De Faam huldigde één van de steunpilaren van het bedrijf Het hooggestelde ideaal van P.B.O. door geld bedreigd Vuur vernielde volkslogement en maakte 36 Dordrechtenaren dakloos Nieuwbouw van St. Jozefschool MAANDAG 18 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 ALG. VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR In zijn rede ter opening van de al gemene vergadering der Koninklijke algemene vergadering der Koninklij ke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, vandaag in de tuinzaal van het concertgebouw te Hahrlem gehouden, heeft de voorzitter, dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, aandacht besteed aan de gasschade aan de gladiolengewassen te Bever wijk en omgeving. Het hoofdbestuur is er in geslaagd dank zij de me dewerking van de industrie en met name van het hoogovenbedrijf de besprekingen over de gasschade tot een bevredigend einde te brengen. Zeer veel steun ontving het hoofd bestuur van de plaatselijke afdeling en met name van de voorzitter van de afdeling Beverwijk, de heer C. Broeze. Belasting. Sprekende over andere activiteiten herinnerde jhr. van Nispen aan de nieuwe omzetbelasting; deze veroor zaakte onverhoeds vele moeilijkhe den voor de gang van zaken in het bloembollenbedrijf. De belastingcom missie der vereniging is. in samen werking met de andere desbetreffen de organisaties en vooral ook met het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, er in geslaagd een zodanige regeling voor het vraagstuk te verkrijgen, dat alle betrokkenen ervan met voldoe ning hebben kennis genomen, aldus de voorzitter. Na langdurige moeilijkheden en verwikkelingen is thans eveneens be reikt. dat de vakgenoot-slachtoffers van de watersnoodramp 1953, via het Bedrijfschap Sierteeltproducten een aanvullende uitkering op het door hen ontvangen schadebedrag zal wor den toegekend. Spreker zeide, dat met leedwezen moet worden gecon stateerd. dat bijna op het laatste ogen blik het werk van vele maanden ver loren dreigde te gaan, door de hou ding van enkele slachtoffers, die de pogingen veeleer afbreuk hebben ge- Zwerver mishandelde bejaarde koopvrouw Overval te Breda Toen gistermorgen een bejaarde vrouw, die aan de Vismarkt te Breda een winkeltje drijft in tweedehands goederen en antiquiteiten op het punt stond naar de kerk te gaan. werd de deur van haar winkel ge opend en trad een 68-jarige zwer ver binnen. Deze wilde de vrouw een aantal prentbriefkaarten verko pen. De vrouw was bereid een kaart te nemen en tastte in haar beurs voor wat geld. De zwerver drong er ech ter op aan dat zij drie kaarten zou kopen en toen de vrouw dit weiger de. greep de zwerver een voorwerp uit de winkel en ging de vrouw hier mee te lijf. Zij bekwam verwondin gen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op het ogenblik dat de zwerver de vrouw mishandelde, kwam juist een nichtje van het slachtoffer bin nen om haar mee naar de kerk te nemen. De onverlaat probeerde ook nog het nichtje af te rossen, hetgeen hem niet gelukte, waarop hij ijlings de benen nam. Later werd hij door de politie gearresteerd. Be 10-jarige Frans van der Steeg uit Elspeet is Zaterdagmiddag onder de wielen van een zandwagen gekomen en ter plaatse overleden. daan door, ofwel te veel te verlangen, of door onjuiste opmerkingen ont stemming te veroorzaken. Het „geld". ..Wij kunnen en willen ons slechts inzetten voor die zaken", aldus de voorzitter, „waarvan wij zelf over tuigd zijn, dat zij aan rechtvaardig heid, bescheidenheid paren en onze leden zullen de eersten moeten zijn om dit streven te ondersteunen". Spreker vervolgde, dat het te be treuren is, dat de goede samenwer king tussen de diverse organisaties in het landbouwschap, die voor alle vak genoten van zo groot belang zou zijn geweest, thans ernstig bedreigd wordt. De zo hoog gestelde idealen van de publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie, waar de samenwerking en de solidariteit aller bedrijfsgenoten zou kunnen worden verwezenlijkt, dreigen te worden gestoord door het „geld", dat reeds zovele idealen en zoveel vertrouwen in