In „De Wereld" te Wageningen gaven de Duitsers zich over SMAAKT BETER DAN SHAG C HERINNERINGEN UIT DONKERE DAGEN De hakken klikten en Prins Bernhard stak een sigaret op Regering houdt vast aan de voorgestelde huurverhoging Belasting-zondaars kunnen tot 31 Mei a.s. schoonschip maken VRIJDAG 22 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 dank zij Clark Procédé EQ7 smaken: VIRGINIA AMERICAN ZWAAR HALFZWAA R Rol Shagretta losser dan shag,y dan smaakt Uw sigaret het best! Tussen en op de uitlopers van het In hotel ,,De Wereld" te Wagenin- heuvelland' De Veluwe ligt een stad je. Een stadje, bekend om zijn land bouwhogeschool, om zijn toerisme, maar nog meer bekend door de oor log. Tot tweemaal toe ging het harde oorlogsgeweld over deze gemeente, lot tweemaal toe waren de bewo ners van deze stad genoodzaakt hun koffers te pakken en te evacueren. De eerste maal voor vijf dagen, toen het oorlogsgeweld m 1940 over geheel de wereld losbarstte, de tweede maal voor acht maanden, toen de Duitsers hardnekkig verzet boden tegen de geallieerde overmacht. Er bestond een groot verschil voor de bewoners van Wageningen bij deze dubbele evacuatie. De eerste keer ging het per auto of per eigen vervoermiddel, de tweede keer werd men gedwongen om in vunzige ko- lenschuiten plaats te nemen en aldus als brandstof uit de steengroeven te worden weggevoerd. De vreugde kende ook 'bij deze mensen, evenals overal elders, geen grenzen toen op Vrijdagavond 4 Mei via de Engelse zender bekend werd, dat op de Lünerbergerheide de Duit sers hadden gecapituleerd. „Zij konden niet anders". Enkele dagen voordat dit geschied de had Seyss Inquart nog juist verze kerd, dat noordelijk Nederland met hand en tand door de Duitsers verde digd zou worden. De geallieerde comman- 11 danten begrepen wel, dat met zeer zware verliezen dit door het water be schermde gebied kon worden ver overd, maar bovendien dreigde de hongersnood vooral in de grote ste den op een schrikwekkende manier. Derhalve werd besloten het Duitse leger in eigen land tot overgave te dwingen en deze opzet gelukte prach tig. En ondanks het feit, dat het oor logsleed tot weemaal toe over hun stad was gegaan, waren de Wage- ningers er trots op, toen bekend werd, dat de'overgave van de Duit se troepen in Nederland in „hun" hotel „De Wereld" zou plaatsvinden, een plaats die intussen meer op een puinhoop dan op een hotel geleek. In de ochtend van die gedenk waardige 5de Mei gaf generaal Foul- kes, bevelhebber van het eerste Ca nadese legerkorps aan luitenant-ge neraal Reichelt, chef van de Duitse legerstaf, opdracht om van veldmaar schalk Blaskowitz te eisen 's middags om vier uur in hotel „De Wereld" aanwezig te zijn, teneinde te onder handelen over de overgave van het Duitse leger in Nederland, waarvan Blaskowitz veldmaarschalk was. Het tijdstip der overgave. Er heerste een begrijpelijke span ning bij de oorlogscorrespondenten, fotografen en filmoperateurs, toen het tegen vieren liep. Een hels ka baal (waarschijnlijk het laatste la waai dat zij maakten) ging aan de komst van de Duitsers vooraf. Het geloei van sirenes, het gedaver van de motoren uit de verte was duide lijk hoorbaar. Voorafgegaan door leden van de Canadese militaire politie arriveer den de Duitsers ir een gammel, met camouflagekleuren bedekt wagentje gen vond de ontmoeting plaats der opperbevelhebbers. Voor de tafel links de lt.-gen. Reichelt, rechts veldmaarschalk Blaskownitz; achter de tafel v.l.n.r.: de tolk (een Cana dese kolonel), generaal Foulkes, die tekent, en Prins Bernhard. met daarop de witte vlag, reeds een voorteken van de volledige over gave, In de gelagkamer van het hotel namen zij plaats en daar werd de overgave, gespecificeerd in een acht tiental artikelen, getekend onder doodse stilte. Het enige incident op dit belangrijke ogeblik was het mo ment, waarop generaal Foulkes Duitsers bekend maakte, dat Prins Bernhard In zijn kwaliteit van opper bevelhebber van de Binnenlandse Strijdkrachten aanwezig was. Duitsers sprongen stram in de hou ding en de Prins reageerde slechts door het opsteken van een sigaret. De Prins was 's morgens uit het Loo, het hóofdkwartier van de Bin nenlandse Strijdkrachten, naar Wa geningen vertrokken