Haar vliegenier Onnes won van Belg Roland U.V.S. - V.C.S. doch verloor van Somael (Am.) Eerste klas-leiders kunnen zich allerwege handhaven D.O.S.R.-V.V.S.B. Zevende Tulpen Rallye telt weer 212 deelnemers ZATERDAG 23 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE TAFELTENNISKAMPIOENSCHAPPEN Op de morgen van de zevende dag van de wereldkampioenschappen heb ben onze landgenoten Noortje van Me- gen en Bert Onnes zich gehandhaafd in respectievelijk het dames- en heren en kelspel. Noortje van Megen kwam in de eerste ronde van het dames enkelspel uit tegen de Deense Eva Schandorff. In de eerste twee games speelde de Neder landse uitstekend. Eva Schandorff kreeg geen vat op het spel van haar tegen standster en Noortje scoorde er lustig op los. Rustig plaatste zij de ballen op de hoeken van de tafel en gaf daarmede de Deense geen kans. De derde game verliep anders. Eva Schandorff was nu beter ingespeeld. De strijd ging gelijk op en Noortje had enige moeite om de ballen te keren. Niettemin won zij ook deze game zij het met 2220. De tweede ronde van het heren en kelspel bracht Bert Onnes en de Belg George Roland tegenover elkaar. Met groot machtsvertoon won de 16-jarige Nederlander de eerste twee games. De overtuiging, dat hij Roland in de derde game in korte tijd op de knieën kon krijgen, verleidde hem om nonchalant te spelen. Dit kwam Onnes op een ver- liesgame te staan. Met 2115 won de Belg deze game. Roland herstelde zich en toen bleek, dat het voor Onnes geen gemakkelijke zege zou worden. In de vierde game ging de strijd gelijk op. Roland beschikte over de beste eind spurt en ook deze game eindigde in het voordeel van onze zuiderbuur. Fel ge vochten werd er in de laatste en be slissende game. Onnes begreep, dat hij al zijn krachten in moest zetten om deze ontmoeting te winnen. Hij ging sterk in de aanval en met 2115 won Onnes de vijfde game. Coby van Megen en Cor Pelser, die in de tweede ronde van het gemengd dub belspel tegen het Hongaarse paar mevr. Kerekes en Koczian uitkwamen, werden uitgeschakeld met 2115, 2115, 2114. De verrassing van de dag was de ne derlaag van Tage Flisberg, een der. ge plaatste spelers, van wie men gedacht had, dat hij gemakkelijk de kwarteind strijd in het heren enkelspel zou berei ken. tegen de Tsjech Vaclav Tereba. Onnes en du Buy uitgeschakeld. Ook de laatste heren van de Neder landse ploegen zijn uit het heren enkel spel verdwenen. In de derde ronde kwam Cor du Buy tegenover Johnny Leach te staan; de Nederlander is een goede kracht in de middenklasse, de Engelsman is van topklasse. Cor du Buy mist nu eenmaal in zijn spel dat flit sende, zo kenmerkend voor een speler van extra klasse. Hij is een gedegen goede kracht, die zich taai kan verde digen. Maar tegen Leach verloor hij met 21—16, 21—13 en 21—15 in precies' 3 keer acht minuten. Bert Onnes heeft zich schitterend ge weerd tegen John Somael, de Ameri kaan, door wie hij in vijf games werd verslagen. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat Somael zoveel moeite met onze jeugdige landgenoot zou hebben. Want de eerste game werd zeer vlot door .de Amerikaan gewonnen (2115) hetgeen ook met de tweede game het geval was. In de derde game verkreeg Onnes het initiatief. Voortdurend stond hij met 1 of 2 punten voor. Op 20—19 voor Onnes besliste hij de game in zijn voordeel met een harde backhanddrive in de hoek. In de vierde game vocht Onnes tegen een voortdurende achter stand: 18—14, 20—18. Maar hij bewees in deze partij, dat hij in dit wereld kampioenschap al veel geleerd heeft en dat een achterstand hem niet depri meerde. Met 22—20 wist hij toch nog de game te veroveren, zodat eên vijfde game de