deze wereld heeft vernietigd, aldus de voorzitter. De jaarverslagen van de algemeen secretaris, de heer H. J. Voors, en van de secretaris-penningmeester, de heer H. A. G. de la Mar, werden goedgekeurd. De rekening sloot met een bedrag aan inkomsten en uitga ven van 226.261; er is een saldo van ƒ19.297. Tenslotte kwamen enkele wijzigin gen in de statuten aan de orde, die betrekking hadden op de bevoegdheid van het scheidsgerecht. Keukenhof kreeg 25.000 bezoekers Zondag heeft de politie in de Bloembollenstreek niet veel moeite gehad met het verwerken van het verkeer. Drukker was het op de weg Haarlem—Noordwijk, waar zo nu en dan puzzles ontstonden, speciaal in de Ruigehoek. Zoals gewoonlijk concentreerde het bezoek in dc Bloembollenstreek zich weer rond de Keukenhof. Enorme hoeveelheden auto's en bussen kon den daar echter vlot uit de circulatie worden genomen door de uitgebrei de parkeergelegenheid. Hoewel de vertraging in de bloei nog steeds niet is ingehaald neemt het bezoek aan de Keukenhof steeds toe. Gisteren zijn er volgens het bestuur aan de Keukenhof wel 25.000 bezoekers ge weest. Het bestuur van de Keukenhof tob de met verkeersproblemen op het terrein zelf, want de bezoekers trok ken allemaal naar de kassen, waar zij ongeveer een kwartier tot 20 minu ten in de rij moesten staan om de schoonheden te kunnen bewonderen. De rijkspolitie verwacht volgende week zeer veel drukte, daar dan ook de hyacinthenvelden in bloei staan en de eerste tulpen. Bovendien wordt er nog een aantal bezoekers ver wacht, die eigenlijk bij het corso had den willen zijn op 23 April. Het zal dan waarschijnlijk niet gebeuren zo als vandaag, dat er al personeel van de politie vervroegd naar huis kon worden gestuurd. Voor enige gezelligheid zorgden Zaterdag en Zondag wandelaars, die deelnamen aan tochten uitgeschreven door de Haarlemse vereniging „On der Door" in samenwerking met de Hillegomse vereniging voor Vreem delingenverkeer. Gisteren waren er 450 wandelaars en Zondag bijna 1600. Zes en dertig personen zijn Zaterdagmiddag in Dordrecht dakloos ge worden, toen een korte, doch hevige, brand in een volkslogement aan de Riedijk aldaar twee verdiepingen van het kosthuis in de as legde. De brand die op de bovenverdieping ontstond, vermoedelijk tengevolge van het omvallen van een petroleumkachel, breidde zich in een adem benemend tempo uit, met het gevolg, dat zowel de zolderverdieping als de tweede etage in vlammen opgingen. De bewoners, zes en dertig in getal, konden zich allen in veiligheid stellen, doch een hond verloor het leven. Veel huisraad, waaronder een groot aantal nieuwe bedden, ging verloren. De brandweer, die met twee auto's, een brandspuit en een ladderwagen spoedig na het uitbreken van de brand ter plaatse was, kon niet veel meer uitrichten zij beperkte zich in hoofdzaak tot het nathouden van de nog brandende verdiepingen en van de omliggende percelen. Later op de middag, de brand brak omstreeks 12.30 uur uit, haalde de brandweer, omdat er gevaar voor instorting bestond, het bovenste deel van ae oude gevel om. Het pand is nagenoeg geheel verwoest; men was niet verzekerd. 11 Vliegtuigen zullen 5 Mei voedsel droppen Op Donderdag 5 Mei a.s. zullen vliegtuigen van de rijksluchtvaart school overdag een rondvlucht ma ken boven Nederland en boven elke provincie een aantal parachutes met voedselpakketten uitwerpen. Deze elf „dropping" komen tot stand door sa menwerking van de Nederlandse Ra dio Unie, de rijksluchtvaartdienst en het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat; zij zijn bedoeld als een her innering aan het afwerpen van voed sel door de Geallieerden in 1945. De Ned. Radio Unie zal op die dag (van 14 uur tot 16 uur) een uitzen ding aan d«ze rondvlucht wijden; aan deze uitzending is een propagan- da-actie voor de Stichting 19401945 verbonden. N00RDWIJKERH0UT Mej. E. Righart van Gelder herdacht 40-jarig jubileum Hedenmorgen werd de nieuwbouw van de R.K. Jongensschool in de St. Jozefparochie te Noordwijkerhout in gebruik genomen. Pastoor Standen- ine ver zegende de vier nieuwe lokalen in. Foto: v-d. Horst Ub«.H GENOOTSCHAP VOOR* GEESTELIJKE HERNIEUWING BIJEEN. Het Katholieke Genootschap voor Geestelijke Hernieuwing verkeert in moeilijke omstandigheden. De finan ciële inkomsten zijn in het afgelopen jaar met de helft verminderd. Daar enboven is er een tekort over 1954 van ƒ29.090. Voorzitter ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren betreurde dit bij zonder tijdens de jaarvergadering, welke Zaterdag te Utrecht gehouden is. Toch heeft dit genootschap zulke belangrijke Europese contacten ge legd,. zoals bleek uit het jaarverslag van de secretaris, de heer R. F. J. Vink. Bovendien bleek uit het breed opgezette overzicht van de voorzitter, welk een grote taak het genootschap voor zich ziet weggelegd in het inter nationale leven. Deze ligt op al die gebieden, die door de Conférence des Présidents van de Int. Kath. Organi saties niet worden bestreken. Het ge nootschap zou initërend, stimulerend en coödinerend kunnen werken, in dien het de middelen daartoe bezat, en door een levendig, breed-verspreid katholiek besef werd gedragen. Nog altijd wordt het gemis gevoeld aan een instituut voor buitenlandse wer kers en een planbureau voor interna tionale katholieke activiteiten. Ook wenst men een instituut, dat oog en oor is in het buitenland voor activi teiten der Nederlandse katholieken. Tijdens de vergadering heeft dr. Schmelzer 'n overzicht gegeven van de gedachte der Europese integratie. Na de verwerping der E.D.G. in Frankrijk is aanvankelijk een moe deloosheid ingetreden. Thans echter, meende dr. Schmelzer, is 'n herleving te constateren van het bewustzijn in Frankrijk, dat de E.D.G. een betere dienst aan het land zou hebben be wezen dan de huidige Parijse accoor- den. Dr. Hahn, die na hem pleitte voor inschakeling der Oost-Europ. vluch telingen in de Europese integratie, was evenzeer hoopvol gestemd, t.a.v. de Eenwording. Zij is vanwege de technische ontwikkeling niet tegen te houden. Scooter tegen staalkabel Bestuurder overleden Arbeiders, die gisteren in de buurt schap Haarlo (gemeente Borculo) bomen aan het rooien waren en daartoe een kabel over de weg ge spannen hadden, zagen op een ge geven moment een 50-jarige verte genwoordiger uit Zutfen op een scooter naderen. Een hunner gaf met een rode vlag het stopteken, maar hoewel de scoo terrijder eerst vaart minderde, zag hij vermoedelijk niet, waarvoor hij gewaarschuwd werd en gaf vervol gens vol gas. Zijn scooter reed in volle vaart te- den de staalkabel, de man sloeg oyer de kop en overleed ter plaatse. Het Gemeentebestuur, de Maat schappij tot bevordering van Handel en Nijverheid en last but not least het Kledingmagazijn De Faam zelf hebben hedenmorgen een van de meest met de geschiedenis van het magazijn vergroeide medewerkers, mej. E. A. A. Righart van Gelder, omringd en bekleed met de eer 'en waardigheid, die haar bij haar veer tigjarig jubileum als coupeuse in het bedrijf toekwamen. De ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, de medaille van de Maatschappij en de stoffelijke hulde blijken van personeel en directie van De Faam bewezen, hoe de arbeid van mej. Righart van Gelder in bedrijf en maatschappij op prijs werden ge steld. In de gezellige ontvangsthall van het magazijn werd de jubilaresse om- streks tien uur welkom geheten door de heer A. Schlatmann, procuratie houder' van het bedrijf. Terwijl het gezamenlijk personeel haar de waardering en de hulde van het gehele bedrijf toezong werd mej. Righart van Gelder in de kring van familieleden en directie opgenomen. De heer G. Schlatmann richtte hier na als oudste directeur het woord tot haar. Spreker wees op het feit dat de jubilaresse door haar noeste ar beid en tlouw aan de zaak wel bij uitstek recht had op een grootse feestviering. Na vervolgens enkele waarderende woorden te hebben ge wijd aan haar onmisbare werkzaam heden in het bedrijf, stelde spreker de jubilaresse als voorbeeld voor het personeel. Dat de zaak gemarcheerd heeft is voor een groot deel te dan ken aan haar arbeid, die van de wieg tot op het huidige moment in dienst van het bedrijf gestaan