Afrikaans-Aziatische conferentie is te Bandoeng geopend r HALVE WERELD 75 Engelse oorlogsweesjes brengen bezoek aan het graf van hun vader President Soekarno veroordeelde het kolonialisme De schoolstrijd in België Denemarken zit vrijwel zonder melk Na de kranten binnenkort ook de treinen Oog om oog S)eGckW(SotVtaril MAANDAG 18 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13477 Directeur: C. M v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KA I HOLIER DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN vertegenwoordigd te Bandoeng BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w.. f 2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mm. Telefoontje» 11-5° Een nieuw Azië en eén nieuw Afrika Hedenmorgen te 9 uur heeft president Soekarno te Bandoeng de Afrikaans- Aziatische conferentie geopend. Aan deze conferentie nemen de afgevaar digden van 29 Aziatische en Afrikaanse landen deel, tezamen meer dan de helft der wereldbevolking vertegenwoordigend. De conferentie is des te belangrijker omdat vrijwel alle deelnemende landen hun premier hebben afgevaardigd. Nehroe van India is er, Nasser van Egypte en Tsjoe En Lai van Peking China. Bij de voorbereidende besprekingen van de delegatiehoofden is de Indo nesische premier, Ali Sastroamidjojo, benoemd tot voorzitter van de con ferentie. De conferentie zal drie commissies hebben: een politieke, een econo mische en een culturele. Zij zal alleen 's middags bijeenkomen om de afgevaardigden gelegenheid te geven des ochtends onderling particuliere besprekingen te voeren. Verder besloot men, dat de voornaamste afgevaar digden bij de opening van de conferentie niet, zoals op internationale conferenties gebruikelijk is, politieke eredevoeringen zullen houden. Dit om tijd te besparen. SOEKARNO'S OPENINGSREDE. President Soekarno opende de con ferentie met een rede in het Engels. Daarin kondigde hij de komst aan van een nieuw tijdperk voor de vol ken van Afrika en Azië. Na het kolonialisme in al zijn vor men veroordeeld te hebben, leverde spreker critiek op de politiek van blokvorming, veroordeelde hij de atoomwapens en deed hij op de 29 delegaties een klemmend beroep tot vrede, vrijheid en „eenheid in de verscheidenheid". Het kolonialisme is nog niet geheel dood en ofschoon het in zijn oude vorm verdwenen is, manifesteert het Pauselijke Academie van Wetenschappen De H. Vader heeft de volgende ge leerden benoemd tot lid van de Pau selijke Academie van Wetenschap pen: Charles Herbert Best, prof. aan de universiteit van Toronto; Herman Alexander Bruck, directeur van de sterrenwacht te Dublin; Louis de Broglie, prof. aan de universiteit van Parijs; Theodore von Karman, van het sociologisch instituut te Califor- nië; Lugli Cesare Garcia Otero, prof. aan de universiteit te Montevideo; Otto Hahn, uit Duitsland; Werner Karl Heisenberg, prof. aan de univer siteit te Goettingen; Walter Rudolf Hess, prof. aan de universiteit te Zü- rich; Gaston Maurice Juli, prof. aan de Sorbonne te Parijs; Arne Wilhelm Tiselius, prof. aan de universiteit te Upsala; Max von Laue, prof. aan de universiteit te Goettingen; Hermann Weyl, prof. aan de universiteit te Zü- rich; Arturi Ilmaria Virtanen, prof. aan de universiteit te Helsinki. Ook heeft de H. Vader in de aca demie benoemd, in de plaats van de onlangs overleden Engelsman sir Alexander Fleming, ontdekker van de penicilline, de Zwitserse internist prof. Paul Niehans, die de H. Vader gedurende zijn ziekte van het afge lopen jaar herhaaldelijk heeft behan deld met de z.g. levende cellen thera pie, door hem zelf ontdekt. zich soms in de vorm van economisch en intelectueel toezicht, uitgeoefend door een vreemde minderheid. De president onderstreepte, dat de 29 vertegenwoordigde mogendheden zeer uiteenlopen op het gebied van taal, godsdienst, ras