EEN JAAR MANDEMENT Haags KoV.P.-lid is tegen wil en dank tot wethouder gekozen Ledental van de K.V.P. steeg tot nu toe met 100.000 leden Het onderwijs wachten 2 nieuwe taken: opleiding en opvoeding De plichten van verplegenden Koninklijk gezin kwam weer thuis De avontuurlijke Delf tse klokken Thee goedkoper OOK WIJ' DINSDAG 19 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 g INNEN ENKELE WEKEN zal het 11.0%; V.V.D.: 6.4%. één jaar geleden zijn, dat het Bisschoppelijk Mandement: „De Ka Bij deze percentages is op te mel ken, dat het ledental der partijen tholiek m het openbare leven van1 aanzienlijke schommelingen" pleegt deze Jijd" verscheen. Het mandement1 te vertonen. In een verkiezingsjaar nl. gedateerd op 1 Mei 1954 en werd" tegen het einde van de maand ter publicatie vrijgegeven. Er zijn nooit cijfers gepubliceerd over het aantal exemplaren dat verkocht is, vertoont het ledenaantal doorgaans een scherpe stijging, om daarna weer langzaam in te zakken. Volgens Mr L. G. A. Schlichting in zijn prae-advies: „Over functies en maar men kan veilig aannemen, dat( regeling van politieke partijen" is het bekende boekje in tweekleurige' de reden, dat het leden-percentage omslag een zeer groot debiet heeft bij de P.v.d.A. zoveel lager ligt dan gehad, niet in het minst in niet-ka- bij de K.V.P. en A.R. waarschijnlijk tholieke kring. Het is niet overdre- hierin gelegen, dat voor beide laatst- ven te zeggen dat in de politieke ge- genoemde partijen, die in nauw ver- schiedenis van de laatste eeuw geenl band staan tot kerkelijke groepen Katholiek geschrift zo'n diepe druk heeft gemaakt, zulke sterke reactie's heeft verwekt als dit Man dement. Of dit geschrift ook een grote in vloed heeft uitgeoefend of zal uit oefenon, daarvoor is het nu nog te vroeg om te oordelen, ofschoon en kele aanduidingen daartoe reeds aanwezig zijn. Wanneer men over invloed eigen kring spreekt, denkt men bij dit Mandement terug aan een soort gelijk geschrift, nl. het Bisschoppe lijk Mandement van 1868 handelend over het onderwijs. Hierover schrij ven Rogier en de Rooy in hun werk „In vrijheid herboren" het volgende: „Deze plechtige gezamenlijke verklaring der bisschoppen heeft 'n eind gemaakt aan verdeeldheid en onzekerheid onder de Katholieken, en is het uitgangspunt geworden van een consequente onderwijs politiek. 7 AL OOK DIT MANDEMENT van 1954 een einde maken aan ver deeldheid en onzekerheid onder de Katholieken, zal het een uitgangs punt worden van een consequente maatschappijpolitiek? Deze vraag in zijn volledigheid te beantwoorden is nog niet mogelijk, maar wel is 't de moeite waard om eens in vogelvlucht de voornaamste reactie's van het achter ons liggende jaar te vermel den. Reeds op 6 Juni 1954 oordeelde de P.v.d.A. het noclig een officieel stand punt ten opzichte van dit strikt pas torale schrijven in te nemen. De re actie was niet mis: de partij voelde zich in haar grondvesten aangetast en in haar bestaan bedreigd. Een maand later op het congres te Utrecht werden pas goed de fiolen van toorn uitgestort, niet zozeer op de hoofden der Bisschoppen, als wel op de hoofden der politieke leiders, die dat geschrift zouden hebben ge ïnspireerd. Grove dreigementen wer den geuit:„Wie wind zaait, zal storm oogstenMen schroomde zelfs niet met Kabinetscrsis te drei gen De K.V.P. reageerde onmid dellijk: ,.Wat wil de P.v.d.A.? Laat zij zich duidelijk uitspreken." Maar- er volgde een mokkend zwijgen. De enige belangrijke reactie was, dat de N.V.V. de samenwerking met cle Christelijke en de Katholieke Vak centrales opzegde. De geschiedenis heeft reeds geleerd, en zal nog dui delijker leren, dat de P.v.d.A. zich daardoor