beslissing moest brengen. We derom ging de strijd gelijk op tot 1919. Op 2019 voor de Amerikaan rolde een netbal treiterend twee maal over de ta fel, waar Onnes stond. De beslissing was gevallen, tot teleurstelling van het pu bliek, want zou Onnes de Amerikaan hebben werslagen, dan zou Ogimura in de volgende ronde zijn tegenstander zijn geweest. Nog Nederlandse spelers in de strüd. Donderdagavond kon de balans ten aanzien van de Nederlandse deelnemers worden opgemaakt en deze balans viel, de zeer sterke deelneming bij deze we reldkampioenschappen in aanmerking genomen, mee. In het heren enkelspel was men gevorderd tot de vierde ronde, waarvan reeds enkele wedstrijden wa ren afgewerkt. Nederlandse deelnemers waren er evenwel niet in geslaagd de vierde ronde te bereiken. In het dames enkelspél zijn Nel Groot en Coby van Megen nog in de running. Nel Groot komt nu in de derde ronde tegen Audrey Bates (Wales) en Coby van Megen ontmoet dan Diane Rowe (Engeland). Du Buy en van Zoelen alsmede Stoop en Onnes hebben zich in het heren dub belspel in de achtste finales gewerkt. Of zij evenwel deze achtste finales zullen overleven is zeer de vraag. In het dames dubbelspel staan Noortje en Coby van Megen nog op de deelne merslijst. In de achtste finale zullen zij het Hongaarse paar KoczianAlmasi ontmoeten. En in het laatste nummer, het ge mengd dubbelspel, zijn alle Nederlandse combinaties uitgeschakeld. Deze wereldkampioenschappen leveren overigens wel verrassende uitslagen op. Reeds vier van de acht geplaatste spe lers in het heren enkelspel zijn uitge schakeld en men is pas aan de achtste finales toe. Ivar Andreadis werd in de vierde ronde door Koczian uitgescha keld. Johnny Leach versloeg Tomita, Vogrinz, de Zuid-Slaviër liet de Frans man Roothooft verdwijnen en Flisberg, de Zweed haalde niet eens de derde ronde. Alleen Bergmann, Dolinar, Sido er de wereldkampioen Ogimura konden zich handhaven. De gang van zaken in het dames en kelspel is geheel anders. Alle geplaat ste speelsters, te weten Rozeanu, Rosa- linde Rowe, Watanabe, Wertl, Tanaka, Koczian en Eguchi (Gisela Farkas, de achtste geplaatste speelster is niet te Utrecht aanwezig) zijn tot de derde ron de doorgedrongen. De Trefferspeler W. Heemskerk uit Roelofarensveen behaalde op de wereld kampioenschappen tafeltennis te Utrecht prachtige resultaten. Na achtereenvol gens de Engelsman Taylor, de Fransman Delattre en de Duitser Pleuse te hebben verslagen plaatste Heemskerk zich in het tournooi. Na een enerverend ge vecht tegen de tweede speler van Ier land H. O. Prey werd ook deze speler overwonnen. Het was tenslotte de vier de speler van Engeland B. Merrett, die de zegetocht van de Treffersman wist te stuiten waarmede deze op een goed resultaat kan terugzien. Morgen gaat Treffers per speciale bus naar de fi nales. Vertrek 12 uur precies. Felle strijd om de leiding in 3A, 3B en 4A te verwachten Met zes dubbel-wedstrijden komt het eerste klas-programma dit weekeinde tot 34 wedstrijden, waardoor er weer meer vordering in de afwerking van het overladen programma komt, want we zijn nog maar nauwelijks over de helft heen, waarbij opgemerkt dient te wor den, dat verschillende clubs nog drie wedstrijden, Eindhoven zelfs vier, onder de helft is en voor deze laatste club is nog niet eens een dubbelwedstrijd uitge schreven. In IA kan Holland Sport een goede gooi doen tegen Veendam, waarvan ge wonnen kan worden, terwijl NAC het tegen MW in Maastricht nog lastig ge noeg kan krijgen. Willem II in 1B zal het niet gemakke lijk hebben tegen ADO. maar 'n troost voor de Tilburgers is, dat Fortuna in de dubbel-wedstrijd tegen Sparta ook de handen vol zal hebben. De