Voorbarige kerstwens deed geïsoleerde expeditie op Nieuw Guinea de schrik om het lijf slaan Spannend spel voordeKoksschool iMÏLMtlGM; Uitbreiding van Rijksherbarium te Leiden komt juist op tijd Boeiende lezing over land en inwoners van Suriname Na vijftig jaar is tuberculose geen volksziekte meer Melkwijken in Leiden worden verdeeld Drie slijters in iedere wijk De Londense krantenstaking VRIJDAG 15 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 LEIDSE BIOLOOG PLUKTE 26.000 PLANTEN Na een verblijf van veertien maan den in Nieuw-Guinea is dr. P. van Royen dezer dagen in Nederland te ruggekeerd. Dr. Van Royen, die is verbonden aan het rijksherbarium te Leiden, heeft botanische onderzoekin gen verricht in de laaglanden van Nieuw-Guinea, zowel in het Austra lische als het Nederlandse gedeelte. Zijn reis had behalve een weten schappelijk ook een economisch doel, zo vertelde hij in een onderhoud met een ANP-redactrice, namelijk om voor het boswezen na te gaan, welke bossen zich het beste lenen voor hout exploratie en om voor de afdeling landbouw van het gouvernement terreinen op te sporen die geschikt zijn voor rijstbouw en dergelijke. Daarnaast verzamelde de heer Van Royen een grote hoeveelheid mate riaal voor het rijksherbarium. Zijn buit bedraagt ongeveer 2600 „num mers", waarvan hy de meeste in twaalfvoud verzamelde, zodat hy in totaal ruim 26000 planten naar Ne derland heeft kunnen zenden. De dubbele exemplaren zal het herba- Accordeonisten streden in Leiden om het kampioenschap Gisteravond werd door accordeonis ten van Zuid-Holland in De Burcht te Leiden om het kampioenschap ge streden. De belangstelling van deel nemers en toehoorders was zeer groot. Vastgesteld werd dat het peil van het accordeonspel nog steeds stij gend is. Prijswinaars waren: Afdeling elementair: 1. Maria Key- zer, kampioen Z.H.., 2. Toos van Steijn, zilveren med. Afdeling amateurs I: 1. J. C. v. d. Berg, kampioen Z.-H..2. Huub Visser, verg. zilv. med., 3. Willy Donok, zil veren med., 4. J. W. C. Boon, bron zen med. Afdeling amateurs II: 1. Tiny Kem pen, kampioen, verg. zil. med., 2. Jo- pie Paul, 2e kamp. zilv. med. 3. Joke Gadella, bronzen med. Afdeling amateurs III: 1. Willy Pannebaker, kamp. verg. zilv. med., 2. Henny v. d. Wijngaard, verg. zilv. med. 3. Jacobus Cousijnse br. med. Afdeling amateurs IV: 1. Henny Langeveld, kampioen Zuid-Holland, 2. mej. Vermeulen. Beroeps-afdeling: 1. Inie Dreef, kampioene Zuid-Holland. 2. Corrie v. d. Werf. 3. Gerard Willem, zilve ren medaille. Agenda Leiden ZATERDAG: Leidse Schouwburg, 7.30 uur nam., „Ons Eiland'". Het Gulden Vlies, 3.30 uur nam., Jongerenkringbijeenkomst K.V.P. ZONDAG: Aula Technische School „Don Bos- co", 1 uur nam. E.H.B.O.-wedstrijd „Peerke Donders". MAANDAG: Bedevaart naar St. Lidwina van Schiedam. Vertrek per touringcar 8.30 uur v.m. van het kerkplein vóór St. Petruskerk. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur Film avond Cebuto-reisbureau. Doelen, 8.15 uur nam. „St. Adel- bert". Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Spaanse dansavond. Lakenhal, 8 uur nam., Vereniging Oud-Leiden. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 8 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. De Haven-Apotheek, Haven 18, tel 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wil- helminapark 8. tel. 26274. 