en wat de po litiek betreft, van communisme tot conservatisme. Hij verklaarde ver volgens: „Wij zijn geen exclusieve club. Wij zijn geen blok, dat zich te genover een ander blok probeert te stellen". Wij zijn verdraagzaam en meer religieus dan de rest der we reld, meer bezorgd ook om te waken over de vrede. Deze conferentie moet slagen onder het dubbele teken „van levensvrijheid voor allen" en „een heid in de verscheidenheid". De president besloot aldus: „Ik hoopv dat de conferentie het bewijs zal léveren, dat een nieuw Azië en een nieuw Afrika zijn geboren". BEANGSTIGENDE SPANNING. De Indonesische minister-president mr. Ali Sastroamidjojo, die unaniem tot voorzitter van de conferentie werd gekozen, heeft in zijn rede ge zegd, dat de voornaamste reden tot het bijeenroepen van de conferentie de „beangstigende spanning" in de wereld was. De afgevaardigden applaudiseer- den luid, toen hij verklaarde, dat de volkeren van Azië en Afrika niet be heerst wensen te worden door enige ideologie, „van welke zijde dit ook mocht komen". Mr. Ali Sastroamid jojo zei, dat hij wist te spreken voor alle delegatieleden, wanneer hij zeide: „Onze gedachten zij bij onze broeders, die nog leven in slavernij". ZES DAGEN LANG. De conferentie duurt zes dagen. Op de agenda zijn geplaatst: 1. Culturele samenwerking; 2. Economische samenwerking; 3. Problemen van afhankelijke vol ken; 4. Problemen van de rechten van de mens en het recht op zelfbeschik king; 5. Het. gebruik van. kernenergie; 6. Wapens van massa-verwoesting; 7. Bevordering van de wereldvrede en de wereld-samenwerking. Waarschijnlijk zullen de landen be sluiten een lichaam voor de econo mische en technische samenwerking op te richten. De werkzaamheden van deze raad zouden die van het Colombo-plan, waarbij twaalf van de deelnemende landen zijn aangesloten, niet mogen overlappen. Katholieken uit de provincie Ant werpen hebben gisteren in de stad Antwerpen een grootscheepse be ging tegen de schoolpolitiek van de Belgische regering gehouden. Het aantal deelnemers werd ge schat op 20.000 tot 30.000. De beto gers droegen spandoeken met zich mee met leuzen als „Het land zegt neen" en „Gelijkheid voor allen". Zij riepen „Weg met Collard" (de mi nister van onderwijs) 'en zongen ou de Vlaamse liederen, zoals de „Leeuw van Vlaanderen". Toen de stoet door de industriële- voorsteden trok, uitten vijandige groepen bedreigingen en kwam het tot enig handgemeen. Er werd een tiental arrestaties verricht. In andere delen van de stad betuigden omstan ders hun instemming met de demon stratie. 70.000 Arbeiders uitgesloten Door een arbeidsgeschil, zoals De nemarken in geen jaren heeft ge kend, zullen de Deense gezinnen in de stedeh de komende dagen en mis schien nog wel langer dagelijks een fractie van hun behoeften aan zuivelproducten kunnen betrekken. De werkgevers in de agrarische be drijven en in de zuivelindustrie heb ben n.l. 70.000 arbeiders in hun be drijven van het werk uitgesloten, om dat een aantal van hen op instignatie van de vakbond van boerenarbeiders een proefstaking was begonnen met het doel de werktijd gedurende de zomer met een uur bekort te krij gen (van negen uur per dag tot acht uur). Hoewel er circa 20.000 boerderijen bij de uitsluiting zijn betrokken, komt de voornaamste bedreiging voor de Deense economie toch van de zuivelindustrie, waarvan vier duizend arbeiders zijn uitgesloten. Hierdoor moet ongeveer twee der de van 's lands melkproductie wor den weggegooid of aan de beesten gevoerd in plaats van te worden ver werkt tot kaas en boter. De export van zuivelproducten komt dus op korte termijn geheel stop te liggen. De voorraad beter en margarine is voorlopig voldoende voor binnen lands gebruik. Melk zal in de eerste plaats worden geleverd aan zieken huizen en zuigelingen. Dinsdag