—0). In de tweede helft werd het spel er niet beter op; de sterke wind deed veel afbreuk aan de kwaliteit. HVV kreeg na de rust wel de beste kan sen, maar de Wassenaar-aqhterhoede. waarin spil van Wissen een goede partij speelde, kan voorkomen, dat I de score werd opgevoerd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5