1500 Soorten orchideeën De heer Van Royen verwacht, dat de verzamelde nummers in totaal ongeveer 220 verschillende soorten zullen omvatten, en dat zich hieron der een kleine duizend nieuwe soor ten bevinden. Dit zal echter eerst blijken wanneer alles is gedetermi neerd en dat is een werk, waar ver scheidene specialisten op zijn minst enkele jaren mee bezig zullen zijn. Wel kon de heer Van Royen nog ver tellen, dat hij ongeveer 500 soorten orchideeën heeft meegebracht. Ge heel Nieuw-Guinea blijkt namelijk een bijzonder ryk orchideeëngebied te zijn. Van de 2600 verzamelde num mers zijn er een 400 afkomstig uit Australisch Nieuw-Guinea. Het drogen van al deze planten bracht wel enige moeilijkheden met zich mee in het meestal nogal voch tige klimaat. De planten werden daarom eerst bestreken met forma line, waarna zij boven een betro- leumbranden in circa 10 minuten werden gedroogd. Een deel onder ging alleen de behandeling met for maline en zal na aankomst te Lei den worden gedroogd. „Merry Christmas" Tijdens zijn verblijf in Nieuw-Gui nea maakte de heer Van Royen tel kens van Hollandia uit tochten van zes tien weken met enkele mede werkers van het boswezen. Geduren- Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba d. van P. Marijt en J. van Strien. Hendrik z. van C. Montanje en E. Gommans. Leendert z. van L. v. d. Meij en M. Zwaan. Jan Boudewijn z. van L. J. Rogge veen en J. M. Vermeij. Hermanus Jacobus Johannes z. van W. J. G. de Grood en W. B. T. Laurenssen. Alida d. van W. J. v. d. Waals en E. van Dijk. Rob z. van C. Starre en C. v. d. Kool. Angenieta d. van J. L. Nieuw- stad en A. A. v. d. Velde. Carola Pau lina Maria d. van F. H. Bekken en J. M. Devilee. de een van deze tochten heeft het gezelschap tien dagen in de Kebar- vallei doorgebracht zonder dat het vliegtuig verscheen dat hen zou te rugbrengen en terwijl het voedsel op was. Men had wel enkele nood rantsoenen bij zich, maar deze wa- ren niet toereikend. De plaatselijkeIedel. die bereid mede bevolking verschafte de onderzoekers ken aan de huis-aan-huis-eollecte 3?"ïi"*! van 18 tot 23 April e k' wordt ver" ion ooon gAuoo mme 7m.r0 c mnr. zioh op te geven aanstaande COLLECTANTEN GEVRAAGD. tien dagen zoveel mais, zowel 's mor gens, 's middags als 's avonds, dat het voorlopig geen mais meer kan zien. Na vijf dagen verscheen er een vliegtuig, dat een pakje afwierp en weer wegvloog. Aan dit pakje was een lint van verbandgaas bevestigd en hierop stond te lezen: „Merry Christmas". De schrik sloeg de onder zoekers om het hart, want het was pas 3 December. Zou het de bedoeling zijn hen tot na Kerstmis in de vallei te laten zitten? Een brief die zich in het pakje bevond, stelde hen echter gerust: na enkele dagen zouden ze worden afgehaald. Veel ijzerhout en copal Wat het economische gedeelte van zijn opdracht betreft, vertelde de heer Van Royen, dat hij in grote hoe veelheden copal en ijzerhout had aangetroffen. De hoeveelheden rotan en Australische den, waarnaar hij eveneens had gezocht, waren echter tegengevallen. De heer Van Royen, die de eerste botanicus was welke na de oorlog on derzoekingen verrichtte op Nieuw- Guinea, verklaarde tenslotte voor de wetenschap een goede toekomst in dit land te zien. Het onderzoekings terrein biedt voorlopig nog talloze mogelijkheden, zowel voor biologen als andere onderzoekers, daar er slechts zeer weinig van bekend is. Zaterdag 16 April Lammenschans- weg 1. De bussen voor de straatcol lecte, die gehouden zal worden op Zaterdag 23 April, moeten Vrijdag avond 22 April tussen 6.30 uur en 7.30 uur gehaald worden