leiders van IC, PSV, ontvangen Haarlem, wat geen onoverkomenlijke hinderpaal zal blijken te zijn, doch of Rapid de volle winst uit Alkmaar zal meebrengen dienen we nog af te wach ten. VW torent hoog aan de ranglijst van ID: zeven verliespunten minder dan Ajax en er kan er morgen nog wel weer een bijkomen, want de Venlonaren ont vangen DFC, terwijl Ajax op bezoek moet bij de Graafschap. Intussen kunnen alle leiders in de eerste klasse hun positie weer verbete- In de 2e klasse A gaat Wassenaar op bezoek bij HW, waartegen destijds in Wassenaar werd gelijk gespeeld. De krachten zullen elkaar ook nu niet veel ontlopen en we rekenen minstens weer op een gelijk spel. De leiders van 2B komen bij UVS op bezoek. In Den Haag verloren de Blauw- witten met 20, doch als we de resul taten van VCS in de laatste wedstrijden bezien, menen we, dat er voor de Leide- naars wel een kans op een overwinning is. Het is tevens de laatste kans der Blauwwitten om nog weer wat dichter bij de leiders te komen. Vier clubs strijden in 3A nog steeds om de leiding: BI. Zwart en HBC met 9 verliespunten, Zandvoortmeeuwen en Laakkwartier elk met 10. Het laatste woord in deze strijd is nog niet gespro ken en een der belangrijkste wedstrijden op morgen is de ontmoeting Blauw ZwartZandvoortmeeuwen. De Wasse- naarders moeten deze wedstrijd winnen om de kans op het kampioenschap te be houden. want HBC zal door een nieuwe zege op TYBB dan op gelijke voet blij ven, terwijl Laakkwartier ook nog een woordje blijft meespreken. LFC, op bezoek bij hekkesluiter Rip- perda, mag morgen wel dubbel oppassen. Na dé overwinningen der laatste weken, zal men geneigd zijn, de strijd tegen de hekkeslpiters te licht aan te slaan. In de 3e klasse B blijft de strijd om de leiding al even interessant: Lugdu- num, RKAW en Wilhelmus steken hier hoog boven de overige clubs uit en zij gedrieën zullen moeten uitmaken wie tenslotte kampioen gaat worden. Lugdu- num kan morgen winnen van Vios, RKAW van Excelsior en Wilhelmus van Westerkwartier. Lukt dit allemaal, dan wordt de strijd weer verscherpt, maar we geloven, dat de een of de ander wel een steek zal moeten laten vallen. WSB en Roodenburg, de leiders van 4A, schelen slechts twee punten meer op ZONDAG 2.30 UUR 4e klasse K.N.V.B. Terrein: Provincialeweg, Roelofarendsveen. (Advertentie). ZONDAG 2.30 UUR BELANGRIJKE WEDSTRIJD Koop kaarten in voorverkoop. (Advertentie) de ranglijst.... Nog één struikelen van de Bavoclub en partijen zijn gelijk, 't Is voor de Noord wij kerhouters niet te ho pen, dat dit gebeurt, doch zij kunnen erop rekenen de zege morgen van DOSR niet cadeau te zullen krijgen. En dan moeten we natuurlijk afwachten, wat de Leidse Houtbewoners morgen tegen THB zul len uitrichten. Deze club verloor Zondag jl. wliswaar met 47 van ASC, maar daarin konden de Haarlemmers juist wel eens aanleiding vinden om beter aan te pakken. Verder kan Teylingen van ASC win nen, Meerburg van Rouwkoop, SJC van Tonegido en. Warmunda van Lisse. In 4C tenslotte verwachten we een zege van Alphia op VEP en van Oude water op Boskoop. Lugdunum Tegen VIOS komt Lug- dunum als volgt uit: Van Well; Quist, Wolters; Van Pijlen, Hoekstra, De Roo; Teeuwen, Filippo, Verhoeven, Teeuwen, Mizee. Overzicht L.V.B. Beslissende ontmoeting SVLV tegen Docos Eerste klasse: De voornaamste ontmoeting in deze afdeling is ongetwijfeld de wedstrijd SVLV togen Docos, die over bezetting van de eerste plaats zal beslissen. Oranje Groen ontmoet LDWS, terwijl Alphense Boys bij de Boys uit Stomp- wijk op bezoek gaat. St. Bernardus ont vangt Foreholte. Tweede klasse: VTL speelt morgen voor de gastheer van WOA; misschien dat Oud-Ade het er nu beter