zal de socialistische rege ring een poging doen de steun van de andere partijen te krijgen voor een regeling van het geschil. Tsjoe en Lai met lijfwacht op gedwongen landingsplaats Tsjoe en Lai, de premier van Communistisch China, wandelt hier met enige autoriteiten en leden van zijn lijfwacht over het vliegveld van Singapore, nadat zijn zijn vliegtuig, waarin hij op weg is naar Bandoeng om daar de Afrikaans-Aziatische conferentie bij te wonen, door het slechte weer was gedwongen on deze lucht haven te landen. Zoals bekend begint de conferentie over Afrikaanse en Aziatische aangelegenheden, waar aan 29 landen deelnemen, Maandag 18 ApriL Hartelijke ontvangst van Nijmeegs burgerij Zaterdagmiddag te twaalf uur ar riveerden op Schiphol met twee vliegtuigen 75 Britse oorlogsweesjes, wier vader in de strijd om de vrij heid van Nederland, in de omstre ken van Nijmegen en Arnhem het leven hebben verloren. De meesten dezer kinderen heb ben hun vader niet of nauwelijks ge kend, want zij waren nog te jong, toen deze in de oorlog het leven liet. Mede dank zij het oorlogsgraven- comité in Nederland zijn deze 75 kinderen in staat een bezoek te brén gen op de plaats, waar hun vader een laatste rustplaats vond, behalve één van hen, de 11-jarige Paul Giles uit Manchester, wiens vader sneu velde tijdens de wanhopige gevech ten om Arnhem in de herfst van 1944; deze is toen hoogstwaarschijn lijk door burgers tussen het strijd gewoel door begraven. In de omstreken van Nijmegen en Arnhem vindt men vele van derge lijke graven, voorzien van een een voudig kruis, zonder naam, omdat na de gevechten de identiteit van de gesneuvelden niet meer vast te stel len was. Op Schiphol was de Engetse am bassadeur in Nederland ter begroe ting aanwezig en hij drukte alle kinderen persoonlijk de hand. Na een kort oponthoud vertrokken de kinderen per bus naar Amers foort, waar de lunch gebruikt werd en vervolgens reisde men verder naar Nijmegen, waar deze kinderen 4 dagen de gasten zijn van de bur gerij. 0 Ontroerende plechtigheid. De eerste daad van de kinderen bij de Nijmeegse Waalbrug, waar zij opgewacht werden door verschillen de autoriteiten, onder wie de burge meester van Nijmegen, was een bloe menhulde brengen by het oorlogs monument. Daarna vond een hartelijke ont vangt in het stadhuis plaats, waar de kinderen woorden van welkom en waardering voor het werk van hun vaders hoorden en onthaald werden op thee en cake. Hierna zwermden de kinderen uit over de stad om bij de Nijmeegse gezinnen de avond door te brengen. Op de erevelden. Zondagmiddag omstreeks 12 uur werd door hen op het Engelse oor logskerkhof te Nijmegen een plech- Spoorstaking tegen Mei Nog geen vijf minuten nadat de electriciens en monteurs die met hun staking de Londense kranten verhin deren te verschijnen, eenstemmig hadden besloten om hun actie tot het bittere einde voort te zetten, namen de leiders van de Engelse spoorweg machinisten het besluit om op 1 Mei te middernacht een landelijke spoor wegstaking te beginnen. De reden is weer een loongeschil. Het is de tweede maal reeds in dit jaar, dat Engeland wordt bedreigd met een algemene spoorwegstaking. Op 9 Januari riep de nationale unie van spoorwegarbeiders haar 400.000 leden op om te staken. Het ministe rie van arbeid heeft toen door moei lijke onderhandelingen de staking weten te voorkomen. De transport commissie beloofde een loonronde voor al het personeel van de spoor- wegen. In die belofte ligt de oorzaak van het conflict van nu. De unie van sto kers en machinisten ging namelijk niet accoord met de aangeboden loonsverhoging en wenste meer. Nagy eruit gegooid Volgens een officiële in Boedanest uitgegeven bekendmaking is Imre Nagy, de Hongaarse premier, die de vorige maand wegens „rechtse afwij kingen" werd gecriticeerd, ontslagen. Hij