Haar vliegenier Twee bestuursleden van R.K. Bond voor Ziekenverplegenden onderscheiden Nieuwe belastingregeling maakt Horeca-boekhouding eenvoudig 15 Meisjes wierpen zonnestraaltje in 't hart van Noorse vrijgezellen De vier Amsterdamse stakingsleiders werden Zaterdagavond vrijgelaten Dank zij garantiefonds wordt het aardappeloverschot rendabel MAANDAG 18 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Fauselijk en koninklijk Te Nijmegen viert de R.K. Bond van Ziekenverplegenden „Salus In- firmorum" gisteren, vandaag en morgen zijn gouden bestaansjubi- leum. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink heeft gistermorgen in de kapel van het Sint Canisiuscollege het feest bijzon dere luister verleend door tot inten tie van de bond door een Pontificale H. Mis op te dragen. In zijn predi cate sprag mgr. Alfrink woorden van gelukwens tot het bestuur en de leden, daarbij de verplegenden nog eens wijzend op hun grote taak in de zorg voor de zieke mens. In de middag sprak de presidente van de bond, zr. M. Siebers, een ope- autoriteiten die de feestvergadering nings- en welkomstwoord tot talrijke bijwoofiden. Namens het Episcopaat was aanwezig pastoor Nieuwenhui- zen, namens de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. W. Weebers, inspecteur van de volksge zondheid in Gelderland, en tal van andere hoge functionarissen, waaron der de burgemeester en de deken van Nijmegen, de secretaris-generaal van het Wit-Gele Kruis, de procura tor van de Sint-Radboud-Stichting. Zr. Siebers begroette bijzonder rec tor W. Witteman, de opi-ichter van Aetherklanken DINSDAG 19 APRIL 1955 HILVERSUM I 402 m. 7.0024.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.20 Idem. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 3.00 Nws.. weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. O.CO Voor cle vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Piano- voordr. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws, 13.20 Intern, lichte muziekweek. 14.00 Gevar. progr. 15.00 Gram. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 10.30 Zie ken lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Fe licitaties voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Pater J. van Kempen S. J.: „Missie-arbeid in de overzeese rijksdelen". 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU: Dr. W. G. N. v.d. Sleen: „Veertigduizend ki lometer met auto en kampeerwagen door Zuid-Afrika". 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgeb. en lit. kal. 19.45 Intern. Lichte muziekweek. 20.-1O Rep. 20.55 De gewone man. 21.00 „Jeanne en de rechters", hoorsp. met muz. 22.45 Gram. 23.0.0 Nws. 23.15 24.00 Concertgebouworkest. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.0024.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de huisvrouw. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en Tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee pla no's. 13.00 Nws. 13.15 Meded. gram. 13.20 Promenadeork. 13.55 koersen; 11.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 13.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gram. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 „Paris vous parle' 19.10 Amateurprogr. 19.45 Film praatje. 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.15 Gevar. muz. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Accordeon en viool. 22.55 „Ik geloof, dat....", caus. 23.00 Nws, 23.15 Wereldkamp. tafeltennis. 23.25 New "York calling. 23.3024.00 Film programma. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 20.15 Act. en weerber. en journ. 20.35—22.30 „Het lege graf", T.V.