af kan brengen dan verle den week. VNL komt morgen tegen Morskwartier uit en SJZ tegen Wete- ringse Boys. AZL en ZLC moeten resp. VNA en Kagia bekampen. Tweede klasse B: KRV speelt tegen Roodenburg 4 en MMO is de gastheer van UDO. Swlft-Combiuatle Morgen worden de kampioenschapen korte afstand ver reden. Er wordt gereden in series met herkansing. Materiaal is vrij. Start 9.30 uur aan De ZijL Lenig en Snel Hedenmiddag starten de amateurs J. de Lange, J. Riethoven en Ad. Prangers in de Ronde van Woorden 80 km. en de nieuwelingen J. v. Leeuwen S. Gommans en Th. Hoogkamer rijden 40 knV. Zondag vindt er een clubontmoe ting plaats tegen HRC Hollandia uit D*n Haag. start 8 uur vanaf de Hoge Rijndijk (HBS) Het grootste wielerevenement in ons land, de Ronde van Nederland, heeft zich Vrijdagmiddag vx-ijwel onopgemerkt in de startplaats Rotterdam genesteld. De merkwaardige stilte, die aan deze ronde vooraf ging, was ook hier niet doorbro ken. Of het de stilte voor de storm was? Een klein stormpje werd Vrijdagmid dag wel verwekt door de wentelwiekende helicopter, waarmee Gerrit Voorting en Wout Wagtmans op de heli-haven aan kwamen. maar daarmee was het ook weer gedaan. In tegenstelling tot vorige jaren was de permanence nu gevestigd in een grote autobus, die vlak naast het stadhuis een plaatsje gevonden had. Misschien was dit voor de organisatie een prettige oplossing voor allen, die verder bij de ronde be trokken zijn was bet een weinig aange name pleisterplaats, die men na het af halen van de benodigde stukken zo snel mogelijk weer verliet om ergens anders warmte en gezelligheid te zoeken. Do renners kwarpen zo af en toe bij de Aan de vooravond van dc Ronde Nederland landden Woutje Wagtmans en Gerrit Voorting op Heliport ln Rotter dam. Van links naar rechts ziet men: Voorting; O. van Erp, voorzitter vai Ronde en Wagtmans. permanence en vertrokken dan ook weer spoedig naar hun hotels. Hierdoor en door de weinig gelukkig gekozen parkeerplaats voor de wagens van de reclamekaravaan, die geheel aan het oog van de voorbijgangers onttrok ken waren, kwam het waarschijnlijk, dat zich op de drukste momenten slechts enkele tientallen nieuwsgierigen in de nabijheid van de permanence ophielden. De meeste Nederlandse renners had den zich Vrijdagavond in Rotterdam ge meld. De Engelsen. Duitsers, Italianen en Belgen waren eveneens present, de Zwit sers kwamen pas laat in de Maasstad aan. In Noordwijk starten 143 deellnemers op 30 April Met 212 deelnemers precies even veel als het vorig jaar zal dit jaar de Zevende Internationale Tulpen Rallye van Zaterdag 30 April tot 5 Mei worden gehouden en vanuit Noordwijk, Brussel, Londen, Hamburg, München en Parijs zullen zij allen naar Stuttgart hun aan looproutes nemen, om tenslotte vandaar de gezamenlijke route over Montéli- mar, Belfort, Luxemburg, Nürburgring, Eindhoven naar Noordwijk van 2640 km. te maken. Met opnieuw 212 deelnemers bewees de RAC West. dat de Tulpen Rallye nog in de onverminderde belangstelling staat der automobilisten, want naar de heer P. Nortier op de gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie mededeelde, is de deelname aan de grote rallyes op automobielgebied op angstwekkende wijze aan het dalen, ondanks er soms fantastische prijzen in geld worden uit geloofd. De meeste rallyes moeten met 60 70 deelnemers genoegen nemen en al blijft de Rallye van Monte Carlo nog de grootste, het aantal deelnemers was dit jaar toch 91 minder dan in 1954. Vooral omdat alleen de Tulpen-Rallye alle klassementsproeven en speciale etap pes tot het allerlaatste moment geheim houdt en bovendien dit jaar door de nieuwe handicap-regeling iedere specu latie op