Vriendschap en vertrouwen legden de basis voor de hechte samenwerking in de Benelux Laatste abonnementsconcert Residentie Orkest Parachute springen boven Oegstgeest en Paaltjes-herdenking op de Hogewoerd Zeer actieve Leidse bouwvereniging werd op grootse wijze gehuldigd K.V.P.-bliksemactie Maandag a.s. Lodewijksgroep krijgt lokaal onder Petruskerk VRIJDAG 22 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Opening van „Week van internationale samenwerking" 'n Plan voor rechtsgemeenschap van Hugo de Groot nog steeds actueel ferentie reeds tot de bereikte moge lijkheden behoort. De Beneluxlanden hebben boven dien een novum ingevoerd door een hooggeplaats ambtenaar van het be vriende land een vooraanstaande plaats te geven op de eigen departe menten. Hierdoor wordt de samen werking en de vruchtbaarheid van het gezamenlijk optreden nog ver sterkt. De handel zal binnenkort voor 95% ontdaan worden van de papieren rompslomp, die haar thans in haar bewegingen beperkt. Met het PROGRAMMA LEIDSE WEEK. Hedenavond zal om acht uur een filmavond gegeven worden, waarbij de gehele Leidse jeugd van harte welkom is. In de filmzaal van de Academie worden in het kader van de Leidse week voor Europese sa menwerking enkele films vertoond, die deze samenwerking illustreren. Morgenochtend om tien uur wor den de buitenlandse gasten op het Gravensteen verwacnt voor een tocht naar de „Keukenhof". In de ze bloementuin krijgen zij een lunch aangeboden. W. F. Karstens opvolger van notaris Dolk Bij Koninklijk Besluit van 15 April is de heer W. F. Karstens woonachtig te Leiderdorp benoemd tot notaris in de vacature van notaris Dolk. De heer Karstens werd op 9 Octo- CONCERT bracht geen novitei ten. Uitsluitend Beethoven werd er gespeeld en wel in topvorm. De Ge hoorzaal was overvol, alle beschik bare plaatsen, zelfs op 't podium, wa ren bezet. De aantrekkingskracht, die Beethoven's muziek voor de mensen heeft valt hieraan toe te schrijven, dat zijn composities te beschouwen zijn als zielservaringen, als schep pingen van een diep bewogen ge moedsleven, als vervoerend kunste naarschap waarmede de componist verkwikt en geestelijke kracht ver leent. Zuiver muzikale verdiensten dus! Al dadelijk heeft van Otterloo en met hem het uitnemend gedisponeer de orkest de menigte toehoorders in 'N „DE GROTE PERS" van de La-1 VJ.n.r.: Prof. dr. Bakhuizen van den kenhal werd gistermiddag de Leidse week van internationale sa menwerking officieel door burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot geopend. In aansluiting op deze ope ningsplechtigheid werd het woord gevoerd door dr Jaspar, secretaris generaal van de Nederiands-Bel- gisch-Luxemburgse douane Unie en mr A. Stempels, redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, die beide de vormen waarin de Europe se gedachte tot nu toe het best in verwezenlijkt is: de Benelux en de Kolen en Staalgemeenschap, aan een uitgebreide beschouwing onderwier pen. Na een kort inleidend woord door Brink, mr. Bool, wethouder S. Men ken, minister mr. Beyen en burge meester jhr. mr. Van Kinschot. Actueel ln onze tijd. Hugo de Groot leefde in een tijd, waarin in alle Europese landen de fevoelen van nationaal bewustzijn aanbreken en anderzijds de invloed sfeer door de ontdekking van nog onbekende werelddelen verruimd werd. Door deze factoren werd de samenhang tussen de volkeren van Europa ernstig geschaad. De Groot heeft dit scherp gezien - - j- iviet net uer 1910 in Leiden geboren. Na de vervoering gebracht met de wedergave tot standkomen van de Economische christelijke H.B.S. doorlopen te heb-1 van de „Ouverture Egmont", waar- Unie zal de Benelux de toets- en de hoeksteen van de Europese economi sche integratie worden. Het verdrag voorziet in het scheppen