manoeuvreert in de. hoek van het isolement, welke plaats zij zo gaarne aan haar rivaal zag toe bedeeld. Terwijl de christelijke par tijen een gereserveerde en in het al gemeen sympathieke houding aan namen, meende de V.V.D. zich aldus te moeten uiten, dat zij de Katholie ke Kerk zag als een belager van de democratie, aangezien Zij haar lid maten zou belemmeren in hun vrije partijkeuze. Een tijd van ogenschijnlijke rust brak aan, toen de onderhandelingen begonnen om een gesprek voor te bereiden tussen de K.V.P.. K.N.P. en K.W.G. De situatie veranderde ech ter vrij plotseling, toen de leider van de K.W.G. de resultaten van een maandenlang beraad over een zeer persoonlijke gewetensquaestie nota bene op de openingsvergadering van een landelijk P.v.d.A.-congres te Lei den meende te moeten openbaren. Dit openlijk gesproken ..Willems woord" werd terecht algemeen als een minder fijne geste beschouwd. Het voor ieder diepgaande gewetens conflict, nl. zijn eigen oordeel te stellen tegen een zeer duidelijk uit gesproken bisschoppelijke raad, had ieder-voor-zich in stilte moeten op lossen. \7ANAF DIE DATUM werd er in het Katholieke kamp "een vuur toren ontstoken. De ogen van velen gingen open. 't Lijkt wel of het Ka: tholieke volk nu pas gaat inzien, hoé het zyn bisschoppen zal eren. en .veet te luisteren naar hun raad de ledenwerving eenvoudiger is. De socialistische partij, die over het al gemeen een straffere organisatie blijkt te bezitten dan de twee laatst genoemde, schijnt met die organisa tie toch niet veel leden te winnen. Hoe is de toestand echter in Lei den? Het aantal stemmen dat sinds 1946 op de K.V.P. werd uitgebracht, liep met een gezonde groei van 9531 in 1946 op tot 10445 in 1954, met één enkele vrij onbeduidende inzinking bij de Kamerverkiezingen in 1952. Het aantal leden van de K.V.P. in Leiden onderging echter niet de nor male groei van net aantal stemmen. Het vertoonde een geringe daling van plm. 1100 in 1947 tot 925 per 1 Januari 1955. Niet zozeer deze daling is van betekenis, want deze kan af hangen van plaatselijke factoren in de wervingsactie, maar de wanver houding met het landelijk gemiddel de. Want schommelde het landelijke gemiddelde om de 20%, in Leiden bedroeg het percentage slechts 9 tot 11. Wij mogen dus niet rusten voor dat Leiden zich op gaat werken tot het landelijk niveau. Er moet in Lei den nog veel veranderen. Er zal ook in Leiden veel veranderen. De inzet van de bliksemactie op 25 April a.s. is: Op naar de 20%! Dat wil zeggen: verdubbeling van het leden-aantal! Wat in andere gewes ten, in de steden en dorpen van de omtrek mogelijk is, moet ook in Lei den mogelijk zijn. Nog meer propa gandisten moeten zich melden bij de bekende adressen. Want bedenkt het wel: ook in het andere kamp slaapt men niet. Daar wordt ook hard ge werkt, nu nog in stilte, maar straks in de openbaarheid. Zorgt, dat men één slag vóór blijft! Mr H. D. Na vier stemmingen Na een geheime vergadering van ruim een half uur en na vier stem mingen heeft de gemeenteraad van 's-Gravenhage het KVP-raadslid dr. mr. J. A. M. van Staaij gekozen tot wethouder van wederopbouw. De heer Van Staaij, die ir. L. J. M. Fe- ber eventueel zal opvolgen, heeft de benoeming in beraad gehouden. De eerste stemming voor de be noeming van een wethouder leverde voor de heer Van Staaij tien stemmen •op. De andere leden op wie stemmen werden uitgebracht, waren de heer N. F. A. Vugts (KVP), tien stem men, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel (KNP), acht stemmen en dr. B. v.d. Tempel (PvdA), die vroeger reeds wethouder is geweest, zestien stemmen. Binnen drie dagen beslissen Na deze eerste stemming