Van Suykerbroot tot Soetigheit Bollenstreek zelf zal deze keer voor meeste praalwagens zorgen Sferrit Bond Zonder Naam wordt ingeluid door gouden tientjesregen Keukenhof stond gisteren in teken van de Friese folklore SMAAKT BETER DAN SHAG Bouwers te Amsterdam en IJ-mond tonen zich afkerig van overwerk LISSE HEEFT ER AL NEGEN De demonstratierit van Friese sjezen Gevangeniskok voor rechtbank gebracht door 'n ex-gevangene VRIJDAG 15 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I dank zij Clark Procédé EQ7 smaken: VIRGINIA AMERICAN v ZWAAR HALfZWAAR Rol Sbagretta tosstr Jan sbag dan smaakt Uw sigaret bet butt Grote belangstelling Op de Keukenhof klaterde het ap plaus!.... Dat was gistermiddag om twaalf uur toen een complete batte rij filmapparaten zoemden, camera's klikten en als U soms mocht denken, dat er een heel erg „hoge ome" uit het buitenland daar een rondwande ling maakte, dan bent U er naast. Toen voerde namelijk de Skots- ploech Ljouwert in oud-Fries cos- tuum enkele volksdansen uit op een plankier bij het grote restaurant. Tegelijkertijd zong voor het thee huis een koor uit Hindelopen en daarmee was de Friese Dag op de Keukenhof gestart. Een dag, waarmee het Keukenhof-bestuur veel eer in legde. Vele belangstellenden sloegen dit boeiende brokje folklore gade JAARVERGADERING „ST. BERNARDUS". ondanks de snijdende Noordenwind. Voor deze dag een aanvang nam, ontving Lisse's burgemeester in het feestelijk versierde gemeentehuis een illuster gezelschap, bestaande uit o.m. de commissaris van de Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man, Mevrouw Linthorst Homan, de burgemeester van Hindelopen, de heer A. Altema met kuitbroek! de gedeputeerden H. M. Gerbrandy en S. v. Attema, de griffier der sta ten, mr. Woltjer en verschillende an dere persoonlijkheden met hun da mes. Na een dronk ging men naar de Keukenhof om te luisteren naar het zingen, te kijken naar de volksdan sen en 's middags was het natuurlijk de ringrijderij, die grote belangstel ling trok. Hiervoor had men tien ori ginele Friese sjezen van stal gehaald, die anders alleen bij zeer bijzondere hoogtijdagen te voorschijn komen. De winnaars werden beloond met een bos tulpen met een groot lint in verschillende kleuren. Veel aandacht trokken natuurlijk de fraaie costuums. De mannen in stemmig-zwart met hoge hoeden, kuitbroek, blauwgroene kousen en zwarte schoenen met zilveren gespen en het horloge met signetten als sie raad. De vrouwen droegen een tweedelig costuum: rok en jak. Buitengewoon sierlijk waren ook de kappen met de korte hals. Als sieraden namen de granaat, de cornalijn en de bloedko raal een grote plaats in met natuur lijk zilveren en gouden kettingen en spelden. Bij het costuum werd vaak een chatelaien gedragen (schaar, naaldenkoker en speldenkussen). Al met al een uitstekend geslaagde dag. En aan het slot hoorde men van verschillende kanten de wens uit spreken, dat het Keukenhof-bestuur een dergelijke zorg gerust weer op de kalender mocht zetten. Een extra uitkering voor rijkspersoneel Daar het om administratieve re denen niet mogelijk is om de loons verhoging, die het overheidsperso neel per 1 Juli a.s. zal ontvangen, met terugwerkenle kracht van 1 Januari j.l. te doen plaatsvinden, is men besloten deze terugwerkende kracht als uitkering ineens uit te be talen. Deze uitkering varieert voor dege nen, die weekloon ontvangen, van 50,tot 75,en voor hen, die maandsalaris ontvangen van 52, tot 250,—. Het ligt in de bedoeling deze ex tra uitkering-ineens tegelijk met de vacantiegelden uit te betalen. Internationale tentoonstelling met leerzame inslag Duizenden gedupeerd Tot grote teleurstelling van de be treffende werkgevers- en werkne mersorganisaties blijken de bouw vakarbeiders in de grote steden van West Nederland weinig bereidheid te tonen om de door de vorst verlo ren werktijd in halen, door welke maatregel men hoopte de ontstellen de woningnood in Nederland niet op nieuw te laten toenemen. Daar door de vorst vele duizenden woningen minder gebouwd zouden kunnen worden in dit jaar, werd door het ministerie een overwerk- vergunning verstrekt voor de ko mende maanden, waardoor men hoopte het oponthoud door de vorst in de woningbouw ontstaan, in te lopen. Werkgevers- en werknemersorga- de chocolade in Italiaans porcelein. En het is bepaald fantastisch