van een ter ritorium, waarin vrijheid van handel volkomen gegarandeerd wordt! Vriendschap en vertrouwen. Zonder bemiddeling van een su- pra-nationaalorgaan werd in 9 jaar byzonder veel tot stand gebracht. Vriendschap en vertrouwen zijn de steunpilaren geworden van de Bene lux. De enige valse noot in deze sa menwerking is het misplaatste su perioriteitsgevoel van vele Neder landers. Begrip en waardering voor het volkskarakter van het nabuurland zal er toe bij kunnen dragen, dat er een klimaat geschapen wordt waar plaats is voor vrede en wel vaart, aldus dr Jaspar. Mr. A. Stempels gag hierna een zeer uitgebreide beschouwing over de werkwijze van de kolen- en staal gemeenschap. Hij sp.ak als zijn me ning uit dat deze gemeenschap de staten zal inspireren tot verdere in tegratie. ben wijdde hij zich aan de studie van •het notariaat. In 1938 voltooide hij zijn studie als candidaat. Sinds 1947 was de heer Karstens werkzaam bij notaris Dolk. van karaktervastheid en vrijheidszin in sprekende thema's de kern zijn. Aan de uitvoering liet de dirigent alle recht wedervaren. Als pièce de resistance voor de AANVULLINGEN STUDENTENFEESTEN Prins Bernhard op hyppisch concours in Leidse Hout Een parachute-demonstratie bij Oud Poelgeest en de plaatsing van een gedenksteen in de gevel van de woning, waar eens de dichter-domi- nee Piet Paaltjes de beste jaren van zijn leven sleet, zijn de belangrijkste aanvullingen van het lustrumpro gramma van de Leidse Universiteit. 40-Jarig bestaan Eensgezindheid VTPOiSwirii en bracht in een uitvoerig werk de t!iZ r ir H M 7 H^t sorakg«*aahte van een door all! volkeren Leiden, dr ir H. M. J. Hart sprak a9nv9arf)h.,rft Twbtcapmpcncrhan burgemeester Van Kinschot zijn ope ningsrede uit. In het begin van zijn toespraak bracht spreker hulde aan de organisatoren, die kans hebben gezien een belangrijke internationa le gebeurtenis in Leiden te laten plaats vinden. Het is vanzelfspre kend, zo vervolgde spreker dat wij aan het begin van een Leidse inter nationale week terugdenken aan de grote zoon van de Leidse Alma Ma ter, Hugo de Groot. Deze immers wordt in binnen- en buitenland niet alleen als wetenschapsmens maar ook als grondlegger van het volken recht hoog geprezen. Agenda Leiden VRIJDAG: St Antoniusclubhuis 7.30 u. nam. Instructie-avond voor propagandisten Bliksemactie K.V.P. „In den Verguk'en Turk", 8 uur nam. Contactavond K.V.P. afdeling Leiden. Mr. Th. M. J. de Graaf over „Onze taak met betrekking tot Ned. Nieuw Guinea". Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61, nam. 2.30 uur: De Atlantische Sa menwerking door mr. H. M. A. Ka- merlingh Onnes. Filmzaal van de Academie, Rapen burg 73, nam. 7.30 uur: Films over internationale samenwerking. Inlei der dr. ir. H. M. J. Hart, voorz. VIRO afd. Leiden. De Lakenhal, 8 uur nam.: Europese economische coördinatie. Inleider D. Roemers, secretaris N.V.V. ZATERDAG: Schouwburg, 8 uur nam. Litteris Sacrum: In Londen staat een huis. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Accor- dtnto, 5-jarig bestaan. Foyer Stadsgehoorzaal 8.15 uur nam. Avond voor de buitenlandse gasten. Internationale samenwer king. In den Vergulden Turk, 2.45 uur nam. bijzondere zitting van de Ne derlandse Jongeren Raad der Euro pese Beweging. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Maandag 8 uur waargenomen door: De aDotheek Herding Blanken; Hogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apo theek Reijst, Steenstraat 35, Telefoon 20136. Te Oegstgeest door: De Oegstgees- Ier Apotheek, Wilhelminapark 8, Te lefoon 26274. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Manon van de bronnen", 14 jaar. Lido: „Teodora", 18 jaar. Luxor: „Desirée", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Taza, zoon van Cochise", 14 jaar. aanvaardbare rechtsgemeenschap naar voren. Zijn theorieën zijn in on ze tyd nog zeer actueel en toepasse lijk op de verhouding tussen de bur gers én de staten onderling. Spreker meende ecntër dat deze geringe vooruitgang geen reden was om bij de pakken neer te zitten. In de vele vormen van integratie, zoals deze zich vandaag manifesteren, zag mr. Van Kinschot een verheugende groei naar internationale samenwer king. Met de hoop uit te spreken dat de Leidse week van internationa le samenwerking haar steentje tot het algemeen begrip mag bijdragen, verklaarde spreker het congres voor geopend. Bijna verwezelijkt. In het begin van zijn rede over de Benelux, vergeleek dr Jasoar onze df Zwf/«e?icS™dLrca hèeft^lë:™ i Koninklijke onderscheiding getracht de samenwerking tussen de I nnnr A I ^rhnnemelrl volkeren te bevorderen en op deze\vuur J' ^non«DCia wijze vrede en welvaart veilig te stellen. Met de verwezelijking van) De woningbouwver. „De Eensge- de Benelux en de Kolen en Staalge- zindheid", die door de bouw van meer meenschap zijn wij op het ogenblik in een stadium, dat een volledig suc ces zeker niet uitsluit. De Economische Unie, vergelijk baar met de pacificatie van Gent, in de 16e eeuw, nadert haar voltooiing, terwijl een gemeenschappelijk op treden op allerlei internationale con- Wethouder Jongeleen speldt de heer Schoneveld de koninklijke onder scheiding op. Het feest zet op 6 Juni in met een bijeenkomst van alle cives in de Pie terskerk, waar het woord gevoerd zal worden door prof. dr. J. N. Bak huizen Van den Brink, rector mag nificus van de Leidse Universiteit. Op Dinsdag 7 Juni wordt op de hoek Koenesteeg —Hogewoerd een gevel steen onthuld in het huis waar Fran cois Haverschmidt, als Leids student- dichter onder het pseudoniem Piet Paaltjes, de beste bijdragen tot de studentenliteratuur leverde. De ont hulling wordt verricht door de prae- ses van het Leids Studenten Corps. Huldiging commissaris Donderdagavond 9 Juni vindt op sociëteit Minerva de huldiging plaats van de heer R. J. Meyer, commissa ris van Politie, die in het najaar de actieve dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal verlaten. De commissaris heeft het corps al tijd een goed hart toegedragen en mêt tact en begrip de soms wat al te spontane uitingen van studenten vreugde getemperd. Wereldkampioenschap blind dammen Een groot gedeelte van de feestvie ring is ingeruimd voo* sportieve de monstraties op allerlei gebied. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap van bet Hippisch Concours aanvaard, dat in de Leidse Hout gehouden zal worden Het is nog met bekend of de Prins zelf aan het concours deelneemt of alleen door zijn aanwezigheid het feest zal opluisteren. Zoals bekend zal de dammer Huis man tijdens de burger ij dage 1 een poging doen het wereldrecord blind- dammen te verbeteren. De wedstrijd wordt op zeven borden gespeeld en Huisman moet op zes borden zegevie ren om zich wereldkampioen te kun nen noemen. Op Woensdag 15 Juni geeft de pa rachuteclub van het Leids Studenten- Corps een springdemonstratie boven leen véle huizen bouwde maar tevens dan 800 huizen de buitenwijken van in de loon der Jaren vele banden ^Tan^ö^O^XeT^^.