verzocht dr. mr. Van Staaij de raad stem uit te brengen op andere candidaten, om dat hij de functie van wethouder we gens drukke werkzaamheden niet kon aanvaarden. Dit verzoek had echter een ave rechtse uitwerking, want bij de tweede vrije stemming verwierf hij elf stemmen. Zijn fractiegenoot, de heer Vught, kreeg eveneens elf stem men. Op dr. Van den tempel en ir. Van Lissa Nessel werden respectie velijk zestien en zes stemmen uitge bracht. Aanvankelijk meende de voorzit ter, dat nu een tussenstemming no dig was tussen de heren Vught en Van Lissa Nessel, maar tijdens deze stemming werd het reglement van orde opgeslagen en hieruit bleek dat in dit geval een derde stemming moest worden gehouden tussen de heren Van Staaij, Vught en Van den Tempel; dezen mochten zelf niet meestemmen. De uitslag van deze stemming was: dr. mr. Van Staaij zeventien, dr. Van den Tempel vijftien en de heer Vught negen stemmen. De vierde en laatste stemming TUSSENBALANS VERTELT: 3 x P. v. d. A. Tijdens de „bliksem-acties", die de KVP reeds nu in de politieke arena een voor andere partijen bijkans onbereikbare voorsprong hebben gegeven, is een tussenbalans opgemaakt en deze vermeldt, dat, sinds het begin van deze acties in Brabant, het KVP-ledenaantal' met ruim 100.000 leden is foegenomen, zodat de Katholieke Volks Partij momenteel 360.000 leden telt. De „bliksem-acties" zijn echter nog niet ten einde en eerst op 3 Mei a.s. kan de voorlopige eindbalans opgemaakt worden. Maar deze tussenbalans toont reeds aan, dat van iedere vier stemgerech tigde katholieken, één lid van de KVP is, en dal het ledenaantal van de KVP thans reeds driemaal zo groot is als het ledental y-an de PvdA, de thans op één na grootste politieke partij in Nederland. ging tussen de heren Van Staaij en Van den TempeL Ook nu mochten dezen niet meestemmen. Het KVP- raadslid verwierf zeven en twintig, het PvdA-lid vijftien stemmen. Dr. mr. Van Staaij zal nu binnen drie dagen moeten beslissen of hy deze benoeming tot wethouder aan vaardt. Nieuwe gemeente-secretaris Tijdens dezelfde gemeenteraads zitting Is na twee stemmingen in openbare zitting mr. dr. A. Praag ge kozen tot secretaris van de gemeente 's-Gravenhage. De heer Van Praag is hoofd van de afdeling bevolking, ver kiezingen en burgerlijke stand bij de gemeentesecretarie van 's-Graven hage. Hij volgt de heer W. F. Wijt- hoff op, aan wie eervol ontslag op verzoek werd verleend, met dankbe tuiging voor de vele en belangrijke diensten gan de gemeente bewezen. GRONINGSE HOOGLERAAR: Veranderde samenleving Tijdens een onderwijs vergadering te Utrecht heeft de Groningse hoog leraar, prof. dr. II. Nieuwenhuls, als zijn mening te kennen gegeven, dat twee nieuwe taken voor de school zijn weggelegd op het gebied van onderwijs en opvoeding. De hoogleraar critlseerde het op dringen var» wetenschap, waardoor dc mens gedwongen wordt gemid deld één derde van zijn leven aan studie te wijden, teneinde een „stan daard-opleiding" (hierbij inbegrepen een universitaire opleiding) te vol gen. Steeds meer breidt dit program ma zich uit en niemand kan momen teel precies zeggen, wat geleerd moet worden. TWEEDE CONGRESDAG TE NIJMEGEN Christelijk wezen Drie veestapels werden ubeslaggenomen Reactieproeven te Staphorst geweigerd Te Staphorst zijn gistermiddag de Terugkerende van hun vacantie- reis naar Zwitserland zijn Hare Ma jesteit dc Koningin en dc jongste twee prinsessen gisteravond om 19.15 eestapels van drie veehouders in be-1 jjuf" geland op net vliervüld sm>sti>rh»rir slag genomen, omdat dezen op grond het vliegveld Soesterberg. Enige uren later, kort na 8 uur, stapten de prinsessen Beatrix en Ire ne op Schiphol