Steen- schuur 6. Bij gouden jubileum Gedenk de collecte /"\P 17 MAART j.l. was het 50 jaar geleden dat de Leidse Vereni ging tot bestrijding der Tuberculose werd opgericht, en wel op initiatief van prof dr W. Nolen, toenmalig hoogleraar in de Inwendige Genees kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Aanvankelijk was het doel van deze vereniging in hoofdzaak, om hulp te bieden aan onvermogen de tuberculoselijders, bijvoorbeeld bij opname in een sanatorium Al spoedig echter werd als hoofddoel gesteld: te trachten de infectiebron op te spo ren bij ieder nieuwe geval van be smetting Derhalve werd een consul tatiebureau opgericht, waar ieder, die meende besmet te zijn of inder- 90 Procent der handelaren is er vóór „Wil het melkbedrijf zich in de komende jaren economisch kunnen handhaven, dan is een officiente ver deling van de wijken strikt noodza kelijk". Dit was gisteravond in een Van kolonie tot rijkspartner Het sterke inkrimpen van onze overzeese gebiedsdelen in de naoor logse jaren heeft de belangstelling voor de Jtijksdelen in de West, die de banden met het moederland niet ver braken, doen toenemen. Een geheel gevulde Kleine Stads- zaal heeft gisteravond met veel in teresse een lezing gevolgd die door de heer Van Bohemen, voorz. stichting culturele samenwerking, gehouden werd. De heer Van Bohemen behandelde in het begin van zijn lezing in het kort de groei van Suriname van Spaanse kolonie tot partner in het Koninkrijk der Nederlanden. Spre kend over de topografische bijzonder heden van het land vergeleek de heer Van Bohemen de oppervlakte van Su riname in vogelvlucht bezien met een boerenkoolveld, waaruit moerassen hier en daar een stuk hebben wegge vreten. De jungle laat slechts een smalle kunststrook vrij en de wilder nis gaat in het binnenland geleidelijk over de „Groene hel" van het stroom gebied van de Amazone. De oorspron kelijke bewoners van Suriname wa ren Indianen, die door de koloniseren, de blanken echter niet geschikt wer den bevonden om 't zware werk op de plantages te verrichten. Op de ran chos van Suriname werd dan ook de gedachte geboren om onvrijwillige werkkrachten van elders te betrek ken. De Nederlandse kolonisten heb ben een belangrijk deel van hun winsten met het zweet van de slaven betaald. Vele patriciërshuizen aan Vecht en Amstel werden met dit ge- wetensgeld gebouwd. Het einde van de slavernij bracht tevens het einde van Suriname als welvarende kolonie. Men vergat tij dig over te schakelen op moderne be werkingsmiddelen en vele plantages werden door de wildernis weer in be zit genomen. De negers, die vroeger met een stok naar het werk gedreven werden, weigerden nu voor loon het veldwerk te verrichten. „DE HOND VAN BASKERVILLE" Voor officieren en manschappen van de Koksschool gaf de Amster damse Comedie gisteravond in de cantinc van de Doelenkazerne een opvoering van het detective-spel „De hond van Baskervilles". De avond, die mede werd bijge woond door de garnizoenscomman dant. luit-kolonel H. W. Gerth van Wijk en enkele genodigden, werd geopend door adjudant J. Nieuwen - steijn, die o.a. mededeelde, dat ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin op Vrijdag 29 April een feestelijke bijeenkomst, eveneens in de cantine van de Doe lenkazerne, zal worden georgani seerd. Het Soldatenkoor van de Koksschool en het Cabaretgezelschap van Henk Buckman zullen aan deze avond hun medewerking verlenen. De hond van Baskervilles, een spel vol spanning