in de auto van Seyss Inquart, die zijn mannen had den buitgemaakt. Precies om half vijf zette veldmaarschalk Blaskowitz zijn handtekening onder de documen ten en' was de overgave van het Duit se leger in Nederland een feit. Een simpele herinnering. Wij dwaalden vandaag weer rond in de door de Wageningse V.V.V in gerichte capitulatiezaal. Deze zaal is De zaal is zo ingericht, dat zij een overzichtelijk beeld geeft van de ge hele oorlog. Nog vindt men er de zo gehate bonkaarten, de met vreug de begroette vervalste persoonsbe wijzen, afschriften van processen-ver baal, die door SS'ers tegen goede Ne derlandse burgers werden opge maakt. Men vindt er de aanplakbil jetten van de Duitsers, waarmede zij poogden het steeds groeiend verzet te breken en de mensen te wijzen op de gevaren, die dreigden als de geallieer den bezit van het land zouden ne men: „Nederlanders, weet U, dat het Uw zogenaamde bondgenoten zijn, die Uw kinderen laten verhongeren?" Nog liggen daar de foto's uit het archief van Prins Bernhard, die een nauwkeurig beeld geven van de wij ze, waarop de overgave is geschied, een copie van overgave-artikelen, ge tekend door generaal Foulkes en de Generaloberst Blaskowitz, complete ren het geheel. Als simpele herinne ring aan dit voor ons Nederlanders heugelijke feit ligt daar de vulpen van generaal Foulkes, waarmede de overgave is getekend en welk instru ment hij Wageningen schonk, toen Wageningen herdenkt.... Nu, tien jaar na de capitulatie, her denkt Wageningen dit grootse mo ment. Is er een betere herdenking mogelijk dan door het houden van een tentoonstelling van de vele do cumenten, die in Wageningen van de capitulatie aanwezig zijn, documen ten, die een zo grote historische waarde hebben en eventueel nog zul len worden aangevuld met nieuw ma teriaal, afkomstig van het Rijksbu reau voor Oorlogsdocumentatie. Is er een betere herdenking denk baar dan een défilé van soldatencom- pagnieën uit Canada, Amerika, En geland, Frankrijk en Nederland langs het hotel „De Wereld"? Hare Majesteit de Koningin, de minister president en generaal Foulkes zullen toespraken houden, De middenstandsorganisatie orga niseert een historische optocht, waar in de geschiedenis van de capitulatie- stad zal herleven, een geschiedenis, die op deze dag haar hoogtepunt zal vinden in de uitbeelding van de capitulatie. Het leven in Wageningen gaat zijn dagelijkse jachtige gang en de bezoeker zal weinig of niets bemer ken van een activiteit voor een sfeer volle herdenking van de capitulatie, maar achter de schermen wordt hard gewerkt om te komen tot een voor ieder alleszins aanvaardbare herden king, die weliswaar de verschrikke lijke tijd van 19401945 zal doen herleven, maar desondanks toch het zwaartepunt zal leggen op het heu gelijke feit van die Zaterdagmiddig in Mei 1945: de capitulatie en de be vrijding, die een golf van blijdschap de stad hem tot ereburger benoemde.1 veroorzaakte over geheel Nederland. Huurbelasting blijft liggen dit probleem practisch wordt geblok keerd. Een grotere huurverhoging zal voor de grote massa volkswoningen niet doorvoerbaar zijn zonder een Dp PFfiFRivri wife* dp in rti» compensatie voor een groot deel van I i de huurders. Dit zou ingaan tegen Tweede Kamer voorgestelde al- hPt *trPVPn ro - K gemene 10% huurverhogipg af handhaaft ten volle haar voorstellen tot huurverhoging met 5 of 10% in bepaalde gevallen, ondanks het feit, dat deze plannen van geen enkele zijde in de Kamer instemming heb- bij verworven. Dit blijkt uit de Memorie van Ant woord van minister ir. H. B. J. Wit te op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer. Uit de Memorie blijkt tevens, dat de regering de huurbelasting pas la ter aan de orde wenst te stellen op een moment dat in het „kader van de zich dan voordoende omstandig heden het juiste wordt geacht". De verhogingen acht het kabinet voor het ogenblik het maximaal'toe laatbare en verdere verhogingen zullen moeten worden uitgesteld, totdat de omstandigheden zich heb ben gewijzigd. Oofc voor de regering, aldus minis ter Witte, was het een teleurstelling, dat de sociaal-economische omstan digheden haar noopten om met een voorstel te komen, dat aanzienlijk minder bijdraagt tot de