SeÊeld6c(2oii/tcmt I BANDOENG Slotbijeenkomst van de grote conferentie te Bandoeng K. V. P.? Over het kolonialisme kon men het niet eens worden Oorlogstoestand op de Faroer-eilanden Samenkomst der Vier op hoog niveau Poolse vazal bezoekt zijn Russische despoot Het aanbod van Tsjoe En Lai over Formosa Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 25 APRIL 1955 46ste JAARGANG bracht weinig nieuws Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 Een slotcommuniqué met goede raad De grote conferentie van de 29 Aziatische en Afrikaanse landen te Ban doeng is gisteravond gesloten. Het was reeds laat geworden, omdat de politieke commissie niet tot overeenstemming kon komen over de bewoor dingen van de resolutie, waarin het kolonialisme moest worden veroor deeld. Het werd tenslotte een compromis. Een slot-communiqué bevat de eensgezinde politiek van de vertegen woordigde landen over kwesties zoals wereldvrede, atoomwapens, kolo nialisme, rassendiscriminatie en economische- en culturele samenwerking. In hun redevoeringen op de slotzitting hebben de afgevaardigden er de nadruk op gelegd dat de conferentie de eerste van deze aard in de ge schiedenis de Arabische en Aziatische landen dichter tot elkaar heeft gebracht en hiermede een bijdrage heeft geleverd tot de zaak van de wereldvrede. EEN COMPROMIS. In de politieke commissie heeft men de tweespalt over het kolonialisme in een compromis opgelost. Communistisch China had gewild dat de conferentie een beroep op de betrokken landen zou doen het kolo nialisme binnen vijftien jaar te be ëindigen, maar een aantal andere lan den, die op vrienschappelijke voet met het Westen staan, stonden er op dat tegelijk met het Westerse impe rialisme evenzeer het communisti sche kolonialisme zou worden ge brandmerkt. De oplossing van het geschil werd na 12 uur praten bereikt, doordat geen van beide verlangens in het bijzonder zou worden genoemd in de definitieve tekst. Daarin wordt het kolonialisme in al zijn gedaanten veroordeeld als een kwaad dat snel een einde moet ne men. Met name aan Nederland, Frankrijk en Engeland werd vrijheid gevraagd, resp. voor Nw.-Güinea Nrd.-Afrika en Aden. In het slotcommuniqué van de conferentie, dat 5000 woorden telt, wordt verder aan iedere natie het recht toegekend zich aan te sluiten f bij regionale defensieve verdragen, zoals die worden genoemd in het Handvest van de V.N. Maar de lan den mogen zich niet inlaten met re gelingen, die slechts ten doel hebben de particuliere belangen van de grote mogendheden te steunen. De 29 landen steunen de zaak van de Arabische vluchtelingen in Pa lestina wat betreft hun terugkeer naar Israël. Zij spraken hun warjne sympathie uit met le slachtoffers van de rassendiscriminatie in Zuid- Af rika. Aangedrongen wordt op een ver bod van het gebruik en de productie van atoomwapens en van de proefne. mingen er mee en op de vestiging van een keten van proefstations door Afrika en Azië om de verspreding van radio-activiteit te bestuderen. Het is volgens de conferentie een eerste eis dat alle landen lid zijn van de V.N. Met grote bezorgdheid slaan de landen van de conferentie de hui dige toestand van internationale span ning gade. Zij dringen er bij alle lan den op aan verdraagzaam te zijn, naast elkaar te leven als goede buren en vriendschappelijke samenwerking te ontwikkelen. ITALIAANSE LERAREN IN STAKING Vijftigduizend Italiaanse leraren zullen Woensdag een staking van vier dagen beginnen. Zij eisen aan passing van hun salarisschaal aan die van de andere ambtenaren. Voorts hebben 80.000 ambtenaren van semi-rijksinstellirigen