^Ilmsu; Leiden een eigen „gezicht" gegeven smecide, die door verscheidene spre- staf hee(t lijn toestemming reeris kers met waarderende woorden nog eegevc„ en de chef stafluebtmacht verstevigd werden. stelt een Dakota ter beschikking om de jongelui op de vereiste hoogte te Namens het gemeentebestuur werd brengen, het woord gevoerd door wethouder heeft, herdacht gisteravond in Het Gulden Vlies haar veertig jarig be staan. Op de zeer druk bezochte receptie bleek dat de verenigingen niet al- Wat de K.V.P. met uw geld doet „Wat doen jullie met mijn centen?" in het partijbureau zijn onderge- De propagandist trekt voor het bracht a acentrale propagandadienst. laatst aan de bel! „Ja, mijnheer, myn gehele gezin wil lid worden van de KVP, maar onder één voorwaarde, U moet eerst duidelijk maken, wat jullie met mijn centen doen". Uw vraag is gerechtvaardigd, want als U financiële steun aan een ver eniging geeft, heeft U ook het recht om te weten, wat er met dat geld gebeurd. Welnu, uw plaatselijke KVP-afde- ling krijgt 1,05. Onkosten voor ver kiezingen, zaalhuur, sprekers, convo caties enz. De landelijke pennningmeester van de KVP ontvangt van U 1,45, dat zodoende in de „landelijke KVP-kas" kan komen. Eén gedeelte van het geldt vindt zijn weg naar vorming, studie en propaganda, want de KVP wil haar ideeën en gedachten gedragen zien door een zo groot mogelijk deel van 't Nederlandse volk. De KVP heeft o.a. een vormingsinstituut te Baarn. Een tweede gedeelte wordt bruikt voor de organisatie van de partij. Denkt U maar aan het dage lijks bestuur, partijbestuur, partij raad. En vooral niet vergeten het al gemeen secretariaat. Wist U, dat op dat bureau elke dag twee postzak ken vol de deur uitgaan en dat de zes telefoontoestellen niet stilstaan Het laatste gedeelte van het geld gaat naar verschillende diensten, die de studie- en documentiedienst enz. enz. „Als ik U zo hoor, dan is die KVP nogal wat!" Jongeleen die memoreerde dat de vereniging werd opgericht in een tijd, toen er grote behoefte aan ar beiderswoningen bestond. Hoewel op dit moment de nood nog lang niet ge lenigd is heeft de vereniging met de de bouw van niet minder dan 889 woningen een royale biidrage in de oplossing van het huisvestingprobleem geleverd. Koninklijk onderscheiden. Speciale hulde bracht spreker aan de secretaris van de ver. de heer A. J. Schoneveld, die 34 jaar zijn steen- Ja, wij mogen trots zijn op onze iJe i*1 de Leidse woningbouw heeft „KVP". Het duurt nu niet lang meer of de propagandist mag nieuwe leden no teren! Weer op straat fietst de pro pagandist met een bly gezicht acht nieuwe KVP-leden naar het huis van de propagandaleider en doet het lijstje met de namen van nieuwe KVP-leden in de bus. Nu de propagandist zijn taak heeft volbracht zijn ook de politieke „Blik- semkrabbeltjes" ten einde. Geachte lezer (es)! Zie ik U nog terug? U zelf wellicht niet, maar wel Uw naam en adres op de avond van 25 April a.s. Want dan is de avond van de „Bliksemactie". U zorgt toch op bijgedragen. Het heeft H-M. de ko ningin behaagd hem hiervoor met de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te onder scheiden. Vervolgens werd het woord ge voerd door ds. J. Groot, voorzitter van Pniël, de heer H. W. Goossen, be stuurslid van de afdeling Zuid-Hol land der Nationale Woningrad, de heer J. Ootveen, voorz. van de Federa tie van Leidse Woningbouwver., een j pauze de 6e Symphonie in F gr. t. „de Pastorale". De componist geeft in derdaad een muzikale herinnering aan een dag, die hij in de vrije na tuur doorbracht, 't Ging bij Beetho ven niet zozeer om de natuurschil dering, hoewel deze er ook is, maar vooral om de uitdrukking van ge voelens, die hij die dag onderging, de natuurvriend, die zo graag bui ten was in de vrije natuur. Beetho ven bereikt een geniaal effect. ,Mehr Ausdruck der Empfindung als Ma lerei", zo tekent Beethoven aan. Nu in elk deel is de „Ausdruck der Emp findung" klaar en duidelijk aan te voelen. Mooie opgewekte of wel mij merende muziek, vrolijk het boeren feest, pakkend de schildering van het onweer. Uit het slotdeel na de storm, spreekt innige voldaanheid, zeer idlyllisch en beschouwend. Van Otterloo gaf deze symphonie in mooie persoonlijke opvatting, sier lijk, voortvarend, ongekunsteld en