winstkansen aan de deelnemers ontnomen is, mag men de enorme deel name als een blijk van onbeperkt ver trouwen in de organisatie beschouwen; wat een compliment voor de actieve 3eETAPPE 3Ö4KM- MAANDAG25 APRIL 2e ETAPPE 191 KM. ZONDAG 24 APRIL RAC-West en haar Tulpen-Rallye Comi té ongetwijfeld waard is. Het overzicht van de deelnemers doet zien, dat het buitenland met 111 deelne mers de 101 Nederlanders juist iets de baas is. De Engelse deelname is groot als steeds, maar ook uit Scandinavië komen steeds meer inschrijvingen, ditmaal 23. De Duitse deelname is zonder twijfel als gevolg van de perscampagne om tij dens de Bevrijdingsweek maar liever uit Nederland weg te blijven minder dan anders, terwijl de overige landen slechts een bescheiden rol spelen. Interessant is de geweldige verschei denheid van autotypen in de Tulpen- Rallye: 69 in totaal en van 36 verschil lende merken. Dit is het beste bewijs, dat de organisatoren het goed hebben gezien, toen zij door hun handicap-rege ling konden zeggen, dat in de Tulpen- Rallye gelijke kansen zijn voor iedereen. Zo zullen we dan als uitersten twee kleine. 2pk Citroëns de strijd zien aan binden met twee Mercedes 300SL sport wagens. die ruim driemaal zo hard lopen. En daartussen dan al die andere wagens, snelle en langzame, sportieve en heel gewone, en allemaal, zoals gezegd, met gelijke kansen. De 212 wagens zullen verdeeld zijn ln niet minder dan 14 klassen en er is dus een felle strijd te verwachten. Dat ondanks het door de handicap ge lijkschakelen van alle wagens een record aantal van 22 merkenteams werd inge schreven, is ook alweer een bewijs van de sportieve aantrekkingskracht van de Tulpen-Rallye. Groot gevecht onder de dames! Voor de Damesbeker zullen de beste damesrijdsters ter wereld elkaar in de haren vliegen. Zo treffen we de kam pioene Sheila van Damm en haar eeuwi ge tegenstandster Nancy Mitchell, verder hoe kan het anders? natuurlijk Greta Molander en last but not least Pat Moss, de zuster van de bekende coureur Sterling Moss en al even bedre ven aan het stuur als haar beroemde broeder. De route. De route van de Tulpen-Ralye is in grote trekken reeds bekend, al worden de finesses nog geheim gehouden. Van uit de zeven startplaatsen wordt Zater dagavond 30 April om 8 uur gestart voor de aanlooproutes naar Stuttgart, waar de deelnemers op Zondagmorgen aanko men. In Stuttgart wacht hun een grootse ontvangst, waarna voor het eerst in Tulpen-Rallye een nachtrust gehouden wordt tot Maandagmorgen G uur. Dan voert de route door het Schwarzwald, de Vogezen, Auvergne, de Franse Alpen, de Jura, de Ardennen en de Eifel, waar na op Woensdag 4 Mei vanaf half negen in de morgen het eindpunt te Noordwijk aan Zee wordt bereikt. Gedurende de gezamenlijke route zul len de deelnemers in zeven Speciale Etappes extra aan de tand gevoeld wor den, terwijl zij in een viertal klasse mentsproeven al de eerste strijd gaan voeren om de veelbegeerde Tulpen- Trophy. Zandvoort vormt bet hoogtepunt! Op Bevrijdingsdag 5 Mei zullen als laatste klassementsproef de slotraces op het Circuit van Zandvoort plaats vinden en daar zal uiteindelijk de grote beslis sing vallen. Juist door de handicap-rege ling zal de spanning groter zijn dan ooit. Trouwens, nog nimmer heeft men in de autosport bijna 70 verschillende wagen typen op gelijke voet met elkaar in de strijd gezien. De Tulpen-Rallye races, die om 10 uur aanvangen, zullen dit sen sationele schouwspel voor het eerst ver tonen. Zaterdag 7 Mei om 18.00 zullen te Noordwijk aan Zee de talloze prijzen worden uitgereikt. Ook hier introduceert de Tulpen-Rallye iets nieuws, want per wagen worden thans twee, inplaats van één beker