-spel. de bond, en Zr. M. Jansen, het enige gouden bondslid van de feestvieren de vereniging. De onderscheidingen Na het welkomstwoord gaf zr. Sie bers een historisch overzicht van het wel en wee van de bond. Haar eigen naam echter kwam in heel dit over zicht niet voor. Dit was evenwel nauwelijks nodig, want nadat zij uit gesproken was. nam dr. Weebers als vertegenwoordiger van minister Suurhoff, het woord om juist haar uitvoerig en bijzonder hartelijk te huldigen. Hij roemde de velerlei werkzaamheden van zr. Siebers in verleden en heden voor de katholie ke volksgezondheid en deelde mede, dat het H.M. de Koningin had be haagd zr. Siebers te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Nadat het waarlijk ovationele op- plaus, waarmee de vergadering deze onderscheiding onderstreepte, was verklonken, sprak pastoor Nieuwen- huizen namens het Episcopaat. Hij deelde mede, dat de H. Vader de pen- ningmeesteresse van de bond, zr. Woltering, begiftigd had met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. Zr. Wouda uit Amsterdam bood na mens alle leden een nieuw vaandel aan en daarna waren er tal van ge lukwensen uitgesproken door verte genwoordigers van diverse instan ties. Taak-bezinning Pater prof. dr. C. van Gestel O.P. uit Leuven sprak een feestrede uit over de levensbeschouwelijke ach tergrond van de verpleging. Het t aldus spreker in de ver pleging niet om de techniek maar om de mens; De mens wordt getrof fen in de ziekte, niet alleen het li chaam lijdt, maai- de geest lijdt even zeer. Op die totale mens zffl de ver plegende zich moeten richten. Ge zondheidszorg kan niet alleen een zaak van geneeskunde zijn. Verple- gednen ziullen geestelijk en ethiseh sterk moeten staan, omdat zij de to tale mens te genezen krijgen. Het ge vaar echter van de technokratie is ook in de verpleging niet denkbeel dig. Techniek zonder mystiek voert ten ondergang. De levensbeschouwing daarentegen verheft de techniek tot 'n instrument in dienst van de mens. En eerbied voor de mens is een eer ste gebod in de verpleging. Zr. Siebers sprak na deze onder grote stilte en met diepe aandacht aanhoorde rede een hartelijk dank woord. Daarna werden telegrammen van hulde verzonden naar de H. Va- dei*; naar H. M. de Koningin en naar de leden van het Episcopaat. De mussen vielen dood Bewoners van Zutfen zagen Vrijdagmorgen tot hun grote verbazing hoe dichte zwermen mussen plotseling stuurloos door de lucht tuimelden om vervol gens dood neer te vallen. Enke le mussen bereikten levend de begane grond, maa rstierven binnen enkele seconden. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat de dieren hoogstwaar schijnlijk vergiftigd zijn. •Men acht het met uitgesloten, dat do dieren vergift gegeten hebben op de vuilnisbelt of dot giftig zaad uitgestrooid is. Vermoedelijk zijn de diertjes aan strychine-vergiftiging ge storven. SCHIPPER VERDRONKEN. Gistermorgen tegen half elf is de 47-jarige schipper J. Woord uit Den Haag overboord geslagen van een motorschip van de lijndienst Delft Den Haag van de Fa. Boelhouwer en verdronken. Het ongeluk gebeurde bij Drie- vliet op de grens van Rijswijk en Voorburg, waar de Vliet aftakt naar Den Haag. Het slachtoffer was bezig touwwerk op te bergen en waar schijnlijk is hij daarbij gestruikeld en in het touwwerk verward, te wa ter geraakt. De knecht, die het roer hield, wist de motor niet zo gauw te stoppen en riep al doorvarende om hulp. waar na de brugwachter bij Drievliet po gingen deed de overboord geslagen schipper op te duiken. Deze pogin gen faalden. Men is er nog niet in geslaagd het slachtoffer op te halen. GEMIDDELDEN Vorige week hebben wij bericht, dat in de Horeca-bedrijven een ver andering in de omzetbelastingbere kening zou worden toegepast, waar door het bedieningsgeld, dat bij de prijzen berekend wordt, niet meer belast zal worden, zodat de moge lijkheid tot „inclusief prijzen" weer aantrekkelijk is geworden voor de bedrijven. De regeling vertoont echter een kleine afwijking. Men heeft de om zetbelasting een ander percentage gegeven, zodat deze 5% hoger zijn komen te liggen, dan in het geval geen inclusief-prijzen berekend wa ren. Dit betekent dus een kleine te genslag voor de meestal kleine bedrijven, waa rgeen inclusief-prij zen berekend worden. Geen verschillen. Daarnaast is er nog een andere belosting-vereenvoudigirig voor de Horeca-bedrijven ingevoerd. V erschil lende Horeca-bedrij ven verstrekten artikelen, waarop ver schillende belastingen van toepassing waren. Hierdoor was een ingewikkelde bedrijfsboekhouding noodzakelijk. Thans heeft de staatssecretaris van Opschudding in „Zonnestraal" 757 militairen uit Nieuw Guinea zijn Zaterdagmorgen