heeft. Spre ker liet zijn waarderende woorden vergezeld gaan door een tweetal prachtige geschenken, een radio en een tapijt. Terwijl het kleed voor de ogen van alle aanwezigen ontrold werd, richtte mqj. M. Laken, direc trice van „De Faam" het woord tot de jubilaresse. In een zeer persoon lijk woord uitte mej. Laken haar dank en waardering voor het werk dat de jubilaresse in dienst van het bedrijf verricht heeft. Het deed spreekster genoegen de jubilaresse, die zovele dames in Lei den gesierd heeft, te kunnen tooien met een sieraad dat niet aan de mode van het ogenblik gebonden was. Na mens het personeel overhandigde zij de jubilaresse een prachtige arm band. De 10-jarige Rineke Steenbergen verraste hierna haar tante met een toepasselijk en bijzonder aardig voor gedragen gedicht. Medailles en oorkonde. Nadat het personeel vervolgens van de gelegenheid gebruik had ge maakt de jubilaresse de hand te druk ken bereikte de plechtigheid met de aankomst van jhr. mr. F. H. van Kin schot, haar hoogtepunt. De burgemeester speldde de jubila resse na een korte toespraak, waarin hij haar verdienste voor het magazijn en het bedrijfsleven memoreerde, de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Namens de Maatschappij tot Be vordering van Handel en Nijverheid werd hierna het woord gevoerd door mr. W. de Clercq, secr. van het Leid- se departement. Als bijzondere waar dering voor de door mej. Righart van Gelder verrichte werkzaamheden overhandigde spreker haar de me daille en het getuigschrift van de Maatschappij. Eveneens met het getuigschrift van de Maatschappij onderscheiden werd de heer C. J. Oudshoorn, hoofd van het damesatelier, die onlangs zijn veertigjarig jubileum bij het bedrijf gevierd heeft.. Op gezellige en ongedwongen wijze werd het feest hierna nog enkele uren voortgezet. Mgr. dr. J. Witlox f In de afgelopen nacht omstreeks twee uur is in de ouderdom van 69 jaar in het Liduinaziekenhuis te Schijndel overleden mgr. dr. J. H. J. M. Witlox, oud-hoofdredacteur van het dagblad „De Maasbode" te Rot terdam. In 1911 werd hij tot priester gewijd, waarna hij aan de universiteit te Amsterdam Nederlandse letteren ging studeren. Op 10 April 1919 pro moveerde hij tot doctor in de lette ren op een dissertatie, getiteld „De Katholieke Staatspartij in haar oor sprong en ontwikkeling geschetst". In 192.9 werd hij -r benoemd tot hoofdredacteur van „De Maasbode" te Rotterdam. Deze functie heeft hij bekleed tot 1 November 1948. Mgr. dr. Witlox was mede-oprich ter en redacteur van het „Historisch Tijdschrift" en is onder meer lid ge weest van de Maatschappij der Ne derlandse Letteren en van het His torisch Genootschap te Utrecht. Van zijn hand verschenen verschei dene boeken en geschriften, waar onder in 1927 een vervolg op zijn dis sertatie onder de titel „De Neder- landse Katholieken in de politiek on- ^„XelX-^WoMter der Koning Willem II". alsmede „Monseigneur Joannes Zwijsen „Studiën over het herstel der hiërar chie in 1953" en „Graaf Fortuné Duchastel". Hotel met een torenflat Speciaal voor arbeiders De gemeente Tilburg gaat ter voorziening in de huisvesting en geestelijke en lichamelijke verzor ging van bejaarden uit de arbeiden de klasse en daarmee gelijk te stel len personen een „hotel voor ouden van dagen" bouwen. Het gebouw, dat zal verrijzen in het westelijke stadsdeel nabij de Ringbaan West, zal de naam dragen van „Vredeburcht" en na gereed ko men door de gemeente ter exploi tatie worden overgedragen aan de stichting van die naam. Er zal plaats zijn voor ruim 320 personen, perso neel niet inbegrepen, en de exploi tatie is afgestemd op de financiële draagkracht van de gemiddelde pen sioengerechtigde arbeider. De directeur A.N.W.B. viert zilveren jubileum Op 1 Mei zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer H. J. van Balen als directeur het bestuur van de A.N.W.B. in handen nam en enkele dagen later zal deze zilveren directeur in de Witte Sociëteit te Den Haag gehuldigd worden. Onder leiding van de heer Van Balen beleeft de A.N.W.B. een gro te bloei; toen de zilveren directeur zijn functie aanvaardde, telde de bond 80.000 leden. 