voor so ciale zorg verklaard, dat zij de ko mende week drie dagen niet zullen werken. Ook zij eisen meer salaris. Politie krijgt harde noten te kraken Met het wrak van een trawler, met touwen en met alle mogelijke en on mogelijke dingen hebben de bewo ners van Klaksvik op de Faroer hun haventje gebarricadeerd om 130 uit Denemarken gestuurde gewapende politiemannen te verhinderen te lan den. De politieversterking is, zoals men weet, op verzoek van de Faroer (een Deense voorpost' 400 kilometer ten noorden van Schotland) uit Dene marken overgekomen, om het de nieuw aangestelde dokter van Klaks vik mogelijk te maken zijn werk te beginnen. Uit sympathie met de oude dokter Hal vorsen die wegens zijn houding tijdens de Duitse bezetting geen regeringsfunctie meer mag be- Boelganin wil wel Moskou. Omgeven door verslag gevers en correspondenten uit het Westen, stond Maarschalk Boelganin Zaterdagavond bij een wel voorzien buffet, toen iemand hem vroeg of de komende conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken over het Oostenrijkse staatsverdrag wel licht zouden worden gevolgd door een bijeenkomst van de hoofden der regeringen van de Grote Vier. De maarschalk antwoordde: „Vraagt u Eisenhower en Eden maar naar de datum. Ik voor mij heb mijn zienswijze al duidelijk ge maakt". „Bedoelt u, dat u positief staat te genover een bijeenkomst van de Grote Vier persoonlijk?" Boelganin knikte slechts. Die knik betekent dus dat Boelganin bereid is om samen te komen met Eisenho wer, Eden en Faure. Maar het Wes ten zal een datum voor die bijeen komst moeten bepalen. Boelganins antwoord is blijkbaar een verwijzing naar de verklaring die hij vorige maand heeft afgelegd. Hij zei toen dat hij voorstander was van een bijeenkomst van de Grote Vier persoonlijk. De journalisten uit het Westen hadden een zeer aangenaam onder houd met de Russische premier. Het was tijdens een feest, gegeven ter ere van de Polen, die tien jaar geleden door het Rode leger werden bevrijd. Minister Molotof en de Poolse pre mier Cyrankiewicz mengden zich ongedwongen tussen de gasten. de buurt van het dorp is een voor* raad dynamiet verdwenen. „Iedere eilander is in het bezit van een paar jachtgeweren en ik twijfel er geen ogenblik aan of zij zullen ze gebruiken om de Deense politie het landen te beletten", was de me ning van Erlandur Patuursen, de leider van de onafhankelijkheidspar tij van de eilanden, die gisteren de hele dag in Klaksvik besprekingen heeft gevoerd. Intussen ligt echter de Parkeston met aan boord politiehonden en 130 gewapende politieagenten, nog steeds in de haven van Thorshaven, en aan gezien niemand weet wanneer men een poging zal doen naar Klaksvik te varen, hebben de bewoners van het opstandige dorp een dag-en- nachtbewaking gepost op de heuvel top die over de zee uitkijkt. OOSTENRIJKSE GEVANGENEN VRIJGELATEN Het presidium van de Opperste Sowjet heeft besloten 513 Oostenrijk se burgers, die gevangenisstraffen in, de Sowjet-Unie uitzitten, hun straf kwijt te schelden en hen vrij te la ten, aldus meldt het Sowjet-pers- ï>useau Tass. Onder de gevangenen bevindt zich een schooljongen uit Wenen, die op 20 Juni 1947, hij was toen 17 jaar, door de Russen werd ontvoerd toen hij op weg v/as naar school. Sedert zijn ontvoering had men niets meer van hem vernomen. Het strijdende „Zuid Molukken" herdacht zijn stichting De Poolse premier, Joseph Cyrankevitch, is als leider van een Poolse regeringsdelegatie in Moskou aange komen. Onze foto toont de aankomst op het vliegveld van Moskou. De staatslieden, die Cyrankevitch verwel komen