met nadruk van het melodisch ele ment. Het succes was enorm. Cor de Groot speelde in voortref felijke samenwerking met het or kest het 4e pianoconcert in G gr. t. en heeft zich hiermede triomfen ge speeld. Men heeft hem langdurig en enthousiast toegejuicht, terwijl hij dirigent en orkest welgemeend in zijn succes betrok. Terecht wekken de Groot's beheerste en prachtige tech niek, zijn duidelijke expositie en analyse grote bewondering. Grote rust gaat van zijn prachtig spel uit. De psychische waarde vervloeit niet ondanks een zekere gereserveerdheid en technische volmaaktheid Zün ver tolking van de beide Beethoven-ca- denzen was meesterlijk. De Groot is een belangrijk pianist, die zijn spel tot heel erote hoogte verheft. De geestdrift waarmede gemusiceerd werd liet niet na de n«^!"e te-'—'k te maken, zodat men solist en diri gent en orkest lan«*dnyig en zeer har telijk heeft gehuldigd. Kortmann. Proframma St. lorisdag De St. Lodewijks verkennersgroep, die door de gedeeltelijke afbraak van het huis naast de St. Lodewijkskerk dakloos dreigde te worden zal mor genavond op de dag van St. Joris een nieuw verblijf onder de St. Petrus- kerk in gebruik nemen. In de kelders van de kerk zal Za terdagavond het St Joriskampvuur spinnenwebben en stofnesten spook achtig laten oplichten. Met de definitieve inrichting van de ruimte als groepslokaal zal zo spoe dig mogelijk begonnen worden. Het feest van St. Joris wordt ge vierd met een H. Mis morgenochtend om zes uur in de Hartebrugkerk. Om 7.15 uur wordt een vlaggenparade op De Burcht gehouden. Iedereen die in het heden en verleden bij de ver kennerij betrokken is en was, is van harte welkom. In de avonduren krijgt men gele genheid om bij de groepskampvuren van de verschillende parochies de be lofte te vernieuwen. VOLKSDANSGROEP NIEUW HOLLAND. De leden van de volksdansgroep „Nieuw-Holland" worden er op at tent gemaakt, dat de eerste bijeen komst na Pasen, Zaterdagavond 23 April plaats heeft. Tevens is er gele genheid om zich als nieuw lid te la ten inschrijven en om eens kennis te komen maken. Bijeenkomsten zijn iedere Zaterdag 's avond van 20.tot 22.uur, in de gymzaal van de Maresingelschool ingang Marnixstraat. «flT f1 f| 1 j» 1 -v"*— bewoner van een door de vereniging gebouwde woning aan de Aarstraat en enkele andere sprekers. De voorz. van de vereniging, de heer J. B. de ini v Klerk Wolters bracht in zijn dank- die avond voor een regen van nieuwe 1 w00r<* hulde aan de in de zaal aan- KVP-leden. wezige oprichters van de Eensgezrid- Geeft U allen op als lid van de held de heren Serlie, Van Hoven, KVP! Dan komt na de regen van nieuwe KVP-leden..... een KVP-zonneschijn over Uw stad. God geve het! F. A. v. d. BOOG 3 Octoberstraat 8a, Propagandaleider KVP, Sjardijn, Verbiest, De Koning, Van Heusden en Van Wassenaar. Onder de aanwezigen merkten wy o.m. op: enkele raadsleden, J. H. de Jong, directeur Gem. Reiniging en ontsmettingsdienst, F. Verstegen, ge meente-ontvanger, F. Hartig, chef af deling openbare werken, J. Voorbach, chef Gebouwendienst en een deputa- Gisteren gaven wij reeds het bericht van de aanvaring van de noodbrug voor de Schouwburg aan de Oude Singel te Leiden. Een 60 ton metende kotter, die van Rotterdam naar Katwijk op weg was voer om ongeveer 2 uur nam. met enige uitstaande delen tegen de brughelft aan de kant van de Oude Singel. De brug werd lelijk ontwricht Het schip werd gesleept en kon zelf niet manoeuvreren, omdat het nieuw-afgebouwd en nog zon der navigatiemiddelen was. Het zal wel enige weken duren vóór deze noodbrug weer voor het ver- afd. Leiden, tie van de Speeltuinver. Ons Eiland, keer vrijgegeven kan worden. De brug is voor alle verkeer gesloten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2