te noe men, welke complete beeldhouwwer ken üit suiker of chocolade door wa re kunstenaarshand zijn gewrocht. De bezoeker, die ter tentoonstelling een bepaalde route gelieft te volgen, wordt geconfronteerd met de suiker cultuur, de producten van de suiker en suikerverwerkende industrie, an dere grondstoffen, machines, hulp middelen en verpakkingsmaterialen, vakopleiding en voorlichting. Hfj ziet er verschillende industriën in wer king, demonstraties en shows, keur- collecties van binnen- en buitenland se stands, vakwedstrijden en aantrek kelijke werkstukken. Het is ons op die rondgang opgevallen, hoezeer ook het verspreidingsgebied van ons land industriën bevat, die rechtstreeks of zijdelings met de suiker en aanver want artikelen te maken hebben. Waar blijft het „betere" broodje? Religieuzen met de witte werkjas over het geestelijk kleed waren druk in de weer in de afdelingen van de R.K. banketbakkersvakschool „Sint Nicolaas" te Amsterdam en bijvoor beeld van de R.K. Nijverheidsschool te Breda. Daar sloven vakkundige le raren zich uit om het kijkende pu bliek iets meer omtrent „de keuken" te vertellen en aan de hand van de monstraties te tonen, hoe men langs de weg van suiker en meel komt tot de fijnste taarten en ander gebak. Van zo'n vekleraar hebben wij ook 'n klacht vernomen. Hij vindt 't maar zo, dat menige bakker tegenwoordig nisaties waren spoedig tot overeen- de weg van de minste weerstand kiest stemming gekomen en besloten 3 en het dagelijks brood in weinig va- uren per week te laten overwerken, I naties bij zijn klanten brengt. Daar- waardoor het verlies aanmerkelijk tegenover zijn er slechts weinig bak- Z°" LkU1i^n £°rd.!!L kers, die zich toeleggen op het bak- .1.. SSLJSÜttSÜS. ken van broden en luxe-broodjes, die In antwoord op een deskundige in leiding van de heer Joh. Leyda heeft minister S. L. Mansholt hedenoch tend met een prijzende rede de inter nationale tentoonstelling „De Suiker" in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw geopend. De rondleiding die hierop is gevolgd heeft zeker niet tekort ge daan aan de verwachting die de or ganisatoren reeds op de eerder ge houden persconferentie hadden ge wekt. Deze boeiende en leerzame tentoon stelling zou men kunnen samenvat ten onder het motto „Van Suyker broot tot Soetigheit", zoals de titel luidt van een in oude stijl opgetrok ken betere snoepwinkel. Echter zijn andere variaties in het opschrift mo gelijk. Voor ons is wel het meest spre kend de aanduiding, die gaat van de vriendelijke proefveldjes ingepotte suikerbieten bij de ingang naar de tonnen-zware bedrijfsmachines voor de fabricage van de suikerproducten. Daartussendoor bevinden zich de 1001 soorten suiker- en chocoladewer ken, al of niet in verpakkingen, die vaak van artistieke aard zijn, zoals EXCELSIOR UIT BOSKOOP OPENT DE STOET Over het bloemencorso gesproken: het comité mag stellig niet moppe ren. Want als ge tweehoog in het Hillegomse gemeentehuis het secre tariaat van het Bloemencorso Bol lenstreek binnenwipt, dan vindt ge daar temidden van de ontwerpen, de In de gisteren te Eindhoven ge- houden jaarvergadering van de tekeningen en de paperassen, de heer Rooms-Katholieke vereniging van directies en leerkrachten bij het nij verheidsonderwijs „St. Bernardus" heeft de voorzitter, de heer H. G. Hutj ens, gewezen op de noodzake lijkheid van het treffen van maat regelen om te voorkomen, dat straks een tekort aan leerkrachten ontstaan, een probleem, dat nog groter zal worden wanneer het maximum aan tal lesuren zal worden verminderd. De salarissen zullen aangepast moeten worden aan de overeenkom stige salarissen in het bedrijfsleven, aldus spreker. Jacobs en die is over de gang van zaken best te spreken. Hij weet U te vertellen, dat het comité reeds nu vijf en dertig deelnemers heeft ge registreerd; zeven en twintig lief voor luxe versierde automobielen. Het comité is echter een onoplos baar gelijkende puzzle rijker gewor den. Had men namelijk tot nu toe giet te mopperen over belangstel ling van firma's buiten de streek en moest men met man, macht en mid delen aan de slag om althans enkele bollenfirma's in de karavaan te krij- - gen, nu zijn de rollen omgedraaid. De behandeling der jaarstukken en Men heeft beduidend meer inschrij- de ingediende voorstellen leverde j vingen van firma's in de