staan in de houding terwijl het Russische volkslied wordt gespeeld. Van links naar rechts: L. M. Kaganovitch, eerste plaatsvervangend premier van de U.S.S.R.; V. M. Molotov, minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie; Nicolai A. Bulganin, premier van de U.S.S.R.; V. Levikovsky, dc Poolse ambassadeur te Moskou en Joseph Cyrankevitch, premier van Polen. kleden en daarom als regeringsarts en directeur van het ziekenhuis werd ontslagen heeft de bevolking van het dorpje jarenlang geprotesteerd tegen de nieuwe benoeming en de nieuwe dokter, toen hij eindelijk kwam, de kleren van het lijf ge scheurd. De bevolking van het dorpje be reidt er zich nu op voor de politie met alle aanwezige wapenen te ont vangen, en om te bewijzen hoe ern stig zij dat meent, is men begonnen met het evacueren van de vrouwen en kinderen. Uit een steengroeve in van Mgr. Dr. Ariens in een speciaal Zaligverklaringsproces voor mgr. dr. Ariëns? In de kerk van Maarssen, waarvan het interieur pas door de parochia nen zelf, o.l.v. hun pastoor, mgr. A. Jansen, opnieuw is geschilderd, heeft Zondagavond de aartsbisschop-coad jutor, Z.H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Al- frink, na een pontificaal Lof de kelk daarvoor gemaakte nis geplaatst. Zoals men weet, is dr. Ariens pas toor geweest in Maai'ssen en ontving hij bij zijn 40-jarig priesterfeest van zijn parochianen de kelk terug, die hij eens van zijn ouders had gekre gen, maar later verkocht om in nood verkerende Twentse textielarbeiders te helpen. Bij gelegenheid van deze plechtig heid heeft pastoor Jansen in een brief aan zijn parochianen medege deeld, dat Mgr. Alfrink niet ongene gen is een proces tot zaligverklaring van Mgr. Ariens aanhangig te ma ken. Het Ariens-comité zal daartoe een verzoek bij de aartsbisschop- coadjutor indienen. Zondag was er voor de parochianen van Maarssen gelegenheid om door het plaatsen van hun handtekening daarbij ad- haesie te betuigen. Bent U al lid van de Vanavond tijdens de „Bliksemactie" komt een propagandist bij U aanbellen Wordt allen lid van de K.V.P.! OP NAAR DE 20 0 0 LEDEN! (Advertentie). PASTOOR GREEP DE INBREKER De pastoor rende de straat Op de man achterna onder de uitroep: houdt de dief! Reeds enkele weken terug was er in de pastorie ingebroken; er werden 2000 gulden vermist. Nu zag hij Zaterdag een man uit zijn kan toortje komen. Hij achtervolgde hem zo snel zijn benen hem dragen kon den en met medewerking van buren gelukte het hem de indringer te pak ken. De politie rekende de man in en vond bij fouillering 700.en een gouden ring. Dit alles gebeurde rond de pastorie van de Leonardusparochie in Den Bosch. Het Westen is Ter herdenking van het feit dat vijf jaar geleden de Republiek der Zuid-Molukken werd geproclameerd heeft men Zaterdag in de Houtrusthallen te 's Gravenhage een bijeenkomst belegd. Onze foto geeft een beeld van het moment, waarop een aantal oud-strijders van het K.N.I.L., allen in het bezit van de Militaire Willemsorde, in de zaal binnenkwam onder luide toejuichingen van de reeds aanwezigen. De eerste drie heren van links naar recht zijn: M. Cohen, J. V. Komijn en A. M. C. Roelof sen, allen ridder M.W.O. gereserveerd Het Zaterdag door Tsjoe en Lai tijdens een lunch gedane aanbod van onderhandelingen met Amerika over Formosa heeft de werkzaamheden van de conferentie te Bandoeng ge heel in de schaduw gesteld. Naar de mening van vele afgevaardigden is het Chinese aanbod de eerste con crete aanwijzing van de mate, waar in de Aziatische en Afrikaanse lan den kunnen bijdragen tot de zaak vande vrede. De