met de „Siba- jak" in Rotterdam aangekomen, waar zij door minister Staf ontvangen werden. Toepassing van een weinig gebruikte wet Zoals wij Zaterdag nog in het kort konden berichten, heeft de Amster damse justitie Zaterdagmorgen vier leiders van de wilde stakingen in de hoofdstad in hechtenis genomen. Na dat zij op het hoofdbureau van poli tie verhoord zijn, werden zij Zater dagavond weer in vrijheid gesteld; tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Deze arrestatie is in overleg met de' minister van justitie geschied en is een uitvloeisel van de wet, die na de spoorwegstaking van 1903 aangeno men werd, waarin bepaald wordt, dat het aan ambtenaren verboden is tot staking over te gaan. In de wet wordt de 'stakende ambtenaar ge dreigd met een gevangenisstraf van tenhoogste één jaar en de stakings leider met een een gevangenisstraf van ten hoogte 4 jaren. Tot nu toe is deze wet zelden of nooit in Nederland toegepast en ook nu ligt het niet in de bedoeling om alle stakende ambtenaren een proces aan te doen. Verdere vervolging? stakingen schuldig bevonden kunnen worden aan overtreding van de bo vengenoemde wet. Inmiddels hebben de ruim 400 stakers, die vorige week ophieuw een staking poogden te pro voceren, hun werkzaamheden niet kunnen hervatten. In de loop van deze week zal door B en W. beslist worden wie van deze stakers weer in dienst zullen worden genomen. Totdat deze beslissing geno men zal zijn, zullen alle stakers ge schorst zijn. Eindhovense heliport Dinsdagmorgen wordt de Eindho vense Heliport op het voormalige terrein van de voetbalclub Veloc aan de Genneperweg met officiéél ver toon geopend. Omstreeks 10 uur zullen enkele Sabena-helicopters aankomen met een aantal Belgische gasten. Zij zul len door het college van B. en W. alsmede de leden van de gemeente raad worden begroet, waarna de autoriteiten enkele rondvluchten boven dc stad zullen maken. De lijndienst BrusselEindhoven, die driemaal per dag heen en weer wordt gevlogen start Woensdag. Ver wacht wordt dat de lijn Duisburg kan worden doorgetrokken. financiën een regeling getroffen, waardoor een gemiddeld belasting percentage berekend kan worden. Naar aanleiding van de omzetta- bel der diverse goederen, wordt het belastingpercentage vastgesteld, dal dan over de gehele omzet gerekend kan worden. Juichende burgemeester verraadde geheim Vijftien meisjes van de huishoude lijke dienst van het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum zijn ver baasd over het effect van een in een enigszins overmoedige bui gezonden brief, waarmede ze volop in de be langstelling van de wereldpers drei gen te geraken. Het begon enkele weken geleden, toen, zoals bekend, de burgemeester van het Noorse dorpje Vera een be richt lanceerde, dat in feite een op roep was tot huwbare Nederlandse meisjes. In zijn dorpje is een groot tekort aan huwbare vrouwen en de vrijgezellen, die wel eens willen trou wen, hadden hun voorkeur voor de Hollandse meisjes uitgesproken. Vandaar dat de burgemeester hoop te op zijn bericht reacties uit Neder land te zullen ontvangen. Vijftien In één brief. Hij heeft ze gekregen, negentien in getal, waarvan vijftien in één brief. Dat was de brief van de vijf- Verhoging garantieprijs? Naar aanleiding van de gerezen af- zetmoeilijkheden voor aardappelen is Zaterdag te Assen door het Drentse Landbouwgenootschap een vergade ring uitgeschreven, waarin de geno men maatregelen uiteengezet en toe gelicht werden. De voorzitter der vereniging ver telde, dat dank zij het Nederlandse Aardappelfonds, een ramp voor de Nederlandse aardappeltelers voorko men werd. Terwijl in België afbraak- prijzen van ƒ2.60 per 100 kg. gelden, kan Nederland nog prijzen garande ren van ƒ4.40 per 100 kg., wanneer de overschot aardappelen via het fonds naar de Duitse industrie wor den geëxporteerd. Het fonds kan deie prijs handhaven dank zij een reserve van ruim 7.5 millioen gul den. Geen overheidsbemoeiing. De voorzitter zette nog uiteen, dat het doel van het fonds is, de bedrij ven rendabel te houden; over dit ren dement heerst geen 'overeenstem? mihg, daar het voor de onderscheide ne bedrijven en gebieden verschilt. De