2 jaren later werd het 100.000ste lid ingeschreven en zeer binnenkort hoopt men het 300.000ste lid te kunnen verwelkomen; 'de we genwacht telt momenteel reeds 165.000 leden en voor al de leden van de vele afdelingen van de A.N. W.B. staan ruim 800 medewerksters en medewerkers uit binnen- en bui tenland gereed om hun diensten te be wijzen. Anne-Marie Van Kalmhout werd Vrijdag j.l. als 8.000ste inwo ner van Oudenbosch geboren en be halve een spaarbankboekje mocht de gelukkige vader nog verschillende andere cadeaux in ontvangst nemen. Het hoofdgebouw vormt het feite lijke pensiongedeelte en zal 166 zit- slaapkamers voor echtparen (even tueel ook geschikt voor bewoning door alleenstaanden) bevatten. Ach ter het hoofdgebouw, begrensd door dienstgebouw, klooster en kapel, komt een zgn. torenflat (hoogte 30 m. 10 woonlagen), waai- de gasten hun zelfstandigheid behouden door flatbewoning. Er komen 39 flats in, bestaande uit portaal, woonkamer, slaapkamer, keuken, berging en douche. Twaalf hiervan krijgen nog een aparte slaapkamer, eventueel voor echtparen met zoon. of dochter. Auto tegen Haagse tram Drie gewonden Drie inzittenden van een personen auto uit Bussum zijn gewond, toen deze auto Zondagmiddag te 's-Gra venhage door een tramstel van lijn 11 werd gegrepen. De 47-jarige chauffeur van de per sonenauto verlende op de hoek Mon- stersewegDelftselaan geen voor rang aan de tram. De auto werd door de tram gegrepen en vrijwel geheel vernield. De chauffeur zijn vrouw en negenjarig zoontje moesten alle drie in het ziekenhuis aan de Zuidwal worden opgenomen. Ook een tram passagier werd licht gewond; hij kon zich echter op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis begeven en is na be handeling aldaar naar huis terugge- KINDERBEDEVAART NAAR LOURDES VERTROKKEN. Zondagmorgen precies acht minu ten voor half twaalf is de nationale kin der bede vaart, dit jaar onder aus piciën van de K.A.B., naar Lourdes vertrokken, om daar Maandagmiddag drie urn* te arriveren. Behalve twee honderd kinderen maken honderd volwassenen de reis mee. Aan het Maliebaanstation te Utrecht werd om negen uur reeds be gonnen met het inladen der zieken. Vele familieleden waren hier aanwe zig om van hun dierbaren afscheid te nemen. Zij hadden rustig de tijd om zich ook nog naar het Centraalsta tion te begeven, waar dc trein om tien uur zes en veertig aankwam. Voorzover zij niet behoefden te lig gen, zaten de kinderen in clubjes bij elkaar, en de eerste vriendschapsban den werden gesmeed. De allerjong sten de jeugdige pelgrims zijn in de leeftijd van drie tot veertien jaar werden beziggehouden door een verpleegster of kinderverzorgster. Onder leiding van zr. Manfredda, uit Eindhoven, maken dertig verpleeg zusters, zowel religieuzen als leken, de reis mee, terwijl ook zr. Gaudia, uit Nijmegen, met twaalf kinderver- zorgsters haar goede diensten bewijst. De geestelijke verzorging is toever trouwd aan zes priesters o.l.v. aal moezenier Roncken en dr. Bekkers met een staf van vier doctoren heeft het medische gedeelte in handen. On der technische leiding van de heer Hendriks klopt de organisatie tot in de puntjes, waarvan men in Utrecht door de vlote gang van zaken reeds een voorproefje kreeg. Dinsdagmorgen negen uur brengen de kinderen een bloemenhulde aan de H. Maagd in de grot. Zondag 24 April hopen allen weer behouden, geeste lijk gesterkt, laten wij hopen ook lichamelijk, naar huis terug te keren. KACHELPOOT BRAK: KIND OM GEKOMEN Het breken van een kachelpoot heeft het leven gekost aan een meisje van bijna een jaar. Zaterdagavond zette mevr. T. uit het havendorp Vlissingen een emmer water op de kachel. Toen het water bijna 't kook punt had bereikt brak plotseling een der kachelpoten waardoor de kachel voorover helde. De emmer warm wa ter schoof naar voren en viel. Man keerd. De 57-jarige trambestuurder en vrouw liepen brandwonden op kwam niet de schrik vrij; de voor- doch het meisje is Zondagavond over zijde van de tram was ontzet i leden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10