cn humor, speelt op een Engels buitenverblijf, waar men zich ernstig ongerust maakt over een hond, die in de tuinen ronddwaalt en het leven van de bewoners be dreigt. Sherlock Holmeh en Scottland Yard worden ingeschakeld, die na een prachtig samenspel (Desiree Lo ran en Rien van Nunen) er in slagen de „hond" te ontmaskeren: een huis genoot, een zekere Stappleton (Bert Botterman), die het op 't leven van de Baskervilles had gemunt. Ook ditmaal gaf de Amsterdamse Comedie, die in deze omgeving geen vreemde meer is, er een zeer geslaag de opvoering van. De spanning bleef er tot op de laatste minuut in, ter wijl met name Rien van Nunen, die ook de regie had, in zijn vermom ming van Charles Smith voor de no dige humor zorgde. Hella Faassen als Mabel Stappleton en Tilly van Vliet (huishoudster) sloten zich bij dit geheimzinnige spel prachtig aan, terwijl Jan Blok een uitstekend ge typeerde dokter Mortimer op de plan ken zette. Om in de behoefte aan werkkrach ten te voorzien, huurde men werk krachten in Hindoestan en Java. Vooral de Hindoestani hebben zich uitstekend aangepast en wisten zich- zich hier en daar een belangrijke po sitie te verwerven. De economische aspecten van Suriname zijn niet bij zonder gunstig. De bauxietwinning staat nummer één en bijna de gehele welvaart van het land staat of valt met de behoefte aan dit erts. Voor de ontwikkeling van de landbouw heeft men echter een tien-jarenplan opge steld, waardoor men hoopt het ac cent van de welvaartsbron iets te ver leggen. De heer Van Bohemen besloot zijn rede met een overzicht te geven van de politieke situatie van Suriname. Na de pauze, waarin het Surinaams Orkest „Guyana" autochtone muziek ten gehore bracht, werd een film over Brits Guyana vertoond. KATHOLIEKE JONGEREN EN INTERNATIONALE SAMENWERKING. Zoals bekend is gemaakt vindt vol gende week de Leidse Week voor In ternationale Samenwerking plaats. Ook de jongeren zullen hier aan deel nemen. En terecht: de jeugd van van daag is de wereldburger van mor gen. Om nu de Kath. jongeren uit Lei den en omgeving een goede voorlich ting en een helder inzicht in dit „doolhof" van Benelux-Raad v. EuroperaVer. Naties te verschaf fen heeft de Jongeren-Organisatie in de K.V.P. morgenmiddag (Zaterdag 16 April) om half vier een bijeen komst belegd in „Het Gulden Vlies" die voor belangstellenden vrij toegan kelijk is. Op deze bijeenkomst (einde pl.m. 18.00 u.) zal de heer Fred Schneider uit Amsterdam, lid van de Buienland- se Commissie der JOKVP de Ka tholieke visie op de internationale samenwerking weergeven onder de weidse titel „Onberensde overpein zingen". Ter onderstreping hiervan mogen wij o.m. verwijzen naar de laatste Kerstboodschap van de Paus. de Pax- Christi-beweging, de Pius XH-Stich- ting, het recente Congres van Intern. Kath. organisaties in Scheveningen. Kath. jongeren! benut deze gele genheid om je te oriënteren op een terrein, dat ook jullie wereld gaat worden. JAN VAN ZONNEVELD, Jongeren Kring-voorzitter K.V.P. m De vandaag gehouden veemarkt gaf een zeer verheugende activiteit te zien. Een record aantal runderen 1224 en een zeer ruime aanvoer van varkens waren op deze zonnige mor gen een vreugde voor het oog. Hoewel de Noordenwind der laat ste dagen een minder gunstige fac tor vormt was de handel zeer bevre digend. Een en ander geeft moed voor de toekomst. De Experimentele radio-onderzoe kers Radio „Vossenjachten" van Lei den, hebben gisteravond gezellig ge praat over