secretaris van de vereniging verklaarde, dat de reserve van het fonds een overheidsbemoeiing tot toe overbodig gemaakt had. Over de garantieprijs van 4.40 verschilde men van mening en aan het eind van Anti-stralenkastjes op de departementen? de vergadering werd besloten bij de overheid aan te dringen de garantie prijs te verhogen tot 5.40 per 00 kg. De secretaris had in zijn uiteenzet ting nog als zijn mening te kennen gegeven, dat de aardappelteelt in het Oosten van Nederland beperkt moest worden, daar men anders ieder jaar weer opnieuw met een onrendabel overschot te kampen zou hebben. Met vorktruck tussen wal en schip gevallen Gistermiddag is een 24-jarige leerling bestuurder, J. de Ruiter, wonende aan de Sikkelstraat te Rotterdam, op het terrein van Thom- sens havenbedrijf aan de Maasha ven te Rotterdam met een vorktruck waarop hij stond, tussen de kade en een zeeschip in het water gevallen. Hij geraakte bekneld en liep een schedelbasisfractuur op. Hij is naar het havenziekenhuis vervoerd en kort na aankomst overleden. tien meisjes van „Zonnestraal", die ook het bericht van de burgemeester hadden gelezen. Er werd een grapje over gemaakt, doch het onderlinge gesprek resulteerde in het verzenden van een brief, waarin de vijftien „vrijwilligsters" schreven wel eens wat meer van de zaak te willen we ten. Ze verklaarden zich bereid met de jongelieden te gaan corresponde ren en eventueel als de burgemeester haar zou uitnodigen, tijdens de zomer- vacantie poolshoogte te komen ne men. Pertinente ontkenning. Niet allemaal tegelijk natuurlijk, want zo zijn de acanties niet ver deeld. Nadat de brief was verzonden, werd er in de loop van de daarop vol gende dagen onderling nog menig grapje over gemaakt, doch verder werd de aangelegenheid geheim ge houden. Vandaar dat de directeur van „Zonnestraal" tegenover persver tegenwoordigers pertinent had ont kend, dat meisjes van zijn sanato rium een brief aan de Noorse bur gemeester zouden hebben geschre ven, hetgeen de laatste vol blijdschap over het succes kort geleden aan de pers had verklaard. Zij doen hun best. Inmiddels zijn de vrijgezellen uit Vera bijeengekomen om te bespre ken, wat verder moet geschieden en of de contanten voor een overkomst in de zomer zouden kunnen worden bijeengebracht. Dat bericht werd in Vera aan de pers verstrekt en daar op begon men naarstig naar de vijf tien Nederlandse meisjes te zoeken. Zij hebben tenslotte haar geheim niet kunnen bewaren, zijn thans schuw geworden en willen haar identiteit niet verraden. Overigens hebben ze zelf nog geen bericht uit Noorwegen ontvangen, zodat zij niet weten, wat er verder gebeuren gaat. De heer Vondeling (arb.) heeft schriftelijk aan de minister gevraagd of het juist is dat bepaalde vertrek ken in het departement van justitie en economische zaken met anti-stra len kastjes zijn afgeschermd. Tevens zou hfj graag willen weten of het de partement van O. K. en W. aan een R.K. school in Diepeveen subsidie de JecP worden genomen en op de voor het aanschaffen van een stra- lenkastje heeft verstrekt, nadat een verzoek daarom zowel door het ge meente- als provinciaal bestuur was afgewezen. PLEIN-DISPUUT Op Maandag 18 April des avonds om 8 uur is er een Plein-dispuut tussen mej. dr M. Klompé (buiten lands deskundige K.V.P.), mr W. H. Nagel (pseudoniem: J. B. Charles) en dr H. v. Waesberghe S. J. (hoofd redactie „De Linie") over: Het Westen: een derde Wereld. Een derde weg. Deze avond wordt gehouden in de bovenzaal van de Continental-Bode ga, korte Poten, hoek Plein. Nieuw anti-tankwapen met vele mogelijkheden Binnen korte tijd -zal het Neder landse leger de beschikking krijgen over een nieuw anti-tankwapen, dat, naar het oordeel van deskundigen, in staat is de dikste pantsering van tanks op een afstand van meer dan 900 meter te doorboren. Het nieuwe wapen is een terugstootloze vuur mond van 106 min., en wordt gebruikt door de infanterist. Het nieuwe wapen weegt tezamen met zijn affuit, richtmiddeïen en ver dere benodigdheden nog geen 225 kg. en kan daardoor gemakkelijk meege voerd worden op een jeep. vanwaar het ook afgevuurd kan worden. Desgewenst kunnen wapen en