uit liet lijn vliegtuig, de „Willem van der Velde". Op het vliegveld werden de beide - i prinsessen na hun aankomst begroet een lange voorgeschiedenis gehad en door de heer w F K Bischoff v van gewetensbezwaren hadden ge weigerd hun veestapels aan de reac tie-proeven qp tuberculose te onder werpen. Deze kwestie heeft reeds heeft ook reeds voor rechtbank gediend, Zwolse j Heemskerck, de eerste stalmeester, nadat de be-1do burgemeester van Haarlemmer- „vaarden tevoren hnn standpunt bij "eKLMrdireftedM^d'fhwen^C8 Steensma en Van de Beek. Het oponthoud op Schiphol duur de minister van Landbouw hadden uiteengezet. Zij verklaren dat de minister hun ontheffing van de verplichting heeft leiding. Er is duidelijk een vloedgolf verleend, wat van overheidswege van goodwill komen opzetten voor. echter wordt tegengesproken. Bij de van goodwill korqen opzetten de K.V.P. Na de bazuinstoot van Romme in Almelo is het of een elec- trische schok is gegaan door heel het apparaat van de K.V.P. Als blik semstralen dalen in verschillende ge westen de bliksemactie's neer. Bra bant bijt de spits af en verdriedub belt het K.V.P.-ledenaantal. Voor April staat de actie van de kieskrin gen Leiden en Dordrecht voor de deur, of liever is al in volle gang. Noordwijkerhout en Lisse hebben reeds een voorproef gegeven. Leden aantallen meer dan verdubbeld. Wat zal de stad Leiden zelf doen? De stad, waar het woord is gespro ken, dat tot dit reveil aanleiding gaf? In Leiden kan nog veel verande ren. Er moet veel veranderen. Er zal veel veranderen. In dit verband is het interessant enkele cijfers te publiceren omtrent de verhouding tussen het ledenaan tal van de K.V.P. en de bij een ver kiezing uitgebrachte stemmen, zowel voor het gehele land, als voor de stad Leiden. In de afgelopen negen jaren was landelijk gezien, ongeveer 20% van degenen die op de K.V.P. stemden, lid van de K.V.P. Het landelijk ge middelde lag ongeveer op 300.000. Dit percentage is zeer behoorlijk te noemen, want uit een publicatie van Dr B. H. M. Vlekke in 1950 blijkt, dat bij andere politieke partijen de per centages veel lager liggen. Zo con stateerde hij (cijfers in 1948) behandeling voor de rechtbank werd een boete opgelegd, wat echter niet tot gevolg heeft gehad dat de betrok kenen hun dieren voor controle lie ten inenten. Gistermiddag is bij drie veehouders in Staphorst tot inbeslagneming van de gehele rundveestapel overgegaan, hetgeen leidde tot grote verontwaar diging onder de betrokken veehou ders, die overigens passief toezagen, toen hun dieren onder toezicht van ambtenaren en rijkspolitie werden weggevoerd. De betrokken boeren blijven volharden bij hun eenmaal ingenomen standpunt, dat hier sprake is van dwang, welke indruist tegen hun geloofsovertuiging. ZANDAARDAPPELEN-AFZET DOOR EXPORT OPGELOST. Dank zij de maatregelen van het bedrijfschap voor aardappelen is het thans mogelijk gemaakt van nog be staande exportmogelijkheden voor zandaardappelen zodanig te profite ren, dat daardoor het bestaande af zet probleem vari 'andaax-dappelen kan worden beschouwd als groten deels te zyn opgelost. Voor zandaard appelen, die voor deze exporten wor den aangekocht wordt een prijs be taald, die voor de teler neerkomt op gemiddeld 4.40 per 100 kg veldge was, gewassen gewicht, geleverd P.v.d.A.: 9.4%; A.R.: 15.5% C.H.U.: franco in wagon of schip. de slechts even; vlak bij het vliegtuig stond de hofauto op het platvorm ge reed. Nadat ae prinsessen met de he ren Bischoff van Heemskerck en Se- sink in de wagen waren gestapt, vertrok de auto in snelle voort naar het paleis Soestdijk. Tijdens het gisteren voortgezette congres van de Nederlandse R.K. Bond van