uitgereikt, wat niet meer dan billijk is, omdat beide rijders evenveel moeten presteren. Deze maatregel zal door de deelnemers luide worden toege juicht. Tot besluit zal Zaterdagavond het roemruchte en in heel Europa bekende Slotfeest van dc Tulpen-Rallye plaats ROEIEN DE VARSITY 1955. Zondag 1 Mei is de datum voor de zeventiende Varsity en voor de elfde maal zuilen deze wedstrijden op de in 1940 voor het eerst gebruikte baan op het Amsterdam-Rijnkanaal onder de gemeente Utrecht worden geroeid. De wedstrijden vangen 's middags om 2 uur aan en zullen om 6 uur zijn ge ëindigd. Het hoofdnummer, de Oude Vier, wordt tussen vier en half vijf ge roeid. In dit nummer komen aan de start: Triton, Laga, Njord, Nereus en Aegir. De samenstelling van de Njord- ploeg is: boeg J. J. Kruijt; H. van Wees, H. M. Boot; slag R. Hoorns van Hey- ningen; stuurman R. P. Heijbroek. In 1953 werd de Varsity gewonnen door Nereus en vorig jaar door Njord. ATHLETIEK DEN HAAG KRIJGT TWEEDE ATIILETIEKBAAN Begin September zal in opdracht van dc gemeente Den Haag een aanvang worden gemaakt met de aanleg van een athletiekbaan, met een omtrek van 400 meter, aan de Zuidlarenlaan. Tevei\s wordt een roodachtig gekleurd oefenveld voor volley- en basketbal aangelegd. De uitvoering is opgedragen aan Wer- nink's Tennisvloeren te Leiden, die reeds dergelijke banen in Rijswijk, 's Herto genbosch. Dordrecht en Den Helder heeft aangelegd. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM „Helemaal niet. Ik begrijp best hoe de arme kerel zich voelde. Hij houdt van je Simonne". Zij kleurde onder zijn blik. „Och, dat zal zo'n vaart niet lopen". „Hou jij niet van hem?" „Ik weet niet wat de liefde is, mon sieur". Hij lachte. „U.... Weet u het ook niet?" „Ik dacht dat ik de liefde kende. Hij voleindigde de zin niet, maar nam haar koffers op. Hij was niet van plan over liefde te spreken met een kostschoolmeisje. Het is gek, maar iedere vrouw, jong of oud, dacht hij, spreekt graag over liefde, of ze er ervaring van heeft of niet. Alphonse, de bejaarde echtgenoot van Artemise Gautreau kwam hem helpen om de koffers op het bagage' rek te binden. Dat was met weinig moeite gebeurd, en weldra stapten ze beiden in. De oude Artemise stond te snikken in haar schort en Alphon se wreef zijn neus met de rug van zijn hand. In de dorpsstraat zwaaiden ouderen en kinderen hen toe, en Marcel liet zijn muzikale hoorn ten afscheid klinken. Dan waren ze buiten in het vrije veld en schoten over de polderweg naar de postroute van Quebec. Si monne keek aandachtig naar de val lei, die daar zonnig lag in zijn uit gestrektheid. Ze draaide zich om en keek naar het vergulde kruis op de top van de Lourdeskerk boven op de Beaumont. Inwendig nam ze af scheid van al die bekende dingen. Ze nam afscheid in haar hart van Pierre. Ze had het vaste vermoeden dat hy op dit ogenblik op hun ge liefkoosde plekje op de heuvel zou zitten, tussen de dennen en de va- I rens, en dat hij nu neerzag in het dal, en op de weg waarover hun auto voortsnelde naar de onbekende toe- l komst. HOOFDSTUK IV De wind zoefde langs hen heen. Hij speelde met Simonne's haar, trok schelrrs glanzende krullen onder de rode baret uit en liet die uitwaaien in de zon, alsof hij zeggen wilde: „Hier is een veel mooier goud, dan jij kunt toveren, mn vriend" De lange weg slierde met grote bogen onder de neus van de ver chroomde draak door, die boven op de radiateurdop lag en zijn slanke lijf ver naar voren stak. Kleine huis jes, villatjes en boerderijen vlogen hen voorbij, terwijl de motor diepe, sonore orgeltonen zong. Ze reden Westmoreland uit, door 't rustige land en de slaperige dorpen van Kent: Cocagne, Richibucto. Ste. Anne. Voort ging het naar het Noor den, naar Northumberland over de lange brug over de Mirimachi. Hier en daar werd even gestopt om een glaasje limonade te gebruiken oir een ijsje te eten. Zij zag hoe hij haar geamuseerd bekeek, als ze het ijs likte uit de lange wafelhoorntjes. Ze lachte, kreeg een kleur en voelde zich erg onhandig, maar tevens erg gelukkig. Hy keek haar aan of ze een kind was. Hij ge noot van haar vreugde met deze sim pele genoegens. „Bebe!", lachte hy, met zijn tan den bloot. „Ik ben geen bébé hoor!" Haar grijsgroene ogen vlamden gepiqueerd. „Ik hou van roomijs en van bonbons, maar. I„Het is niet alleen dat!" „Niet? Wat dan, mijnheer Bernard?" „Het komt omdat je nooit de zorg hebt gekend van ouders, de liefde van ,,Maar Edmond was er toch! En Artemise en Madame Plourde en Al phonse en Mère Angélique en Pierre". I „Die hebben je dat toch nooit kun- I nen geven, Simonne". Hij dacht aan de jaren dat dit kind prac^isch een wees geweest was, aan alles wat ze 1 gemist had aan zorg en liefde. Nooit was ze eens lekker verwend of blij verrast door iemand. Het was altijd even eenzaam, nuchter en gewoon vriendschappelijk geweest. Maar het •meisje begreep dat zelf niet. Ze kon i niet weten wat ouderliefde beteken de. De begrippen die ze van het fa milieleven had, had ze zelf gevormd, zonder ooit ervaring ervan te hebben gehad. „Denkt u na over mij, monsieur?" „Simonne", zei hij ernstig. „Ik ben de voogd die altijd over zijn plichten nadenkt, en daarom ben ik tot het besluit gekomen je te vragen of je nóg een ijsje wilt?" „Iknee, ik geloof het niet, dank u". „Dan gaan we weer verder. Ben je ooit in Quebec geweest?" „Ik ben nog ooit ergens geweest, behalve in Moncton, Shediac en Cap Brulé. Maar ik heb wel foto's gezien van Quebec en er boeken over gele- I zen en Soeur Jeanne d'Arc kwam daar vandaan en vertelde er wel eens over hoe mooi het er is. Ik vind het I enig dat we daar naar toe gaan. Het lijkt me iets wonderlijks op dezelfde I plaatsen te kunnen lopen waar zo veel beroemde mannen gegaan zijn, zoals Champlain en Frontenac". I Ze reden een tijd zwijgend voort. I Haar schouder rustte tegen zijn arm en hij dacht na over de last en de plicht die hij op zich genomen had. Als hij op zijn gevoel was te werk ge gaan, dan had hij zijn arm om die smalle schouders gelegd. Dit lieve, j aanhankelijke, onschuldige meisje I was een schat als hij nooit vermoed had dat er bestond. Maar hij vervloekte zichzelf bij voorbaat, als hij ooit zou trachten dit meisje voor zich te winnen. En hy dacht ook aan de belofte die hij Pier re Gay gedaan had en aan Edmond Caron, wiens zusje zij was. „Bent u altijd zo zwijgzaam, mon sieur?' Ze had hem een hele tijd aan zitten kijken. „Tobt u misschien over mij? Ben ik niet éen grote last voor u?" „Natuurlijk niet, kindje. Hoe kom je daarbij?" ,,U bent een man van zaken. U bent beroemd ook. U moet het zeker wel druk hebben en toch kwam u hier heen. „Dat was mijn plicht. Ik had het aan Edmond beloofd". Hij voelde hoe z jn woorden haar onvriendelijk moes ten schijnen. „Maar nu is die plicht het grootste genoegen geworden wat ik ken", voegde hij er aan toe. Weet je, ik dacht aanvankelijk dat ik zou kunnen volstaan met een „bonne" voor je te zoeken, een kindermeid. En dat ik dan een kinderkamer zou moeten inrichten in mijn huis. Maar nu zal ik zelf een taak krijgen, met je van advies te dknen over hetgeen je doet en van plan bent". Ze zweeg lange tyd en hy dacht, dat ze zijn woorden al lang weer vergeten was. Maar dan zei ze ineens als gevolg: „En. bevalt die nieuwe rol die u te spelen krijgt, u beter?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7