af fuit in minder dan een minuut var grond in stelling worden gebracht Het wapen is gemonteerd op een drievoetaffuit, waarvan een van de benen een wiel heeft, waardoor het ook als epn soort kruiwagen ver plaatst kaïr worden. In het horizontale vlak kan de „bat" 360 graden om zijn as draaien, vprticaal liggen de elevatiemogelijk- heden tussen min 20 en plus 60 gra den. Hoewel de „bat" in de eerste plaats bedoeld is als anti-tankwapen in voorste lijn, kan het wapen boven dien zeer waardevol zijn voor secun dair gebruik in de strijd tegen vijan delijke troepen, gesehutsopstellingen, kazematten en andere concentraties zo is het oordeel van militaire ex perts. Boeiende strip Het overgrote deel van de jeugd wordt momenteel vooral op jon gere leeftijd lievig geboeid door stripverhalen en al verschillende po- pingen zijn ondernomen om niet al leen nietswaardige sensatieschrijvers dit terrein te laten bewerken, maar ook de constructieve lectuur op deze wijze onder de aandacht van de jon ge plaatjeskijkers te brengen. Het getuigt van een zekere moed, dat een Belgische uitgever enige tijd geleden met een stripverhaal over ta ferelen uit de Bijbelse geschiedenis op dé boekenmarkt verschenen is,' en het werkje, dat wij momenteel voor ons hebben, bewijst, dat niet alleen gie rende straaljagers een boeiende strip- inhoud vormen, doch dat ook andere onderwerpen zeer goed aan deze vorm van „litteratuur" aangepast kunnen worden. Willy van der Steen, die reeds spo ren verdiend heeft in de zeer popu laire strips van Lambiek, heeft het verhaal van Jozef, die door zijn broers aan Egyptische slavendrijvers verkocht wordt, in beeld gebracht, en de wijze, waarop dit geschied is. be looft veel voor de toekomst. Het aloude, in kinderogen zo ro mantische, verhaal is met een enkele kleine afwijking volledig op de Bij beltekst afgestemd en de tekeningen zijn zo levendig, dat zij ieder kind wel moeten boeien. Een minimum aan tekst komt voorts aan het heersende ongeduld van de hedendaagse jeugd tegemoet en alhoewel het verdwijnen van zelf werkzaamheid, dat door strips in de hand gewerkt wordt, niet nog eens geaccentueerd behoeft te worden door het omzetten van „Het Boek der boe ken" in plaatjes, kan door dergelij ke strips de belangstelling voor het eigenlijke Bijbelverhaal weer gewekt worden, waardoor deze strips als „pion tot het lezen" een belangrijke taak kunnen krijgen. Het bovenbedoelde boekwerk is uitgegeven door Sheed on Ward N.V. te Antwerpen, in de serie „Avonturen van Judi", en getiteld „Do Onderko ning". door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM n^En is het dan niet waar monsi eur?", vroeg ze „Niet helemaal en niet altijd, denk ik.'Het is gevaarlijk zulke dingen te verkondigen, en nog gevaarlijker om ze te geloven". „Dus u gelooft niet „Of ik geloof in gebroken harten. Hij glimlachte breed. Nu wordt u persoonlijk. Ik denk in elk geval niet, dat ze nooit meer te repareren zijn De wereldwijze Lapage keek hem ernstig aan. „Misschien was dat ook een gevaarlijk ding om te zeggen, monsieur Bernard. Want ik geloof, dat er harten zijn, die wel gebroken kunnen worden. Ik ken er tenminste één, dat breekbaar is, en vertrouw- vol en zuiver." Zij zagen elkaar recht in de ogen, en toen glimlachte Hermance Lapage, alsof zij tevreden was over wat ze in de blik van Marcel zag. De trein kwam binnen. „Adieu", zei ze. „Ik ben blij u ont moet te hebben. En ik ben héél blij, dat Simonne in zulke goede handen achterblijft". „Ik dank u voor uw vertrouwen, mademoiselle". Het perron stroomde leeg, de trein vertrok. Er werd met zakdoeken ge zwaaid, tot de afstand te groot was. Simonne stak haar arm door die van Marcel. „Ik voel me niet zo een zaam als ik gevreesd had, zei ze. Om u de waarheid te zeggen voel ik me helemaal niet eenzaam". .,Zo mag ik het horen! Ik hoop niet, dat je je ooit eenzaam zult voe len". „Zullen we naar mijn huis gaan in Memramcook?" „Graag. Ik wil graag het huis van de Carons eens zien. Ik weet er al heel wat van, dank zij de verhalen van Edmond. Er moeten ceders staan waarvan de toppen tot de sterren reiken, en er loopt een beekje vlak bij het huis. en niet ver er