Ziekenverplegenden „Sa- lus Infirmorum" in Nijmegen werd met algemene sttmmen besloten tot een matige contributieverhoging, welke nog blijft beneden die van een gemiddelde vakbond. Zuster Both betoogde, dat de mo- derne opvattingen van de hedendaag se verpleging gaan in de richting van meer technische ontwikkeling, waarbij Christelijke toewijding niet verdrongen wordt. De nieuwe aalmoezenier, rector Gall uit Rotterdam, hield een be schouwing over de technische en mo rele vorming van de Katholieke ver plegenden. Dc Katholieke verplegen de moet aan de patiënten het gelaat der Kerk tonen, dat niet hard, treu rig en inhalig mag zijn maar juist blij. zacht en vol toewijding, aldus spreker. Zware eisen. Dr. Th. Schlichting uit Amster dam liield een referaat over de ont wikkeling van de taak van de ver plegenden in de huidige gezondheids zorg. De zuster van onze tijd moet voldoen aan eisen van moraliteit en van technisch volmaaktere kennis en moet bovendien van ^psychologie weten. Spr. bedoelde hier de psycho logie van het lijden, of moderner ge zegd van ziekteopvattingen. Zij moet bezield zijn van grote hulp vaardigheid, medeleven en mensen kennis; zij moet tonen het gelaat van medeleven met het lijden van de pa tiënt, die zij moet opbeuren. Inbrekers onder de vloer Twee broers 25 en 25 jaar oud hebben in een fabriek aan de Eikenweg te Amsterdam ingebroken en costuums, regenjassen, balen stof fen etc. gestolen ter waarde van 7000 gulden. Zij hebben echter niet lang plezier van hun nieuwe garderobe geha-d, want gisteren heeft de Am sterdamse politie hen ingerekend en één van de broers heeft al een vol ledige bekentenis afgelegd. De arres tanten hebben er heel wat moeite voor moeten doen om in de fabriek binnen te komen. Zij hebben zich laten zakken door een luik van een woning in de Vrolikstraat en be reikten al kruipende het gangluik van de fabriek aan de Eikenweg. De rechercheurs kwamen te we ten, dat zij de gestolen goederen zou den verkopen aan een opkoper in de Elisabeth Wolftstraat. De broers, waarvan één een gestolen costuum droeg, werden na urenlang posten door de politie gearresteerd. De gearresteerden zijn al vaker met de justitie in aanraking geweest. Zij worden van een aantal nog onopge- B. en W. sloegen aan het dichten Van de historische torenklokken in Delft, die in de oorlogsjaren door de bezetter werden geroofd, kwam er één n.l. de kleine uurwerkklok van het stadhuis, niet terug. Van de an dere klokken, die werden gelicht uit een schip, dat op weg naar Duitsland, bij Urk was gezonken, verongelukte in December 1945 de grote luidklok van de Nieuwe Kerktoren toen, bij het ophalen van het gevaarte, de lier defect raakte. De zware in 1607 door Jan Burgerhuijs gegoten klok viel en werd zodang beschadigd, dat her stel niet mogelijk bleek. Nu de tiende herdenking van de bevrijdingsdag nadert, wensen B. en W. beide klokken opnieuw in oor spronkelijke vorm te laten vervaar digen; uit eigen spijs. Op de grote luidklok voor de toren van de Nieuwe Kerk zouden B. en Samenwerking. De samenwerking tussen religieuze en leken-verplegenden moet opbou wend zijn. Zeker, het leken-element overtreft de der religieuzen, die noch tans de eer voor zich op mogen eisen de mensen van het initiatief geweest te zijn in de Christelijke ziekenver pleging. Spr. zou niet gaarne het re ligieuze element in de ziekenverple ging missen. In de middaguren werden de con gressisten in het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. 