bollenstreek, geen moeilijkheden op. Amsterdam dan van elders. Negentien praalwa- werd aangewezen als de plaats, waarjgens en één versierde luxe auto zul- in 1956 de jaarvergadering zal wor-llen meerijden in de bloemenstoet. den gehouden. Vrijwel alle ontwerpen, die de heer Van Driel van Amstelveen heeft gemaakt, zijn uitverkocht. Zoals de zaken er nu voor staan mag men op een kleine veertig deelnemers reke nen. Meer dan voldoende om een in drukwekkende parade te houden. De chauffeurs van de tractoren, die de praalwagens trekken, zullen opdracht krijgen een afstand te be waren van 50 meter tussenruimte en het voorbijtrekken van de stoet zal zo om en nabij een half uur duren. Wat de muzikale opluistering be- koop het corso openen; aan de kop van de bloemenkaravaan zal name lijk Excelsior uit Boskoop gaan. Men heeft dit corps meerdere malen zien paraderen en er een uitstekende in druk van gekregen. Daar de Bosko pers bovendien over een team ma jorette's beschikken, die aan het ge heel show kunnen geven, was de keus niet moeilijk. Op de terugweg is het Crescendo uit Hillegom, dat voorop gaat. Ver der werken natuurlijk alle corpsen uit de bollenstreek-mee en heeft men ook gezelschappen uit andere plaat sen aangetrokken. Nu men de datum definitief naar 30 April heeft verschoven maakt men zich over de bloemen geen zorgen meer. Die zullen dan stellig in vol doende hoeveelheden beschikbaar zijn. Kindercorso's vervroegd De kindercorso's in Hillegom en Lisse, die eerst op de 30e April wa ren geplanned, heeft men nu een week vervroegd. Deze zullen nu de 23ste door de bollendorpen trekken. Uit Lisse vernamen we, dat de orga nisatie puik is geregeld en dat men daar drie klassen heeft gemaakt: groepen, waarin meer dan twee kin deren uitkomen, B. versierde auto peds en versierde fietsen en C. ver sierde poppenwagens, kruiwagens enz. De start vindt plaats op het Ho- •baho-plein en het ligt in de bedoeling een route te volgen die ongeveer drie kwartier in beslag zal nemen. Aan het slot zal men voor het ge meentehuis defileren. Het comité, dat de mozaikwedstrg- den organiseert heeft de afgelopen dagen no al eens op de barometers getimmerd. Men wilde namelijk eerst de mozaikwedstrijden houden van 2330 April, maar men vraa.gt zich nu niet ten onrechte af of er bloemen genoeg zullen zijn voor het kinder-rièn°düizcnd "overwerkte" vaders "in corps plus de mozaiken. Daar het kin dercorso natuurlijk voldoende bloe men moet hebben, heeft het comité besloten eerst vanavond te beslissen in welke week men de mozaikwed strijden zal houden. De kans, dat ze de 30e zullen beginnen is echter groot! onder de bouwvakarbeiders het be sef heerste, dat de woningnood in Nederland zodanige vormen heeft aangenomen, dat ieder mogelijk mid del beproefd moest worden om deze nood te lenigen, blijkt thans, dat on der deze arbeiders in bepaalde ste den stemming wordt gemaakt tegen deze maatregel. Vooral de bouwvakarbeiders te Amsterdam en de IJ-mond blijken uiterst gereserveerd over het voor stel; de bouwers van de provincie plaatsen en ten platte lande hebben meestal met een royaal gebaar de genomen maatregel aanvaard. Daar juist in de centra, waar ver zet heerst tegen de overwerktijd, de woningnood het meest nijpend is, zullen in deze plaatsen duizenden door de onwilligheid van de bouwers gedupeerd worden. Mevrouw Dagevos-Bruynooge uit Kattendijke heeft in het ziekenhuis St. Joanna te Goes het leven ge schonken aan een drieling. Moeder en kinderen maken het goed. In het gezin Dagevos werden reeds eerder twee tweelingen geboren. De eerste baby van de drieling, die de Ina ontving, werd gistermiddag om twee uur geboren. Zij woog 1250 gram. Om zes uur des middags volgden de andere twee kinderen, die de na men corrie en Frans kregen. De drie kinderen werden in een couveuse gelegd, waar zij voorlopig zullen moeten blijven. men voor de oorlog kende en die men zo graag op de ontbijttafel zag. Deze baksels vorderen uiteraard meer vak kennis; maar het resultaat is verras send en het publiek is er van ge diend. Wat meer liefde voor het vak zou menige bakker niet schaden, zo heeft men ons gezegd. Aan de machinerieën op deze ten toonstelling is zoals gezegd de nodige aandacht geschonken. Wij za gen een kolos uit Oost-Duitsland in opbouw; maar hierbij was het eigen aardige, dat Nederlandse vaklieden