vandaan is een heuvel, die de Beaumont heet. Die beklom Edmond dikwijls met jou". „Dat klopt". Ze' glimlachte droef. „Maar Edmond heeft aan het huis gedacht net als aan mij. Het is voor hem, evenmin als ik, ouder geworden. Op het ogenblik is het niet veel meer dan een ruïne". Ze stapten weer in de auto, en re den langs de weg, die ze samen ook de avond te voren gevolgd waren. Pas één dag lag daartussen. Voor Simonne leek het een eeuw. Met de komst van Marcel was voor haar 'n nieuw tijdperk begonnen De Juni-zon scheen warm op haar gezicht. Ze leunde achterover en sloot haar ogen. De wind speelde om haar haar Toen ze haar ogen weer opende zag ze zijn gezicht, dat grimmig en vastberaden stond. Hij reed verschrik kelijk hard. Ze kwamen nu in de buurt van de kleine school van Mem ramcook. Die was net uit. Op de weg liepen allemaal jongens en meisjes. „Pas op rfionsieur", waarschuwde ze. .Hier is een school" „Is dit de school waar de dichter woont, waarover de meisjes het had den? En maakt hij werkelijk gedich ten voor je?" „Ja", zei ze stijfjes. „Hier geeft Pierre Gay les. Hij was altijd heel vriendelijk voor me". Marcel zei iets, dat ze niet ver stond. Dan zag ze Pierre, die bloots hoofds over het pad naar buiten kwam. „Wil ik misschien even stoppen, Simonne?", vroeg Marcel vriende lijk. „Hij zal je graag willen zien in je mooie jurk". Hij liet de wagen stil staan vlak voor Pierre, die verbaasd opkeek. Dan herkende hij Simonne en liet de boeken, die hij droeg, in het gras vallen. Hij kwam snel naar haar toe zonder Marcel te zien. Hij bleef een poosje naast het portier aan haar kant staan, zonder iets te zeggen. Tenslotte vroeg hij: „Is het allemaal goed gegaan, vandaag? Ook met je afscheidsrede?" „Het ging allemaal van een leien dakje, Pierre. Het was erg mooi. Jammer dat je er niet bij was. Maar dit is mijnheer Bernard, Pierre, die helemaal van Frankrijk is gekomen. Hij was Edmond's beste vriend en is nu mijn voogd". De twee mannen keken elkaar aan, alsof ze eikaars krachten maten. De eenvoudige jongen van het platteland, en de man van de boulevards en gro te ondernemingen. En op de een of andere manier begrepen beiden dat ze thans in eenzelfde verhouding tot het meisje stonden. „Het is een eer met u kennis te maken, monsieur Bernard", zei Pierre. „En ik ben bljj u te leren kennen", monsieur Gay". Meer werd er verder niet gezegd. Zij keek met iets van medelijden naar Pierre's ernstige gezicht. „Ik zie je straks wel', zei ze. „Goed Simonne, tot straks", zei hij. Marcel knikte hem toe, en de wa gen gleed verder. Pierre keek hen na. Hij zag het hoofd van Simonne zo vlak naast dat van Marcel, en beet op zyn lip. Hij stond daar tot de wagen uit het gezicht was. Het was stil en leeg om hem heen. De zon straalde rustig over het wijde iand. De kinderen waren allen heen gegaan. Hij draaide zich om en raapte zijn boeken op. Uit een ervan was een papier gevallen, waarop een vers ge schreven was. Hij had het gemaakt voor Simonne op de dag waarop zij haar diploma kreeg. Hij had het zelf een goed gedicht gevonden, en hij was van plan geweest het haar van middag voor te lezen op de Beau- mont-heuvel. Hij frommelde het papier tot een bal ineen, en wierp het in de sloot langs de weg. Het' dreef in de richting van de rivier. Die zou het meedra gen naar de Funday-baai, de Oceaan op, naar de eindeloze vergetelheid. Dat was de plaats waai' zulke dro- I men als de zijne thuis hoorden, dacht hij bitter. Hoofdstuk III PIERRE EN MARCEL De natuur deed haar best om het oude huis der Carons er zo goed mo gelijk uit te laten zien. Het zonlicht vergulde de bemoste leien op het dak, de groene wingerd vulde de spleten cn gaten in de stenen, en de dichte takken van de berken en ce ders verborgen de half vergane lui ken eri legde schaduw op de ver schoten verf. Kortom het huis zag er schilderachtig uit. Simonne leidde Marcel van kamer tot kamer, en do«r de verwaarloos de tuin naar de beek waar zij vroe ger met Edmond gezwommen had. Het was een feest voor haar iemand de geliefde, oudé plekjes te kun nen laten zien, en er over te kun nen praten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9