13-Jarige autodief kan het niet laten Een 13-jarige jongen uil Bussum, die reeds eerder van zich deed spre ken omdat hij met een gx-ote door hem weggenomen auto van de Dijk in Rijksweg bij Eemnes sloeg en te gen wie nog een zaak wegens joy riding loopt, is in de afgelopen nacht .slapende in een auto in Bussum aan getroffen. Deze auto had hij ontvreemd in Breda waar hij logeerde. Hij heeft onderweg kans gezien over de pont te Gorinchem te komen en onderweg te tanken zonder dat het personeel van de pont en van het pensinesta- tion argwaan hebben gekregen. Hij is op transport gesteld naar Breda, waar hij de auto had gestolen. Dit werd uw maag bespaard In het eerste kwartaal van 1955 hebben kcui-meestei's-controleurs van de keuringsdienst van waren in Am sterdam C.606 bezoeken gebracht aan winkels en andere inrichtingen voor dc controle op vlees en vleeswaren. Wegens overtreding der wettelijke voorschriften werden aangehouden 41 partijen vlees, waarvan 13 par tijen rundvlees, 3 partijen kalfs-' vlees 13 partijen vai-kensvlees en 12 partijen diverse soorten vlees, teza men wegende 1.002 kg. Hiervan wer den afgekeurd 681 kg. Aan gezouten, gerookte of op an dere wijze geconserveerde of toebe reide vleeswaren werden 34 partijen aangehouden, waarvan werden afge keurd 693 kg. Terzake van overtx-eding der vlces- keuringswet of daarmede verband houdende voorschriften werden 17 processen-verbaal opgemaakt, waar van 4 wegens ondeugdelijkheid. Voorts werden 32 schriftelijke waar schuwingen gegeven. KAMERCOMMISSIE ONAANGENAAM GETROFFEN. De commissie voor de verzoek schriften uit de Eei*ste Kamer heeft minister Donker laten weten, dat zij onaangenaam is getroffen door de toon van een ministex-iële nota. Het betreft een nota naar aanleiding van een verzoekschrift van de heer A. Vijfvinkel te Nieuwenhoorn, die schadevergoeding en rechtsherstel heeft verzocht in een beheerscon flist. De commissie acht de toon van de nota weinig geschikt om een goede verstandhouding tussen de minister en eentak der Volksvertegenwoor diging te bevorderen. De commissie is overigens van me ning dat met de heer Vijfvinkel een minnelijke schikking moet worden Meer algemeen. Het onderwijs moet meer algemeen ontwikkelend worden en niet te zeer afgestemd zijr» op bepaalde situaties; de leerling dient een ordeningssy steem te kunnen hanteren en niet volgepx'opt wox-den met parate ken nis, waarvan de bruikbaarheid voor hem soms nihil is. V era nt woordelijkheid Als tweede nieuwe taak zag de hoogleraar een gedeeltelijke overne ming van de taak van het gezin. Het kind moet maatschappelijk opgevoed worden en de moeilijkheid is, dat nie mand momenteel kan zeggen, hoe de maatschappij er uit zal zien, waarin het kind van nu straks zal moeten leven. Het kind moet een sterk gevoel voor verantwoordelijkheid bijgebracht worden en dit moet geschieden in een samenwerking tussen gezin, kerk, school en jeugdbeweging, omdat ieder van deze „organisaties" op zich daar toe niet meer voldoende ir» staat moe ten worden geacht, aldus de Gro ningse hoogleraar. Op een vergadering van theepak kers werd gisteren te Rotterdam 'be sloten de thee wederom in prijs te verlagen. Met ingang van vandaag zal de consument zeven tot tien cent voor een ons thee minder behoeven te be talen. COMM. KAMERLEDEN: Omdat de vier Amsterdamse sta kingsleiders, die Zaterdagmorgen ge arresteerd en 12 uur nadien weer vrijgelaten werden, kans lopen met de strafi'echter in aanraking te komen, wegens het provoceren van een on wettelijke staking, hebben vier com munistische parlementariërs gemeend zich ook binnen de vangarmen van de justitie te moeten plaatsen, door openlijk hun sympathie met de sta kers te verkondigen. Zij zijn zelfs verder gegaan en heb ben de officier van justitie te Am sterdam uitgenodigd ook togen hen een gerechtelijke vervolging in