oplossing van het huurprobleem dan zij zich aan vankelijk had voorgesteld. De minister blijft als het streven der regering aangeven het bereiken van vrije huren bij een verzadigde markt. Door de huurbelasting thaqs ter discussie te stellen zou dit volgens niet het vertrek, waar de overgave i df regering politiek zo actuele pro- geschiedde, maar nog staan daar de "eem met tot oplossing worden ge- tafel en de acht stoelen, waaraan de commandanten gezeten waren. De Duitsers arriveerden met de witte vlag. bracht, omdat dit slechts zou kunnen leiden tot een verscherping der standpunten, die het vinden van een oplossing nog zal bemoeilijken. Hier door zou het gevaar ontstaan, dat het verder optrekken van de huren door het streven der regeripg naar rust in de lonen en prijzen. De voorgenomen belastingverlaging biedt voor grote groepen van de bevolking niet vol doende compensatie voor een huur verhoging. De eenstemmigheid in de Tweede Kamer over de noodzaak van verde re huurverhogingen doet minister Witte de hoop koesteren dat het mo gelijk zal zijn, om, zodra de omstan digheden dit toelaten, in gemeen schappelijk overleg tussen regering en Staten-Generaal tot verdergaan de maatregelen dan de thans voor gestelde te geraken. Behalve vooroorlogse woningen zullen ook bepaalde categorieën na oorlogse in huur verhoogd worden. De woningen zijn: arbeidswoningen gebouwd tot 1951 voor zover de thans geldende huurprijzen de grens, be neden welke geen huurverhoging plaats vindt, overschrijden; herbouw- panden; naoorlogse woningen uit de particuliere sector, gebouwd onder de financieringsregeling woningbouw 1947 en 1948. Niet verhoogd zullen worden wo ningen uit de particuliere sector ge bouwd krachtens de premie- en bij drageregeling 1953. Evenmin zullen in huur verhoogd worden woning wetwoningen, gebouwd krachtens de beschikking bijdragen woningwet- bouw 1950. Binnenkort drinkt ons land dozenmelk Binnen afzienbare tijd zal de Ne derlandse melkboer niet meer met een wagen rammelende melkflessen rijden, doch met een VTacht geluid loze plasticdozen, waarin zich de melk schuilhoudt. Reeds 5 jaren wordt in Nederland de melk verpakt in dozen, doch deze productie was bestemd voor de uit voer naar de Amerikaanse bezettings troepen in Duitsland. Thans hebben rekenaars echter aan getoond, dat ook op de binnenlandse markt de dozen voordeliger zijn dan de flessen, vooral omdat de dozen enkele hygiënische voordelen hebben, die dus de service aan koning Klant vermeerderen. De melk komt machinaal in pirami- de-vormige dozen terecht en de ver bruiker behoeft slech s het topje van de doos af te snijden om de melk te kunnen laten stromen. Is de doos leeg, dan wordt zij weggegooid. Door het lichtwerend-effect van de dozen zal de melk langer goed blijven en de hinderlijke statiegeldberekening voor de flessen kan voorts ook achterwege blijven. Nederland heeft tot nu toe geen do zen melk op de binnenlandse markt gebracht, omdat de machines, die voor de productie vereist zijn, uit Zweden moeten komen en de aflevering mondjesmaat is. Daarom zal het nieu we systeem ook slechts langzaam zijn weg do< vinden. Bevrijdingscadeautje De herdenking van de tiende ver jaardag van de bevrijding van ons land is voor de regering aanleiding de belastingplichtigen die, om welke re den dan ook, na de bevrijding aangif ten voor de belastingen onjuist heb ben gedaan, tot en met 31 Mei 1955 in de gelegenheid te stellen bun fis cale positie alsnog vrijwillig te zui veren. Indien een belastingplichtige uiter lijk op genoemde datum aan de in- Vragen over concurrentie bakkers Het Tweede-Kamerlid de heer N. van de Heuvel heeft aan de ministers vragen gesteld over concurrentie in het bakkersbedrijf. In Dordrecht en Amsterdam-West ligt de broodprijs beneden het niveau, waardoor een efficiënt werkend en goed geoutilleerd klein- en midden bedrijf in de bakkersbranche niet aan volledige dekking van de kosten toekomt. Ter voorkoming van verdergaande ontwrichtende concurrentie vraagt hij of de minister bereid is gevolg te geven aan zijn in nota inzake de ver nietiging van de verordening brood prijzen 1942 gedane toezegging, gé bruik te maken van de bevoegdheden, hem gegeven in het kartelbesluit 