zich daarmee bezig hielden, omdat de mensen van achter het ijzeren gor dijn niet op tijd waren komen opda gen. Ofschoon het publiek op deze inter nationale tentoonstelling uiteraard :welkom is, worden echter in hoofd zaak mensen van het vak verwacht, zoals men ons heeft meegedeeld. Maar wie er ook komen men heeft de tijd tot 26 April allen zullen aan hun trek komen en.watertan den! C.N.V. BEREIKTE 200.000 LEDEN. Blijkens de cijfers van de leden tallen van bonden, aangesloten bij het Christelijk Nationaal Vakver bond, bedroeg het totale aantal leden van de christelijke vakorganisaties op 1 Januari van dit jaar 199.707. Drie maanden voordien was het ledental 196.679, zodat mag worden aange nomen, dat het Christelijk Nationaal Vakverbond thans de 200.000 leden heeft bereikt. Feest der naastenliefde op Zondag 12 |uni Ook dit jaar zal de Bond zonder Het feest der naastenliefde zal dit jaar op Zondag 12 Juni plaats vin den en het ziet er naar uit dat nog meer personen ervan kunnen pro fiteren. Pater Loop heeft zijn leger helpers en helpsters reeds gemobili- Naam weer zijn Stemt der Naasten- seerd om gegadigden voor het feest, liefde organiseren. In 1954 werd een vervoer en de kinderzorg te vin- dergelijk sterrit, waardoor ca. der- (jen Want niet alleen moeten de vaders en moeders worden gezocht, moeders de gelegenheid kregen een die voor de rit xn aanmerking ko- dag in volle vrijheid door te bren- men, maar ook de chauffeurs en de gen. Meer dan 2200 auto's kwamen er meisjes die het ouderloze gezin wil- toen aan te pas om de voor een dag uit de zorgen gehaalde ouders naar de plaats van feestvreugde,, Zand- voort, te vervoeren. Moeilijke positie „Gevangenisbewakers verkeren ten- opzichte van de gedetineerden in een moeilijk parket en zij dienen zeer stevig in hun schoenen te staan", meende gistermiddag de officier van de Haarlemse rechtbank, toen hij de zaak kreeg te behandelen tegen een 45-jarige gevangeniskok en een 41- jarige gevangenis-magazijnmees'er, die beschuldigd waren van knoeie rijen in de gevangenis te Haarlem. De kok had levensmiddelen en rookgerei in, en briefjes uit de ge vangenis gesmokkeld; voorts had hij zich schuldig gemaakt aan ontvreem ding van voorwerpen, die in de ge vangenis vervaardigd werden, en geneesmiddelen uit de gevangenis apotheek. Goede kracht. De directeur van de gevangenis pleitte voor de beschuldigde kok, die een uitstekende kracht in de gevan genis was. Hij wilde het gebeurde niet goedpraten, maar hij had woor den van minachting voor de man, die de kok voor het gerecht gebracht had, een ex-gevangene, aan wie de kok 70,had geleend en die dit bedrag niet meer terug wilde beta len. De kok zelf verklaarde, dat hij weinig voordeel van zijn diensten had gehad en dat hij hoofdzakelijk gehan deld had om de gevangenen te hel pen. De officier, die tegen de kok 8 maanden gevangenisstraf eiste, waar van 3 voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, kon ook de houding van de ex-gevangene maar matig waar deren en beschreef de moeilijke po sitie, waarin bewakers zich bevin den. Tegen de 41-jarige magazijnmees ter werd 2 maanden voorwaardelijk geëist. De uitspraak is bepaald op 28 ApriL len besturen, dienen bereid gevon- vonden te worden, Het zal hoogst waarschijnlijk de laatste sterrit wor den, die de Bond organiseert en daarom zal pater Loop het op prijs stellen dat dit feest zonder weerga wordt. Gouden Tientjes-actie In Zandvoort worden de mensen gedirigeerd naar vijf grote zalen en vier enorme feesttenten, waar hun een aan |g programma aangeboden zal worden. Om dit feest te kunnen financieren is natuurlijk veel geld nodig. Pater Loop hoopt een groot deel binnen te krijgen met zijn „gou den tientjes"-actie. De promotors en promotrices van de Bond gaan name lijk huis aan huis chocoladen gou den tientjes verkopen a raison van een kwartje. Een op de tien bevat een prijs, die onmiddelijk door de verkoper wordt uitgereikt. De koper moet hiertoe het gouden tientje echter onmiddel lijk ontmantelen, waarna een briefje hem eventueel van zijn winst op de hoogte stelt.. De prijs bestaat weer uit een zeker aantal chocoladen gul dens en rijksdaalders. De D-dag voor de promotors en promotrices wordt op Zondag 26 Juni a.s. gehouden in de Haagse Houtrust- hallen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5