te stellen. De communistische parlemen tariërs schijnen hun niet bijster dank bare clowneske rol in het Neder landse politieke leven eens te willen ruilen voor die van martelaux-, maar de tragedie dreigt hen niet minder belachelijk te maken. Aetherklan ken RAUW HAPJE. W. de volgende slagrijmen laten aan brengen: „De Duitser, die dit land zwaar, wumui schond, haalde ter smelting mij tengetroffen door hem een bedrag van grond. Met vele klokken zwierf k 124 000 gulden schadevergoeding uit rond. Tot ik bij Urk een duikplaatsi *e *eren* vond, waar 'k wachtte op de vredes- stond. Dra doe 'k, God lof. aan Delft weer kond, dat 't volk zijn vrijheid blij hervond. 19431945". en: „Deed 't noodlot mij na thuis komst toch nog sneven, uit eigen klokspijs mocht ik weer herleven. Mijn bronzen stem is mij teruggege ven. En galmt opnieuw hoog over stad en dreven. 1955'. Op de kleine uurv/erkklok voor de toren van het stadhuis zouden zij de volgende regels willen laten aan brengen: „De vyand roofde d'oude klok, ge goten door Van Trier. Nu hang ik als mijn voorgangster op hare plaats weer hier. En laat uit deze toren om 't uur het halfuur horen 1943/1955". B. en W. hebben de raad voorgesteld voor een en ander een bedrag van 17.500,beschikbaar te stellen. Terwijl een vrouw in een textiel zaak te Harlingen een paar kousen stond uit te zoeken, kwam het 2- jarig zoontje van de winkelier ach ter de toonbank vandaan en beet haar in een kuit. Er vloeide bloed en de nylon ver toonde een lange ladder. De dame kreeg daarna dc nieuwe kousen ca deau.... („Tel.") INBRAAK IN PASTORIE. Tijdens het biechthoren in de Sint Martinuskerk in Arnhem hebben in brekers gebruik gemaakt van de af wezigheid der geestelijken om hun kamei's in de pastorie grondig te doorzoeken. Er werd totaal 600 gul den gestolen. TELEVISIEPROGRAMIMA'S NTS: 20.58—22.55 Eurovisie: (re lais v. Parijs): 21.00 Circusprogr. 22.0022.55 Voetbahvedstr. Reims Zuid-Amcriku. NCRV. 17.0017.30 Voor de kin deren. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 7.10 „Een vaste burcht". 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer- bcrichten. 8.15 Gram. 8.30 dem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 ..Louiso", hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 Idem. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Viool, clave- cimbel en cello. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- on Ver enigingsleven. 19.00 Nws. en weer berichten. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Buitenl. overz. 19.50'Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Opwekkingssamen- komst Evangelisatiearbeid in de Jor- daon. 21.30 Geestelijke liaderen. 22.00 Intern. Evangelisch comm. 22.10 Promenade ork. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even op krikken". 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiian muz. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Grom. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.30 Sport. 17.35 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee:' Dr. Ch. Engels: „Schilderkunst in de Nederlandse Antillen". 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Int. lichte muziek- week. 18.55 Voor de jeugd. 19.05 „Het einde kwam tien jaar geleden", klankbeeld. 19.25 VARA-varia. VP RO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: -0.00 Nws. 20.05 Gever programma. 20.40 „Een dag als alle andere da gen". hoorspel. 21.35 Operamuziek. 22.15 „Gevaren van atoomexplosies?" caus. 22.30 Int. lichte muzielc-week. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Sport. 23.30 Roman tische muz. 23.30—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9