vossenjachten, bouw van peildozen en wat daarmee verder in verband staat. Teco '55 was ook onderwerp van bespreking, want LQ, TOB, PON UFH etc. zullen zonder zendapparatuur op deze tentoonstelling laten zien en horen. Opera- en operetteconcert Het Leids Opera- en Operette-or kest", kortweg L.O.O.K. genaamd, en bestaande uit amateurs uit Leiden en omgeving, stellen zich voor concerten te geven en vocalisten (so listen) en verenigingen te begeleiden. Dirigent is de muziekleraar, de heer E. van Niekerk. Mytylschool te klein De Mytylstichting heeft het jaar verslag over 1954 uitgegeven. Sedert 1954 is de school voor het gebrekkige kind een dagschool. Door het toe- men van het aantal leerlingen werd in de loop van het jaar een tweede on derwijskracht benoemd. De school is inmiddels veel te klein geworden. Als Voor senioren en junioren, norm geldt 12 kinderen per klas, op SPIEKER. de Leidse Mytylschool echter moeten 17 kinderen onderwijs ontvangen in één lokaal. Vincentius-toneel De kaarten voor het Vincentius- toneel zijn verkrijgbaar bij de firma Fisser o,p de Boommarkt en niet op de Botermarkt, zoals de Leidse Cou rant U wilde doen geloven. Haast U, want er zijn nog maar een tiental kaarten te koop. Ouden van dagen op stap Voor de autotocht in Juni voor de ouden van dagen uit het Haagweg- kwartier, hebben zich gisteravond in het clubhuis van Westerkwartier 140 ouden van dagen en 10 invaliden opgegeven. Na afloop van de tocht krijgen de deelnemers van de auto tocht in het clubhuis een cabaret avond voorgeschoteld. Gevonden Tijdens de Stille Omgang in Am sterdam zijn een glacé handschoen en een zilveren rozenkrans gevonden. Het bestuur van de Stille Omgang verstrekt hierover inlichtingen. EHBO-wedstrijd Zondagmiddag om 1 uur beginnen 32 EHBO-ploegen in de aula van de Technische school met het verbinden van de gewonden. Aan de slachtoffers zijn natuurgetrouwe verwondingen aangebracht. Let wel door grimage. Maar voor het overige is het „net echt". De wedstrijden worden georgani seerd door de R.K.E.H.B.O. te Lei den „Peerke Donders", die ook de wisselbeker ter beschikking stelde. vergadering van de Leidse melkhan delaren het algemeen gevoelen Daarom werd besloten om de sane ringscommissie in melkbedrijf vol ledig mandaat te geven. Leiden zal in een aantal wijken worden verdeeld en in iedere wijk zullen drie melk- slijters komen. De huisvrouw kan dus nog keuze maken. Eerlijke verdeling De verdeling van de klanten zal natuurlijk binnenskamers door de melkhandelaren onderling moeten worden opgelost. De commissie zal een zelfde verdeling toepassen als ook elders in het land wordt toege past. Aan de hand van de omzet, die bij het standaardisatie-centrum be kend is, wordt vastgesteld of de melkhandelaar in zijn nieuwe wijk fcrneden of boven zijn omzet komt. Het meer of minder verdiende zal dan onderling verrekend worden. Contracten bekrachtigd Eerder al is in een algemene ver gadering met grote meerderheid be sloten tot het verdelen van de wij ken. Negentig procent verklaarde zich vóór, met het gevolg, dat voor lopige contracten werden getekend, die gisteravond officieel bekrachtigd werden. Het hoeft geen betoog, dat alle voorstanders van de sanering zich op het standpunt stellen, dat de klant koning blijft. 