verklaring van Tsjoe En Lai verwerkte een enorme sensatie toen zij aan de pers werd ter hand ge steld. Maar Zondag was de Chinese pre mier toch wat minder toeschietelijk toen hij in zijn slotrede zeide, dat onderhandelingen met de Ver. Staten over Formosa „niet in het minst d^ gerechtvaardigde eisen van het Chi nesc volk zouden mogen aantasten betreffende de uitoefening van zijn souvereine recht om Taiwan (For mosa) te bevrijden". De reacties in het Westen zijn uiterst voorzichtig. „I e Verenigde Staten zullen er op staan dat aan be sprekingen met communistisch China over Formosa ook nationolistisch China deelneemt", verklaarde het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De Chinees-nationalistische minis ter van Buitenlandse Zaken, George Jeh, heeft Zondag echter verklaard, dat zijn regering elk voorstel om met vertegenwoordigers van communis tisch China aan één tafel plaats te nemen, ter bespreking van de kwes tie Formosa, zal verwerpen. Met Amerikaanse ministerie noemt drie manieren, waarop communis tisch China zijn oprechtheid zou kun- 1. Instemmen mét 'n djrect „staekt 1. nstemmen met een direct ..staakt het vuren" in de Straat van Formo- 15 Amerikaanse piloten en ongeveer 40 Amerikaanse burgers „die China op onrechtvaardige wijze vasthoudt". 3. Aanvaarding van de „hangende uitnodiging" van de Veiligheidsraad om besprekingen te voeren over de mogelijkheden om aan de vijande lijkheden in het gebied van Formo sa een eind te maken. Vliegers vrij? In kringen van de delegatie van communistisch-China is Zondag ver klaard, dat de regering in Peking van plan is geweest binnenkort de Amerikaanse vliegers vrij te laten die in China wegens spionnage zijn veroordeeld. Maar de kwestie is vol gens deze kringen door de „ongun stige reactie van Washington'.' op de voorstellen van Tsjoe En Lai voor Chinees-Amerikaans overleg over Formosa weer op de achtergrond ge raakt, meldt AFP. Knaapje speelde tussen de rails TREIN DOODDE HET Op de onbewaakte overweg bij het Vissertje te Dubbeldam is Zaterdag ochtend een twee-jarig jongetje Dica in 't Veld uit Dubbeldam, door een om tien uur uit Dordrecht vertrok ken en naar Sliedrecht rijdende trein gegrepen en op slag gedood. Het kind zat gebukt tussen de rails en de bestuurder van de trein dacht aan vankelijk, dat zich een hond op de spoorlijn bevond. Hij gaf fluitsigna len en remde de trein af. Het kind schrok, zag de trein aankomen en liep hard weg. Het had er evenwel geen begrip van tussen de rails van daan te komen, maar liep voor de trein uit. De bestuurder kon niet verhinderen, dat het jongetje werd Het onmiddellijk vrijlaten van gegrepen. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te S 10 uur). ZACHTER. Vannacht weinig bewolking 2 en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemende be- wolking en later misschien wat 2 regen. Tot matig cf vrij krach- tig toenemende wind uit Zuide- 2 lüke richtingen. Zachter dan 2 vandaag. 26 April zon op 5.24, onder 19.56 u; maan op 8.05, onder 00.13 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water: Dinsdag 18.20 uur n, April 5.50 uur v.m.; Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. half bew. 1 C. onbewolkt 1 onbewolkt 1 onbewolkt 3 half bew. 4 geheel bew. 7 onbewolkt 2 onbewolkt 1 onbewolkt 0 onbewolkt 1 onbewolkt 8 onbewolkt 7 half bew. 10 onbewolkt 2 onbewolkt 1 M licht bew. 1 licht bew. 2 onbewolkt 6 M onbewolkt 11 zwaar bew. 4 zwaar bew. 4 onbewolkt 10 Korreltje Bij de glans van goud zien zelfs gekken er wijs uit. Japans spreekwoord.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1