1941? Broodbloem-prijs zal niet worden verhoogd Sedert 17 Januari hebben de maal- bedrijven de prijzen van tarwebloem verlaagd. Hierdoor werden de bak kers in staat gesteld de prijs van het wittbrood met één cent per brood van 800 gram te verminderen. De ver laging van de prijs van de tarwebloem werd mogelijk gemaakt doordat voor tarwe-afvallen (veevoeder) hoge prij zen konden worden verkregen. De situatie is thans echter zodanig veranderd, dat in de komende maand voor tarweafvallen sterk verlaagde prijzen worden verwacht, die een prijsverhogende werking hebben op het prijspeil van tarwebloem. Met de maalbedrijven is aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee voor de periode van 1 t/m 28 Mei 1955 een regeling getroffen, waarbij zij bereid zijn gevonden de prijs van tarwebloem, bestemd voor de brood- bereiding, die gold in de tweede helft van Januari 1955, niet te verhogen. Voor tarwebloem, bestemd voor ver werking tot banket, koekjes en bis cuits, geldt de regeling niet volledig. Voor deze bloem behoort een matige prijsverhoging tot de mogelijkheden. Voor ongebuild meel daarentegen mag op een prijsverlaging worden gerekend. Over een regeling met betrekking tot de periode na 28 Mei zal nader overleg worden gepleegd. specteur der belastingen schriftelijk of mondeling mededeling doet van de feiten waardoor te weinig belasting is betaald, zal te dier zake geen straf vervolging worden ingesteld. Volstaan zal worden de te weinig betaalde belasting na te vorderen voor die jaren, waarvoor de navorde ringstermijn nog niet is verstreken; dit betekent voor de inkomstenbelas ting over de jaren van 1950 af en voor de vermogensbelasting over de jaren van 1951 af. Bij de navordering of naheffing zal geen verhoging of boete worden opgelegd. Voor wie 't niet geldt. Het vorenstaande geldt voor alle belastingen, met dien verstande dat de feiten, waarvan de belastingplich tige thans mededeling doet, niet zul len worden gebruikt voor de navor dering van de heffingen ineens. Deze regeling geldt niet: a. Indien het de belastingplichtige bekend is dat tegen hem een strafrechtelijk onderzoek wegens fiscale onregelmatigheden gaan de is; b. Voor zover het de belasting plichtige bekend is, dat de be lastingadministratie reeds het voornemen heeft tot navorde ring of naheffing over te gaan. Nadere inlichtingen kunnen desge wenst aan de inspecties der belastin gen worden verkregen. EINDH0VENSE MOORDZAAK Opperman weer in arrest De 32-jarige Eindhovense opper man, die beschuldigd van moord op zijn 32-jarige echtgenote enkele weken geleden tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld en daarna op verzoek van de verdediging in vrij heid werd gesteld, in afwachting van de uitspraak, is gisteren op last van de Bossche rechtbank wederom in ar rest genomen, terwijl tevens een nieuw onderzoek gelast is. De rechtbank zou gisteren uitspraak doen in deze moordzaak, doch zij be val slechts de arrestatie van de op perman en verwees de zaak naar de rechter-commissaris. Missiologische week gesloten Gistermiddag is de Ned. Missiologi sche week gesloten met twee rede voeringen. De eerw. heer Th. Boers uit Roermond, leider in de missie actie in Limburg, hield een propa gandistisch betoog voor de mission- naire vorming van leiders der missie actie. Dat moeten zijn katholieken van de daad, uit wier innige geloofs beleving de missieliefde opbloeit, welke zich in daden omzet. De weleerw. heer J. Buse, overste van het O.S.C.-Huis te Hees bij Nij megen, schetste hoe de missiegedach te bij de gelovige bevorderd kan wor den. Mgr. prof. dr. Alph. Mulder sloot vervolgens het congres met een dank woord aan alle medewerkers. Opa Klijzing proclameert de „Wereldpijprookdag' Met het voorlezen van een proclamatie in een aantal talen, tijdens een avond van de pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring" te Pi mierend, is de 23ste April van elk jaar uitgeroepen tot „WereMpijprookdag". Onze foto - toont de voorzitter van de club, de heer N. G. Klijzing tijdens het voorlezen weg door geheel Nederland kunnen van de proclamatie. Voor hem op de tafel de internationale wisselprijs- een enorme pijp.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5