7 a 8 melk handelaren in Leiden hebben zich tegen het saneren van de melkwij ken verklaard. Omdat deze regeling op basis van volledige vrijwilligheid is ontstaan, zal het standpunt van de tegenstanders eerbiedigd worden. De onderhandelingen tussen ver tegenwoordigers van de Londense kranteneigenaars en van de stakers zijn afgebroken, aldus heeft een woordvoerder van de laatsten heden ochtend vroeg na de bijeenkomst der onderhandelaars meegedeeld. Er is geen nieuwe bijeenkomst vastgesteld: de staking wordt voort gezet, zo zeide hij. De staking duurt thans 22 dagen. Dg onderhandelingen, welke op ini tiatief van de regering werden ge voerd, namen Donderdag byna veer tien uur in beslag. Vertegenwoordigers van de zeven honderd stakers, de werkgevers en twintigduizend andere werknemers niet-redacteuren kwamen in afzon derlijke vertrekken in het ministerie van arbeid bijeen. Ambtenaren van het ministerie zorgden voor het con tact tussen de groepen. De onderhandelingen droegen een urgent karakter, omdat, zouden zij vastlopen, de twintigduizend andere werknemers met ingang van midder nacht ontslagen zouden worden. Dat zal nu inmiddels wel gebeurd zijn. De „kleine blokkade" Terwijl uit Moskou gunstige be richten komen rond het slepende Oostenrijkse staatsverdrag, blijkt de toestand rond Berlijn een verscher ping te ondergaan. De Westberlijnse grenspolitie heeft gisteravond alle autobezitters ge waarschuwd, dat zij de kans lopen, hun wagen kwijt te raken, als zij vandaag de Russische sector van de stad binnen rijden. De grenswacht aan de Branden burger Poort heeft n.l. vernomen, dat in de ochtenduren van Vrijdag een nieuw, zeer streng toezicht op het verkeer uit West-Berlijn zou worden ingesteld. Dit zou neerkomen op een verscherping van de huidige „kleine blokkade" inzake de sterk verhoogde tolheffing op de Autobah nen. Het nieuws van de ophanden zijn de actie kwam vlak na een Oostduit- se weigering om in het raam van de interzonale handelscommissie de tol- kwestie te bespreken. Onze correspondent te Bonn sein de, dat de Westduitse Bondskanse lier Adenauer op 26 April naar Ber lijn zal gaan om de kwestie van de kleine blokkade" op te nemen. De Westelijke Hoge Commissarissen zou den weldra een nieuw protest tot de Russische bezetters in Oost-Duitsland richten. daad besmet was nader onderzocht kon worden. De ouderen onder de medici herinneren zich immers nog al te goed, welk een zeer gevreesd ziektebeeld de tuberculose in die da gen vaak opleverde: hoe het veelal jonge mensen waren, die door deze sluipende vijand werden belaagd, waarbij men dikwijls pas als de klachten van koorts, vermoeidheid, gebrek aan eetlust, hoesten, enz. reeds lange tijd hadden bestaan, zich schoorvoetend tot een medicus wend de. Want men wist maar al te goed, dat een jarenlang ziekbed het gevolg was, en nog zien wij die chronische patiënten voor ons: een zeer verma gerde, koortsende, hoestende zieke, gevreesd door zijn omgeving, wegens het besmettelijke, overvloedige spu tum, die vaak vijf, zes, acht jaar of langer aan bed gekluisterd was, voor dat de dood hier verlossing bracht. U7IJFTIG JAAR later: een chroni- sche tuberculose-patiënt behoort tot de uitzonderingen. Wel is de tu berculose een nog zeer gevreesde ziekte, maar van een zogenaamde volksziekte is geen sprake meer. Vroegtijdige herkenning maakt het mogelijk zéér spoedig een doeltref fende therapie in te stellen, welke therapie niet langer bestaat uit: bui tenlucht, rust, goede voeding en ge duld, geduld, en nog eens geduld! Want er zijn de laatste jaren ver schillende geneesmiddelen gevonden, die bijna specifiek genoemd mogen worden tegen tuberculose, onder