is tevens uit het politieke co mité van de Hongaarse arbeiders (communistische) partij gestoten. De Imam van Jemen heeft zijn twee broers laten onthoofden. In een fort te Hajja zijn emir Abdoellah en emis el Abbas geëxecuteerd. Zij waren gearresteerd na een mis lukte poging om hun broeder, ko ning Ahmed, van de troon te stoten. Sinds begin Januari is er voortdu rend onderhandeld, doch er werd geen resultaat bereikt. Daar in de vakbond die nu met staking dreigt, bijna alle machinisten en stokers zitten, zou het treinverkeer op 1 Mei midden in de verkie zingscampagne geheel ontwricht worden. Die campagne zal trouwens al last genoeg hebben van het niet verschijnen van de grote nationale Londense bladen. De kans dat de staking binnenkort tot hot verleden zal behoren, is nog meer gedaald, nu de stakende elec triciens en monteurs hebben beslo ten hun actie voort te zetten tot de directies aan hun eisen toegeven. Luxemburg heeft troonopvolger Erf groothertogin Josephine Char lotte van Luxemburg heeft Zaterdag namiddag te 15.16 uur het leven ge schonken aan een zoon. De prinses en haar zoon, die de naam van Henri zal dragen, maken het wel. Henri is het tweede kind van het erfgrootherto^elijk gezin, het eerste is een dochter. Erfgroothertog Jean is gehuwd met de zuster van koning Boudewijn. Het huwelijk werd 9 April 1953 gesloten. He winter kwam terug Door de onverwachte terugkeer van de winter, lage temperaturen, zware sneeuwval en stormwinden, is in vele delen van Oostenrijk het verkeer over de weg en per spoor verlamd. Uit verscheidene provincies is van de nacht van Zaterdag op Zondag 'n sneeuwval tussen de 20 en 70 centi meter gemeld. Er is gevaar voor la wines ontstaan en automobilisten werd aangeraden sneeuwkettingen te gebruiken. Het meest zijn getrof fen de provincies Opper- Oostenrijk, Beneden-Oostenrijk en Tirol Onze foto toont een gedeelte van de kinderen voor het vliegtuig waar mee zij aankwamen. In het midden de Engelse ambassadeur in ons land en rechts van hem de burgemeester van Nijmegen. tige dodenherdenking gehouden. De belangstelling voor deze ontroeren de plechtigheid was zeer groot. Rev. Royle, die de jeugdige pelgrims uit Engeland had vergezeld, sprak een kort gedachtenis woord. Hij herinner de aan Pasen, aan de Opstanding en merkte op dat de Engelse soldaten dan ook uit de dood herrezen zijn en in de eeuwige glorie zich mogen verheugen. Hij stelde aan de kinde ren de vaders als voorbeeld. Namens de Engelse kinderen werd een krans voor het Engelse monu ment gelegd. De Verenigde Nijmeeg se Zangers luisterden de plechtig heid op met de uitvoering van toe passelijke composities van Haydn en Mozart. De bijeenkomst werd beslo ten met het Engelse volkslied. 's Middags werd aan de kinderen in Erica op Berg en Dal een feest middag aangeboden. Morgen zullen zy verschillende graven in verschil lende steden bezoeken. Dinsdag gaan zij naar Keukenhof en Woensdag zullen ze vroeg uit Nijmegen naar Engeland vertrekken. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) WEINIG VERANDERING I Veranderlijke bewolking met overdag op vele plaatsen zonnige I perioden. Dezelfde of iets lagere temperaturen als vandaag. Mati- j ge af en toe krachtige wind tus- j sen Noord en Noordoost. 19 April zon op 5.39, onder 19.45 u; maan op 3.57, onder 16.08 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 07.00 uur luiden: temp. onbewolkt 2 c HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN TNNSBRUCK ROME onbewolkt 3 zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. 0 licht bew. 2 geheel bew. 1 zwaar bew. 2 onbewolkt 1 half bew. 1 onbewolkt 1 geheel bew. 0 licht bew. 7 —2 0 -2 4 4 3 3 4 3 0 Korreltje Geldgebrek en overvloed van geld zijn wortels van veel kwaad.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1