an dere streptomycine, het z.g. P.A.S. c d. De tuberculose is de laatste twin tig jaar van een wanhopige vijand een beslist te genezen ziekte gewor den, zodat er een zeer grote kans be staat, dat een patiënt, die vroegtijdig onder behandeling komt, voor hon derd procent znl kunnen genezen. Daarvoor is echter veel nodig: toe wijding, waakzaamheid, en natuur lijk: geld! ÏI7IJ ZIJN NOG NIET zo ver, dat op ons belastingbiljet een vast percentage als verplichte bijdrage voor de strijd tegen de tuberculose wordt gemeld; misschien zal op deze wijze in de toekomst inderdaad een krachtige en doeltreffende basis voor ziektebestrijding gelegd kunnen wor den. Voorlopig echter hangt een goe de tuberculose-bestrijding nog samen met de offervaardigheid van hen, die het voorrecht hebben gezond en vrij ij: de wereld rond te lopen, dus van u die dit leest en van mij, die dit schrijft. En daarom wekken wij u op met een gul gebaar in uw portemon- naie te tasten, als een collectant u dezer dagen, hetzij in uw huis, hetzij op straat, aanklampt om de vijftig jarige strijd tegen de tuberculose van dc Leidse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose door een milde gift te helpen voortzetten; dankbaar voor eigen gezondheid, dc collectanten vriendelijk tegemoet te treden, die van Maandag 18 tot en met Zaterdag 23 April zich de tijd en de moeite zullen getroosten om mede door uw gave de tuberculose uit Leiden te heioen verdwijnen. Namens het bestuur der Leids Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose, C. HOVENS GRéVE. Laatste Berichten Een Engelse straaljager van het type Gloster Meteor afkomstig van de Engelse vliegbasis Weeze in West- Duiteland, heeft vanochtend om streeks half tien een geslaagde nood landing gemaakt in de Limburgse ge meente Horst. Beide inzittenden bic ven ongedeerd. Het toestel kwam tijdens een vlucht boven de Peel in moeilijkhe den, waarschijnlijk doordat de loe- voerleiding van de brandstof defect raakte. Het toestel vloog recht op het centrum van Horst af, maar kwam gelukkig buiten de bebouwde kom neer op een stuk akkerland. Het schoot tussen twee boerderijen door dwars over een weg en kwam tot stilstand vlak voor een mesthoop op het erf van de landbouwer Ver haag. Het toestel werd zwaar bescha digd, hoewel de stuurhut en de rest van de romp vrijwel onbeschadigd bleven. Marktberichten LEIDEN, 15 April Vee. Aanvoer 12 steren, 200 melkkoeien, 450 vette koeien, 562 vare koeien, 16 vette kal veren, 435 nuchtere kalveren, 60 vette schapen, 289 weide schapen, 90 vett elammeren, 148 weide lamme ren, 52 varkens (zeugen). 267 schrammen, 701 biggen, 25 geiten. Totaal 3307 stuks vee. Prijzen: stie ren (fok) 300400; melkkoeien 8001000; vette koeien 2.002.75 per kg. schoon gew.; vare koeien 470750; vaarzen 550780; pin ken 390520; vette .kalveren 2.50 3.00 per kg lev. gew.; nuchtere kalveren (sl.) f 28—40; per kg. lev. gew. 0.901.05; vette schapen 100 125; vette lammeren f 100140; schapen 1 lam 150170; schapen 2 lam 190220; zeugen (drachige) 260425; schrammen 65110; biggen 4058; geiten 1530. Handel: melk en vaarskoeien, vaarzen, willig, vette koeien, vette schapen en vette lammeren goed; pinken en schapen en lammeren, stug; zeugen, schrammen, biggen cn geiten, matig, nuchtere kalveren, vlot. TBC-vrije afd. zeer grote aan voer (167). Kaas, 21 partijen Goudse kaas. Prijzen le kwal. 2.20—2.27; 2e kwal. 2.102.19. Handel matig.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3